MIDDELBURGSCHE C O 11 R A M T. N°. 135. Dingsdag 18* 11 November. 4= 3° 1 13cöhii*cu eu Qtbrninistraticu. vTij hingen. BBS STAATS-LOTERIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 januari) 1831 no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Excel lentie de Heer Minister van Financien bij resolutie van den 6 November jongstleden bepaald de prijzen het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en De- bitanten der Staats-Loterij, de Loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 215de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bij verkoop Geheele Loten 76 Halve - 38 Vijfde .T"- i'5» 2o* Tiende - 760 Twintigste BIJ VERHURING Geheele Loten Halve Tiende Twintigste n - 15 - 6,— 3 9 - 1 5o Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 10 November 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. 2 GEMEENTE-RAAD. De BURGEMEESTER van MIDDELBURG maakt be kend dat op Dingsdags den 11 dezer maand des namiddags ten twee ure eene openbare zitting zal plaats hebben van den Gemeenteraad, en op IVoensdag den iQden, des namid dags ten één uur, van de benoemde Leden van den nieuwen Gemeenteraad, tot het onderzoeken der Geloofsbrieven. Middelburg, den 9 November 1851. De Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. UITLOTING KAN SR ILJ ET TEN. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de gevestigde Schulden der Gemeente Middelburg maakt bekend, dat, ter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den 13 Februarij 1819, Lett. M3, waarbij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschuldigd op den 28 November eerstkomende, des namiddags ten twee ure, op het Raad huis in het openbaar zal worden overgegaan tot het uitlo ten van honderd stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Ren- telooze Schuldte zaïnen een Kapitaal opleverende van vijftien duizend Gulden. Middelburg, den 31 October 1851. De Commissie voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. AANRE ST EDI N G. De COMMISSIE van uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburgzal, op Maandag den 17 Novem ber 1851, des voormiddags ten elf ure, in haar gewoon Lokaal, vaceren tot het aanbesteden van het in dezen Winter voor die Inrigting benoodigde VLEESCH. Zullende er op geene Biljetten van Inschrijving worden acht geslagen, waarvan de Inschrijvers niet zeiven tegen woordig zijn. De conditiën dezer Aanbesteding liggen van heden af ter lezing in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 10 November 1851. A. J. van den BROECKE Thesaurier. MAATSCHAPPIJ TOT JTUT TAJf 'T ALGEMEEN VERGADERING, op Woeusdag den 12 November 1851 des avonds ten half-zeven ure precies. Introductie van Dames Uitreiking van Eereblijken Koor lezing en Bijdrage Namens Bestuurders, P. de MARET TAK, Secretaris. LOON FOOR JFERK. De COMMISSIE LOON FOOR IFERKgevestigd binnen deze Stad roept bij deze op diegenen welke begeeren bij hare Inrigting, hetzij in of buiten hare Werkplaats, hetzij door het pluizen van Touw werk te erlangen zich tot dat einde aan te melden aan het Lokaal ahvaar tot de Inschrij ving der Werklieden zal worden gevaceerd op de volgende dagen, telkens van des middags 12 tot des namiddags 1 ure als: op Vrijdag den 14, Zaturdag den 15 Maandag den 17 Dingsdag den 18, Woensdag den 19, Vrijdag den 21 Za turdag den 22 en Maandag den 24 November 1851 onder verdere kennisgeving, dat diegenen, welke nalatig 'mogten zijn zich binnen den bepaalden tijd aan te melden gevaar loopen van bij de Commissie in het geheel niet in aanmer king te kunnen worden genomen. Middelburg, den 10 November 1851. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER, President. HUBERTUS REKKER, Secretaris MIDDELBURG den 10 November. Bij de op heden door de Staten dezer provincie ge dane benoeming voor een lid van het collegie van gedepu teerde Staten, is bij keuze tusschen de heeren mr. AM. Becius en Z. Snijder (als hebbende bij de beide eerste stem mingen niemand de volstrekte meerderheid bekomen) als zoo danig verkozen de heer mr. Becius voornoemd. De heer Hennequinop wien bij de eerste stemming een aantal stemmen waren uitgebragt, heeft daarop verzocht niet verder bij de benoeming, In aanmerking re komen. Up de verleden vrijdag te Zierikzee gehouden vee markt waren 125 stuks aangebragt. Van wege de socië teit Nut en Genoegen werd ouder anderen een os wegende 1000 Ned. ponden aangebragt door den beer A. Moolen- burgh van Eikerzee, bekroond. Men betreurt den weinigen handelwelke bij die gelegenheid werd gedreven en deze jaarlijksche markt als het ware niets meer dan eene tentoon stelling doet zijn. Door den raad der stad Axel is benoemd tot stads geneesheer, de heer A. de Fouwin plaats van den heer L. II. Janssen op zijn verzoek eervol ontslagen. Het Zondagsblad meldt, dat er eerstdaags eene wijzi ging in de ten verleden jare vastgestelde organisatie van de infanterie voor zooveel namelijk betreft de daarbij in gevoerde onderscheiding van onder-officiers en korporaals van de 2de kl. op eene mindere soldij als hebbende de ondervinding reeds doen zien dat, vooral voor den onder officier, het geringere soldij-bedrag niet toereikend is, 0111 overeenkomstig zijnen stand te leven. Naar men verneemt is thans ook in overweging een nieuw reglement voor de koninklijke militaire akademie te Breda, vooral noodig geworden sedert de vereeniging al daar van de adelborsten met de kadetten voor de landmagt. Bij de uitbreidingdie het gouvernement aan "slands archief wil geven heefc het zich aanvankelijk bepaald tot het tijdelijk aanstellen van een enkel beambte en wel de heer D. Bakhuizen van den Brinkop een traktement van 1000 's jaars. Bij het ministerie van oorlog is thans naar men van goederhand verneemt, aanhangig, om aan de goedkeuring van den koning te worden onderworpen, een voorstelstrek kende om de thans bij het wapen der koninklijke maréchaus see bestaande en gevolgd wordende wijze van admissie en ontslag te wijzigen zoodatterwijl nu de diensttijd on bepaald is, men zich voortaan voor minstens 8 jaren zou moeten verbindenongeacht evenwel dat men binnen dien tijd uit de gelederen zou kunnen treden, mits een geschikten persoon in zijne plaats met borgtogtals nu gebruikelijk, stellende. De vergadering ter reorganisatie van het Israëlitische kerkgenootschap heefc in de laatste dagen hare werkzaam-- heden met zooveel ijver voortgezetdat men in de volgende week het einde harer taak te gemoet ziet. Een der te 's Hertogenbosch uitkomende bladen meldt Naar men verneemt heeft zich gisteren (4 november) in den polder te Waalwijk een wolf opgedaan die ongeveer 7 schapen zou hebben afgemaakt. Dit vreemde verschijnsel had daar alom onder de ingezetenen schrik en angst ver spreid." Een schip geladen met mest, bestemd naar Belgie werd op de hoogte van Ooltgensplaatdoor een windhoos overvallen, waardoor het schip (zijnde een gaffel-vaartuig) in een oogenblik op zijde viel en zonkterwijl de vier zich daarop bevindende personen naauwelijks tijd hadden de boot naar het schip te trekken en er in te springen. Deze boot echter zou voor hen tot reddingsmiddel niet voldoende geweest zijn zoo daarin niec toevallig een zaag gelegen had waardoor zij het touw konden afzagen waar mede het steeds zinkende schip de boot reeds naar bene den trok. Bij de dezer dagen gegeven instructien voor de kom- inanderende officieren van de fregatten prins van oranje en prins frederik der Nederlanden, bestemd tot het doen eener reis, het eerste naar de West-Indien en Noord-Atria- rikahet andere naar de westelijke kusten van Zuid- en Noord-Amerikais zooveel mogelijk gelet op de voor stellen der geraadpleegde kamers van koophandel en fabrieken. De instructien zijn, van regeringswege, aan die kamers ter inzage gezonden. Men schrijft uit Aardenburg den 9 dezer: Heden aanvaardde onze nieuwe herder en leeraar zijne bediening onder ons. De wel-eerw. heer Schoock beroe pen predikant van Maria Horebeke (Belgie), thans nog te Babiionienbroek sprak als bevestiger eene treffende rede tut, welk regt hem door onzen consulent bereidvaardig was afge staan. De plegtige handoplegging geschiedde door Ds. van Rietvan Sr. Kruis, consulent, DD. Janssenvan St. Anna ter Muiden, Bax van Oostburg Henry emeritus-predikant van Sluis en den bevestiger. Des namiddags aanvaardde de bevestigde zijne taak met eene roerende rede. De tekst van den bevestiger was Philipp. 2 vs. 29a die van den beves tigde Jeremia 1 vs. 67 en 8. Er was bij deze plegtïgheid eene aanzienlijke schaar toehoorders aanwezig waaronder velen van elders." Vergadering van de Staten van Zeeland, van den 7 No vember J85d. Present: de staatsraad, commissaris des konings voorzitter, en 40 leden. Afwezend de heeren Piersens en jhr. de Jonge. De notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. Daarna wordt door de vergadering overgegaan tot de benoeming v'in den griffier der Staten waarbij de heeren VisMooijaart mr» Blaaubeen en Mazure als stemopnemers werkzaam zijn. v De uitslag van de stemming (aan welke de heer mr. van der me geen deel genomen heeft) is dat al de stemmen, ten getale vaif 39, zijn ten deel gevallen aan den heer rar. S. van der Swalmelid van gedeputeerde Staten. De voorzitter hem met zijne benoeming hebbende geluk geweuscht verklaart de benoemde voornemens te zijn om met hulp der Voor zienigheid de voetstappen zijns waardigen voorgangers te drukken en zich alzoo door ijver en pligtsbetrnchting het vertrouwen der ver gadering waardig te maken. IIij beveelt zich in de voortdurende vriendschap der leden en doet voorts afstand van zijne betrekking als lid van gedeputeerde Staten. Wordt voorts besloten dat de benoeming van een lid van laatst gemeld collegie ter vervanging van den heer mr. van der Swalme voornoemd op den 10 dezer zal geschieden. Bij monde van den heer m-c. Vogelvanger wordt het verslag der nfdeeiiogen uitgebragt nope»*~het vowstel ten betrekkelijk de verbetering van de dienst der stoomboot de Schelde tusschen Vlissingen, Breskens en Neuzen j de beraadsla gingen hieromtrent worden bepaald op zaturdag, den 8 dezer. De beraadslagingen worden daarna voor eenen korten tijd ge schorst, gedurende welke de nieuwbenoemde griffier, in eene ver gadering van gedeputeerde Staten, wordt beëedigd. Bij monde van den heer Fransen van de Putte wordt vervolgens uitgebragt, het verslag der afdeelingen Aangaande het voorstel van gedeputeerde Staten, opzigtens de provinciale steigers; wordt beslo ten dat de beraadslagingen omtrent dit punt zullen plaats heb ben op den 10 dezer. Door de commissie voor de verzoekschriften wordtbij monde van den heer mr. Kr oefrapport uitgebragt op de volgende adressen 1. van Schram Mouthaan en de Lannée de Betrancourtom in aanmerking te komen bij de benoeming van eeoen provincialen in genieur de beraadslagingen hieromtrent worden uitgesteld tot de behandeling der questie of al dan niettot de benoeming van zoodanigen ambtenaar zal worden overgegaan; 2. van Hennequinoin met de vervaardiging der provinciale kaart te worden belast. Te behandelen met het voorstel van gedepu teerde Staten betrekkelijk het doen vervaardigen dier kaart 3. van J. de Bath c. s. en van den gemeente-raad van Phiüppine om wegsverbetering. Te behandelen met het voorstel van gede puteerde Statenbetrekkelijk de verbetering der hoofd-coinmuni- catien enz. 4. van Lenshoek c. s. tot het voortdurend onderhouden door de provincie, van den steiger te Wolphaartsdijk enz. Verzending aan gedeputeerde Staten om in de bezwaren der adressanten te voorzien. Het voorstel van gedeputeerde Staten betrekkelijk de verbetering der hoofd-communicatienwegen en veren, welks behandeling in de laatste zorner-vergadering is aangehouden wordt aan de orde ge steld tegen den 10 dezer. Het almede in de gemelde vergadering aangehouden adres van landbouwers en grondeigenaars in Schouwen en Duiveland strek kende dat door de Staten bij den Koningen zoo noodig bij de Staten-Generaal, démarches worden gedaan tot opheffing van den tiende-last wordt door den griffier voorgelezen. De heer mr. Kroef zegt zijn vroeger geuit gevoelen te blijven aan kleven dat de onderwerpelijke zaak is een punt van algemeen, niet van provinciaal belang, en dat zij alzoo niet behoort tot de bemoei- jingen van de provinciale Stateu bedoeld in artikel 93 der provin ciale wet. Nadat door de lieeren van der Have van de Slolpe van den Bosch Fransen van de Putte en Hammachernog kortelijk het woord is gevoerd, worden de heeren van den Boschvan der Have en Vis benoemd als leden eener commissie tot het ontwerpen der vereischte adressen aan Z» M. en aan de Staten-Generaal. Overeenkomstig de vroeger gemelde voorstellen van gedeputeerde Staten wordt door de vergadering besloten orn gemeld collegie te magtigen 1. Urn de schadevergoeding voor afgemaakt vee, aan S. de Visser onder Zoutelande te voldoen uit de onvoorziene uitgaveu van de begrooting voor 1851 2. oin aan den waarnemenden provincialen veearts M. Luteijn Mazure eene toelage van ƒ300 te verstrekken; 3. om over eene som van ƒ400 te beschikken, ter vergoeding aan de veeartsen, wegens reis- en verblijfkosten; 4. om het veer aan het Sloevoor 1852, onderhands te verpachten 5. om de kosten van verpleging van den, door Z. M. aan de Maat- van Landbouw afgestanen hengstover de 4 laatste maan- scha PPM den van 1851te valideren in de finale rekening van het opgeheven fonds van den Landbouw, en 6. om boven de sorn van ƒ2000, welke bij de begrooting van 185L, voor af- en overschrijving, is toegestaan, te beschikken over ƒ500, en zulks Toor meerdere drukkosteo en*. De vergadering besluit voorts dat ter beschikking van de Maat schappij van Landbouw zullen worden gesteld de stieren en heng sten toebehoord hebbende aan het opgeheven fonds van den land bouw ten einde die zoo dezelve onbruikbaar zijn te verkoopen en het provenu tot andere voor den landbouw nuttige einden aan te wenden. Eeu voorstel vau gedeputeerde Staten, betrekkelijk de vervaardi ging eener provinciale kaart, wordt naar de afdeelingen verzonden. In handen der commissie voor de verzoekschriften wordt gesteld een ingekomen adres van redacteuren der Zeeuwsche courantdaar bij hun vroeger gedaan verzoek herhalende, dat hun blad als pro vinciale courant inoge worden erkeud. Door den heer Verhagen wordt een voorstel overgelegd strekken de tot het benoemen eener commissie vaQ 5 leden om een onder zoek te bewerkstellingen omtrent de ten platten lande van Walche ren geheven wordende, opcenten voor de haven van Middelburg, alsmede aangaande de verordening, krachtens welke die heffing plaats heeft. Wordt besloten dat de heer Verhagentot de toelichting van zijn voorstel, in de eerstvolgende bijeenkomst zal worden toegelaten; ter wijl die bijeenkomst daarna bepaald wordt op den 8 dezer, des voor- middags ten 11 ure. Zitting van 8 November. Present de staatsraad commissaris des konings voorzitter 36 le den en de griffier. De notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en na eenige aanvulling, goedgekeurd. Aan de orde der deliberatien is het voorstel van gedeputeerde Staten betrekkelijk de dienst van de stoomboot de Schelde tusschen Vlissingen Breskens en Neuzen. Op voorstel des voorzitters wordt, overeenkomstig dat van gedepu teerde Staten besloten 1. om den hoofd-iugenieur van den water staat uit te noodigen de werken op te nemen, die zouden worden vereischtten einde de stoomboot bij alle waterstanden de haven van Breskens kunne aandoen en verlaten 2. gedeputeerde Staten te magtigen, om met de bij de zaak betrokken gemeenten en perso nen voorloopig al die schikkingen te maken als ter regeling dezer aangelegenheid zullen kunnen strekken3. om bij de hooge regering vertogen te doen omtrent het belang datook voor 's Rijks dienst in eene behoorlijke gemeenschap tusschen de Schelde-oevers gelegen is, ten einde daarvoor eene subsidie uit 's Rijks kas worde verstrekt. Gedeputeerde Staten zijn tevens verzocht omhij de behandeling dezer zaak, te letten op de in de afdeelingen geuitle verlangens,

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1