Cübucvtcnticu. D'e genegen mogten zijn, om met 1 Januari} 1852 eenige WEEZEN, onder Voogdij van het Collegie van Re genten over de Godshuizen alhier, in besteding te nemen, adresseren zich vóór of op den 21 December e. k. ten hui ze van den Heer J. 11. Ham Lid van dat Collegie Lan- gendelft, Wijk II. No. 2, des vóórmiddags tusschen 10 en 12 ure. De Notaris Pieter van de Graft zal op Woensdag den 17 December 1851, des avonds ten zeven ure, in het Nc- derlandsch Logement in de Abdij, binnen Middelburg, pu bliek bij opbod en afslag presenteren te verkoopen De Notaris S. H. van Diggelen residerende te Axel zal, op Dingsdag den 30 December 1851, des voormid dags ten 10 ure, op de Hofstede bewoond bij L. J. Goet- hals in den Oud-Westenrijk-Poldernabij het Dorp den Hoek publiek verkoopen DE SIROOP YAIS LA ROZE, bereid uit bittere LEES HIER! bediscussieerd worden, welke de eeds-aflegging van de door de natie verkozenen bij hunne intrede in het parlement regelen. De heer Salomons heeft overigens verklaard dat hij wenscht deze zaak aan eene grondige discussie te onder werpen ten einde er uitgemaakt worde of de Israëliten ten onregte beweren regt te hebben, zitting in het parlement te nemen, en of de wetgeving ten dezen aanzien behoort ver anderd te wordenten einde de vrijheid van het kiesregt niet te belemmeren. Men verzekert, dat de emigratie uit het Vereenigde Koningrijk, naar de Vereenigde-Staten gemiddeld 930 per dag bedraagt. De Morning-Post onderscheidt zich door Louis Napo leon te bewonderen en de genoemde maatregelen als redmid delen voor Frankrijk te beschouwen. Volgens den Morning Post moeren deze middelen nog eenigen tijd voortgebruikt worden om radikaal herstel te verkrijgen. Wederom worden twee stoomschepen uitgerust, ten einde in het aanstaande voorjaar ter opsporing van s\t John Franklin te worden uitgezonden. Van de Kaap heeft men nieuws tot 4 nov.hetgeen door sommigen gunstig en door anderen ongunstig genoemd wordt. De Kaffers zijn door generaal Somerset geslagen doch in grooten getale aan de Visch-rivier en Amatalo bij eengekomen. Wanneer men de behaalde voordeelen wenschte te vervolgenzou de oorlog op het terrein boven de Kei. en noordwaarts van de Oranje-rivier overgebragt moeten worden. Diiitschiftiiil. IVeenen 8 december. De graaf van C'iambord, de Fransche pretendent, die, zoo als men kort geleden nog dacht den winter in Veuetie zou door brengen, begeeft zich naar Praag, om daar vooreerst eeni gen tijd te verblijven. Hij wordt vergezeld door zijne ge malin en eenig gevolg. De 49ste verjaardag van den aartshertog Frans Karei vader des keizersis gisteren op de gebruikelijke wijze ge vierd. Men verzekertdat het Fransche gezantschap alhier nog niets wist van de jongste gebeurtenissen te Parijs, toen het eerste des betreffende berigt alhier aankwam. Een Turksche kabinets-courier is heden regtstreeks van Konstantinopel komende over Berlijn naar Parijs onmiddelijk hier doorgereisd. Hij moet belangrijke depeches betreffende de questie van het heilige graf medebrengen. Men verze kert dat de onderhandelingen tusschen de Porte en Frank rijk weder opgevat zullen worden. Het bevestigt zich dat slechts Beijeren Wurtemberg, Saksen en beide Hessen zich tot dus ver bereid verklaard hebben het tol-congres alhier bij te wonen. Dit verwacht men ook van Nassau en Baden. Beijeren en Wurtemberg moeten zich zelfs ter gunste van de Oostenrijksche voorstel len verklaard hebben. Zoo als men weetwas de voor geruimeu tijd overle den kardinaal Mezzofanti een vati de grootste taalgeleerden. De onlangs verschenen catalogus van zijne bibliotheek ge tuigt van zijne uitgebreide taalstudiën, daar zij boeken be vat in 50 verschillende talen. Berlijn 12. december. Men verneemt, dat door velen het herstel van den raad van state wordt verlangd. De Nederlandsc'ne regering wenscht de thans voor Luxemburg gemeenschappelijke bonds-bijdragen te scheiden zonder dat de stemverhouding veranderd worde. Het con tingent is reeds gescheiden. Het onderzoek van dit voorstel is aan eene commissie opgedragen zamengesteld uit de ge zanten van Saksen Flanover en Keuriiessen. Iu sommige goed onderrigte kringen verzekert men, dat reeds de meeste Duitsche regeringen nota's van goedkeu ring aan den president der Fransche republiek gezonden heb ben in antwoord op zijne nota tot regtvaardiging van den door hem genomen maatregel. Het berigtdat Pruissen geen deel zal nemen aan de rol-conferentie te Weenen bevestigt zich wel is waar, maar dit zal niet van invloed zijn op de houding der overige groote Staten in deze zaak. ÏSeïgJe. Brussel 14 december. De centrale sectie der Belgische kamer heeft haar verslag uitgebragt over het handels-traktaat met de Nederlanden en de verwerping daarvan voorgesteld met 4 tegen 3 stemmen. Louis Blanc is werkelijk uit Londen naar Brussel ver trokken. Het Journal de Bruxelles meldt, dat hij reeds eer gisteren in laatstgenoemden stad waar hij zich heimelijk op hield, is gearresteerd. Hij is terstond naar Ostende gebragt om weer de wijk naar Londen te nemen. Hetzelfde lot is in Belgie alle vlugtelingen beschoren die zich heimelijk aldaar willen vestigen ten einde van daar de gebeurtenissen in Frankrijk gade te slaan. De heer Thiers kwam woensdag jl. te Frankfort en gisteren avond alhier aan afstappende in het hotel Belle- vue. Men zegt, dat hij naar Engeland zal vertrekken. Uit Doornik schrijft men, dat maandag 11. aldaar eene aanzienlijke menigte koopers en nieuwsgierigen de veiling der meubelen van het kasteel Bitreroont bijwoonde. De gra vin de Bocarmé was ook daarbij tegenwoordig en deed on derscheidene voorwerpen voor hare rekening aankoopen. De gravin heeft den nacht daarop volgende op het kasteel doorgébragt. FrankrijkParijs 11 december. Het schijnt, dat zich op het Elysée thans twee magten onderling bestrijden, de eene wil zachte maatregelen nemen en predikt verzoe ning, de andere is voor gestrengheid en onderdrukking. Hetgeen met den heer Thiers geschiedde, kan daarvan ten bewijze strekken. De heereti van lleeckeren en de Morny verkregen zijne in vrijheid stelling. Dit verwekte onmid delijk den tegenstand van de militaire opperhoofden die Lodewjk Napoleon omringen reeds dadelijk bewerkten zij dat de heer Thiers aan zijn huis geen bezoeken mogt ont vangen. Of de heer Thiers al dan niet beloofde dat hij zich aan dat bevel zou onderwerpen weet men nietzeker is het echterdat zijn huis den dag waarop men hem in vrijheid stelde voortdurend door honderde zijner vrienden bezocht werd. Den volgenden dag verscheen daarop dr nota in den Constitutionnelaankondigende dat de heee Thiers aan eene keelziekte lijdende was en dientengevolge eene reis naar Italië zou doen. De heer Thiers werd daar zeer over verstoord en schreef zulks aan het Elysée hij wil de niet dat het publiek zoude gelooven dat hij de vlugt nam. In de daarna gehouden ministerraad werd besloten dat de heer Thiers het land zou moeten verlaten, en dat men aan dit besluit gevolg gaf is reeds vroeger gemeld. Zoo als is medegedeeldheefc de hooge raad van jus titie onlangs den heer Lodewijk Napoleon schuldig verklaard aan hoog verraad, en de nationale jury opgeroepen om dit gewijsde te bekrachtigen. Niet alleen heeft dat hooge reg- terlijke collegie dat vonnis geveld maar hetzelve ook aan den voorzitter der republiek doen beteekenen door eenen deurwaarder, welke zich te dien einde aan het Elysée-national heeft aangemeld, vergezeld door den voorzitter van het hof den heer Hardouin. Men meentdat deze daad aan de ver getelheid dient te worden onttrokken vermits dezelve een blijk oplevert van moed en zelfstandigheid, die dikwerf te vergeefs onder hoog geplaatste personen worden gezocht. De heer Dupin blijft de onzijdige houding bewaren die hij gedurende de gebeurtenissen der laatste dagen had aangenomen. De meeste dagbladen verschijnen thans wederdoch behelzen geene staatkundige betoogen. Niemand weêt wat van den heer de Girardin gewor den isde een zegtdat hij gevangen de anderdat hij op het Elysée is, doch gezien heeft hem niemand in de laatste dagen. Het bevestigt zich al meer en meer dat een minis terie van policie opgerigt zal worden aan welks hoofd men den heer Carlier plaatsen zal. Bij decreet van Lodewijk Napoleon zijn de departe menten du GersVar du Lot en Lot et Garonue in staat van beleg verklaard. De minister van binnenlandsche zaken heefc eene cir culaire aan de prefecten gezonden, waarin hij hen uitnoo- digt, om hem de namen der ambtenaren op te geven die voor de zaak van Lodewijk Napoleon ijver of flaauwheid ge toond hebben de eerstbedoelden zullen worden beloond de laatstbedoelden ontslagen. De minister van oorlog heeft aan de generaalsdie in de departementen bevel voeren eene depeche toegezon den waarin hun wordt in last gegeven om de insurrec- tie aldaar met dezelfde kracht te onderdrukkenals zulks te Parijs geschied is. Met de benden, die er moorden en rooven moet men niet parlementeren men moet haar niet sommeren uiteen te gaan, maar uiteendrijven; terwijl al wat wederstand biedt behoort te worden gefusilleerd. Men wil, dat de algemeene vereeniging van het ge nootschap van den heiligen Vincentius de Paulo verboden is. Het verdient opmerking, dat niet eene poging door de insurgenten is aangewend om het vervoer langs de spoor wegen en de communicatie door middel van den telegraaf te beletten of te storen. Een dagblad meldtdat te Valenciennes een Hollandsch reiziger komende van Parijsgenaamd Foeten volgens zijne opgave civiel ingenieur, in hechtenis genomen isom dat hij in de straat Laffitte had gelogeerdin een huis waaruit bij de jongste gebeurtenissen op de troepen ge schoten was. De policie gaat ijverig voort met het doen van huis zoekingen. Zij heeft reeds een aantal ontslagen galeiboeven die het hun aangewezen domicilie verlaten hadden in hech tenis genomen en naar Cayenne of Algiers doen vervoeren. Van goederhand wordt beweert, dat de bagno's zullen afgeschaft worden. De regering tracht zoo veel mogelijk arbeid te ver schaffen daartoe laac zij vele gebouwen herstellen en be raamt nog vele openbare werken. De zoon van den maarschalk Exelmans is benoemd tot ordonnans-officier van Lodewijk Napoleon. Algemeen gelooft men dat alles met eene amnestie zal eindigen dat de beschuldigden en vooral de hoofden van den opstand niet voor krijgsraden zullen teregt staan om dat alsdan de netelige kwestie van de geschondene grondwet konde ter sprake komen en de verdedigers de incompetentie voor het hof van cassatie konden opwerpen. Uit den Opper-Elzas en Lotharingen heeft men berigt, dat overal ruse en orde heerschen en dat in alle fabrieken groote werkzaamheid heerscht. De officieren van de korpsen der marine, te Nantes liggende hebben hunne adhaesie aan den president der repu bliek ingezonden. Te Lyon is eene inschrijving geopend 0111 den gene raal de Castellane een eeredegen aan re bieden. Bordeaux, Lyon en Marseille blijven voortdurend rustig. In de departementen VarOpper- en Neder-Alphen zijn de ongeregeldheden zeer ernstig de posten zijn aange houden DraguignanDigne en Sisteron zijn in de magt der oproerlingen. Hunne magt echter is gering en men twijfelt niet of ook hier zal de gewapende magt de bovenhand be houden. Latere berigten uit die departementen melden, dat de op stand aldaar geheel was onderdrukt. 12 December. De Monitcur behelst een decreet, hetwelk het gouvernement magtigt 0111 tot 1 april 1852 de belastingen te innen zoo als dat in art. 6 van het budget is bepaald. De generaals Harispe en Faillant zijn benoemd tot maarschalken van Frankrijk. De aanleg van een spoorweg om Parijs is toegestaan aan maatschappijen van Rouaan, Orleans, du Nord en Straats burg. Daartoe zijn noodig 9 millioen francs. De gecon- cessioneerde maatschappijen zullen 5 en de staat 4 millioen leveren. LAATSTE TIJDINGEN UIT FRANKRIJK. 13 December. De generaals dlHautpoulMagnan en Baraguay d'Hil/iers zijn benoemd tot ridders groot-kruis van het legioen van eer. In het quartier du Temple is een geheim genootschap ontdekt. Het verschool zich onder den schijn van eene wel dadige instelling te zijn, aan welks hoofd een geneesheer en een apotheker stond. Men heeft bij deze ontdekking ver schillende geschriften brochures, almanakken enz., ter ver spreiding in de departementen gevonden, benevens toestellen om kruid té vervaardigen in beslag genomen. Onder de le den bevonden zich zes voorname ingezetenen der buurt. De heeren CrétonDuvernierde Lasteyrie Chambolle en Anglade zijn in vrijheid gesteld. De heer Roger wordt nog in hechtenis gehouden. Men schrijft uit Listeron departement der Opper-Alpeii„ dat den n de prefect die stad is binnengetrokken met 300 man infanterie en 20 gendarmen. Het stadhuis werd da delijk door hem bezet. Men vond er de door de opstan delingen benoemde gemeentelijke commissie in vergadering gezeten welke oogenblikkelijk werd ontbonden en geener lei wederstand bood evenmin" als de bevolking. De stad Digne is in de magt der troepen. De opstan delingendie verscheidene duizende landlieden door allerlei verzinsels op hunne hand hadden weten te krijgen zijn langs alle kant op de vlugt en verspreid. De beroemde advokaat Chaix-dlEst-Angewelke op een der boulevards woontalwaar den 3 en 4 dezer nog al he vig is gevochten, heeft aan de zijde van den boulevard eene zaal met vijt ramen, welke vele schilderijen en andere kostbaar heden van groote waarde bevat. In die dagen lieten de kogels geene enkele glasruit in zijne woning heel, zoodat het hoogst opmerkenswaardig was dat alleen de lijsten door het in dringend lood zijn beschadigd geworden en geen der schil derijen zelve. Wat echter nog vreemder is, is dat een mar ineren beeld hem zeiven voorstellende en hetgeen hij on langs van den beeldhouwer Barre ten geschenke ontving, door een kogel juist regt in den mond werd getroffen. Beursberigt. De 3 pet. 61,50 fr. 5 pet. 99,00 fr. pjeden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER. Vrouwe J. L. E. M. CALAND BAART de la FAILLR. Driewege den 10 December 1851. "\/"oor de vele blijken van deelneming", hun bewezen bij het overlijden van Vrouwe SUZANNA RISSEEUW Weduwe van den VVel-Ed. Gestr. Heer Mr. DANIËL ALEXANDEll BERDENIS van BERLEKOM betuigen hare Kinderen en verdere Betrekkingen door deze aan allen hunnen welmee- nendenj dank. 1. Een I1UIS en ERVE staande en gelegen in de Nieuw» straat, Wijk H. No. 42; Grondlasten bedragen 17,92. 2. Een HUIS en ERVE met SCHUURTJE staande en gelegen onder Middelburgs-Ambachtenaan den Veer- schen Rijweg, gemerkt T. No. 63; Grondlasten be dragen 5. 3. Een HUIS en ERVE staande en gelegen op de Zuid zijde van den Dam, Wijk G. No. 100; Grondlasten bedragen 32,85. Voorschrevene Huizen en Erven zijnvan des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 ure, voor een ieder te bezigtigen. Iemand eenige informatien begeerendevervoege zich ten Kantore van opgemelden Notaris. ]3onderdag den 18 December 1851, des middags ten één ure uit de hand te koop eene partij AFBRAAK bestaande uit PLANKEN, RIBBEN, KOZIJNEN en DEU REN op den Beenhouwerssingel tusschen de Langevijle- en Vlissingsche-Brug. OPENBARE VERKOOPING van ZWARE OLMEN EN ESSEN BOOMEN, in de Gemeente HOEK. 100 Koopen exrra zware, regtstnmtnige Olmen en Essen BOOMEN, bijzonder geschikt voor Wagenmakers. Oranjeschillen is een heilzaam middel tot versterking der Zenuwen zij bevordert de werking der Maag en der In gewanden geneest Zenuwachtige Ongesteldheden maakt de Spijsvertering gemakkelijk en herstelt dezelveverdrijft de Hardlijvigheid, gaat de DiarrhéesDyssenterie Maagziek ten en Maagpijnen tegen; voorkomt kwijning en verzwak king en bespoedigt herstellingen. Prijs per Flacon 1,50. Men zie wel toe op het cachet en de hatidteekening Laroze opdat men geen namaaksel ontvange. Deze Siroop is verkrijgbaar te Parijs bij J. S. LAROZE Apotheker, Rtie Neuve des Petits Champs, No. 16, en te Middelburgbij den Apotheker W. P. van de KAMER. J7IJN TARWEBROOD h 16 ets. en KROPBROOD h 14 ets. het Ned. Pond bij J. de KOK in de Gortstraat en bij J. KIMMEL op de Wal. Bij dezelven is te be komen best fijn BESCHUIT en BOLLETJES a 80 ets. ]3oor toeval met Mei te huur een net BURGER-HUIS met grooten TUIN; adres bij van der IVeele Heerengracht pen MEISJE benoodigd, geschikt voor eenig Huiswerk adres bij de Uitgevers dezer Courant. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 2