MIDDELBURGSCHE o I K i T. 1852. Zaturdag 6 November. m 134. Bij dil no. behoort het verslag der vergadering van de Provinciale Staten van Zeelandzitting van den 3 en 4 november 1852. IScsUtvcu cn Slbmitu0ttraticu. iSiuMculaub^cfcc ïEijbiagcn. £uitetilattb0jcltc QTijbittgctt. T'JERKIUXMNO, £1» fcilLHIiliVTKIM in. De Bnrgemeestér eu Weiliouders van Middelburg maken bekend Dat de inlevering van Stembiljetten tot de verkiezing van een Lid van den Gemeenteraadin de plaats van den lieer C. J. Boogaert naar elders vertrokken, zal plaats hebben op Maandag den 8 Novembervan des voormiddags negen tot des namiddags vier ure, op de Boven-Achterzaal van het Raadhuis (toegang langs den Achtertrap)terwijl de opening aldaar zal plaats hebben op Dingsdag don 9 daaraanvolgende dos voormiddags ten negen ure. Middelburg, den 20 Oetober 1852. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRYPSKERKE. De Secretaris, M. F. LANTSHEER. BÏI5TAIjIA'I* van Middersoldijen en Itroedertoe- lageten Kantore van den Betaalmeester en bij Ileeren Ontvangers der Directe Belastingen. Middelburg don 5 November 1852. 5 Vfivcm&er. Gisteren morgen omstreeks vijf ure werd in de stoom- meekrap-fabriek te Wilhelminadorp brand ontdektwelke bij de ontdekking reeds zoo hevig was, dat eene gehcele ver nieling van het schoone gebouw te vreezen stond. Door de toegesnelde hulp van vijf brandspuiten echter en door den ijver en de beradenheid waarmede de blussching werd beproefd, is het gelukt don brand te beperken tot liet maal-lokaal en den builzolderwelke benevens het vul-lokaalgeheel zijn uitgebrand. Plet overige der fabriek, gelijk ook de stoom machine heeft niets geledenen van don aanwezigen voorraad racine en meekrap is slechts een niet noemenswaardig ge deelte verbrand of beschadigd geworden. De oorzaak van den brand, welke niet aan onvoorzigtig- heid schijnt te wijten te zijn is onbekend. De fabriek en goederen waren tegen brandschade verzekerd. Men verneemt, dat de overgroote meerderheid van de leden die aan hot onderzoek van het voorstel van den heer Wintgenstot het instellen van eene enquête over den toestand der nationale zeevisscherijen, in de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaal hebben deelgenomenzich onvoor waardelijk heeft verklaard tegen het in overweging nemen van dat voorstel. Andere leden verklaarden zich met het voorstel voorwaardelijk te vereenigenterwijl slechts zeer en kelen het voorstel van den heer Wintgens goedkeurden zoo als het daar lag. Wij vernemen, zegt de IJ- en Amstelbode, dat het voornemen bestaat bij de overgroote meerderheid der kamer, om, bijaldien de regering bij de aanstaande discussien over de begrooting niet de verzekering mogt geven, dat nog in den loop van dit jaar een nieuw ontwerp van wet ter ver mindering van de zegolbelasting op de dagbladen zal wor den aangebodenzelve daartoe het initiatief te nemen. Zijn wij wel onderrigt, dan zal in dit geval de beer Bachiene zoo danig voorstel ter tafel brengen. Het Staatsblad no. 181 behelst een koninklijk besluit van den 17 oetober 11., waarbij uit overweging, dat de voorwaarden onder litt. c en d van het koninklijk besluit van 9 januarij 1841 (Staatsblad no. 2) opgelegd aan de afgeschei denen van het Hervormd kerkgenootschapwelke zich als eene Christelijk Afgescheidene gemeente zouden verlangen te ves tigen geheel overbodig zijn te achten, naardien, met opzigt tot laatstbedoelde bepaling in het bijzonder het niet afleggen van zoodanige verklaring geen de minste inbreuk kan ma ken op de regten welke het Hervormd of eenig ander kerkgenootschapkrachtens wolken titel ookbezit de bepalingen onder litt. c en d van het koninklijk besluit van den 9 januarij 1841 (Staatsblad no. 2) voorkomende, inge trokken worden. Aan het door den kolonel J. P. Delprat gedaan ver zoek, om met den 1 dezer uit de betrekking van komman- dant dor koninklijke akademie voor de zee- en landmagt ont slagen te worden door Z. M.op den voor dien kolonel moest eervolle wijze, gevolg gegeven zijnde, is gezegd kom mandement 11. zondag op den majoor J. P. C. van Overstraton, daartoe door Z. M. benoemd, overgegaan, en is daarvan, bij dagorder van den gouverneur der akademie aan het personeel kennis gegeven. Zondag morgen heeft de kolonel Delprat van de verzamelde kweekelingen der akademie afscheid geno men, en de jonge lieden bij die gelegenheid op de hartelijk ste wijze toegesprokenwat op dezegevoelende welk een waardigen chef zij verloreneen diepon indruk maakte de gesprokene woorden werden dan ook met de levendigste toejuichingen beantwoord. Dingsdag heeft de kolonel het akademiegebouwwaar hij zoovele jaren, ten nutte der stu derende jongelingschap cn toekomstige krijgslieden, onver moeid werkzaam wasverlatenwoensdag werd door den gewezen gouverneurden luitenant-generaal Seeligen den ko lonel Delpratin het Hotel des Flandres een afscheidsmaal gegeven aan de gezamenlijke officieren en ambtenaren tot de akademie behoorendc. Naar wij vernemen heeft de hooge raad der Neder landen zich bij adres tot den koning gewend, met verzoek, dat het getal der raadsleden van dat hoogste regterlijko collegie wederom op veertien worde gebragt, cn dat der halve de raad moge worden gemagtigd, over te gaan tot het opmaken en aan de tweede kamer der Staten-Generaal aanbieden van twee lijsten van candidatentot aanvulling der twee plaatsen, die op dit oogenblik in den hoogen raad onvervuld zijn. Z. M. heeft den heer II. F. Straatman, amanuensis bij de directie der weduwen en woezenkas voor de officieren van de landmagtbenoemd tot ridder van de Eikenkroon. Zr. Ms. brik de Pijl, uit de West-Indien komende was, volgens ontvangen bcrigt van Hellevoctsluiswoensdag mor gen aldaar voor den wal. LI. maandag is hot kommandement van Zr. Ms. transport schip Prins Willem Frederik Hendrik, van den luite nant-ter-zee 1ste klasse J. II. Matthyssen overgegaan op den luitenant-ter-zee 1ste klasse II. G. Busehman. Het lijk van een der negen varensgezellendie in de Noordzee, bij hunne poging om anderen te redden, het leven verloren en 8 weduwen en 26 weezen onverzorgd achter lieten, is onder do gemeente Rockanje aangespoeld. Als eone bijzonderheid wordt gemeld, dat eene stads- vroedvrouw te Haarlem, met het begin dezer maand gedu rende vijftig jaren dit bedrijf hebbende uitgeoefend, bij de ge boorte van 15,450 kinderen dienst heeft bewezen. Mturgerlijlee Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van don burgerlijken stand der stad Middelburg ingeschreven als Geboren: 44 kinderen; 18 van het mannelijko en 26 van het vrouwelijke geslacht Overleden64 personen25 van het mannelijke en 39 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven: 1. Yan de overledenen waren beneden den ouderdom van cbn j jaar, 19; van 1 tot 5 jaren oud, 6; van 5 tot 10 jaren 1;- van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 3 van 25 tot 30 0 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 5 van 40 tot 45 3'; van 45 tot 50 2 van 50 tot 55 1 van 55 tot 60 3van 60 tot 65 4 van 65 tot 70 1 van 70 tot 75 5 van 75 tot 80 2 van 80 tot 85 2 van 85 tot 90 3. Gehuwd 11 paren. Gedurende de maand oetober 1852 zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Vlissingeu ingeschreven als: Geboren: 30 kinderen; 18 van het mannelijke en 12 van hot vrouwelijke geslacht Overleden 22 personen9 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven6. Yan de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 6; van 1 tot 5 jaren oud, 2; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 0 van 25 tot 30 1 van 30 tot 35 1 van 35 tot 40 1 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 0 van 50 tot 55 0 van 55 tot 60 2 van 60 tot 65 2 van 65 tot 70 2 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 2 van 80 tot 85 1. Gehuwd3 paren. Engeland. Londen 1 november. Heden werd aan het bureau van buitenlandsche zaken weder een kabinetsraad ge houden. Uit eene tweede circulaire aan de ministeriële leden van het lagerhuis blijktdat do verkiezing van don spreker den 4 dezer geschieden zalen dat de motie wegens het adres in antwoord op de openingsrede den 11 den daaraanvolgende gedaan zal worden. Sommigen willen wetendat de ministers het plan hebben de intrekking van het regt op de mout en eene belangrijke vermindering der belasting op de inkomsten voor te slaan doch welke belasting dan door vele betaald zou worden die daarvan tot heden vrij zijn. Ook zou eene verhooging der belasting op de eigendommen en het heffen van eene belasting op de spoorwegen tot de plannen des kanseliers der schat kist behooren. Men verneemt, dat de hertogin weduwe van Orleans in on derhandeling is over den aankoop of het in huur nemen van een fraai landgoed in Devonsliire. De inwoners der stad Nortwich, welke door den te- genwoordigen hertog van W ellingtonvroeger marquis van Douro, in het parlement zijn vertegenwoordigd, hebben be sloten een standbeeld ter eere van den overleden hertog op te rigten. De Moraing Advertiser zegt, dat eone som van 100,000 p. st. bij het parlement zal aangevraagd wordenom de kos ten van de begrafenis van den hertog van Wellington te bc- strij den. Hetzelfde blad verzekert, dat do secretaris van staat voor het departement van oorlogin de eerste dagen der zitting van het parlementgeïnterpelleerd zal worden over den on- wettigen invloed, dien hij bij de laatste verkiezingen heeft uitgeoefend. Hoewel met toestemming van hendie met het opzigt over en het regelen van de begrafenis van den hertog van Wellington zijn belast, verschillende programma's in de°dag bladen zijn opgenomen, betreffende de vaststelling van den weg, welken de lijkstoet zal inslaan, zoo moet echter mede gedeeld worden dat er nog niets bepaalds besloten is. Ver leende prins Albcrt het oor aan al do verzoeken, die worden ingebragt door ben die aan den optogt wenschen 'deel te nemen, zoo zou het lijk des hertogs welligt door de helft van het Engclsche volle ten grave worden gebragt. Een enkoio trek is voldoende om hiervan een bewijs te géven. Men was overeengekomen, dat, als oude krijgsmakkers van den hertog, slechts dé strijders van Waterloo zouden worden toegelaten. De helden van de andere veldslagen, waarvan de Engelsche dagbladen zóóveel ophef hebben gemaakthebben zich thans mede doen lioorenen dagelijks zijn de bladen opgevuld met brieven, in welke de soldaten van Vittoria, Salamanca St. Sebastian enz. zich tegen hunne uitsluiting verzetten. Allen, tot zelfs de overwinnaars van Toulouse, verheffen hunne stem men, zoodat men niet weet naar welke zijde men zich zal wenden. Het verwondert dus niemand, dat prins Albert en de mannendie hem in zijne reusachtige taak behulpzaam zijnzich iederen morgen verpligt zien do verklaring af te leggendat zijalhoewel zij minstens reeds twintigmaal het programma hebben vastgesteld, daarmede nog niet gereed zijn. Duitsclilaiid. Wecnen 31 oetober. De nieuwe tol-con- ferentien zullen op dezelfde plegtige wijze worden geopend als die, welke in den aanvang dezes jaars gehouden werden. De minister van buitenlandsche zaken Buol Schauenstein de minister van koophandel en financiënv. Baumgartncren de heeren v. Thierry en dr. Hoek zullen daarbij tegenwoordig zijn. Graaf Buol zal de zitting met eene redevoering openen. Dr. Falck, geattacheerde aan het ministerie van koophandel is weder tot secretaris benoemd. Volgens alhier uit Brussel ontvangen berigtenzou de Belgische regering de bemiddeling van Oostenrijk en Rus land hebben ingeroepen, tot beslissing der geschillen met Frankrijk. Dezer dagen gaf de Engelsche gezantgraaf Westmo- relandeen diplomatiek dinerwaarop al de aanwezige ge zanten genoodigd waren. De herstelling van het keizerrijk was het hoofd-onderwerp der gesprekkencn de meeningen waren naar men verzekertzeer uiteenloopend. De vredes- verzekeringendoor den president te Bordeaux in zijne merk waardige redevoering gelasclit werden echter eenstemmig betwijfeld. De keizer heeft den vrijheer James Rothschildconsul- generaal cn chef van het Parijzer bankiershuis Rothschild benoemd tot ridder der orde van dc ijzeren kroon 2de kl. Heden worden een half millioen fi. aan muntbiljetten openlijk verbrand. De adjudant des keizers graaf Königssegg isop last van" Z. M., naar Bregenz vertrokken, om don grootvorst- troonopvolger van RuslandAlexanderaldaar te ontvangen, en dezen op zijne reize door de keizerlijke staten over Mi laan, Venetië en Triest naar "VVeenen te begeleiden, alwaar hij op 10 dozcr denkt aan te komen en eenige dagen te ver toeven. Hij heeft echter het voornemen den winter in Ve netië door te brengen. De Triester Ztg. meldt, dat een Engelsch courier, die aldaar een paar uren te laat aankwam om met de gewone stoomboot zijn togt te vervolgeneene stoomboot van Lloyd huurde voor 8000 fi. om naar Patras to reizen. Deze is de derde courier dezer dagen in Triest aangekomen. Berlijn 2 november. De koning van Saksen, heden morgen alhier verwachtzal na de bijwoning der godsdienstoefening de Roomscho kerk en verscheidene kunstwerken gaan bezigtigen, onder anderen het monument van Frederik den groote. Ten twee ure vertrekt Z. M. naar Potsdamom hij den koning van Pruisacn te dejeuneren en begeeft zich van daar nwr Schwerin. Naauwelijks is de zamenstelling der zoogenoemde Ziind- nadel-buksen algemeen bekend geworden of reeds wordt deze uitvinding door eene nieuwe van kapitein Minimier te Metz weder overtroffen. Het infanterie-geweer volgens zijn stelsel vervaardigd is uitwendig volkomen gelijk aan de musketten met pistoolslotenmaar de loop is van binnen scherp in gegroefd en wordt mot een spitskogclter zwaarte van 13 in een pondgeladen. Het benedenste einde van dezen kogel lieeft een hollen cilinder. Deze ruimte is met een stukje ijzerblik gesloten, hetwelk bij het ontvangen der patroon naar binnen wordt gedrukt en waardoor de kogel zich uitzet zoodat zij geperst wordt in de groeven van den loop waarin zij vooraf in het laden los en gemakkelijk nedervalt, zoodat de laadstok ontbeerd kan worden. Deze kogel draagt bui- gewoon naauwkeurig op een afstand van 1000 schreden of 2500 voeten treft geweldiger dan alle tot dusverre be kende vuurwapenen. De geweren volgens dit stelsel, kun nen in eene minuut 4 a 5 maal geladen worden. Dc kaval- leriodie in galop 500 schreden per minuut aflegtontvangt minstens acht salvo's eer zij de infanterie-colonnewaar zij op inrent, heeft bereikt, zoodat de aanvalzonder rijdendo artillerie, eene onmogelijkheid wordt. Intusschen zal ook deze harp zesponder3 in twaalfponders moeten veranderen wil zij zich niet aan oogenblikkelijke vernieling bloot stellen door eene infanteriedie haar op 1000 schreden afstands niet zekerheid treft. De regering van Baden zal dezer dagen twee bataillons met geweren, volgens Minimiers uitvinding, wapenen en lieeft 3000 stuks aan de wapensmederij in Obern- dorf besteld. De prijs is op 28 fi. per stuk bepaald. Eranlirijk. Parijs 2 november. Heden is er veel spraak van eene door Lodewyk Napoleon uit te vaardigen gedeelte lijke amnestie. Zeker is hetdat op hoog bevel aan het ministerie van justitie de daartoe noodige maatregelen voorbe reid worden. Van goederhand wordt beweerddat zij die zullen hebben uitgemunt door hun berouw en hun goed ge drag, in vrijheid zullen worden gesteld, doch nog altijd onder eene zekere surveillance zullen blijven. Dat al de verbannen généraals in den maatregel zullen begrepen wordengelooft men niet. Een hunnerdo generaal Lamorieièreheeft aan zijne vrienden geschrevendat hij zich zeer over de Baden- sche regeriiig te beklagen heeft. Slechts met de grootste moeite kon hij er in slagen óm zijne gade naar Kehl te bren gen. Men schreef deze strenge handelwijze toe aan bet, trou wens ongegronde gerucht, dat soldaten van het garnizoen van Straatsburg den generaal, in burger kleeding, tegemoet zou den trekken. In hot testament van keizer Napoleongedateerd van

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1