UIDDELBUBfiSGHfi COURANT. flf°. 138. Dingsda 18 November. ijcetuvcu cu !31bmiui0li*aticu. PROVINCIE ZEELAND. f 84,— f 47» - 47° Biniienlanb^cïte &ijbiitgc«. iSmtcnlfïu&adtc Stjbiugcn. jgtT* -'A er AANBESTEDING. Op Donderdag den 27 November des jaars 1851 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Pro vincie Zeeland, of, bij deszelfs afwezigheid, door een der Leden van de Gedeputeerde Statenen in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het elfde District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Middelburg, wor den aanbesteed Het HERSTEL met het ONDERHOUDvan den 1 Ja- nuarij 1852 tot den laatsten December 1854 der navolgende RIJSWERKEN 1. Van al de Zeewerken te Vlissingen en Veere zoo van de Zeekeerende Muren als van de daarbuiten gelegene Zee weringen voor zoo ver zij steeds door den Waterstaat zijn onderhouden geworden 2. Van het Kanaal van de Stad Sluis naar Brugge, voor zoo ver het op Nederlandsch Grondgebied is gelegen en 3. Van de Waterleiding in het Land van Axel beoosten het Kanaal van Neuzen beginnende in den Polder van Ca- nisvliet, beoosten Sas-van-Genten strekkende tot aan de Vesting van Neuzen Zullende elk der drie werken één Perceel uitmaken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg ter lezing liggen op alle zoo danige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Wa terstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg, voor al de werken, en wijders bij de Inge- recurs in de Arrondissementen van Walcheren Cadzand en schrïf deDé Minister van Binnenlandsche Zaken Ut THORBECKE. of op de Maatsc'l STAATS-LOTEBIJ. Biljette,rvoIgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 vo0r.'ij 1831 no. 68 (Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel- .ntie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den 13 November jongstleden bepaald de prijzen het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de derde week der trekking van de laatste Klasse der 215de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bij verkoop Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 42 - 16,80 - 8 40 - 4 20 BIJ VERHURING Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste - 23 5° - 9 4° - 2 35 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 17 November 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER van MIDDELBURG maakt be kend dat op Woensdag den 19 dezer maand, des voormid dags ten elf ure, eene openbare Zitting der Leden van den nieuwen Gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 17 November 1851. De Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. 7VEIDADIGIIE1D. Middelburg, den 17 November 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente 'al hier berigreu, bij Ds. A. Slotemaker Cz. te hebben doen bezorgen, twee, door hen gisteren voormiddag in de Oost- kerk gecollecteerde verzegelde pakjes waarvan het eene het opschrift had Kerk Haaksbergenen het andere: Foor Gen- dringen Z. G. B. M. Diakenen voornoemd A. MATZINGER, PraSes. Cs. NUIJSScriba. De ondergeteekende heeft met dankzegging ontvangen 1. Voor de Kerk te Haaksbergen, van V ,80, uit de Kerkcollecte van 11 November, en van X 1 uit de Kerkcollecte van 16 November, voorm. Oostkerk. 2. Voor Gcndringen, 2 November, een Muntbiljet groot f io, met het opschrift voor Gendringen en Z. G. B. M. 1, uit de Kerkcollecte van 16 November, voormiddag, Oostkerk. Middelburg, 17 Nov. 1851. A. SLOTEMAKER Cz. MIDDELBURG den 17 November. Naar wij met zekerheid meenen te weten zullen onze verdienstelijke muzijkmcesters A heeren IV. R. Ceulen en J. C. Labrantin het begin der volgende maand een orgel concert ten voordeele der armen opvoeren in het kerkge bouw der Waalsche gemeente waarbij zij zuilen geadsisteerd worden door de zang-vereeniging tot oefening en uitspanning en verscheidene andere dilettanten. Wij hebben grond om te verwachten dat deze opvoering allervoortreffelijkst zijn zal. Niet alleen dat de bekende ta lenten van beide genoemde heeren daarvoor ten waarborg strekken maar ook moetnaar wij vernemen de keuze der op te voeren stukken in hoog ernstigen en godsdienstigen stijl niets te wenschen overlaten. Het onlangs verbeterde orgel in de Waalsche kerk uit muntende door kracht van toon, verscheidenheid en lieflijkheid van geluid, biedt zich voor zoodanige opvoering allerguns tigst aan zoodat alles zamenwerkt om te verwachten dat deze opvoering een voortreffelijk kunstgenot zal aanbieden. Onze stadgenoot, de jeugdige kunstschilder IV. J. van den Berghe die vroeger zijne studie te Antwerpen voortzette, is thans van eene kunstreis in de meest schilderachtige streken van Beijeren en Tyrol alhier teruggekeerd. De schilderijen, die hij op zijne togten geschetst of voltooid heeftzijn door eemge kunstminnaars met genoegen bezigtigd en getuigen van zijne bekwaamheid en vooruitgang in het vak waaraan hij zijne talenten toewijdt. Indien wij wel onderrigt zijn zal hec publiek in de gelegenheid worden gesteld 0111 zijn werk te kunnen bezigtigen. Wij zijn verzocht het volgende uit de Zeeuwsche courant over te nemen Vlissingen 8 november. Tot aanvulling van hec in het vorige no. vermelde, omtrent de verkiezing van eenen se cretaris bij den gemeenteraad alhier, dient, dat op de bij arr* 95 der gemeentewet voorgeschreven aanbeveling van burgemeester en wethouders geplaatst waren 1. mr. G. N. de Stoppelaar advokaat te .Middelburg 2. .7. B. A. Ma- bilotgriffier ter stedelijke griffie te Vlissingen 5 voorts dat de raad niet voltallig was en er bovendien beslist is dat twee leden zich buiten stemming moesten houden, zoodat de volstrekte meerderheid aanmerkelijk geringer wasdan deze in tegenovergesteld geval zou hebben moeten wezen." LI. vrijdag voormiddag -arriveerde te Vlissingen van Harderwijk komende, de 2de luit. van het koloniaal werf- depót F. Kluppelmet een detachementsterk vijf-en-twintig soldaten die bestemd zijn voor de West-Indien en terstond overgegaan zijn aan boord van het fregat de prins van oranje hetwelk zeilree ligt voor die stad. Bij de op den 15 dezer te Oostburg gehouden eerste vergadering van den nieuwen raad dier gemeente zijn tot wethouders benoemd de heeren L. van den Berg en P, D. A. Schouten. Z. M. de koning zal den 25 dezer, des morgens ten 10 ure, aan het paleis in het Noordeinde te 's Hage, au diëntie verleenen aan generaalshoofd-officieren officieren en verdere militairen civile autoriteitencommissien en partikulieren. Volgens berigten uit Stokhohn van den 7 dezerzou de daags daarna aan de jonggeboren prinses de Heilige Doop in de kapel van het paleis worden toegediend. Hec staatsblad no. 141 behelst een besluit van den 5 dezer, waarbij, met intrekking van dat van 15 februarij 1815, nadere bepalingen worden gemaakt ten aanzien van het gelijktijdig beideeden van ambten. De beide hoofdbepa lingen zijn art. 1. de rijks-ambtenaardie bij het zijne een ander rijks-ambt erlangt, of hiermede tijdelijk belast wordt, geniet de daaraan verbondene jaarwedde, zoo deze 300 te boven gaat, niet, dan met onze magtigingdaartoe in elk bijzonder geval bij besluit te verleenen art. 2. voor jaarwedde worden gehouden de gewone en buitengewone in komsten en voordeelendie het ambt medebrengt. Reis- en verblijfkostendaggelden en vacatieloonen zijn echter daaronder niet begrepen. Door de vergadering ter reorganisatie van het Israëli tisch kerkgenootschap in Nederland te 's Hage thans gehou den wordende, is in den loop der vorige week aangenomen, dat het seminarium voor opperrabbijnen en predikanten zal gevestigd blijven te Amsterdam dat de hoofdleeraar in de theologie moet zijn minstens kandidaat in de letteren doch dat een doctor in de letteren de voorkeur beeft gedurende de eerstkomende tien jaren kan een buitenlander, doctor in de wijsbegeerte of letteren worden benoemden dat de studenten dier kweekschool de lessen aan het Athenaeum II- lustre te Amsterdam zullen moeten bijwonen over onderschei dene vakken van letterkunde. Voorts is besloten, dat aan de studenten wordt toegelegd eene jaariijksche toelage van 300 tot 500. Eindelijk is vastgesteld dat om als op perrabbijn te worden erkendmen tevens moet bezitten den graad van kandidaat in de letteren. Ook het beginsel van inspectie der godsdienstige Israëlitische scholen is behouden. De Utrechtsche courant zegt, dat de poststempelsdie in 1852 voor de te frankeren brieven zullen worden inge voerd op de munt te Utrecht gereed zijn. Behalve 's ko- nings beelden is is de gefrankeerde som, als 15, 10 en 5 cent, daarop vermeld. De verdienstelijke beeldhouwer .7. van der Ven had van H. M. de koningin den last ontvangen om in zijne edeie kunst te gelijk den jonggeboren prins en den te vroeg aan het ouderlijk hart ontrukten prins Maurits te gedenken. De kunstenaar heeft zich van deze taak op eene meesterlijke en eervolle wijs gekweten. De door hem vervaardigde studie, welke reeds de goedkeuring der waardige moeder heeft ver worven, stelt in gelijkenis prins Maurits als een engel voor, zijn jonggeboren broeder in de armen houdende. Het kunst stuk wordt in wit marmer gebeiteld en zal eene grootte heb ben van circa 1,4 el. Den 12 dezer, des avonds, is te 'sHage overleden na eene langdurige ongesteldheid de heer J. L. van der Vlieteen man, die in de letterkundige wereld, onder den naam van Boudewijn bekend vooral door het uitgeven van de Tijd en het Zondagsbladeene algemeene bekendheid ver worven heeft. De Amst. Courant zegtvan goederhand te hebben vernomen dat voor weinige dagen bfj het onderzoek der zaak van de 3 personen, aangeklaagd van het maken en in omloop brengen van valsche coupons zou gebleken zijn dat deze personen zich reeds in het vorige jaar hebben schuldig gemaakt, aan het maken en uitgeven van coupons werkelijke schuld van het administratie-kantoor van Brondgeest Zn. Chernet IVeetjen en C. OortmanTi Zn., groot 12,37!- vervallen 1 julij 1850. Wij vernemen tevens, dat al die valsche coupons bereids zijn ingekomen. De bestekken van het iste gedeelte der door de Drentsche kanaal-maatschappij uit te voeren werken, zijn door hec de partement van binnenlandsche zaken finaal goedgekeurd. Binnen kort zal nu de uitbesteding der werken plaats hebben. Professor .7. van Deen aanvaardde den 12 dezer zijne betrekking als hoogleeraar aan de Groninger hoogeschool met eene redevoering over den omvang der physiologische wetenschap en over de waarneming ais het eenige middel 0111 'naar te beoefenen." Den 13 dezer is de onder de zee tusschen Dover en Calais gevestigde telegraaf geopend. Men verneemt, dat de onderneming met den besten uitslag bekroond is geworden. Te Brussel had men in den avond de beursberigten van dien zelfden dag uit Londen ontvangen. STAT EN-GENERl.lL. tweede kamer, -— Zitting van 14 november. Is ingekomen eene missive van den minister van financien, ten geleide eener nota van wijzigingen voor het hoofdstuk IX A der Staats-begrooting over 1852, ten gevolge der in trekking van hec ontwerp van wet wegens dadingen in Lira burg. Nog is ingekomen eene gelijke missive, met eene nota tot wijziging van hoofdstuk IX B, en wel in art. 2. Een en ander zal worden gedrukt en rondgedeeld. Onderscheiden ingekomen verzoekschriften worden naar de daartoe gestelde commissie verzonden. Overgegaan zijnde tot de benoeming van den commies griffier der kamer, is daartoe na vier stemmingen en eene tusschenstemming, benoemd mr. J. J. Beaujon, advokaat bij den hoogen raad der Nederlanden. De commissie tot de verzoekschriften heefc op een aantal in hare handen gestelde adressen verslag uitgebragtwaarna de vergadering is gescheiden. Kerknieuws. Zondag den 9 dezer werd te Amsterdam, in de nieuwe kerk, de wel-eerw. heer J. P. Hasebroekbe roepen predikant bij de Hervormde gemeente aldaarop plegtige wijze in zijn heilig dienstwerk bevestigd, door den wel eerw. heer H. II. Sluiterjongste predikant bij voor noemde gemeente, die bereidwillig deze taak op zich geno men heeft, naar aanleiding van Efezen 11:22 „Op welken ook hij mede gebouwd wordt tot eene woonstede Gods in den Geest." Woensdag avond had daarop in de nieuwe kerk de intrede plaats van den wel-eerw. heer .7. P. Hasebroek, die zijne bediening aanvaardde met de woorden uit Gaiaten VI. vs. 14a. Maar het zij verre van mijdat ik zou roemen anders dan in het kruis van onzen Heer Jezus Christus." Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Groote- hoek klassis Hoornis beroepen ds. C. J. Bratel de la Rivière thans te Grijpskerke. West-Inilisclie Koloniën. Berigten uit Paramaribo van den 8 dezer schetsen den gezondheidstoestand onder de stads-bevolking en de slaven - magten op de plantaadjen steeds beterende, I11 de Europesche kolonisatie heerschte echter de gele koorts op verontrustende wijze. De officier van gezondheid der 2de klasse, Leute, was derwaarts vertrokken, om den geneesheerdie zelf dooi de ziekte aangetast was geweestde behulpzame hand te bieden. Engeland, Londen 13 november. Naar men verze kert zal het parlement stellig in het laatst van januari]' of de eerste week van februarij deszeifs zittingen heropenen. Binnen weinige dagen zal het regtsgeding tegen den heer Salomonswegens het houden eener redevoering in hec parlementnadat hij geweigerd had den vereischten eed af te leggen een aanvang nemen. Birmingham heefceven als Manchesterin de grootste opgewondenheid verkeerddoor het bezoek van Kossuth De toeloop aan de spoorweg-stations de zamenvloeijingen van bet volk de toespraken en antwoorden enz. zijn weder herhaald. Kossuth heeft op nieuw gesproken en alle over eenstemming met socialistische of communistische gevoelens geloochend. De spoorweg-directie had hem een der konink-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1