HIDDELBUMSËHS COURANT. nr°. 130. Donderda 1801. 30 October. öcölwfcu cu !3ibmittis!tt<ïtïcu. jainwcnhvabsdic hingen. auifcnlanbsehc Si j b i u 0 cu. er De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in ..de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van degenen die het zoude kunnen aan gaan, dat dezer dagen, vermoedelijk te beginnen op den 30 dezer, cenige proefschoten zullen worden gedaan uit Kanonnen van 80 en 60 f§opgesteld in het Fort de Nolleonder Vlissingen en gerigt naar de Hooge Duinen aan het uiteinde van den Zeedijk; Dat gedurende den tijd dat gevuurd wordt, zoo op gezegd Fort als op het Duin Roode Vlaggen zullen worden ge- heschenalsmede dat de noodige Posten zullen worden uit gezet een en ander om tot waarschuwing te dienen terwijl het bedoelde terrein onvrij zal zijn om te worden begaan zoo lang de Vlaggen zullen geheschen zijn. Geschiedende deze afkondigingopdat niemand hiervan onkundig zoude zijn en eik zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 28 October 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND verwittigt de belanghebbenden Dat de eerste bijeenkomst der Najaars-vergadering van de Provinciale Staten van dit Gewest zal plaats hebben op Dingsdag den 4 November aanstaandedes voormiddags ten elf uur, in de Concertzaal te Middelburgen dat de deur van het Gebouw uitkomende op de Groenmarktvoor het Publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 29 October 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. AAN BE STE DING. De COMMISSIE van ADMINISTRATIE over de GE VANGENISSEN te Middelburg zal op Dingsdag deti 4 November 1851 ten 10 ure precies in hare Gewone Vergaderkamer, onder nadere goedkeuring openlijk aanbe steden de levering der onderscheiden Artikelen bestaande in Rogge- en Tarwe-Brood Aardappelen Rund- en Kalfs- vleesch Rund vetBoter, Schenkelvleesch Gort, Rijst, Gele en Groene Erwten Groenten ZoutPeperAzijn Raap- en Patent-Olie Kaarsen Groene Zeep Koffij Cichorei, Zoete- en Karnemelk, Stroo, Steenkolen, Turf, Hout, Schrobbers, Bezems, Boenders, Schoteldoeken Dwei len Zand en Brusselsche Aarde, benoodïgd voor het on derhoud der gezonde en zieke Gevangenen gedurende het jaar 1852, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzeke ring aldaar; liggende de Conditiën in dat Gesticht vooreen iegelijk ter lezing. De Commissie van Administratie voornoemd VAN REIGERSBERG VERSLUYS Vt. A. G. van VREDENBURCH, fung. Secr. NEB ERE. MAN BE L-MAATSCUAP P IJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Donderdag den 13 November 1851, 16,090 Kranj. en Kanass. Java-SUIICER ligg. aldaar. 3,532 IDEM te Rotterdam. 1,521 IDEM 3,568 IDEM De Notitien met de Veil-Couditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 14 October 1851. DE MONCHYPresident. GOUDSWAARD Dir. fung. Secr. te Middelburg. r> te Schiedam. VEEMARKT op het Dorp NIEUW LAN B Woensdag den 5 November 1851. De LEDEN des BIJBEL-GENOOTSCIIAPS alhier, wor den bij deze uitgenoodigd tot het bijwonen der jaar 1 ijksche Algemeene Vergadering, die gehouden zal worden in het Museum, op Donderdag den 30 October e. k. des middags te 2 ure ten einde de Rekening van den Thesaurier aan te hooren en te voorzien in de vakatures der Direc tieontstaan zoo door het overlijden van één Lid als door de gewone jaarlijksche aftreding. Middelburg, 20 October 1851. J. BORSIUS President. A. M. CRAMER Secretaris. MIDDELBURG den 29 October. Bij koninklijk besluit van den 27 dezer is tot burge meester der gemeente Boschkapelle benoemd de heer G. Eer- straten. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer is het ministe rie van koloniën gemagtigdom, ter voorziening van het in compleet aan het leger in Oost-Indie, nog dit jaar zoovele manschappen derwaarts te zenden ais de werving zal ople veren welk getal strekken zal in mindering van het, voor het jaar 1852, voor de koloniale dienst te bepalen contingent. I11 de StaatS'Courant van gisteren vindt men het verslag van de reis van veertien werklieden en bazen naar de ten toonstelling te Londen, opgemaakt door hunne geleiders, de heeren professor P. L. Rijke en dr. IV. C. 11. Staring. Dezer dagen is van regeringswege tot proefnemingen 111 de onderscheidene provinciën uitgedeeld eenige zaaitarwe ingezonden door Zr. Ms. consul-generaal te Caraccas en afkomstig uit de vallei Aragoawaar die graansoort veel opbrengt. De proeven met haar in Schotland genomen schijnen mede zeer voordeelige uitkomsten te hebben gehad. In eene op den 23 dezer gehoudene vergadering der Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsche bijbelgenoot schap zijn, onder anderen, mededeelingen gedaan nopens de verrigcingen en den staat van dat genootschap waaruit het vólgetuje ontleend wordt. De inkomsten van het genootschap heb WW' bedragen f 76,298:95! en de uitgaven slechts f 40,642:17, gevende alzoo een batig slot: van 35,656:78!. Deze gunstige uitkomst is voorat le danken aan de aanzien lijke legaten en giften respectivelijk ten gezamenüjken be drage van f 11,000 en f 2,342:51. Hoe voordeelig nu deze toestand der geldmiddelen ook zij, het genootschap behoeft nogtans voor zijn voortdurend bestaan en zijne uitgebreide verrigtingen aanhoudende ondersteuningdaar de kosten voor zijne afgevaardigden GerickeMatthes van der Tuuk en Hardelandalleen f 14,000 hebben beloopen. Daaren boven is men bezig met het drukken van het Oude Testa- ment in het Javaatisch is er eene vertaling in het Makas- saarsch en later ook eene in het Boegineesch te wachien voorts is weder gearbeid aan eene vertaling in het Dajakscli en bestaat er hoop op eene voor de Batta-landen. Tevens heeit het genootschap de bevordering eener Chinesclie ver taling door dr. Gützlajf met f 1000 ondersteund. Van 1 mei 1850 tot 30 april 1851, waren uitgedeeld 26,980 bij bels en nieuwe testamenten. Het dagblad de Nederlander deelde dezer dagen als gerucht mede, dat aan de militaire akademie te Breda ver regaande ongeregeldheden hadden plaats gehad. De Bredasche Courant zeide daarop dat hiervan te Breda zelve volstrekt niets bekend was. De Echo Universcl weerspreekt thans het verspreide gerucht, en voegt er bij, dat alleen een drietal jongelieden naar hunne ouders is teruggezonden omdat zij de bepalingen van den gouverneur tegen het ontgroenen had den overtreden. Behalve diegenen onzer landgenooten, die wegens de door hen naar de groote Londenscbe tentoonstelling gezondene voorwerpen met medailles zijn bekroond, is aan de vol gende heeren, om dezelfde reden, eene eervolle vermelding te beurt gevallen namelijk A. D. Haan te Rotterdam voor raapolie: VisserNolet en Co., te Schiedam, voor aardappelmeel; E. S. Visser, te Amersfoort, voor gele was; T. van den Hoogen te Dordrecht, voor touwwerk; P. S. Cats en Co.te Amsterdam voor paardenhaar H. van der Voort, te Boxtel, voor damast; ,7. Zuurdeeg en Zoon, te Leyden voor wollen dekens C. Beckerte Arnhem, voor balansen Gebr. Lurasco te Amsterdam voor bronzen figuren; Enschedé en Zn.te Haarlem voor gestereotypeerde letters en vormen; H. J. Regeer, te Rotterdam, voor bind werk. Zaturdag morgen zijn van Hellevoetsluis in zee ge zeild Zr. Ms. transportschip piuns willem frederik Hen drik luïtenanr-ter-zee iste klasse TI. Matthijsenen de schooner de lansier luitenant-ter-zce iste klasse G. C. Alvarez beiden naar Batavia. Men verneemt, dat de aanbouw van het hoofdgebouw en de vier fainiliewoningen in de kolonie Mettray 0p Rijs- seltbij Zutphen reeds zoover gevorderd isdat deze ge bouwen waarschijnlijk met den 1 november geheel voltooid zullen kunnen zijn en nog vóór het einde dezes jaars kinderen in de kolonie zullen kunnen opgenomen worden. Den 24 dezer is het schip Willem Ikapitein Mun tendam van den Helder naar Batavia vertrokken aan boord hebbende 180 man troepen onder bevel van den kapitein F. J. Berg den isten luitenant E. 1A. de Rochemont en de 2de luitenants L. J. F. B. Hamers en IV. R. H. Tergau. Laatstleden maandag had te Vlissingen in eene openbare vergaderingdes namiddags ten één ure de ontbinding van den afcredenden gemeenteraad plaatswaarbij dezelve op eene hartelijke wijze door den voorzitter werd toegesproken en iank gezegd zoo voor de diensten in de behartiging der stedelijke belangenten allen tijde bewezen als voor de hulp en ondersteuning, welke hij gedurende zijn voor zitterschap steeds op de meest heusche wijze van elk der leden in het bijzonder inogt ondervinden, hetwelk door den wethouder Uyttenhooven in naam der vergadering, werd be antwoord. Vervolgens kwamen ten twee ure van dienzelfden dag de nieuw benoemde raadsleden (ter uitzondering van den heer Q. Harder omtrent wiens toelating nog geen be slissing van het gedeputeerd bestuur, waaraan hij zich in beroep bad gewend was ingekomen) in het openbaar te zamen legden de bij art. 39 der gemeentewet voorgeschreven eeden af in handen van den voorzitrer des raads, en deze zulks in handen van den oudst in jaren zijnden wethouder aan wien hij voor het oogenblik het voorzitterschap had overgedragen, waarop door den voorzitter, met eene toepasse lijke aanspraak, den leden met hunne benoeming werd geluk- gewenschten de vergadering als gemeenteraad geconstitu eerd, hetwelk weder door den wethouder Uyttenhooven in naam der vergadering, werd beantwoord. Vervolgens zijn door den raad tot wethouders verkozen de heeren D. Uyttenhooven en .7. C. Duiilhen tot ambte naren van den burgerlijken stand, de burgemeester en beide wethoudersdoor welke de werkzaamheden nader onderling zullen worden geregeld, terwijl aan genoemden heer Dutilh bij stemming is opgedragen de tijdelijke waarneming van het secretariaat tot dat eerstdaags in de vervulling dier betrekking zal zijn voorzien. Verder zijn door den voorzitternaar aanleiding van het nog bestaand reglement van ordebenoemd eene com missie tot het ontwerpen van een reglement van orde voor de vergaderingen van den raadbestaande uit de heeren Dutilh, Winkelman en Schmidten eene commissie tot het ontwerpen eener plaatselijke verordening, zoo omtrent de rigtige invordering der stedelijke belastingen als omtrent de wijze van afkondiging der gemeente-verordeningen, be staande uit den voorzitter en de heeren Uyttenhooven Fraser en van Uye Pieterse. Eindelijk zijn gelezen een koninklijk besluithoudende goedkeuring van een vroeger raadsbesluit, omtrent de af schaffing der poortgelden hetwelk voor kennisneming is aan genomen en eene missive van het bestuur over de stads bank van leening, betreffende de heffing van den intrest ten voordeele derzelve bank, welke is besloten ter kennisneming van den raad ter griffie neder tej;leggen om daaromtrent in de eerst te houden vergadering te beslissen. Men meldt ons uit Kruiningendat aldaar verleden maan dag de inwijding heeft plaats gehad van een nieuw gebouwd school-lokaal. Door den heer burgemeester W. J. Janssen, bij verhinde ring van den heer districts-schoolopziener wegens drin gende bezigheden werd bij die gelegenheid eene toepasselijke rede gehouden daarbij vooral gedenkende aan de welwil lende ondersteuning ondervonden van wege de Hooge Re gering en gedeputeerde Staten dezer provincie. Na hem betuigde de onderwijzer J. van der Bel jr. zijnen harte- lijkeu dank aan allen, door wier medewerking de gemeen te een voor het onderwijs ivo alleszins doeltreffend gebouw had verkregen. Een en ander werd afgewisseld, door het zingen van voor deze gelegenheid vervaardigde zangstukjes, door de aanwezige schooljeugd welke daarna werd onthaald op eenige ververschingen en voor wie die dag een dag van ware vreugde was. Volgens een voorloopig verslag omtrent deu oogst in deze provincie is die van de tarwe over het algemeen vol doende geweest. De opbrengst kan gemiddeld op 20 a 25 mudden per bunder berekend worden. De rogge is voor deelig uitgevallen. De gemiddelde opbrengst was 25 mud per bunder. De gerst heeft een voortreffelijk gewas opgele verd. De gemiddelde opbrengst van de wintergerst wordt op 40, die van de zomergerst op 35 mud berekend. De haver is tamelijk goed uitgevallen. De opbrengst is gemiddeld 40 mud. De hoedanigheid van het koolzaad is voldoende; de opbrengst gemiddeld 25 mud. Paarden en duiveuboonen zijn tamelijk wel geslaagd; de opbrengst is echter niet hooger dan 30 mud. Witte en bruine boonen zijn niet ongunstig uitge vallen. De opbrengsc wordt op 24 mud per bunder geraamd- De erwten hebben over het algemeen een gunstig gewas op geleverd 30 mud per bunder. De ziekte heeft" zich ook dit jaar onder de aardappelen vertoond maar zij bepaalde zich, volgens de laatste berigtengrootendeels tot het loof, en men koesterde over het algemeen de hoopdat de knol' niet, of slechts in geringe mate, aangetast zou worden. De graslanden hebben veel voeder opgeleverd de hooi bouw is mede voordeelig uitgevallenzoo ook die van de klaver en wortel-gewassen. De toestand van het vee is in geheel de provincie gunstig de gezondheid daarvan laat niets te wenschen over. Een ge val van longziekte in het eiland Walcheren heeft, door on verwijld aangewend^ krachtige maatregelen tegen de versprei ding geené verdere gevolgen gehad. In de kantons Axel en Hulst zijn veie varkens door eene aanstekende ziekte aangetasten daaraan gestorven; doch deze ziekte kan thans o u 7 als geweken aangemerkt worden. Engeland. Londen 25 october. Eergisteren hield H. M. te Windsor-court en geheimen raad, in welken laat- sten het parlementdat tot den 4 november was geproro- geerd, verder geprorogeerd werd tot 15 januarij aanstaan de, echter, onverwachte omstandigheden uitgenomen, nog niet om alsdan tot het verrigten van bezigheden te verga deren. De koningin heeft gehoor verleend aan de heeren Cu- bittFox en Paxton die door H. M. tot den adelstand verheven zijn. Binnen kort zal in Guildhail een bal gegeven worden ten gunste der Poolsche en Hongaarsche uitgewekenen die naar de Vereenigde Staten wenschen te vertrekken. De kinderen van Kossuth zijn gisteren in deze hoofd stad aangekomen. Zij waren vergezeld van onderscheidene Hongaren wier door de zon verbrand gelaat en krijgshaft voorkomenden zonderling contrast vormden met het zachte ?„e'a" "n retl- .Z'J werden door eene talrijke menigte aan het spoorweg-station afgewacht. D- graaf van Thomar heeft Engeland verlaten en is naar Brussel vertrokken. Men zegt dat hij voornemens is "aar 1 ortugal te gaan, zoodra de cortes vergaderen! De dienst van den onderzeeschen telegraaf tusschen Engeland en Frankrijk zal binnen weinige dagen in werking komen 11. woensdag is in anderhalve minuut een berigt van Dover naar Parijs overgemaakt. Brieven uit Washington melden dat de president der .Vereenigde-Staten bevel heeft gegeven aan alle maritime sta tions 0111 Kossuth bij zijne aankomst met alle militaire eer- bewiijzingën te begroeten. Reeds heerscht er eene zekere beweging onder het publiek voor de ontvangst van den Mon- gaarschen ex-dictator.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1