15uitcul<itib0rftc Sijbuujcn. Bectijbtngcn. de binnenlanden teruggekomen en heeft den volgenden dag het dagclijksch beheer van zaken weder overgenomen. De terugkomst van Zijne Exc. was bespoedigd door de ontvangen tijding der ongesteldheid van den graaf van Ilogendorp, lid en waarnemend vice-president van den raad van Nederlandsch Indië. De gouverneur-generaal was ook gedurende het laatste gedeelte zijner reis met veel onderscheiding ontvangen. Hij had allerwege het zienswaardige in oogensehouw genomen. Ter vergemakkelijking en bespoediging der geregtelijke in structie, in de zaak tegen W. M. Gibson en C. M. Graham, heeft het gouvernement een stoomschip ter beschikking van de justitie gesteld ten einde de getuigenin het Palembang- sch'e woonachtig, naar Batavia te voeren en dezelve derwaarts te.ru)»'te brengen. In don namiddag van 17 september, ten 4 ure, heeft in de districten Ngoempak en Tinewoon, residentie Rembang, een Jievme orkaan gewoedvergezeld van eene windhoos. De schade daardoor, zoo aan veie Javaansche woningen als aan de groote bazaar-loods, in de dessa Malooaangerigt in vrij aanzienlijkterwijl drie tabakschuren van den contrak- tant B. J. de Lange gedeeltelijk vernield werden. Zware houtwerken waren op vier verschillende plaatsen gebroken en op aanmerkeljjken afstand voortgeslingerd. Men meldt van Soerakartadat in den avond van 10 october een getal van 76 huizen in de kampongs Keparen on Belaghan ongeveer een halve paal ten westen van den kedatondoor brand is vernield. De ijverige medewerking van eenige Europesche ingezetenen, eenige dragonders der lijfwacht en van enkele Javanen heeft het overige gedeelte van deze en de belendende kampongs, die zeer digt bebouwd zijnbehouden. Op zaturdag avond 9 october, omstreeks 5 ure, heeft er een bandjir plaats gehad in de rivier Tjidanie (residentie Bui tenzorg) zoo hevig als naar het zeggen van vele inlanders in geen 4 of 5 jaren is gezien geworden. Aan den oeverin do onmiddelijke nabijheid der hoofdplaatszijn 9 huizen over stroomd waarbij de pachter voor het slagten van rundvee een verlies heeft geleden aan karbouwhuiden, karbouwen-lijm, karrenpaardengeiten benevens een berghuis voor huiden ep 9 stuks stallen (kadogans), van ruim 2000. De tijdingen, per laatste mail van Palembang ontvan gen, loopen tot den 8 october jl. Do marga Moelak Ocloe, aan de zuidelijke grens van de lematang Oeloe, had reeds sedert 10 k 12 jaren de landrenten niet aangezuiverd, zich in 1851 onmiddelijk aan den opstand aangesloten en vele rooverijen in de onderworpen margas gepleegd. Ter bestraf fing, alsmede ter verzekering van de rust en veiligheid in de lematang Oeloe, werd tot eene expeditie besloten. Daartoe rukte op 30 augustus jl. de luit.-kol. de Brauwmet eene kolonne sterk 300 bajonetten en 25 pradjoerits, die onder speciale bevelen van den majoor H. W. van Rijnbergh was gesteld, van Lahat op. Den 3 october des ochtends werd de tijding ontvangen dat do bevolking van de moelak Oeloe des nachts hare doessons had versperd en zich zou verdedi gen. Na eene korte verdediging werden die doessons met weinig moeite achtervolgens door de troepen bemagtigd en verbrandsommige door de inlanders zelvun in brand gesto ken. Eene daarna door den kolonel de Brauw belegde ver gadering van inlandsche hoofden waarbij hij eene toespraak in het Maleisch hield, had ten gevolge, dat zij naleving van de hun gestelde voorwaarden beloofden en daarna met go- schenken huiswaarts gezonden werden. Ook een nieuwe inval op ons grondgebied, door den radja Tjang-Alang, werd door het verbranden van eenige onwillige doessons beëindigd. Kogeland. Londen II december. Gisteren avond heeft het hoogerhuis do tweede lezing toegestaan van de voordragt nopens de Iersche landheeren en pachtersen zich voorts gedragen aan het onderzoek, deswege door een afzonderlijk comité van het lagerhuis in tc stellen. In dat huis is gisteren avond voor goed de beraadslaging begonnen over het financiële plan en wol bijzonder dat we gens de huistaksvan den minister D'Israeli. De heer Dun- combe verlangdedat het huis er zich in het geheel niet mede inliet. Hij en andere leden wenschten de ronde verkla ring te vernemenof het ministerie zijn bestaan van het lot dezer ontwerpen afhankelijk stolde De kanselier der schatkamer gaf zoodanige verklaring niet, maar zeidedat er beginselen in de bedoelde wetten waren opgesloten van wier staan of vallen het geheel van het plan afhing. Lord J. Russell gaf te kennendat hij gereed was in co mité het geheele plan te onderzoeken. Het huis besloot daartoe. Op het eerste punt, den huistaks, stelde de heer Williams als amendement voor, dat in plaats van dien taks te verhoo- genmen de successieregten met den onroerenden eigendom moest gelijk stellen. Na eenige beraadslaging werd dat amen dement echter teruggenomen. Verschillende andere wenschen werden daarna, bij monde van verscheiden sprekers, uitge drukt de financiële ontwikkeling van den minister van finan cien werd door eenige hunner zeer geprezenmet betuigingen dat de meerderheid van het huis er blijkbaar voor was. On der anderen liet de heer Cawley zich in dien geest uitde heer Wood daarentegen geloofde niet, dat het financiële plan den bijval van het land had mogen wegdragen daar er wel een overschot van 400,000 p. st. was geraamddoch dat daartoe leeningen voor openbare werken zouden worden ge bezigd, die tot afdoening van schuld moesten dienen. De huis-taks was bovendien slechts eene in de plaats stelling van het afgeschafte venstergeldde huis-taksgelijk alle regt- streeksche middelenviel ook ten slotte ten bezware van den armen man. Andermaal is een door de gele koorts besmet vaartuig, het stoomschip Medway, uit West-Indië te Southhampton ge arriveerd, en bij het hijschen van zijne gele vlag aan de qua rantaine onderworpen. Verscheidene menschen waren gedu rende de reis aan de ziekte aan boord overleden. De Pacific heeft berigten uit New-York overgebragt. De geschillen met de autoriteiten op Cuba bleven nog steeds ongerustheid inboezemen. Lit Californië zijn de tijdingen we gens de gouddelving bij voortduring voordeelig. Vier po gingen om de stad San Francisco in brand te steken waren in tijds verijdeld. Per telegraaf kent men hier de berigtenwelke de laat ste Overlandmail overbrengt. De generaal Godwin was aan het hoofd der tweede divisie naar Prome onder weg, en had besloten over land naar Ava te trekken. De opstand in China breidde zich meer en meer uit. De oorlogschepenwelke thans in onze havens worden gereed gemaakt om zee te kiezen, zijn 14 in getal, en daar onder vier linieschepen, vier stoomschepen en vier fregatten lste klasse. De generaal majoor sir Robert Iliekle is benoemd tot opperbevelhebber der Britsche troepen in Australië. Duitscliland. Weenen 10 december. Volgens officiële rapporten, zal het monopolie van den tabak in de geheele monarchie in dit jaar circa 25 millioenen fl. opbrengen. De minister van financien heeft op nieuw 1,500,000 fl. aan de nationale bank gerestitueerd. Dezer dagen werden de gezamenlijke redacteurs der meest gelezene dagbladen bij den hofraad Lonsinsky, die van wege de policie het oppertoezigt over de drukpers houdt ontboden, en hun aanbevolen ten aanzien van de questie van het huwelijk van keizer Napoleon met de prinses Wasa met de grootste omzigtigheid te werk te gaan. Er is sprake van eene verandering in het personeel van het Oostenrijksche corps-diplomatique. De heer vonHubner, thans te Parijszoude naar Frankfort gezonden en vervan gen worden door don heer Agenor de Goluchusky. Ook dacht men, dat de heer de la Cour, Fransch gezant te Wee nen zoude vervangen worden. Veel opzions baart een herderlijke brief van de Bo- heemsche bisschoppen aan hunne geestelijkenvoorschriften behelzende aangaande de kleeding der geestelijken. Wat men vroeger te vergeefs beproefd heeft in te voeren, en wat zelfs in 1850 als onkanoniek verklaard werd heeft de kardinaal prins Schwarzenberg thans uitdrukkelijk veroorloofd, te we ten het dragen van den pantalon in plaats van de tot dusver kanonieke laarzen of schoenen. Ter beteugeling der rooverij in Hongarije zijn iD som mige commitaten krijgsgeregten ingesteldde rooversdie in handen der gewapende magt vallen, worden niet meer dood geschoten maar opgehangen. Ongeoorloofd bezit van wapens wordt in die streken streng gestraft. Berlijn 12 december. Men verneemtdat de rogterzijde der Lveede kamer besloten heeft, om na het verstrijken van het tegenwoordig nog voorloopig voorzitterschap, den heer von Kleist tot kandidaat te stellen. Volgens de laatste telling beloopt het aantal kerkelijke dissidentenin de Duitsche bondstaten ruim een millioen. Het centraal bestuur der Duitsche vrije handels-vereeni- ging houdt vergaderingenom te beraadslagen in hoeverre de vereeniging haar stelsel in de tweede kamer kan doen gelden. Het gelukto haar reeds bij de laatste verkiezingen om een der leden van het centraal bestuur, de heer v. Heu- ring in de kamer te brengen. De vereeniging bepaalt zich voor het oogenblik tot het verkrijgen van vermindering en eventuele afschaffing der regten op ijzer. Zij heeft ten dien einde eene uitvoerige memorie bearbeid, die binnen kort door gemelde afgevaardigden in de tweede kamer zal worden ge bragt. De bisschop van Lucon verklaart nu openlijkdat hij in den brief van den graaf van Chamborddezen als koning betitelendeslechts eene beleefdheids-titel gebruikte. Men zegt, dat de sultan de landgoederen, door hem in 1848 aan Lamartine gegeven, weder terugnam en in plaats daarvan aan den dichter een pensioen schonk van 60,000 piasters. De Kasseier Zeitung meent als zeker te kunnen mel den, dat de verloving van prins Albert van Saksen met prinses Carole Wasa, binnen 14 dagen zal plaats hebben. Uit Munchen wordt gemeld, dat de minister-president v. d. Pfordten om redenen van gezondheidzijn ontslag zal indienen. De hertogin van Orleans zal in het aanstaand voorjaar met hare beide zonen naar Eisenach terugkeeren. Te Bremerhaven zijn 200 Engelsche zeelieden aange komen als bemanning der aangekochte schepen van de Duit sche vloot. De koning van Zweden neemt in beterschap zoodanig toedat geene bulletins meer worden uitgegeven. Uit Stutgardl worden de volgende bijzonderheden me degedeeld betreffende den prins Napoleon Bonaparte ver- moedelijken opvolger van keizer Napoleon IH. Zoon eener Wurtenbergsche prinses en neef des koningswerd hij te Stutgardt opgevoed en heeft vervolgens een geruimen tijd in liet Wurtembergsche leger gediend. Hij staat daar algemeen bekend als een man van uitgebreide kennis, van groote be gaafdheden en energiemaar is daarbij van een levendig en onrustig karakter. In zijne gelaatstrekken bemerk men, even als in zijn karakter, eene treffende gelijkenis met die van Napoleon I. Italië. De Kölnischo Zeitung behelst het volgende berigt uit Rome van 4 december In do kardinaals-congregatie voor buitengewone kerke lijke aangelegenheden wordt thans over een zeer gewigtig punt beraadslaagd. De paus is namelijkgelijk uit goede bronnen gemeld kan wordenvoornemens zijne geestelijke vertegenwoordigers voortaan ook aan al die vreemde hoven te zenden, welke tot hiertoe te Rome diplomatieke vertegen woordigers haddenzonder dat dezerzijds bij hen hetzelfde plaats had. De paus heeft slechts weinige dagen geleden ver klaard, dat men thans met name in Berlijn weinig of geen zwarigheid moer zoude maken eenen apostolischen nuntius toe te laten. Ook naar Stuttgart en Dresden wil men eenen clericalen agent zenden. Deze zaak zal in het volgendein januarij te houden geheim consistorie worden afgedaan." Onder de gewone nieuwsbei'igten van het officiële dag blad van Savoye leest men het volgende berigt uit Turyn van den 6 dezer: De dood van den abt Giobertiden con- stitutionelen staatsman wiens uitvaart de hoofdstad van Pie- mont dezer dagen zoo plcgtig heeft gevierdschijnt eene ver deeling der geestelijkheid hier te lande in twee partijen ten gevolge te zullen hebben. Allerwege in Piemont zijn gees telijken die lijkdiensten ter eere van den gestorven wijsgeer vieren. Intusschen heeft de bisschop van Casale thans aan alle hem ondergeschikte geestelijken verbodengebeden voor den overledene te doen, en het is te vreezen dat de aarts bisschop van Turyn aan nagenoeg honderd priesters, die te Turyn de begrafenis van het lijk van Gioberti hebben bijge woond, deswege de bevoegdheid om de kerkplegtighoden te bedienen zal onttrekken." Zwitserland. Men weet, dat de wetgevende magt van het kanton Bernhetwelk aan het eedgenootschap in vele zaken den toon geeft, in hare jongste zitting eene nieuwe wet op de drukpers heeft aangenomendie vrij strenge bepa lingen bevat en de sedert 1848 zoo zeer uitgebreide drukpers vrijheid beperkt. Deze wet is, gelijk het Journal des Débats berigt, den 7 dezer door den kantonsraad van Bern met 99 stemmen tegen 43 aangenomenen zal in werking worden gebragt zoodra de vereischte goedkeuring van het bondsbe- wind daarop zal zijn ontvangen. Te Neufchatel heeft den 5 dezer zekere koffijhuishou- der Flanéwiens zoon als schrijver in dienst staat bij Na poleon III, den inval gehad om zijn koffijhuis te verlichten en met een transparant, met het opschrift: „Acht millioen stemmen voor Napoleon IIIte versieren. In een oogenblik schoolde eene groote menigte volks voor het koffijhuis zamen en vernielde het transparant en de verlichte vensters door een hagelbui van steenen. Flané wil de zaak geregtelijk vervolgen. Spanje. Madrid 8 december. Heden is een koninklijk decreet verschenenwaarbij het verboden is omzonder verlof der regeringkiesvergaderingen te beleggen. Voorts heeft de regering eene publicatie uitgevaardigd r waarbij de koopers van nationale goederen op nieuw worden gerustgesteld wegens de gevolgen van den tegenwoordige stand van zaken. Eindelijk behelst de Gaceta een decreet, waarbij magti- ging wordt verleend tot herstelling der congregatie van den' H. Philippus van Néri. Frankrijk Parijs 13 december. Heden heeft de Spaan- sche gezant aan den keizer de geloofsbrieven overhandigd die hem op nieuw accrediteren als gezant van Spanje binnen deze hoofdstad. Sedert den 2 dezer heeft de keizer al de ministerraden gepresideerd, daar hij even als zijn oom van de geringste zaken kennis wenscht te dragen. Bijna dagelijks rijdt Z. M. r hetzij te paard of in een open rijtuig gezetenuitom het een of ander gedeelte der hoofdstad in oogensehouw te ne men. Zelfs ziet men hem somtijds, zonder eenig geleide, onder de wandelaars in den tuin der Tuilerien. De keizer heeft een brief aan den maire van Straats burg geschreven om die stad dank te betuigen voor de aan bieding van het kasteelen daarin beloofd den Elzas te zul len bezoeken. De koning van Wurtemberg heeft den 8 dezer, door zijn eersten kamerheer, den Franschen gezant doen gelukwen- schen met de troonsverheffing van Napoleon. Men verzekert, dat ook de generaal Baraguay d'IIil- liers met het nieuwe jaar benoemd zoude worden tot maar schalk. Tot opvolger van den heer Walckenaer, als lid van het- instituut, is benoemd de heer Brunet de Presle, met 19 stem men tegen 13, welke de heer Rossignol verkregen had. Morgen zal de eerste sectie van den spoorweg rondom Parijs worden ingewijd. In de volgende week zalnaar men verzekertde eer ste steen van het njj verheidspaleis door den keizer worden gelegd. Des avonds. Het eenige nieuws hetwelk wordt mede gedeeld isdat de keizer zijne reis naar Compiègne heeft uitgesteld, en gisteren zijn voorgenomen bezoek naar het stadhuis, tot bezigtiging der nieuwe zalen, heeft achterwege gelaten. Hoewel de redenen hiervan niet worden medege deeld meent men zulks te moeten toeschrijven aan eenen minder gunstigen gezondheidstoestand. Beursberigt. 3 pet. 81,50; 41 pet. 105,80 fr. België. Brussel 11 december. Eergisteren was bijna aan den Belgischen prins en prinses, bij hunne aankomst uit Engeland te Ostendeeen groot ongeluk overkomen. Op het oogenblik dat zij over eene hulpbrug van boord naar wal zouden gaan stortte die brug onder een vervaarlijk gekraak in een, eene menigte van menschen in de diepte medeslepende. De vorstelijke personen ontsnapten nog bij tijds aan het drei gende gevaar. Gelukkig is niemand daarbij omgekomen. De hertog van Braband heeft onmiddelijk 200 fr. ter beschik king gesteld aan de overheidom in de eerste behoeften te voorzien van degenen die gekneusd of gewond zijn geraakt. 14 December. De senaat heeft gisteren de beraad» slagingen geopend over het wets-ontwerp betrekkelijk de her ziening van het wetboek van strafregt. De discussien over de wet nopens de beleedigingen jegens vreemde vorsten is bepaald op woensdag. Eene telegrafische depeche van Konstantinopel van den 4 dezer meldt, dat de Turksche bank weigert het papieren- geld van den Staat aan te nemen. Dit besluit heeft een diepen indruk te weeg gebragt. Een geldcrisis wordt als onvermijdelijk beschouwd. MIDDELBURG 15 december. Den 16 october 11. is te Batavia gearriveerd het barkschip Pauline kapitein B. J. Post en den 23 daaraanvolgende naar Pangooi verzeild om te laden. Den 23 october 11. is van Batavia naar Middelburg ver trokken het barkschip Phoenixkapitein P. J. Kasse op beide schepen was alles wel aan boord. Den 13 october is het barkschip Commercie-Compagnie van Middelburgkapitein J. Butyn, van Hongkong te Singapore aangekomen on van daar den 20 vertrokken naar Caleutta. Den 17 october is het brikschip Zwaluw, kapitein E. N. F. van Wulven, van Singapore naar Batavia vertrokken. Getrouwd H. L. HENDRIKSE met J. JANSEN. Vlissingen, den 15 December 1852. Middelburg, den 13 December 1852. Heden beviel van een' Xonn, P. J. POT geb. JANSEN. Algemeene kennisgeving. God nam heden in Zijne ondoorgrondelijke wijsheid tot zich mijne hartelijk geliefde EchtgenooteVrouwe JOIIANNA WILHELMINA VAN DER GOESgeb. VAN DOORN, kort na hare bevalling, in het 41ste jaar van haar leven mij nalatende 7 Kinderenmeestal te jong om hun groot verlies te beseffen. 's Gravenhage AERT VAN DER GOES. den 7 December 1852. (Zie verder bet Vervolg op deze Courant.)

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2