ZEE-VERZEKERING-MAATSCHAPPIJ, héïTlogeiei\t de haas, Qfcuctrtcutïcn. BOORD-, Zl IIIHOLUMISrilE EB ZEEEWSC1IE sclio zonde daarbij evenzeer behooren, doch bij het bestaan van eene soortgelijke inrigting, door geestelijken dier gezindte opgerigt, is daartoe minder behoefte. Gij vraagt mogelijkwaar dan die beschuldiging van anti-christelijk- hcid haren oorsprong van neemt Niet andersmijn vriend dan omdat men de Nuts-opvatting van do persoonlijkheid van den Christus niet in volle overeenstemming noemt met het gevoelen der orthodoxen. Men vergeet daarbijdat het Nut op Christelijk terrein alleen de practijk des Christendom! zich tot taak heeft gesteld enmet voorbijgangdoch ook tevens met eerbiediging van een ieders leerstellige beginselsalles inspantom hart en verstand te vormentot die van ware burgers van het aardsehe en zoo men hoopt eenmaal in genade aangenomen inwoners van het Hemelscho koningrijk. Is nu de enge poortdie tot den hemel ingang geeftnog niet eng genoeg voor verschillende leerstelsels moet zo nog versmald en ver laagd wordenomkunstsloten gelijkenkelen die zich in eene zekere bogt weten te wringen of gewrongen zijn in te laten01 dat dan do strijd, hetzij ze inwendig bij elk mensch, of uitwendig in de pole miek der geschriften bestabuiten den werkkring van het Nut blijve en het liever voortga de nederige betrekking te bekleedcnhoogstens van wegwijzermaar het liefst die van opzigter die den weg tot do plaats des ingangs effent en toeziet dat de reiziger op denzelven zich niet onbehoorlijk gedrage. Het Nut gelooft consequent aan het bestaan dier enge poortdoch do vorm van den ingang gelooft zij dat daar achter besloten ismaar daarvóór niet beslist kan worden. Willen nu de tegenstanders van het Nutwaaronder de steller van de circulaire behoortgeene andere inrigting dan die hunne ge loofsbelijdenis gaaf onderteekent, dan begaat de eireuiairo eene grove foutdoor to zeggenWij willen de geestelijke vorming der kleinen met het oog op de Christelijke Kerkwaarin zij gedoopt zijn. Nog daargelaten of de kerkeraad der Hervormde Gemeente onderwijs in andere godsdienstige rigtingen mag doen geven is liet zeker iqpou- sequent van den steller der circulaire van zijne beginsels zoo af te wijkendat hij zelfs do eerste bij de meeste do zoo beslissende zaden wil leggen in, aan zijn geloof vreemde, harten en dus ook zaden die hij niet houdt van een zuiver gewas overgewonnen of maar ik wil menigen fluisteraar niet napratendie daarin de kiemen meent te zien van eene proselitenmakcrij op protestantseh terrein. Of intusschen dezo wijze om eene bewaarschool aan to bevelen ook door de eensdenkenden met den steller gegouteerd wordtbetwijfel ikvan oen' enkelen hunner is het tegendeel geblekenmen doet er liever het zwijgen toeén om de zakenén om de personenmaar zeker is hetdat menigeen liever eene meer ronde verklaring van wat men wil had gezienen opmerkelijk is hetdat de redactie van het dagblad de Nederlander, het voornaamste gedeelte dier circulaire over nemende, van die overname die schijnbaar liberale verzekering of be lofte niet heeft overgenomen. Gij ziet, mijn vriend! ik kom op de circulaire zelve weer meer ne der daarover dan nog een paar woordenom daarna tot de geschie denis der bewaarschool weder to keeren. Ofschoon de circulaire begintGeloofsgenooten 1 moet dan toch de bewuste school Evangelisch Protestantseh hoeten. Maar waarom zijn er dan de drie kerkeraden der overige Protestantsche gemeenten in deze stad niet in gekend terwijl toch aan de leeken dier gemeenten circu- lairen zijn gezonden Vorder wordt de zaak genoemdeen werk van den lieerdat eiken Christen betaamt; onwillekeurig moet men dan weer terug komen op de vraagwie is een Christen en maakt men als van zelve de opmerking, ziende op hetanti-Koomsche der circulaire, dat onze Roomsche Mede-christenen geene Christenen zouden zijn. Bij scherper nazien, dan onder mijne bevatting ligt, zouden er mogelijk meer zulke opmerkingen te maken zijndoch ik besluit de beschouwing over de circulaire met deze eene He circulaire eindigt met de aanhaling van de woorden eens beroem den landgenoots: zij zijn, zoo ik meen, van den dichter N. Bcets op eene predikanten-vergadering te Amsterdam, ten vorigen jare uitge sproken. Hie woorden ken ik waardezelfs hooge waarde toedoch met het doel waarmede de steller der circulaire deze woorden aan haalde is die waarde slechts betrekkelijk. Naar den geest en rigting des hceren B.die ik als schrijver hoog vereer geloof ikdat die aanhaling geheel bevestigt wat ik vreesnamelijkdat de geest van het onderwijs (want slechts het materiële van de school is aan heeren inteekenaren overgelaten) niet anders zal zijn dan die welke het beginsel des stellers der circulaire medebrengt, die van het exclusive zijner or thodoxe rigting. Het leeraren geheel aan do school-onderwijzeres zelve over te latenzoo als gezegd wordtheeft weinig liberale toepassing to wachtenwijl de keuze van zulk een persoon toch weer aan den steller der circulaire verblijft, en het prepareren dier keuze zeer eenzijdig isals men do oproeping tot eandidaten niet in do Haarlemmer cou rant het meest gelezcne dagblad voor dat soort van advertentiën plaatst, ook niet in een dagblad dezer provincie, ofschoon het in eene bewaarschool voor het geven van onderwijs altijd *et nuttigst is iemand uit de provincie te hebben maar zoover ik heb kunnen na gaan slechts in de Nederlandereene courant diehoezeer in handen van eene zeer bekwamo redactietoch slechts eene rigtingde anti- Nuts-rigting heeft. Maar keeren wij eindelijk tot de school terug. Nu het bestuur van het Nut van een lokaal tegen Mei werd voor zien zoude dan ook tegen dien tijd do school in werking komendoch bleef de commissie rondzien om dat tijdstip te vervroegen door het genot van een voorloopig lokaal. Dat omzien werd verlangen toen van den kansel der Gereformeerde Iverk werd afgekondigd dat ook van kerkeraadswege eene bewaarschool zoude opgerigt worden en dat verlangen werd bevredigdtoen een geacht gezelschap in deze stad, uit eigen beweging, de kosten van zulk een voorloopig lokaal op zich nam. Ik sprak daar van verlangen der commissie om te slagen, en was dat verlangen niet billijk, toen de bewuste circulaire des kerkeraads rondgezonden was. Het Nut beoogde eene algemeene in rigting, en ware nu de kerkeraads-circulairc geheel in Gereformeerden geest geweest, dan konden de beide geprojecteerde scholen in aange namer verhouding nevens elkander staan; doch daar zij melding maakte van het onuoodige eener gemengde schoolen daarbij zelfs van eene gemeenschappelijke onderneming sprakmoest het plan van het Nut noodwendig óf opgegeven óf dadelijk doorgezetmaar niet gedraald wordenzoo als enkelen wilden. Ho commissie begreep datwas het doel der circulaire wezenlijk zoo als zij opgaf ,eene gepaste school voor alle Protestantsche Gezindhedendie dan toch nimmer in handen van een' kerkeraadvan welke gezindheid ook, moest blijvendewijl ze daarin altijd zou moeten ontaarden in eene gezindtesehool. Opgeven was dus geen zaak. Wel toegerustreeds lang van eene geschikte onderwijzeres voorzienmoest nu zonder omzien de hand aan den ploeg geslagen worden. Alzoo trad op 1 November 11. de bewaarschool van het Nut in de, u bekende, Walstraat in werking, en waren binnen ééne week tijds reeds zestig kinderen van verschil lenden stand aldaar tér school. Die met mij een bezoek in het voor- loopige lokaal hebben gebragt, moeten met de inrigting tevens het lief tallige geduld bewonderen der onderwijzeresdie in korte dagen reeds zooveel tot stand heeft gebragten bereids op gehechtheid (het voor naamste in eene bewaarschool) harer leerlingen mag hogen. En toch was do oprigting-zcer geleidelijk gegaan; om alle hatelijkheid te ver mijden zag inen af van eene eerst bepaalde circulaire aan de inwoners der stad maar ging de commissie in den geest van het Nut stil voort overtuigd dat goede waar ziehzelve aanprijst. Mijn vrieud! nu is de bewaarschool in werking; te berekenen was het vooruit, dat er geen Roomsche op dezelve komen zoude. Ver valt nu niet ééne der beweegredenen van den eerwaarden kerkeraad, om mot hunne bewaarschool haast te makenzijn nu niet de kinderen voor het gaan op de Roomsche school bewaard; op de Nuts-bewaar- school wordt toch ook slechts 25 cent per maand gevraagdeven als op de Kerkeraads-school. Neen 1 nu bekomt het streven hare eigenlijke zelf standigheid want nu juist wordt er meerder spoed gemaakt. De circulaire zegthet zal ons aangenamer zijn die in het voorjaar dan in den zomer van 1853 te openen, en wij willen eerst de behoefte des min gegoeden stands voldoen, en toch heeft de opname der leerlingen reeds in deze week plaatsen doet de steller der circulaire moeite om zelfs in druk te verspreiden, dat de kinderen uit eiken stand worden opgenomen. Er is geene weldadige onderneming, van welken aaiu ook, of ik neem er deel aanhad do steller der circulaire eene diaconieschool voorgestelddan had ik en met mij vele anderen en meer anderen meerdergaarne hijgedragen doch nu vind ik er gemoedsbezwaar in om door mijne gift (niet te schragen, want daarvoor is mijne gift niet noodig), maar een bewijs van goedkeuring te geven over de in gewikkelde wijze, waarop eene zóó heerlijke inrigting, als de bewaar- schc 4 is, tot stand zal komen. Mijn vriend 1 wilt gij terugziende op onze jeugd jaloursch worden op de kinderen dezer dagenbezoek dan eene bewaarschoolmaar bo venal wilt gij eens voor een oogenblik de politiek en de drijvers iu do godsdienst en staatkunde ontloopenof zelfs vergetenwoon dan in de bewaarschool eens eene gelieele les bijzoowel in liet aanschou welijk onderwijs als in het zingende spelen. Het wordt den kinderen gelijk" wordt u dan duidelijk, en de school verlaten hebbendezult gij ti bodroevendat dit terrein der onschuld ook al niet ontglipt aan de Proerustes-mannen onzer dagendiegelukkig niet met de ijzeren hand der 17de eeuw, maar toch met niet minder volharding, alles op die eene leest willen sclioeijcndio alleen do afmeting draagt hunner denkbeelden. Nog ecno inlichting omtrent eene bewoordingdie ik doorgaans ge bezigd heb in dit schrijven. Ik sprak steeds van den steller der cir culaire in het enkelvoud. Gij moet wetendat de kerkeraad, in do cir culaire bedoeldalleen is de predikanten en ouderlingenhet besluit is buiten diakenen omgegaan, doch ook de ouderlingen (welke ik er van ken, acht ik zoover ik ze ken, zeer hoog,) voelen, zoo als het meer gaatgeene roeping out te wederstreven aan het verlangen van jeugdiger jaren en levendiger temparement. Uit predikanten ca ouder lingen dus is de u bekende commissie benoemd, doch slechts een dier drie heeren geloof ik dat belast is geweest met de redactie. En nu mijn vriend 1 vaarwel. Ik blijf Geheel de Uwe (maar voor het publiek het lid der Hervormde Gemeente en van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, om beide hoedanigheden daarom nog geen Christen (in de rijke beteekenis des woords) maar iemand die het laatste biddende en werkèndo tracht te worden). Naschrift. Slechts om de waarheid eerder duidelijk te doen worden, heb ik mij tot dit schrijven gedrongen gevoeld. Om de opname der leerlingen van de Kcrkeraadsscliool niet tegen te werken, heb ik echter dit schrijvendat voor een groot gedeelte reeds in de eerste weck van November gereed was tot nu achtergehouden. De steller der eireuiairo zie in mijn schrijven geen vijandelijkheid mijn naam (zoo hem zulks belang kan inboezemen) zal de Redactie der Middelburgschc Courant hem medcdeelenwanneer hij zich daar toe hij eigen geschrifte aanmeldt. Aan de Redactie der Middelburgschc Courant. Mijne Heeren In het bijblad uwer Courant van zatnrdag 13 dezer staat, dat ik in do zitting van den gemeenteraad alhier, op den 10 dezer, zou ge zegd hebben te twijfelenof het heffen van een hoofdgeld zoo verkieselijk is. Doch mijne rede kwam hoofdzakelijk neder op hetgene deswegens in het verslag dier zitting, door de Provinciale Zeeuwsdie Courant van gisteren, zondag 14 dezer, gemeld wordt. Het voorsteldoor mij met twee andere raadsleden gedaanbewijst dat ik een hoofdelijken omslag roven de heffing der accijnsen verkieselijk vind. Maar ik ben er niet zeker vanof de meerderheid van den raad de afschaffing der accijnsen en de vervanging daarvan door een hoofd geld goed zal keuren. Ook ontveins ik mij nietdat een hoofdelijke omslag eigenaardige bezwaren heeft. Nu ecliter een hoofdelijke omslag ook door diegenen, welke er het afkeerigsto van zijn, nooit geheel zal kunnen vermeden wordenen men al het onaangenamedat daarmede gepaard gaat, eveneens zal ondervinden bij een gedeeltelijke, als hij een geheele afschaffing van de voor handel en nijverheid belemmerende en den huisvader zoo onregtvaardig drukkende accijnsenhoudo ik het daarvoor, dat iedereen, die op de zaak nadenkt, het beter moet oor dcelen, met 1854 alle accijnsen door hoofdelijken omslag to vervangen, dan sommige accijnsen, bij slechts weinig te verminderen perceptiekosten, te behondenen in de plaats van zoodanige accijnsenals er zouden afgeschaft wordentoch een hoofdgeld te heffen dewijl men alsdan te gelijkertijd het kostbare en belommerende der accijnsenen het onaan gename van eigen opgaaf of taxatie door eene commissie, ten opzigtc van inkomsten of van verteringenontwaren zou. U verzoekende het vorenstaandetot rectificatie van gemeld verslag in het bijblad uwer courant, in nw eerstnitkomend nommer wol te wil len opnemen heb ik de eer met achting te zijn Middelburg, 15 Nov. 1852. UWel-Ed. Dw. Dienaar, A. E. SIKFLÉ. 11e §oe|i-inrig(ing, Do Verceniging tot het bezoeken der Armen, die zich zoo onver moeid het lot dezer ongelukkigen aantrektheeft eenige weken geleden door middel der Stads-courant, haremede-ingezetenon aangezocht, om zoo niet alle, althans een gedeelte hunner kaarten ter harer beschikking te willen stellenten einde die te kunnen uitreiken aan zoodanige per sonen en huisgezinnen, welke hij haar bekend staan daaraan eene ware behoefte te hebben. liet is te wenschen om meer dan eene reden dat aan die oproeping van de Vereeniging gevolg zal worden gegeven eensdeels toch wordt daardoor voorgekomen dat aan enkele individus die het geluk hebben hij onderscheidene huishoudingen bekend te zijn te veel kaarten naar mate van hunne behoeften worden toebedeeld hetgeen bij ondervinding blijkt dat somwijlen tot een verkeerd gebruik aanleiding geeft, terwijl anderen daarentegen, ofschoon in meer behoef tige omstandigheden verkeerendemaar dit voorregt missendevan dit in den winter zoo heilzaam voedsel voor hun en hunne kinderen geheel verstoken blijven en anderdeels is en blijft het eene bepaalde waar heiddat ingeval de Vereeniging (die door het bezoek aan do huizen der armen mot derzelver ware gesteldheid meer dan cenig ander be kend is) geene ondersteuning of in geld of in geldswaarde van hare mede-ingezetenen erlangt, zij geheel en al het doel mist waartoe zij zich heeft zamengcsteldom namelijk de bedelarij aan de huizen voor to komen en in de nooden der ware behoeftigenin eene geschikte ver houding te voorzien. Het is niet to ontkennendat er in deze stad zeer veel wordt aange wend en toegebragt om het lot der armen to verzachtenmaar onge lukkig wordt er te veel op verschillende wijzen en voor de hand weg uitgedeeldmen kent de menschen en hunne behoeften niet genoeg ja, men mist zelfs somwijlen de noodige kennis of zij de afgevraagde ondersteuning wel verdienen en er een doelmatig gebruik van maken en toch geeft men. Bij eene behoorlijke centralisatie, wanneer alle bedeeling van één punt uitging, zou er misschien met de helft van het geld oneindig meer nut kunnen gesticht wordendan thans plaats heeften het is uit dien hoofde eene wenschelijke zaak te achten, dat er nogeens mannen in ons midden opstaan dio dit hoogst belangrijk onderwerp in ernstige over weging nemen en ons dienen van raad en voorlichtingniet om te ge ven maar om goed te geven 1 X. Getrouwd JACOBUS JOIIANNES DEN BOUWMEESTER met MARIA ELIZABETII LELS. Amsterdam, 11 November 1852. Mijne geliefde EclitgenooteE. J. BEKAAR, beviel lieden voorspoedig, doch ontijdig, van eenen V,oon in wiens bezit wij ons echter slechts weinige uren mogten verheugen. Aardesburg den 12 November 1852. A. YAN DE PLASSCIIE. Heden overleed aan de gevolgen eener langdurige verzwak king mijn zcorgeliefde Echtgenoot, ADR. BRANDT, in leven Conducteur op do Stoomboot de M*rinses yiarianna in den ouderdom van bijna 45 jaren, na eene gelukkige Echt- vereeniging van 20 jaren. Diep betreurd door mij en mijne vijf nog jeugdige Kinderen, alsmede door zijne Ouders en zijnon Broeder. Middelburg, Wed. A. BRANDT, den 13 November 1852. geb. Wasbeer. Eenige kennisgoving. Kapitaal 300,000 ten volle te fournerenverdeeld in 100 Aandeelen van ƒ3000 (zijnde ruim 2/3 van do Aan- deelen geplaatst.) De Hoofdzetel der Maatschappij is Amsterdam. De Maatschappij is aangevangen den 3 November 1852, en zal worden bestuurd door de Heeren W. L. YAN COEVERDEN,to Amsterdam, W. J. GUEPIN B. D. CRUSEMANN als Hoofdbestuurders. C. AVIS Dz.,te Krommenie, JOH. TROM!?,to Rotterdam, H. C. YAN ALPHEN, A. DU BOIS ZOON,tc Dordrecht, J. J. LONCQ Junior,to Schiedam, J. J. DE KANTER,te Middelburg, als Bijbestuurders. Onder toezigt van de Heeren ROBBt. R. TOE LAER,te Amsterdam, P. BLOM, D. DE BRUYN,to Zaandijk, als gewone Commissarissen. J. B. BONKE te Rotterdam A. J. VERBEEK VAN DER SANDE, te Dordrecht, IJ. COOL te Schiedam Mr. G. A. FOKKER,te Middelburg, als Buitengewone Commissarissen. Do ondergeteekende (voor zooveel de Provincie Zeeland betreft) met het beheer van bovengenoemde Maatschappij be last beveelt deze Maatschappij aan do aandacht van Scheeps- reedersScheeps-eigenaren of Deelhebbers in Reedorijen voor de groote Vaart. Aan Makelaars wordt de gewone Provisie ten volle uit gekeerd. Bijzondere inlichtingen zijn bij den ondergeteekende te bekomen. Middelburg, den 15 November 1852. J. J. DE KANTER. «ïpenljare AerUooping- door den Notaris WOUTER- SENVrijdag den 19 November 1852, 's morgens 10 ure, in de Gemeente Serooskerkeeerst op de Hofstede genaamd Ter JfSeeen daarna op de Hofstede genaamd Ver hinde van eene partij IAliefkout, MutsaardSpaanders SSouEiistamuienArbraah, Ijzerwerk enz.; breeder op de uitgezette Kaarten aangewezen. Men zal op Dingsdag den 30 November 1852, des namid dags ten ddn ure, in het Logement de Oude Zoutkeet, te fAoes, publiek presenteren te verkoopen eene OBLSGA. TIK ten laste de Watering en Landen, gelegen in den Zuïd- Craaierteiland Zuidbevelandgroot in kapitaal per resto E34ÏIS, loopendc thans ten intresse van vijf pet. 'sjaars. Informatien zijn tc bekomen bij den Notaris LENSHOEK, te ti'nlphaartsdijk. Op Woensdag den 1 December 1852, des voormiddagsten 11 ure, zal, binnen de Stad does, in het Logement de Oude Zoutkeetbewoond door den Heer C. DE JONGE, ten over staan van den Notaris J. G. RISSEEUW, aldaar reside rende publiek worden te koop gepresenteerd Eene IAABITA1/B HOFSTEDEaangenaam gelegen en rijk beplant, groot 47,21,30 Ellen, staande en gele gen in de Gemeenten Nisse Baarland Oudelande en 's Ilocr- Abtskcrkc aankomende Vrouwe KONING Weduwe van den Heer C. FRIEDIIOFFen Vrouwe KONING, Eclitge noote van den Heer G. L. VAN DEN BERG; bewoond en in gebruik bij PIETER DE JONGE, om 14/8,78 den hoop 'sjaars, tot 1 blaart 1854; doende aan GrondlastenWater- penningen en Erfpacht over 1852 4G7,35. Breeder bij uitgezette Biljetten gespecificeerd. Informatien to bekomen ten Kantore van gemelden Nota ris RISSEEUW en bij den Hoer G. VAN DE VELDE, Goud- en Zilversmid te Goes. Te koop of in ruiling, eene extra goede TH, HUMT, BAROUCHET, UAIMI AGK\ en een EKKIWAGEBJ bij L. DE KEYZER, Mr. Smid op bet Noordplein. Te koopvoor een' civilen prijs een BIUJAKT met toebehooren. To bevragen bij S. VAN GEMERTin de Klokstraat te does. Bij II. TRACIISLER, Kortendelft, is in de 5de Klasse der 218de Loterij getrokken, op no. 2029, een Prijs van ƒ1000. Bij H. N. SPIER is getrokkenop no. 2029 een Prijs van iOOO «ulden. Er wordt gevraagd eene HOSIIOIIBSTEBtusschcn de 30 en 40 jaren, de vereïschte bekwaamheden bezittende, bij een eenig Heerop een der Dorpen dezer Provincie. Adres, met franco Briefjes, bij do Uitgevers dezer Courant, onder de letter Z. Hl Eene WERKMEI», van goede getuigenissen voorzien, terstond benoodigd. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. Terstond eene bekwame BIESSTMEIB benoodigd. Adres bij de Uitgevers dezer Courant. Eene Burger IJIEUKTMEI» met Pot en Wasch kunnen de omgaanterstond benoodigd. Adres bij M. A. TRACHS- LER, in den Kortendelft. Eene MEI» benoodigd. Adres bij denBoekv.IIENDRIKSE. voorheen J. L. ALBERS. Dit Hotel, gelegen in het midden der Stad, in de nabij heid van het Koninklijke Paleis en de beide Beurzen, wordt, na gedane uitbreiding, verbeteringen en verfraaiingen, op nieuw beleefdelijk aan Heeren Reizigers en Familien aanbe volen; zullende alles aangewend worden, wat strekken kan om het verblijf aldaar zoo aangenaam mogelijk tc maken. Amsterdam, den 1 November 1852. W. BUSSER. TER DRUKKERIJ YAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2