PUBLIEKE PEiïKOOI'ING van HAARDEN en KAGCHELS, T MANUFACTUREN. ISuitcitlAubdrftc &ijbtngcn. ^buevtcnticu. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS. Daarna worden de beraadslagingen artikelsgewijs aangevangen. De jaarwedde des auditeurs voorgedragen met f 50wordt toege staan tot 30. Die van den officier van gezondheid, voorgedragen met f 25 toe gestaan tot 15. Die van den secretaris van den schuttersraadvoorgedragen met J 50, toegestaan tot ƒ10. Zulks op grond van het koninklijk besluit, waarbij het maximum dier jaarwedden bepaald is. Het onderhoud der klcedingvoorgedragen met j 50wordt toege staan tot f 25 met 7 tegen 4 stemmen. Het onderhoud van wapenen en ledergoed, voorgedragen met f 75, wordt toegestaan tot 45. Voor aankoop van ruimnaalden aangevraagd f 10 toegestaan 5. Voor schrijfbehoeften aangevraagd 50 toegestaan 30. De andere posten van uitgaaf worden tot het voorgedragen bedrag gealloueerd. Aan de discussien over deze onderwerpen namen al de leden beurte lings deel. "ter. evolge van do vermindering dor uitgaven wordt do bijdrage uit de geraa^ntSKas en inderd_ van j 319,56 op 164,5G. 4. Door burgeinee"- -n weihoefees worden voorgesteld do beden kingen des ministers op hot reglement farr orde te gemoet te kopen cn hetzelve te wijzigenwaartoe wordt besloten. 5. Door do commissie voor de strafverordeningen wordt ovenrens voorgesteld, het reglement op het aanloggen on bijhouden der registers van*bevolking, overeenkomstig des ministers verlangen te wijzigen Degerezene bedenking was deze, of de gemeente-bestoren bevoegd zijn, aan minderjarigen de verpligting op to leggen ,ttan verandering van woonplaats of verblijf kennis te gevon Door het toegeveu aan des ministers verlangen is dio vraag ontken nend beslist. 6. Wordtbij monde van den heer van Kcrkwyk, verslag nitgebragt nopens het in handen van de commissie van financiën gestelde request van kerkvoogden der Hervormde gemeente', tot behoud der ƒ300 jaar- ïyksche uitkeering voor het verlies der begrafcnisregtèn. De commissio adviseert ongunstig. Zij vermeent dat de gemeente wet niet toelaat meer te heffen dan do kosten van aanlegonderhoud en verstrekking bedragen en alzoo eene uitkeering to dezer zake te doen zou zijn het verstrekken van" subsidie aan een kerkgenootschap dat volgens eigen reglement bejjfcgd is zijne behoeften door hoofdelij- ken omslag over de leden te wilden. Aanhouden tot de behandeling van het geheelc financiële plan tot herziening der belastingen. 7. Wordt aangeboden den staat van hegrooting voor 1853 en mo- morio van toelichting. In handen dor commissie van financien. 8. Worden medegedeeld do ingekomen stukken als a. het koninklijk besluit betrekkelijk de vestiging cener kamer van koophandel en fabrijken alhier; b. besluit van den Staatsraad commissaris des koningshoudendo mc- dodceling der benoeming van mr. M. P. Blaaubccn tot burgemeester do heer Blaaubeen voegt daarbijdat do hem opgedragen betrekking onverecnigbaar is met zijne maatschappelijkedat hij gemeend heeft zulks ter kennis te moeten brengen van Z. M.cn indien dit bezwaar door Z. M. niet mogt kunnen worden weggonomenhij zwarigheid zou moeten maken de betrekking te aanvaardende heer van Kerkwyk geeft, namens den raad, zijn genoegen te kennen, dat de keuze van Z. M. zich op den voorzitter heeft bepaald; wenscht dat de bestaande bezwaren weldra zullen zijn opgeheven en de raad spoedig in staat gesteld zal zijn hem zijne gelukwensching aan to bicden; c. Staatsblad no. 145. Op de vraag des voorzitters of een der ledon nog iets voor to stel len heeftzegt do heer van den Bosch dat het plan der commissie voor het schoolwezen tot zijn leedwezen niet op de oproepingsbriefjes is vermeldhij wijst op het belang der zaak cn de urgentie in verband tot de begrooting. De voorzitter antwoordtdatzoodra de plaatselijke schoolcommissie haar verslag zal hebben ingezonden waartoe zij is uitgenoodigd deze zaak in behandeling zal worden gebragt. Daarna is do vergadering gesloten. Kerknieuws. De wel-eerw. heer II. F. Kok, propo nent te .Schoonhovenheeft het beroep naar do Christelijk Afgescheidene gemeente te Zierikzeo aangenomen. Kngeland. Londen 30 september. Uit Edindtirg wordt thans gemeld, dat het vertrek van H. M. bepaaldelijk op 11 october is vastgesteld. De Morning Advertiser meent te wetendat het par lement reeds tegen 23 october zal worden bijeengeroepen, in plaats van de eerste dagen van november. Met leedwezen heeft men het overlijden vernomen van den generaal H. Fraser, in den ouderdom van 81 jaren. Ilij was een zeer bekwaam en algemeen geacht krijgsman en had vooral in Oost- en West-Indië gewigtlge diensten aan den staat bewezen. Aan do por Arctic ontvangen berigten ontloenen wij het volgende De dagbladen zijn bijna geheel gevuld met verslagen uit do verschillende Staten over do verkiezingen van candidaten voor den presidentspost. Nopens de visscherij-questie was niets naders bekend ge worden. De onlangs in do Vereenigde-Statcn aangekomen heer T. Baring was te Boston door de autoriteiten feestelijk onthaald. In do plaats van den tegenwoordigen gouverneur van Ca nada, lord Elgin, wiens wijze van handelen in de visscherij- questie minder welgevallig aan het ministerie Derby moet zijn geweestwas lord Harris benoemd. Uit Mexico wordt gemeldtdat Santa Anna de hand heeft in alle revolutionnaire bewegingen daar te lande; ook had men vernomendat in Yucatan krachtige pq^ingen werden aangewend om het gezag over die landstreek aan de Veree- nigde Staten op te dragen. De insurrectie in Mexico won steeds in omvang. Uit de hoofdstad had men vernomendat de ministers hun ö'ntslag hadden ingediend en slechts in functie bleven tot dat hunne opvolgers waren benoemd. Men koude op de berigten van daar evenwel niet veel bouwen, dewijl de telegraaf tusschen Mexico cn "V era Gruz was vernield. Men verhaalde.; dat Tampico en V era Cruz zich voor Santa Anna hadden ver klaard. Een dagblad van New-Orleans wil weten, dat do Fran- sche consul aan zijne regering het verzoek had gerigt, om eene scheepsmagt naar Havanna te zendenton einde te wa ken voor de Fransche belangen, voor het geval van de eene of andere gebeurtenis de Britsche consul moet denzelfden stap hebben gedaan. (Men weet echter hoeveel gewigt moet worden gehecht aan soortgelijke geruchten, waarbij do Amerikanen belanghebbenden zijn). De keizer zal Buitscliland. Weenen 29 september. dezen nacht op den hofburg terugkeeren. Gisteren arriveerde de grootvorst-troonopvolger van Rusland, begeleid door den hertog van Mecklenburg. De O'osteni'ijksche gezant aan het Pruissische hof, von Prokesch, is alhier aangekomen. Uit Pesth wordt gemeld, dat de keizer aan de aldaar geconcentreerde troepenuit privé beurs, eenige dagen verdub beling van soldy heeft geschonken. Berlijn 1 october. Pruissens kort en bondig antwoord op de ellenlange nota, door degecoaliseerden tc Munchen gesteld, luidt nagenoeg als volgtIn de Pruissische verklaring van 30 augustus werd de noodzakelijkheid betoogd, om de ques- tie over den omvang van het toekomstig tolverbond ter ge schikter tijde te beslissen, en derhalve de wensch te kennen gegeven om in eene zittingte houden in do eerste helft van september tot grondslag van gemeenschappelijk overleg, de repliek te kunnen leggen, zonder welke dezerzijds aan geen verdere onderhandelingen met de gezamenlijke verbond-staten kon worden gedacht. Wij geloofden met dien wensch het algemeen gevoelen uit te sprekenovertuigd als wij ons hieldendat menkrachtens het standpuntwaarop do zaak zich bevondde noodzake lijkheid zou inzien om aan de hoogstnadeelig werkende on zekerheid in het algemeen belang een einde te maken. Wij bevinden ons intusschen nog zonder de gehoopte toestemmen- do verklaringom eerstna de reconstitutie van het tol-ver- bond onderhandelingen met Oostcrrijk over een tol- en han delsverdrag te kunnen openen. Wij bevinden ons alzoo in do onmogelijkheid om de tol- conferentien met de collective Staten voort to zettenen heb ben de onderhandelingen derhalve alleen weder opgevat met die Staten, welke zich met de Pruissische verklaring van 30 augustus vereenigd hebben. Hoewel bezield mot don wensch die ons in onze handelingen tot heden bestierde om ook in het vervolg alles te doen wat strekkon kan tot bereiking van het groote doel, de hernieuwing van het tolverbond onder toetre ding van het Steuerverein met zoo veel mogelijke vereeni- ging van algemeen en bijzonder belang, zullen wij intusschen wordt do tijd niet bijzonder gunstig, slechts met die regerin gen weder in onderhandeling komen, die ons op de straks aangehaalde vraag toestemmend antwoorden." frankrijk. Parijs 30 september. Verdere bijzonder heden als gisteren per eourier zijn gemeld, nopens den aan slag op het leven van Lodcwyk Napoleonkunnen heden niet medegedeeld worden. Sedert heden bevindt zich Lodewyk Napoleon te Nimes. De reis heeft zich van af Marseille door geene belangrijke omstandigheid meer gekenmerkt. Men hecht toch hoegenaamd geene beteekenis aan een geweerschotdatin do nabijheid van Lodewyk Napoleon, gelost werd, tijdens hij te Toulon eeno revue hield; door eene toevallige omstandigheid was het geweer van een der soldaten nog van vorige exercitiën geladen gebleven, zoodat het schot, tot niet geringe verba zing van don soldaat zelf, in de lucht afging, toen hij den haan liet nedervallen. Door den gouverneur-generaal van Algerië is eene depu tatie naar Marseille gezonden ten einde er den prins-presi dent te begroeten en hem, naar men zegt, uit te noodigen om ook die kolonie met een bezoek te vereeren; aan het hoofd dier deputatie staat de luitenant-generaal Pélissier kommandant van de provincie Oran. De uitnoodiging om Algerië te bezoeken zaldenkt menniet door Lodewyk Napoleon aangenomen worden. De herstelling van het kiezerrijk houdt nog altijd aller aan dacht op zich gevestigd. De gevoelens nopens het tijdstip waarop deze belangrijke gebeurtenis plaats zal grijpen loo- pen thans nog al uiteen. De een beweertdat alle voorbe reidende maatregelen nu reeds getroffen zijn. De ander somt echter gewigtige bezwaren opdie werkelijk zoo ligt niet uit den weg to ruimen zijn. Zoo zal de constitutiedie hoe weinig republikeinsch ooktoch van zelve tegen het kei zerrijk indruischt, in de meeste harer bepalingen eene wijzi ging moeten ondergaan, en deze arbeid vereischt een zeke ren tijd. Dan blijft nog de questie te beslissen over, of Lo dewyk Napoleon een keizerrijk vestigen zaldan wel of hij het keizerrijk van 180-4 zal voortzetten, terwijl hij zich dan nog een titel zal moeten kiezen en het vraagstuknopens do erfelijkheid van den troon ook nog al ingewikkeld is. Met al deze punten zal Lodewyk Napoleon zich bij zijne terug komst bezig te houden hebben. Aan de andere zijde verneemt men evenwoldat hij niet lang op het Elysée vertoeven maar spoedig naar Fontainebleau vertrekken zalwaar eene groote jagtpartij moet plaats hebben. - Onder de stombiljettendie bij de verkiezingen in het departement de Seine ingekomen zijnwas er een waarop geschreven stondWanneer Lodewyk Napoleon zich tot keizer verheftdan zal ik hem dooden ik heb zulks gezworen - Nog nimmer heeft het beursspel zulk eene hoogte bereikt als thans. Er wordt hartstogtelijk gespeculeerdvooral in obligaticn van maatschappijen en spoorwegaandeelener zijn commissionnairsdie alléén met het koopen en verkoopen van deze actiën en met het geven en trekken van premien 3 4000 francs commissie-loon per dag winnen. Men is dan ook in geenen deele zonder bezorgdheid over het gevolg van dien stand van zaken. Bij liet leggen van don eersten steen voor de hoofdkerk to Marseille heeft Lodewyk Napoleon in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten en onder anderen van den pause- selyken gezant, mgr. de San Marzanoeene redevoering uit gesproken, die hij in schrift bij zich had cn die hij, na de" voorlezingweder in zijne portefeuille stak. Haar inhoud is dus niet bekendalhoewel zij zeer belangrijk was en eene bepaalde geloofsbelijdenis inhield. Lodewyk Napoleon heeft daarbij onder anderen bepaaldelijk verklaard dat zijne rege ring de godsdienst alleen beschermen en ondersteunen zal om haar zelve en nimmer als een staatkundig werktuig. Deze verklaring heeftvooral onder de aanwezige hooge geestelijk heid sensatie gemaakt. Volgens de Patrie verkeert de bey van Tunis in zulk een bedenkelijken toestand vooral door eene verlamming aan een zijner armen en beenen dat hij dit jaar, zoo als hij tel ken jare gewoon is geen gebruik van de baden heeft kunnen maken. Naar men verzekert zullen bij de terugkomst van Lo dewyk Napoleon alhier een aantal prelaten tot senaatsleden benoemd worden. Te Bordeaux zal, ter gelegenheid van het verblijf des presidentseen schip te water worden gelatendat den naam voert van Lodewyk Napoleon, 2400 tonnen meet en het grootste is der Fransche handelsvloot. Sedert eenigen tijd zijn de kunstenaarsin de hoop dat hunne gewrochten goed ontvangen zullen worden, mét grooten ijver aan het vervaardigen van portretten en busten van de keizerlijke familie getogen. De Napoleons te paard, te voet en in allerlei houdingen stormen in aanzienlijke hoe veelheid het Elysée binnen, waar het letterlijk krioelt van dusdanige voortbrengselen. Te midden van dezen stortvloed klagen vele kunstenaars, dat hunne toegezondeno werken niet ontvangen wordenmaar teregt merkt men aandat de pre sident, wilde hij hieraan gehoor geven, weldra zijn geheele museum met werken van dien aard zoude gevuld zien. De generaal Cavaignacdie tot dusver de grootste in vloed in het dagblad le Sièclo uitoefende, heeft zich van dit dagblad geheel teruggetrokken en afgezien van alle staatkun dige bemocijing. Den 13 dezer is te Tunis een fort, dat op een kwar tier uurs afstand der stad gelegen was, in de lucht gespron gen. De uitbarsting was vreesselijk. Alle huizen binnen de poort Beb Sadoun zijn ingestort, gelijk mede de moskee; een kanon is van een toren midden op de graanmarkt gevallen. Alle spiegels en glazen van het Serail en Bardo zijn ver brijzeld, een windmolen, op eenigen afstand gelegenis alleen staande gebleven. Het aantal dooden is aanzienlijk, doch nog niet bekend, evenmin als de oorzaak van dit ongeluk. 2 October. Het staatkundig nieuws is slechts zelden zo'o schaarsch als thans. De reis van den president blijft het eenige onderwerpwaarmede men zich op den duur be zig houdt. De- president is gisteren uit Nimes vertrokken en te Mont- pellier aangekomen. Door. den minister van binnenlandsche zaken is eeno circu laire gerigt aan de prefecten der departementen die door den president zijn bezocht, met last om hem de berigten betref fende het voorgevallene in de plaatsen, die het hoofd van den staat lieeft doorgereisd, ten spoedigste te doen toekomen. Deze berigten moeten zich tot de minste bijzonderheden uit strekken. Het voornemen bestaat om uit deze bijzonderhe den een uitvoerig werk zamen te stellenwaarvan een exem plaar in de archieven van elk departement zal worden be waard tot voortdurende herinnering aan de reis van Lode wyk Napoleon. Beursberigt. 3 pet. 78.30; 4J pet. 104.00 fr. België. Brussel 1 october. De bladen zijn voortdu rend opgevuld mot artikelen over den tegenwoordigen toe stand des lands en met berigten omtrent den indruk, door het laatst in de kamer gebeurde in het land gemaakt. Men verzekertdat do vertegenwoordigers uit Gend hun ontslag hebben ingedienden dat dio van Doornik dit voorbeeld zullen volgen. Nieuwe-Tonge29 September 1852. Mijne Echtgenoote, SARA MARIA MULLER, beviel he den van een' Zoon. C. J. SNYDERS. Eenige kennisgeving. Heden beviel vrij voorspoedig van eeno welgeschapene nochterM. C. DE POOTER, geliefde Echtgenoote van Vlissingen A. II. DE WOLFF. den 2 October 1852, Dienende dezo tot algemeene kennisgeving aan Yriondcn en Bekenden zoowel binnen als buiten deze Stad. Heden beviel van een' ZoonA. M. C. IIONDSMËRK geliefde Echtgenoote van Middelburg A. DAMAN WILLEMS, den 3 October 1852. Heden overleed alhier mijne geliefde EchtgenooteADRIANA FRANCINA CLEMENT, in den ouderdom van 30 jaren. Middelburg, den 4 October 1852. Eenige kennisgeving. J. E. VERIIULST. De ondergeteekenden berigten bij deze, dat zij op aan staanden Woensdag den 6 dezer maand, des middags ten 12 ure, in het Klein Schuttershof alhier, ten overstaan van den Notaris ABRAHAM VAN DEN BROECKE Az.zullen doen verkoopen eene aanzienlijke partij Maarden en Hag- cliels welke des daags vóór en op den Verkoopdag aldaar te bezigtigen zijnterwijl zij verder berigtendat: ook hunne Magazijnen ruim gesorteerd zijn van onderscheidene, in do beste Fabrijken en op do modernste wijze vervaardigde Haarden, Gegoteue-, «eslepene- en andepe Rag- cliels Cnisinières, Kngelsclie en Buitsclie Haard stellen cn meerdero StooUbelioeften; vertrouwende dat do soliditeit hunner Artikelenalsmedo do daarvoor gestelde uiterst billijke prijzentot aanbeveling zullen strekken. ANT. VAN DEN BROECKE. GEBR. BOUDEWYNSE. "i lieden ontvangen eene exquise sortering van fijne L. BOIIL, Noordstraat, o Kleermaker en Lakenkooper. -Tfr" De ondergeteekende berigt bij deze dat hij deze week eeno lading puike WINÏ'riiR-AAHBAl'I'KbS ontvangt; ver zoekt een ieders gunst en recommandatie. F. H. KOOMAN. Versche gespeende riantoesters bij LAMEYN Penningh. Een M«I.KV4AHS-IOIECIST met November benoo- digd bij den Molenaar WANJON, te St. Zaurens. Met November eene REtKEiVMEin benoodigdadre3 bij de Boekhandelaars VAN BENTHEM JUTTING. Do BOEK" en COIiRAK'f HRIJHHERIJ van A. J. DE WILDE is verplaatst naar den Langcndelft en hoek van de MarktI, no. 1G bij deze gelegenheid neemt bovenstaande de vrijheid zich op nieuw in de attentie zijner geachte Begunstigers aan te bevelenzoo ook zijnen op gis teren geopenden liinkcl in Kantoor- en Sclirijfbe- lioeften enz.alwaar deugdzame Goederen tot civile prijzen te bekomen zijn.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2