MIDMLBUMSCHE 0 IJ R A I T. M°. 153. Dingsdag 1851. 23 December. m ijcottivcu ctt ClömitjisUNitteu. SStttncni&nb^cfte Cijbimjcn. GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van MIDDELBURG maakt be kend dat op Dingsdag den 23 December 1851 ,-des middags ten 12 ure, eene openbare Zitting van den Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 19 December 1851. De Burgemeester PASPOORT van GRIJPSKERKE. VERMOOPING van DO OMEN. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG maken bekend, dat op Woensdag den 31 De cember aanstaandein het openbaarzal plaats hebben de VERKOOP van 32 OLMEN BOOMEN alle staande bin den de Stad mitsgaders van 4000 geslagene MUTSAARDS. Zullende met dezen Verkoop worden aangevangen aan de Langevijle-Poortdes voormiddags ten tien ure. Middelburg, den 19 December 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. WELDADIGHEID. Middelburg, den 22 December 1851 De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding voorde volgende giften als: den 19 dezer (onder dato 18 Dec.) van B. R. f 100 en een Muntbiljet dato 15 October 1849, 110. 58845, en van een' onbeken de bij den Heer van der Horst Serlè bezorgd twee Ned. Bankbiljetten, dato i(5 februarij 1842, 110. 662, en 22Ju 1 ij 1847, no. 513, ieder groot f 25. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz., Penningmeester. Middelburg, den 22 December 3851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier berigten met dankbaarheid, gisteren voormiddag, inde Koorkerk gecollecteerd te hebben in een verzegeld pakje de som van twintig Gulden, onder opschrift: Uit eene Kinder loterij Diaconie van de Hervormde Gemeente. Extra Be deeling. Diakenen voornoemd G. JERAS, Praeses. Cs. NUYS Scriba. DIAKENEN der Evangelisch-Luthersche Gemeente maken dankbare melding eener gift groot f 4in een verzegeld pakje met het opschrift: Uit eene KinderloterijDiaconie Luthersche Gemeente voor Extra Bedeeling. Middelburg, 22 December 1851. ZOELLER, Praeses. C. A. KLEIN. DIAKENEN der Roomsch-Katholijke Gemeente maken dankbare melding eener gift van zes Gulden voor extra Be deeling bij den Praeses ontvangen als aandeel uit de op brengst in eene Kinderloterij. Middelburg, den 21 December 1851. A. VAN ROOZENDAAL, Praeses. DIERIKX, Scriba. Arnemuiden den 22 December 1851. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier maakt dankbare melding van eene gift van 10 van A. bezorgd bij den Heer L. H. de Blaecke de Lignijte Middelburg, den 1(5 December 1851, tot ondersteuning der Diaconie-fondsen; terwijl hetzelve tevens de Ingezetenen van Arnemuiden dank toebrengt voor de bijdragen in de buitengewone Collecte van den 20 December, en die welke op den 25 December plaats zal hebben vertrouwend aanbeveeltaan iederdie gaarne in weldoen aan armen en behoeftigen den Hoogen God zoekt na te volgen. Het Diaconie-Armbestuur voornoemd L. van BELZEN Adm. Diaken. C. de RIJK. MIDDELBURG den 22 December. Naar hetgeen ons van eene weionderrigte zijde heden wordt medegedeeld, is de tijding in onderscheidene dagbladen voor komende als zou de baron van Vredenburck als commissaris des konings zijn ontslag hebben aangevraagdeen louter verdichtsel en van allen grond ontbloot. Wij haasten ons onzen lezers, ter hunner geruststelling, hiervan kennis te geven en voegen er den opregten wensch bij, dat deze zoo verdienstelijk als hooggeachte staatsman, in stede van zijn ontslag te vragen, in het belang van Zeeland en deszelfs ingezetenen nog eene reeks van jaren in die betrek king moge behouden -blijven 1 Bij koninklijk besluit van den 11 dezer is aan den beer C. IV. van Kelckhoveneervol ontslagen commies der iste klasse bij 's rijks belastingen ter dezer stede, pensioen verleend. Bij de op den 18 dezer alhier gehoudene aanbesteding van bet bouwen van een tolhuis aan den grooten weg der iste klasse no. 10, tusschen Schoondijke en Oostburg, is zulks aangenomen door den heer A. Binderste Breskens voor f 3960. Het leveren en storten van 240 lasten Vilvoordsche steen, langs den kop van het paalhoofd te Batliop den 22 dezer, mede alhier aanbesteed, is aangenomen door den heer B. van der Wielte Werkendam, voor f 1239. Van wege de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen is in plaats van den afgekeurden redding-schokker no. I, te Brouwershaven, een kotter aan gekocht welke steeds op de kust aldaar zal kruisen ten einde aan inkomende en uitgaande schepen zoo daaraan behoefte bestaat-", hiitp en bijstand te verleenen. ASYLdit vaartuig is den naam gegeven van Willem van Houten de oprigter en voorzitter van gemelde maatschappij. Verleden vrijdag avond is te Zierikzee gevankelijk binnengebragt eene dienstmeid uit de gemeente Zonnemaire, verdacht van haar kind waarvan zij acht dagen geleden be vallen wasom het leven te hebben gebragc. Bij eene door den heer kantonregter te Brouwershaven bewerkstelligde huis zoeking, heeft men werkelijk het lijk van een pasgeboren kind, op eene vreeselijke wijze verminkt onder eene bedstede verborgeu gevonden. De minister van financien heeft het navolgende ter ken nis van de belanghebbenden gebragt 1. Dat de postzegels op alle postkantoren en hulpkanto ren der brievenposterij voor een ieder op de gewone kan tooruren zullen verkrijgbaar zijn te beginnen met den 27 december aanstaande. 2. Dat echter van die zegels geen gebruik tot het fran keren van brieven kan worden gemaaktdan te rekenen van 1 januarij aanstaande. 3. Dat bij de gebroeders Giunta Albaniboekdrukkers te 's Gravcnhage op last van dit departement gedrukt, en op alle post- en hulpkantoren der brievenposterij voor een ieder verkrijgbaar gesteld is eene beknopte handleiding om trent de bestemming en het gebruik der postzegels, tegen betaling van 10 cent, 4. Dat bovendien op alle post- en hulpkantoren in voege als voren verkrijgbaar zijn of door hunne tusschenkomst kunnen worden ontboden volledige stellen portlijsten van alle postkantoren des rijks, voor den prijs van 25 cent, als mede de afzonderlijke portlijst van ieder kantoor, tegen be taling van 1 cent. 5. Dat bij elk exemplaar van de beknopte handleiding sub 3 hierboven bedoeld de afzonderlijke portlijst van het postkantoor om niet wordt afgegeven. De Staats-courant van 11. vrijdag meldt: Op gisteren is door den minister van financien en den Belgischen gezant bij dit hof, als gevolmagtigde der weder- zijdsche regeringen eene overeenkomst tot regeling der aan gelegenheden van de brievenpost tusschen de Nederlanden en Belgie gesloten." Naar men verneemt zou, met 1 mei aanstaande, het te Gorinchem in garnizoen liggende 6de regement infanterie naar Maastricht vertrekkenen door het 5de regement infan terie, thans in garnizoen te Vlissingenvervangen worden. Z. M. heeft bij onderscheiden dezer dagen genomen besluiten goedgevonden met afwijking in zooverre van de thans bestaande organisatie van den stat der artillerie, de betrekking van onder-inspecteur der draagbare wapenen, in stede van een kapitein, op te dragen aan den 1 sten luitenant van den staf der artillerie C. A. N. Ernst de Seiwert vroeger als adjunct onder-inspecteur der draagbare wapenen werkzaamte benoemenbij den plaatselijken staf, tot plaatselijk adjudant der 2de klasse te fort Bath den isten luitenant C. Keunvan het 5de regement infanterie; bij het wapen der infanterie, bij het 2de regement tot kapitein van de 3de klasse (naar ouderdom van rang) den isten luitenant bataillons-adjudant A. W. H. Toewatervan het 3de rege ment van het wapen en tot isten luitenant, naar ouderdom van rang, den 2den luitenant H. van Gheel Gildemeester van het korps; bij het 3de regement, tot isten luitenant, naar ouderdom van rang, den aden luitenant A. S. Gallé van het 7de regement van het wapen, bij het 5de regement tot islen luitenant, naar ouderdom van rang, den aden lui tenant S. L. J. Queysen, van het 7de regement van het wapen, bij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indie, tot officier van gezondheid van de 3de klasseden heer E. F. .1. van Kappen; bij de militaire geneeskundige dienst in de West-Indien tot officier van gezondheid van de 3de klasse de heef E. C. M. L. ten Kate van Loo. Z. M. heeft, bij besluit van den 19 dezer, goedge vonden te benoemen bij den staf var. het wapen der artillerie, tot kapitein van de 3de klasse, naar ouderdom van rang, den jsten luitenant F. C. W. Moorreesvan dien staf. Naar men verneemt heefc het ministerie van oorlog de chefs der verschillende wapenkorpsen uitgenoodigd tot het opmaken en inzenden aan hetzelve van de nominative staten der manschappen van de ligtingen 1847, 1848, 1849 en 1850. Naar men verneemt heeft de regering besloten de mi liciensna eenmaal in den wapenhandel geoefend te zijn, in gewone tijden niet weder op te roepen. Als de bezui nigingen bij het departement van oorlog eene som beschik baar stellen zal die welligt worden aangewend om eenige bataillons infanterie te doen kamperen; het oefenen van het leger in het grootdoor het zamentrekken van een gedeelte daarvan in een exercitiekamp, zou een punt van ernstige overweging bij het departement van oorlog uitmaken. Als de wet op de nationale militie, waaraan druk wordt gearbeid gereed iszullen ook de wettelijke verordeningen op de schutterijen worden gewijzigd. De minister van binnenlandsche zaken heeft de com missarissen des konings uitgenoodigd, om de rustende schut terijen naar behooren in orde te doen houden of brengen op het papier. Ten gevolge van het niet tot stand komen der aange gane schikking, is vrijdag II. door den procureur van der Burgh bij den Hoogen Raad aangedrongen op het nemen eener be slissing in de aanhangige zaak van meesteren regenten van het huiszittenhuis en diakonie-armen te Leyden. Dien ten gevolge is de conclusie van het openbaar ministerie in deze zaak bepaald op 2 januarij 1852 wanneer door partijen hare conclusien moeten worden herhaald. Uit Kampen meldt men van 36 dezer: Dezer dagen zijn omstreeks 35 jongelieden van het instructie-bataillon als korporaals naar de respective rege- menten opgezondenen is een 6otal jongelingen tot kor poraals titulair bij het bataillon bevorderd. Uit Luxemburg wordt berigtdat den 2 dezer aldaar door prins Hendrikals stadhoudereene deputatie werd ontvangen, die een adres overhandigde, betrekkelijk den terugkeer van bisschop Laurent. De prins antwoorddedat hij eene schaduw op de nagedachtenis zijns vaders zou wer penwanneer hij 'sbisschops terugkeer inwilligde. Ook be klaagde de prins zich over de handelwijze van den paus die vroeger in deze zaak geheel anders gezind was dan thans. Daarop werd door het hoofd der deputatie geantwoord dat de heilige vader vast bij den eisch bleef van 's bisschops te rugkeer als cortditio sine qua non van alle verdere onder handelingen. Ten slotte betuigde de prinsdat hij zelf de regeling dezer ongelukkige zaak dringend wenschte. Uit een medegedeelden brief uit Indie blijktdat het vroeger berigt niet volkomen juist was, en dat de her tog van Saksen-Weimaropperbevelhebber van het Indische leger, nog geenszins voornemens is naar Nederland weder te keeren. STATER-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van 20 december. In deze zitting is het voorstel van den voorzitter omtrent de loting der leden tot het opmaken van den rooster van aftreding behandeld. De kamer heeft met 28 tegen 3 stem men beslist, dat de eerste aftreding in 1853 zal plaats heb ben en vervolgens de voorgestelde wijze van loting met algemeene stemmen aangenomen tegen de aanneming van het jaar 1853 voor de eerste aftreding hebben gestemd de heeren van Nispen van Pannerdende Jonge van Ellemeet en van Foreest. In dezelfde zitting heeft de bedoelde loting plaats gehad waarvan de uitslag is, dat zullen aftreden in 1853 de hee ren de Bruijn Verheij van den Bogaard, van Aylva van Pallandtvan Lidth de JeudePhilipsevan Rijckevorsel Borski Bosch van Drakesteinvan der Lek de Clercqvan SwinderenCost Jordensde Sitter en de Villers de Pité in 1856 de heeren: van der Dries, van Sasse van Tsselt van Meurs van Hulsthorst Boxman Blankenheim 'tHooft, van Beek Vollenhovenvan Wessemd' Ablaing van Gies- senburgvan Andringa de Kempenaer van Boijen Tonc- kens en Bcerenbroekin 1859 de heeren: van der Beken Pasteelvan Nispen van Pannerden van Rhemen van Bhe- menshuizen van Weelde Brauw van Foreest Insinger, de Jonge van EllemeetMarlens van Sevenhuven van Eij- singa van Heeckeren van Wassenaer Cremers en Begout. De beraadslagingen over de wets-ontwerpen tot bekrach tiging van provinciale belastingen, en over de nog aanhan gige naturalisatie-wetten zijn bepaald op den 22 dezer. Na afloop van die beraadslagingen zullen de discussien over de begrootings-wetten voor 1852 aanvangen. Engeland. Londen 18 december. De ministers be geven zich naar het land ter viering van het kersfeest. Eerst na de feestdagen verwacht men eenen geheimen raad en ka binetsraden. Het eerste bataillon der scherpschutters heeft bevel ont vangen 0111 zich tot inscheping naar de Kaap de Goede Hoop gereed te houden. Dit bevel komt zeer onverwacht, naar dien het bataillon naauwelijks een jaar geleden van daar is teruggekeerd doch juist omdat deze troepen met den Kaf fer-oorlog bekend zijn worden zij buiten hunne beurt ge kozen. Berigten uit New-York van den 6 dezer melden, dat Kossuth den vorigen dag met het stoomschip ILumboldt daar aangekomen, en zoowel door de volksmenigte, als door zijne landgenooten, met de levendigste vreugde-bedrijven ontvangen was. Alom was men in de weerom optogten en feesten ter eere van den Hongaar te regelen en de dag bladen waren opgevuld met allerhande berigten aangaande den held van den dag. Den 3 was in den senaat beraad slaagd over het voorstel van een der leden strekkende om Kossuth van staatswege met de meest mogelijke onderschei ding te ontvangen. Dit voorstel had bij sommige leden te genstand ontmoetmaar men twijfelde er niet aan of de groote meerderheid zou het aannemen. Volgens een te New- York ontvangen telegrafisch berigt uit Washington zou de heer Webster (de staats-secretaris voor buitenlandsche zaken) besloten hebben in navolging van lord Palmerston Kossuth niet in zijne openbare betrekking te ontvangen. Voor het

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1