MIDDELBURGSCHE COURANT. W M°. 148. Donderdag 11 December. BcsUitrcu cit Cïbrniiuottfftttcu. departement fan marine. öiuncnÏAKÊüöcïtc Sijbintjcu. STijbutsjcu. GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van MIDDELBURG maakt be kend dat op Vrijdag den 12 December 1851 des namiddags ten half-twee nre eene openbare Zitting van den Gemeente raad zal plaats hebben. Middelburg, den 10 December 1851. De Burgemeester PASPOORT van GRIJPSKERKE. Onder nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Mi nister van Marine, zal, op Dingsdag den 16 December 1851, des voonniddags ten elf ureaan 's Rijks Werf te VLISSINGEN, bij inschrijving worden aanbesteed: Het HERSTELLEN van eenige gedeelten Besclioeijing en Helling op de Constructiewerf te Vlissingen. De Inschrijvings-biljetten zullen, behoorlijk en duidelijk op zegel geschreven, moeten bevatten de namen en woonplaats van den Aannemer en zijne Borgen en de aannemingssom in schrijfletters en verzegelduiterlijk des voormiddags ten elf ure van den dag der Besteding aan de Directie der Ma rine te Vlissingen moeten zijn bezorgd. Het Bestek en de Voorwaarden, waarnaar deze Aanbeste ding zal plaats hebben liggen ter lezing van de gegadig den ter Secretarie van het Ministerie van Marine te 's Gra- venhageen der Directie der Marine te Vlissingen, op eenige plaatsen in Logementen te Middelburg en Vlissingen, en ten Burele van den Hoofd-Ingenieur der Marine, bij wien alle verdere inlichtingen en op de beide werkdagen vóór dien der Besteding, ook aanwijzing van het werk kan ver kregen worden. Vlissingen, den 5 December 1851. De Directeur en Kommandant der Marine Bij deszelfs afwezigheid, De Equipagemeester J. LEHMAN de LEHNSEELD. AAN MO N Dl GIN G. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen in de Provincie Zeeland te Middelburg gevestigd brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden VooreerstDat de zoodanigendie verlangen met den eerstvolgenden Cursus, inde maand Januarij 1852, als Leer lingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven, of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Heer Voorzitter der Commissieen aan denzelven zulllen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag afgegeven door den Meer Burgemeester hunner woonplaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verplig- tingen en den tijd hunner toelating tot de Lessen de noo- dige teregtwijzingen zullen worden gegeven. En ten Tweede Dat de aanvang der Lessen zal plaats hebben op Maandag den 5 Januarij 1852, en dat dezelve zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als om schreven zijn in eene Lijst, welke van 2 Januarij af aan het Lokaal der School zal voorhanden zijn. Middelburg, den 8 December 1851. Namens de Commissie voornoemd, VAN BAKELGEMSecretaris. IVEI.II AD IG HEID De ondergeteekende heeft met dankzegging ontvangen uit de Kerk-collecte van 2 December, voor Haaksbergen f 1 en voor Sleeswijk van Z. B. M. V. f 1. Middelburg, 3 Dec. 1851. A. SLOTEMAKER Cz. De ondergeteekenden hebben het genoegen aan de Inge zetenen van Middelburg en omstreken te berigten dat door hen in persoon, en in overleg met den Kerkeraad van Arne- muidenop Zaturdag den 6 December jl. eene uitdeeling van Kleedingstukken aan de Diakonie-Armen aldaar geschied is tot eene geldswaarde van ruim 400. Zij brengen daar voor den dank der beweldadigden aan allen over, die de ondergeteekenden tot het doen dier uitdeeling hebben in staat gesteld en daaronder ook den Boekhandelaar J. K. de liegt door wien hun reeds bij voorloopige afrekening eene som van ƒ200 werd ter hand gesteld, voortspruitende deels uit vrijwillige Giften bij zijn-edele ingekomen deels uit de bij hem reeds ontvangen Gelden voor een door hem uitge geven Geschrift, getiteld: Armen. De ondergeteekenden gaarne binnen kort nog eene tweede uitdeeling wenscheude te doen aan die ongelukkigendie voor alsnog ook met den besten wil niet konden geholpen wordenverklaren zich voortdurend bereid Giften in Geld of Kleedingstukken voor genoemde Armen te ontvangen die zij de vrijheid nemen dringend der Christelijke weldadigheid aan te bevelen. Middelburg, den 8 December 1851. A'. SLOTEMAKER C/.., Pred. te Middelburg. II. van STRIENPred. te Kleverskerke. MIDDELBURG den 10 December. Verleden week werd alhier bij het provinciaal geregtshof in hooger beroep behandeld te zaak van den wel-eerw. heer Hendrik Mertetis, Roomsch Katholiek pastoor te St. Jansteen bij vonnis der regtbank te Goes veroordeeld tot eene gevan genisstraf van drie maanden, wegens het berispen van daden van het gemeente-bestuur dier gemeente in eene openbare rede op den kansel. Het hof heeft het vonnis der regtbank voornoemd bevestigd. Bij beschikking van den 30 november II. heeft Z. M. aan de hoofd- en verdere officieren van den plaatselijken staf vergund omeven als zulks voor het wapen der infanterie is voorgeschreven een witten pluim te dragen. Naar men uit Soestdijk verneemtheeft H. M. de ko ningin-weduwe donderdag laatstleden, een allerprachtigst afsclieids-dinó aan de autoriteiten dier streek gegeven ook de commissaris des konings en de burgemeester van Utrecht waren daarbij tegenwoordig. Heden zou H. M. van Soestdijk naar 's Hage vertrekken. De heeren Noorduyn en Zoon boekhandelaars te Go- rinchem die eenigen tijd geleden de gouden nijverheids medaille van den koning der Belgen ontvingen zijn nu door H. M. de koningin der Nederlanden met eene prachtige gouden pendule vereerd, voor de toezending van een pracht exemplaar van het Aardrijkskundig IVoordenboek door A. J. van der Aa. Zr. Ms. stoomschip ardjoeno onder bevel van den capitein-luitenant-ter-zee A. .1. Voet, aan boord hebbende den oud-gouverneur van Nederlandsch-Indieis, volgens berigt van Calcutta van den 22 october van Batavia aldaar aangekomen. In het Handelsblad van 5 dezer komt de volgende adver tentie van de maatschappij la Prévoyance voor Het Nederlandsche comité van inschrijvers in de Pré- voyance brengt ter kennis van belanghebbenden dat de tegen 2 dezer te Parijs belegde algemeene vergadering, wegens ontoereikende opkomst (een gevolg misschien der politieke gebeurtenissen), tot later is uitgestelddat overigens de zaak der Prévoyanceofschoon zeer verward en groote deficits opleverende zoodanig isdat zij geene groote bezorgdheid behoeft in te boezemen dat de te korten meestal zijn ont staan door het wederregtelijk opsteken der intresten dat de activa bestaan uit 725,000 fr. Fransche 5 pets. rente, bene vens het waarborgs-kapitaal ad 17,000 fr. 5 pets. rente; dat het juiste bedrag der passiva bij den verwarden toe stand der boeken nog niet naauwkeurig heeft kunnen wor den opgenomen, doch dat het meer dan waarschijnlijk is, dat er voor de inschrijvers weinig of misschien geen verlies op hun gestort kapitaal bestaat. CsetO ^r* Keyzer Amsterdam 4 december 1851. Ed. Blek man. J. de Man." STATEN-GENERAAL. eepste kamer. Zitting van 8 december In deze zitting zijn ingekomen de hoofdstukken VIII IX AIX B en X van de Staatsbegrooting over 1852. Ach tervolgens zijn met algemeene stemmen de aan de orde ge stelde wets-ontwerpen aangenomen. tweede kamer. Zitting van 8 december. De beraadslagingen over het Xlde hoofdstuk der Staatsbe grooting voor 1852 (koloniën), zijn voortgezet. De her vatting der beraadslaging werd bepaald op den volgenden mor gen ten 11 ure. Engeland. Londen 6 december. Ten gevolge der tijdingen uit Parijs werd eergisteren aan het bureau van buitenlandsche zaken een kabinetsraad gehouden die ruim drie uren duurde. Gisteren en heden werd andermaal een langdurige kabinetsraad gehouden. Binnen kort zullen de zittingen van het parlement we der aanvangen. De radicalen en de ultra-hervormingsgezinden hebben reeds eene groote meeting gehouden met het doel om lord John Russell, voor zooveel het kiesregt betreft, te noodzaken de concessien in te willigen welke zij verlan gen. De Wigh-ministers zouden genegen zijn hunne onder steuning aan te nemen, indien zij op die wijze eene groote meerderheid op hunne zijde konden krijgen. Van den an deren kant heeft sir James Graharn besloten ten uiterste vrijgevig te zijn met het verleenen van concessien en vrij heden en het gerucht is in omloop dat de hoofden der Tory-partij niet meer gelijk in 1830, aan den volkswil weer stand zouden bieden maar daarentegen zouden trachten om het hunnen tegenstanders in het verleenen van concessien af te winnen. Dit zou tan minste de staatkunde zijn van den heer Benjamin df Israëli. De Timeszoowel als het ministeriele avondblad en andere dagbladen, weiden uit overliet gevaar, dat Frankrijks ware vrijheid door despotismus verstikt wordten over dataan de andere zijde eene hevige terugwerking van de republi- keinsche en socialistische partijen zal plaats grijpen. ultscliland. IVeenen 4 december. De meeste dag bladen laten zich even als de Lloyd gunstig uit over de on derneming van L. N. Bonaparte. Alleen de Ostd. Post denkt hierover minder gunstig en ziet daarin niets anders dan de begeerte om aan het roer van den staat te blijven. Men verzekertdat het plan tor organisatie der marine 's keizers goedkeuring heeft erlangd. Er zouden van jaar tot jaar regelmatig een overeenstemmend aantal oorlogschepen worden gebouwd zoodat de vloot na verloop van vijf ja ren eene het keizerrijk waardige houding zou hebben. De gemeenteraad van Weenen behandelt thans de ste delijke begrooting van 1852. De uitgaven zijn op 4,145,62? fl. geraamd. Berlijn 7 december. De regering hoewel zij zich vroe ger tegen eene vermeerdering der consulaten had verklaard heeft thans besloten op die plaatsen waar zich bijzondere behoefte daaraan gevoelen doetzoo als op sommige han- delspunten in het Oosten handels-agenten aan te stellen. Het is nog onbepaald wanneer de eerste en tweede kamer op nieuw zitting zullen houden, daar er, behalve de gemeente-wet en het verdrag van 7 september, voor als nog slechts zeer onbeduidende onderwerpen te behandelen zijn. De afgevaardigden hebben nog maar een gedeelte van het budgetde begrooting van het ministerie van koophan del ontvangen daar de overige deelen nog niet zijn afgedrukt. Keulen 7 december. Het voornaamste dagblad dezer stad prijst in zijn hoofd-artikel den coup d'état van Lodewijk Napo leon wel niet, en vergelijkt dien zelfs, wanneer hij al eene treurige noodzakelijkheid geweest isbij de poging om een kranke met vergif te genezen waardoor het Iigchaam wel uit oogenblikkelijk gevaar gered maar toch aangetast en verzwakt wordt. Echter deelt dat blad een bij de redactie ontvangen berigt medewelks bevestiging eenigzins tot ver ontschuldiging van den Franschen president strekken zou. Changarnier en zijne medestanders zouden namelijk den 5 december bepaald hebben om van hunnen kant een coup d'état te doen niet minder onwettig dan dien met welken Lodewijk Napoleon hen is voorgekomen. Op het ontvangen der tijdingen wegens de groote gebeurtenissen te Parijs heeft de Oostenrijksche bevelhebber te Hamburg ernstige maatregelen van voorzorg genomen en onder anderen het gebouw waarde wapenen en ammunitie zijner troepen bewaard worden en dat tot hiertoe slechts door twee schildwachten bewaakt werd, door twee kom- pagnien doen bezetten. Spanje. Madrid 2 december. Heden moet in de ka mer van afgevaardigden de discussie geopend worden over het voorstel van den heer Mayansstrekkende tot het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie. Over dit voorstel is de heer Bravo Murillo veel minder verontrust dan over datbetreffende de onschendbaarheid der afgevaardig den. Hij rekent bij de behandeling van dit laatste voorstel welke morgen zal plaats hebben, op eene aanzienlijke meer derheid. Frankrijk. Parijs 7 december. De diepste rust blijft hier heerschen. De tijdingen uit de departementen lui den gunstig te Nismes en Marseille is het berigt van den coup d'état met geestdrift ontvangen. Volgens de officiële berigten wordt de Bonapartistische partij voortdurend mag- tiger. Te Moulins en Nantes merkt men nog immer eenige gisting op te Lyon heeft de krachtige houding van den generaal Castellano elke poging der revolutionnairen verijdeld. Men begroot het aantal personenwelke in de laatste dagen in deze hoofdstad gesneuveld zijn, op 2400. De Moniteur bevat heden eene reeks besluiten van den president der republiek waarbij bet volgende wordt te ken nen gegeven Het herstel der orde door de troepen welke tegen den opstand gestreden hebbenzal hun toegerekend worden voor een veldtogt. De departementen van Saone-et- Loire en Allier zijn in staat van beleg gesteld. De heer M. Duvaloud-prefect, wordt benoemd tot buitengewoon commissaris der regering in de departementen van de Cótes du Nord Finistère, Ile et Vilaine Beneden-Loire, Morbi- hanMaine et LoireVendée en Mayenne. De heer Car- lier wordt insgelijks tot buitengewonen commissaris benoemd in de departementen AllierCher en Niêvre. De heer L. Lehon wordt benoemd tot kabinets-chef van het ministerie van binnenlandsche zaken. De heer P. Leroysecretaris generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken, wordt benoemd tot prefect van Calvados. Eindelijk bevat de Moniteur de benoeming van verschei dene andere prefecten. Men verzekert datten gevolge der rustwelke in het departement der Gironde heerscht, de staat van beleg zal worden opgeheven. Bij besluit van den generaal de Lawoestine is de heer de Cha- puis benoemd tot opperbevelhebber van het 4de legioen der na tionale garde ter vervanging van den heer Ramond de la Croisett\, wiens ontslag is aangenomen. Heden avond zag men nog talrijke gevangenen naar de prefectuur van policie voeren. Verscheidene familien hebben de lijken van hunne ge sneuvelde bloedverwanten terug geëischt; men heeft dit ver zoek echter van de hand gewezen ten einde elk voorwendsel tot zamenscholingen uit den weg te ruimen. De lijken worden in bijzondere kuilen begraven, kun nende iedere familie dan later de lijken harer bloedverwan ten opdelven. Men heeft heden op verschillende plaatsen beslag gelegd op wapens en krijgsbehoeften her is daarbij geble ken dat zij meest allen aan nationale gardes toebehoorden, De inspecteurs van policie hebben heden in de goten een aantal met kruid gevulde blikken doozen gevonden die daar door de insurgenten schijnen verborgen re zijn. Al de insurgenten die men gekwetst heeft gevangen genomen, worden thans in de hospitalen verpleegd. Volgens den Constitutionnel hebben de Fransche uitge wekenen te Genève eene vergadering gehouden, en 11a lang durige en onstuimige beraadslagingen besloten om niet in Frankrijk terug te keeren.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1