VERVOLG op de Middclbiirgsche Courant van Zaturdag den 20 December 1851. Sitgezon&cn &tufcfcew. Ëmiteulasib^cïte SEijbhtgeu. 3ccttjbiugcu. Fngeland. Londen 15 december. Eene deputatie uit Marylebone bragt eergisteren het adres aan lord Pahnerston overwaarbij de bewoners hem dank betuigden voor de door hem tot bevrijding van Kossuth aangewende pogingen. De minister ontving de deputatie zeer minzaam maar liet zich over den persoon en de zaak van Kossuth in geenebij- zouderheden uit. Men berekentdat thans te Londen en in de voorsteden meer dan 3000 omnibussen gevonden worden welke jaar lijks minstens 300 miilioen menschen vervoeren, hetwelk nagenoeg gelijk staat met een derde gedeelte van de ver moedelijke bevolking der aarde. Tot de dienst dezer rij tuigen worden gemiddeld 11000 menschen gebezigd en zij brengen jaarlijks ruim 400,000 p. st. aan de schatkist op. Louis Blattc heeft een artikel in een Engelsch dagblad doen plaatsen waarin 'hij meent te mogen verzekeren dat het den 2 dezer te Parijs gebeurde het eerste bedrijf is der volvoering van een tusschen Lodewijk Napoleon keizer Ni- colaas en keizer Frans Joseph beraamd plan om het vaste land van Europa in drie groote keizerrijken te verdeelen van welke het Russische zich tot Konstantinopel moet uit strekken het Oostenrijksche ook geheel Italië en het Fran- sche onder anderen Belgie bevatten moet. Tot hiertoe blijft hij de bewijzen zijner stelling schuldig maar belooft som mige daarvan eerlang mede te deelen. Buitschland. IVeenen 13 december. Heden ochtend begaven zich alle hier aanwezige prinsen bij den aartshertog Lodewijkom hem geluk te wenschen met zijn 67sten ver jaardag. De Morgenpost is voor 8 dagen geschorst wegens een ongunstig artikel over L. N. Bonaparte. De zusters van Kossuth werden onlangs alhier als ge vangenen uit Pesth gebragt. Een brief uit Praag van den 11 meldt de aankomst aldaar van den graaf en de gravin van Chambord met gevolg. Men voegt er bijdat de graaf van Chambord verscheidene weken te Praag denkt te blijven en men sprak van eene bij eenkomst van leden der beide Bourbonstakken te Wiesbaden. Berlijn 16 december. Gisteren heeft de ministerraad eene bijeenkomst gehouden heden zal de tweede kamer verga deren. De gisteren gehouden zitting der eerste kamer le verde niets van algemeen belang op. De minister-president heeft van den sultan de versier selen ontvangen van den Nichan Iftihar in brillatiten De bekende hoogleeraar in de philologie dr. K. T. Franzis in 45jarigen ouderdom alhier overleden. Belgie. Brussel 16 december. Heden is de koning zijn 61ste jaar ingetreden. Gisteren is de heer de Persigny door Brussel gereisd. Hij begeeft zich naar Duitschland. Hij heeft een onzer mi nisters bezocht en hem eene vrij ernstige depêche zijner re gering overhandigd. Mevrouw Thiers is gisteren avond te Brussel aangekomen. De kamer van vertegenwoordigers heeft het ontwerp van wet op de successien aangenomen. Frankrijk Parijs 16 december. De Constitutionnel beschuldigt heden de wetgevende vergadering van een staat- kundig komplot gesmeed te hebben. Onder de bij den heer Bazeeen harer questoren in beslag genomen papieren vond men namelijk verschillende decretenwaarbij der wet gevende vergadering de magt gegeven wordt om de troepen regtstreeks op te roepen tot hare verdediging. Tevens vond men een decreet, waarbij een generaal (de naam in blanco) tot opperbevelhebber benoemd wordt en een ander decreet waarbij de troepen en nationale garde in de iste militaire divisie gelast worden dien generaal of opperbevelhebber in alles te gehoorzamen. Bovendien vond men onder de in beslag genomen stukken een aantal opgaven en stateu die bij de questoren niet te huis behoorden en alleen tot het ten uitvoer brengen van geheime plannen konden dienen. De Constitutionnel zegt, dat Lodewijk Napoleon dus den 2 december niets gedaan heeft dan zijne vijanden te voorko men. Hij haudelde niet aanvallender wijze, maar verdedigde zich slechts en redde daardoor Frankrijk. De tijdingen uit de departementen luiden gunstig. De opstand is zoo goed als gedempt, alhoewel dit nog altijd uiet geheel van het departement der Beneden-Alpen kan ge zegd worden. De departementen Avayron en Vaucluse blijven in staat van beleg verklaard. De generaal Hecquet heeft in het departement der Be neden-Alpen den staat van beleg doen afkondigen en heeft er tot militairen chef aangesteld den luitenant-kolonel Parson. Bij decreet van Lodewijk Napoleon wordt het dde le gioen der nationale garde van Parijs ontbonden. Uit ReymsChalon Vitry le Franfais en meer an dere olaatsen, verneemt men de gunstigste tijdingen betref fen de levendigheid, die thans in handel en fabriekwezen heerscht. Door middel van de Correspondence Générale is aan de ambtenaren eenvoudig kennis gegeven dat zijwanneer zij niet vóór den 20 dezer hunne adhaesie bij het gouver nement hebben ingezonden zullen ontslagen worden. - Ter gelegenheid der verkiezingen zijn de 12 arrondis- mennten van Parijs in 141 sectien verdeeld; de arrondisse menten van Sceaux en St.-Denis zijn in 94 sectien verdeeld, zoodat het departement der Seine bij de verkiezingen in 235 sectien verdeeld is. Er moet sprake zijn om de belasting op de openbare vermakelijkheden of het zoogenaamde armengeld van 11 op 3 pet. te verminderen. De nieuw benoemde maarschalk Flarispe is reeds 83 jaren oud. Als soldaat in 1792 in dienst getreden heeit hij al de veldtogten van de republiek en het keizerrijk me degemaakt en vooral in Duitschland en Spanje zich onder scheiden. Gedurende de restauratie leefde hij stil op zijne goederen en onder de julij-regering kommandeerde hij het observatie korps op de Spaansche grenzen. Hij is groot officier van het legioen van eer en heeft vele wonden. Le Pays zegt, «dat in het departement Maine et Loire de legitimistische partij den raa,d der heeren de Falloux en Montalembert zal volgen en tot Lodewijk Napoleon toetreden. Vier Deensche officieren hebben magtiging verkregen om bij de Fransche marine te dienen. Verscheiden uitgewekenen te Londen zijn voornemens naar Amerika te vertrekken. Louis Blanc heeft eene over eenkomst getroffen 0111 een dagblad te New-York uit te geven. LAATSTE TIJDINGEN UIT FRANKRIJK. 1 p December, De generaal Cavaignac is op vrije voeten gesteld. Zonder dat het bekend is of zulks op eenige voorwaarden of onder eenige belofte is geschied kan toch zijne in vrijheid stelling eene afdoende reden gehad hebben. De generaal zal namelijk vooreerst Frankrijk', ver laten ten einde zijn huwelijk met mejufvrouw Oclier in Nederland te gaan voltrekken. Men houdt het voor zeker dat de nieuwe constitutie voor den 1 januarij zal zijn afgekondigd- Er loopen vele geruchten over de houding der diplo matie. Men zegtonder anderen dat de ambassadeurs der Noordsche mogendheden door hunne regeringen zijn gelast geworden aan Lodewijk Napoleon hare {(elukwenschingen te brengen. Een besluit van den president geeft aan de acministra- tive afdeeling der raadgevende commissie de meeste attribu ten, welke de vroegere raad van state bezat. De heeren Piscatory en Chauffour zijn in vrijheid gesteld. De volgende vertegenwoordigers zijn nog in hechtenis te Vincennes Duvergier Creton generaal LaydetLeo de Laborde CrémieuxDurieu TeilhardJoret en Bixio. Den 15 heeft plaats gehad het jaarlijksch feestmaal van de officieren der keizerlijke garde. De maarschalk Excelmans presideerde. Het werd bijgewoond door onder scheidene generaals en officieren in en buitendienst. De maarschalk stelde een toast in te gelijk ter herinnering aan den keizer en op Lodewijk Napoleon. De generaal Petit een der aanwezigen op het leger. Beursberigt. De 3 pet. 64,00 fr. 5 pet. 100,70 fr. MIDDELBURG 19 december. Volgens bekomen berigten met de landmailis het schip Middelburg kapitein Roder- kerk den 6 october 11. van Batavia vertrokken en zou het schip Zeepaard, kapitein Giltjes den 23 dier maand van Passaroeang over Batavia, mede de terugreis aannemen. Beide schepen in goeden staat en met gezonde equipagie zijn beladen met suiker koffij tin en bindrotting voor de Nederlandsche handel-maatschappij eti naar Middelburg be stemd. GRAANMARKT. Middelburg 18 December. Er was heden grooter aanvoer van tarwe dan verledene week doch zij kon denzelfden prijs niet behouden schoon er eenige vraag naar was, maar men kocht die 10 i 15 ets. de mud lager; rogge is ook 15 ets. lager en dan nog sle pende afgegaan, Garst meer gevraagd maar ook tot minder prijs; de winter-garst is 25 ets., de zomergnrst 10 ets. de mud lager gekocht. Paardeboonen gingen 20 ets. minder, met kleinen handeldaarentegen bleven de Walchersche witte en bruineboonenwaarvan de voorraad steeds vermindert ruim op prijs. Erwten 10 ets. goedkoopermet minder vraag. Boekweit niet ter veil. Koolzaad komt bijna niet meer voor de olieslagerij heeft nog enkele monsters gekocht. In de prijzen der oliën en gort is ons geen verandering be kend. De beide volgende marktdagen zullen des woensdags worden gehouden. ÏÏÏIDDELFRIJZEN der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den IS December 1851. per Ned. Mudde - f) - 7 25 per Ned. Mudde Tarwe (oude) 7 50 Tarwe (uieuwe) - 7 50 Rogge - G (tot regeling der Broodzetting) Gerst f 4 70 Haver- Boekweit Witleboonen Groene Erwten Aardappelen Yersche Boter. per Ned. Pond - 75 Zetting van hel Brood, voor het tijdvak loopende van den 22 tol den 28 December 1851. (per Nederlandsch Pond) Fijn Tarwenbrood 17a ets. Grof Tarwenbrood 16 Roggenbrood Masteluinbrood lij. ets. Prljs-courant van Effecten. 2 pets 4 Amsterdamden Werk. Schuld 57T5„ a dito dito dito dito Amortisatie-Syndic. 3 pet. Hand el-Maatschappij Aand. Iïoll. Spoorweg Rijn Spoorweg Oost-Ind. Leen.4 pet. Fransche 3 pet. Dito 5 pet. Napelsche certificaten 66 J- 87* - 57^ 66 87 f, 17 December 1851. i Busland Hope Sp Co, IO44 - Leening 103ó Idem 94*- Idem 1840. 87 Spanje Ardoin 15» - 15T* Coupons 3 - Portugal 4 pet. 33.? 8 33 j- OostenrijkGoll. dp C. - aan de daarbij belanghebbenden bet navolgende betrekkelijk rrdk een fouds mede te deelen. Een onderlingbegrafenisfonds kan op tweederlei wijze zijn ingerigt 1. Men kan hetzelve wat de contributie betreft in klassen ver deden en volgens deze de uit te keeren begrafenisgeiden bepalen, 2. Men kan de contributie voor al de Jeden gelijk stellen waar door dus bij sterfgeval van ieder der leden als begrafenisgeld dezelfde-v som wordt uitbetaald. In beide gevallen zal er van de begrafenispenningen der in of buiten de gemeente alwaar het fonds is gevestigd woonachtig geen enkele penning mogen gekort worden. In zulk een fonds zullen de directeurs en bode vont hunne te ver- rigten werkzaamheden eene billijke belooning uit hetz^lye*^enieteii terwijl heeren commissarissen, indien deze aan de directéflrs niogten w-orden toegevoegd gedurende den tijd dat zij deze eervolle betrék king bekleeden, zonder eenige contributie te betalen, zoo wel voor hun ne personen als voor hun huisge.zin bij overlijden eeue vrije begrafenis uit het fonds genieten. De boeten welke volgens liet reglement worden bepaald verblijven bij zulk eene inrigting geheel en alleen ten voordeele van het fonds. In een onderliug begrafenisfonds houdt men als wa arborg bij zeer vele sterfgevallen eene bepaalde som gelds steeds in kas, benevens nog eene te bepalen som daarboven, terwijl de dan nog overblijvende gelden hetgeen bij zeer weinig sterfgevallen onder de leden plaats heeft, 's jaarlijks aan de leden, bij wijze van deeling kan uitbetaald, of de wekelijksche of mnandeiijksche contributie voor eenigen tijd verminderd worden. Hierbij staat natuurlijk tegenover dat men bij zeer buitengewone sterfte onder de leden ook verpligt zal zijn die contributie voor eenigen tijd te verhoogen en tnogt het gebeuren hetgeen echter bij een onderling begrafenisfonds hoogst zelden kan plaats hebben dat hetzelve niet meer konde blijven bestaan dan waren toch al de gelden geheel en alleen ten voordeele der leden be steed en geen enkel persoon in zulk een geval uit de bijgebragle penningen der leden een vermogend man geworden. De geringe administratiekosten aan papier enz. worden mede uit bet fonds ver strekt. Ook kunnen bij zulk eene inrigting de vrouwen wier echtge- nooten komen te overlijden geheel vrij van of tegen verminderde contributie leden van zulk een fonds blijven wordende echter voor begrafenisgelden dier weduwen mede eene vaste som bepaald. In een onderling begrafenisfonds is bet onnoodig eene vaste be paling van de wijze der ter aarde bestelling te maken alleen die- ne men onder het oog le houden, dat dit op eene burgerlijke wijze plaats bebbe. In genoemd fonds hebben al de leden het regt om over gewig- tige zaken hunne stem uit te brengen en hangt de aanneming of verwerping van een voorstel geheel en al van de meerderheid dier stemmen af. Veel zouden wij nog kunnen hijbrengrn dan dit weinige zij ge noeg om eenig denkbeeld van een onderling begrafenisfonds te geven oppervlakkig beschouwd merkt men reeds de voordeelen op welke zulk eene inrigting alleen voor de leden aanbiedt. Bin nen Vlissingen bevinden zich reeds sinds vele jaren twee dergelijke fondsen het eene iets beneden de 200 het andere uit plus minus 300 leden bestaande in welke inen na aftrek der uitgaven nog ieder jaar eene zekere som gelds onder de leden heeft kunnen ver deelen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat men begrafenisfondsen heeft, in welke men van de begrafenispenningen indien men buiten de gemeente woonachtig is, slechts drie vierde gedeelten van directea- ren te vorderen heeften dus een vierde dier som of 25 procent wordt gekort (uit het reglement blijkbaar ten wiens voordeele dit geschiedt); waarin de directeurs agenten enz. ruimschoots uit het fonds worden bezoldigd de honderden ja soms duizenden guldens van reis- en verblijfkosten, briefporten, advertentien vergaderingkosten enz., mede door het fouds moeten worden bestreden; de directeurs en com missarissen boven dat alles met liunne huisgezinnen eene vrije begra fenis uit het fonds genieten en welke nimmer wordt gedeeld noch de contributie verminderd; de weduwen de volle contributie moeten blijven betalen en de leden geen enkele stem hebben maar ge houden zijn zich de beslissing der directeuren en commissarissen te lateu welgevallen enz. dan vragen wij u nijvere brave handwerks lieden en dienstboden i zoo velen er zijn zult gij langer de door u met zweet verdiende penningen in een ander dan een onderling be grafenisfonds bijbrengen welk laatste fonds u alleen tot wezenlijk voordeel kan verstrekken? Ware dit bij u het geval, dan zoude liet ons innig grieven deze regelen ter behartiging van uw waarlijk voor deel en belang te hebben ter nedergesteld. Mogen de begrafenisgelden welke die fondsen u aanbieden ook oppervlakkig beschouwd u voordeelig schijnen wel uitgerekend is zulk een fonds over het algemeen dit voor u niet. Uit een onder ling begrafenisfonds toch kan u mogelijk wat de begrafenisgel den betreftdezelfde som worden verstrektals men hier te Vlis singen uit die andere fondsen geniet. Welaan dan stadgenooten dat wij zoo velen als er belang bij mogen hebben niet langer onze penningen bijbrengen gedeeltelijk ten voordeele van enkele personen ten voordeele mede voor die gemeente alwaar dergelijke fondsen welke wij bedoelen buiten de onze zijn gevestigd. Neen Het voordeel van eigen stad van ei - gen gezin van eigen persoon te bevorderen dit zij steeds ons stre ven. Slaan wij dus, door broedermin gedreven, thans te zamende banden in een dat daarbij beooging van elkanders wezenlijk voor deel ons innig doel inoge wezen en het onzer aller leuze zij en blijve Oprigting van een Onderling Begrafenisfonds. J. DOMMISSE Jz. en W. G. GERNER. 584- 59 4 pet. 59J Metaliek 7l£ - 1 Pruissen 1832. 71 y Denemarken N. Lond. - Vlissingen den 13 december 1851. Op eene door een zeer groot aantal personen te Vlissingen gehnu- dene vergadering besloten zijnde binnen genoemde stad een onder ling begrafenisfonds op te rigten zoo achten wij liet niet ondoelmatig Het artikel geplaatst in de Middelburgsche courant van den 13 de cember 11. waarbij over begrafenisfondsen wordt geschreven, en de verschillende manier van bestaan, hetzij onderling of a prime wordt beoordeeld is ons voorgekomen met die beoordeeling volkomen te kunnen instemmen om namelijk aan de onderliuge fondsen de voorkeur te geven aangezien bij deze geene sommen gelds of an dere waarden van eenig aanbelang, zich in kas bevinden, zoodat van bet aanwezige geen gebruik kan worden gemaaktom ongeoorloofde salarissen of iets dergelijks toe le kennen en ieder lid instaat is te kunnen nagaan, waarvoor en waaraan het betaalt, «onder daartoe bij eenige comparitie tot rekening en verantwoording, door heeren bestuurders te doen tegenwoordig te zijn. Dat te Vlissingen eenige zoodanige onderlinge fondsen bestaan zoo als bij gezegd artikel is gemeld is mede daar algemeen bekeod doch de meeste bepalen zich tot een vastgesteld getal leden dien- len"evol<*e niet voor bet gelieele publiek zoodat er eene vacature moet bestaan, orn bij dezulken lid te kunnen worden; één ech ter, namelijk de onderlinge waarborg-maatschappij onder de zin spreuk Gedenk te Sterven kan met zekerheid worden gemeld dat voor bet geheele publiek in Nederland leden opneemt, alsmede dat de contributie der leden daarvandie beneden den ouderdom van 50 jaren hebben deelgenomen, en voor 80 - (tachtig gulden) uitkeering, zonder eenige korting zijn verwaarborgd van af de in werking koming tot heden toe voor omslagen bij sterftegevallen en administratie-kosten tot ééne, week gereduceerd nog niet ten volle vier cents voor ieder lid heeft bedragen; hoogere ouderdom en meerdere waarborg naar evenredigheid. Nog zij aangemerkt dat fondsen die zich slechts tot de plaats hun ner vestiging bepalenzich blootstellen aan het gevaar dat er in ge legen is om bij buitengewone sterfte te moeten failleren daar liet fonds dat allerwege verspreid is toch altijd maar voor een betrek kelijk gering gedeelte in eene buitengewone sterfte dic.lt. Vlissingen, 15 December 1851. R. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 3