MIDMLBURGSCHË COURANT. N°. 141. Dingsdag 25 November. am f i3ce>tuvcu cu SlbmitiisrtKWtieu. STijbittgcn. »'i<Vf!JïC3L S i STAAT S-L O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831 no. 68 {Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel lentie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den 20 November jongstleden bepaald de prijzen het opgeld daar onder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en De- bitanten der Staats-Loterij, de Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 215de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bv verkoop Geheele Loten .ƒ82, Halve - 41 Vijfde - 16,40 Tiende - 820 Twintigste - 410 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit, uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 24 November 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. GEMEENTE BESTUUR. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van [MID DELBURG maken bekend: Dat de nieuwbenoemde Leden van den Gemeenteraad voor zooverre zij tot die betrekking zijn toegelaten op Vrijdag den 21 November jl. zijn beëedigd en geïnstalleerd dat in die Vergadering tot Wethouders zijn benoemd de Hee- ren P. de Stoppelaar en Mr. J. F. Bijleveld van Seroos- kerkeen dat beide Heeren zich deze benoeming hebben la ten welgevallen. Middelburg, den 24 November 1851. De Burgemeester en Wethouders PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSIiEER, SCHOUWING FAN FOETPADEN. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG maken bekend Dat de Schouwing der Voetpaden binnen deze Gemeente, door Heeren Wijkmeesters der Buitenwijken zal plaats hebben op Zaturdag den 6 December aanstaande en volgende dagen en noodigen bij deze de belanghebbenden uit, om zich aan de, ten opzigte van het onderhouden der Voetpaden voor- geschrevene bepalingen, stiptelijk te gedragen. Middelburg, den 21 November 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. WELDADIGHEID. Middelburg, 24 November 1851. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de volgende giften, als: op den 21 dezer van een' onbekenden twee Russische Coupons no. 101472 en 101473, ieder groot 50, verschenen 1 Januarij 1851, en den 22 dezer van NN.48 Manshemden 18 Jon genshemden en 4 Vrouwe-Borstrokken. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorz. N. VERHULST Wz.Penningmeester. VEERE den 20 November 1851. Mogten de ondergeteekenden als Commissie ter voorzie ning in de buitengewone behoeften der onderscheidene Armen binnen deze Stad in den vorigen winter niet te vergeefs de hulp zoo uit deze Stad alsook van Middelburgs Meer- gegoeden hebben ingeroepen, zij durven, ook voor het op handen zijnde winter-saizoen daarop weder hunne hoop vesrigendaar zij zich, met autorisatie van het Gemeente- Bestuur, ook voor den aanstaanden winter, als eene Com missie hebben geconstitueerd. Zij bevelen dan ook met bescheidenheid het groot getal Armen en Behoeftigen aan de liefdadigheid, zoowel van Veere's Ingezetenen als van Middelburgs Beweidadigden aan. De Leden der Commissie voornoemd J. A. van KAKUM. J. GEBUWET. A. de STEUR. j. C. BUTFI. M. J. van den HEUVEL. Armen-Verloting te Veere. Wij verblijden ons zeer te kunnen melden, dat het H. M. de Koningin H. M. de Koningin-Moeder en FIH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden goedgunstig be haagd heeft, aan de Commissie voor de Armen-Verloting te Veere prachtige en kostbare Geschenken te doen toekomen. Aan zulke trekken erkent men ons Vorstelijk Huis van Oranje Veere, 20 Nov. 1851. Namens de Commissie, L. P. TRAUTMANNPredikant. MIDDELBURG den 24 November. Wij maken onzen lezers opmerkzaaam op eene in dit no. door burgemeester en wethouders gedane bekendmaking waaruit blijkt dat de heer mr. J. F. Bijleveld van Seroos- kerke zich zijne benoeming tot wethouder dezer gemeente heeft laten welgevallen. De heer de Stoppelaar had, gelijk men weet, zich ten dien opzigte reeds in de zitting van den raad, verleden vrijdag gehouden verklaard. Wij vernemen dat men ten gevolge van den storm welke in den nacht tusschen den 21 en 22 alhier gewoed heeft op Walcheren geeue ernstige ouJN'Vfken. heeft, te betreuren. Alleen is aan de Oostwatering eene visschers-sc'nuit gestrand waarvan de manschappen zijn behouden gebleven. Aan de zeeweringen noemt men de veroorzaakte schade onbelangrijk, hetgeen doet veronderstellen, dat [zulks op de overige eilanden in deze provincie eveneens het geval zal zijn. Zij bepaalt zich enkel bij eenige grondverliezen en ontzettingen van steenglooijingen enz. Uit Zuidbeveland meldt men ons echter dat de aldaar in den verloopen zomer nieuw ingedijkte Frederica-polder zoude zijn geïnundeerd. Wij hopen na hieromtrent volko men te zijn ingelicht, in ons volgend nommer daarvan be- rigt te geven. Men verneemt dat de waarneming van de betrekking van commissaris en bestehneester der Zeeuwsche en Braband- sche veren door burgemeester en wethouders tijdelijk is opgedragen aan den heer .7. A. Sistermans. Bij koninklijk besluit van den 20 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Veere c. a., de heer A. Caland Azn., thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Ovezande c. a. Z. M. heeft de afzonderlijke ontvangst der waarborgs. regten alhier opgeheven en vereenigd met die der in- en uitgaande regten en accijnsen te dezer stede. Zaturdag morgen zijn van Vlissingen uitgezeild Zr. Ms. fregat prins van oranje, kapitein-ter-zee D. Bijl de Froe Zr. Ms. fregat prins frederik der Nederlanden kapitein ter-zee F. IV. Freudenberg en Zr. Ms. korvet sumatra kapit.-ter-zee F. X. R.jt Hooft. Zr. Ms. stoomschip cycloop, kommandant kapitein-luitenant H. Wipjfis gisteren aldaar ter reede gekomen en des avonds weder naar zee gestoomd. Bij Zr. Ms. besluit van den ao november 1851 is aan jhr. mr. F. L. IJ. ,7. Bosch van Drakestein lid van de eerste kamer der Staten-Generaal en van de arroudissements-regt- bank te Amsterdam vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van kommandeur der orde van Isabeila la Ca- tholica hem geschonken door H. M. de koningin van Spanje. Bij koninklijk besluit van den 18 dezer, is aan IV. A. Kuyckluit.-kolonel bij het wapen der artillerie in Oost- Indie thans met verlof hier te lande op het daartoe door hem gedaan verzoek verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienstonder toekenning van pensioen en wijders met vergunning tot het blijven dragen van de activiteits uniform van het wapen waarbij hij in Oost-Indie heeft gediend. Ter algemeene rekenkamer is op nieuw overgebragt voor eene som van 191,000 aan ingetrokken muntbiljetten van f 5, zoo dat er thans, met inbegrip der bij vorige aan- kondiging vermelde som van 29,772,860, voor een bedrag van f 29,963,860 aan die muntbiljetten is ingetrokken. Voorts is bij die kamer overgebragt voor eene som van f I54'740 aa« ingetrokken muntbiljetten van 1000 500 f 100 en 10, zoo dat er thans, met inbegrip der vroeger vermelde som van 16,507,640, voor een bedrag van f 15,662,380 aan muntbiljetten, krachtens de wee van sep tember uitgegeven is ingetrokken. Den 19 dezer heeft te's Gravenhage de tweede vergade ring plaats gehad van het genootschap ter bevordering van fabrieks- en handwerks-nijverheid. De heer Hermansvan 's Gravenhage heeft de verga dering geopend met eene gepaste toespraak waarin hij heeft gewezen op het belang der nijverheid de vermoedelijke oorzakenwaarom deze hier te lande niet op gelijke hoogte staat als elders de vooroordeelen waarmede men zoo dikwerf te kampen heeft, en de middelen om dezelve te overwinnen. Naar het inzien des sprekers zoude eene ver eenigingwaaraan geheel het land deelnam, krachtig tot dit doel der inrigting kunnen medewerken in verband met in stellingen om bekwame werklieden op te leidenhunnen ijver te beloonen en hen daardoor aan te moedigen. Nadat de algemeene strekking van het ontwerp was goed gekeurd heeft zich een vijftigtal der uit verschillende plaat sen zaamgekomen personen voor dit genootschap verbonden. Vervolgens zijn de bijzonderheden der wet in overweging genomen en met eenige wijzigingen goedgekeurd. Onder de middelen om het doel hetwelk men zich voorsteltte beter te bereiken is aangenomen het houden van vergade ringen ten einde al zulke onderwerpen te bespreken als daartoe' kunnen leiden. Daarbij is genoegzaam gebleken dat het geenszins in de bedoeling ligt, noch der commissie, noch der vergadering, om mede te werken tot het herstel der gilden als welke men onvereenigbaar beschouwde met den tegenwoordigen tijd en den toestand der maatschappij. Daarentegen is de vestiging en uitbreiding van industrie- of ambachts-scholen als zeer weuschelijk voorgedragen. De bijdrage voor het lidmaatschap is op 4 's jaars be paald. De vereeniging zal uit afdeelingen bestaan die hare huishoudelijke wetten kunnen hebben. Het hoofdbestuur zal in 's Gravenhage gevestigd worden en uit 15 leden zijn za- mengesteld als5 uit de genoemde residentie en 10 uit de andere deelen des Rijks. Den 15 jannarij zal de ver. kiezing der leden van dit hoofdbestuur plaats hebben. Verleden vrijdag is te Leyden tot doctor in de regtèh bevorderdde heer J. II. de Stoppelaarna verdediging van eene Diss. Hist. Pol. de Zelandica Gente de Huybert ejusque tneritis de Re cum publica tuin literaria et de par- tibus quas in publicis Belgii foederatie rebus curandis egit Petrus de Huybert. Zekere heer R. begaf zich dezer dagen met zijn zoon in eene schuit op het Haarlemmermeer om te visschen. Door den opkomenden wind oostwaarts gedreven raakte de schuic op eene ondiepte. Beiden verlieten het vaartuig en trachtten den vasten wai te bereiken. Hunne pogingen waren echter vruchteloos. De zoon werd door een visscherdie zijne noodkreten had gehoord gered de vader echter was ge vallen en in den modder gestikt. De brik, welke den 17 dezer voor Wijk-aan-Zee in groot gevaar verkeerde en des namiddags voor Zandvoort strandde en daarna verbrijzelde had daags te voren nog een Egmonder loods en zeeman ingenomen zoodat ook deze beiden met de geheele equipage een ongelukkigen dood in de golven hebben gevonden. Men meldt uit Stokholm van den 11 dezer: „Nadat op den 8 de doop was toegediend aan de jonggeborene prin ses hebben, naar aanleiding van de bevalling der kroon prinses onderscheidene hoffeesten plaats gehad. Aan onder scheidene hoogere militaire en burgerlijke notabiliteiten zijn door den koning ridder-orden geschonken. Heden heeft de koning, in eene plegtige audiëntie de gelukwenschen van het korps diplomatique en van de hoogere autoriteiten ont vangen." Blijkens partikuliere berigten uit Kaïrovan 4 dezer, werden voor de aankomst van den oud-gouverneur-generaal van Nederl. Oost-Indie den heer Rochussenaldaar alle toebereidselen gemaakt. De rijtuigen van den pacha zijn naar Suez gezonden om hem van daar af te halenterwijl een paleis voor zijne ontvangst in gereedheid werd gebragt. Te Alexandrie ligt eene stoomboot uitsluitend voor den heer Rochussen gereedom de reis verder voort te zetteu. Vergadering Gemeenteraad te Zierikzee. Zitting van den 21 November. In deze zitting zijn de zeven leden van den gemeenteraad, welke bij de eerste stemming zijn gekozen (zie Midd. Courant van 4 dezer, no. 132) ten 12 ure vergaderd en door den burgemeester ge ïnstalleerd en beëedigd. Vooraf had eenige discussie plaats of de bevoegdheid daartoe bestond hebbende de heeren van Dongen en Geemnns zich daartegen verklaard en van deze verklaring aan- teekening in de notulen verzochtop grond van art. 43 der gemeente wet is echter tot die installatie besloten. ]Va eene aanspraak van den voorzitter als welkomstrede, werd overgegaan tot de benoeming van twee wethoudersdaartoe zijn verkozen de heeren de Jonge en Moens welke tevens werden verkozen tot ambtenaren van den bur gerlijken stand beide heeren werden daarmede door den voorzitter geluk gewenscliten aanvaardden die betrekkingen onder dankbe tuiging voor het in hen gestelde vertrouwen. De begrooting over 1852, bedragende in ontvang 82438,54in uitgaaf 82293,90», wordt door burgemeester en wethouders overgelegd en tot commissie van onderzoek benoemd de vier overige raadsleden terwijl de be- grooling met bescheiden gedurende 14 dagen ter visie van het publiek op de secretarie zal worden gelegd. Op zijn verzoek wordt ontslag verleend aan den makelaar in grauen J. Bakker. Wordt kennis ge geven dat gedeputeerde Staten het ontworpen policie-reglement aan. den koning hebben opgezonden, ten einde daarin eenige bepalingen te vernietigendat voor reparatie van gebouwen wegen, onvoorziene uitgaven over de dienst van 1851 zal benoodigd zijn ƒ507,19, be nevens ƒ40 voorpremien bij den laatst plaats gehad hebbenden brand wordt besloten hierop de goedkeuring aan gedeputeerde Staten ta vragen; wordt voorgelezen de beslissing, door gedeputeerde Staten genomen dat de zes bij herstemming gekozen leden (zie ons hier boven aangehaald nommer) geene zitting kunnen nemen; ingevolge art. 36 der gemeentewet wordt met vier tegen drie stemmen be sloten hiervan bij den koning in beroep te komen. Tegen hebben gestemd de heeren de Jonge Moens en Ermerins. Vergadering van den Gemeenteraad te does. Zitting 21 November ten half één ure Tegenwoordig al de leden. Opening. Notulen voorgaande ver gadering gelezen en gearresteerd. Aan de orde is de beraadslaging over de begrooting voor het jaar 1852. 1-. Algemeene beschouwingen. De lieeren JBlaaubeen en van den Bosch voeren hierover het woord. De laatste behandelt hierbij nog ter loops den vorm der begrooting en keurt het af, dat daarin eene kolorn voorkomt waarin aan het hoofd staatdoor Gedeputeerde Staten toegestaanHij wenscht dit veranderd te zien in door den Gemeente-Raad toegestaan 2fi. Beraadslaging over de afzonderlijke artikelen a. Ontvangsten. Deze artikelen worden achtereenvolgens goedge keurd met uitzondering van den post van ƒ144, zijnde de op brengst van de verpachting van het vischperk. Op het artikel landpachten cijnsen en tienden stelt de heer van dtn Bosch voor eene commissie te benoemen tot onderzoek der vraagof het niet in liet belang der stad zoude zijn die landen enz. te verkoopen en den koopprijs te besteden tot delging van schuld; de heer Blaaubeen geeft in bedenking om liever delging van schuld op den voorgrond te stellen en tot middel aan te wijzen de opbrengst dier landen cljnsn enz. Besloten de zaak over te laten aan eene eventueel te benoemen commissie voor de finantiele zaken De som Tan 400 voor het gebruik van den stedelijken lurfloü wordt door den heer Blaaubeen bestreden, die meent,' dat die in stelling strijdt met art. 254 Gemeentewet. De heer van den Bosch on ersteunt dat gevoelen omdat die tongelden onwettig geheven worden. He heer van der Menlen zich met de vorige sprekers vereenigen- de zal echter een votum van vertrouwen uitbrengen. De burgemeester zegtdat het gebruik van den turfton niet im peratief doch facultatief is. De heer van Kerkwijk bevestigt dit beweren en ziet daarom geen bezwaar om de genoemde som op de begrooting te behouden. Besloten den post op de begrooting te behouden en een nader onderzoek in te stellen naar den oorsprong het fundament en de utiliteit der onderwerpelijke inrigting. b. Uitgaven. Besioten dat de leden van den raad geen presentie geld zullen genieten. De jaarwedden van burgemeester en wethouders worden onveran derd aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1