MIDMLBURGSCHE C 0 U B A M T. N°. 140. Zaturdag 1851. 22 November. Jacoliicca ctt ClbmiiiiflrttraHcii. PROVINCIE ZEELAND. ^imicuiaubdcltc GTij&tucjei»» jam AANBESTEDING. Op Donderdag den 27 November des jaars 1851 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland, of, bij deszelfs afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het elfde District, aan bet Lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Middelburg, wor den aanbesteed Het HERSTEL met het ONDERHOUD, van den I Ja- nuarij 1852 tot den laatsten December 1854, der navolgende RIJKSWERKEN 1. Van al de Zeewerken te Vlissingen en Veere zoo van de Zeekeerende Muren als van de daarbuiten gelegene Zee weringen voor zoo ver zij steeds door den Waterstaat zijn onderhouden geworden 2. Van het Kanaal van de Stad Sluis naar Brugge voor zoo ver het op Nederlandsch Grondgebied is gelegen en 3. Van de Waterleiding in het Land van Axel beoosten het Kanaal van Neuzen beginnende in den Polder van Ca- nisvliet, beoosten Sas-van-Genten strekkende tot aan de Vesting van Neuzen Zullende elk der drie werken dén Perceel uitmaken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zuilen bo ven en Behalve aan 'net Lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg ter lezing liggen op alle zoo danige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Wa terstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg, voor al de werken, en wijders bij de Inge nieurs in de Arrondissementen van Walcheren Cadzand en Axel. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. AANBESTEDING Op Donderdag den 27 November des jaars 1851 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den StaatsraadComm issaris de Konings in de Pro vincie Zeeland, of, bij deszelfs afwezendheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het elfde District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed H-t VERDIEPEN en over S210 el lengte VERBREE- DEN van de Waterleiding bewesten het Kanaal van NEUZEN met het onderhand der werken tot den eersten Januarij 185 daaronder begrepen de Leve rantie van alle vereischte MATERIALEN. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde Aanbesteding zal, boven en behalve aan het locaal van het Ministerie van Binnen landsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende zes dagen vóór de besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa tien te bekomen zijn bij den Hoofd Ingenieur van den Wa terstaat te Middelburg en den Ingenieur te Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmer king te kunnen worden genomen. Middelburg, den 10 November 1851. De Commissie voornoemd, Namens dezelve A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris WELDADIGHEID De VEREENIGING tot het bezoeken der Armente Middelburg, weder geconstitueerd zijnde, verklaart zich bereid weder ten nutte der armen werkzaam te zijn op de wij ze als bij hare Statuten is voorgeschreven. Om hierin met gelukkig gevolg te slagen, heeft zij aan zedelijke en geldelijke ondersteuning onmisbare behoefte ter wijl de eerste de wegneming bevordert der oorzaken waar uit armoede eu gebrek te voorschijn treden ongelijke en ondoelmatige verdeeling der liefdegiften alsmede het geven aan bedelende persoonen doet ophoudenis de laatste het middel om met vrucht de woningen der armoede binnen te treden, en niet alleen met raadgevingen, maar ook met da den te voorzien in datgene, waaraan onze verarmde Mede- mensch de meest dringende behoefte heeft. Bescheiden vraagt zij dan ook bij vernieuwing aan hare Stadgenooten en voornamelijk aan de Meergegoeden deze ondersteuning, nu de winter zich doet gevoelen, het werk met iederen dag vermindert en de Arme zonder hulp en bijstand niet blijven kan. Zij vertrouwt dat hare pogingen algemeenen en krachtige bijval zullen ondervinden, en zal met dankbaarheid iedere gift aanvaarden, die, hetzij bij den Penningmeester, den Heer N. Verhulst Wz.hetzij bij ieder Lid der Vereeniging mogt worden afgegeven. Reeds heeft zij her genoegen dankbare melding te mogen maken van eene gift van 20 van B bij haar medelid den Heer J. de Kanter ontvangen. De Naamlijsten der Heeren Wijk-Bezoekers zullen gratis ver krijgbaar gesteld worden bij den Boekverkooper E. llendrikse. Middelburg, 20 November 1831. De Directie der Vereeniging voornoemd Namens dezelve VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorzitter. J. M. BRIEVE, Secretaris. BIJBEL GEN OOTS CHAP. De DIRECTEUREN der Middelburgsche Afdeeling van bet Nederlandsch BIJBELGENOOTSCHAP maken bij deze bekend, dat op Donderdag den 27 November, des avonds ten zes ure, in de Nieuwe Kerk door den Wel-Eerw. Heer .7. .7. L. Ten Kate verslag van den staat des Genootschaps uitgebragt, en tevens eene toepasselijke redevoering zal ge houden worden zij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne belangstelling jn deszelfs verspreiding aan den dag te leggen, door bijwoning eener Godsdienstige Zamenkomst, waar men tevens den ver deren zegen des Allerhoogsten over deze heilige zaak zal inroepen. Middelburg, den 21 November 1851. J. BORSIUS President. A. M. CllAMER, Secretaris. LOON VOOR WERK. De COMMISSIE LOON VOOR WERK, gevestigd binnen deze Stad roept bij deze op diegenen, welke begeeren bij hare Inrigtinghetzij in of buiten hare Werkplaats, hetzij door het pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaalalwaar tot de Inschrij ving der Werklieden za! worden gevaceerd op de volgende dagen, telkens van des middags 12 tot des namiddags 1 ure, als: o'p Vrijdagden 14, Zaturdag den 15 Maandagden 17 Dingsdag den 18, Woensdag den 19, Vrijdag den 21 Za turdag den 22 en Maandag den 24 November 1851 onder verdere kennisgeving, dat diegenen, welke nalatig mogteu zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar MIDDELBURG den 21 November. Wij vernemen dat bij de door kerkvoogden der Neder- duitsch hervormde gemeente alhier op 11. dingsdag gehou dene aanbesteding van de verbouwing van den gevel der nieuwe kerk de minste soa is ingeschreven door de heeren L. de Landmeter Zoon zijnde I 2763 aan welke aan nemers dat) ook onder nadere goedkeuring van het collegie van notabelen de aanbesteding voorioopig is toegewezen. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer is aan den kapitein .7. Metz, van het'wapen der infanterie bij het leger in Oost-Indie thans met verlof hier te lande op het daartoe door hem gedaan verzoek verleend eervol ontslag uit Zr. Ms. militaire dienst, onder toekenning van pensioen. Op voordragt van den minister van binnenlandsche zaken is, bij Zr. Ms. besluit van 9 dezervas'gesteld een reglement voor de kamers van koophandel en fabrijkenhetwelk in werking zal treden op 1 aprj| 1852, op welken dag de bestaande kamers worden ontbonden en de nieuwe volgens dit besluit te benoemen kamers in werking zullen treden. Volgens dit besluit zal in elke gemeente, waar dit 1100- dig is, eene kamer van koophandel zijn, waarvan het ge tal leden door den koning zal worden bepaald en waarvan jaarlijks een derde aftreedt. De leden der kamers van koop handel worden gekozen door de kiesgeregtigde handelaren in de gemeentekiezers zijn meerderjarige ingezetenen in het volle genot van burgerlijke en burgerschapsreg- ten en die ter zake van handel of fabrijkswezen in het patentregt zijn aangeslagen voor eene door den koning voor elke kamer te bepalen som. De verkiezing en stem- opening voor welke ongeveer de regelen der kieswet gel dende zijn geschieden onder voorzitting van den burge meester geadsisteerd door twee raadsleden. Elke kamer kiest jaarlijks haren voorzitter. Zij kiest haren secretaris die geen lid der kamer is, voor drie jaren. Haar wordt jaarlijks door den gemeenteraad uit de kas der gemeente eene som voor kosten enz. toegelegd. In streken waar belang rijke handel en fabrijken verspreid zijn, kunnen kameis van koophandel en fabrijken worden zamengesceld uit de hande laars en fabrijkanten van meerdere gemeenten; in dat gevai zal de plaats, waar de kamer gevestigd is, geacht worden het grondgebied dier onderscheidene gemeenten te omvatten. De aanwijzing van het getal leden voor elke gemeente enz. wordt door gedeputeerde staten onder 's konings goedkeu ring regelde. Op het bij Breda gelegen kasteel Burgst zijn dezer da gen doodgeschoten drie honden twee katten en een ooije- vaarsis door razernij aangedaan zijnde bereids vroeger eene gans gedood welke door eenen razenden hond was gebeten. Den 17 dezer, des middag ten 2 ure is, bij Zandvoort gestrand en verbrijzeld eene brik, komende van Sunderland. Van de equipage, bestaande uit 10 koppen, vonden 6, die zich in de sloep hadden begeven, die onmiddelijk omsloeg hunnen dood in de golven. De 4 overige manschappen die aan boord gebleven waren, kwamen later om, toen het, schip op de bank barstte. Het schip hadnaar men meent geene lading maar ballast in. Maandag morgen is te Katwrjk-aan-Zee op lager wal vervallen een groot driemast-schipde naam onbekend. Z. M. heeft, bij besluit van den 5 dezer, goedge- gevonden, vrijstelling te verieenen van de regten van zegel en registratie voor al de stukken nevens hunnen geloofs brief, door nieuw benoemde leden der Staten-Generaal provinciale Staten en gemeenteraden over te leggen. De Staats-courant bevat een koninklijk besluit van den 12 dezer, waarbij het gebruik van postzegels wordtin- gevoerd en bepaald op 1 januarij 1852. Volgens dat besluit zuilen de postzegels verkrijgbaar gesteld worden op alle post- en hulpkantoren. Er zullen drie soorten zijn: blaauwe van 5 ct.roode van 10 ct. en oranje-kleurige van 15 cent. Zij dienen tot vooruitbetaling van het port op de binnen landsche briefwisseling, doch kunnen ook gebruikt worden voor brieven die naar het buitenland zijn bestemd, in zoo verre dit niet strijdt met aangegane overeenkomsten met vreemde regeringen. Er zal door de zorg van den minis ter van financien eene beknopte handleiding worden vervaar digd voor de ingezetenen omtrent het gebruik maken der postzegels, en tegen den minsten prijs algemeen worden ver krijgbaar gesteld. Vergadering van den nieuwen Raad te Middelburg. Zitting van 21 november 1851. Heden had alhier eene openbare vergadering plaats der leden van den raad. Na beëediging en installatie werden zij door den burgemeester daarmede geluk gewenscht. Zijn benoemd tot wethouders de heeren de Stoppelaarwelke terstond verklaard heeft zich die benoeming te laten welge- 1 len en de heer Bijlevelddie verklaart te willen gebruik maken van den termijn van beraad hem bij de wet toegestaan, Vervolgens zijn tot ambtenaren van den burgerlijken stand verkozen de heeren de Stoppelaar Bijleveld en Paspoort. Door den raad is verderop voorstel van den voorzitter besloten 1. tot afschaffing der poortgelden 2. tot het stellen 111 handen eener commissiehet ontwerpen van een reglement van orde, eene instructie voor den secretaris en voor den ontvanger en van eene verordening op het afkon digen van reglementen. Die commissie wordt zamengesteld uit de heeren Verbrugge Rekker Fokker en den voorzitter. Is besloten het onderzoek der beg-rooting op te dragen aan eene commissiewaartoe door den voorzitter worden benoemd de heeren Bijleveldvan SonsbeeckFak Brouwer Vis en Siffiè. Na voorlezing eens briefs van den heer Beciuswaarin hij kennis geeft tot lid van gedeputeerde Staten te zijn be noemd legde de heer Verbrugge de meening aan den dag, dat hij moest geacht worden te gelijk met den ouden raad opgehouden te hebben te zijn voorzitter van het collegie van regenten over den algemeenen armen hetgeen echter door den voorzitter werd gerefuseerd op grond der overgangs bepalingen in de gemeentewet voorkomendewaarmede ge noemde heer, in overeenstemming met de vergadering, zich gaarne wilde vereenigen en alzoo voorshands die betrekking zal blijven waarnemen. Hierna doet de sectetaris voorlezing van een staande de vergadering opgemaakt proces -verbaal vati de benoeming der ambtenaren van den burgerlijken stand, en wordt de vergadering gesloten. Vergadering van den nieuwen Raad te Goes. Zitting van den 19 November 1851. I11 deze zitting wordt voorgelezen een besluit van gede puteerde Staten te kennen gevende geen dag te kunnen bepaien tot beëediging en installatie van den nieuwen raad, omdat door hen reeds eenmaal een dag is bepaald geworden voor het onderzoek der geloofsbrieven. Al de leden leggen in handen van den voorzitter, de bij de gemeentewet gevorderde eeden af; de voorzitter in handen van den heer Ph. Vervenneais oudste lid. Wordt overgegaan tot de benoeming van wethouders. Zijn gekozen: 1. de heer .7. W. van Kerkwijk, met 10 stemmen; 2. de heer mrM. P. Blaaubeen met 8 stemmen. Beiden hadden bij de eerste stemming het genoemde aantal stemmen verkregen. Nadat de benoemden door den burgemeester waren geluk- gewensc'nten deze te kennen gegeven hadden de betrekking van wethouders te aanvaarden, sprak de burgemeester eene redevoering uit tot installatie van het nieuwe gemeentebestuur. Besloien die redevoering in het archief te deponeren. Benoeming secretaris. Met algemeene (11) stemmen, wordt benoemd de heer II. C. Pilaar thans waarnemend secretaris. Tot ambtenaren van den burgerlijken stand worden verkozen de heeren mr. van der Meer Mo'ir (burgemeester) en mr. M. P. Llaaubeen. foc generalen brandmeester uit den raad wordt benoemd, de heer .7. IV. van Kerkwijk. Woensdag den 19 dezer is de oude raad der stad Goes voor het laatst vergaderd geweest, en door den burgemeester met eene redevoering, en onder dankbetuiging voor de be wezen diensten ontbonden verklaard. STATEN-GENERAAL. tweede kamer., Zitting van 19 november. De commissie van rapporteurs voor het Xlde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1852 heeft haar verslag ter ta fel gebragt. De algemeene beraadslagingen over de be- grootingswetten voor 1851 zijn voortgezet en ten einde ge bragt. De kamer zou den volgenden morgen overgaan tot de behandeling der afzonderlijke hoofdstukken der begrooting.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1