STOOMBOOT M STAD UÏSSÏM.I J3uitcnl.v,tbc.chc &ijbtu0eti. Qïspeirtcwttei». EIMIEMEH BjIXN&N. DAGUERREOTYPE. - PHOTOGÏUPIIIE. Overleden: 259 personen; 154 van het mannelijke en 105 van het vrouwelijke geslacht. Onder de overledenen zijn begre pen 15 militairen in het hospitaal en 22 elders overledenen doch alhier ingeschrevenen. Levenloos aangegeven 22; als: 16 zoons en 6 dochters. Van de overledenen warenbeneden den ouderdom van één jaar, 86; van 1 tot 5 jaren oud, 36; van 5 tot 10, 6; van 10 tot 15, 3; van 15 tot 20, 3 van 20 tot 25, 13; van 25 tot 30 10; van 30 tot 35 12 van 35 tot 40 16; van 40 tot 45, 12; van 45 tot 50, 10; van 50 tot 55, 9; van 55 tot 60, 5; van 60 tot 65, 4, van 65 tot 70, 13; van 70 tót 75, 6; van 75 tot 80, 6; van 80 tot 85, 7; van 85 tot 902. Gehuwd 83 paren. Echtscheidingen ééne. Vergadering; van den Gemeenteraad te Xierikzee. Zitting van 9 januarij 1852. De notulen van de vergadering van 22 december 11. wor den gelezen en goedgekerd. Wordt gélezen een koninklijk besluit van 24 december jl. waarbij de uitspraak van gedeputeerde Staten omtrent do niet toelating van de zes bij herstemming gekozen raads leden wordt bekrachtigd. Dc voorzitter geeft kennis, dat burgemoester en wethouders den dag der verkiezing alsnu bepaald hebben op den 20 dezeren verzoekt de leden over te gaan tot benoeming van twee ledendie met hem het stembureau zullen uitmaken. Worden benoemd de heeren van Dongen en Ermerins. Wordt gelezen een brief van mr. J. II. de Stoppelaar te Middelburgwaarbij hij aan de vergadering hulde doet van zijne dissertatie de Zelandica Gente de Huybertbesloten tot plaatsing in de boekerij en genoemden heer bij missive dank te betuigen. Ingekomen eene voordragt van het collegie van den alge- meenen armen voor eenen amanuensis in plaats van wijlen J. Rinkierdaaruit wordt benoemd de heer P. J. Loewer commies-griffier ter stedelijke secretarie. Waarna dc verga dering wordt gesloten. l triiXlllS.t t fj. Het laatstelijk aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal van regeringswege aangeboden wets-ontwerp, houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der grondwet (inkwar tieringen enz.bevat voornamelijk de volgende bepalingen Indien de inwoners weigeren gevolg te geven aan de vor deringen van het burgerlijk of militair gezag, ter zake van inkwartieringen, benoodigdhoden of vervoer van krijgsvolk, is genoemd gezag bevoegd de noodige maatregelen te nemen ten koste van hen, die nalatig of weigerachtig zijn. De be velhebbers tan zich verplaatsende troepen of transporten zijn bevoegd tot het nemen van alle maatregelen, noodzakelijk tot het uit den weg ruimen der belcmmeringonwelke hun door tolgaarders en anderen in den weg mogten worden ge legd. In tijden van oorlog iswegens huisvesting van troe pen, alsmede bij vervoer van troepen of krijgsbenoodigd- hedenniets verschuldigd. De koning verklaart, wanneer het in den zin dezer wet tijden van oorlog zijn. De kracht van deze verklaring gaat echter verloren, indien niet binnen zes weken daarna aan de beide kamers der Staten-Generaal daarvan kennis wordt gegeven. Thans is bekend het verslag van heeren rapporteurs der Tweede Kamer, over het wets-ontwerp betreffende de regterlijke organisatie. De commissie stelt met j eenparige stemmen de verwerping van heit wets-ontwerp voor. Engeland. Londen 8 januarij. Heden is een kabinets raad gehouden, die door al do ministers werd bijgewoond. De Globe zegt met vertrouwen te kunnen aankondigen, dat er geen grond bestaat voor de geruchten van aanstaande verandering in het kabinet. Dezer dagen heeft eene commissie der admiraliteit onderzoek gedaan naar de deugdzaamheid van de voor do bemanning der oorlogschepen bestemde victualieals wanneer het bleek, dat bij de leverantie allerschandelijkste bedriegerijen hebben plaats gehad, vermits eene ontzaggelijke massa leef- togt, die geguarandeerd was nog geruimen tijd te hebben kunnen durengeheel was bedorven. Onder de belangrijke vraagstukkendie in de aan staande parlementszitting zullen behandeld wordenzal dat betrekkelijk de koloniale politiekeene belangrijke plaats in nemen. Reeds wordt er tegen lord Grey, in zijne betrek king van minister van koloniëneene coalitie gevormd. Do Torieswien het gelukt is lord Palmorston te doen vallen door zich van Grey te bedienenzullen thans trachten lord Greydoor lord Palmerstonte doen vallen. Naar men verneemt moet de denkwijze, aangaande de laatste gebeurtenissen in Frankrijk, hier te lande zeer ver anderd zijn. Aan onderscheidene vlugtelingen moet kennis zijn gegeven dat er bij de opening van het parlement eene bill zou ingediend worden, volgens welke het ministerieop zijne verantwoordelijkheid, eiken vreemdeling, die de open bare rust zou verstoren, uit Londen zou kunnen verwijderen. Deze mededeeling moet vele vlugtelingen, vooral Duit- schers bewogen hebben naar de Verecnigde-Staten te ver trekken. Uit Brest wordt door middel van den onderzoeschen telegraaf gemold dat een Hollandsch schip den 5 dezer heeft aangebragt 6 passagiers en 19 personen van het stoomschip Amazon, hetwelk daags te voren in zee door de vlammen was vernield. Omtrent deze noodlottige gebeurtenis mot de Amazon bevatten de bladen zeer uitvoerige inlichtingendie ongeluk kigerwijze het lot van 140 menschen als hopeloos, en ge deeltelijk als hoogst twijfelachtig, voorstellen. Er waren 9 booten aan boord waarvan drie omgeslagen 3 weggedrevon zijnmet de zich daarin bevindende personenen van drie weet men niets. De reddingsboot alleen is bekend als be houden, en gedeeltelijk door de kloekheid van don jeugdigen zeeman Vincent, die het bestuur daarvan op zich nam. On der de 140 verongelukte of vermiste peronenzijn 110 van de scheepsbemanning en 30 passagiers waaronder een admi- raliteits-agent. Als oorzaak van den brand wordt de hitte opgegevenwaarin het houtwerk geraakte door de werking der machinezoo als gewoonlijk met nieuwe schepen het geval is en de Amazone was reeds verpligt geweest twee malen hare reize te staken om genoemde reden. Het verlies van het schip wordt op 100,000 p. st.en dat der lading op even zooveel berekend. De West-Indische stoomboot maatschappij heeft sedert 10 jaren acht stoombooten verloren. Dultschland. Weenen 7 januarij. De beroemde zen delingdr. Knoblechermeldt in een partikulieren brief, dat hij in de laatste helft van november eene reis door de woestijnen van Nubië ondernomen had. Honderd en negen kameelen droegen de baf/agio ;-::n zeven-en-zeventig groote lederen zakken waren met Nijhvater gevuld, ten gebruike in de woestijn. Het geheele gezelschap genootbij het afzenden van den brief, eene goede gezondheid. Op last van het ministerie van koophandel, zal er al hier eene tentoonstelling gehouden worden van de industriële voorwerpen welke te Londen aangekocht zijn. Naar men verneemt moet onze regeringin vereeniging met Pruissen en Rusland, wederom eene zeer scherpe nota aan de Engelsche regering gezonden hebben, waarin op de verwijdering van Mazzini en eenige der beruchtste vlugtelin gen uit Londen aangedrongen wordt. Wordt dit verlangen niet toegestaandan zouden geene Engelsche burgers in die drie rijken meer geduld worden. Naar men vernoemtheeft de Fransche regering reeds don 27 december een verzoek aan het bewind van Oostenrijk doen toekomen om in het bezit te worden gesteld van het stoffelijk overschot van den hertog van Reiehstad, den voor- maligen koning van Ro.me en den zoon van Napoleon. Berlijn 9 januarij. De eerste kamer heeft gisteren voort gezet de beraadslaging over de disciplinaire wet voor de niet-regterlijke ambtenaren. Te Frankfort neemt do spanning tusschcn Pruissen en Oostenrijk dagelijks toe en is blijkbaar bij de behandeling van alle kwestien. Wel onderrigte personon verzekeren thans, dat generaal von Bonin tot minister van oorlog is benoemd. De senaat der Berlijnsche kunst-akademie heeft van den kanselier der orde van vordiensten Alexander von Humboldtaanschrijving ontvangen, om drie buitenlandsche candidaten voor te stellenin plaats van wijlen den Franschen kunstenaar Daguerre. Dientengevolge zijn de Belgische schilder Gallaitde beeldhouwer Tenorani in Rome en de graveur Denoyer in Parjjs voorgesteld. Do keuzo geschiedt door den koning. De armen-collocten alhier gaven sedert 1849 een aan zienlijk minder bedrag. In 1842 bedroegen zij ongeveer 30,000 thaler, en in het afgeloopen jaar slechts 22,300 tb. Men schrijft dit toe aan de belasting op het inkomen. In het afgeloopen j.ar bragt de belasting op de hon den alhier zoo veel op, dat zij een fonds daarstelde van ruim 40,000hetgeen wordt aangewend tot het maken van trottoirs of voetpaden op de straten. Frankrijk. Parijs 8 januarij. De decreten in den Moniteur zijn heden voor het eerst geteekend Louis Napo leon en niet als vroeger Louis Napoleon Bonaparte. Men zegt dat de julij-kolom zal worden weggenomen of ten minste de namen der barricade-helden daarop zullen worden uitgewischt. In plaats daarvan zou men een stand beeld oprigten voor den aartsbisschop van Parijs wijlen d'Affre. De heldhaftige prelaat is de man van alle partijen hij werd immers op de tribune geprezen zoo wel door de Montalembcrt als door Lagrange. Op 22 dezer zal de president over het Parijsche gar nizoen eene groote revue houden. Blanquilid van het instituut, zegt in een brief, ge plaatst in een Italiaansch dagblad dat alleen in Engeland en Sardinië de ware vrijheid wordt gevonden. Het Journal des Débats prijst in waardige taal do verdwijning der vrijheid gelijkheid en broederschap van 1848, en zal alzoo de censuur wel een weinig minder scherp in zijne kolommen doen zien. De prins Jerömo Bonaparte zal in de volgende week zijnen neef, den president der republiek, een feest in het hotel der invaliden aanbieden. Men verzekert, dat de heer Proudhon onder de aanstaan de amnestie begrepen zal wordenonder voorwaarde dat hij geheel cn al zijne socialistische predikingen late varen. De heer Proudhon wil een disconto-kantoor voor werklieden oprigten. Overigens berigt mendat de heer Proudhon in de gevangenis zeer in dikte is toegenomenhetgeen men als een gunstig voortceken beschouwt voor zijne verminderde zucht tot polemiek. Het is niet onbelangrijk te zienhoe de legitimistische partij de jongste gebeurtenissen beschouwt. Zoo bevat onder anderen een legitimistisch dagblad uit een der provinciën een artikelonderteekend door den heer G. Cadoudalwaarin de coup-d'état van 2 dec. .beschouwd wordt als de meest con tra-revolutionaire daadwelke in de geschiedenis bekend is waardoor de parlementaire magt geveld is. De schrijver meent, dat deze daad geheel in den geest van de politiek dei- restauratie en eene schitterende regtvaardiging van het gedrag van Karei X is. Gisteren is ten gevolge van faillissementen op aan zoek der curatoren in hetzelve,het geheele ameublement van den heer Alexaijder Dumas in het openbaar verkocht. Men wil hot stedelijk octrooi heffen tot aan den uiter sten muur der fortificatiën en daardoor der stad een aanzien lijk grooter inkomen verzekeren. De invoer van wijn zou ten deele verminderdton deele vrij zijn. Ook de minister van binnenlandsche zaken gaf gisteren een feest, ter ecro van de afgevaardigden uit de departemen ten. Hij had daartoe den aan zijn hotel grenzenden uitge- strekten tuin doen betimmerendie alzoo in een prachtig en uitgestrekt salon herschapen was. Bij besluit van Lodcwijk Napoleon wordt bepaald dat de gendarmerie voortaan helmen zal dragen. Deze maat - regel is hoofdzakelijk genomen om do gendarmen beter tegen aanvallen te beveiligen die in de departementen meest al tijd geschieden door. middel van naar het hoofd gerigto steen worpen. Het onderzoek in de zaak der gevangen genomen in- surgenten van het departement du Varwordt voortdurend met ijver voortgezet. In dat departement alleen bevinden zich 2000 insurgenten in handen der justitie. Uit de instructie blö'yt reedsdat de geheime genootschap pen er hoogst uitgebreA.'e vertakkingen hadden zoodat op een gegeven teeken een gedeelte der bevolking van het geheele ar rondissement als een enkel man moest in opstand komen. Onder deze geheime genootschappen was dat van Saint- Maximin het best georganiseerd het telde meer dan 400 leden, die bijna allen tot den gegoeden of rijken stand behooren. Te TonlonCuersOdioules en Hyères hebben nog voortdurend talrijke arrestatien plaats. Parijs 10 januarij. De Moniteur deelt heden twee decreten medebij het eene wordt aan zes-en-zestig ex-verte genwoordigers der bergpartij Frankrijk, Algerie en de kolo niën ontzegdmet bedreiging van verbanning naar Cayen- ne, indien zij weder het Fransche grondgebied betreden. Bij het andere worden 18 gewezen vertegenwoordigers, hoofden der meerderheid, uit Frankrijk gebannen, die niet kunnen terugkeeren dan met bepaald verlof, voor ieder in het bijzonder. Eene op deze decreten volgende nota meldt de verban ning naar Algerie en Cayenne van al de beschuldigden wegens deelneming in de laatste onlusten. Hieronder zijn begre pen vijf der ex-vertegenwoordigers van de bergpartij. Reeds gisteren zijn vijf u zes honderd hunner naar Havre vervoerd. België. Brussel 9 januarij. De gevangenen van het fort Hamde generaals Changarnier en Lamoricière de kolonel Charras de heeren Baze en Leflotzijn heden binnen deze hoofdstad aangekomenvergezeld van Fransche policie-agen- ten. Zij zijn naar Aken Keulen en Ostende gezonden. De heer Charras kan alleen te Brusselcn de heer Changarnier te Mechelen blijven. Zoodra zij van hunne leidslieden ont slagen warenzijn de meesto hunner naar deze hoofdstad teruggekeerd. De genei-aal Bedeau wordt heden avond alhier verwacht. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Üochtev M. VAN DEN ABEELE geliefde Echtgenoote van Middelburg 9 Januarij 1852. J. GROENE WEGEN. lieden ontvingen wij de treurige tijding, dat onze waarde Broeder, GERARDUS (Scheeps-Doctor) op zijne terugreis van Batavia is overleden. rotterdam Uit aller naam den 8 Januarij 1852. II. L. FAGEL. Strekkende dezo tot kennisgeving aan FamilieVrienden en Bekenden. Eaontverkoopiaig- in de Bossclicn van <le «irattjeson en op fdvertltiinwaarbij ©«ïflSO drooge MUTS AAHtSïW Woensdag den 14 Januarij 1852, 's morgens ten 10 ure. De Notaris D. J. VAN DER HORST SERLE zalop Woensdag den 21 Januarij 1852, des avonds ten zeven ure, in het Nederlandsch Logementin de Abdij binnen Mifltlelltmyjin het openbaar, bij opbod en afslag, ver- koopen: ®evea B2ÏII5KI3W 532iAB3:Vallo staande en gelegen binnen de Stad Middelburg, te weten: Het eerste op de Londonsckc Kaai, wijk II, no. 67. Het tweede zijnde eene Broodbakker ij genaamd de Pelikaanin den Kortendelft, wijk F, no. 26. Het derde, zijnde een WinkelkaSsin den Kortendelft wijk G, no. 11. Het vierde, in de Latijnsche Schoolstraat, wijk D, no. 21. Het vijfde, op den Langenburg, wijk B, no. 15. Het zesde, in de Boogaardstraat, wijkD, no. 47. Hot zevende in de korte Sint-Pieterstraatwijk F, no. 27. Alle daags vóór en op den dag der Verkooping te bezi"-- tigen; de zes eerstgcmelde alleen op vertoon van een Toe- gangbillet, ten Kantore van bovengenoemden Notaris te bekomen. De ondergeteekende berigt zijnen geëerde Begunstigers dat het als bijzonder deugdzaam erkende Kreïiiei- Eiiiucn ook bij hem verkijgbaar is. K. BAART. De Heer II. C. SCIIUYT zich te Parijs in deze beide Kunsten geperfectioneerd hebbende heeft zich te Middelburg voor eenigen tijd gevestigd, en is gelogeerd: Balans, no. 5. Met Mei een 14mt33 A SSB.ESÏA ARS-S4.XH-H'BÏT benoo- digdzijn vak grondig verstaande, bij J. DONZE, te Neuzen. Brieven franco. Terstond eene iWIBSKS'B'.SSBïaË)kunnende koken, beuoo- digd wijk Lno. 131. Eene Burger B»1B3ATST3Ï!EÏ1» benoodigd tegen Mei, adres bij den Bockverkooper E. HENDRIKSE. Eene 33338 3» die goed met den Pot en de Wasch kan om gaan benoodigd tegen Mei; te bevragen lett. L, no. 14, op do Vlasmarkt. Bij den Boekdrukker A. J. DE WILDE is van de Pers gekomen en verzonden BRIEF' over «le teeltenen «les ti j(!saan de Chris tenen in Nederland, met eenige wenken. Prijs 5 cents. Dc Directie adverteert, dat de geregelde dienst van VIN- sing-en op Botterdam, mitsgaders van AlissSngen op Antwerpen, wederom zal aanvangen op Maandag den 26 dezer, en wel des Maandags en Vrijdags van VIisshircii naar Rotterdamdes Dingsdags en Zaturdags van Ht«»t- terdam naar AïSsssanigendes Woensdags van Vlissiu^n naar Antwerpen en des Donderdags van Antwerpen naar Vlissingen. Voorts dat do J&feaartlijstjes tot ultimo Maart verkrijg baar zijn bij dc Boekhandelaren J. C. W. ALTORFFER, alsmede bij de Directie en de Agenten te Vlissingen, Goes, Zierikzee, Dordrecht, Rotterdam en Antwerpen. Nog berigt de Directie, dat do afvaart van Antwerpen op een vast uur is bepaaldnamelijk 9 ure des morgens na aankomst van don eersten trein uit Brussel. Het snelvarend en goed ingerigt Schippas verbeterd door eenen geheel nieuwen ketel, wordt het reizend Publiek ruimschoots aanbevolen. Middelburg, den 12 Januarij 1852. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 2