MIDDELBUMSCHE C II I! AIV T. 1853. Zaturdag 1 Januarij. Bij dit no. behoort het verslag van den gemeen teraad van Middelburg, zitting van '29 December 1852. Ccötuircti cn Sïbministvaticn. Ingezetenen van Zeeland ISimiettlanb^cfte JEijbittgcn. Sjuitculatibschc GTijbittgcu. 11 1 De Abonnementsprijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden; franco per Post/3, Abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen de betaling geschiedt comptant. De inzending van Advertentien behoort te geschieden vóór 10 ure des morgens ten einde in het eerst uit te geven nommer te kunnen worden geplaatst. De prijs van gewone Advertentien is 22 cent per regel; van Huwelijks-Geboorte-, Doodbekand- makingen enz. van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Voor elke plaatsing moet bovendien 35 cent3 voor het regt van zegel worden betaald. Het lieeft aan Zijne Majesteit den Koning behaagd, bij besluit van den 19 November 11. no. 82, mij, met den lsten Januarij 1853, eervol ontslag te verleenen als Iloogstdeszelfs Commissaris in deze Provincie. Ten gevolge van die beschikking zullen, tot mijn leedvrezen, 'no Ambtsbetrekkingen, als zoodanig, met voormelden da turn eindigen; maar alvorens dit plaats hebbeis het mij eene behoefte van Ulieden, de bevordering tvier belangen meer dan 26 jaren een voornaam doel mijner bemoeijingen en zorg is geweesteen hartelijk afscheid te nemen met dankbetui ging voor de menigvuldige bewijzen van genegenheidwel willendheid en vertrouwendie ikin beantwoording aan mijne aangewende pogingen ten nutte van het welzijn van het Gewest uwer inwoning, van Ulieden heb ontvangen. Die bewijzen zullen bjj mij steeds in eene zeer aangename herinnering blijventerwijl Ulieder voorspoed en het welvaren van Zeeland niet zullen ophouden eene plaats onder mijne meest opregte wenschon te vinden. De verwezenlijking daar van zal mij altoos tot een waar vergenoegen verstrekken. Middelburg, den 31 December 1852. De StaatsraadCommissaris des Konings in Zeeland YAN VREDENBURCH. MINISTERIE VAN JUSTITIE. Provincie Zeeland. A.A.NMtMhSTIZX>Miïr fi. Op Donderdag den 13 Januarij 1853, des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of bij zijne afwezig heid door een der Leden van Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het 11de District aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Genige vernieuwingen en herstellingen aan benevens liet gewoon dagelijks onderhoud van het Burgerlijk en Utilitair Huis van Verzekering Tliditel liurgtot den laatsten Becemher 1853. L Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving eh opbod. Hi ^Bestek zal ter lezing liggen aan het Lokaal van hot Provi «al Bestuur en in het Burgerlijk en Militair Huis van Yt?ce 'ering voornoemd. Vier ,en vóór de Besteding zal de noodige aanwijzing in loco vtlu-den gedaan, telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, e:i zullen voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. CALAND, te Middelburg, en bij den Ingenieur I. A. NICOLSON aldaar. Middelburg, den 30 December 1852. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. S ff Itjt.XK. Het Bestuur der Spaarhank te Middelburg maakt bekend, dat door hetzelve, gedurende den loop dezer maand, des Woensdags van iedere week, op de gewone plaats, van éón tot twee ure, des namiddags, tegen aanteekening op de Inlegboekjeszal worden gevaceerd tot uitbetaling der Inte ressen over de tweede helft van het jaar 1852. Zullende de niet afgehaalde renten eerst na verloop der maand Januarij als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 1 Januarij 1853. Namens het Bestuur voornoemd IIUBERTUS REKKER, Secretaris. IKWBO.Ï tniit. Hoogst aangenaam en welkom was het Armbestuur alhier, de ontvangst eener gift van 10, zijnde 4 stuks a 21 pet.en van een Russische Coupon no. 27207 groot 50, bezorgd bij den Heer de Blaecke de Ligny, op den 30 December terwijl het Armbestuur zijne Armen met betamelijke beschei denheid blijft aanbevolen den Algoeden God biddende, dat Hij het ter leniging der onbeschrijfelijke ellende en armoede alhier heerschende, aan te wenden middel, zijnde eene buiten gewone collecte op den 1 Januarij 1853 alhier, zegene en de harten der rijken tot ruime milddadigheid bewege! Arnemuiden den 31 December 1852. Het Diakonie-Armbestuur voornoemd, R. VAN BELZEN Dz., Adm. Diaken. A. BOOGERT, Diaken. lUIDIIGLBl Kk 31 Oecember. Heden middag ten drie ure arriveerde alhierper stoom- jagt van Rotterdam jhr. J. G. H. van Tets, nieuw benoemd commissaris des konings in deze provincie. Naar wij vernemen is de heer J. J. Pieterse tijdelijk benoemd als lector in de ontleed-, natuur- en verloskunde bij de clinische school alhier. Bij de op den 30 dezer alhier gehoudene aanbesteding eener suatie-sluisaan de noordzijde van het eiland Schou wen, is dat werk aangenomen door den heer A. Mynlieff Az. Junior, te Ilardinxveld, voor 63,300. Wij vernemen, dat door den minister van binnenland- sche zaken last is gegeven tot het spannen van eene tweede telegrafische lijn tusschen Amsterdam en Rotterdam. Uit Vlissingen 30 dezer wordt gemeld: De Oosten- rijksche bark Boxidor Opnich kapitein Gazzanichheeft gis teren bij Rammekens, eerst een Fransche en daarna een Hollandsche schooner tegen de boegspriet en in de zijde ge- loopendoch zelf zooveel schade bekomendat dit schip waarschijnlijk ter reparatie binnengesleept moet worden. Een groote Pruissische schoonerbrikde Navigator, ligt thans alhier in de haven om zijn gebroken ankerspil te her stellen. Eergisteren werd het hol der Ilanoversche kof, voor eenige weken bij Zoutelande gestranddoor de stoomboot de Scheldealhier binnengebfagt." Uit Zierikzee den 28 dgzer meldt men ons: Bij de herstemming voor een lid van den raadop gis teren zijn ingeleverd 265 briefjes, waarvan zes in blanco; hiervan bekwam de heer C. de Wit 112 en de heer J. H. Ochtman Jz. 147 stemmen, zoodat laatstgenoemde heer be noemd is. Door den hevigen wind is gisteren de wagenbij de polder-directie van Schouwen in gebruiknabij Brouwersha ven omgeworpen, zoodat de bode dier directie eene belangrijke kneuzing aan het been heeft ontvangende heer Labryn lste commies van de directie, is ligtelijk aan den schouder gekwetst." Men meldt uit Amsterdam van den 28 dezer: Z. K. II. de prins van Oranje welke zich binnen deze hoofdstad bevindten denkelijk tot aanstaanden dingsdag alhier zal vertoeven, heeft zondag het middagmaal genomen ten huize van den burgemeester, en heeft gisteren een maal tijd bijgewoondhem door den heer van Tuyl van Seroos- kerke, opper-jagermeester van Z. M. den koning, aangebo den. Daarna heeft Z. K. H. den Franschen schouwburg be zocht. Heden zal de prins een diner bijwonen, hem door den heer Luden, kolonel-adjudant van Z. M.aangeboden, en daarna eene voorstelling van de Italiaansclie opera. Bij Zr. Ms. besluit van den 26 dezer wordt de officier van administratie lste klasse J. E. Kenpe, aan wien bij koninklijk besluit van den 30 januarij dezes jaars tijdelijk de functie is opgedragen van inspecteur van uitrustinglevens middelen en kleeding der marinemet den laatsten dezer maand eervol daarvan ontheven, en hij met don 1 januarij aanstaande tijdelijk belast met de betrekking van inspecteur belast met de generale inspectie van het gehouden beheer dei- levensmiddelen aan boord van Zr. Ms. schepen en vaartui gen van oorlog, en met de generale inspectie en keuring dei- levensmiddelen en kleeding der marine; terwijl bij hoogge- meld besluit, almede met den 1 januarij aanstaande, benoemd wordttot inspecteur der administratiede officier der ad ministratie 2de klasse P. C. W. Anemaet; voorts worden bij dat besluit met gemelden datum bevorderdtot officieren van administratie lste klasse, bij ouderdom van dienst, de offi cieren van administratie 2de klasse G. L. Bronner, C. J. WalesonJ. J- Tam en G. de Heer; en benoemd, tot officieren van administratie 2de klasse, de officieren van ad ministratie 3de klasse G. J. M. Koopman, J. L. C. Storck de Gelder, M. J. Carlier C. Verbrug, W. C. Olivier, O. Eschauzier, J. B. Baak, A. A. Wolterbeek, M. J. Gaillard C. J. Vos, E. A. ZillezenJ. J. F. A. Elders, M. J. Du- velaer van Campen L. J. de Koning, P. H. J. van Es, C. II. I'. de Jonge, II. J. E. van de Watering, W. C. Valen- tiniJ. J. Winser en R. A. W. Jacobze de vier laatstge noemden buiten bezwaar van 's rijks schatkist, zullende zij, naar luid van art. 5 van Zr. Ms. besluit van 15 dezer, worden gevoerd a la suite der officieren van administratie van hunnen rangvoorts tot officieren van administratie 3de klassede ad junct-administrateursJ. J. Hoogenstraaten C. Tromp, A. A. Gijsberti Ilodenpijl, A. C. Ruighart, G. C. DaumF. J. Broers J. W. v. d. Wulp J. P. Runekei, W. J. R. van Es, H. F. X. StrengnaertsD. L. de RocliemontJ. L. K. v. d. Hey- den,A. W. v. Kruyne, II. 8. Bosschart, J. W. Klein II. F. d. TimmermanP. A. Ie MahieuB. A. StielerJ. A. v. Berkel J. H. FergusonJ. II. C. Hansen A. E. M. Tromp, M. G. J. A. Huisman van Dueren, en wijders bevorderd, naar ou derdom van dienst, tot adjunct-administrateuren, de scheeps klerken, A. W. J. LinaJ. Wa'stra, W. Stort Jr.J. C. Muller, D. C van der Hart, F. Wolfson, en bij keuze, de scheepsklerken: J. C. L. K. van Wely en J. A. Waldeck. Bij koninklijk besluit van den 28 dezerzijn de kapitein- luitenants-ter-zee F. SluyterP. A. Tal maN. C. J. van Voss en B. Durleuen de officieren van administratie der lste klasse W. C. II. Hal verhout en C. Kohier, eervol af gevoerd, respectivelijk uit het korps zee-officieren en het korps officieren van administratie (de kapitein-luitenant-ter-zee F. Sluyter met den rang van kapitein-ter-zee) en met ingang van den 1 januarij 1853 op pensioen gesteld, ter zake van langdurige dienstonder genot van de navolgende pensioe nen als van 1500 voor de genoemde kapitein-luitenants- ter-zee en van 1100 en 1000 respectivelijk voor de ge noemde officieren van administratie. Bij koninklijk besluit van den 28 dezer worden met den 1 januarij aanstaande, volgens ouderdom in rang, bevorderd, tot kapitein-ter-zeede kapitein-luitenant-ter-zee A. J. Voet; tot kapitein-luitenants-ter-zeede luitenants-ter-zee lste klasse J. H. MatthysenG. H. BuschmanB. H. StaringL. Ni- colson II. D. Kramp, F. V. C. Engelbert van Bevervoorde M. C. van Vreeland en R. van Voss, de laatste buiten be zwaar van 's rijks schatkist, tot dat hij bij het ontstaan van vacature in het voor zijnen rang bepaalde traktement zal kun nen invallen; tot luitenants-ter-zee lste klasse, de luitonants- ter-zee 2de klasse jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh J. F. K< Ui.uiW de i remery, L. G. Brocx. S. H. Bin- kes L. I huvt Korvcr, W. C. Klis, jhr. A. Klerck, J. O. H. Arntzenins J. li G. Jordens. talhet volgende drietal geformeerdde wel-eerw. heeren J. II. W. Buckinan te ThielC. Kerbert Jr.te Monnikendam en P. A. Rollte Edam. Engeland. Londen 28 december. In de zitting van het hoogerliuis od gisteren nam de graaf van Aberdeen het woord,, en legde de omstandigheden bloot, welke hemgenoopt hadden de zamenstelling van het nieuwe ministerie op zich te nemen. In weerwil van de hinderpalen, die zich aan hem voordeden had hij gemeent zich aan het verlangen der ko ningin te moeten onderwerpen. Hij wierp de beschuldiging verre van zich af, als hadde hij het op den val van het vo rig bewind toegelegd. Vermits het kabinet nu zamengesteld waswenschte hij het huis eene schets te geven van de staat kunde die het voornemens was te volgen. Met betrekking tot de buitenlandsche mogendhedenbestond de staatkunde van het nieuwe kabinet daarin, dat het de regten van alle onafhankelijke staten zou eerbiedigen, door zich niet te men gen in hunne inwendige aangelegenheden; het zou te gelijker tijd voor eigene regten en belangen optreden en boven alles den algemeenen vrede in Europa trachten te verzekeren. De ze staatkunde zou echter niet belettenom uitvoering te ge ven aan de onlangs genomen maatregelen, strekkende, om het land in verdedigbaren toestand te brengen. Wat het in wendig bestuur betrofzoo zou het nieuwe kabinet de be ginselen van den vrijen handel handhaven en uitbreidenen de voetstappen van den overleden sir Robert Peel drukken. De laatste financieele maatregelen droegen de goedkeuring van het nieuwe kabinet niet weg. Het gouvernement zou voorts de vraagstukken van de volksopvoedingde hervorming van het regtswezen en van het stelsel van vertegenwoordiging ter harte nemen. Ten slotte verdedigde zich de graaf nog tegen onderscheidene beschuldigingentegen het ministerie inge- bragt, en deed het voorstel dat het huis tot vrijdag den 10 februarij aanstaande zou verdaagd worden. De vergadering is daarna uiteen gegaan. Buitsclilaiul. Weenen 26 decemberLord Westmore- land Engelsch gezant alhieris van zijne reis naar Engeland in deze hoofdstad terug gekeerd. Bij keizerlijk besluit is het aan alle ambtenaren van den staat verboden om middelijk of onmiddelijk aan de redactie van een dagblad, dat staatkundige aangelegenheden behan delt deel te nemen. Zij zullen echterna alvorens daarvan aan hunne chefs kennis gegeven te hebbenaan de redactie van dagbladen, letterkundige of wetenschappelijke onderwer pen behandelendemogen deelnemen. Op last van den minister van politie hebben een aantal sterke patrouilles het platteland der geheele monarchie door kruist, ten gevolge waarvan eene menigte vagebonden, die de openbare rust bedreigdenin hechtenis zijn genomen. Berlijn 28 december. Onze gezant te Parijs zal waar schijnlijk in de eerste dagen van het volgende jaar zijne ge loofsbrieven aan den nieuwen keizer overhandigen. Frankrijk. Parijs 28 december. De keizer werd te middernacht van Compiègne binnen deze hoofdstad terug ver wacht deze terugkomst zal gevolgd worden door een groot aantal soiróes en bals. De policie heeft in de prentenwinkels en magazijnen alle portretten van den graaf van Chambord der prinsen van Or- leans en van Cavaignac laten in beslag nemen. Zekere Meressó moet eene methode uitgevonden heb ben om langs mechanischen weg portretten in olieverw ta verveelvuldigen. Reeds zou eene proef met een portret des keizers gemaakt zijn dat uitermate voldoet. 29 December. Men spreekt te Parijs nog steeds veel over de late indiening der geloofsbrieven door de drie groote hoven van het Noorden. Wat hieromtrent ook wordt verspreidhet bevestigt zich volkomendat die brieven geenerlei protest inhouden en welligt nog vóór 1 januarij zullen worden aangeboden. Een gerucht, nopens eene ongesteldheid des keizers hem te Compiègne overkomen, wordt heden van wege de regering tegengesproken. Echter schijnt zulks niettemin waar geweest te zijnen wel ten gevolge van een val van het paard. De Monitcur spreekt mede het voornemen, aan de regering toegedacht, om de lotory en de speelhuizen weder op te rig- ten, bepaald tegen. Beursberigt. 3 pet. 81,00; 4 j pet. 105,05 fr. GRiAKHARItT TE MIODELBGBG. Kerknieuws. - 'Door de Evangelisch-Luthersche ge meente is op hedc- het bevorens gemaakte twaalf- en zes- Donderdag 30 December. Er waren heden zeer weinig onzer gewone marktschuiten aanwaardoor de aanvoerzoo van een als anderonbedui dend was. Tarwe bleef prijshoudendde vraag voor verzen ding was minder dan vorige week en orders waren meer ge limiteerd. Rogge alleen van de zolders ter veil en door hoog- benoodigden is ruim vorige weekprijs betaald. Garst ging van 5 tot 10 cents hooger goed af. Walchersche Witte- en Bruineboonen zeer weinig ter veilmeesal werden die tot lager prijs gevraagd. Erwten met zeer beperkten handel. Paardeboonen 10 a 20 cents lager te noteren. Boekweit is niet aangeboden. Koolzaad had grage koopers aan vorigen prijs. Raap-olie 34,50 Patent-olie ƒ36,50, Lijn-olie ƒ33 per vat. Lijnkoeken 9,50 per 104 stuks. In de middelprijs der Granen enz. is nagenoeg geen ver andering. De Broodzetting blijft dezelfde. De middelprijs der Boter was 94 cents per pond.

Middelburgsche Courant | 1853 | | pagina 1