MIDIIELBUBESGIIE d tl IJ II A M T. 185lfe M°. 131. Zaturdag 1 November. 23cj5twvcu en üSbmittistpjiticn, Binnculanb^udtc ®ij hingen. Ümitenlanbscltc STijbitujen. HERKIEZINGEN GEMEENTERAAD. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG maken bekend 1. Dat bij de op den 22 der vorige maand plaats gehad hebbende verkiezing van een Lid van den Gemeenteraad niemand de volstrekte meerderheid heeft bekomenen er mitsdien eene herstemming zal moeten plaats hebben. 2. Dat de inlevering der stembriefjes daartoe zal geschie den op Maandag den 3 November aanstaandevan des voormiddags negen tot des namiddag vier ure, op de Bo ven-Voorzaal van het Raadhuis. 3. Dat in hetzelfde Lokaal de opneming der Stembiljetten zal plaats hebben op Dingsdag den 4 daaraanvolgende des morgens ten negen ure. 4. Dat in beide vergaderingen als Voorzitter zal fungeren de Heer Burgemeesteren tot Leden van het Bureau van Stemopneming door den Gemeenteraad zijn benoemd de Hee- ren Raadsleden Mr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar mitsgaders de Heer Mr. S. de PVindvoor het geval dat een der Heeren mogt verhinderd worden zitting te nemen. Middelburg, den 31 October 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F, LANTSHEER. O P111G TING FABRIEK. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS van MID DELBURG Ontvangen hebbende een Request van R. C. Engelberts houdende verzoek tot het oprigten eener Brood-Bakkerij in Perceel Wijk A. No. 89, Kadastraal bekend Sectie B. No. 875 Brengen het bovenstaande verzoek ter kennis der Ingeze tenen onder mededeeling dat naar aanleiding van het Ko ninklijk Besluit van den 31 Januarij 1824 {Staatsblad no. 19) rakende de vergunning ter oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken, op Vrijdag den 7 November aanstaande, des namiddags ten één uur, ten Raadhuize dezer Stad de ver- eischte informatien de commodo et incommodo met opzigt tot de oprigting dezer Bakkerij zullen worden genomen; wor dende mitsdien een iederdie vermeenen mogt daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar maken uitgenoodigd zich ter aangewezen plaats en uur daartoe te vervoegen. Middelburg, den 31 October 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN te Middelburg zal op Dingsdag den 4 November 1851, ten 10 ure precies, in hare Gewone Vergaderkamer, onder nadere goedkeuring openlijk aanbe steden de levering der onderscheiden Artikelen bestaande in Rogge- en Tarwe-Brood Aardappelen Rund- en Kalfs- vleesch RundvetBoter, Schenkelvleesch Gort, Rijst, Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPeper Azijn Raap- en Patent-Olie Kaarsen Groene Zeep Koffij Cichorei, Zoete- en Karnemelk, Stroo, Steenkolen, Turf, Hout, Schrobbers, BezemsBoeuders Schoteldoeken Dwei len Zand en Brusselsche Aarde, benoodigd voor het on derhoud der gezonde en zieke Gevangenen gedurende het jaar 1852, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzeke ring aldaar; liggende de Conditiën in dat Gesticht vooreen iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Vt. A. G. van VREDENBURCH, fung. Secr. Men verzekert, dat de heer Enslie benoemd minister van marinedie betrekking voorwaardelijk heeft aangeno men en dat erin verband daarmede voor alsnog geen nieuwe directeur van marine voor het departement Willems oord zou worden benoemd. Ingevolge art. 64 der provinciale wet, zullen de Staten der onderscheidene provinciën hunne tweede gewone verga dering van dit jaar aanvangen op aanstaanden dingsdag. Ter algemeene rekenkamer is weder eene som van f 200,000 aan ingetrokken muntbiljetten van 5 overgebragt zoodat thans met inbegrip der vroeger vermelde soin van ƒ29,572,860, voor een bedrag van f29,772,860 aan munt biljetten krachtens de wet van december 1845 uitgegeven is ingetrokken. Voorts is weder voor een bedrag van 140,070 aan in getrokken muntbiljetten van 1000 500 100 en f 10 ter algemeene rekenkamer overgebragtzoodat thansmet inbegrip der vroeger opgegevene som van ƒ15,367,570, vooreen bedrag van ƒ15,507,640 aan muntbiljetten, krach tens de wet van september 1849 uitgegeven is ingetrokken. Z. M. heeft, bij besluit van den 26 dezer, het ko ninklijk Nederlandsch instituut van wetenschappen letter kunde en schoone kunsten opgeheven en eene koninklijke akademie van wetenschappen opgerigt welker doel is de bevordering der wis- en natuurkunde in haren geheelen om vang. Bij die akademie zijn bereids onderscheidene gewone werkende en buiteulandsche leden benoemd. Z. K. H. prins Frederikvergezeld van hoogstdes- zelfs adjudant den graaf van der Duyn is maandag in den namiddag in goeden welstand van Londen te 's Hage aangekomen van waar Z. K. H. dadelijk naar het huis de Pauw is vertrokken. Men verneemtdat van het 2de deel der reis naar het heilige land van wijlen ds. van Senden4 vellen zijn afgedrukt en het 5de en 6de in proef is. De zeildag van Z. M. fregat prins van oranje is zegt men, bepaald op den 12 november aanstaande. Naar wij vernemen hebben zich dezer dagen onder de gemeenten Aagtekerke en Meliskerkeeenige gevallen van miltvuur opgedaan onder het rundvee. De Prov. Friesche Courant meldt: Betrekkelijk den diefstal van het kistje met gouden voorwerpen te Leeuwarden verneemt men dat ten huize van den gearresteerden koop man T. door de justitie en policie visitatien hebben plaats gehaddoch daarbij geene ontdekkingen zijn gedaan die eenig licht over deze zaak zouden verspreiden. Alleen moet bij de eerste huiszoeking een staafje goud zijn gevonden dat door het geregt in bewaring is genomen. De beide ge arresteerden blijven voorts alle schuld aan den diefstal ont kennen." STRAND HONDE RIJ. De Eigenaar van eene te Zourelande geborgene BOOT lang 4 Elvan buiten groen geverwd met een gelen rand vervoege zich ter reclame bij den Opperstrandvonder Be westen Schelde te Middelburg. MIDDELBURG den 31 October. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer is aan den luite- nant-ter-zee 2de klasse F. H. IV. van de Veldethans waar nemend administrateur van het marine-etablissement te On rust op zijn daartoe te kennen gegeven verlangen een eer vol ontslag uit het korps zee-officieren der Nederlandsche marine verleend met ingang van den 1 der maand vol gende op die, waarop dat besluit ter zijner kennis zal zijn gekomen. Z. M. beeft benoemd bij het reg. grenadiers en jagers s tot kapitein F. L. Staatstot eerste luitenants G. A, vHaef ten en A. F. C. G. Evertsbij het iste reg. jnf. tot eer sten luit. H. J. Ruttgersbij het 2de reg. inf. tot luit.-kol W. G. F. van Pleemskercktot eersten luit. P. PJeitsbij het 3de reg. tot kapitein R. IV. F. v. Dongen Francke tot eersten luit. J. V. D. Dittlingerbij het 4de reg. tot luit.-kol. A. van Hoey tot majoor J. F. Schartentot eersten luit. IV. B. Bunninkbij het 5^ reS- majoor L. J. L. de Moulintot eersten luit. D. N. deFremerij endoen verplaatsen bij het reg. gren. en jagers den kapitein IV. J. P. Ravens en den 2den luit. G. J. Engelen. Gisteren had alhier in de concertzaal het gewoon jaarlijksch examen plaats der leerlingen van de zangschoolonder de leiding van den heer IV. R. Ceuleti, in tegenwoordig heid van het bestuur der vereeniging tot bevordering der toonkunsten een groot getal toehoorders, waaronder de ou ders of naaste betrekkingen van vele der leerlingen. Er waren 54 leerlingen, verdeeld in drie klassen, naar de eigenaardige leerwijze van den heer IV. Smits, wiens voor treffelijke handleiding ook in deze school gevolgd wordt. De eerste klasse droeg de seconde-oefeningen voorde tweede klasse de terts-, quart-quint- en jewr-oefenin - gen; terwijl de derde of hoogste klasse verschillende zang stukjes uit het derde deel van bovengenoemde handleiding voordroeg die eene grootere vaardigheid in het leeren en meerdere ontwikkeling van stem en gehoor vorderen vooral in de mineur-toonaarden. Hare geoefendheid in het piano en forto zingen en in de duidelijke en vaardige uitspraak der woorden kwamen daarbij ook gunstig uit. Al de zang-oefeningen werden naar gelang van den tijd gedurende welken de kinderen onderwijs genoten hebben en naar de mate hunner ontwikkeling, verdienstelijk voorgedra gen. Groote naauwkeurigheid goed begrip van het rhyth- raischezuiverheid en vastheid van toon vaardigheid en zélfs- vertrouwen, was bij al de leerlingen in meerdere of mindere mate waar te nemen. Ten besluite werd door de twee hoogste klassen onder begeleiding van dubbel strijk-quartetde kinder-cantate, ge componeerd door wijlen den verdienstelijken L. van der IVulpop de bekende woorden, Jezus is een kindervriend gezongen. Bij vroegere examina was deze zelfde cantate ook opgevoerddoch niet door een zoo groot personeel van kinderen, noch ook met zoo veel duidelijkheid, zekerheid en opgewekt gevoel. De aandoenlijke woorden zoo wel passende inden mond van kinderen, en de schoone daarmede overeenstemmende compositie, maakten op al de aanwezigen eenen diepen indruk en niemand voorzeker heeft onbevre digd dit genoegelijk kinderfeest verlaten. De heer Ceulen ontving van vele der aanwezenden ge luk wenschingen, en te regt, daar de afloop van het examen zijnen onvermoeiden ijver en geduld zoo ruimschoots beloond had. Voor de beoefening en de algemeene waardering der kunstis deze afloop ook allerbelangrijkst. Het kan toch niet betwijfeld worden of deze zangschool zal meer en meer in de schatting der ouders rijzennu zij zien welke uitkom sten zij oplevert; terwijl de leerlingen, die de school ver laten den vurigen wensch niet zullen kunnen onderdrukken om door verdere oefening dieper in de geheimen eener kunst te mogen indringen die hen reeds in kinderlijken leeftijd zooveel edel genot verschaft. De gelegenheid daartoe wordt hun na afloop van den geheelen cursusaangeboden door de zang-vereeniging tot oefening en uitspanningalwaar zij als dan gedurende twee jaren als élèves kunnen aangenomen worden. Het is te verwachten, dat van de dezer dagen opengestelde gelegenheidom op deze zangschool geplaatst te worden onder den indruk van de bij deze medegedeelde resultaten ruimschoots gebruik zal worden gemaakt. STATEN-GEIfERAAL. tweede kamer, Zitting van 29 October. Zijn ingekomen: een wets-outwerp tot wijziging van het lilde hoofdstuk der Staatsbegrooting over 1851; een wets ontwerp tot vaststelling van liet reglement op het beleid der regering in Nederlandsch-lndieen drie wets-ontwerpen tot het verleeuen van het Nederlanderschap aan even zoovele personen. Het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooting voor de landsdrukkerij over 1852 is, na eenige beraadslaging, met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den heer Blaupot ten Cate daaromtrent verslag had uitge- bragtis besloten, dien heer als lid der kamer toe te laten zoodra hij de bij de grondwet gevorderde eeden zal hebben afgelegd. De afdeelingen hebben zich dingsdag bezig gehouden met het onderzoek der ontwerpen van wet, als: 1. omtrent de jagt en visscherij en 2. houdende bepalingen omtrent het bouwen planten enz. binnen zekeren afstand van vesting werken. Aan de memorie van toelichtingbehoorende bij het aan de tweede kamer der Staten-Generaal aangeboden ont werp van wet op de jagt en visscherijworden de volgende algemeene beschouwingen ontleend Vervanging der wet van ii julij 1814 schijnt tioodza* kelijk ten einde de verordeningen regelende de jagt en visscherij in overeenstemming te brengen met het grondbe ginsel van art. 641 burgerlijk wetboek gebreken door de ondervinding aangewezen, te verbeteren de strafbepalingen meer te doen strooken me' -den aard der misdrijven en het beheer der jagt en visscherij te vereenvoudigen. De hoofd strekking der wet is bescherming van het wild en van den visch zoowel in het belang van den eigenaar der gronden en der vischwateren als in het algemeen belang. De uit oefening toch van jagt en visscherij staat in veelsoortig ver band met handellandbouw en nijverheid. Van daar wet telijke bepalingen in het algemeen belang en provinciale bepalingen naar provinciale omstandigheden. De verbete ringen door de ondervinding als wenschelijk aangewezen en bij dit ontwerp bedoeld als mede de wijzigingen in de strafbepalingen zullen bij de afzonderlijke artikelen worden behandeld. Twee algemeene aanmerkingen worden hier op den voorgrond gesteld. De eerste betreft de vereenvoudigin gen de tweede het verband tusschen dit ontwerp en art. 641 van het burgerlijk wetboek. I. Vereenvoudigingen met betrekking tot de jagtop heffing van het algemeen jagtvela en bij gevolg van de registratien van eigen jagt, van de daarvoor te betalen reco gnitiën en van de afpalingen opheffing der verschillende soorten van jagt- en visch-acten in betrekking tot gequa- lificeerden en niet gequalificeerdenopheffing der be trekking van opperhoutvester; opheffing van de houtves terswier ijverige medewerking de handhaving der thans bestaande verordeningen zeer heeft bevorderd doch wier dienst, vooral met het beheer van het publieke jagtveldin verband met het vervallen dezer instelling kan worden ge mist afschaffing der registratien van polierspatenten regis tratien belemmerend en bezwarend voor een tak van nijver heid en zonder merkbaar belang voor bet jagtwezen koste- looze registratie van zwanendriften van eendenkooijen en van duiventillen, slechts tot verzekering van het regt der eige naars; opheffing der beperkende bepalingen wegens het schieten en den vervoer van grof wild, als kunnende dit worden overgelaten aan de provinciale autoriteitdkhr waar dat wild aanwezig is. Deze vereenvoudigingen leiden na tuurlijk tot vereenvoudiging van het hoofdbestuur. Met be trekking tot de visscherijgeheele vrijstelling van het vis- schen met den hengel in de hand voor zooverre de eigenaars of pachters der vischwateren dit toelaten; eene reeds dikwerf gewenschte vrijstelling, die hare regtvaardiging vindt deels in de eigenaardigheid van het bedrijf, deels inden minver mogenden toestand van velen die het uitoefenen deels in de omstandigheid dat het belang van de eigenaars en pachters der vischwateren tegen misbruik waarborgt; geheele vrij stelling van de hengelvisscherij in de wateren vermeld in art. 577 burgerlijk wetboekop de zoo ever, genoemde gron den; afschaffing der consenten voor visschers van beroepen voor de zoogenaamde schamele klassezij geven aanleiding tot misbruik en tot onbillijke bevoorregtingen. 'Vervolg in ons volgend nommer.) Engeland. Londen 27 october. Per electrische tele graaf is hier heden berigt ontvangen, dat eene Nederland sche oorlogschooner op Goodvvin Sands gestrand is. En van Liverpool wordt door gelijk middel van gemeenschap gemeld, dat de stoomboot Africankapitein Ryrie die den 25 dezer van daar naar New-York vertrokken wasdien zelfden nachtgedurende een zwaren mistop rotsen van Copeland op het strand geraakte en daat tot gisteren namiddag bleef, toen zij na eenige schade geleden te heb-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1