MIDDELBURGSCHE COURANT. 1853. Dingsda J\°r 'nl. sp 4 Januarij. I €T ïïcetuvcw cn Slbmttii^toaticit. ümmcnlattbgitftc SHjbiugctt. 33uitcttlattb0chc &ijbiu(jcu. j<e- De Commissaris «les Honings in de Provincie Zeeland, als zoodanig benoemd bij Zijner Majesteits besluit van den 19 November jl. no. 82, in plaats van Mr. E. Baron van Vredenburch, bij dat zelfde besluit onder dankbetuiging voor do door bem in die betrekking bewezene diensteneervol ontslagen Brengt ter konnis van de Ingezetenen dezer Provincie dat hij op heden zijne betrekking heeft aanvaard. Middelburg den 1 Januarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd, VAN TETS. De Commissaris des Koning-s in de Provincie Zeeland maakt bekend Dat hij aan een iederdie verlangen mogt hem te spreken daartoe de gelegenheid zal geven op Donderdag den 6 dezer, des voormiddags ten 11 ure, aan het Lokaal van het Provin ciaal Bestuur te Middelburgen dat voortaan telken Donder dag op hetzelfde nur en dezelfde plaatszijne gewone Au diëntie zal plaats hebben. Middelburg, don 1 Januarij 1853. De Commissaris des Konings voornoemd VAN TETS. De Kolonelbelast met het beheer over de Garnizoens- Bakkerij te Vlissingenbrengt ter kennis van de gega digden datonder nadere goedkeuring van hot Ministerie van Oorlog, op Dingsdag den 18 Januarij 1853, des mid dags ten 12 ure, op het Plaatsbureau aan de Hoofdwacht aldaar, zal worden aanbesteed de leverantie van Twaalf Lasten Meenwsclie TARWE, Gewas van 1851, en Drie Lasten ÜSeeuwsche of Bioorilbralianclsclie KOCC.E Gewas van 1852. Moetende de Tarwe minstens 77 en de Rogge 72 Ponden per Mud wegen. Wordende hierbij aanbevolen, om het merk, hetwelk op de aangeboden Monsters voorkomt, ook op den omslag van het Inschrijvingsbiljet te plaatsen. Zullende de Voorwaarden van voorschreven Aanbesteding, van heden af aanop gemeld Bureau ter lezing liggenvan des morgens 9 tot des middags 12 ure. Vlissingen, den 1 Januarij 1853. De Kolonel voornoemd MENNING. In do nabijheid der Watering van iSaarland is drijvende gevonden en opgovischt een IMatbodemde VISCHBOOT, lang ongeveer 3 Ellen, breed 14 Palmen; degene die ver meent regt op dezelve te hebbenen van dat regt behoorlijk doet blijkenkan dezelve terug bekomen tegen betaling der kosten van het Visch- en Bergloon en dezer Advertentie, bij P. BURGERIIOUDT, fung. Burgemeester. Brieven franco. [De advertentien van dankbetuigingen voor ontvangene giften van verschillende administratienzullen in een volgend no. worden opgenomen.] BIIIBEI/BVRO, 3 Januarij. Gelijk bekend is, hebben de heeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskerke, Byleveld van Serooskerkedr. J. C. van den Broecke, mr. G. A. Fokker en D. Dronkers, zich in den aanvang van het verloopen jaar, bij adres, tot Z. M. den ko ning gewend, ten einde eene voorloopige concessie te erlan gen tot het aanleggen van een havenkanaal van uit deze stad naar de Westerschelde en tot het afdammen van het vaar water het Sloe. Zoo als wij in der tijd mededeelden werd dit verzoek door den minister van binnenlandsche zaken namens Z. M.afgewezen, uit overweging dat het art. IX 5 en 8 van het tractaat met Belgie van den 19 april 1839 (Staatsblad no. 20) zich togen dat plan verzette als bepa lende in de 5 dat do scheepvaart op de binnenwateren tus- schen de Schelde en den Rijn om van Antwerpen naar den Rijn te komen en omgekeerd wederkecrig vrij zal blijven en slechts aan gematigde tolgelden zal worden onderworpen, die voor den handel der beide landen dezelfde zullen zijn en in de 8 dat indien natuurlijke gebeurtenissen of werken van kunst do in het tegenwoordig artikel aangewezene wegen voor de scheepvaart voor het vervolg onbruikbaar mogten ma ken, de Nederlandscho regering aan de Belgische scheep vaart ter vervanging der gezegde onbruikbaar gewordene wegen voor de scheepvaartandere zoodanige wegendie even veilig en even goed en gemakkelijk zijn, aanwijzen zal. Dezer dagen hebben genoemde heeren zich op nieuw, met hetzelfde verzoek, tot Z. M. gewend, en hun adres doen ver gezeld gaan van eene uitgebreide memoriewaarbij de gron den door hen zijn uiteengezet, waarop zij vermeencn zich met het door de hooge regering aangekleefde gevoelen, dat tot de afwijzende beschikking aanleiding gaf, niet te kunnen vereenigenen waarbij zij daartegen tot het besluit zijn ge komen dat het traktaat zich in geenendeele tegen hun plan verzot, en dat de heffing van een regt, zoo als zij bij bi eerste aanvrage voorsteldenvan de binnen- en 'n pen, van de eerste ten bedrage var, 10 ccafv.u. de van 15 cent pór rolt) slechts bij het laden of lossen A aan te leggen haven, en van 5 cent per ton en per m :1 van die vaartuigen, welke van die haven of van haren mond tot ligplaats gebruik zouden maken geenszins met een tol- regt kan worden gelijk gesteld; verklarende de adressanten zich overigens bereiddatmogt door de regering de heffing- van zoodanig liggeld in strijd worden geacht met het regle ment betrekkelijk de scheepvaart op de Schelde en hare mon dingen (Staatsblad 1843, no. 45), het zonder bedenking op te offeren. Wij betwijfelen het nietof het zal door onze stadgenooten met vreugde worden vernomen, hoe men wederom handen aan het werk heeft geslagen tot het verkrijgen dier? middelen welke onze stad van inwoning, zoowel als een groot gedeelte van dit gewest, onmiddelijkuit een' toestand welke weldra met een diep verval gelijk gesteld zoude kunnen worden, zullen kunnen opbeuren en welvaart en leven zullen kunnen terugbrengenwaar op den huidigen dag niets dan stilstand en achteruitgang zich voor ons opdoet. Bij den ontegenzeggelijk ongunstigen toestand, waarin wij verkeeren, hopen wij dan ook Jat de hooge regering mot die naauwgezetheid en nadruk, welke het belang der zaak eischt, hare bemoeijingen en overwegingen dienaangaande zal doen vergezeld gaan terwijl wel in de eerste plaats het de taak zal zijn van die collegien, welke ten deze geroepen zijn de hooge regering tot inlichting te verstrekken, hunne ijverige pogingen in het werk te stellen, ter beoordeeling van een zoo dringend en algemeen belangals aan het herhaalde verzoek ten onderwerp ligt, en dat, bij geringe uitsluiting, de meeste andere aan zich doet ondergeschikt zijn. Bij besluit van den 30 december 1852 heeft Z. M. goedgevonden tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de hoogeschool te Leyden te benoemen den heer A. Niermeyer, theol. doctor, predikant te Wemel- dingen, beroepen te Rotterdam. Het smart ons bij deze vermelding te moeten voegendat de toestand van zijn eerwaardevolgens de verklaring van deskundigenzeer ongunstig is. Eene hoogst ernstige ziekte maakte hem reeds sedert weken bedlegerigwaarbij de smart over het verlies van een geliefd kindhem over een paar dagen ontvallen, zeer ongunstig zamenwerkt. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Vlissingen, in plaats van den heer J. Poley, die bij de op den 20 en 21 december 1852 gehoudene verkiezing tot lid van den gemeenteraad werd benoemd en voor die betrekking bedankte, zal plaats hebben op maandag den 10 dezer, des voormiddags ten 9 ure. Z. M. de koning heeft, bij besluit van 30 december 11., goedgevonden en verstaaneen eervol ontslag te verleenen aan de heeren directeurs van politie in het 3de en 4de district, met aanspraak op wachtgeld en in afwachting eener wet op de rijkspolitie tijdelijk de betrekking van directeur van politie op te dragen, in Zuidholland, aan den heer procureur- generaal jhr. mr. W. J. Junius vanHemert; in Noordholland, aan den heer procureur-generaal mr. J. J. Uytwerf Sterling; in Zeeland, aan den heer procureur-generaal mr. M. Verbrug- geen in Utrecht, aan den heer procureur-generaal mr. B. C. J. Visscher, en zulks aan te vangen met 1 januarij 1853. Bij besluit van dén 31 december jl. heeft Z. M. goed- gevonden, aan den heer A. P. de Jonge, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Ovezande. Z. M. heeft aan den lsten luitenant der inf. W. E. Op ten Noort, thans tijdelijk op non-activiteit, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit de dienst verleend; en benoemd, bij het personeel der geneeskundige dienst der landmagttot officier van gezondheid 2de klasse (naar ouderdom van rang) den off. van gez. 3de klasse II. G-. F. Peltzerbenoemd tot generaal majoorden generaal-majoor tit. J. Penning Nieuwland chef van den generalen staf van het leger in Oost-Indië thans met verlof hier te lande, en den generaal-majoor J. Penning Nieuwland voornoemd, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit de militaire be trekking te ontslaanmet toekenning van pensioen. Z. M. heeft beslist, dat met de maand mei aanstaande bij het wapen der infanteriealleen de navolgende garni- zoens-veranderingen zullen plaats hebbennamelijkhet 2de regement naar VlissingenBreskens en Neuzenhet 3de re gement naar Bergen-op-ZoomVenlo en Rotterdam, en het 7de regement naar GroningenLeeuwarden en Zwolle. Men schrijft ons uit Goes van den 1 januarij ,,De inschrijving tot eene buitengewone bedeeling op den nieuwsjaarsdag heeft eenen ongedachten cn algemeenen bij val gevonden. Er is daartoe ruim f 400 bijgedragen waar voor de arme lieden worden bedeeld met tien oneen tarwen- brood en 3 oneen spek per persoonen naar evenredigheid van het gezin met 10 15 of 20 turven. Ook in het naburige Wilhelminadorp en Kattendijke is eene dergelijke poging aangewend en ruim 210 bijeenge- bragtwaarvoor ook aan behoeftigen eene bedeeling wordt gedaan. In de algemeene vergadering van aandeelhouders in de zeeuwsche maatschappij van meekrapbereiding te Wilhelmina dorp, is, met 90 tegen 1 stom, besloten, tot den aanbouw aan do bestaande meekrapfabrijkvan een lokaal tot het maken van garancine. Deze bijbouw zal zoodanig worden gedaandat de thans bestaande schoorsteen ook voor de ver vaardiging der garancine kan gebruikt worden." Uit's Hage meldt men ons, dat het fundament voor het standbeeld van wijlen koning Willem II, dat op het buiten hof zal geplaatst worden, thans gereed is. Naar men ver neemt zal de onthulling van dat standbeeld in junij van 1853 plaats hebben. Met wijziging der aankondigingvoorkomende in de -.taats-Couranten van 13 november en 8 december jl., heeft minister van binnenlandsche zaken het volgende ter kennis van de belanghebbenden gebragt i Pot opleiding en oefening van telegrafisten, voor de dienst der rijks-telegrafen wordt in het jaar 1853, na ver gelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens dertig leer- ,ngen toegelaten, om op nader aan te wijzen plaatsen onder- rigt te ontvangen, De leerlingen ontvangen eene bezoldiging van dén gulden daag- en zullen, na voldoende blijken van geschiktheid te hebben gegeven, kunnen dhgi naar de betrekking van te legrafist der tweede of derde klasse, op eene jaarwedde,-van f 600 en van 720. V 3. De telegrafisten der eerste klasse, die 'sjaars ƒ840 ge nieten, worden gekozen uit de telegrafisten der tweede klasse. 4. Yoor het vergelijkend onderzoekom als leerling te worden toegelaten, moet men zich vóór den 15januarij 1853, met naauwkeurige opgaaf van naamvoornamen en woon plaats, schriftelijk aanmelden bij het departement van binnen landsche zakenmet overlegging van bewijsstukkenwaaruit blijkt dat men is a. Nederlander b. tusschen de 18 en 30 jaren oud c. van gezond Bgchaamsgestelen d. van onberispelijk gedrag. 5. Het vergelijkend onderzoek waartoe de belanghebben den nader worden opgeroepenheeft plaats te 's Graven- hageop den 1 februarij aanstaande cn volgende dagenten overstaan van eene commissie van drie leden. Heeft dit onderzoek niet den uitslagdat het vereischte getal kunne worden toegelaten zal een nader onderzoek in de maand junij 1853 plaats hebbenwaarvoor men zich in mei zal behooren aan te melden. 6. De mededingenden moeten blijken geven ervaren te zijn in a. het schrijven van leesbaar schrift; b. de Nederduitsche Fransche en Iloogduitsche talen; c. het maken van een opstel in eene dezer drie talen; d. de beginselen der cijferkunst, met de leer der evenre digheden die der gewone en tiendeelige breukende kennis van de Nederlandsche maten en gewigten en het rekenen zonder fouten e. de eerste beginselen van stel- en meetkunst; f. het regtlijnig teekenen. 7. De mededingenden, die blijken geven, behalve de opge noemde vakken ook de natuurkunde en de electro-inagne- tische telegrafie te hebben beoefend, zullen, onmiddelijk na voldoening aan een vergelijkend en practisch onderzoek als telegrafist kunnen worden aangesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft, in overleg met den minister van koloniëneenige wijzigingen gebragt in de beschikking van 28 december 1842 betreffende de vor ming van ambtenaren aan de koninklijke akademie te Delft voor de nederlandsch-indische bezittingen. Den 28 december is van de scheeps-timmerwerf van den heer Fop Smit, onder Nieuwlekkerlandmet goed gevolg te water gelaten het ijzeren stoomjagt stad Middelburg, ge bouwd voor rekening der maatschappij van stoombootvaart tusschen de steden Middelburg en Rotterdam. De heer F. Steers directeur van do stoeterij van Z. K. H. prins Hendrik is eigenaar van twee kippen en een haan, afkomstig uit Cockin-China, door hem uit Engeland medegebragt. Do kippen zijn van buitengewone grootte hebben eene zeer fraaije gele kleurdoch geen staartzij leggen niet meer eijeren dan andere kippenmaar van eene roodachtige kleur. De haan kraait luider en scheller dan die van de gewone soort. Men hecht aan deze vogelsHeene hooge waarde. Burgerlijke Stantl. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Miiltlelljiirg ingeschreven als: Geboren: 46 kinderen; 27 van het mannelijke cn 19 van het vrouwelijke geslacht Overleden: 46 personen; 23 van het mannelijke en 23 van het vrouwelijke geslacht. (Hiervan is één persoon elders overleden.) Levenloos aangegeven: geen. Yan de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 11 van 1 tot 5 jaren oud, 8; van 5 tot 10 jaren, 0; van 10 tot 15 0 van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 1 van 40 tot 45 3 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 3 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 3 van 65 tot 70 5 van 70 tot 75 1 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 2. Gehuwd 15 paren. Kngelantl. Londen 29 december. Onze hoofdstad zal gedurende zes weken in staatkundige kalmte verkeeren. Het nieuwe ministerie gaat thans de hervormingsplannen beramen waarover lord Aberdeen en lord J. Russell de natie reeds hebben onderhouden. Het financiële plan is wel niet een der onbelangrijkste, want het budget van den heer d'Israeli heeft verscheidene vraagpunten doen ontstaandie onmogelijk on opgelost kunnen blijven; voornamelijk de wijziging van den income-tax, waartoe zeker zal worden overgegaan, terwijl daarbij welligt de regton op de hop cn thee zullen worden opgeheven. Het ministerie Aberdeen wordt met verschillende namen bestempeld. De overwonnen partij noemt het een ministerie van coalitie. Lord Aberdeen echter heeft met weinig moeite kunnen bewijzendat het kabinet Derby niet ten gevolge van coalitie is gevallen, aan hetwelk men integendeel zoo veel mogelijke vrijheid van handelen had gelatenmaar dat alleen het stoute en onbillijke van zijne financiële ontwerpen zijnen val hebben veroorzaakt. En de verdedigers van het nieuwe ministerie, dit aannemende, verklarendat de tegenwoordige regering als de sterkste moet worden beschouwd van alle kabinetten, die sedert lang de zaken van Groot-Brittanje hebben bestierd. De Times bevat een grievend verhaal nopens het bedrie- gelijkerwijs wegvoeren van 37 jonge meisjes uit Engeland naar Frankrijk. De britsche consul te Havre heeft kennis van het schandelijke geval gegeventen gevolge waarvan een streng onderzoek alhier is ingesteld. Eergisteren avond heeft het springtij de Theems en

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1