MIBMLiURGSCME COURANT. N°. 149. Zaturdag m 1851. 13 December. Ï3c0ü»t*sm cm Qbmitiiöti-aticn. i3imieulrtiti50cïïc HFijbuujcu. HSmtctthntib^rftc 3Tijbiw0cu. zs: MARINE. Op Dingsdag den 16 December aanstaande zal, ten Burele van den Directeur en Kommandant der Marine te VLISSIN- GENonder de nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Marine, plaats hebben eene Herbesteding voor de levering van VERSCH RUNDVLEESCH, ten be hoeve van Zr. Ms. Zeemagt te Flissingen en op de Schelde benoodigd van den i Januarij tot den 31 December 1852. De gezegelde Inschrijving-Biljetten zullen des morgens vóór 12 ure van den dag der Besteding vrachtvrij moeten bezorgd zijn ten Burele van den Directeur en Kommandant voornoemd; wordendede Gegadigden, met opzigt tot der- zeiver inrigtingde wijze van Besteding en het ter lezing leggen der voorwaarden, verwezen naar de Aankondiging, laatstelijk geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 25 November 11. 110. 279. MIRRE Eli Uil G Gil ZIEKEN F O NB S. Driemaandelijksche BESTUURDERS-VERGADERING tot opneming van Leden, Dingsdag 16 December 1851, des avonds ten 7 ure, in de Tuinkamer van Sint-Joris. Namens de Directie, J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. MIDDELBURG den 12 December. Heden ten half twee ure werd alhier eene vergadering ge- honden van den raad. De burgemeester deelt mede, naar aanleiding van een door hem ingesteld onderzoek, dat tij. deus den onlangs plaats gehad hebbenden hoogen vloed de daardoor ontstane schade niet is toe te schrijven aan eenig pligtverzuim der stedelijke beambten. 2. Wordt besloten eene kamer van koophandel ter dezer stede te laten bestaan. 3. Wordt mededeeiing gedaan dat gedeputeerde Staten het besluit van den raad, nopens de niet toelating van den heer Sprengerhebben bekrachtigd. 4. Worden in beraadslaging genomen de regelen vast te stellen omtrent de beambten belast met het openen en slui ten der poorten. 5. Worden benoemd tot dirigerende leden der teeken- akademie de heeren A. van den Broecke Jz. en J. Li. van Sanden Prins. 6. Wordt verleend autorisatie tot het vcrkoopen van 32 hoornen. De beraadslagingen over het reglement van orde zijn aan gehouden tot aanstaanden woensdag, in eene volgende zitting. Uitvoeriger verslag in het volgend No. Bij koninklijk besluit van den 20 november jl. is de vergoeding voor reis- en verblijfkosten aan de inspecteurs en ingenieurs van den waterstaat nader geregeld en vastge steld dat een jaarlijksch abonnement zal worden toegelegd, te rekenen van den 1 jannarij 1852, ten bedrage als volgt; aan du inspecteurs 1400, aan de hoofd-ingenieurs in de iste, 2de en 7de districten f 1000, aan de hoofd-inge nieurs in de 4de, 5de en 6de districten 1000, aan de hoofd-ingenieurs in de 9de, 10de en 1 ide districten ƒ1200, aan de ingenieurs, waarnemende hoofd-ingenieurs in de 3de en 8ste districten 1000, aan de ingenieurs in de iste, 2de, 7de en 8ste districten ƒ700, aan de ingenieurs inde 4de, 6de en 11 de districten 800, aan de ingenieurs in de 5de, 9de en 10de districten ƒ900, aan de adspirant- ingenieurs 500. De op den 27 november jl. gedane aanbesteding van het verdiepen en verbreeden der waterleiding bewesten het kanaal van Neuzenafgekeurd zijnde, heeft op den 11 dezer de herbesteding van dat werk plaats gehad hetwelk daarbij door den heer A. van Haaften te Sliedrechtis aangenomen voor de som van 56000. De Staats-courant behelst een koninklijk besluit van 12 november jl.houdende bekrachtiging van het reglement van policie voor de vaart op den Rijn van Bazel tot in zee. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 9 dezer: De opper-wachtmeester der veld -artilleriePhilibcrt 'iierailalhier in garnizoen, heeft heden morgen een blijk van moed en zelfopoffering gegeven, die waardig is algemeen bekend te zijn. Aan de groote Hekel bevond zich een ka nonnier Bi een klein schuitje, dat door den feilen stroom werd voortgedreven en, doordien de man zijn evenwigt ver loor omsloeg; hij zonk reeds in de diepte weg, toen ge zegde opper-wachtmeestergeheel gekleed, zich in het wa ter stortte en het geluk had den drenkeling al zwemmende te grijpen en, hoewel reeds bewusteloos, behouden aan wal te brengen." Op den 29 der afgeloopen maand werd eene algemeene vergadering van commissarissen van ingelanden van Walche ren gehouden, en door de centrale directie aan die vergade ring het volgend verslag gedaan Was liet ons aangenaam aan deze vergadering, hij de in den aan vang dezes jaars gehoudene bijeenkomst, gunstige mededeelingen te kunnen doen opzigtelijk den toestand der onderscheidene in den polder aan nnze zorg toevertrouwde belangen zoo kunnen wii ook dit thans wederom herhalen ten aanzien van het tijdperk hetwelk wij sedert doorloopen hebben. Gedurende den winter werden onze zeewerksn noch door storm geteisterd noch aan ijsgang blootgesteld en liep die met doorgaand gunstig weder af, zoodat bijna geene ten minste niet noemenswaar dige schaden aan de werken ondervonden werden. Niet zoo gunstig echter was ons deze maand vooral de laatst- vorige week als wanneer door den hoogen vloed die 1.85 boven bet ewoon peil reikte en van eenen lievigen noord- en noordwesten wind vergezeld ging, onze zeewerken nogal hebben te lijden gehad. Daardoor zijn de teeëu der duinen over het algemeen afgespoeld zoodanig dat voornamelijk op de uithoeken de huilen-hellingen on geveer 1 el dikte zijn afgeschoven. De schade aan de duinsteen voor bet dorp Zoutelande heeft echter alleen plaats gehad daarwaar alsnog geene verdediging was aau- gebragthet reeds verdedigde heeft zich zeer goed gehouden. Verder bepaalde de sfehade zich hoofdzakelijk tot opruiming en degradatie van oude rijswerken; zijnde mede in de krammatten aan de vijf ambachten en Oostwatering eenige degradatieu ontstaan echter met geen belangrijk groot verlies. y> De schade aan de stcengionnjng n ra o-hcuuidend geweesten gelóorcn wij ook weder hier te mogen wijzen op hetgeen wij ten voorleden jare vermeldden, ten aanzien der toenemende sterkte dier werken bijaldien zij aan geen gedurige schaden zijn blootgesteld. Bij die gelegenheid is ook eene visschersschuit aan de Oostwate- ring bij raai no. 5G9 tegen den dijk geslagen waardoor eenige geringe schade aan de paalrei en de steenglooijing is veroorzaakt. Verder hebben wij de in de begrooting voorgedragen werken gedurende den afgeloopen zomer nagenoeg allen kunnen ten uitvoer brengen en hebben wij ook hierbij veel goeds ondervonden. In het personeel onzer administratie hebben sedert onze laatste bijeenkomst weder groote veranderingen plaats gehad. Uit de door hoofd-ingelanden opgemaakte kandidatuur, ter ver vulling der opengevallen plaats van raad in deze directie door bet genomen ontslag van den heer C. Fis, werd door Zijne Majesteit den koning de lieer II. J. van Deinse benoemd, en zagen wij diens plaats vervuld door de benoeming tot buitengewoon raad van mr. N. J. C. Snouck Iïurgronje. Wij vleiden ons dat het collegie alstoen voltallig zulks geruimen tijd mogt blijven dan zagen ons hierin spoedig teleurgesteld door het overlijden van den heer mr. P. Pous. Gedurende een tijdvak van 3G jaren was zijn-edele bij deze di rectie in de betrekking van raad werkzaam en volbragt liij met ijver de hem opgedragen taak. Zijne gezondheid echter, die vooral in de laatste jaren zijns levens zeer ongunstig wasveroorzaakte dat zijn-edele menigmaal versloken werd zich met de zaken zooveel te bemoeijen als zijn- edele gaarne zoude hebben gewenscht. De tijd echter, dien zijn-edele bij deze administratie heeft door- gebragt zal voorzeker bij velen weder met genoegen worden her dacht. In deszells plaats is dezer dagen door Zijne Majesteit den koning de heer mr. iV. JC. Snouck Ilurgronje tot gewoon raad in de di rectie benoemd De daardoor ontstane vacature van buitengewoon raad is nog niet vervuld docii stellen wij ons voor daartoe eerstdaags zal kunnen worden overgegaan. I11 het collegie van heeren commissarissen zijn gedurende bet afgeloopen jaar geene veranderingen gekomen. In het personeel on2er beambten is mede geene verandering voorgevallen, en hebben zij, elk in hunnen kring, toegebragt tot bevordering van dca goeden gang der zaken. Ten aanzien der binnenlandsche aangelegenheden van onzen pol der te weten de sualie en de wegen, is weinig merkwaardigs voor gevallen. v Bet plan voor de nieuw te bouwen sluis en hetwelk wij de eer hadden UWel-Edele bij onze laatste bijeenkomst over te leggen is nadat door het departement van oorlog genoegeu was genomen met de plaats alwaar zij zoude worden gebouwd en die gelegen was binnen den zoogenaamden verboden kring van het fort de Kuiter, ter goedkeuring opgezonden aan Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken, met voorstel om eene aanbesteding van het werk te beproeven. Tot nogtoe is hierop bij deze directie geen besluit ontvangen, etgeen ingevolge zijdelingsche informatie mogelijk wel veroor- oorzaakt is, door eene op nieuw aangevraagde concessie tot het bren gen van een kanaal door het eiland. Wat hiervan ook zij kan aan deze zaak voor het oogenlilik geen verder gevolg worden gegeven tot dat de vereischte autorisa tie tot de aanbesteding zal zijn ontvangen en hoopt de directie in dezen door UEd. als diligent te worden beschouwd. Aan de wegen zijn gedurende dit jaar door belanghebbenden geene bepaalde verbeteringen aangebragt doch mag men hunnen staat over het algemeen als vrij voldoende rekenen. Eenige wegen waaromtrent vroeger oetrooijen zijn verleend lot het heffen van retributien van de aangelegen landeigenaren zijn echter eenigzins in aebteruitgaanden staat. r De genoemde oetrooijen legden op de bezitters daarvan de verpligling tot onderhoud van den weg waarvoor dan ook de re tributien waren dienende. Met het uiteinde van 1830 zijn eenige dier oetrooijen geëxpi reerd en is op de aanvragen om verlenging geen antwoord inge komen. Hierdoor zijn de geoctroijeerden verstoken van het regt van invordering der retributien en dienvolgens buiten staat debenoodig- de onderhoudskosten aan die wegen te besteden. Wij hopen echter hierin eerlang eene gunstige verandering zal plaats hebben en eene beslissing in dezen alzoo een einde maken aan de onzekerheid waarin men thans ten aanzien van het onder houd is verkeerende. Omtrent het dijksgeschot valt niets bepaalds op te merken dan alleenlijk dat tegen den door ons gedanen aanslag van eenige per- ceelen gelegen onder Domburg en Knudekerke en waaromtrent zoo als wij de eer hadden UEd. verleden jare te melden de uit komsten van het kadaster ons tot maatstaf hadden gediend door de eigenaren bij heeren gedeputeerde Staten reclames zijn ingediend eene door die heeren daarin genomen uitspraak staat echter in ver hand met eenige algemeene beginselen alsnog ten aanzien van het geschot vast te stellen en zal dus later op dien aanslag moeten worden teruggekomen de zaak zelve echter is van ondergeschikt helang als geenen noemenswaardigen invloed kunnende hebben oir de inkomsten van den polder. Hij het aan UEd. gedaan verslag in de vergadering gehouden den 14 November 1340, gaven wij te kennen dat, tengevolge van door hel gouvernement gemaakte bepalingen, de grensscheiding was vastgesteld der zeewerken beboerende aan de genie den water staat en de centrale directie en dal daarbij onder anderen aan de ze directie in onderhoud was opgedragen, eene aan de oostzijde van Wissingen gelegene houten beschoeijingstaauue voor bet bastion no. 8 dier vesting. Deze beschoeijing was, ten gevolge van haren hoogen m regt- opstaanden stand als zeewerk zeer ondoelmatig en diensvolgens aan vele en kostbare herstellingen blootgesteld. Ook de stormen van 1850 hadden belangrijke schaden aan dit werk veroorzaakt, zoodanig, dat de directie van oordeel was dal voor gewone herstelling de schaden niet meer vatbaar waren en eene gedeeltelijke vernieuwing der beschoeijing waarschijnlijk zoude ver- eiseht worden. Ons hierover tot bet hooger bestuur gewend hebbende is na deswege gehoudene correspondentie besloten dat de genoemde be schoeijing voor rekening van het rijk zoude worden afgebroken en de dijk tot een talus gebragt, overeenstemmende met den nevens geiegenen d ijk der Zuidwateriüg en voorzien van de benoodigde ver dedigingswerken en dat liet volgend onderhoud van genoemd dijk vak aan de administratie van Walcheren zoude verblijven. Avij gelooven dat hierdoor belangrijke kosten voor den polder zijn weggenomen, terwijl het onderhoud van het dijkvak, zoo als iet thans bestaat, van weinig of geen beteekenis kan gerekend wor den te zijn. Met vorenstaande gelooven wij UEd. het voornaamste te hebben medegedeeld van hetgeen gedurende liet bijkans verioonen jaar bij onze administratie is voorgevallen. ij meenen echter ten slotte UEd. alhier nog te moeten op merken dat wij ten gevolge van het door deze vergadering in hare laatste bijeenkomst bepaalde te dezer geiegeoheid alleenlijk de rekening van onzen polder zullen in behandeling nemen, stel lende wij ons voor iu de maand maart e. k. de begrooting voor het dienstjaar 2352 aan UEd. beraadslaging te onderwerpen." Vergadering van den Gemeenteraad te Goes. Zitting van den io December 1851. De notulen der voorgaande vergadering gelezen en gearresteerd. 1. llegeling en uitvoering van bet besluit tot afschaffing der poort gelden. besloten die afschaffing te doen aanvangen met 1 januarij ld52. Daar de portiers geene vaste jaarwedde genoten doch voor hunne diensten de poortgelden ten eigen bate ontvingen wordt voorgesteld om naauwkeurig te doen opteekenen liet aantal rijtuigen, voetgangers enz.die na het sluiten der poorten in— en uitgaan ten einde te doen strekken als maatstaf tot het vast te stellen trakte ment der poortiers. Na eenige discussie conform besloten. 2. Worden voorgelezen en gearresteerd de conditiën van verpach ting cener weide benoorden de stad gelegen. 3. Worden gelezen twee requesten,- strekkende het eerste om een stuk stads grond bij den molendijk gedurende 50 jaren in erf pacht te mogen hebbenhet tweede om genoemd stuk grond voor 9 jaren onderhandsch te mogen pachten. Beide verzoekschriften van dc hand gewezen ten einde men bij eventuele verfraaijing of ver betering der stadswallen niet zoude belemmerd zijn en besloten het bedoelde stuk tuingrond publiek te verpachten, met voorbehoud van pachtbreuk ingeval liet plaatselijk bestuur er ten nutte van de stad over wenscht te beschikken. 4. Voorlezing van een adres van den kerkeraad der Hervormde gemeentehoudende voorsteldat de raad uit zijn midden eene commissie zal benoemen ten einde met eene benoemde commissie uit den kerkenraad over de belangen der armen le handelen. Uit hooide van het onbestemde van het voorstel besloten eene commis sie uit den raad te benoemen ten einde aan te hooren wat door den kerkeraad zal worden voorgedragen en aan den raad verslag uit te brengen. De commissie uit den raad bestaat uit de heeren van den Boschvan Kerkwijk en den voorzitter. 5. Een adres van de heeren van de Putte, J. C. Kakebceke G. H. Kakebccke en At. Steendijkop zeer breedvoerig uiteengezette gron den verzoekende dat de raad ais zijn verlangen zal te kennen ge ven dat de stad Goes bij de bij koninklijk besluit van den 9 november bedoelde regeling der kamers van koophandeldeel zal uitmaken van en gerepresenteerd zijn in de kanier van koophandel te Middelburg of elders gevestigd. Conform besloten. G. Een adres van eenige broodbakkers, te kennen geveode dat zij vernomen hebbende dat de raad in zijne vorige zitting als begin sel heeft aangenomen de afschaffing der broodzetting verlangen dat daaraan geene uitvoering of verder gevolg worde gegeven. Be sloten de zaak aan te houden en in handen te stellen van burge meester en wethouders teri einde hij het in te stellen onderzoek naar doelmatige voorbereidende maatregelen tot afschaffing der brood zetting, daarop te letten en later aan den Raad verslag te doen. 7. Aan de orde is de beraadslaging over het concept-reglemeut van orde. Daar liet uur reeds ver verstreken is stelt de voorzitter voor dit onderwerp uit te stellen lot eene volgende vergadering. De heer van den Bosch geeft te kennen dat hij gedurende éénen. dag ter inzage heeft gehad een concept-reglement en eene nota van bedenkingen der commissie in wier handen dat concept-reglement was gesteld dut liet daardoor moeijelijk was geworden een overzigt van het voorgestelde te krijgen en stelt voor, dat van het primitieve ontwerp met de aanmerkingen der commissie één geheel worde ge maakt. Besloten de bestaande commissie met den voorzitter stel ler van liet ontwerp op te dragen om te zamen één ontwerp te for meren en daarover later te beraadslagen. Daarna is de vergadering gesloten. STATEN-GENERAAL. I11 de zitting van de eerste kamer van woensdag II. zjjn ingekomen: hoofdstuk XI der Staatsbegrooting (koloniën) en hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven). Door de com missie voor de verzoekschriften is omtrent eenige adressen verslag uirgebragt. In de zitting van de tweede kamer der Staten Generaal van den 9 dezer zijn de beraadslagingen over bet Xlde hoofdstuk der Scaats-begrooting voor 1 852 (koloniën) voort gezet en ten einde gebragt. Dat hoofdstuk is aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. Tegen hebben gestemd de beeren Sloet tot OldhuisTer Bruggen IiugenhoitzIVesterhof, Jongstra van der Linden, Zylker Blaupot ten Cate en van Hoevell, Daarna is het Xllde hoofdstuk (onvoorziene uitgaven) zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Engeland. Londen 8 december. Bijna dagelijks wordt aan het bureau van buirenlandsche zaken kabinetsraad gehouden. Het nieuwe dok re Southampfon werd eergisteren in tegenwoordigheid van duizende belangstellendenmaar zon der bijzondere piegtigheden geopend. Men meldt uit Parijs aan de Sunday Times, dat de correspondenten van nagenoeg al de Engelsche dagbladen aldani drie dagen lang aan de prefectuur van politie als opgesloten gezeten hadden en daar van uur tot uur de be- rigten ontvingen die zij genoodzaakt werden onveranderd aan de redacteurs dier.bladen mede te deelen. De zaak van den heer Salomonsden Israëlitischen vertegenwoordiger van Greenwich heeft II. zaturdag voor het hof gediend doch zijne advokaten hebben het "woord nog niet gevoerd. Ons ministerieel avondblad behelst heden eene redene- ring over de jongste gebeurtenissen in Parijs, waarin, gelijk vroeger, de gewelddadige schending der constitutie afgekeurd

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1