MIDDEIBURGSCHE COURANT. N°. 142. Donderdag 1851. 27 November. iScöluvcu ai SlbminisUMticn. EENE KERKELIJKE MUZIKALE UITVOERING, Bimïc«ï«*H&0dte &ijbittgctt. iauitcnUubscUc tZTijbitigcu. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van degenen die het zoude kunnen aan gaan dat, te beginnen op den 25 dezer, eenige Proef- sclioten zullen worden gedaan uit Kanonnen van 60 en 24 gg, opgesteld in het Fort de Nolle onder F/issingen en gerigt naar de hooge Duinen aan het uiteinde van den Zeedijk Dat gedurende den tijd dat gevuurd wordtzoo op ge zegd Fort als op het Duin roode Vlaggen zullen worden geheschenalsmede dat de noodige Posten zuilen worden uitgezet, een en ander om tot waarschuwing te dienen; ter wijl het bedoelde terrein onvrij za: zijn om te *orden be gaan zoolang de Vlaggen zullen geheschen zijn. Geschiedende deze afkondigingopdat niemand hiervan onkundig zoude zijn en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 24 November 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. AANBESTEDING FAN BROOD. De COMMISSIE van BESTUUR over de Armen-Inrig- tingen en Armen.Scholenis voornemens op Dingsdag den 9 December aanstaande, des namiddags ten 2 ure, in een der Lokalen van het Werkhuis alhier over te gaan tot de Aanbesteding der Levering van het benoodigde BROOD, ten behoeve van de Armen-Administratien en Publieke Ge stichten gedurende het jaar 1852; zullende de Voorwaarden van heden af aan het gemelde Gesticht ter lezing liggen. Middelburg, den 25 November 1851. De Commissie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. JOIls. van der LEIJÉ Amanuensis. kers-avond een vocaal concert in de Nieuwe kerk te ge ven ten voordeele der armen en dat verschillende beoefe naren der zangkunst hunne medewerking daaraan reeds heb ben toegezegd. De voor te dragene stukken zullen zijn van verheven-inhoud en tevens toepasselijk op het kersfeest. Wij vertrouwen dat die opvoering, welke geheel belang loos zal geschieden tot leniging van het lot onzer verarmde stadgenooten krachtige ondersteuning moge vinden bij het publiek. BIJBELGENOOTSCHAP. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van het Nederlandseh BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 27 November, des avonds ten zes urein de Nieuwe Kerk door den Wel-Eerw. Heer J. J. L. Ten Kate verslag van den staat des Genootschaps uitgebragten tevens eene toepasselijke redevoering zal ge houden worden; zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen door bijwoning eener Godsdienstige Zamenkomst, waar men tevens denver- deren zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak za! inroepen. Middelburg, den 21 November 1851. J. BORSIUS President. A. M. CRAMER, Secretaris. De ondergeteekenden hebben de eer te berigren dat zij met toestemming van het Edel-Achtbaar Bestuur dezer Stad, en met goedgunstige medewerking van den Eerwaarden Ker- keraad der Waalsche Gemeente, alsmede met de ijverige ondersteuning van een talrijk Personeel Beoefenaren en Beoe- fenaressen der Zangkunstzullen geven bestaande in Orgelstukken, Koor- en Solo-Zang met Orgel begeleiding, op Woensdag den 3 December, des avonds ten 7 ure in de Waalsche Kerk. De zuivere opbrengst dezer uitvoering zal zijn ten voor deele van de Vereeniging tot het Bezoeken der Armen en van de Commissie Loon voor Werk. De toegang is 1 per persoon. De Toegang-Kaarten zullen verkrijgbaar zijn van af Maandag den 1 December bij de Heeren Boekhandelaren de Gebroeders Abrahams en Houpten des avonds van de uitvoering aan het Kerkgebouw terwijl men tot het bespreken van Plaatsen zich zal kunnen vervoegen bij de Kosterin Maandag en Dingsdag van io tot 4 ure en Woensdag van 9 tot 1 2 ure. Tekst-Boekjes zijn mede te bekomen bij genoemde Boek handelaars, h 10 cent. De ingang zal alleen zijn door de Groote deur. W. R. CEULEW, J. C. LABRAND. KR. Mogt het geval plaats hebben dat de Inteekenings- Lijst aan enkele personen niet was gepresenteerd dan verzoeken zij hiervoor verschooning als zijnde dit dan abusivelijk en buiten hun toedoen geschied. MIDDELB URG den 20 November. In de gemeente St.-Jan-Steen is dezer dagen bij den land- man P. van Gassen de longziekte onder het rundvee uit gebroken. Bij besluit van gedeputeerde Staten wordt daar van mededeeling gedaan in liet Provinciaal blad van den 12 dezeren eenige maatregelen voorgeschreven ingevolge de bepalingen van het reglement, tot voorkoming van de ver spreiding der longziekte in dit gewest. Het in ons vorig 110. vermeld berigtnopens den toe stand van den Frederica-polder in Zuidbeveland bevestigt zich volkomen. De dijk des polders is over eene breedte van ongeveer 50 ellen doorgebroken. De dijk noch de bui tenberm hebben overigens eenige schaden bekomen. Men rekent dat zonder onvoorziene voorvallen de doorbraak binnen 14 dagen zal zijn hersteld. De polder was nog niet ontgonnen of gescheurd. Wij vernemendat het voornemen bestaat den tweeden De leden van de eerste kamer der Staten-Generaal zijn opgeroepen tegen heden woensdag, De letter H van het gothLche alphabet.is bestemd als iaarletter voor Hen lik enrlr;rijk der mare» en gewigten gedurende den jare 1852. Te Hulst zijn tot wethouders benoemd de heeren IF. Seydlitz en C. Faessaert. Zr. Ms. schoonerbrik de huzaar onder bevei van den luitenant-ter-zee iste kl. ,7. C. Baakvan Batavia, laatst van de Kaap de Goede Hoop naar Nederland is den 19 dezer op de hoogte van Falmouth aangekomen. Men verneemt uit Rotterdam dat in den avond van den 22, door den commissaris van policie Janssensaan gehouden en den 23 des middags naar het huis van arrest overgebragt zijn de persoon van H. v. E. diens bijzit en de moeder van deze laatste allen verdacht van het ver vaardigen van valsche Nedeiiandsche rnunt-specien en van het desbewust uitgeven derzelve, en wel naar men meent de sedert eenigen tijd hier en elders in omloop gebragte valsche guldens. De persoon van H. v. E. is vroeger reeds voor dezelfde misdaad gecondamneerd geweest. De heer C. A. Pierrete's Gravenhageheeft het plan gevormd gedurende drie maanden in de voornaamste steden van ons rijk eene tentoonstelling te openen van allerlei voorwerpen, den land- en tuinbouw betreffende, alsmede van boekwerken omtrent die vakken. Hij zal daarbij in persoon geven eene beschrijving der ziekte van de granen vruchten groenten houtsoorten enz. Men schrijft uit Woerden.: In den nacht van den 13 op 14 dezer is in de strafgevangenis alhier door onderschei dene gedetineerde misdadigers, eene poging tot ontvlugting geschiedwelke alléén door de waakzaamheid van eenen schildwacht van het in bezetting liggende 3de bataillon 4de regement infanterie is verijdeld. Deze namelijk bespeurende dat het gevlochten ijzerdraad van een der vensters werd doorgesneden nam den schijn aan alsof hij zulks niet be merkte, en maakte gebruik van de eerste gelegenheid, om den kommandant der wacht dit bekend te maken, welke, na zich daarvan overtuigd en gepaste voorzorgs-maatregelen genomen te hebben den adjunct der gevangenis waarschuwde. Bij het daarop gevolgd onderzoekwerd bevonden dat een der ijzeren staven die zich voor de vensters bevonden, op twee plaatsen geheel doorgezaagd en alleen door een smeersel, van vet met zwartsel vermengd, aan elkander ge hecht waswaardoor eene opening ontstond groot genoeg om eenen man door te laten. Men verneemtdat bij eene verdere doorzoeking der zaal waarin zich circa 80 gevan genen bevonden, drie dolken, eene zaag, eene vijl en eene menigte messen gevonden zijn dit bewijs van achteloosheid wordt algemeen aan het te klein getal gevangenbewaarders toegeschreven." Door den heer N. Pieneman te Amsterdam is, in op- dragt van den Remonstrantschen kerkeraad te Rotterdam een portret vervaardigd van den hoogleeraar A. des Amorie van der Hoeven hetwelk in de kerkeraads-kamer zal wor den geplaatst. Hét portret, dat levensgroot isstelt den hoogleeraar voor met professoralen toga omhangen en het kommandeurskruis der orde van den Nederlandschen leeuw versierd. Het beeld een kniestuk en in prekende houding, vertoont een zoo schoon model, is zoo krachtig en harmonieus van koloriet, dat men op den eersten aanblik zich verbeeldt woorden uit den weisprekenden mond te hooren komen. Het werk is een der schoonste van den meester en evenaart in uitne mendheid aan de voortreffelijke werken van onze vroegere groote vernuften. De Limburger meldtOp 22 dezer is te Maas tricht, door besluit van burgemeester en wethouders, de adjunct commissaris van policie Nuss ontslagen van de hem toevertrouwde betrekking. Op den volgenden dag is, door besluit des konings, de commissaris van policie IFiliich aldaar ontslagen uit zijne betrekkingen benoemd, 0111 hem te vervangen de heer Nicolaas Nijstadvokaatalhier practiserende. Door de zorg des kanton regtersbijgestaan door den griffier, zijn onmiddelijk alle stukken der policie onder zegel gesteld. Men spreekt van regterlijke vervolgingen ingesteld tegen den commissaris van policie en diens adjunct. Men beweert zelfs dat de adjunct-commissaris reeds voortvlugtig zoude zijn." STATEN-GENERAAL. In de zitting van de tweede kamer van den 24 dezer, is de beraadslaging over het IVJe hoofdstuk der s'aats-begroo- ting over 1852 (departement van justitie) aangevangen en zou den volgenden dag worden voortgezet. Engeland. Londen 22 november. H. M. en het hof zijn heden van Windsor naar Osborne-honse op het eiland Wig'ntvertrokken, en worden den 24 december in deze hoofdstad terug verwacht. De luitenant Pimdie zoo als bereids gezegd is langs een anderen weg dan de tot hiertoe gebezigde beproe ven wil sir .7. Franklin en zijne togtgenooten op te spo ren is den 20 dezerdoor een daartoe van wege het de partement van buitenlandsche zaken benoemden specialen beambte vergezeldnaar Petersburg afgereisd^ In een dingsdag te Dublin gehouden kapittel der orde van St. Patrick hebben de hertog van Cambridge en baron Carew het lint en den ring dier orde ontvangen. Zeker Engelschman stelt voorom ettelijke ambassades op te heffen. Waartoe, vraagt hij, een gezant van Enge land te Parijs? Lord Palmerston en de Fransche minister van buitenlandsche zaken kunnen immers dagelijks door den elegraaf in hunne kabinetten elkander toespreken Onze dagbladen geven thans geregeld, door den onder- zeeschen telegraaf, de beursberigten uit Weenen Berlijn eu andere steden van het vaste land, van den vorigen dag. Dezer dagen is te Ramsgate eene proef genomen met de reddingsboot, aan welke, onder 280 mededingers, de door den hertog van Northumberland uitgeloofde prijs van 100 p. st. is toegewezen. Bij die proefheeft het vaartuig na in zee omgeworpen te zijn, in 14 seconden zijnen stand op het water van zelf weder aangenomen. Behalve deze eigenschap van zich zelf op te rigten, biedt de boot het voordeel aan, dat zij gemakkelijk te besturen is, ongemeen snel kan zeilen en buiten de roeibanken eene ruimte voor 50 menschen heeft. De maker van deze reddingsboot is de de heer .7. Beecking te Yarmouth. Gisteren avond is hier eene talrijke openbare verga dering gehouden van het genootschap hetwelk zich ge vormd heeft om de inboorlingen in Zuid-Afrika te bescher men. De voorzitter, de heer Ch. Lushingtonlid van het huis der gemeenten heeft de bijeenkomst geopend met eene toespraak waarin hij handelde over de verpligting om den oorlog tegen de Kaffers te doen ophouden. Hij beweerde dat Engeland dit volk niet naar behooren en zoo als het eene beschaafde natie betaamtbehandelde; dat het scheen, dat nu toebereidselen gemaakt werden om de Kaffers uit te roeijen; dat de Britsche bevolking daartegen hare stem be hoorde te verheffen uit naam van de Christenheid en de menschelijkheid. In dien geest is een besluit genomen en tevens is bepaald dat het genootschap zich zal beijveren om zoo veel mogelijk eene juiste kennis van den staat van zaken in Zuid-Afrika hier te lande te verspreiden. De overleden koning van Hanover ontving van het Engelsche gouvernement 21,000 p. st. jaariijksch inkomen. De hertogin van Gloucester is thans de eenig overgebleven telg die George III en eene familie van 15 personen over leefd zij ontvangt een jaargeld van 16,000 p. st. Bijzon dere melding verdient de som aan den koning der Belgen toegekend eene wet van George III verzekert hem eene jaarlijksche toelage van 50,000 p. st.met eene residentie op Claremont. De hertogin van Kent geniet 30,000 p. st. per jaar, even als prins Albertdie bovendien kolonel van een regement is, welk kommandement, met eenige bijkomende kleinighedenhem nog 3000 p. st. opbrengt. De hertog van Cambridge ontvangtaan verschillende sommen 15,000 p. st. Tot hiertoe had in de Vereenigde-Staten het stelsel de overhand dat zij zich niet met de politiek der Europe- sche volken moesten inlatenzoolang geene mogendheid der oude wereld zich in de zaken der Staten mengde. Thans vormt zich daar, vooral in de Oostelijke Zeestaren, meer en meer eene partij die deze neutraliteits-politiek niet is toe gedaan en die partij is het voornamelijk welke Kossuth en Kinkel in hare bescherming neemt. fSuitschland. Weenen 20 november. De hier aan wezige Beijerschc Iegatieraad Wiek is, naar men verneemt, de overbrenger der geratificeerde verdragen tusscben Oos- ten rijk en Beijeren geslotenen die eerlang gepubliceerd zullen worden. Zij betreffen de Donau-scheepvaart de be paling der Oostenrijksch-Beijerscbe grenzen tusschen Brun- nau en Passau de regeling der wederkeerige vaart op de grensstroomen en bevatten eindelijk eenige toevoegsels tot het verdrag der aansluiting van de spoorwegen. De Oostenrijksche regering heeft met Servie een trak taat voor de levering van zout gesloten. De leveraucie zal dadelijk beginnen en de overeenkomst wordt eene nieuwe financiële bron voor Oostenrijk daar de betaling in baar zilvergeld dadelijk volgt. Berlijn 23 november. Buitengewoon zware sneeuvvbuijen belemmerden dezer dagen het verkeer op de straat- en spoor wegen. De overeenkomstenop het telegraaf-congres vastge steld, zijn nog niet geratificeerd, daar zoowel Pruissen als Oostenrijk op de goedkeuring van verschillende bepalingen aandringen. Er zijn reeds verscheidene leden der kamers hier aan- wezig en er worden reeds veel conferentie» gehouden. Men verzekert, dat het ontwerp voor een wetboek van koophandel opgesteld onder medewerking van deskundigen en sinds jaren onderhanden zoover is voltooid dat het in de aanstaande zitting der kamers definitief zal worden af gehandeld. Men meldt uit Crefeld dat aldaar onlangs verschei dene fabriekanten wegens gebrek aan vertier zich onder ling tot vermindering van arbeidsloon vereenigden. Thans komt er weder meer levendigheid ten gevolge van belang rijke bestellingen 11a de Londensche tentoonstelling waar op vele produkten der Crefeldscbe fabrieken de aandacht getrokken hadden. Men zegt dat Stettin en andere Oostzeesteden eene nieuwe aanvraag om vergoeding uit de staats-fondsen aan

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1