MIDMLBUMSCHE COURANT. W- 150. Dingsdag 16 December. CHINA. MUZÏKGEZELSCIUP UIT KUNSTLIEFDE. _L ücoluvcu ca &biuittisrtv*atieti. belasting lantaarngelb. Binnen! anbivcite jbiwgcu. ISuitcnlaub^rife STijbingcn. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen Dat liet Suppletoir Kohier voor de Stedelijke Belasting bekend onder den naam van Omslag voor de Lantaarn-Brand spuit- en Nachtwacht-Gelden, over het jaar 1851, door Heeren Gedeputeerde Staten goedgekeurd gesteld is in han den van den Heer Ontvanger der Plaatselijke Belastingen ten wiens Kantore, op de bij de Aanslagbiljetten te vermel den dagen en uren tot de ontvangst dezer Belasting zal worden gevaceerd. Wordende een ieder aangemaand om het bedrag van zijnen aanslag stiptelijk binnen de daarvoor bepaalde en in de Aan slagbiljetten vermelde twee termijnen te voldoen onder her innering tevens, dat de bezwaren, welke tegen den aanslag mogten bestaanbinnen eene maand na de ontvangst van het Aanslagbiljet, bij het Gemeentebestuur schriftelijk zul len moeten worden ingediend. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders 111 dezer Stads-Courant geplaatst. Middelburg den 12 December 1851. De Burgemeester en Wethouders voorn. PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. Namens het BESTUUR der Middelburgsclie Fereeniging worden de Leden verwittigd dat, door bijzondere omstan digheden de algemeene Winter-Vergaderiugen nietzoo als verleden jaar om de twee maanden zullen plaats hebben maar achtereenvolgend in de .maanden JanuarijFebruarij en Maart gehouden zullen worden terwijl de datum nader zal worden opgegeven. J. H. GERLACHSecretaris. COKCERT op Donderdag den X§ December 1851 ten 61 ure. Heeren Leden worden herinnerd, dat, uit hoofde der in vallende Feestdagen de gewone Bijeenkomsten op Donder dag 25 December 1851 en 1 Januarij 1852, geen plaats hebben zullen. Namens het Bestuur D. J. van der HÓRST SEIILÉ Jr. JFELBABIGHEIB. Middelburg, den 15 December 1851. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding voor de ontvangst der volgende giften Den 8 dezervan NN. 48 Mans Hemden en van een' onbekende den Heer de Maret Tak ter hand gesteld 5 voorts de volgende stellen Soepkaarten den 8 van L. vijf, van N. één, van een' onbekende, bij den Heer de Kantereene halve; den 9 van NN. veertien en den 12 van d. B. drie stellen en eindelijk op Den 13, van het Collegie van Regenten over den alge- meenen Armen 75 stuks Katoenen Dekens. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz., Penningmeester. LOON FOOR TFERK- De COMMISSIE onder de zinspreuk LOON FOOR PFERK brengt bij deze aan de Heeren IF. R. Ceulen en .7. C. Labrand ook openlijk haren dank toe, voor de belangrijke bijdrage van 291,09, als zijnde de helft der zuivere opbrengst van het door Hun Ed. onlangs gegeven Concert in de Waal- sche Kerk. Mogen ook zij voor dit hun werk eene zoete en hartverheffende belooning daarin vindendat zij hunne verhevene kunst en algemeen erkende bekwaamheden wil den dienstbaar maken ter verheerlijking van Godde op wekking van het godsdienstig gevoel en tevens de leniging van den nocd der Armen 1 De Commissie kan hun althans de verzekering geven dat met deze bijdrage onderscheidene huisgezinnen door den winter zullen geholpen worden. Middelburg, 15 December 1851. A. M. CRAMER President. HUBERTUS REKKER, Secretaris. staande, des voormiddags ten tien ure in de Vierschaar ten Raadhuize. Verder, dat de tentoonstelling der prijzen voor diegenen die van hunne belangstelling hebben doen blijken door het riemen van Loten^ of het inzenden van Foorwerpen in het daartoe bestemd Lokaal op de Kaai, C. No. 102, zal geopend zijn Vrijdag en Zaturdag 19 en 20 December, van des morgeus elf tot 's namiddags drie ure. Loten zijn te bekomen tot Donderdagavond 18 dezer toe. Veere 14 Dec. 1851. Namens de Commissie L. P. TRAUTMANN. MIDDELBURG den 15 December. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer worden met den 1 januarij 1852 bevorderd: tot officier van administratie der iste klasse, de officier van administratie der 2de klasse C. D. Lammleth tot officier van administratie der 2de klasse de officier van administratie der 3de klasse .7. Boomen voorts met gemelden datum benoemd tot officier van ad ministratie der 3de klasse, de adjunct-administrateur R. A. IF. Jacobze. Bij koninklijk besluit van dezelfde dagteekening worden 's rijks brik de koerier en schooner de wesp liggende te Vlissingen met den 1 januarij 1852 in dienst gesteld, met bestemming naar de West-Indien en het bevel opgedragen over de brik de koerier, aan den kapitein-luitenant-ter-zee IF. H. Dittlof Tjassensen over de schooner de wesp, aan den luitenant-ter-zee var. de iste klasse R. C. Sioos. H. M. de koningin-moeder is woensdag 11. te 's Hage teruggekeerd en heeft haren intrek genomen op het hotel Buitenrustaan den Scheveningschen weg. Den 12 dezer heeft het provinciaal-geregtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan in de zaak van Frederik Rudolph Frebuslaatstelijk lakkei bij de hofhouding van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden beschuldigd van poging tot moord op den hoffourier Pabst. Het hof heeft den beschul digde te dier zake schuldig verklaard aan poging tot moed- willigen doodslag 'meurtrej met geleiderlage begaan dat is poging tot mc rd assassinat)en veroordeeld tot de straf des doods door middel van ophanging aan eene galguit te voeren binnen de stad 's Gravenhage. Het Handelsblad heeft voor eenigen tijd gesproken van het voornemen van den hertog van Saksen-IFeimarom uit Indie naar Nederland terug te keeren. De Indiërdit ar tikel overnemende, voegt er bij, dat ook zijne berigten gewag maken van zekere spanning tusschen den gouverneur- generaal en den opperbevelhebber van het Indische leger en van het voornemen van laatstgemeld.^! om naar Europa terug te keeren. Den 22 dezer zal van Harderwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement, sterk 110 onderofficieren en manschappen onder den 2den luitenant der infanterie van het werf-depót, vergezeld van den 2den luitenant der artillerie Peijer Imhoff en den officier van gezondheid 3de klasse Ploem om zich den 24 dezer naar Oost-Indie in te schepen. Mgr. de baron van IFijckersloothbisschop van Cu- riurn heefcbij uitersten wilvele beschikkingen gemaakt welke van zijne bewonderenswaardige liefdadigheid getui gen. Onder deze behoort eene dotatiewelke ten doel heeft de daarstelling van een weeshuis voor twaalf Katholieke kin deren van soldaten, die in 'slands dienst gestorveu zijn hetzij in Indie of in het moederland. Dit huis zal te Maas tricht gesticht worden en toevertrouwd aan de broeders der onbevlekte ontvangenis der H. Maagd. De weleerw. heer Rutten is belast met de uitvoering dezer laatste wilsbeschik king van mgr. van Curium. Voor eenige dagen is op een land onder Siddeburen (Gro ningen) aan de grenzen van Noordbroek, bij het graven van kleiop eene diepte van 5 voeten het geraamte van een mensch gevonden liggende in zuivere onvermengde klei met het hoofd naar het noordoosten. Bij de minste aanra king viel het, uitgezonderd het hoofd, tot stof. Te reke nen naar de omstandigheden is het vermoedelijk voor zeer vele eeuwen daar aangespoeld. Het DIACONIE-ARMBESTUUR alhier maakt dankbare melding van eene gift van f 10 van IJ Z die er op den 11 December 1851 tot ondersteuning der Diaconie-Fondsen bij den Heer L. H. de Blaecke de Ligny is ingekomen en beveelt verder de buitengewone Collecten die tot dat einde op den2oen 25 December 1851 alhier zullen plaatshebben, vertrouwend aan. Arnemuiden den 12 December 1851. Het Diaconie-Armbestuur voornoemd L. van BELZEN Adm. Diaken. C. de RIJK. TERLOTING YOOR DE ARMEN TE YEERE. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat de trek king in het openbaar en onder toezigt van het Stedelijk Be stuur zal plaats hebben op Maandag 22 December aan- Vergadering van den Gemeenteraad te Middelburg. Zitting van den 12 December 1851. Afwezig de heer van Uije. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt, ten gevolge van het verlangen in de vorige zitting door een der leden geuitaan de vergadering mede, dat, bij een door hem daags na den bewusten hoo- gen vloed en gedeeltelijk reeds in den nacht zelve ingesteld onderzoek, gebleken is, dat de schade, welke verscheidene ingezetenen door het eensklaps opgekomen water geleden hebben, niet is toe te schrijven aan pligtverzuim van een of meer der beambten. Met welke mededeeling door den raad wordt genoegen genomen. Vervolgens wordt ter tafel gebragt een advies van de ka mer van koophandel te Middelburg, omtrent het al of niet blijven bestaan dier kamerter sprake komende uit kracht van het koninklijk besluit van 9 november II. De kamer is van oordeel, dat haar voordurend bestaan wenschelijk is, als hebbende gedurende reeds eene eeuw hare adviezen met vrucht uitgebragtook ten einde te zorgen voor de zamen- stelling der stedelijke reglementen voor handel en fabrieken, eti den commissaris des koningsis 't noodigvan inlich ting te dienen. Als zoodanig schijnt het noodzakelijk dat er in Zeeland ten minste eene kamer blijft bestaan. Het aantal harer leden moet berekend worden naar de uitge breidheid der werkzaamheden. De census meent zij re motS.-.' ten stellen op 12 in hoofdsom van het patentregt, zullende alsdan een genoegzaam aantal kiezers gevonden worden. De heer de Stoppelaar licht dit laatste punt nader toe. Wordt besloten in dien geest aan de provinciale autori teit te adviseren. Wordt voorgelezen een besluit van gedeputeerde Staten handhavende de beslissing door den raad onlangs genomen tot niet-toelating van den heer G. J. Sprenger als lid van dien raad uit hoofde zijner daarmede onvereenigbare be trekking van commissaris der wisselbank. Aangenomen voor notificatie. Wordt voorgelezen en vastgesteld de bepaling der bezol diging enz. van het personeel, op te rigten aan de stads poorten. Totaal der onkosten 1375. Wordt voorgelezen eene missive van dirigerende leden der teeken-akademievoorstellende een viertal candidaten, om daaruit twee leden der directie te kiezen ten gevolge der vacature ontstaan door de aftreding van den heer A. van den Broecke Jz. als voorzitter en het vertrek van den heer J. C. Gaal naar elders. De heer A. van den Broecke Jz. wordt gekozen tegen den heer H. D. Focken de heer J. II. van Sandeti Prinstegen den heer R. C. Engelberts. De voorzitter verzoekt en verkrijgt autorisatie tot verkoop van een getal van 32 boomen en mutsaards, staande uit getrokken op de begrooting voor de som van f 350. De voorzitter meldt, dat de commissie tot zamenstelling van het reglement van orde met haren arbeid gereed is. Men bepaalt tot het onderzoek daarvan over te gaan op woensdag e. k. 17 december 1851. De heer Fak Brouwer geeft in bedenking, of het den leden van den raad niet aangenamer zou zijn dat de ter visie op het stadhuis neergelegd wordende stukken voortaan aan de huizen der raadsleden rondgezonden worden. Na eenige tegenbedenkingen van den voorzitter en den heer van Sons- heecktrekt de heer Fak Brouwer zijn voorstel in. Niets meer aan de orde zijndewordt de vergadering ge sloten. Wij vernemen dat de eerstvolgende vergadering is bepaald op dingsdag 23 dezer. STATEN-GENERAAL. In de zitting van de tweede kamer van zaturdag is het wets-ontwerp tot vaststelling van de middelen tot dekking van de Staats'-uitgaven over 1852, met 49 tegen i4Stemmen, aangenomen. Tegen hebben gestemd de heerende Poorter de Lom de Berg de LirnpensIFesterhojfBlaupot ten CateJong stra van der Heyde van der Feen van IFylick Enge len HengstReinders Zylker en Bots. West-Indische Koloniën. Volgens berigten uit Curafaovan 13 octoberhad men aldaar de tijding ontvangen dat de Bovenwindsche eilanden den 18 der vorige maand weder door een hevigen orkaan bezocht waren die belangrijke schade had aangerigt. Op St. Martin was het Noord-Amerikaansch barkschip Imogene groot 179 ton, hetwelk reeds 1365 vaten zout had ingenomen, geheel verongelukt; hebbende de bemanning ter naauwernood het leven gered. De Zweedsche sloep Union was van hare ankers geslagen en verbrijzeld. In het dorp Philipsburg was de schade aan gebouwen en woningen van weinig beteekenismaar op het land, vooral in het district Cul de Sac hadden de naauwelijks herstelde Negerwoningen veel geleden en waren vele daarvan geheel vernield, Het te veld staande suikerriet was op vele plaatsen geheel plat ge. slagen; men hoopte echter dat, indien de weersgesteldheid gunstig bleef, deze schade zich herstellen en de suikeroogst gunstig uitvallen zou. Aan deze cultuur was dit jaar meer dan anders te koste gelegd, zoodat bij een mislukten oogst, en nu de zoutpannen gedurende dit jaar niets hadden opge leverd de vooruitzigten zeer bedroevend zouden worden. De dijken en dainmeu aan de zoutpan alsmede de aangevan gen werken aan het nieuwe uitwaterings-kanaalhadden zich gelukkig goed gehouden. Op St. Eustatius had de orkaan eenige daken beschadigd, schuttingen en omheiningen vernield en boomen ontworteld de velden onder bebouwing waren er zoodanig geteisterd dat men weinig verwachting van den oogst had en hem als mislukt beschouwde indien geen buitengewone zware re gens volgden. Ook daar waren dus de vooruitzigten niet zeer bemoedigend. Engeland. Londen 11 december. Naar men ver neemt bevindt de hertog van Nemours zich op dit oogen- blik te Weenen. I11 de laatste tijden is de sterfte alhier schrikbarend toegenomen, zijnde in de vorige week 1316 personen over leden, hetgeen 81 meer is dan het gemiddeld cijfer der week over de 10 jongst verloopen jaren. Aan de nieuwe haven te Holyhead heeft den 9 dezer een bedroevend ongeluk plaats gegrepen. Terwijl 4 geladen wagens op het havenhoofd stonden stortte plotseling een ge deelte van dat hoofd met de wagens en eenige menschen in de zee twee personen verloren alzoo het leven. De regtbankbelast met de behandeling der zaak van den heer Sa/omons, heeft zich daartoe onbevoegd verklaard, en beslistdat de zaak voor een hoog geregtshof moest ge bragt worden voor hetwelk de zin der parlements-acten kan

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1