s t a t js ar - Cr je ar je k a. a v. 33mteul<tub0c!tc &ijbingctt. Clbucricuiicti. tweede kamer. Zitting van 8 julij. Is ingekomen een wets- ontwerp tot goedkeuring van arti kelen van een traktaat met Frankrijk, tot wering van den nadruk van wetenschappelijke en letterkundige werken. De beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende het Indi sche muntwezendie heden zijn voortgezetzullen morgen worden hervat. Zitttng van 9 julij. De beraadslaging is hervat en ten einde gebragt over het wets-ontwerp tot regeling van het muntstelsel van Nederl. Indië. Dat wets-ontwerp is met 38 tegen 22 stemmen afge stemd, waarna het wets-ontwerp tot aanwijzing der middelen voor het herstel van het muntwezen in Nederslandsch Indië van Regeringswege is ingetrokken. Tegen hebben gestemd de heerende Lom de Berg Hu- guenin, Heemskerk, van Hoëvell, van Wylick, van Nispen van SevenaerSchooncveld, Borret, van Goltstein, Poort man Hengstvan den HeydeTer Bruggen Ilugenholtz van Nierop Gouverneur, Dommer van Polders velt, Dullert, Bots, Meeussen, van Eek, Mackay, van der Linden, Jes- persvan HallGroen van PrinstererBachienedo Mo- raaz, vanWalehren, BlussódeFremery, Gevers van Ende geest, Westerhoff, Blaupot ten Cate, van der Ycen Storm van 's Gravesandevan Zuylen van Nyevelt, de Poorter en de voorzitter. Kngeland.Londen 8 julij. Volgens de door een onzer bladen gedane opgaaf, zijn hier thans 137 verkiezingen bekend en behooren 'yan die verkozene 53 tot de ministeriële partij en 84 tot hare" tegenstanders. Tot dus ver hebben de minis- teriëlen 11 ledwn gewonnen, door de verkiezing van hunne candidaten op plaatsen die laatstelijk door voorstanders van het vrije handelsstelsel vertegenwoordigd werden maar daar entegen 14 leden erlorendoor de verkiezing van liberalen in stede van cons-y/ativen. Intusschen toonen de aanhangers van het tegenwoïrdige gouvernement zich steeds zeer tevre den over den uitslagen doen zij opmerken datofschoon dan ook de tegenpartij hier en daar eene niet verwachte overwinning behaaltde conservativen overal sterker bevon den ,v órden dan men hen schatte, en op verscheidene plaat sen waar zij niet de verkiezing van een hunner konden door drijven ten minste de verkiezing van een gematigden boven die van een heftigen tegenstanderhebben kunnen bewerken. Uit do officiële opgaaf van den uitslag der verkiezing in deze hoofdstad blijkt, dat de getallen der verkregene stemmen waren als volgt: Masterman 6195, lord J. Russel 5537, Duke 5270 L. v. Rotschild 4748. De ministeriëlen hechten er, en met reden, gewigt aan, dat de conservative candidaat verreweg de eeste stemmen heeft bekomen, en daarentegen de Israëlitiscne bankier het geringste getal. Na den ofloop der verkiezing heeft lord Russel, bij de dankbetuiging voor zjjne benoemingaangemerktdat hij geene kabinets-ge- heimen kon mededeelenmaar toch een geheim meende te kunnen bekend makennamelijkdat, zoodra de verkiezin gen afgeloopen zouden zijn, het gouvernement zou aankon digen dat de zaak der bescherming hopeloos was en bij gevolg het vrije handels-stelsel gezegevierd had. De dagbladen deelen het volgende staaltje mede van buitengewone verandering van fortuin. Voor eenige jaren geleden bestal eene dienstbode hare meesteresmodemaakster te Londenkwam voor de regtbank en werd veroordeeld tot verbanning naar Sydney. Sedert de goudontdekkingen in de vlakte van Bathurst, heeft zij hare voormalige meesteres een brief geschreven om haar te meldendat het in de kolonie alles behalve slecht wasdat zij rijtuig en paarden hield en zich gelukkig zou rekenen indien hare meesteres het bedrag van het in der tijd ontstolene thans van haar wilde aanne men met den interest. Zij kon teven3 niet nalaten haar drin gend aan te sporen, om naar do kolonie te komen en aldaar een mode-magazijn op te rigtenin welk geval zij haar klan- disie beloofde en het haar aangenaam zou zijn hare protectie te schenken aan eene dame, waarvoor zij altyd do meeste achting gekoesterd had. De beroemde sterrekundige Ilind alhier ontdekte den 24 der vorige maand weder eene nieuwe planeet, aan welke nu den tragischen naam van Melpomene gegeven isterwijl de Engelsche regering den ontdekker een jaargeld van 200 p. st. heeft toegelegd. Duitscliland. Weenen 7 julij. De koningin van Saksen is alhier- aangekomen. De graaf van Chambord begeeft zich in do laatste helft dezer maand naar Wiesbaden. Berlijn 9 julij. Eene verdaging van tol-conferentien is nog niet bepaald maar zal later plaats hebben. De generaal Cbangarnier begeeft zich van hier niet naar Weenenmaar naar Beijeren Saksen en Tyrol. Hij heeft nog geene officiële bezoeken afgelegd. De koning vertrekt reeds morgen naar Stettinom den keizer van Rusland te ontvangen. Mademoiselle Rachel speelt heden ten hovehet gekozen stuk is les Horaces." De keizerin van Rusland heeftna het bezigtigen van den dop te Keuleneen geschenk van 30,000 ducaten aan het comité voor den bouw dier hoofdkerk doen toekomen. - In de gewelven der Peter-Pauls vesting te Petersburg ligttot waarborg van de rijks crediet-biljetten aan goud voor 9,270,000 en aan zilver voor 2,000,000 roebels. In Pruissen zijn thans 24208 lagere505 middelbare 375 meisjes-scholen; 117 gymnasia, 46 normaal- en 7 hooge- scholen. Frankfort 8 julij. De bonds-vergadering heeft besloten dat de schadegedurende den Badenschen opstand in de ves ting Rastadt aangerigt en die op f 100,000 berekend is door de bondskas zal vergoed worden. frankrijk Parijs 9 julij. Aan de ten uitvoerlegging der decreten van 22 januarij is gisteren andermaal gevolg gegeven. Het domein heeft namelijk het kasteel Bizy doen in beslag nemen, doch stuitte op denzelfden tegenstand, die al de inbeslagnemingen der goederen van de familie Orleans kenmerkte. De beambten van het domein hebben alle deu ren hekken en vensters moeten openbrekenom binnen de gebouwen te geraken. De Moniteur behelst heden eene officiële mededeeling waarbij de redenen worden uiteengezetwaarom de rapporten van den senaat niet openbaar worden gemaakt. De regering zegt, dat de senaat niet geroepen is (met uitzondering van de gevallen waarin hij een zelfstandig besluit neemt), om den inhoud van wets-ontwerpen te onderzoekenhij heeft slechts na te gaan of zij al dan niet met de de constitutie in strijd zijnen zijne besluiten bepalen zich dan tot de volgende woor den De senaat verzet er zich tegenof vergunt het dat deze of gene wet gepubliceerd worde. In eene andere officiële mededeeling wordt de bewering van de Siècle gelogenstraftals zouden de staatkundige veroor deelden te Guyana gelijk gesteld worden met gewone misda digers. De regering heeft integendeel het bestuur dier kolonie bepaaldelijk last gegevenom hen geheel en al van elkander gescheiden te houden. Gelijk men zulks verwachtte, behelst de Moniteur heden een decreet, waarbij de verkiezingen voor de hernieuwing der gemeenteraden bepaald vorden van 24 julij tot 26 september en die der algemeene- en arrondissements-raden van 31 julij tot 1 augustus. Er zal tevens onmiddellijk worden overgegaan tot de be noeming der maires en hunne adjuncten. De heer Bocherveroordeeld tot eene maand gevange nis en 500 francs boetewegens het verspreiden van geschrif ten ten gunste der familie Orleans, heeft zich heden naar de gevangenis begeven. Ten gevolge van cenigc ontduikingen op de politie verordening op het losloopen en ongemuilband laten van honden in dit warme saizoenzijn onderscheidene personen door dolle honden gebeten en na een vreeslijk lijden ten gevolge der watervreesoverleden. -- Door de buitengewone hitte wordt hier zóóveel ijs ge bruikt dat de ijskelders beginnen uitgeputte raken. Om hierin te voorzien heeft een handelaar drie schepen naar Zweden ge zonden, om 3000 tonnen ijs te halen. Zij worden door een groot stoomschip gesleept en zullen denkelijk den 15 Augus tus met hunne lading alhier aankomen. Op dit oogenblik bevinden zich verscheidene bisschop pen te Parijs. De zitting van den hoogen raad van onderwijs welke aanstaanden maandag zal geopend wordenzal nog verscheidene andere prelaten te Parijs doen komen, Er is een telegraaf geplaatst werkende tusschen dc mi- nisterien van binnenlandsche zaken en policieen St. Cloud. Verscheidene officieren van dc bijzondere wapens hebben van den minister van oorlog verlof bekomen om bij het thans georganiseerd wordende Romeinsche leger dienst te nemen. De stedelijke raad van Parijs heeft, in eene zijner jongste zittingeneene som van 12 millioen francs toege staan tot den aankoop van huizen, noodig tot den verderen bouw der straat Rivoli. Er heeft zich eene vereeniging gevormd, om de denk beelden te verwezenlijken door den president in 1844 ont wikkeld in eene brochure, uitgegeven bij Pagnerre, getiteld: sur 1'extinction du paupérisme en France. Hij stelde daartoe een plan van land-ontginning, te ondernemen door het gou vernement, voor. Het te Duinkerken gevestigde genootschap van zee- vaartknnde hoeftmet goedkeuring van den president der Fransche republiek, eenen gouden eereprijs uitgeloofd voor de beste en voldoende handleiding tot het redden van men- schenlevens b\j schipbreuk of andere zeerampen. Uit alle landen zal het, tot aan zijne vergadering van 1855, prijsver handelingen in het Fransch, Engelseh, Duitsch of Spaanscli geschrevenaannemen. 10 Julij. Er is wederom bijkans geen nieuws van eenig aanbelang vermoedelijk zal dit zóó blijven gedurende de vacantie van het wetgevend ligchaam en den senaat waarbij zich weldra nog die van den staatsraad zal voegen. Het belangrijkste dat heden is mede te deelen is de bevesti ging van hetgeen reeds vroeger is berigtdat de geestelijken worden ontslagen van het afleggen van den eed. De tijdingen uit Algerie bevatten geenerlei berigt van eenige hervatting van den opstand. De meeste rust heerschte er. Beursberigt. 3 pet. 72.20; 4j pet. 103.00 fr. Heigit;, Brussel 11 julij. De Moniteur deelt heden mededat het miuisterio zijn ontslag bij den koning heeft ingediend. De belasting op de hondensedert 1837 in Zuidbrabant ingevoerd, heeft dit jaar 64,000 frs. opgebragt. 3«gCS0«bCH SUtfcnCU. Eenige bedenkingen omtrent het boekvermeld in de Mid- delburgsche Courant van 10 dezerno. 83, als gedrukt te Venetie in 1441. De heer J. E. R. vestigt tic aandacht der Zeeuwsche Bibliophilen" op een uitmuntend bewaard en prachtig geënlumineerd exemplaar, van een werk van Medischen inhoud (te weten sommige stukken van IlippocratcsGalonus en anderen in het Latijn vertaald)hetwelk vol gens het onderschrift van het laatste blad zoude gedrukt zijn te Venetië bij 1'hilippus de Pinzis de Lanetoin den jare 1441, luideude het zelve aldus: Impressus Venetii per Pliilippus de pinzis de Lanelo, Anno Salutis Dni nri iesu Xpi MC CC CXXXX1 dit' XXVI Septebris. Wij spreken volstrekt niet tegen, dat er 1441 staat, en van den be ginne af gestaan heeftdoch aarzelen geen oogenblik om den druk juist eene halve eeuw later te 6tellen en dus te brengen tot 1491. Zie hier onze gronden I. Welken strijd er ook tusschen de geleerden moge bestaan omtrent de plaats waar de drukkunst uitgevonden is hierin zijnzooveel mij bekend isallen eensdat het oudste gedrukte boek't welk eene ver melding van het jaartal inhoudtis het PscUtiriumgedrukt te Mointz bij Fust en Schijfferin 1457. II. De drukkunst is in Italië, en wel eerst bij of te Rome overge- bragt door Conz. Sweinteyn en Arnoldus Pannartzin 1464. III. Naar Venetië is zij eerst overgebragt door Johannes do Spira, in 1469. IV. Pliilippus de Pinzis de Canoto (niet Laneto), is een bekend boekdrukker, die to Venetië tusshen 1490 en 1510 een groot aantal, werken gedrukt heeft. In 1491 gaf hij onder anderen uit: Martialis Epigrammata cum Comment. Domitii Calderini et Georgii Merulae. fol. Venet. Phil. Pencius de Caneto 1491 dië 29 MartiL Pomponius Lactus en Sallustius (bijéén) fol. Venet. Phil. Pinceus de Caneto 1491 dië 11 Maji Virgilius fol. Venet. Phil. Pintius 1491 dië 10 Oetobris. Nog gaf hij uit, in 1492 ,|IIoratius (in 1495 een tweeden druk daar van waarover straks nader) In 1493 Appulipus en de Oratien van Cicero. In 1494 Caesar. In 1495 Levius. In 1496 de Rhetorica van Cicero (tweede en derde druk 1500 en 1504). In 1497 TacitusCelsus. In 1500 Gelbiusalsmede Puseranus. Nog in 1510 eenen tweeden druk van zijno Appulisus. Deze uitgavenalléén van Latijnsdie classicidie wij bij een zeer vlugtig naslaan van schweigerb Handbuch der class. btblioyraphie hebben opgeteekend, leveren bet bewijs, datPhil.de Pinzis te Venetië drukte, tusschen 1490 en 1510: en dat het dus, in verband met het bier- voren vermelde omtrent de bekendwording der drukkunst in Italië en bijzonder in Venetië, eene onmogelijkheid to achten is, dat Phil. Pin zis dat boek in 1441 te Venetië zou gedrukt hebben. Maar zal men zeggen: er staat toch duidelijk MCCCCXXXXI. Wij herhalen het, dat wij dit niet tegenspreken, maar aannemen. Doch het jaartal beduidt nietswanneer het in strijd is met den leef tijd der drukkerijof met de uitvinding en voortgang der drukkunst zelf. Zoo bestaat er eene uitgave van AseoniusPatavii MCCCCXIII (bij schweigeks hl. 17.) Dit zou ons dus al vóór Kosters tijd brengen! ja, tot nog vroeger tijdperk geleidt ons Pinzis zelf. De tweede uit gave van zijnen Horatius (die op de bibl. te Göttingen voorhanden is) heeft tot onderschrift: Venet. per Phil. Pinzis MCCCCV die 5 febr. Zeer natuurlijk teekent Schweiger (bl. 389) hierbij aan: „In die Jahre3zahl ist XC ausgelasscn. Evenzoo gelooven wij bij het aangekondigd werk van MCCCCXXXXI te mogen opmerkenIn der Jahreszabl ist ausgèlassen." Ofschoon wij dus den ouderdom dezer uitgave eene halve eeuw moeten terugzetten zijn wij er verre af om aan het bedoelde boek geringe waarde te hechten. Het behoortals in allen gevalle vóór 1500 gedrukt tot hetgeen meu Incunabilen noemt. Daarbij zullen de rijke versieringen ook uit het oogpunt der kunst van waarde kunnen ziju. Eu eindelijk schijnt ook de inhoud wel eeu nader onderzoek te verdienen niet zoo zeer om de vertalingen uit Hippo- crates en Galenus, van welke goede oorspronkelijke uitgaven voor handen zijn als om eenige door den heer J. E. R. in de inhouds opgave vermelde kieinere geschriften van Johannesius Philarchis Theophiius Gentilis de Fulgineo etc die misschien voor de ge schiedenis der geneeskunst van belang zullen zijn waarom wij het van onze zijde aan de aandacht der Zeeuwsche «Medici" aanbevelen. Midd. 10 Julij 1852. S. d. W. Getrouwd P. A. D. RONCA met St. Odenrode, A. G. DE ROOY. den 9 Julij 1852. Heden beviel voorspoedig van een' Koon, J. S. HART- IIOUDTEclitgenoote van Middelburg II. KOKBeurtschipper, den 9 Julij 1852. Heden beviel voorspoedig van een' ZoonP. W. VAN BRAAMBEEK, geb. VAN DEN DRIESSEN MAREEUW. Oostburg don 10 Julij 1852. Heden overleed, na een langdurig en smartelijk lijden, tot mijno en harer Betrekkingen diepe droefheidmijne geliefde EchtgenooteMAATJE MEULENBERGin den ouderdom van ruim 71 jaren. Kats J. MEULBLOK. den 6 Julij 1852. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, tot onze bittere droefheid, onze geliefde Echtgenoot en Vader L. DE LANDMETER, in den ouder dom van ruim zeven-en-zeventig jaren, na eene genoegelijke Echtvereeniging van drie-en-vijftig jaren. Hopende dat de Heer ons zal sterken in dit voor ons zoo smartelijk verlies. Middelburg, Wed. L. DE LANDMETER, den 11 Julij 1852. A. DE LANDMETER. A. DE LANDMETER, geb. VAN Sorge. Voor do menigvuldige blijken van deelneming, bij het over lijden anzer geliefde BehuwdzusterMojufvrouw S. ROSIER, ontvangen, betuig ik, ook namens mijne Zusters, bij deze mijnen opregten dank. Middelburg, IIUBERTUS REKKER, den 12 Julij 1852. De Makelaars ABR. VAN DEN BROECKE Jz.Z. SNYDER, J. J. DE KANTER en P. DE BRUYNE, to Middelburgals lasthebbende van hunne Meesters zijn van meening op Donderdag den 15 Julij 1852 des avonds ten 6 urein liet Nederlandsch Logementin de Abdij alhier publiek aan den meestbiedende te koop aan te bieden Het snelzeilend Acilerlamlsclie IS A 11 li. S C II11" AH I» St Mi f, B Utt.fi bekend op de Bevraebtingslijst der Nederlandsclie Ilandel-Maatschappijbenevens deszeifs Inventaris; zijnde gemeld Schip ten jare 1835 te Mid delburg gebouwd en in do maand Februari) van Batavia gearriveerd tot aan de waterlijn bekleed met geel Koper en boven de waterlijn met rood Koper; lang 41,65 Ellen wijd 8,01 Ellen, hol 5,87 Ellen; groot 870 Tonnen, lig gende in eene dor Binnenhavens van deze stad. Het genoemde Schip is twee dagen vóór en op den Ver koopdag te zienop vertoon van een Permissie-Biljetver krijgbaar bij den Notaris ABR. VAN DEN BROECKE Az., ten wiens overstaan de Verkooping zal worden gehouden. Nadere onderrigting, benevens inzage van de Voorwaar den van Verkoop, zijn te verkrijgen bij bovengenoemde Makelaars. De Notaris D. UYTTENHOOVEN zal, op Vrijdag den 16 Julij 1852, des namiddags ten 3 ure, in het Koffijhuis de Oude Vriendschapop de Groote Markt te Vlissingen, presenteren te verkoopen een IIl'IS en EBFstaande en gelegen te Vlissingen, in de Brecwaterstraat, zijnde eene Herberggenaamd het dcontl Kanonniet daarachter staand Haltliuis, gemerkt wijk D, no. 114, Kadastraal be kend sectie E, no. 694, groot 1 Roede 95 Ellen; en een STAH staande en gelegen to Vlissingen voornoemd in het Pluimstraatje, zonder nommer Kadastraal bekend sectie E, no. 689 groot 91 Ellen. Beide Perceelen zullen eerst afzonderlijk en daarna te za- men worden geveild. Daags vóór de Verkooping voor een ieder te zien. Twee BOïES-ïOOIlKAMERS te huur, vooraan do Groote Markt, B, 157. Eene Zes-Oetaafs HIAA'O te koop. De bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. Puik van Nieuwe Maatjes-Haring- en beste CicrooUte Kalm, tot zeer civiele prijs. Is ook benoodigd een Jon geling tusschen de 16 en 20 jaren oud, tot Winkel- en Pakhuisbediende, bij K. DE JAGER, Groote Markt, te Vlissingen. Eene Burger 19I1SASTMEIO die met Pot en Wasch kan omgaanmet November beuoodigdbij Mejufvrouw VAN DER OS, te Vlissingen. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2