DHMRELBUSGSCHEi C O II B A N T. 128. Zaturdag 1851. 25 October. 25c$tutrsu eis Slbtsutstetttitictt. iHuncalaub&dte STijbiiigcn. Jstsifcttlatsbgche Cijbingcn. t* De Milicien-Plaatsvervanger HENDRIK RINGSM'Abe- hoorende tot de gemeente IJzendijkewordt verzochtzich ten spoedigste ter Secretarie dezer Stad aan te melden. VERLOTING TOOR 1)K ARM KA TE TEE RE. Ingezetenen van Middelburg welke de Verloting voor de Armen te Veereduur het inzenden van VOORWERPEN, het nemen van LuTEN of anderzins wenschen te begunsti gen gelieven zich met de eersten en tot het laatste te ver voegen bij den Heer J. IV. van Iieuveninden Langendelft aldaar, welke zich met het ontvangen der Voorwerpen en het afgeven van Loten welwillend heeft willen belasten. Veere, 23 Uctuber 1851. Namens de Commissie, L. P. TRAUTMANN Predikant. NB. Ditzelfde geldt ook voor alle personen die te Vlissin- gen of elders buiten Middelburg woonachtig zijn. MIDDELBURG den 24 October. Dezer dagen overleed alhier in den ouderdom van 60 ja ren de heer J. Slegtridder der orde van den Nederland- schen leeinv griffier der stater, dezer provincie. Eene kort stondige doch hevige ziekte maakte een einde aan zijn nut tig en onvermoeid arbeidzaam leven. Is zijn dood een zware slag voor zijn huisgezin en voor zijne betrekkingen door zijn verlies ziet de provincie zich een naauwgezet en ijverig behartiger hare belangen ontnomen. Wij vernemen, dat bij de vereeniging van genees- en heel kundigen ter sprake gebragt is het wenschelijke eener be lasting op de honden met het oog op het mogelijk uitbre ken der honds-dolheid, waarvan elders weder gevallen zijn voorgekomen en op de daadzaak dat het steeds toenemend aantal losloopende - honden de wegen onveilig maakt, en dikwijls bij kinderen en vreesachtige menschen de oorzaak is van het uitbreken van ziekten. De vereeniging was van gevoelen dat zulk eene belasting hoogst nuttig zijn zou en heeft daarom besloten de aandacht op het wenschelijke daarvan te vestigen en heeft zich tot de provinciale genees kundige commissie gewend met verzoek, om bij het geweste lijk bestuur aan te dringen op het nemen van zulke maat regelen als dat collegie nuttig zal oordeelen ten einde het vaststellen dier belasting waartoe de gemeentewet gereedelijk aanleiding geeft, zooveel mogelijk te bevorderen. Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van bet bouwen van vier steenen duikers, en het herstellen van de overige liggende over de waterleiding bewesten het ka naal van Neuzenwelke werken zijn aangenomen door den heer A. Postmus, te Ellewoutsdijk voor f 13000. Naar men verneemt, zijn dezer dagen door het depar tement van binnenlandsche zaken goedgekeurdde op den 2 dezer gedane aanbestedingen der volgende werken te weten de voortzetting der oever-verdediging ter bevestiging van de koppen der havendnmmen van het kanaal van Neuzen aangenomen door den heer A. Tholehste Hoek voor ƒ26100; de voortzetting der oever-verdediging aan den Wilhelmina- polder, aangenomen door den heer J. J. van Uijete Mid delburg, voor 16600; het zinken van vier rijszinkstukken op den onderzeeschen oever van den Vliete-polderen het leggen van eenen pro- visionelen inlaagdijk aldaar, aangenomen door den heer D. A. Bronkerste Middelburg voor 20600 het aanleggen van een buitenberm aan den zeedijk van den polder Bruinisseaangenomen door den heer J. Filis te Breskens voor 26700. de verbreeding van het staket aan den noordelijken zeedijk van Schouwen, aangenomen door denzelfden voor 30600; het weren der houten beschoeijing vóór bastion no. 8 der vesting Vlissingen hare vervanging door eene dijkshelling- en verdere werken aldaar, aangenomen door denzelfden voor ƒ2860 en de herbesteding van het 6de perceel der aardewerken tot herstel en verbetering der zeedijken aan de calamiteuse 'pol ders dienst 1851 aangenomen door denzelfdenvoor/10300. Bij koninklijk besluit van den 21 dezer is benoemd, tot directeur van het postkantoor te Vlissingen de heer S Gille Heringathans directeur van het postkantoor te Tilburg. Het koninklijk Nederlandsch instituut van wetenschap pen letterkunde en schoone kunstenheeft bij adres den koning verzochtdat het Z. M. behage indien het bij de Staatsbegrooting van 1852 voorgedragen cijfer vastgesteld wordt, eene instelling op te heffen, die, den naam van koninklijk dragende en geroepen tot de vervulling van zoo gewigtige pligten haar bestaan niet kan voortzetten, terwijl het gouvernement hare billijke wenschen onverhoord hare vertoogen onbeantwoord, zijne toezeggingen onvervuld laat. Na de sluiting der tentoonstelling re Londen zijn de buitenlandsche commissarissen bij prins Albert ontvangen, waaronder voor Nederland de heer Af. Goossens van Delft. In het regtsgeding van jhr. van Andringa de- Kempe- naertegen de erven van wijlen Z. M. koning Willem II, hebben de practizijns der erven eenen getuigedien genoem de eischer wilde doen hoorengewraaktop grond van art. 1950, no. 3 van het burgerlijk wetboek, als hebbende hij een dadelijk of zijdelings belang bij het geding. Bij de pleidooijen daarover, den 16 dezer bij den Hoogen Raad gehouden is de gegrondheid der wraking betoogd door de heeren advokaten Faber van Riemsdijk en Delpraten we dersproken door den heer advokaat van Raalte. De pro cureur-generaal heeft geconcludeerd tot gegrondverklaring der wraking. De uitspraak van den Hoogen Raad is bepaald op den 30 dezer. In de jongst verloopene dagen zijn te Vlaardingen we der enkele haringhoekers binnengekomen, aanbrengende 19, 21 en 24 last haring; de berigten uit zee omtrent de vangst luiden gunstig. De prijs van den haring is als volgt: de volle van 14,50 tot 15, de ijle'ruim 18, de kuitzïeke 13,50. De drie personen dezer dagen te 's Hage en te Amster dam ter zake van de uitgifte van valsche coupons gearres teerd hebben naar men verneemthunne schuld voor den regter-commissaris beleden en erkend dat zij ook de makers der coupons zijn. Met betrekking tot den verschrikkelijken moord op den 17 augustus jl.in de Kalfjeslaan te Amsterdam ge. pleegd berigt men dat, 11a een uitgebreid onderzoek, het welk velerlei bezwaren van schuld tegen den verdachten heeft opgeleverd, den 21 dezer door den heer regter-commissaris eene belangrijke ontdekking is gedaan. Die ontdekking betreft de plaats waar de goederen aan de vermoorde ont vreemd zijn verborgen geworden. Al die goederen zijn in beslag genomen. De verdachtedie gedurende twee maan den had volgehouden onschuldig te zijn is voor de kracht van dit nieuw bezwaar bezwekenen is er weinige uren na die ontdekking toe overgegaanora te belijden dat hij werkelijk de dader van het misdrijf is. Volgens die erkentenis moethoe ongehoord het ook schij- 11ede moord op verlangen van de verslagene zelve zijn geschied. Het is de policie te Leeuwarden gelukt twee der da ders in handen te krijgen van den diefstal van een kistje met gouden voorwerpen in den avond van 30 september aldaar gepleegd en tevens een gedeelte der gestolen voor werpen nog in hun bezit te vinden. Die personen zijnde broederswerden terstond naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overge'oragt waar een hunner zich nog dienzelfden avond door ophanging van het leven be roofde. De Zwolsche courant meldt uit Steenwijk, 18 dezer: Gisteren nacht zijn in de gemeente Sceenwijkerwold 24 schapen dood gebeten en 4 verwond. Hetzelfde heeft daags te voren met een grooter aantal onder Noordwolde, provin cie Vrieslandplaats gehad. De beesten zijn allen in den hals gebeten en een derzelve is aan en rondom den hals geheel afgekloven en zelfs de tong verslonden." Ensgcïasad. Londen 20 october. Het hof blijft on geveer eene maand te Windsorwerwaarts het, na eenigen tijd op het eiland Wight doorgebragt te hebben tegen kers mis terugkeert. Heden hielden de Spaansche effectenhouders alhier eene talrijke vergadering om over de wijze van verwisseling der obligatien en coupons in de nieuwe uitgestelde 3 pCrs. te beraadslagen. De heer Capelvoorzitter van het comité, las het rapport, waarin aangeraden werd de conversie on der de wet van 1 augustus te helpen bevorderen waartoe na eenige aanmerkingen besloten werd. Bij Lloyds is tijding ontvangen dat het fraaije Frau. sche oorlogsfregat Alcimènevan 36 stukken onder bevel van den graaf cPHarcourtop de westkust van Sydney in Nieuw Zuid-Wallis verongelukt is, waarbij twaalf man der epuipage omgekomen zijnterwijl de overigen zich naar Auckland begeven hebben. De schade wordt op anderhalf millioen francs begroot. De koning van Zweden en Noorwegen heeft de kost bare porfyren vaaswelke in de Zweedsche afdeeling aller bewondering heeft tot zich getrokken ten geschenke gege ven aan Z. K. H. prins Albert. LI. vrijdag is het te Wapping vervaardigde verlengstuk van den onderzeeschen telegraaf naar den Franschen wal overgevoerd, en aan den aldaar liggenden kabel zoo stevig vastgehecht alsof het uit een onafgebroken kabel ware ver vaardigd. De electrische gemeenschap tusschen de beide landen heeft nu geregeld plaats. Uit Australië zijn reeds 439 oneen goud hier te lande aangebragt. De heden aangekomene mailboot van de Kaap de Goede Hoop bevestigt niet alleen het noodlottig nieuws dat men laatstelijk ontvangen had, maar meldt ook nog, dat de Eh- gelsche troepen aan Rivers-bush eene geduchte nederlaag geleden hebben. Ten gevolge van dien toestand heeft dan ook de koloniale regering tienduizend man versterking aan gevraagd, met bijvoeging van een nadrukkelijk verzoek, om de afzending geen oogenblik uit te stellen. Meer bijzon derheden dan de reeds bekendebehelzen de jonast ont- vangene berigten niet. BultscMand. We enen 19 october. De Wiener Zei- tung van heden bevat eene opgave van de staats-ontvang- sten en uitgaven gedurende het eerste semester dezes jaars sluitende met een deficit van 42.002,155 11. Door ver leende crediefen werd eene som van 76,080,482 11. verkre gen, waarvan 3^,404,705 tl, voor schulddelging werd aange wend zoodat het deficit is teruggebragt tot 2,326,378- fl. Hetzelfde blad bevat onderscheidene benoemingen als van den generaal-majoor van Mamula tot plaatsvervanger van den militairen gouverneur van Dalmatie van den prins van Thurn en Taxes tot militairen kommandant te Linz enz. De landdag van Pesth heeft den graaf Kasimir Bat- thyanyden 22 van de aanstaande maand, voor zijne regt- bank doen dagen, om zich te regtvaardigen wegens het ver duisteren eener som van 1000 fi. van de Pesther inrigting voor onderwijs en verzorging van kleine kinderen. Aan den gevangen genomen humorist Saphiris de vergunning verleend om van tijd tot tijd voor zijne gezond heid kleine uitstapjes te maken. Op de jongste Fransche en Engelsche nota aan de Oosrenrijksche regeringnopens de opneming van al zijne staten in den Duitschen bond heefc het Oostenrijksche ka binet nogmaals geantwoord dat alleen aan de bonds-verga- dering het regt toekomtom nopens deze questie te beslis sen en dat genoemde mogendheden daarmede niets te manen hebben. De berigten nopens den toestand der bevolking van Croatie zijn hoogst treurig. Zagorie, een der vruchtbaar ste gedeelten van die provincie, is dit jaar een hongersnood nabij. Een van de rijkste grondbezitters vanGallicie, de prins Leo Sapiehais naar Londen vertrokken ten einde door bemiddeling van Engelsche kapitalisten eene geregelde scheep vaart te openen met de kusten van de Zwarte- en Oost-zee en daardoor afzet-bronneu te verschaffen aan den granen- rijkdom van Gallicie. Berlijn, 19 october. In een gisteren gehouden minister raad is geraadpleegd over eene verandering in de verkiezings wet. Van Oostenrijkschen kant schijnt men eene zoo na het immer zijn kan gelijke inrigting van de grondwetten, der beide Staren te wenschen en dus ook het behoud der provinciale landdagen. Misschien dat de gebeurtenissen 111 Frankrijk de groote Duitsche mogendheden tot aannadering nopen zullen intusschen schijnt men bij ons ministerie van buitenlandsche zaken nog altijd te verwachten dat het tus schen Louis Hapoleon en de wetgevende vergadering tot een vergelijk zal komenen hierin wordt bij het publiek de re den gezocht, waarom graaf Hatzfeld eerst nu naar zijnen post terugkeert. Overigens worstelt het ministerie met gewigtige zwarig heden waarvan de uitscheiding der oost-provincien uit het Duitsch verbond geene der geringste is hoe het nu ten aanzien dier gewesten met de belastingen de drukpers- en andere wetten gaan moetveroorzaakt vele bezorgdheden. Ook baart de weerzin welke de belasting op de inkomsten wektniet weinig nadenken. Men zegt dat onze regering, in afwachting van het geen er van de Duitsche vloot zal worden zich belang rijke opofferingen wil getroosten om de Pruissische scheeps- magt uit te breiden en te versterken ten einde met het be gin van het jaar 1854, zich bij magte te bevinden, om de schepen der Staten die alsdan tot het tolverbond zullen behooren, te kunnen beveiligen. Frankfort, 20 october. Onze stad was gisteren aan een groot gevaar blootgesteld waarvan de gevolgen onbereken baar zouden geweest zijn. Er was namelijk brand ontstaan in eenen overwelfden kelder, die tot pakhuis diende vaneen drogisten waarin onder anderen eene groote hoeveelheid terpentijn, spiritus enz. was geborgen. In een belendenden kelder bevonden zich op dit oogenblik eenige vaatjes bus kruid die men niet in staat was van daar te voeren. Daar de brand niet met water te blusscben was, kwam men op het gelukkige denkbeeld den ingang des kelders met mest te stoppen en aile gemeenschap met de buitenlucht af tö snijden, waardoor weldra het gevaar geweken was. Gisteren namiddag is in de nabijheid dezer stad op den schepen en lid van den senaat der stad, dr. von Ileyden die met zijne beide kinderen eene wandeling deed gescho ten alleen in den arm de hand en de zijde is de heer von Ileyden ligt gewondde dader en de aanleiding tot zijne misdaad zijn onbekend. In de diplomatieke kringen houdt men het voor waar schijnlijk dat het personeel van het Oostenrijksche gezant schap Londen zal verlaten gedurende het verblijf van Kos- suth in die stad. Keulen20 october. Naar men verzekertbereist thans een Pruissisch ingenieur Zwitserland, om op de plaats zelve alle plannen te onderzoeken voor de verbinding der spoor wegen van Pruissen door Zwitserlandmet die van Sardinië. In Hanover blijft de vraag wegens de invoering der organieke wetten nog steeds hangende. De ministers blijven intusschen vast besloten om deze invoering door te zetten of af te treden. Volgens Deensclie dagbladenhebben zoowel Rusland als Oostenrijkbij nota, zich ongunstig over de tegenwoor dige staatkunde van het Deeusche kabinet uitgelatenvoor zoover die staatkunde tot scheiding der hertogdommen Slees- wijk en Holstein leidt. Genoemd kabinet moet, in antwoord hierop, tegen elke inmenging in zijne huishoudelijke zaken geprotesteerd hebben. Per telegrafische depeche meldt men uit Koppenhagen van den 19 dezer, dat er een nieuw ministerie in Dene marken tot stand gekomen is. De ministeriele betrekking van den heer van Reedtz zal door den heer Bloome be kleed worden, terwijl de heer Flensborg ais minister van oorlog zal optreden. Voor den graaf Karei von Moltke welke eveneens zijn ontslag erlangd heeft', is echter nog geen plaatsvervanger benoemd.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1