MIDI! ELBlIRVSli III COURANT N°. 139. Donderdag 20 November. 3?c0tuvcu en Sbminfetrfttien. 35imt£nl<inb£cltc &ij buigen. i5mtctü(?ub@dtc ®ijbi«0c«. J GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van MIDDELBURG maakt be kenddat üp Vrijdag den 21 dezer maand, des namid dags ten één ure, eene openbare Zitting van den Gemeente raad zal plaats hebben. Middelburg, den 19 November 1851. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. II EKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van VEERE als daartoe door den Gemeenteraad geautoriseerd maken bij deze bekend dat op Vrijdag den 28 dezer maand des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize, in liet openbaar zat worden overgegaan tot de uitloting van dertig Nommers i tien Gulden ieder, der achterstallige loopende Schulden, ten laste derzelve Stad. Veere, den 8 November 1851. De Burgemeester, J. KLEINMAN, De Secretaris J. P. van oen HEUVEL. NEDERL. UANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE brengt ter kennisse van de belanghebben den dat zij voornemens is 0111onder nadere approbatie van het Departement van Koloniën, bij Inschrijving, in het openbaar aan te besteden de levering, te Batavia of op de Eilanden Onrust en Kuipervan: 2000 Ton grove West-IIartley New-Castle STEENKOLEN, voor de Stoomvaartdienst in Indie. - De voorwaarden, waarop die levering moet geschieden, liggen ter inzage der gegadigden ten Kantore van de Directie te Amsterdamen -van de Agenten te Rotterdam Dord recht, Schiedam en Middelburg, alwaar tevens model-in- schrijvings-biijetten verkrijgbaar zijn den vorm aanwijzeu- dewaarin deze zullen moeten worden opgemaakt. De behoorlijk gezegelde Inschrijvings Biljetten zullen, vóór of op den 28 November aanstaande des middags ten 12 ure, vrachtvrij moeten worden ingeleverd aan het Lokaal der Maatschappij te Amsterdamzullende na dien tijd geene Biljetten meer worden aangenomen en onmiddelijk tot de voorloopige toewijzing worden overgegaan. Amsterdam, den 12 November 1851. DE MONCHY, President. GOUDSWAARD Dir. fung. Secr. van f 20,000 aan dergelijke stukken vervaardigd is. De noodige maatregelen zijn genomen om weder voor 10,000 aan te munten. Van de gezegde 20,000 zijn f 17,000 in omloop gebragten van het nog aanwezige wordt op aan vrage van belanghebbenden, uitgifte gedaan, gelijk dezer dagen nog geschied is met eene som van 500door koop lieden en winkeliers te Leeuwarden gevraagd. Z. K. H. prins Frederik heeft aan de armen-loterij te Veere eene bijdrage geschonken van ƒ50; terwijl H. K. H. prinses Frederik tot hetzelfde einde heeft bestemd een prach tig geschenk. De gemeenteraad te St. Jan Steen heeft benoemd tot wethoudersde heeren N. B. IJsebatrt en A. dc Rechter tot secretaris den heer F. Badtsen tot ontvanger den heer E. N. F. Apers. De commissie tot onderzoek van de mogelijkheid eener doorgraving van Holland op zijn smalst, door middel van een kanaal, geschikt voor de groote scheepvaart, en van het daarstellen eener haven in de Noordzee, is, 11a onder scheidene bijeenkomsten en op grond van door hare zorg bewerkstelligde waterpassing, opmetingen en peilingen voor de kust in de Noord-zeemitsgaders gelijktijdige waarne mingen omtrent den tijd den duur en de hoogte van eb en vloedzoowel in de Noord-zee als in het Ij reeds om trent eenige hoofdpunten overeengekomen en zet hare taak verder voort. In een konijnenbergje te Waalwijk heeft men den 12 dezer twee spitshonden gedood die reeds een dertigtal ko nijnen hadden verscheurd en welke honden geacht worden dezelfde beesten te zijn die dezer dagen in den buiten polder verscheidene schapen hebben doodgebeten. In den avond van den 11 dezer had te Rijnsburg een treurig ongeluk plaats. Twee jongelieden wilden eenige jonge hanen (men zegt schertsenderwijze) van den pre dikant stelen. De predikantsvrouw onraad bemerkende wapende zich en bragt in het donker aan een hunner eene wonde in de borst toe, waaraan hij den 14 overleden is. Gedurende deze en de volgende week is in het Gebouw der TeekeuAkademie gelegenheid, voor de honoraire leden en Begunstigers tot de bezigtiging van eenige SCHILDE RIJEN vervaardigd door den Heer VAN DEN BERGHE. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van 17 november. In deze zitting heeft de nieuw benoemde commies griffier, mr. J. .7. Beaujon, zijne betrekking aanvaard, na de vereischte eeden te hebben afgelegd. Bij de kamer zijn ingekomen een wets-ontwerp tot goedkeuring van artikelen eener overeenkomst tussphen Nederland en Pruissen geslo ten tot wering van den sluikhandel, en een wets-ontvverp tot regeling van het muntwezen in de West-Indien en ter kuste van Guinea. Door de commissie van rapporteurs is verslag uitgebragt over het VlIIste hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1852, en over het vvets-ontwerp tot over brenging van fondsen tot herstel van het muntwezen. De kamer heeft een aanvang gemaakt met de algemeene discus- sien over de begrootings-vvetten voor 1852. De discussien zouden den 18 des morgens worden voortgezet. De verpletterende loop der gebeurtenissen heeft mij sedert nog minder tijd tot overwegingen van dien aard gelaten maar gij zult mijde vrouw van Kossuth van den man die door de algemeene stem en meer nog door mijn hart een uitstekend man genoemd wordtwel willen vergeven dat ik mij geheel aan de leiding mijns echtgenoots overgeef en nooit aan de emancipatie denk 1" De Zuid-Amerikaansche mail den 14 dezer aangeko- me,nbrengt geen belangrijk nieuws. De berigten nopens de goudmijnen in Australië blijven gunstig luiden. Wat de Times van de grootte en hoeveelheid der gevonden goud klompen verhaalt wordtnaar wij vernemen door parti- kuliere brieven bevestigd. Denemarken. Dit rijk heeft weder eene ministe riele crises. De minister van eeredienst, die een ontwerp op het onderwijs moest indienen en daarmede niet gereed was begreep zelf dat hij behoorde af te treden doch te vens dat hijin den tegenwoordigen toestand des rijks, daar toe den wenk der wetgevende magt zou behooren af te wach ten. Het is hoogstwaarschijnlijk dat Denemarken eene an dere staatkunde zal moeten volgen. Sleeswijk-Holstein en de Sond-tol zullen het daartoe wel noodzaken. Over laatst genoemden tol komen gedurig protesten in van onderschei dene mogendheden. 1'ortugal. Te Lissabon verkregen in de verkiezin gen de septembristen de bovenhand en leed de gematigde partij in haren hoofdman, den hertog van Terceiraeen ge voelige nederlaag. Zijne plaats werd ingenomen door een hevig revolutionnair. Men zegt, dat zelfs Saldanha zich over dezen stand van zaken verontrusten er reeds tegen de koningin over gesproken had om de cortes te ontbinden als de verkiezingen overal zoo dreigend uitvielen als in de hoofdstad. Men merkt echter hierop aan, dat Saldanha juist door de hulp, zooniet door het patronaat der septembristen, moet bestaan, en twijfelt dus teregt, dat hij in deze niet meent wat hij zegt. Hij zal bij gevolg de verkiezingen wel nemen zoo als zij zijn. MIDDELBURG den 10 November. In eene zitting der leden van den nieuw-benoemden raad op heden gehouden is besloten met 9 tegen 5 stemmen dat de heeren mr. S. de IVind en G. .7. Sprenger niet kon den worden toegelaten als leden van den gemeenteraad uit hoofde hunner betrekking als commissarissen der wisselbank daarmede is onvereenigbaar. De heeren Verbrugge Rek ker van de GraftFak Brouwer en Bogaertstemden vóórde overige tegen de toelating. Bij besluit van 15, heeft Z. M. goedgevonden, aan de natemelden officieren bij de rustende schutterij in Zeeland eervol ontslag te vcrleenen t te weten bij het halfbataillon 110. 2, aan .7. A. de Glopperals kapitein; bataillon 110. 5, aan S. P. van der Hoofd en P. J. Bachieneals 2de luitenants; en te benoemen, bij het halfbataillon no. 2, staf, tot majoor-kommandant PA. de Reurthans ltapi tein bataillon no. 5, tot 2de luitenantsD. de (Vaal, thans sergeant-majoor en .7. van Brabandthans schutter. Bij Zr. Ms. besluit van den 13 dezer zijn de schout bij-nacht H. F. Tengbergendë kapiteins-ter-zee: IV. baron de RaetC. van der HartS. J. grave van Limburg Sti- rum J. van Cats baron de RaetIV. T. Baarsde ka pitein-luitenants ter-zee C. .7. EegD. van der Hart .7. Modera jhr. C. C. van Hoogenhouck' Tulleken, en dt' eerste kapitein bij het korps mariniers, met rang van majoor D. Lampens eervol afgevoerd, respect i vel ij k uit het koros zee-officieren en het korps mariniers, en met ingang van'i jannarij 1852 op pensioen gesteld, onder genot van de na- volgende jaarlijksche pensioenen, als: van 2400 voor ge- dachten schout-bij-nacht, 1800 voor gemelde kapiteins- ter-zee; 15°° voor de drie eerstgenoemde kapitein-lui- tenants-ter-zee 1400 v00r laatstgemelden kapitein-luite nant-zee, en van 1080 voor den eersten kapitein met rang van majoor D. Lampens. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter ken nis van het publiek gebragt, dat bij den boekhouder en kas sier van de Nederlandsche Staats-couranttegen den vasten prijs van twee cents per vel, verkrijgbaar zijn gesteld exem plaren dier officiële .stukken, welke als bijlagen der handelin gen van de beide kamers der Staten-Generaal worden gedrukt. De minister van financiën heeft, op eene, in een der sectien van de tweede kamer geuite klagt nopens gebrek aan halve centen, geantwoord dat behalve de vroegere aan muntingen dier stukken, in 1850 en 1851 voor eene som Kerknieuws. Ds. G'. Overman predikant te Ga- pinge (klassis Middelburg") heeft voor de op zijn eerw. uit- gebragte beroeping naar Kadzand bedankt. Engeland. Londen 15 november. De voorgeno- mene regtsvervolging door het gouvernementtegen den heer Salomonswijl de laatste in het lagerhuis het woord gevoerd en gestemd heeftna zijne weigering om den eed volgens eene wijze, welke zijn geweten niet verbond, af te leggen, zal binnen weinige dagen voor eene speciale jury plaats hebben. De verdediging van den heer Salomons is opgedra gen aan de heeren Edwin James en Freacock, twee der be kwaamste Engelsche regtsgeleerden. Het comité der beurs heeft met de compagnie van den onderzeeschen telegraaf eene schikking getroffen voor het opmaken der Parijsche fondsenkoersen gedurende verschil lende tijdstippen van den dag. Het wordt al meer en meer waarschijnlijk dat het glazen paleis in Hydepark niet afgebroken, maar voor groote ten toonstellingen van onderscheiden aard zal bestemd worden. Voorde groote tentoonstelling te New-York in 1852 te houden hebben zich reeds ruim 1000 inzenders der jongste wereldtentoonstelling aangeboden en onder deze prins Al- bert de hertog van Devonshire enz. Volgens de reeds be kende bepalingenzal na 1 febrnarij aan geene aanvragen om ruimte meer kunnen worden voldaan. De heer Paxton heeft eene plan-teekening voor het Amerikaansch tentoon- stellings-gebouw naar New-York gezonden. Laatstleden woensdag is lord de Blaquiere op zijn landgoed, nabij Norwood in 73jarigen ouderdom overleden. Hij °was degeen die onlangs liet vermaarde jagt America had gekocht. [Iet heeft zich bevestigd, dat het vertrek van Kossuth hetwelk op den 14 dezer bepaald was, eenige dagen is uit gestelden wel tot den 20als wanneer hij met het stoom schip Llumboldthetwelk dan van Llavre te Cowes verwacht wordt, de reis naar New-York zal aannemen. Het vrouwen-genootschap tot emancipatie der vrouw heeft dezer dagen een adres aan mevrouw Kossuth doen aan biedenwaarin het verzoek vervat was dat zij tot die ver eeniging zou toetreden. Haar zeer verstandig antwoord hierop luidde dus: „Wat mijne denkbeelden over de eman cipatie betreftreeds vroeg heb ik mij binnen den kring mijner huisselijke pligten bepaald, zonder ooit verder te zien Duitschland. JVeenen 13 november. Het door den keizer goedgekeurde toltarief wordt voor den druk gereed gemaakt. Het geheel zal ongeveer 50 vel druks beslaan. De Lombardisch-Venetiaansche geldleening zal in deze maand geheel voltallig ingekomen zijn. De baron Cordon heeft den titel van gouverneur van Triest ontvangen en de graaf IVimpjfen blijft definitief op perbevelhebber der marine. Te Genua is den 9 dezer de Sardinische gezant bij de Porte baron Tecco aangekomen. Een dagblad wil weten dat de Napelsche policie dezen diplomaat geweigerd heefc bij Napels aan land te komen, omdat hij voor het in vrij heid stellen van Kossuth geijverd had. Haynau die in zeer bedenkelijken toestand in Glafen- berg onlangs was aangekomen, is, onder behandeling van den beroemden koud water-artsdr. Priesznitzin zooverre hersteld, dat slaap- en eetlust terugkeeren en gegronde hoop op spoedige genezing bestaat. Professor Jacob Grimm werkt, bijgestaan door onge veer 100 taalgeleerden, nu reeds 40 jaren aan het groote woordenboek van de Hoogduitsche taal. Ten aanzien van de nieuwe wetsbepalingen op de Duitsche drukpers, schijnt de bonds-vergadering met bij. zondere omzigtigheid te willen handelen alvorens dien aangaande een besluit te nemenzal het ontwerp van wet aan de overwegingen der onderscheidene Duitsche Staten worden onderworpen. Dezer dagen is, op last der Oostenrijksche regering, aan den heer Massey te Munchen de toegekende prijs van 20,000 dukaten uitbetaald, voor de in zijne fabriek ver vaardigde locomotief, ten dienste van den spoorweg over den Semmering. Berlijn 16 november. Naar men uit eene goede bron verneemt is de regering voornemens om nog voor het einde dezes jaars de leening van 21 millioen te sluiten, door de kamers reeds 111 de vorige zittingten behoeve van de Oost- baan toegestaan. Woensdag avond beeft over deze aan gelegenheid eene conferentie tusschen den minister van fi nancien en de heeren vou Rothschild plaats gehad. Laatst genoemden zouden uitgenoodigd zijn, om ten behoeve van deze leening stappen in Engeland te doen. Men verwon dert zich zeer dat met deze aangelegenheid zulk een haast wordt gemaaktjuist in het begin van den winter een tijd stip waarop de toegestane som niet gebruikt kan worden. De regering is voornemens om de begrooting onmid delijk na de bijeenkomst der kamers ter tafel tc brengen ten einde de verhandelingen daarover nog voor nieuwe jaar afgeioopeti zijn. Op den 2 dezer werd het 300-jarig jubilé van den overgang van het regerend Pruissisch geslacht tot de Evangelische godsdienstop welken dag ook de burgerij van Berlijn die belijdenis aflegde, hier plegtig in de kerken gevierd en te gelijk eene collecte gehouden voor dc Gns- taaf Adolf-Vereeniging. Frankrijk. Parijs 16 november. Dc dagbladen behelzen heden niets van overwegend belang. De Consti- t ut ionnel maakt zich vrolijk over de volksvertegenwoordi gers, die donderdag een gedeelte van den nacht in het pa leis der wetgevende vergadering hebben doorgchragtop grond van geruchten van een coup-d'état.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1