MIDDELBURGSCHE COURAN N°. 155. Zaturda 1851. 27 December. tuireu ctt ftbrnittistKitictt. m Eimtcnlanb^clte ÏTijbitigcn. fömtculanb^cltc {Eijbiugctt. fr VERKIEZINGEN. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG maken bekend Dac de verkiezing van een Lid voor de Provinciale Sta ten in plaats van den Heer Mr. Simon van der Swalme die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen zal plaats hebben op Maandag den 29 December eerstkomendeop de Boven-Voorzaal van het Raadhuis, terwijl de toegang zal opengesteld zijn langs den Voortrap. Dat in hetzelfde Lokaal ook de opening van de Stembil jetten zal plaats hebben op Dingsdag den 30 December daaraanvolgende. Dat in beide Kiesvergaderingen als Voorzitter zal fungeren de Heer Burgemeester en dat tot Leden vau het Bureau van Stemopneming door den Raad dezer Gemeente zijn be noemd de Heeren P. de Stoppelaar en Mr. J. F. Bijleveld van Serooskerkebeide Leden van den Gemeenteraad. Middelburg, den 24 December 1851. De Burgemeester en Wethouders voorn.., PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. NANKO NEIG IN G. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden:: Vooreerst Dat de zoodanigendie verlangen met den eerstvolgenden Cursus, inde maand Januarij 1852, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschreven, zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven, of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Heer Voorzitter der Commissie, en aan denzelven zulllen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedragafgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verplig- tingen en den tijd hunner toelating tot de Lessen de noo- dige teregtwijzingen zullen worden gegeven. En ten Tweede Dat de aanvang der Lessen zal plaats hebben op Maandag den 5 Januarij 1852, en dat dezelve zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als om schreven zijn in eene Lijst, welke van 2 Januarij af aan het Lokaal der School zal voorhanden zijn. Middelburg, den 8 December 1851. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. SCHUTTERIJ. De COMMISSIE van het MUZIJKFONDS der Stedelijke Schutterij te Middelburg noodigt de belangstellende Inteeke- naars uittot het opnemen der rekening over het dienstjaar 181 die gedaan zal worden in het Provoosthuis op den Dam, Maandag 29 Decemberdes namiddags tweet|ure. WEI. II ADI G HEID. Arnemuiden der, 26 December 1851. Het DIACONIE-ARMBESTUUR maakt dankbare melding van eene gift van f 2,50, door den Heer P.J. Crucq alhier, van wege een oud Vriend dezer ^Gemeente in Middelburg, den 24 December, ter ondersteuning der Diaconie-fondsen, ter band gesteld dat de goede God bij velen navolging doe vinden 1 Het Diaconie-Armbestuur voornoemd L. van BELZEN Adm. Diaken. C. de RIJK. MIDDELBURG den 26 December. Door den minister van financien is dezer dagen met den Oostenrijkscben gezant bij dit hof, als gemagtigden der beide regeringen, eene overeenkomst, betreffende de verzending der brievenmalen van den Indischen landpost over Triest, ge sloten en geteekend. Naar aanleiding der Nederlandsch-Belgische overeen komst van den 24 april 1851, is door het departement van binnenlandsche zaken, bij resolutie van 19 dezer, aan den heer H. Haymanzich schrijvende Iiayman-Hye te Gent, onder zekere bepalingentot wederopzeggen toe vergund het bevaren van het Nederlandsch gedeelte des kanaals van Neuzen met de ijzeren Belgische schroef-stoomboot Fleche tot het uitoefenen van eene wekelijksche dienst, uitsluitend tusschen Londen en Gent heen en terug, tot vervoer enkel van goederen, De Staats-courant deelt een staat mede der hoeveel heden van eenige goederen, den 15 dezer 111 de entrepots te Amsterdam Rotterdam Dordrecht en Middelburg aanwezig. Daaruit blijktonder anderen dat dit van indigo beliep te Amsterdam 17,997, te Rotterdam 2,076, totaal 20,073 ponden; van koflij: te Amsterdam 2,481,363, te Rotterdam 881,514, totaal 3,362,877 ponden; van rijst: te Amster dam 1,817,090, te Rotterdam 86,628 totaal 1,903,718 ponden; van ruwe suiker: te Amsterdam 15,369,741 te Rotterdam 9,452,151, te Dordrecht 286,278 en te Middel burg 204,150, totaal 25,312,320 'ponden van tabak: te Amsterdam-260,892, te Rotterdam 393,856, totaal 654,748 ponden, en van tin: te Amsterdam 2,162,007 ponden. Als voorbeeld eener voorspoedige reize valt op te merken dat het nieuw gebouwde barkschip Juno in Brou wershaven binnen reederij heeren C. Vlierboom en Zoon gevoerd door kapitein Rijn van Alkemade de uit- en te huis reis naar Batavia heeft gedaan in 6 maanden en 27 dagen de snelheid van dit schip moet verbazend zijn hebbende 85 dagen te huis-reis en zijnde meer dan 90 schepen vooruit- geloopen. Zondag in den vroegen avond is het een der broeders Putting te Amsterdam in Se cellulaire gevangenis gedeti neerd onder beschuldiging van het vervaardigen van valsche coupons, gelukt uit zijne cel te ontsnappen. Ten 5 ure bevond hij zich nog aldaar, en ten 7 ure, toen men hem zijn avondbrood wilde brengen, was hij verdwenen. De ontsnap ping heeft niet door middel van braak plaats gehad heb bende de gevangene de deur zijner celwelke deur op dag slot was, weten te openen, waarop hij langs een in de nabijheid dier cel zich bevindenden trap op de wandelplaats is geraakt. Van daar moet hij de schutting zijn overgeklom- men en door eene andere deur of hek op het terrein voor den ringmuur zijn gekomen, welken ringmuur hij, naar het schijnt, doormiddel van eenige voorwerpen, welke hij daar of elders moet hebben gevonden, heefc bestegen, waarna het hem gelukt is langs de buitenzijde zich af te laten. Naar men verneemt zijn reeds en worden nog de noodige pogin gen in het werk gesteld om den vlugteling op te sporen. Zr. Ms. stoomschip gedeh kapt.-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke is gisteren van het Nieuwediep en Hellevoetsluister reede van Vlissingen gekomen. STATEN-G ENER AAL. eerste kamer. Zitting van 24 december. In deze zitting zijn aangenomen: het Vide en bet Vilde hoofdstuk der Staatsbegrooting (departementen van] eere- dienst) elk met algemeene stemmen het VlIIste hoofdstuk (marine) met 32 tegen 4 stemmen; hebbende zich daarte gen verklaard de heeren: Insinger de Bruyn Verhey van den Bogaard en van Wessem het IXde hoofdstuk d. (na tionale schuld) en het IXde hoofdstuk B (financien) elk met algemeene stemmen het Xde hoofdstuk (oorlog) met 33 tegen 2 stemmen hebbende zich daartegen verklaard de heeren Cremers en de Sitterhet Xlde hoofdstuk (kolo niën) met 32 tegen 2 stemmen die van de heeren van Rjckevorsel en de Sitterhet Xllde hoofdstuk (onvoorzie ne uitgaven) met algemeene stemmen. De beraadslagingen werden dienzelfden avond voortgezet. Engeland. Londen 22 december. Eergisteren heeft het hof zich van het eiland Wight naar het kasteel van Windsor begeven. Prins Albert is beschermheer van het koninklijk polytechnisch instituut geworden. Lord Russell heeft beleefdelijk geweigerd eene depu tatie uit ingezetenen van Manchester te ontvangen welke met hem over veranderingen in het kiesregt wenschten te handelen. In zijn antwoord zegt de minister dathetgroo- te moeijelijkheden geven zou deputatien uit bijzondere dis tricten te ontvangen over eene zaak waarin de belangen des geheelen lands betrokken zijn. Door ontploffing in eene kolenmijn te Rotherham zijn eergisteren terwijl ruim zeventig mannen en jongens aldaar bezig waren vijftig daarvan jammerlijk omgekomen. Volgens berigten uit New-York tot 9 dezer heeft Kossuth zijne quarantaine op Staten-eiland den 7 dezer ver laten en zijn intogt te New-York gedaan. De maire dier stad hield eene aanspraak en de beroemde balling poogde die te beantwoorden maar werd daarin door het gejuich en de verwarring belet, ofschoon de dagbladen zijne aan spraak zoo als hij die gedaan zou of moest hebben later mededeelden. Ten één ure reed de optogt de stad binnen en bestond uit 12 regementen militie, den gouverneur en luitenant-gouverneur van den staat New-York senateurs en leden van het huis der representanten, land en zee-offi- eieren eene commissie uit den gemeenteraadleden der regtbanken enz. De straten die men doortrok waren met vlaggen trofeën eerebogen en chassinetten als bedekt. In het Park had eene wapenschouwing plaats, welke door Kossuth werd bijgewoond, die des namiddags, van het bal kon van zijn hótel de menigte bij herhaling toesprak. Den volgenden dag een zondag vertoonde hij zich niet in het openbaarmaar ontving verschillende deputatien wier adressen hij erkentelijk beantwoordde. Ook ontving hij bezoek van den zoon des presidents der Staten die hem uitnoodigde naar Washington te komen waarop Kossuth antwoordde, daaromtrent nog in het onzekere te verkeeren nadat de senaat geaarzeld had hem in haar midden te-ont vangen. In de zitting des senaats van den 8 dezer heeft de heer Servais voorgesteld Kossuthnamens het land en de stad bij adres te verwelkomen, waarop de heer Shields als amen dement voorsloeg eene commissie van drie leden te benoe men die den Magyar aan den senaat zou voorstellen gelijk zulks met Lafaijette geschied was. Maarna levendige woordenwisselingen was hierop nog geen besluit genomen. Het volgende kan een denkbeeld geven van den ver- bazenden overvloed van paarden in Zuid-Amerika. Ik bezit nog" zegt de heer Robertson het oorspronkelijke van eene overeenkomst, welke ik met den eigenaar van Goya sloot, voor ao,000 wilde paarden, op zijnen grond te vangen, tegen 3 pence (15 cents) per stuk. Het dooden kostte insgelijks 3 pence het villen en reinigen der huiden nogmaals 3 penceen eindelijk nog evenveel voor het ver voer naar Goya, in het geheel ongeveer 1 shilling(60 ets.). Tien duizend paarden werden krachtens deze overeenkomst geleverd de huiden in kavelingen bijeen gepaktwerden te Buenos-Ayres voor 3 shilling het stuk verkocht en in Engeland voor 7 it 8 sh.dat is voor ongeveer dertig ma len den inkoopsprijs." Dit feit levert tevens het bewijs cp van de trapsgewijze vermeerderingwelke eenig handels-arti kel kan ondergaan bij den overgang uit handen van den voortbrenger in die van den verbruiker. Londen 24 december. Lord Palmerston heefc zijn ont slag ingediend. Men noemt lord Ganvillej als zijn op volger. £9uitscMa;iid. Weenen 20 december. De banus van Kroatië Jellachich is uit Hongarije alhier aangekomen. Het financieel rapport over het derde kwartaal van het loopende jaarde maanden meijunij en julijis gereed om publiek gemaakt te worden. Bij vergelijking van dit met het vorige blijkt dat de financiële toestand verbeterd is. Verscheidene bezuinigingen zijn blijkens o'en staat van uitgaven ingevoerd, zoodat het deficit 6 millioen minder is geworden. De zout-traktaten tusschen Oostenrijk en Rusland die in het volgende jaar ten einde zijn zullen op voor Oos tenrijk zeer voordeelige voorwaarden vernieuwd worden. De keizer heeft bevolendat er te Klosterneuburg een militair opvoedings-instituut zou worden opgerigt voor 150 kweekelingen en daartoe den heer v011 Molinari aan gesteld. Dit besluit is genomen ten behoeve der zoons van grens-officieren in den iaatsten oorlog gesneuveld. In Gallicië is een geweldige massa sneeuw gevallen in sommige streken zoo hoog dat de wegen niet meer te onderkennen zijn. Overal zwerven roofdieren rond en tot in de dorpen dringen zij door. Uit Pesth wordt gemeld dat de moeder van Kossuth aldaar dezer dagen overleden is. Radetzky is in Venetië aangekomen. Men schrijft uit Turijn dat een aantal vlugtelingen uit de Fransche grens-departementen op Sardinisch grond gebied zijn aangekomen zij moeten dadelijk de wapens nederleggen. Onder hen bevinden zich vele ware vrienden van orde en zelfs ambtenaars. De Piemontesche grensbe woners vreesden een inval van de socialistische benden en wenschten zich te wapenen. Er werden verscheidene rege menten ter bescherming afgezonden doch op het berigt van de herstelling der orde in het departement der Beneden- Alpen weder terug geroepen. Berlijn 2,3 december. De kamers zijn nu tot 5 januarij aanstaande uiteengegaan reeds hebben de meeste afgevaar digden de stad verlaten. Men verzekertdat de minister van oorlog de heer von Stockhausen op het punt staat zijne demissie te ver zoeken en wel wegens den slechten staat zijner gezondheid. Uit Frankfort wordt gemeld dat de Fransche gezant de Tallenay zich in een vertrouwelijken brief aan den bur gemeester beklaagd heeft, over een heftigen aanval die de drukpers zich tegen den president heeft veroorloofd. De tweede afdeeling van het derde deel van den kos mos is in het licht verschenen handelende over de nevel vlekken planeten kometenmeteoor-steenen enz. De onvermoeide schrijver hoopt voor den aanstaanden zomer het vierde deel te voltooijen. De Russische regering heeft bij hare goedkeuring van de maatregelen van Bodewijk Napoleon hare meening te ken nen gegeven dat hij niet naar de keizerskroon van zijn oom mag grijpen. Keulen 23 december. Te Wiesbaden loopt het gerucht dat aldaar in de volgende maand een legitimisten.congres gehouden worden en de graaf de Chambord daaraan deel nemen zal. Frankrijk. Parijs 23 december. De Moniteur bevat een besluithoudende afschaffing van het decreet van 3 mei 1848, waarbij het activiteits-kader der generaals en dac der officieren van den generalen staf werden verminderd. Al de Franschen te Santander gevestigd hebben een parig bij den consul aldaar hunne goedkeuring aan de han delingen van den president geschonken. Volgens de heden bekende resultaten der stemming heeft men berekend, dat 9/10 van de uitgebragte stemmen voor Lodewijk Napoleon zijn. Gisteren avond'waren verscheidene huizen verlicht toen de uitslag der stemming bekend was. De paus heeft aan den heer de Montalembert een brief geschreven waarin hij hem geluk wenscht met zijne toetre ding tot de handelingen des presidents en met zijne benoe ming tot lid der raadgevende commissie. Het schip Mosellemet de gedeporteerden GentLon- gomazino en Odde naar Noukahiva bestemd is den 20 in zee gegaan. Op een aantal stembiljetten vond men, behalve het ja of neende goed- of afkeuring nog op eene andere wijze uitgedruktals proeve kunnen de volgende voorbeelden dienen: Weg tr.et den dictator! Weg met den verrader l Dood aan den tyran Leve de constitutie Niet zulk eenb Leve de nationale vergadering Leve de bergpartijEer aan de martelaars 1 Wij zullen onze beurt hebbenWelhaast oorlog enz. enz. Op andere stembiljetten was bij het ja g.;.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1