MIDDELRURRSCHE C O E R A N T. m N°. 146. Zaturdag 6 December. UcisUivcu cit Ctbminiölraticii. BimicnSaab^filic ^ijbuigsn. 4 kv MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Provincie Zeeland. De Gegadigden worden verwittigddat de op den 27 November jl. plaats gehad hebbende Aanbesteding van HET VERDIEPEN EN YERBREEDEN DER WATER LEIDING BEWESTEN HET KANAAL TAN NEU ZEN geïmprobeerd is, terwijl van dat werk eene HERBE STEDING zal geschieden op Donderdag den 11 December aanstaandedes voormiddags ten 10 ure aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg; alles overeen komstig de eerste Besteding. 's Gravenhageden 2 December 1851. De Minister van Binnenlandsciie Zaken THORBECKE. MARINE. Op Dingsdag den 16 December aanstaande zal, ten Burele van den Directeur en Kommandant der Marine te VLISSIN- GEN, onder de nadere goedkeuring van Zijne Excellentie den Minister van Marine, plaats hebben eene Herbesteding voor de levering van VERSCH RUNDVLEESCH, ten be hoeve van Zr. Ms. Zeemagt te Vlissingen en op de Schelde benoodigd van den 1 Januarij tot den 31 December 1852. De gezegelde Inschrijving-Biljetten zullen des morgens vóór 12 ure van den dag der Besteding vrachtvrij moeten bezorgd zijn ten Burele van den Directeur en Kommandant voornoemd wordende de Gegadigden met opzigt tot der- zelver inrigting de wijze van Besteding en het ter lezing leggen der voorwaarden, verwezen naar de Aankondiging, laatstelijk geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant van 25 November 11. no. 279. GENEESKUNDE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Woensdag den 7 Januarij 1852, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men,' of totdat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 5 December 1851. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. STRANDVONDERIJ. De Regthebbenden op twee Fusten MADERA-WIJN gemerkt XEFLL8C.0.en op een' Greinen BALK, ge merkt DBR-G W SG, worden opgeroepen zich ter re clame aan te melden bij den Opperstrandvonder Bewesten- Schelde, te Middelburg. Mr. W. N. Lambrechtsen Thesaurier van het Neder- landsch Bijbelgenootschap Afdeeling Middelburgmaakt bij deze bekend dat de collectewelke, na den afloop der op den 27 November jl., inde Nieuwe Kerk gehouden Avond- Godsdienstoefening ten voordeele van voornoemd Genoot schap gedaan isbedragen heeft de somma van honderd en twee Gulden vier en zestig Cent; alsmede dat hem, den eersten dezer loopende maand uit de voormiddag-collecte in de Koorkerk op II. Zondag in een geopend Billetonder het opschrift Bijbelgenootschap één Guldenstuk is ter hand gesteld. Middelburg, den 5 December 1851. Dingsdag avond jl. werden door DIAKENEN der Npder- duitsche Hervormde Gemeente alhier, na het eindigen der Godsdienst-Oefening inde Nieiuvekerkgecollecteerd drie verzegelde pakjes volgens derzelver opschrift bestemd voor het Zendeling-Genootschapvoor Haaksbergen en voor de verjaagde Predikanten te Sleeswijk. Diakenen hebben de eer te berigtendat zij het eerstgenoemde hebben doen bezorgen bij Ds. .7. van Deinse en de beiden anderen bij Ds. A. Slotemaksr Cz. Diakenen voornoemd G. JERAS, Praeses. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG den 5 December. De breede kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeen te alhier heeft heden tot leeraar beroependen wel-eerw. zeer gel. heer J. C. Hentzepeterpredikant te Katwijk-aan-Zee. Eergisteren avond had alhier de vroeger aangekondigde muzykale opvoering plaats, in het kerkgebouw der Waal- sche gemeente. Dezelve verdient in allen opzigre eene eervolle vermelding, daar zij, in aanmerking genomen de localiteit (die niet toeliet het zangpersoneel gunstiger te plaatsen of tot grooter getal op te voeren) weinig te wen- schen overliet. De uitgevoerde zangstukken waren voor treffelijk gekozen. Ernstig van inhoud waren zij niet te min rijk in afwisseling. Het orgel-accompagnement was zeer doelmatig en getuigde dat de concertgevers ook dat gedeelte hunner taak niet verwaarloosd hadden, zoodat het in eene goede evenredigheid stond tot de sterkte van het koor, zonder iets te kort te doen aan de volheiden liefe lijkheid van geluid. Het geheel maakte op de groote schaar van luisteraars een buitengewonen indruk. Het scheen alsof al de aanwezigen door den statigen ernst der orgeltoonen en den verheven inhoud der zangstukken werden aangegre pen zoodat, niettegenstaande de kerk bijna geheel vol was de diepe stilte en de eerbiedige aandacht opmerkenswaardig waren. Niet minder dan de opgevoerde zangstukken werden de afzonderlijke orgel-compositien allerverdienstelijkst uitge voerd waarvoor de concertgevers allen lof verdienen. Het uitmuntende kerkorgel heeft daartoe ook bijgedragen. Eere en lof mogen allen hebben, die tot deze opvoering hebben medegewerkt. Eere en lof vooral de heeren Ceulen en Labrantdie, met voorbijzien van eigen belang, menig uur daaraan hebben opgeofferd, dat eene andere bestemming had. De zuivere opbrengstten voordeele van de Vereeniging tot het bezoeken der armen en van de Commissie Loon voor iVerk, is nog niet met volkomen juistheid op te geven, doch zal zeer nabij de ƒ575 zijn; eene bijdrage die, bij de nog onbekende buitengewone behoeften die de ingetreden winter kan aanbrengen zeer belangrijk is te achten. Z. M. heeft aan de commissie uit de provinciale Staten van Zeeland belast met het ontwerpen der instructie voor de gedeputeerde Staten magtiging verleendom na het sluiten der Staten-vergadering hare werkzaamheden voort te zetten. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 november worden met den 1 januarij bevorderd 1. In het korps zee-officieren a. bij keuze, tot schouten bij-nacht de kapits.-ter-zee IJ. Ferguson en .7. F. D. Bou- riciusb. volgens ouderdom in rang, tot kapits.-ter-zeede kapits.-luit.-ter-zeeJV. Stefens.7. IV. StollJ. IV. F. Fruchtjhr. P. G. .7. de Haze Bomme A. .7. de Smit van den Broecke C. Noorduyn en J. L. van Hasselt. Tot kapit.- luits.-ter-zee de luits.-ter-zee van de iste ld.jhr. H. .7. L. 'F. de Vaynes van BrakellII. ,7. van MaldeghemA. van IVachendorf van RijnC. J. BerghuisG. C. Alvarez B. G. EscherA. IVoutersz.7. de Haan .7. May I-V. ba ron de Constant Rebecque en G. van Voss. Tot luits.-ter-zee van de iste klasse, de luit..ter-zee van de 2de klasse: A. .7. Kr oefP. A. SchultzP. M. CollardA- .7. van Kuyk PVittermansP. A. van Rees, .7. Vos, R. L. de Ilaes, G. F. G. Gobius A. R. BlotnmendalA. A. van GendtC. A. Vreede en jhr. F. de Casembroot. Tot luits.-ter-zee van de 2de klasse, de adelborsten der iste klasse F. E. Rolof M. L. .7. van Asperen G. R. Castendijk, PV. L. de Ko ning, D. A. Coomans de Ruiterjhr. IV. F. van Spengler G. IV. C. IVestenberg A. van Swinden C. Eeg D. Schuur man FV. D. 's GraeuwenIV. F. G. L. van Gorkum.7. P. M. IVillinckP. S. R. Drijfhout van Ilooff en ,7. E. Cornelissen en 2. Bij het korps mariniers, tot isten kapitein, den kapi tein L. Oudraat, tot kapitein, den isten luitenant jhr. A. A. van Neukirchen genaamd Nijvenheim. Tot isten luitenant, den eden luitenant .7. Gautieren te benoemen bij laatstge noemd korpstot eden luitenantden sergeant .7. J. Kom- dörfer. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 30 nov. wordt de benoemde schout-bij-nacht II. Ferguson, met den Iaatsten dezereervol ontslagen van het bevel over het wachtschip de sambre en dat bevel met den 1 januarij opgedragen aan den kapitein-ter-zee A. C. van Braam Houckgeest. Bij Zr. Ms. besluit van den 30 nov. wordt de benoemde schout-bij-nacht J. F. D. Bouriciusmet den 1 januarij, be noemd tot directeur kommandant der marine te Willemsoord. Onlangs is weder bij den Boekhandelaar IV. Eekhof, te Leeuwardenuitgegeven de Almanak voor Landbouwers en Veehoudersvoor 1852. Wij bevelen dit boekje gaarne aan onze lezers aan als bevattende vele nuttige wenken om van den landbouw en de veeteelt de meeste voordeeleu te trekken. Het verdienteven als het bij dezelfde uitgevers van de pgrs gekomen werkje over de Veefokkerij de belang stelling van allen die tot den landbouw in eenige betrekking staan. Door de laaggestelde prijzen zullen deze boekjes ongetwijfeld in veler handen komen en algemeen nut ver spreiden. Wij verwijzen verder naar de advertentie. Vergadering van den Gemeenteraad te Vlissingen. Zitting van 1 december. De vergadering vvetd geopend des namiddags ten één uur en voortgezet tot half vier ure, hervat des avonds ten zes ure en is geëindigd ten half twaalf ure. In dezelve zijn de nieuw benoemde secretaris en ontvanger beëedigden heeft de eerstgenoemde ter vergadering zitting genomen. Na eenige wisseling van gevoelen ten dien opzigte waaraan de voor zitter en de heeren van Uye Pieterse eti Uyttenkooven deel namen is bij stemming aan burgemeester en wethouders op gedragen het concipiëren der instructien van secretaris en ontvanger. Wordt verder vastgesteld de verordening omtrent den rooster van aftredingdoor burgemeester en wethouders ter tafel gebragt, en overgaande tot de loting daarvan ten gevolge, zijn aangewezen te behooren tot de eerste aftreding .de heeren Lagaayvan Uye Pieterse, Dutilh en Borg hst ij n y-tot de tweede aftreding, de heeren SchmidtIVinkelmanIVels en het nog te kiezen lid en tot de derde aftreding, de heeren Basrt Fraser VerdoornCallenfels en Uyttenhooven. Het concept-reglement voor het alhier opgerigt instituut van middelbaar en lager onderwijsin behandeling genomen, wordt na geene algemeene beschouwingen te hebben uit gelokt artikelsgewijze overwogen en 11a verwerping van eenige wijzigingen door onderscheidene leden, vooral op de prijsbepaling voor de leerlingen en het leveren der boeken, door den onderwijzer voorgesteld, definitivelijk aangenomen en vastgesteld. Wordt besloten, op verzoek van A. .7. Frenkshulp onderwijzer van de stads-armschooluit hoofde van de gering heid zijner jaarwedde slechts 200 bedragende aan hem overliet loopende jaar eene gratificatie toe te leggen van 50. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld eene verordening op de wijze van afkondiging der plaatse lijke verordeningen door de ter vorige vergadering daartoe benoemde commissie ontworpen en bij monde van den rap porteur, den heer van Uye Pieterse, aan de vergadering voorgedragen. Wordt in behandeling gebragt en goedgekeurd de stede lijke rekening over het jaar 1850. Vervolgens brengt de commissiebelast met het onder zoek der stedelijke begrooting voor 1852, bij monde van den heer Schmidt, rapport uit, en wordt dezelve begroo ting artikelsgewijze onderzocht en overwogen. Hoezeer de tegenwoordige inrigting derzelve, en onderscheidene posten daarop gebragt, tot verschillende beschouwing aanleiding gaven waaraan alle leden deelnamen is gezegde begrooting, behoudens eene vermeerdering van f 35 in buitengewone en gewone ontvang, wegens vergoeding voor het nominatieve gebruik van een pakhuisje naast de teekenschool alhier, aan den heer F. IVibaut toegestaan, en van ƒ1630 voor op breng van mastspecien straaiasch en vuilnisna de opmaking der begrooting verpachtmitsgaders in uitgaaf van den post no. 45, herstelling van haven, kaaijen enz., met ƒ1630, volgens de voordragt van burgemeester en wethoudersaan genomen en vastgesteld tot de som in ontvang van 105131,98 en in uitgaaf van 102166,68 sluitende alzoo met een batig slot van 2965,30. Bij de overweging dier begrooting is mee meerderheid van stemmen besloten de volgens het voor schrift gedrukte omschrijving van den post van onvoorziene uitgaven als ter beschikking van de provinciale autoriteit, te doen vervangen door de eenvoudige benaming van onvoor ziene uitgaven; wordende beschouwd de zelfstandigheid der gemeenteraden mede te brengen dat deze zonder tusschen- komst van het gedeputeerd bestuur over dezelve in het be lang der gemeente kunnen beschikken. De posten wegens jaarwedden op de begrooting uitgetrokken worden ook alleen als crediet-posten ter dier zake toegestaan ten gevolge der regeling later daarvan te doen door het gedeputeerd bestuur na verhoor van den gemeenteraad. Eindelijk brengt de commissie belast met het ontwerpen van een reglement van orde voor den raad rapport uit bij monde van den heer IVinkelmanen legt over eencon cept-reglementhetwelk eerst bij algemeene beschouwin gen en vervolgens artikelsgewijze wordt in beraadslaging ge bragt en is hetzelve 11a verschillende wijzigingen te heb ben ondergaanten gevolge der bemerkingen door onderschei dene leden noodig geoordeeld alzoo veranderd en gewij zigd in zijn geheel ter stemming gebragt en definitivelijk aangenomen en vastgesteld. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 50 kinderen; 24 van het mannelijke en 26 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 33 personen 16 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 10; van 1 tot 5 jaren oud, 25 van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, 2; van 15 tot 20, 1; van 20 tot 25, o; van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40 3 van 40 tot 451 van 45 tot 50, 1 van 50 tot 55 o; van 55 tot 60 1 van 60 tot 652 van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, o van 75 tot 80 1 van 80 tot 85, 4. Gehuwd 20 paren. Gedurende de maand november 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 35 kinderen; 18 van het mannelijke en 17 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 17 personen; 10 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen een milirair in het hospitaal en twee elders overledenen doch al hier ingeschreven.) Levenloos aangegeven 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 4; van 1 tot 5 jarenoud, 3; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25 1; van 25 tot 30, o; van 30 tot 35 I van 35 tot 401 van 40 tot 452 van 45 tot 50 o van 50 tot 55, o; vat) 55 tot 60, o; van 60 tot 65, o; van 65 tot 70 2 van 70 tot 75, 2; van 75 tot 80, 1; van 80 tot 85, o. Gehuwd 9 paren. Het vervolg der Binnenlandsehe en de tijdingen in het Bijvoegsel. Buitenlandsche

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1