VERVOLG op de Middelburgsche Courant van Zatur- dag den 6 December i8Si. inütiSEÜanbscIte Men verneemt, dat het onlangs bekend geworden ko ninklijk besluit van den 5 october 11. Staatsblad 110. 138), betrekdelijk de briefwisseling met Nederlandsch Indie door de Landpostvoor het eerst zal worden toegepast op de brieven en gedrukte stukken die met de landmail van*: de cember 1851 uit dit rijk naar Nederlandsch Indie, of uit de kolonie naar het moederland verzonden worden zoodat de brieven behoorende tot de verzendingen over en we der, van october en november 1851, ofschoon eerst in december 1851 en jannarij 1852 ter plaatse van bestem ming aankomende, nog volgens de oude voorschriften zul len worden behandeld. De expeditie der brievenmaal over Marseille geschiedt van Breda, met den post. die op den 24 van elke maand des morgens vroeg, van daar naar Parijs vertrekt; zoodat er nog met den avondpost van den 23 brieven over Marseille kunnen worden verzonden. De expeditie van de brievenmaal over Southampton ge schiedt van Rotterdam met de pakketboot op Londen van den 18 der maand, indien het alsdan postdag is, en anders met de laatst vorige gelegenheid; in dier voege, dat de brievenmaal in ieder geval vóór den 20 der maand te Lon den zal kunnen zijn om in den vroegen morgen van dien dag naar Southampton te vertrekken. De expeditie der brievenmaal over Triest geschiedt van Arnhem, op den 22, met de eerst vertrekkende Duitsche post, in de rigting van Berlijn; zoodat de laatste brieven op den 21 van hier naar Arnhem moeten geëxpedieerd worden. Het is echter raadzaam, om, bij dergelijke verzendingen' indien mogelijk de brieven een dag vroeger op het post kantoor te bezorgenen althans den laatsten posttijd niet af te wachten buiten noodzakelijkheid. Te Nijmegen is 11. zaturdag overleden, de heer .7. C. van Rijnevelddoctor in de wijsbegeerte, ridder van de beide Nederl. orden eti van die van den Rooden Adelaar van Pruissen 3de kl., kolonel, chef van het wapen der artillerie in Neêrlandsch Indie tot herstel van gezondheid voor eenige maanden herwaarts overgekomen. Hij ntogt slechts den ouderdom van 52 jaren bereiken. Het vader land en de koning verliezen in hem een' der kundigste of ficieren van het leger. De brieven welke men per Overlandmaii via Sou thampton of via Triest, of wel via Marseille, naar Neder- landsch Oost-Indie zou willen verzendenkunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd wordente weten via Southamton gefrankeerd en ongefrankeerd tot half 7 ure des morgens van den 17 dezer; via Triest, gefrankeerd tot half p en ongefrankeerd tot 9 ure, des avonds van den 31 dezer en via Marseille gefrankeerd tot half 9 en onge frankeerd tot half 10 ure, des avonds van den 22 dezer. In eene te Amsterdam gehouden bijeenkomst op II. maandag van leden der tweedederde en vierde klassen van het Koninklijk Nederlandsch Instituut, is een geopperd voorstel tot onderlinge vereeniging, als vrije academie van letteren en kunsten, na langdurige beraadslaging, 0111 ver schillende redenen, bij meerderheid van stemmen verwor pen; ook werd besloten 0111 op de verklaring, door leden uit de eerste klasse gedaangeen antwoord of weerklank te geven. Eergisteren is door de correctionele regtbank te Amster dam uitspraak gedaan in de zaak van P. van Viersen ge pensioneerd kapitein te Naarden en Johannes de Vries re dacteur van de Ware Volksstem. De regtbank heeft eerst- genoemden ontslagen van regtsvervolging ter zake van de aanklagte van laster en beleediging jegens den burge meester der stad Naarden en laatstgenoemden veroordeeld tot ƒ25 boete, wegens de te last legging eener aangeduide on deugd in een artikel van zijn bladaan den Zaandammer luitenant der schutterij Klaas de Lange. Uit Luxemburg wordt gemeld dat Z. K. II. prins Hendrik dingsdag van daar zou vertrekken, naar 's Gra- venhage terugkeerende. Er werden te Berg en te Walver- dange appartementen in gereedheid gebragtom den vol genden zomer H. M. de koningin-moeder aldaar te ontvangen. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van 3 december. De kamer heeft woensdag hare werkzaamheden hervat. Onder de stukken welke in deze zitting zijn ingekomen behooren de verschillende door de tweede kamer onlangs aangenomen we's-ontwerpen onder anderen de hoofdstukken I, II, III en IV der Staatsbegrooting van 1852. De ver gadering heeft besloten al die ontwerpen naar de afdeelingen te verzenden. Daarna is de kamer overgegaan tot het trekken der afdee lingen. Na den afloop daarvan hebben de leden zich naar hunne afdeelingen begeven ten einde zich met de benoeming van voorzitters en onder-voorzitters bezig te houden. TWEEDE KAMER. In de zitting van dingsdag avond is het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1852 (binnenlandsche zaken) met 57 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Groen van Prinsterer Mackay en van Lynden. In de zitting van woensdag ochtend is het Vide hoofd stuk der Staatsbegrooting (Hervormde en andere eerediensten) aangenomen met 54 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de heeren: ReindersHengst, Sloet tot OldhuisWesterhof, de Moraaz en L. D. Storm. Het Vilde hoofdstuk der Staatsbegrooting (Roomsch-katho- lieke eeredienst) is aangenomen met 59 tegen 2 stemmen die van de heeren L. D. Storm en Hengst. De vergadering zou woensdag avond ten half acht ure over gaan tot de beraadslaging over het Vlllste hoofdstuk der begrooting (marine.) Engeland. Londen t december. De lords-commis- sarissen der schatkist hebben aan de bevoegde autoriteit ver gunning verleend om vrij van regten toe te laten zoo vele werken van godsdienstlgen aard in de Duitsche taal als het Evangelische comité zal noodig achten om gratis door hetzelve te worden uitgedeeld. Met den dag van heden heeft de uitvoerende commissie van het glazen paleis hare magt geëindigd verklaard zoo dat de weinigen, die hunne goederen nog niet uit het ge bouw hebben weggeruimdzich tot de oprigters moeten wenden, aan wie zij waarschijnlijk eenige pakhuishuur zul len hebben te betalen. De koninklijke commissarissen hebben echter den tijd voor de ontruiming tot. 1 janbarij verlengdna welken dag het gebouw voor het publiek gratis zal worden opengesteld. Een groot gedeelte der tentoongestelde goederen is verkocht geworden en aan de hoop van nog meer te verkoopen wordt de draling in het opruimen der goederen toegeschreven. Aan den mayor van Southampton zalwegens zijn prijzenswaardig gedrag in het uitoefenen zijner ambts- en burgerpligten een geschenk ter waarde van 500 p. st. wor den aangeboden en wel op 18 dec., zijn geboortedag. Lord de Blaquiere zoon van den onlangs overleden lord, is 11. vrijdag met het vermaarde jagt Amerika naar Gibraltar en andere plaatsen aan de Middellandsche zee ver trokken hij wordt in het aanstaande voorjaar terug ver wacht. Kapitein J. Weeksvan de stoomboot Madrid, heeft namens Kossuth een fraaijen zilveren beker ontvangen, uit erkentelijkheid voor zijne goede zorgen en oplettendheid ge durende diens overtogt van Gibraltar naar Southampton. iSuïÉseMasïüI. PVeenen 30 november. Men meldt, dat de regering voornemens is in eenige havens electrische telegrafen te doen aanleggen deels om bij nevelachtig weder de signalen der schepen op te zenden deels om het nade ren van sluikers naar de kusten te bemoeijelijken. De grootvorst Konstantijn is den 27 te Triest uit Ve- netie teruggekomen. De keurvorst van Hessen heeft het 8ste reg. huzaren ontvangen dat zijn naam zal voeren. Men meldt, dat de gevallen van geestverbijstering op eene schrikbarende wijze toenemen en dat de politiek niet vreemd is aan dit verschijnsel. Uit Gratz meldt men dat te Cel 1 i den 26 het dak van eene wachtkamer op het spoorweg-station door de groote hoeveelheid gevallen sneeuw ingestort iszonder dat even wel iemand daarbij beschadigd is. Den 15 november is te Macerata een doodvonnis voln trokken tegen twee grondbezitters en een studentwelke de- ió mei 1846 een moordaanslag tegen 2 priesters gedaan hadden. Berlijn 2 december. In de eerste kamer is gisteren door den minister van binnenl. zaken het ontwerp tot wijziging der gemeentewet ingediend. Er is eene commissie van 25 leden benoemd, om dat ontwerp te onderzoeken. In de tweede kamer zijn secretarissen gekozen. Verschei dene wets-ontwerpen zijn ingekomendie naar commissien van onderzoek zijn verzonden. De linkerzijde der tweede kamer heeft een comité be noemd om een gemeenschappelijk optreden der oppositie waar die wenschelijk wordt geacht, mogelijk te maken. Er is besloten een voorstel te doen tot een adres van antwoord. Er is nog geen besluit door de regering vastgesteld omtrent den tijd waarop de leening van 21 millioen ten dienste der spoorwegen zal worden genegotieerd. In Berlijn zijn thans 272 brievenbestellers; 172 meer dan voorheen. Even als in Engeland, schijnt ook hier de schrijflusf toe te nemen naarmate het port geringer en het vervoer sneller is. De inkomsten vermeerderen derhalve aanzienlijk. De All. Ztg. spreekt van niet minder dan een millioen. Voor het criminele hof werd dezer dagen eene hoogst zeldzame zaak behandeld, namelijk eene beschuldiging van bigomie tegen eene vrouw. Keulen 2 december. De koninklijke akademie van weten schappen te Munchen heeft den beroemden geschiedschrijver Macaulay tot lid der klasse historie gekozen. Het water in een der putten in Keulen werd sinds eenigen tijd ondrinkbaar bevonden. Men stelde een onder zoek in uit den put werd het lijk reeds half vergaan van een soldaat opgehaald. Sedert het opdelven van schatten uit de mode geraakt ishebben eenige bedriegers een ander middel gevonden om de ligtgeloovige menigte te misleiden te weten door (Jet voorspiegelen van het uitzigt op ontzaggelijk groote grje- nissen welke uit Holland, Engeland, Amerika Oos/- en West-Indie enz. zouden moeten komen opdagen. In den laatsten tijd hebben zich in Zwitserland vele bedriegec# van die soort opgedaan. Zoo wil men b. v. alle personen j welke Metzger heeten aan het verstand brengen dat zij" nabestaanden zijn van zekeren generaal Theobald Metzger welke ettelijke millioenen zoude nagelaten hebben. Helgie. Brussel 2 december. De kamer van koop handel van Gend heeft zich met 13 stemmen tegen 1 voor het verdrag met Nederland verklaard. VMUIHREi' HST FRAKKBIJH. Parijs 3 december. De nacht is rustig voorbijgegaan en zonder de minste vertooning van oproer. In den ochtend waren de voorste den rustig en de winkels waren als naar gewoonte geopend. Het volk verdrong zich om de proclamatien van den presi dent te lezen. Tegen 10 uur vormden zich hier en daar groepen waaronder men ex-vertegenwoordigers der berg- partij opmerktesommigen gewapend met jagtgeweren en dolken. Deze plakten geschriften aanonderteekend door Michel de Bourgesj en anderen welke het volk aanzette- den om de wapens op te vatten. Zij zijn echter zonder veel moeite uiteengejaagd. Slechts op twee plaatsen heeft men naderhand nog getracht opstand te verwekkendoch zonder eenig ernstig gevolg, in de voorstad St. Antoine en in de straat Sainte Marguerite. Daarbij hebben schermutselingen plaats gehad en zijn de ex-leden der bergpartij Boudin en Madier de Montjou ge troffen door geweerschoten de eerste doodelijk. De op standelingen hadden het voornemen de gevangenis Mazas in te nemen. De ontvangene bevelen worden met den meesten ijver en naauwgezetheid uitgevoerd. De troepen houden zich zeer goed. Er hebben nog verscheidene arrestatien plaats gehad. De krijgsraden zijn permanent verklaard en vonnissen over degenen die door de militaire magt worden gevat. Als een bewijs van de kalmte welke onder de bevolking heerschthaalt men aan dat niet een der estafetten of sol daten met het overbrengen van bevelen belastzelfs op eenige wijze is beleedigd geworden. Brieven uit Versailles Nantes Corbeil, Fontainebleau MelunOrleansNevers en Rouen melden dat in die plaat sen de berigten uit Parijs met goedkeuring waren ontvan gen. De reserve-troepen zijn aangekomen. Heden avond zal er ongeveer 100,000 man te Parijs zijn. Men sprak er van dat eenige vertegenwoordigers zich bij Victor Hugo zouden vereenigen 0111 een beroep aan het Fransche volk te zamen te steilen. Er werd verhaald dat de generaal Bedeau zou zijn over leden. Dit wordt echter tegengesproken. De generaal ont ving slechts eene wond hem door een degensteek toege- bragt bij zijne inhechtenisneming. Tegen den avond liep het gerucht op de boulevardsdat Ledrti-Rollin te Parijs was. Laatste berigten, 10 uren des avonds. Er worden op nieuw pogingen in het werk gesteld om een gewapenden wederstand te beproeven. Er zijn bar ricaden opgeworpen in de Rambuteau en naburige straten. De militaire magt heeft er zich evenwel onmiddelijk mees ter van gemaakt. Beursherigt. De 3 pet. 56,350*.; 5 pet. 91,60 fr. MIDDELBURG TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDEUS ABRAHAM?.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 3