lUIDDELBURGSGHE 41 U II N°. 156. Dingsda 30 December. 35ttUculaub£rfig @ri)biii0cn. 25c@tuvcu cu Qbrniuistraticu. 25imicttlauï»öchc biuejcu. €Y VERKOOPING van BOOM EN. DE BURGEMEESTER en WETttÖUDERS van MID DELBURG maken bekend, dat op Woensdag den 31 De cember aanstaande in het openbaar zal plaats hebben de VERKOOP van 32 OLMEN BOOMEN alle staande bin den de Stad mitsgaders van 4000 geslagene MUTSAARDS. Zullende met een Verkoop worden aaiigevangen aan de Lange-ijle Poor des voormiddags ten tien ure. Middelburgoen 19 December 185.1. - De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. B EKEN DMA KIN G. De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden die daarbij zou den willen tegenwoordig zijn dat op Woensdag den 31 December 1851 des middags ten twaalf ure, in haar Lokaal in de Abdij de gewone UITLOTING zal plaats hebben voor de Negotiatie ten laste van den Straatweg van Seroos- kerke naar Domburg. WELDADIGHEID. Middelburg, den 29 December 1851. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst eener gift, op den 23 dezer, van B. zijnde twee Muntbiljetten, No. 28614 en 186800 ieder h 10. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. Middelburg, den 29 December 1851. Getroffen door de algeineene deelneming aan de ten voor- deele der Diakonie-Armen gehoudene Kerkelijke Feestviering op jongstleden Vrijdag avond, inde Nieuwekerk alhier, be tuigen de ondergeteekenden openlijk hunnen dank aan den Directeur Commissarissen en verdere Leden der Zang-ver- eeniging werkende onder de zinspreuk tot een weldadig doel, welke zoo welwillend dien avond streefden om hunne talen ten aan te wenden tot bevordering van het verzachten van het lot hunner verarmde Gcloofsgenooten alsmede aan de betrokken Autoriteiten en aan allen, die tot het wel slagen dezer liefdadige bedoeling medewerkten of daaraan door deel neming het hunne hebben toegebragten ook aan den on bekende, die de gemaakte kosten heeft gelieven voor des- zelfs rekening te nemen. Eene som van f 526,70 voor 1182 toegangsbewijzen en 521 Tekstboekjes, benevens ƒ45,55 bij die gelegenheid in de Kerkbussen gecoileceerd werd daardoor voor extra- bedeeling ter hunner beschikking gesteld, en welke dan ook onder dank-erkentenis zal worden besteed aan Brood Brand stoffen Kleeding-, Dekking- en Legging-Stukken, voor de aan hunne zorgen toevertrouwde Armen. Voorts berigten zij dat het verzegelde pakje met het opschrift: van eenige Christen-Vrienden S. t. S.gevon den in de Collecte van gisteren morgen in de Nieuwekerk, is bezorgd bij Ds. J. J. van Deinse. Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, G. JERAS, Praeses. Cs. NUYS Scriba. Op vereerend verzoek, voortzetting der SLINGERPROEF op Dingsdag en Woensdag, den 30 en 31 December aan staande, van 's morgens 10 tot 's namiddags 4 ure, in het Auditorium (ingang in de Munt.) MIDDELBURG den 29 December. Bij besluit van den 25 dezer heeft Z. M. aan mr. G. A. Fokker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opper- strandvonder Bewesten-Schelde en van de heerlijkheid West- kapelle, en als zoodanig benoemd mr. IV. C. Borsius. Door Z. M. zijn tot hoogstdeszelfs adjudanten in buiten gewone dienst benoemd, de geneiaal-majoor Storm de Crave en de kolonel van lieerdt. De minister van financien heeft bekend gemaakt, dat, te beginnen met 1 januarij eerstkomende, de voldaanteeke- ningen door burgemeesters, te stellen opde belastingstukken, die ten behoeve hunner gemeenten afgegeven en bij de betaal meesters in de arrondissementen invorderbaar zijn, naar aan leiding van art. 113 der wet van 29 junij 1851 Staatsblad no. 85) zonder uitzondering door de gemeente-ontvangers behooren te worden gecontrasigneerd en dat voorts de qua- ^liteiten dier beide onderteekenaren, door hen zeiven boven, lyens of onder de handteekeningen behooren te worden &eld. C)e minister van binnenlandsche zaken heeft, op eene aan hem gerigte vraag verklaard dat een ge- aestuur, hetwelk in zijne belastingen geene wijziging Izoo lang. de in art. 291 der gemeentewet bepaalde Iverschenen is, geene regelen voor de invordering \ingen behoeft vast te stellen dewijl die invorde- aisnog kan blijven geschieden volgens de bestaande en krachtens art. 291 voorloopig geldende verordeningen, in verband met de voorschriften welke de gemeentewet in de plaats heeft gesteld der ingetrokkene wet van den 29 april 1819. Ten einde nu de noodzakelijkheid te vermijden dat de plaatselijke belastingen op nieuw goedgekeurd wor den, alleen omdat algemeene verordeningen op de invorde ring gemaakt zijn die later toch uitgebreid zouden moeten worden, om de zaak behoorlijk te regelen, schijnt het wen- schelijk datdddr, waar in de belastingen zeiven geene wij ziging is gebragt, de meergemelde algemeene verordeningen op de invordering ingetrokken worden. Naar men verneemt, heeft Z. M. den wel-eerw. heer ds. .7. A. Buddingh predikant te Batavia thans met verlof in Nederland benoemd tot inspecteur-generaal over de Pro- testantsche kerken en het schoolwezen in Neerlandsch Iudie werwaarts zijn eerw. spoedig zal vertrekken. Den 18 dezer heeft te 's Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der wederzijdsche acten van goedkeuring der post-conventie tusschen Nederland en het groothertogdom Luxemburg door den minister van buitenlandsche zaken te 's Hage en den president van het Luxembtirgsche bestuur ge sloten. Den 28 november jl. is tusschen den Nederlandschen minister, resident te Koppenhagen, en den Deenschen ge- volmagtigde eene overeenkomst geteekend wegens de weder zijdsche uitlevering van boosdoeners. De Nieuwe Noord-Brabander vermeldt het gerucht dat de generaal Cavaignac den 24 dezer door 's Herrogen- bosch is gepasseerd, en een bezoek bij den generaal Dumon. ceau, te Vught, en bij den generaal, provincialen-komman- dant aldaar zou afgelegd hebben. Volgens berigt van den Nederlandschen ministerple- nipotentiaris te Stockholm is de oogst in sommige noorde lijke streken van Zweden geheel mislukt, terwijl hij, wat het overige gedeelte van het land betreft, beneden een middel- matigen moet gesteld worden. De aardappelen zijn bijna allen door de ziekte aangetast en van eene slechte kwaliteit. Gedurende den laatsten tijd hebben te Stockholm de graan prijzen weinig gevarieerd en zij staan thans bijna gelijk met die van de maand october jl. Uit het verslag van den staat der landhuishoudkundige school te Groningen, van 22 december dezes jaarsblijkt dat het Z. M. den koning behaagd heeft niet alleen den titel van beschermheer dier school aan te nemen maar ook metterdaad te toonen groot belang te stellen in den vaderlandschen land bouw. Een aantal invloedrijke mannen hebben het corres pondentschap dier school wel willen aannemen onder anderen uit Zeeland de heeren C. Vis mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeet en A. Kakebeecke Jz. Het naderend jaar 1852 zal zeer rijk aan zon- en maansverduisteringen zijn. Er zullen drie zons-verduisteringen plaats hebben; den 17 januarij, 17 junij en 11 december, en drie maansverduisteringen den 7 januarij1 julij en 26 december. Alleen de maansverduistering van den 7 januarij zal alhier zigtbaar zijn. Kerknieuws. De wel-eerw. heer J. C. Hentzepeter, predikant bij de Hervormde gemeente te Katwijk-aan-Zee heeft het beroep naar Middelburg aangenomen. Te 's Hertogenbosch is als predikant bij de Waalsche ge meente beroepen de candidaat J. L. Roulet. STATER-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van 27 december. In deze zitting is de beraadslaging over het wets-ontwerp tot goedkeuring van artikelen van het traktaat met Pruissen tot wering van den sluikhandel voortgezet. I)a# wets-ont werp is met 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren cTAblaing van Giessen- burgvan RijckevorselBeerenbroek en van Foreest. Nadat de beraadslaging over het wets-ontwerp tot goed keuring van artikelen van het traktaat van handel en scheep vaart tusschen Nederland en Belgie gesloten geopend was, is door den heer van Beeck Vollenhoven de navolgende mo tie van orde gedaan Nadat de commissie van heeren rapporteurs over dit wets-ontwerp haar verslag uitbragt, is ons door de Belgi sche bladen een incident bekend geworden, dat, mijns in ziens niet zonder invloed kan zijn op de beoordeeling van het aan onze goedkeuring onderworpen traktaat met Belgie. Ik bedoel de voordragt van de zijde van het Belgische gou vernement aan de wetgevende magt van dat landvan eene wet, waardoor eensdeels de vergoeding van 10 per cent aan de Belgische vlag op de meeste artikelen van het tarief toe gekendingetrokken, anderdeels, dat tarief zelf aanzienlijk gewijzigd wordt. Een en anderhoe men de zaak ook beschouwe moet op de appreciatie van het ons voorgedra gen verdrag van invloed zijn, daar hierdoor ten duidelijkste blijkt dat er een merkelijk verschil tusschen onze regering en die van Belgie bestaat omtrent het regt verstand der woorden, vervat in eene der alinea's van art-, 14 van dat traktaat luidende als volgt II est également entendu que la différence entre les droits düs pour les provenances des Pays-Bas et les droits moins élevés du tarif actuelle- ment en vigueur en Belgique ne sera point augmentée pen dant la durée du traité alsmede omtrent de bedoeling van art. 15 van dat traktaat, luidende als volgt: Le pavillon Néerlandais jouira en Belgique du traitement le plus favo- rable pour 1'importation d'ailleurs que des Pays-Bas, des marchandises comprises dans le 1 de Partiele précédent et en général pour 1'importation de tontes les marchandises auxquelles s'appliquent l'art. 10 de la loi du 26 aoüti82s et l'art, 4 de Ia loi du 21 juillet 1844. Les importations des Pays-Bas par canaux et riviéres sont assimilées aux arriva- ges par mer pour 1'application des mêmes articles." Ik neem mitsdien de vrijheid als motie van orde voor testellen oat de beraadslagingen over dit wets-ontwerp onbepaald ver daagd worden tot dat men zekerheid zal hebben erlangd of de door mij aangehaalde voordragt van wet in Belgie al dan niet de goedkeuring van de wetgevende magt aldaar erlangd Zal hebben." Die motie van orde waarover in comité-generaal beraad slaagd iswerd met 3.1 stemmen tegen ééne stem die van den heer van IVessemaangenomen. Daarna is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Oost-Indische Koloniën, Men verneemt uit eene particuliere correspondentie, dat het Zr. Ms. stoomschip hekla (welk vaartuig in januarij 11. den zeeroovers bij Kauyeang zulk eene afbreuk heeft ge daan) gelukt is het bekende roovershoofd Daing Macassing prins van Boneratte, bijgenaamd Koperen Helm, gevangen te nemen terwijl deze met zijn rooversjagt in timmering lag op Sumbawa Boering, in straat Alias, en hem naar Macas- ser op te brengen. Daing Macassing is een der meest ge vreesde roovershoofden van den Indischen Archipel en is dezelfde hoofdman die de landing op het eiland Bawean bewerkstelligd heeft, zoodat zijne gevangenneming, welke daarbij geen droppel bloeds gekost heeft, als van groot be lang kan beschouwd worden. Engeland. Londen 25 december. De Times berigt heden de benoeming van lord Granville als minister van buitelandsche zaken. Het blad ontkent dat er eenige par tijschap zoo als men beweerdein het ministerie bestaan heeft en buitenlandsche invloed evenzeer. De eigenlijke reden der aitreding van lord Palmerston wordt niet genoemd en dus blijft de gissing, dat het de Amerikaansche zaak met de Piometheus is, bestaan. Lord Granville is in Parijs opgevoed alwaar zijn vader Engelsch gezant was. Wat de verzwakking van het Engelsche ministerie aangaatzoo gelooft de Times geenszinsdat de vervanging van lord Palmerston een voorteeken van val is daar de radicalen zich bedriegen indien zij in lord Palmerston eenen steun denken te vinden en men van hem zeiven niet verwachten kan, dat hij eene oppositie zoude bevorderen, met het en kele doel om het ministerie tegen te werken. De minister der kroon zal in de zitting van het parlement verantwoor ding moeten doen van zijne handelwijze die hoofdzakelijk strekt om het beheer, dat de eerste minister op het departe ment van buitenlandsche zaken dient uit te oefenen te her stellen dewijl dit beheer in de laatste jaren geheel aan lord Palmerston verbleven was. De Methodisten gemeente te Winslow in Bucking- hamshire vierde dezer dagen den verjaardag van haren gees telijke Fletcher in 1746 te Londen geboren en derhalve thans 105 jarenoud. Hij predikt nog iederen zondag, en, voegt de berigtgever er zeer naif bijjs nog in he't volle bezit van zijne geestvermogens." Volgens de Daily News zullen eerlang twee nieuwe regementen naar de Kaap de Goede Hoop gezonden en zal sir H. Smith in den post van gouverneur-generaal dier ko lonie vervangen worden door lord Ilarris. ISiiitschland. ln cbnservative kringen te Berlijn wint de overtuiging meer en meer veld, en zegt men over luid, dat het Weener kabinet duidelijk toont met zijne tegen woordige bemoeijingen geen andere bedoeling te hebben dan zich stap voor stap van de oppermagt over Duitschland meester te maken. Dit gevoelen is gegrond op Oostenrijk's wensch, 0111 naast den bonds-president een directorium op te rigtenmet het oude plan tot geheele toetreding in den bond, in het verschiet; ten andere, op de algemeen ge-* maakte opmerking dat de commissie van redactie der bonds- handelingen de verslagen stelt in Oosteurijkschen en aan Pruissen vijandigen geesteindelijk op de onloochenbare daadzaak dat Oostenrijk geen bonds-overheid voor de druk pers maar veeleer eene bonds-dictatuur te dien opzigte heeft voorgesteld dat is met andere woorden de oprigting eener Maintzer commissie, die systematisch alle voortbreng selen der pers, niet naar den zin van Oostenrijk luidende vervolgt. Frankrijk. Parijs 26 december.. Het Journal des Débats, dat sedert den 2 dezer het stilzwijgen bewaard en zich bepaald had tot de mededeeling der officiële berigten en van de artikelen der legeringsbladen, treedt heden weder met een artikel op, waarin het opgeeft, welke houding het voor taan zal aannemen. ln dit artikel verklaart het Journal des Débatsdat het den stand van zaken zal nemen zoo als die thans is en zonder er over te redekavelen. Het zal zonder aarzeling alle maatregelen, door het be wind, met het oog op het algemeen belang, het behoud der orde en van den materielen voorspoed des landsgenomen, goedkeuren. I-Jet zal de handelingen van het bewind bespreken zich daarbij houdende binnen de grenzen, door het bewind zelf bij de wet afgebakend; overtuigd als het is, dat men wel moet onderscheiden tusschen hetgeen geschiedt in het belang

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1