MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Donderdag 6 Januari). zegelen ÜSe^tutrett ca Qibmiiiiöttraticn. J&MrJEJJElirarjK- C(t JMITM Mi S JU# VJBMT. AURttsB&sz vjoeot. i5iiutcttl<utb0c{t£ &ijbiit0cn. MINISTERIE VAN JUSTITIE. Provincie Zeeland. AjiarBtzsTEmarci. Op Donderdag den 13 Januarij 1853, des middags ten 12 nre, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of' bij zijne afwezig heid door een der Leden van Gedeputeerde Statenen in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het 11de District aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Eenlgc vernieuwingen en Herstellingen aan benevens Het gewoon dagelijks onderhoud van het Burgerlijk en Bilitair Huis van Verzekering te Hiddelburg. tot den laatsten December 1§&3. De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek zal ter lezing liggen aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur en in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering voornoemd. Vier dagen vóór de Besteding zal do noodigo aanwijzing in loco worden gedaan, telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, en zullen voorts nadere informatien te bekomen sijn bij den Hoofd-Ingenieur A. CALAND, te Middelburg, en bij den Ingenieur I. A. NICOLSON aldaar. Middelburg, den 30 December 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, VAN VKEDENBURCH. BKLJSTIiVtt L AT I KiVGIil. Do Burgemeester en Wethouders van middelburg maken bekend, Dat, volgens art. 11 der Ordonnantie voor de heffing der Stedelijke Belasting, bekend onder den naam van Lantaarn-, Brandspuit en Nachtwachtgeldende geheele aanslag van lederen Belastingschuldige op den laatsten dag. der maand December van ieder jaar moet voldaan zijn, en noodigen mitsdien allen, die hieromtrent nog in gebreke zijn gebleven, uitom het door hun verschuldigde onverwijld ten Kantore van den Heer Ontvanger der Plaatselijke Belastingen aan te zuiveren ten einde de bijbetaling van onkosten voor te ko men welke de aan te wendene maatregelen van dwang ten gevolge zouden hebben. Middelburg, den 3 Januarij 1853. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. Do Personen die wegens gedane Leverantien of volbragte Werkzaamheden, gedurende het jaar 1852, Schuldvorderin gen ten laste der Gemeente hebben worden verzocht deze, vóór den eersten Februarij ten Kantore van den Gemeente- Ontvanger in te dienen. Middelburg, 3 Januarij 1853. GJEOTE n inVM» Mi. De Frovlnctale Commissie van Geneeabundl^ Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, residerende te Middelburgverwittigt bij deze de belanghebbendendat zij hare gewone Vergadering houden zal op Woensdag den 2 Februarij 1853, en verzoekt tevens allen, welke dan ver langen toegelaten te worden tot het Heel-, Verlos- of Artse- nijmengkundig Examen of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend Eeruest, onder over legging van de noodige bewijzen vóór den 20 cezer maand, te doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 5 Januarij 1853. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland. Namens dezelve Js. DE MAN Jz.Secretaris. BETAILIA'G van Pensioenen, ovör het 4de Kwartaal 1852, ten Kantore van den Arrondissemeuts-Betaalmeester te Middelburg. Middelburg den 5 Januarij 1853. Be Vereeniging tot Het Bezoeken deir Izmen maakt dankbare melding van de ontvangst der vclgende giften: den 29 december 11. van N. N. vijf Muntbiljettenno. 29329 49820, 126448, 211570 en 234487, lederad/10; den 30, de opbrengst eener Kinder-Loterijgehouden door de Jufvr. B. v. d. M.A. en L. B. en A. S., ten bedrage van 99,99|; den 31, van N. N. 18 Vrouwehemden: op den 1 dezer, van Q. twee Muntbiljetten, no. 120263 en S4Ü023, ieder a 10van C. B., twee Coupons Werk. Schuld, r.c. 115563 en 132860, ieder a. 12,37|-; in de collecte in de Nieuwe- kerk, op Nieuwjaarsdag, van N. drie Coupons van Schuld bekentenissen laste de Stad Amsterdam, no. 2395 en 118, ieder ad f 2oin de Avond-G odsdienst op den 2 dezer van 5alsmede den 4 dezer, van M. A. J., twee Russische Coupons, no. 41424 en 51327, ieder a f 50. De Directie der-Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHLLST Wz., Penningmeester. Stakenen dei: Slederduifictie Herv. Gemeente alhier maken dankbaar melding, in diverse collecten gevon den te hebben de navolgende giften als: op Oudejaarsavond, een Russische Coupon no. 96358 vervallen 1 Januarij 1853 groot 50, en een Muntbiljet, no. 100561, groot ƒ10, wel ke beide als collecte zijn beschouwd gewordenbenevens een pakje met opschrift: voor het Zendeling Genootschapinhou dende ,35welke gift aan Ds. J. J. van Deinse is ter hand gesteld. Op Nieuwjaarsdag, een gesloten pakje met het opschrift: aan de Vereeniging tot het bezoélcen der armen van Nen op gisteren in de avond-collecte, een gesloten pakje met het opschrift Vereeniging welke beide giften aan den Heer N. Verhulst Wz. zijn afgegeven. Voorts in de godsdienst oefening in de Koorkerkeen pakje inhoudende negen stuks a 2,50 met het binnenschriftvoor de uitbreiding van het Christendom onder de Heidenen van de Vereeniging onder de zinspreuk niets te gering voor den zege des Iler.ren f 22,50, on der de letters D. X. bezorgd bij Ds. J. J. van Deinse. In de Namiddag-godsdienstoefening der Oostkerk een gesloten pakje, met het opschrift: Schoolmeesters Weduwe Ds. Ten Katebezorgd bij Ds. J. J. L. Ten Kateen in de Avond godsdienstoefeningeen pakje, met het opschrift Diaconie*** inhoudende een 2,50 stuk welke gift als collecte is aan gemerkt. Voorts wordt nog melding gemaakt, dat de bezig- tiging van het Huis lett. N, no. 41 eene som van 4,25 heeft bedragen. Middelburg, den 3 Januarij 1853. Diakenen voornoemd, P. DE BROEKERT, Piveses. W. PELLE Adst. Scriba. Middelburg, den 1 Januarij 1853. Diakenen der Iivtmtreliscli-I»ii<liernc1ie Gemeente te Middelburg maken bij dezen dankbare melding van de ontvangst eener gift van ƒ10 voor hare Armen alsmede, op den 1 dezer, van C. B.twee Coupons Werkel. Schuld, no. 115563 en no. 132860, ƒ12,375, zamen 24,75. Groot is de behoefte ook voor deze meest hoogbejaarde Armenen vu rig wenschen Diakenen daarom, dat de harten van nog ande re Menschenvrienden mogen bewogen worden haar met eenige gift te verblijden te meer daar zij thans het gemis van alle geldelijke bijdragen van Stadswege te betreuren hebben. Diakenen der Evangelisch Luthersche Gemeente te Middelburg, E. S. ZIMMERMAN. W. ZOELLER. Veere, den 3 Januarij 1853. Wij maken bij deze dankbare melding van eeneop den 30 December 1852, van den Notaris W. M. Snyder alhieront- vangene gift uit Middelburg, in een verzegeld pakjemet het opschrift: Voor de Armen te Veere, inhoudende ƒ10, zoomede dat wij op den 1 Januarij jl. nog verrast werden door eene andere gift, mede uit Middelburg, onder het opschrift: Com missie, bestaande in een Russ. Coup., verschenen 1 Jan. de zes no. 17141 groot 50 aan ons door den heer J. M. Kuiler alhier ter hand gesteld terwijl nog in de Voormiddag godsdienst van Zondag 11., in de kerk-collecte alhier voor ons is gecollecteerd en door Broeders Diakenen is ter hand ge steldeen verzegeld pakje, waarin een stuk van 2,50, door een Buitenlid dezer Gemeente geschonken. Gods zegen ruste dan ook op deze edele onbekende ge vers of geefsters. En zijn wij ook nog gehouden, onzen dank te betuigen aan die Ingezetenen in ons midden welkedoor hunne milde bijdragen (boven en behalve da r&oda door hun gedane inschrijvingen), ens in staat hebben gesteld de Armen en Behoeftigeu dezer plaatscp den Nieuwjaarsdag, eene ex tra uitdeeling te verstrekkenter vergoeding van het niet zoo genaamde zegenwenschen aan de huizen, dat eertijds rok alhier op dien dag plaat3 vondzoo ook betuigen wij onze erkentelijkheid in deze aan de Commissie van de Uitloting ten behoeve der Armen in deze Gemeente, in 1851 gedaan, die door eene uitdeeling van Aardappelen en Brood daartoe heeft medegewerkt. Namens de Commissie uit de beide Armbesturen J. C. BUTHPraeses. M. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. Met hartelijke dankzegging mag het Diaconie-Armbestuur melding maken der volgende giften, b'j den Heer de Blaecke de Ligny ontvangen: den SI December 1852., 4 stuks k2,59 o^lO; 1 Januarij 1058een Coupon Werk. Schuld, no.814, groot 12,371van C. E., met opschrift: Hervormde Diaconie te Arner,tuiden4 stuks a ƒ2,50 dus ƒ18 en den 2 dezer, van V. L. S. ƒ2,50, gecollecteerd in de Doopsgezinde Kerk. Welke giften het Bidconie-Armbestuur in staat stellen voort te gaaneen penningsken uit te reiken aan de vele Armen en Behoeftigen, die zich alhier bevinden. Arnbmuiden, den 3 Januarij 1353. Het Diakenie-Armbestuur voornoemd, A. BCÖGDRT, Adm. Diaken. K. VAN BELZENDa., Diaken. Met hartelijken dank, en Gods besten zegen afsmeekende over den mijden gevermaakt het Armbestuur .van Fr oir- burg melding van het ontvangen van eene gift van 40 in vier Muntbiljetten van tien gulden, met het bijschrift: ter buitengewone bedeeling aan de Behoeftigen. Vurig wenscht hetzelve, dat nog anders Menschen vrienden die gaarne noodruftigen weldoenmogen uitgelokt worden iets voor Domburgs Armen af te zonderendaar de behoefte groot is. Domburg, den 1 Januarij 1853. Namens het Armbestuur W. LEHMAN DE LEHNSFELD. Be Commissie ter voorziening- in den Hnltenge- wonen nood der Armen te Westkapelle betuigt bij deze haren hartelijken dank, voor de bij haar ontvangene gif ten, als: van een onbekende uit Middelburg, 10; van idem een Russische Coupon, no. 21265, grootyöO; van A. uit 1 v Vlissingen2,50. De beide eersten bezorgd bij "den Heer Johs. Lievensete Middelburg, de laatste haar door den Heer van Ho ff ter hand gesteld. Westkapelle, den 1 Januarij 1853. De Commissie voornoemd P. IIUIBREGTSEN. I. B. BOURDREZSecretaris. DIDDELB1TRG, S Januari]. Eij besluit van den 30 december 11. heeft Z. M. goedge vonden, den kapitein ter koopvaart F. de Winter alsnog te benoemen tot ridder der militaire Willems-orde 4de klasse en zulks ter belooning voor de vrijwillige dienstenwelke hij, bij de krijgsverrigtmgen in de Wester-afdeeling van Bor- neo (Parnangkat) op den 21 november 1850, met moed en volharding, en ondereen hoogst belemmerend vijandelijk vunr, heeft volbragt. Z. M. heeft, bij besluit van den 2 dezer, goedgevon den te benoemen:, bij het 7de regement, tot kapitein van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den lsten luitenant J. M. II. Ter Bruggen, van het 6 de regement van het wapen; bij het 8ste regement, tot lsten luitenant, naar ouderdom van rang, de 2de luitenants J. D. A. Barre, van het regement grenadiers en jagers, en IJ. F. Jehu, van het korps, en te verplaatsen, bij het regement grenadiers en jagers, den 2den luitenant D. F. K. Hardenfcqrg, van het instructie-bataillon Z. M. heeft, bij besluit van 23 december jl., bepaald, dat ook voor hot jaar 1858 aan zoo veel hoofd- en verdere officierenals de dienst zal toelaten langdurige verloven onder genot van 4 van het activiteits-traktement, zullen kun nen worden verleend. Wij vernemendat door de meeste gemeentebesturen in Zuidbeveland besloten isom het ondersc-heidings-teeken van den burgemeester te doen dragen aan eene zilveren keten, en niet aan een oranje-lint, alsmede dat de leden van den gemeenteraad te Kloetinge hebben bepaaldom uit eigen fond sen het ondsrscheidings-teeken met de keten aan den bur gemeester dier gemeente ten gosehenke te geven. Te Ilontenisse is tot lid van den gemeenteraad benoemd de heer Th. Fassaart. Deze benoeming is geschied ter ver vulling der vacature, door het overlijden van den heer C. van Waterschoot ontstaan. Uit Cats (Noordbeveland) verzoekt men ons het vol gende te melden In het laatst van het verloopen jaar vsreenigden zich hier eenige ingezetenenomzoo mogelijkde nieuwjaars giften doelmatiger uit te reiken. Dit plan vond zooveel bij valdat slechts enkelen zich onttrokken, maar verreweg de meeste me ervermc geilden eer.o som ter beschikking stelden var. eene gecombineerde commissie uit den gemeenteraad en het diaccnie-armsestuur. Door dere vrera de voor deze kleine gemeente aanzienlijke som van ICC ingezameld. De be hoeftige hoofden van huisgezinnen ontvingen hieruit op Nieuw jaarsdag ruime giften, terwijl er nog '.ets is overgebleven oia in den verderen loop v.sa den winter ia hunne behoeften t-3 voorzien. Reeds eci jaar geleden had de uitreiking dier giften op dezelfde wijze plaats, ea bleek ook thans, den bijval, zoowel der behoeftigen ais der gevers, weg ta te dragen. Moge de.-.e mededeelingstrekken, om ook andere gemeenten tot navolging in dit opzigt ie wekken." Naai1 men verneemt houdt men zich thans bij het mi nisterie va:, oorlog bozig met de samenstelling eener nieuwe formatie voor het wapen der kavaïler:waarbij deze in eene divisie vwa twee brigades zal vorder. georganiseerd. De minister van oorlog heeft den 30 december jl. aan gekondigd, dat op maandag '7 februarij aanstaande, door de hoofd-admisistratran van de hierna vermelde korpsenals mede door den komman sant van het korps jagers te paard, in dsrzelver garnizoensplaatsenonder nadere goedkeuring van het ministerie van oorlog, zal worden overgegaan tot de publieke aanbesteding uei ieverau.ie van remontepaarden in 1853 benoodigd. waarvan het getal voor ieder van dia korpser.. is bepaald als volgtto weten: voor het 1ste rege ment dragonders toMaastricht op 60 paarden; voor het 2da regement te 's Graven Lage, 60 paarden; voor het 3de rege ment to Haarlem, uG paarden; voor het 4ds regenjent te DeventerCO paarden; veer hot regement veld-artillerie te Utrecht 150 paarden, voor het logement r.üdende artillerie te Loyden, 23 paarden, en voor het korps jagera te paard te A».ou»'g -.-O pac.rs.mi» Men .auiJt van den Helder, den 1 januarijHet état-mzje: van het eerstdaags vertrekkende rijks-stoomschip Eindoi''o is zamengesleid aia volgt: de heeren van Meete- rsn, hommandantBlikman1ste officier; Keuchenius, Schmidt auf Altcr.stad en Hakstrooluitenants 2de klasse; van Cam- pe.asecretaris; Kraak, officier van gezondheid; Koster en van Ros/urnadelborsten. 1ste klasse; Kuys, scheepsklerk; Jullien, lste machinist; van Deelen, 2de machinist; Coeren- gel3de machinistPronk en van der Harstleerlingen." Het getal candidaten tot de II. dienst bij de Hervorm de kerk in on,. vaderland bedraagt thans 89. In de jaren 1826 en 1827 was er gebrek aan candidaten, wier getal langzamerhand is toegenomen, zoodat liet getal in 1837, 1838 en 1859 tot 250 a. 800 klom. Langzamerhand is het getal weder gedaald tot bovengenoemd cijferwaartoe waar schijnlijk ook het staats-examenvoor 7 a 8 jaren ingesteld het zijne zal hebben bijgedragen. Gedurende het geheele jaar 1852 zijn door do verschil lende commissien van onderwijs in ons vaderland geëxami neerd en tot het geven van onderwijs toegelaten: 1 onder wijzer van den lsten rang130 van den 2den rang228 van den 3den rang, 295 van den 4dcn rang, 7 personen als huisonderwijzers155 als suhoolhouderossen en 5 als huisonderwijzeressen.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1