MIDDELBEMSCHE COURANT. 1852. Zaturdag 3 Januari^ laesHitrcti et» Cïbmtniölr.iücu. iHttwettiattfcscüe £if hingen. Buitctiiati&0dtc Ci)bhigc«. Bcctijbingen. GRAANMARKT TL MIDDELBURG. ■-y.v 'iSrJjy BEKEND MA KIN G. De Centrale Directie vnn "Walcheren brengt bij deze ter kennis van Ingelanden van den Polder, dat van af Maandag den 5 Januarij 1852 tot Zaturdag den 31 daaraan volgende (de Zondag uitgezonderd) van des voormiddags tien tot des namiddags vier ure bet Borderel der goedgekeurde Rekening over bet jaar 1850, in het Lokaal der Directie in de Abdijter visie van Ingelanden zal zijn liggende. Middelburg, den 31 December 1851. De Centrale Directie voornoemd SPRENGER, Yt. Ter ordonnantie van dezelve J.J. I. SPRENGER. De Kolonel, belast met bet beheer der Garnizoens-Bak- kerij te I'lissinyen, brengt ter kennis van de gegadigden datwegens de hooge inschrijvingeene Ilerbesteding van onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog, op Yrijdag den 9 Januarij 1852, dos middags ten 12 ureop het Plaatsbureauaan de Hoofdwacht al daar zal plaats hebbenvan SS M. asten Xeeuivsehe TVf.t'2 tl'Bi, en 3 of Bïoordkralt. MtOGrCr£, Gewas van 1851. Zullende de Voorwaarden van voorschreven Aanbesteding, van hedenop gemeld Bureau ter lezing liggenvan des morgens 9 tot des middags 12 ure. Vlissingen den 2 Januarij 1852. De Kolonel voornoemd HEYDENRE1CH. Het Bestuur «Ier Spaarbank te Middelburg maakt bekenddat door hetzelve gedurende den loop dezer maand des Woensdags van iedere week, op de gewone plaats, van een tot twee ure des namiddags tegen aanteekening op de Inlegboekjes zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Iutressen over de tweede helft van het jaar 1851 zullende de niet afgehaalde Renten eerst na verloop der maand Januarij als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 2 Januarij 1852. Namens het Bestuur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. [vlei, hartelijke dankbetuiging heeft de Commissie toon voor Werk het genoegen bij dezen de ontvangst te be- rigten ten behoeve harer Inrigting, van twee Muntbiljetten, ieder a 10no. 181046 en 195867 met het bijschrift: Voor de Commissie Loon voor Werk van wege eene onbekende uit H.aan het adres van den eerst ondergeteekende bezorgd. Middelburg, den 1 Januarij 1852. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. WEL BAD TG HEID. De ondergetoekenden maken dankbare melding, dat bij hen ontvangen zijn de navolgende giften, als: in de collecte op Oudejaarsavond een verzegeld pakje, gemerkt F. P. I. voor de Vereeniging, bezorgd bij den Heer N. Verhulst Wz.; in dezelfde collecte 2 Rijksdaalders in een pakje, gemerkt voor de Diaconie F. P. I., beschouwd als extra gift; én een Muntbiljet no. 21430, groot 100, op Nieuwjaarsdag be zorgd van wege een onbekende bij Broeder G. Jeras. Middelburg 2 Januarij 1852. Diakenen der Ncderduitseh Hervormde gemeente A. SCHIJF Az., Prteses. J. A. DE WAAL, Scriba. Middelburg den 2 Januarij 1852. ütiakeneii der Ëvangelisch-Iiiitiiergclie Ciemeente hebben het genoegen dankbare melding te kunnen maken eener gift van f 10 hun namens een onbekende ter hand ge steld. Moge dit edele voorbeeld tot leniging der Armen bij velen navolging vinden C. A. KLEIN. S. C. ZIMMERMANN. MIDDELBEK** 2 Jamtaraj. Bij besluit van 31 december heeft de koning den heer mr. J. R. Thorbecke, minister van binnenlandsche zaken, tijdelijk voorzitter van den raad van ministersbenoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw Bij koninklijk besluit van den 31 december jl. zijn be noemd tot directeuren van policiein het derde distriet mr. B. van Dorpthans directeur van policie te 's Hage en Rotterdamter standplaats Rotterdamin het vierde district mr. J. A. Jolles, thans substituut officier bij de regtbank te Amsterdamter standplaats Amsterdamterwijl tijdelijk be last zijn met de functien van directeur van policiede procu reurs-generaal bij de provinciale geregtshoven in Noordbra- band, Gelderland, Friesland, Overijssel, Groningen, Dren the en Limburg. De minister van justitie heeft bepaalddat er met 1 januarij 1852, van wege zijn departement, ter algemeene lands-drukkerij zal worden uitgegeven een algemeen policie- hlad voor het koningrijk der Nederlandenwaarin zullen worden opgenomen alle besluiten, aanschrijvingen, kennisge vingen, signalementen enz., de dienst der rijks-policie be treffende. Dit blad zal verkrijgbaar zijn voor alle ambtena ren van policie en justitie in het rijk, tegen den prijs van 2,50 per jaar. De minister van financien heeft bepaald, dat aan een wijnhandelaar kan worden toegelaten een uitslag uit ver schillende zijner entrepots te doen op éénen volgbrief; dat een consent tot lossing of rceijing niet te pas komt hij uit slagen uit entrepotmoetende deze alleen geschieden op volgbrief; dat geene globale aangiften bij uitslag uit entrepot kunnen worden toegelatendat eindelijk bij uitslagen uit entrepot van goederen om to worden genomen onder eigen beheer op afloopend credictzoo als wijn, geene roeiloonen, wegens de grondige verificatieaan den handel in rekening mogen worden gebragt. Dingsdag avond zoude in het paleis van Z. K. II. prins Frederik een luisterrijk feest hebben plaats gehad hetwelk echter, terzake van eene ongesteldheid des vorston, is afgezegd. Naar men verneemt heeft de prins een onrus- tigen nacht gehaddoch bevond Z. K. II. zich den volgenden ochtend iets beter. Te Arnhem heeft zich sedert eenigen tijd bij een paar landbouwers in die gemeente de longziekte onder het rund vee voorgedaan. Reeds is eenig aangetast vee afgemaakt. Men zal zich herinneren, dat er tusschen Frankrijken Spanje sinds 1823 een geschil bestond, wegens schadever goeding ter zake van in dat jaar aangehouden schepen. Gemelde staten kozen onzen koning tot scheidsmanen Z. M. nam die taak op zich. Dien ten gevolge heeft de heer Leelerq referendaris bij het departement van buitenlandsche zaken, een rappo.rt over de aanhangige kwestie opgemaakt en thans aan den koning onderworpen. Men verneemt, dat dezer dagen, door het ministerie van binnenlandsche zaken, vergunning is verleend aan den heer C. H. Balkemate 's Gravenhage op eene door dien heer gedane aanvraagom een aanvang te maken met het doen van waterpassingen en het afbakenen van de Peel en omliggende landerijen in de provincie Noordbrabant. Deze voorbereidende werkzaamheden zoudennaar men al verder wil in verband staan met het plan van genoemden heer Balkema, tot droogmaking dier Peel voor ontginning van goede landerijen door irrigatie. Twee Fransehe schrijvei'3 van naamde heeren Mery en Gerard deNerval, hebben een tooneelspel iu vijf bedrijven geschreven hetwelk te Parijs veel opgang maakt en grooten toeloop vindt. Dit tooneelspel voert ten titel: l'imagier de Harlem, en deze imagier is geen ander dan onze onsterfelijke XaüïFerii™Cbsfêren hef gelieele drama beeft tot hoofddoel, te bewijzendat Coster de eerste uitvinder dor boekdrukkunst is geweest. De schrijvers erkennen do verdiensten van Gut- tenberg en anderendoch deze zijn slechts geweest voortzet ters van het groote werk, dat Coster tot vader had. Sïurgertijke /Stuud. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den burgerlijken stand der stad Middelburg ingeschreven als Geboren: 34 kinderen; 18 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht; Overleden: 33 personen; 13 van het.mannelijke en 20 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar 8 van 1 tot 5 jaren oud1van 5 tot 10 jaren, 0 van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 0 van 20 tot 25 1 van 25 tot 30 2 van 30 tot 35 3 van 35 tot 40 0 van 40 tot 45 0 van 45 tot 50 1 van 50 tot 55 3 van 55 tot 60 1 van 60 tot 65 2 van 65 tot 70 4 van 70 tot 75 0 van 75 tot 80 1 van 80 tot 85 5 Gehuwd 8 paren. Engeland. Londen 29 december. De nieuw benoemde minister van buitenlandsche zakenlord Granvilleheeft reeds bezit genomen van zijn departement. Hij zal eerstdaags het gansche corps diplomatique ontvangen. In de hooge gezelschappen spreekt men van een hu welijk tusschen Lodewijk Napoleon en eene aanverwante van de hertogin van Bedford; het 23jarige meisje wordt in alle opzigten zeer geroemd. De regering van Marokko heeft zich tot die van Èn- geland gewendom hare tusschenkomst in de geschillen met Frankrijk in te roepen." Volgens statistieke opgaven zijn thans in Groot-Brit- tanje 708 Roomsch-Katholijke kerken en kapellen 12 colle- giën tot kerkelijke opleiding van studenten 17 mannen- en 62 vrouwenkloosters. Het getal der Roomsch-Katholijke geestelijkeneen aartsbisschop en 12 bisschoppen daaron der begrepenis 1032. In de Engelsche koloniën zijn 40 of 50 Roomsch-Katholijke bisschoppen. Volgens de meest naauwkeurige opgaven is de hoeveel heid goud, vroeger op de aarde in gebruik, gedurende de drie laatste jaren met ongeveer 640,000 ponden trooischna genoeg met eene waarde var. dertig millioen ponden sterling gelijk staandevermeerderdweshalve het opmerking ver dientdat de schijnbare waarde van dat kostbaar metaalin verhouding tot de overige, betrekkelijk zoo weinig veran derd is. De overland-post brengt berigten van nieuwe onlus ten, door de Muzelmannen te Bombay aangerigt, maar die weder gedempt zijn. Een los gerucht zegt, dat de rogeronde dynastie in China afstand van den troon zou gedaan hebben. Itnitscfilaml. Weenen 27 december. Naar men ver zekert is het traktaat tusschen Oostenrijk en den Kerkelij- ken Staat, wegens vergoeding der onkosten 'van bet bezetten eeniger legatien door keizerlijke troepen definitief gesloten. Oostenrijk ontvangt eene jaarlijks, vergoeding van 5C De tijding van het aftreden van lord Puhnerstöïfc-iV- door de drukpers met uitbundige vreugde ontvangen, die zffii lucht geeft in lange artikels en eindelooze gissingen omtrent de toekomst. Natuurlijk schrijft onze pers dit af treden van lord Palmerston toe aan de onmogelijkheid voor dezen staatsman, om tegenover de houding der regeringen van het vaste land langer aan het bewind te blijven. De officieren van ons leger hebben op hieuw de ge- strengste bevelen ontvangen, om zich van het uitdeden van ligcliaams-straffen te onthouden. Te Triest is een kapitein-ter-zee naar Konstantinopel vertrokken, om van wege (jp Oostenrijkschg regering ver scheidene oorlogs-stoómbódten der Tnrksclie vloot aan 4e koopen tot dat einde moet eene som van 1,200,000 guldens bestemd zijn. De krijgsraad te Livoruo heeft 47 personendie tot geheime genootschappen behoordendo. Is ter dooddeels tot gevangenisstraf veroordeeld. Rsnletzky heeft alle dood vonnissen in gevangenis-straffen veranderd. Berlijn 30 december ('s morgens). Gisteren werd in het ministerie van buitenlandsche zaken een., conferentie tusschen den president-minister en den Belgischen gezant gehouden, waarin het handels- en scheepvaart-verdrag tusschen het tol verbond en België vastgesteld is. De reductie van de inko mende regten op Belgisch ijzer wordt dadelijk op 1 januarij e. k toegepast. Frankrijk. Parijs 31 december. Op 5 januarij zou de constitutie worden afgekondigd. Men verzekert, dat de pers niet onder de jury zal staan, maar in toom zal worden gehouden door de correctionnele policie. Bij decreet is bepaald dat koffij- en wijnhuizen niet mo gen geopend worden zonder de toestemming der autoriteit. Tot dusverre zijn slechts twee ex-afgevaardigden ter beschikking van de regtbanken gesteld te weten de HH. Miot en E. Péan. De Engelsche gezantlord Normanby zal den 6 januarij een groot diplomatiek diner geven, waarop 1 de ministers zullen genoodigd worden. Men wil, dat aan den lieer de Montalembert het ge zantschap naar Rome aangeboden, mar dat het door hem geweigerd is. De IIII. de Toequeville en G. de Beaumont hebben verlof verkregen, een bezoek aan den generaal Bedeau op Ham te geven. Het groote feestdoor de stad Parijs aan den presi dent te geven zal op zondag den 4 dezer op het stadhuis plaats hebben. Een invloedrijk dagblad der provincie 1' Echo de Vei- zone dat sedert eenigen tijd het Elysée is toegedaanbevat een artikel over de noodzakelijkheid dat den president eene lijfwacht gegeven worde, om zijn leven te beschermen tegen misdadige ondernemingen van de volksleiders, Door den graaf de Chateauvillard is eene inschrijving geopend, voor de huisgezinnen der bij de aanvallen van het socialisme gesneuvelde militairen en gendarmes. De maar schalk Exelmans heeft voor 300 francs ingeschreven. Men verzekertdat de bekende schrijver A. Dumas een plan heeft uitgedachtom den Belgischen nadruk geheel te vernielen en wel op eene wijze die zeer voordeelig zoude zijn voor de letterkunde zonder de Belgen te benadeelen. Het materieel van oorlog in Frankrijk heeft eene waarde van 459* millioen francs. Toen Napoleon Bonaparte in november van het jaar 1804 door het volk tot de keizerlijke waardigheid werd er- heven, erlangde hij 3,572,329 stemmen, terwijl 2,569 stem men tegen hem werden uitgebragt. VLÏSSIRGER den 31 december. Voor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reedt: gekomen: Sop/neBuhr, van IVisbech, met tarwe; Toni, Ulpts, van Stokholm, met tarwe; Be.eBurtonvan Londen, met zaad; OctavieJepsen van Para, met cacao; Royal Exchange, Todd, van Buenos-Ayresmet huiden; Navigatmr Stinze van Rio- Janeiromet koffij. Voor Gent: Maria Galante, Hcijen, van Riga, met lijnzaad. Voor Termonde: Maria Engelina Velt, van Riga, met lijnzaad. Voor deze stad: Tenterden Watsonvan Sunderland met steenkolen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Hermine Rickelessen Jeune Martha, Valette beide op avontuur Aline Cadou naar Croisie J. E. Perkias Pike naar Cardiff; EannebergHaynaar Koppenhagen, en la Reine, Hansen naar Leith alle met ballast; MayjlowcrCrabtree naar Ricuw-York met 2G0 landverhuizers; SylviaPiensehke, n r Liverpool, en Ma- thilde, Gibert, naar Marseillebeide met stukgoederen; Cork Packet, Robert.naar Engelandmet tarwe. Woensdag 31 .December. In de prijzen der Granen enz. is heden geene verandering op te geven. Mi ild cl prijzen der «Sfojcetcn van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 31 December 1851. per Red. Mud. Tarwe (onde)ƒ7,50 Tarwe (nieuwe) - 7,50 Rogge- 6,00 (tot regeling der Broodzetting.) Gerst5,00 Haver- 0,00 per Red. Mud. Boekweit0,00 Wittebuonen- 0,00 Groene Erwten - 7,25 Aardappelen- 0,00 per Red. Pond. Verschc Boter °>78 Zetting van het Brood, voor het tijdvak joopende van den 5 tot den 11 Januarij 1852. (per Nedcrlandscli Pond.) Pijn Tarwenhrood 17 cis. J Roggenbrood 11 cis. Grof Tarwenbrood 16—| MaeteJn.nbrood 13 -

Middelburgsche Courant | 1852 | | pagina 1