MIDRELBURRSCilR 0 li R A IV T. w°. 145. Donderdag 4 December. w De geabonneerden ontvangen met deze Courant liet verslag van den gemeenteraad van Middelburg ^zitting van 2 dezer) en bet programma van de in de maand Julij te Arnhem te houdtene Tentoonstelling. 23c0tM?eu «m Slbmititetratien. Jsinuetilanbsithc tEijbiugcn. Buitenlanbtsdic CTt) b t«gcn„ f f H f f BEKEND MAKIN G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van VEERE brengen bij deze ter kennis, dat, aelitervolgens de 'gedane Aankondiging op heden in het openbaar heeft plaats gehad de gewone jaarlijksche uitloting van achterstallige loopende Schulden dezer Gemeente, en dat bij die gelegenheid zijn uitgekomen de Nommers 728. 1501. 3103. 3297. 80. 2333. 2241. 1038. 3022. 2240. 3395. 3634. 54°- 1957- 902. 3673. 2961. 590. 1512. 3617. 20yo.a.b.c.d.e. 3287. 684. 2951. 3016. 1170. 556. 3039. 3263. 1956. waarvan het bedragk f 10 ieder Nommer, ten Stadhuize, door den daarop Regthebbende kan worden ontvangen. Veereden 28 November 1851. De Burgemeester J. KLEINMAN. De Secretaris J. P. van den HEUVEL. AANBESTEDING FAN BROOD. De COMMISSIE van BESTUUR over de Armen-Inrig- tingen en Armen.Scholenis voornemens op Dingsdag den 9 December aanstaande, des namiddags ten 2 ure, in een der Lokalen van het Werkhuis alhier over te gaan tot de Aanbesteding der Levering van het benoodigde BROOD ten behoeve van de Armen-Administratien en Publieke Ge stichten gedurende het jaar 1852; zullende de Voorwaarden van lieden af aan het gemelde Gesticht ter lezing liggen. Middelburg 25 November 1851. De Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. JOHs. van der LEIJÉ Amanuensis. MIDDELBURG den 3 December. Bij het ter perse leggen dezer courant ontvangen wij door buitengewone gelegenheidde belangrijke tijding van de ontbinding der Fransche wetgevende vergadering. (Zie rubriek Frankrijk Door den gemeenteraad te Axel is benoemd tot secre taris de heer J. van Doéselaar Schoonakker en tot ontvanger de heer AE. C. van Dishoeck. Naar men verneemt is dezer dagen door den raad van ministers., met het oog op art. 6 der grondwethet begin sel vastgesteld dat geenc vreemdelingen thans landsbedie ningen bekleedendetot eene bevordering in rang of be trekking bij den koning in aanmerking zullen kunnen wor den gebragt, wanneer zij niet vooraf genaturaliseerd zullen wezen. Sir Ralph Aber Crombythans Engeisch gezant te Turinzal wijlen sir Ed. Disbrowe in die betrekking te 's Hage vervangen. Bij den minister van financien is van een onbekende onder het postmerk Haarlem den 27 dezer ten behoeve van 's rijks schatkisteene som van 500 in bankpapier ontvangen, alsmede eene som van 40, welke bij den bur gemeester van Wijk bij Duurstede, ten behoeve van 's rijks schatkist, was ontvangen. Zr. Ms. fregat prins van oranje en korvet sumatra hebben laatstleden woensdag uit Portsmouth de reis voort gezet, het eerste naar de West-Indien, het laatste naar de Middellandsche zee. Zr. Ms. korvet de heldin, onder bevel van den kapt.- luit-ter-zee .7. Spanjaardis den 15 october 11. van Texel op de rivier van 'Suriname aangekomen. Het etat-mayor van Zr. Ms. schoonerbrik de huzaar den 25 dezer te Hellevoetsluis binnengekomen bestaat uit de navolgende heeren kommandant luit..ter-zee iste kl. ,7. C. BaakP. BuddingA. A. 's Graeuwcn en C. T. Hackstrohluit.-ter-zee 2de kl.F. .7. G. A. Smeetsof ficier van gez. 3de kl. benevens den adjunct-administrateur J. .7. Hoogenstraaten. Men schrijft uit Rotterdam dat de kamer van koop handel en fabrijken aldaar dezer dagen zich bij request tot het hooger bestuur heeft gewend ten einde de directie van de Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij te verplig. ten tot het spoedig voltooijen van den zijtak van die stad op Utrecht, welke werkzaamheid, ingevolge de in der tijd gemaakte overeenkomst, al sedert lang had behooren te zijn tot stand gebragt. Tusschen Uffelten en Assen is, den 27 november, de bijwagen der diligence inde vaart gestort, waarbij 2 perso nen zijn verdronken terwijl de andere passagiers kneuzingen hebben bekomen. De schuld van dit ongeluk wordt toege schreven aan een dronken matroos, die bij den voerman zat en ook dezen zoo veel drank deed drinken dat hij waar schijnlijk in slaap is gevallen. De justitie doet onderzoek naar deze gebeurtenis. STATEW-GEAERAAL. In de zittingen van de Tweede Kamer van vrijdagza- turdag avond en maandag morgen zijn de beraadslagingen over het Vde hoofdstuk der Staatsbegrooring voor 1852 (Binnenlandscne Zaken) voortgezet. Die beraadslaging zou dingsdag morgen worden hervat. West-Iudische lïoloniem. Brieven uit Paramaribovan den 23 october,-» onlangs ontvangen houden in, dat de gezondheidstoestand in de ko lonie, sedert de afzending der laatste berigtenmeer en meer eene gunstige wending heeft genomen. Te Paramaribo zeif waren sedert 8 october onder de vrije bevolking voorge komen 23 sterfgevallen, waarvan 19 partikulieren1 bij de jagers1 bij de marine en 2 op koopvaardijschepen. Ook van Groningen aan de Saramacca waren de tot 16 october loopende berigten veel gunstiger, hebbende de daar heer- schende koortsenten gevolge van de verandering der weêrsgesteld'neidveel van haar ernstig karakter verloren. Kerkniciiars. Ter vervulling der vacature, veroor zaakt door het verkregen emeritaat van den wel-eerw. zeer gel. heer P. .7. Landsknegtis door den kerkeraad van Wissekerke (klassis Goes) geformeerd het navolgende twaalf tal predikanten: L. Tinholtop het eiland Marken; S. PIo- gerzeil Nlztt. te Doornspijk N. Ostite Putten op de Veluwe IV. Iirayenbeltte Overschie P. A. van Toore- nenbergen te ElspeetC. C. Callenback te Nijkerk op de Veluwe; J. D. Beman Brouwerte WaarderJ. A. ten Bokkel Huininkte Berkel B. L. Muller te Meeuwen en Haagoord; .7. M. Looitte Woerden; .7. H. A. C. Hane- winckel, te Ravestein en Dieden; A. J. Molenaar te Sche- veningen. Het zestalde zes eerstgenoemden van het twaalf tal; het drietal: de drie eerstgenoemden van het zestal. Hieruit werd beroepen de wel-eerw. zeer gel. heeri. Tinholt predikant op bet eiland Marken. Engeland!. Londen 29 novemberTegen het einde der volgende week zal een geheime raad tot verdere pro rogatie van het parlement, gehouden worden. Eergisteren is hier het huwelijk tusschen den prins van Saxen-Weimarneef van prins AJbert,_ met lady Auguste Lennoxdochter des bertogs van Richmondgesloten. Tot de veie aanzienlijke getuigen van deze plegtigheid behoorde de hertog van Cambridge. Graaf Cathcartdie te Waterloo gestreden heeft, en gouverneur van Canada geweest is voigt sir E. Blakeney als bevelhebber der troepen in Ierland op. De sedert eenigen tijd geleden geopende inschrijving, die aan handwerkslieden de gelegenheid gaf 0111, doorbetaling van eenige weinige stuivers, een bewijs van achting voor de nagedachtenis en erkentelijkheid voor de verrigtingen van wijlen sir R. Peel te gevenheeft ruim zeventienhonderd ponden sterl. opgebragt. Eerlang wordt een besluit wegens de aanwending van deze gelden genomen. Gisteren morgen ontsond brand in het logement van den lieer Trilton, in Oxfordstreet alhierwaardoor de ruime con certzaal die in dat gebouw gevonden werd vernield is. Duitscliland. Berlijn 30 november. In de gisteren gehoudene zitting der tweede kamer werd graaf Schwerin niet 151 stemmen, tegen den graaf von Arnim Boytzenburg die 120 had, tot voorzitter verkozen. De afgevaardigde Geppert werd met 166 stemmen tot eersten onder-voorzitter be noemd, tegen den lieer Simsondie 103«verkreeg. Met 146 stemmen is de afgevaardigde von Goerz tweede onder voorzitter geworden. De Pruissische eerste kamer heeft niet 107 van de 117 stemmen den graaf Rittberg tot voorzitter verkozen, De ministers von Manteuffelvon der Hcydt en von Bodelschwingh hebben met den opper-finantie-raad von Jor- dan, eeue conferentie gehad over de Elbe-scheepvaart-aange- legenheden. De Foss. Zeit. wil weten dat er een ontwerp van wet op de ministeriele verantwoordelijkheid te wachten is. Men verneemt, dat de heer v. d. Decken voor de aan bieding der portefeuille van financiën bij het Hanoversclie kabinet verzekerd heeftvolkomen 111 te stemmen met liet verdrag van 7 september. De beroemde koudwater-arst Priesnitz in Grafenberg ligt doodelijk ziek; men wanhoopt aan de mogelijkheid van herstel. Uit de omstandigheid dat in de troonrede met geen enkel woord is gewag gemaakt van de betrekkingen tusschen Pruissen en de overige Duitsche mogendheden, wil men af leiden dat de regering aan de kamers geenerlei beoordee ling over hare staatkunde wil toestaan. Frankfort 29 november. De Duitsche vloot bestaat thans uit 3 stoom- en 2 zeilfregatten6 stoomkorvetten en 26 kanonneerbooten. Tot aankoop dezer vaartuigen werd be steed eene som van 5,323,404 fl. derzelver waarde wordt nogtans geschat op 4I millioen gulden. liet onderhoud dezer vloot en de bezoldiging der manschappen beliep in het jaar 1850 1,865,000 florijnen; voor de eerste 6 maan den van 1851 bedroegen ,de onkosten 420,000 fl. en voor de laatste 6 maanden zijn zij op ruim 1 millioeti gulden be rekend. Deze som is wel is waar toegestaan maar nog niet disponibel. Tot dus verre is door onderscheidene Duit sche regeringen bijgedragen eene som van 3,629,047 11. |erwijl de vrijwillige bijdragen nagenoeg de som van 2 tuil. 'oen bereikt hebben. De totale uitgaven beloopen tot he den ruim 7 millioen gulden. Bij gelegenheid van den geboortedag des konings van Beijerenwerd gisteren door den bondsgezancgeneraal Xylandereen groot diplomatisch diner gegeven. Het be vestigt zich dat hij hier in zijne functien zal blijven. In de Beijersche tweede kamer heeft de minister van der Pfordten zich verklaard tegen de volkomeiie opheffing der inkomende regten op den invoer der granen daar zulks een te groot verlies voo^ de schatkist zonde 11a zich sle pen. zijn evenwel door het tolverbond reeds algemeene maatregelen genomen om den invoer van levensmiddelen- en granen gemakkelijk te maken. De thans in Beijeren bestaande spoorwegen die zich over eene lengte van 65 mijlen uitstrekken, hebben ƒ33,636,000 gekost. I11 het jaar 1850 zijn op dezelve vervoerd 1,248,342 personen en 2,590,238 centenaars goederen. De ontvangst bedroeg 2,080,155; de uitgaven beliepen f 1,538,860. Keulen 30 november. In den nacht van 25 op 26 dezer is het stoffelijk overschot van koning Ernst Augustus en koningin Frederica van Hanover volgens het daarvoor op gemaakt programmauit de slotkapel te Hanover naar Iler- renhausen vervoerd. Ongeveer vijfhonderd burgers der re sidentie met fakkels voorzien gingen den lijkstoet vooruit en eene menigte bewoners der voorsteden, die .insgelijks fakkels droegen vereenigden zich buiten de Steenpoort met de overigen. Van de duizenden, welke te Herrenhausen za- mengevloeid waren om de begrafenis te zien, aanschouwden slechts betrekkelijk weinigen al de bijzonderheden dier pleg tigheid uit hoofde der beperkte ruimte. Men weet dat don Miguel van Portugal onlangs de prinses von Lówenstein gehuwd heeft. Thans verhaalt een dagblad op welke wijze hij die jonge, schoone en rijke bruid verwierf. Eenige maanden voor dat hij het aanzoek deed vervoegde zich eene waarzegster bij de prinses, en verkon digde haar dat weldra drie minnaars hare hand zouden vra gen twee van hen waren jongmaar een bedaagd lieer die nog eens eene koningskroon dragen zou was voor haar tot echtgenoot bestemd. Tegen genoegen harer betrekkingen schonk derhalve de trotsche prinses later hare hand aan den Portugeschen vorsttoen deze zich tot haar wendde. Eene telegrafische depeche uit Frankfort meldt, dat de grondwet van Nassau, in 1848 afgekondigd, bij-hertogelijk .besluit is opgeheven. De tegenwoordige kamer zal worden vervangen door twee kamers, gekozen volgens de Pruissische kieswet, die in het hertogdom is ingevoerd. gpanjo. De zitting van den senaat was den 22 dezer vooral daardoor belangrijk dat de maarschalk Narvaez in lichtingen gaf waarom hij zijn ontslag had bekomen en het grondgebied van Spanje verlaten. Toen zeide hij het ge zag vrijwillig door hem werd afgestaan, bezat hij in de ruimste mate het vertrouwen der kroon en der beide kamers wier groote meerderheid liet kabinet was toegedaan. Hij had zich dus alleen verwijderd dewijl hij de onmogelijkheid inzag om het door den lieer Bravo Murillo ontvangen be zuinigingsplan te verwezenlijken dat overigens geheel met zijne overtuiging strookteen verder om redenen van ge zondheid. Dat hij Madrid terstond na het aannemen van zijn ontslag verliet, was om geen hinderpaal tegen het vor men van een nieuw kabinet te zijn. De maarschalk eindig de zijne rede met uitnoodiging aan de liberale partij om meer dan ooit gesloten te blijven dewijl Spanje welligt spoedig zware beproevingen en kwade dagen zal moeten doorstaan. De hertog en hertogin van Montpensier zijn te Madrid aangekomen. Frankrijk. Parijs 29 novemberDe volks-verte- genwoordiger Migeon heefc een voorstel tot herziening der constitutie ingediend. Ook is weder een voorstel tot af schaffing van de belasting op de dranken gedaan. Op bet plein van St. Maur hebben heden militaire evolutien plaats gehad, welke door Lodewijk Napoleon bij gewoond werden, die ter dier gelegenheid 18 kruisen van het legioen van eer uitdeelde. Er is een nieuw staatkundig blad verschenen onder den tite! van la Tribune Publique. Men zegt, dat de generaal Changarnier eerstdaags in het huwelijk zal treden met eene weduwedie onlangs uit Ierland binnen deze hoofdstad is aangekomen. Naar men wil is op aanwijzing der Eugelsciie politie, eene uitgebreide socialistische vereeniging binnen deze hoofd stad ontdekt, die meest ai hare ieden onder de fabriek arbeiders telt. I11 den afgeloopen nacht is een nieuw bulletin van het comité van wederstandhetwelk zich door zijne hevig heid zoo mogelijk nog van de andere onderscheidt, aange plakt en verspreid geworden. De policië heeft het doen afscheuren. De drie gedeporteerden naar Nonka Iliva zijn in een cellulair rijtuig vati Parijs naar Brest vertrokken. Bij het verlaten van Morlaix in Bretagne, heefr een hunner, de heer Genteen briefje uit het rijtuig geworpen waarbij hij dengene die het bij toeval zou vinden verzochtaan zijne vrienden te willen zeggen dat hij en zijne beide lotgenoo- ten te Brest na-ar Nonka-Hiva zijn ingescheept, zonder af scheid te hebben kunnen nemen van hunne betrekkingen. Men verzekertdat de heer Lacrosse met' aandrang 0111 ver mindering van straf des heeren Gent verzocht heeftdoch dat zijne ambtgenooten er zich tegen verzet hebben.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1