WAARBORG-GENOOTSCHAP VOOR WEDUWEN, STOOMJAGTEN, Sttgcscttben JSütftfccti. BSlAi\l)WAARBOÏlG-MAiVTSCIIilAPIJ Qbucsrtcutien. vmowmncijb 'jmt.iri.ixn, MI D DEL RU 11 GHOTTE RB AM 3J- Dc sacramentsdag is te Pesth met een buitengewonen luis ter gevierd. De magnaten hebben hunne schatten laten luch ten en de prins Paul Esterhazy verscheen in een kostuum ■waarvan de sieradien op ongeveer 2 millioen guldens geschat werden. Do keizer is don 11 naar Czegled vertrokken. Alle beriglen luiden zoer gunstig over de ontvangst des keizers. De industriëlen van deze stad houden zich bezig met een plan tot het houden van twee vrije markten alhier. Berlijn 15 junij. Volgens berigt uit Warschau heeft prins Frederik Karei van Pruissen zich door een val ernstig bezeerd. Men vreesde aanvankelijk, dat hij het sleutelbeen had gebro- kondoch hot is geblekendat hij zich slechts den arm had ontwricht. Do koning en koningin hebben den 12 dezer de opening .van dc tentoonstelling van nijverheid te Brcslau bijgewoond daarna aan het aangeboden dejeuner deelgenomen en des avonds den schouwburg bezocht. De verordening betreffende de verdceling der kiesdistric ten voor do verkiezingen van leden der eerste kamerzal eerst in de helft der volgende maand worden afgekondigd. De eigenaar van eene grooto ijzerfabriekdo heer Ilo- nardheeft te Brcslau bladen van ijzer ten toon gesteld welke zoo dun zijn als papier. Met 100 pond ijzer kan men een blad makon van 7040 vierkante voeten. Een boekbinder van Breslau heeft daarvan een album vervaardigdwaarvan de bladen zoo ledig zijn als het fijnste linnen. Men hoopt het middel te vinden om hiervan boeken te drukken voor do keerkringslanden waaraan de wormen of muizen geen nadeel kunnen toebrengen. Men heeft tot dit einde nog maar ecu witten inkt uit te vinden en do wijze om op ijzer te drukken. Frankrijk. Parijs 15 junij. Do Monitcur bevat he den eeno mcdedeelingwaarin het in vele dagbladen opgeno men berigt wordt gelogenstraft als zoude de minister van binnenlandsche zaken dc subsidie hebben ingetrokken die tot dusver uit de schatkist werd verleend aan uitgeweken Polen. In hetzelfde blad worden heden verscheidene wetten af gekondigd die onlangs door do wetgevende vergadering aan genomen werden. Het wets-ontwerp op de hernieuwing der algemecne en gemeenteraden is heden aan de leden der wetgevende vergadering rondgedeeld. Deze vergadering i3 daarop onmiddelijk in hare bureaux overgegaan tot het benoemen eencr commissie van onder zoek do stemmingen leidden niet dadelijk tot een bepaald resultaatzoodat de commissie van onderzoek morgen zal moeten voltalig gemaakt worden. De staatsraad heeft hot onderzoek der amendementen door de commissie uit do wetgevende vergadering op het budget voorgesteld, grootendeels ten einde gebragt. Van de door dc commissie voorgestelde bezuinigingen van 23 i\ 24,000,000 fr. heeft de staatsraad slechts ongeveer 250,000 fr. goedgekeurd. Er bestaat dus weder verdeeldheid, en wan neer nu de wetgevende vergadering het gevoelen harer com missie deelt, dan blijft haar niets anders over, dan het ver werpen der artikelen waarop do bezuinigingen betrekking hebbenvermits zijnu de staatsraad de amendementen der commissie afkeurdeniet meer over dezelve beraadslagen mag. Volgens do Patrio zijn hier berigten ontvangen van den heer Bellotden Franschon zec-ofiicier die mot de Engel- schc expeditie do reis medemaakt tot opsporing van sir John Franklin. Aan den heer Bellot was het bevel toevertrouwd over een detachement van 20 manwaarmede hij een onder- zoekingstogt langs het ijs ondernamdie 27 dagen duurde en waarbij hij en zijne lotgenootenaan de grootste gevaren waren blootgesteld. Het eenigo resultaat dat hij verkreeg was, dat hij verschillende voorwerpen vond, die vooronder steld worden aan de bemanning der schepen onder sir John Franklin te hebben behoord. De berigten uit Cette en Montpellier luiden steeds zeer ongunstig over do grooto schade die er door stormonwe- der en overstroomingen bijzonder ten plattcnlando, wordt aangerigt. Al de landerijen en hoeven in Bcneden-Languedoc zijn overstroomd. Overigens zijn allo rivieren en binnenwa teren buiten hare oever3 getreden. Volgens berigten uit Oran is daar een galeislaaf gefusil leerd omdat hij een sergeant door een mossteek gewond had. Al dc andere tot de galeijon veroordeeldenwoonden deze executie bij. De schuldige schonk zijn das aan een zijner kameradenriep hem een laatst vaarwel toe en kornmandoerdo toen zelf: VuurDoor zeven kogels getroffen had hij nog do kracht hot hoofd op te rigten en te roepenNog één kogelEen laatste schot maakte een eind aan zijn leven. Do prins Jeromo Bonaparte is ligtelijk ongesteld ge- woest. IIij is thanseven als zijn zoon Napoleon Bonaparte volkome hersteld. Men gelooft nietdat het graf des keizers vóór 5 mei aanstaande ingewijd zal kunnen worden. Het berigt, dat do heer de la Guéronnièro den heer Granier de Cassagnac bij dc redactie van den Constitutionnel zou vervangen is van allen grond ontbloot. Do voorgestelde belasting op het papier zou bijna 10 millioen fr. opbrengen. De fijne soorten, met 25 c. getrof fen, 8 millioen, en het pakpapier enz. ruim één millioen. '16 Junij. Men houdt zich nog steeds bezig met do nieuwe belastingenwelke door hot gouvernement zijn voor gesteld, te bespreken. De commissie welke in dc bureaux door het wetgevend ligchaam is benoemd, schijnt niet gunstig gestemd te zijn jegens de voorstellen der regering. Van do .14 leden welke gekozen zijn, zijn er slechts 4 welke zich volkomen met het ontwerp kunnen vereenigen; twee welke er mede instemmen, behoudens eenige veranderingen, en acht die er volkomen tegen gestemd zijn- Het wetgevend ligchaam heeft gisteren ook in do bureaux de commissie benoemdwelke het wets-ontworp betrekkelijk de vernieuwing der gemeente en departementale raden zal onderzoeken. Men zegt, dat do meerderheid der commissie vóór het directe en algemecne stomregt voor do gemeente verkiezingen gezind is, doch niet zoodanig voor dc verkiezing van de leden der algemecne raden. De staatsraad hoeft eeno vermindering van 10 millioen op de 33 millioen door de eommissio uit het wetgevend ligchaam voorgesteld toegestaan. Er is gemeld, dat do staatsraad zaturdag uitspraak zou doen omtrent het conlliet in de zaak der familie Orleans. Gisteren avond verspreidde zich evenwel reeds het gerucht dat er eene beslissing was genomen. Het conflict is aange nomen dat is de decreten van 22 jannarij zijn goedgekeurd met 'J tegen 8 stemmen. Bcursberigt.3 pet. 70.20; 4.] pet. 100.50 fr. Helgie. Brussel 17 junij. Do koning ia den 12 dezer te Wiesbaden aangekomen. De aanbesteding der werken tot verbetering der water leiding van dc Maas zullen den 20 julij aanstaande plaats hebben. «RA-AXaMARRT TE MIDDEEHITHO. Donderdag 17 Junij. Het gepasseerde in den handel was heden weder van weinig beteekenisdaar houders algemeen op vorige prijzen vast hielden en daar koopers daartoe ongenegen warenzoo is er buiten de consumptiedie in hare behoefte mogt voorzien bijna niet omgegaan. Do middelprijs van do vcrsche Boter was heden ter markt 58 cents. De zetting der prijzen van het Brood blijft dezelfde. AANBESTEDING VAN GENEESKUNDIGE HULP. Onder deze rubriek vinden wij eene belangrijke bijdrage van onzen goachten stadgenootjhr. B. de Jonge in de Geneeskundige Courant van den 23 mei jl.waarin deze geleerde zijne bezwaren mededeelt omtrent eene door Gede puteerde Staten van Zuidholland genomene resolutie, bij welke do Armbesturen gemagtigd worden om do geheclo bediening dor armen en bciioeftigcnmet en benevens de levering van allo daartoe dienende geneesmiddelenzonder eenige bepaling in eens of voor eene vaste jaarlijkscke belooning als het ware aan te besteden. Een iederdie zich het lot dor armen aantrektzal wel doen van deze bijdrage inzage te nemen, ten einde zich te kunnen overtuigen, welke nadcclige strekking dusdanige maat regel heeft of hebben kan op de verzorging dezer ongelukki- gen, en hoe verkeerd en onstaatkundig het is om een' ge neeskundige zonder eonig toezigt of controleaan het wan kelen te brengen tusschen de belangen zijner beurs en het naauivgezet volbrengen zijner verpligtingen. De magtiging van hoeren Gedeputeerde Staten" zegt dc heer de Jonge moge strekken om de begrootingen der Gemeente- en Armbesturen gemakkelijk te makenfmen is er dan zeker met eene ronde som mede af, en zijn de zieken het slagtoffer eener verkeerde of verwaarloosde practijk geworden de doodengelukkigrequesteren niet) maar door zulk eenen maatregel wordt den geneesheer do keuzo overgelaten om in vele gevallen zich en zijn huisgezin te bederven en tot den bedelstaf te brengen of oneerlijk te handelen." De heer de Jonge heldert deze stelling met eenigo duide lijke voorbeelden open laat er op volgen Indien heeren Gedeputeerde Staten van Zuidholland die zaak aldus hadden ingezienzij zouden waarschijnlijk niet gehandeld hebben zoo als in hunne boven aangehaalde roso- lutie is voorgeschrevenmaar de Besturen veeleer hebben aangemaand, den arts te verpligton tot het kosteloos bewij- zen van geneeskundige diensten, of zulks voor eenen gerin- gen prijs te doen en do geneesmiddelen op recept te leve- ren met het oog op den stand der lijders en de niet zelden schaars voorziene armenkas. Tot zulk eene overeenkomst, die ook hier en daar onder ons in gebruik is, zal men schier eiken heelmeester bereid vinden." Enz. De armen-praktijk ten plattenlande is zeer zeker eene moeijelijke zaak; maar de wijze, op welke de heer de Jonge die aan de hand geeftis wel de verkieslijksteen zou zulks nog to meer zijningeval er eene geschikte Pharmacopcea Pauperum aanwezig wasdie tevens de prijzen inhield voor welke ieder recept kan afgeleverd worden. Mogt zoodanig nuttig werk spoedig het licht zienin het belang van het algemeenX Getrouwd A. W. VAN HEUVEN en A. DIRKS. St. Maartensdijk den 17 Junij 1852. Eenigo en algemecne kennisgeving. Heden beviel van oen' Jioon, A. J. BLONKERgeliefde Echtgenoot van Aakden buiig, den 14 Junij 1852. r. IIERNY. Heden beviel van eeno ttochterA. W. D. VAN VIS VLIET geliefde Echtgenoot van Middelburg, Mr. C. W. E. VAILLANT. den 16 Junij 1852. VOOR DE gevestigd te Middelburg, onder Directie van den Heer P. DE WYS. Commissarissen van bovengemelde Maatschappij brengen ingevolge Art. 31 der Statuten, bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat in de op heden gehouden Algemeene Vergadering door den Directeur is overgebragt de Rekening en Verantwoording van de Administratie, door hem over den jaro 1851 gehoudenwelke Rekening door de aanwezige Deelgenooten in juiste orde is bevonden, goedgekeurd en ge sloten dat bij deze gelegenheid aan de Deelgenooten is ge geven een algemeen overzigt van den tegenwoordigen toestand der Maatschappij en van de werking derzclve, van af hare oprigtingten blijke dat dezelve van jaar tot jaar in bloei is vooruitgegaan en op heden is geklommen tot het aanzienlijk Kapitaal van dertien millioen zeven honderd zeven-en-zeventig duizend zeven-en-dertig guldenen dat gedurende het drie-en twintigjarig bestaan der Maatschappij slechts vijftienmaal tot een omslag voor vergoeding van Brandschade is behoeven to worden overgegaan, terwijl de Brandschaden der overige acht jaren zijn bestreden door de Interessen der aangelegde Fondsen en door de overschotten der Administratie-kosten weshalve de Deelgenooten, die van den aanvang der Maat schappij in de gewone klasse verzekerd zijn geweest, voor Brandschade en Administratie-kosten te zamen, gemiddeld hebben betaald drie-en-zestig cents van do duizend gulden van het verwaarborgd Kapitaal. Middelburg, den 17 Junij 1852. Namens Commissarissen J. F. BYLEVELD VAN SEROOSKERKE. opgerigt te AMSTERDAM, X Met XëSV, door de Heeren J. TE WINKEL en H. J. RIETVELD, als Directeuren. Dit Genootschap heeft ten doelom aan de Weduwen der Deelnemers eene jaarlijkscho uitkeering te verzekeren tot een maximun van ƒ250, 500 of 1000, en zulks tegen storting van eene betrekkelijk geringe jaarlijksche contributie. Blijkens de laatste Rekening en Verantwoording, door Heeren Directeuren over het op 1 Mei 11. afgeloopen 25ste Genootschapsjaar afgelegd, is door 1652 Deelgenooten ge contribueerd tot de volle uitkeering aan 69 Weduwentot een gezamenlijk bedrag van 33,162,50, terwijl bovendien als zuiver overschot dier Contributien bij het Reservefonds is kunnen gevoegd worden de som van ƒ20,000, waardoor dit Fonds is geklommen tot een Kapitaal van 100,000 2} pCt. en 8000 3 pCt. Inschrijvingen op het Grootboek der Nationale Werkelijke Schuld. Uit een en ander resulteert, dat gezegd Genootschap zich in eenen gewenscliten staat van bloei mag verheugen en volkomen vertrouwen waardig ishebbende Commissarissen, na onderzoek van bovengenoemde Rekening, dan ook niet geaarseld, bij hunne Advertentie in het Algemeen Handels blad van 24 Mei 11., de deelneming in deze allezins nuttige Inrigtinggerustelijlc aan te bevelen. Tot het bekomen van nadere inlichtingen, alsmede tot deelneming, kan men zich vervoegen bij den ondergeteekende Correspondent voor deze stad. Middelburg, 19 Junij 1852. M. A. 'T GILDE, bij de Oostkerk, O, 3. Op Vrijdag den 25 Junij 1852des avonds ten 7 ure zal, ten overstaan van den Notaris ABRAHAM VAN DEN BKOECKE Az. en getuigente Middelburgin het Neder- landsch Logement in de Abdij in het openbaar, bij opbod en afslag worden to koop gepresenteerd 1. Een MIJIS en EHVEzijnde een zich in goeden staat bevindend "Winkelhuis, waarin sinds vele jaren de Handel in Koloniale Waren wordt uitgeoefend en thans mede Tabak en Sterkedranken, meteen goed gevolg, gedebiteerd worden staande en gelegen binnen Middelburg in de Brak straatwijk O, no. 275 Kadaster sectie B, no. 334. 2. Een i-AKHITIS en ERVEstaande en gelegen naast gemeld Huis, wijk O, no. 274, Kadaster sectie B, no. 331. Na de afzonderlijke opveiling van beide Perceelen, zullen dezelve te zamen in één koop worden aangeboden. 3. Een KOETSHUIS of PAAHBE1ÏSTAL en ERVE staande en gelegen binnen Middelburgin de korte Singel straat, wijk O, no. 290, Kadaster sectie B, no, 317. Voorschrevene Vaste Goederen zullen Woensdag den 23 en op den dag der Verkooping te zien zijnvan des mor gens 10 tot des namiddags 4 ure, alleen op vertoon van een Permissie-Biljet, te bekomen ten Kantore van voornoemden Notaris VAN DEN BROECKE. Door verandering van betrekking te koop het van ouds gerenomcerde en thans smaakvol verfraaide KOEEI.IHUIS .MR tZMiXrxMtmrop de Groote Markt. K, no. 3, het welk een ruim middel van bestaan oplevert. Te bevragen bij den Eigenaar en Bewoner; kunnende de Helft der Koopsom er op gehypothekeerd blijven. Er wordt te koop gepresenteerd of in ruiling, een nieuw TORKl-IHIRWKRH80 duim hoog en 61J duim breed. Te bevragen bij S. SANDERS, te Xoutelande (Walcheren). Terstond eene Burger IIIEISTMEID benoodigddie met de Wasch kan omgaan. Te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. Eene MIEVSTMEI» benoodigd, liefst tegen den eersten Julij. Adres bij J. C. W. ALTORFFER. Terstond eene MEI» benoodigd, Langenburg, B, no. 7. Eene KÏÜTDERMEI» benoodigd. Adres bij BOASSON Langenburg. Om dadelijk te verzenden en to verbruikenis er deze en de volgende week gelegenheid tot opruiming van alle soor ten wit, liesclirevenkedritkt en graanw Rapier, Perkament en Snippers, voor lioogen prijs. Heeft ook gelegenheid tot het plaatsen van eenige Lezers op het Mandeis bi ail en Mhld. Cour. j de Roelizanl enz. J. SIX DYKSTKAGortstr. Iv, no. 12. In alle Boekwinkels is voorhanden ALl'HABETH MES HEILS, door A. V. S. Prijs 7) cents. 25 Exemplaren 1,50 In allo Boekwinkels verkrijgbaarTWEE HHIEVEW van een Milicienin karnizoen te 's Hertogen- bosch, aan zijn Vader en Mueder in Walcheren. Prijs 5 cent. varende in het Beurtvcer tussclien dc Steden cn op alle daar tusschen,gelegen Plaatsen. Van Middelburg zal men gewoonlijk te Dordrechtop de dus f gemerkte dagen, de Stoomboot kunnen aantreffen, die ten halftien van Botterdam naar Nijmegen afvaart. Te Rotterdam zal op de dus gemerkte dagen da Spoortreinbij geregelde aankomstworden afgewacht. JUNIJ 1852. Van MSotterdam i Zaturdag 19,'smorg. 6 ure. Zondag 20, 7 *'Dingsdag 22, 9 *Woensd. 23, 9 *Donderd. 24, 9 *Vrijdag 25,'smidd. 12 *Zaturdag 26, 12 Van Middelburg: Zaturdag 19,'smidd. 12 ure. Zondag 20,'smorg. 2 fDingsdag22, f Woensd. 23, jDonderd. 24, f Vrijdag 25, Zaturdag 26, Zondag 27, 2 41- Zondag 27, V V 12 TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2