MIBM1BURGSCHE o i k i x T. m W°. 124. Donderd«ag lSotJiA 16 October. ScöUttrcu cm ClbmiuiötfMttcu. gemeenteraad. TEREESIGING TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. jöiuuculanböclte Sijbin^cn. Biütenliinbecbc QTijfriugctt. De BURGEMEESTER der Stad MIDDELBURG maakt (bekend, dat op Vrijdag den 17 dezer maand des namiddags •ten één ure eene openbare zitting van den Gemeenteraad zal plaat hebben. Middelburg, den 15 October 1851. De Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. DOMEINEN. PROFINCIE ZEELAND. Ingevolge de Wet van den 29 Augustus 1848 Staatsblad 110. 39, zal al of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voorde Provincie Zeeland op Woensdag den 29 October 1851 en zoo noodig op den volgenden dag, telkens des voormiddags ten 10 ure, dooi den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentin het Loge ment het IFapen van Amsterdam te SLUISten over staan van den Notaris C. Schout Felthuys worden overge gaan tot de openbare Veiling en Toewijzing, bij opbod en afslag, van eenige DOMANIALE GÓEDEREN, zijnde Vesting-Gronden, Water, Bouw- en Weiland, Rietveld en Dijkgelegen in de Gemeente Sluisbreeder omschreven in den Catalogus, welke voor den prijs van 10 cents te bekomen is bij den Ontvanger voornoemd bij de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Middelburg, Sluis Hulst, Goes, ColijnsplaatTholen en Zierikzee, en bij de Ont vangers der Domeinen te 's Hettogenbosch en 's Gravenhage. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing, ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentvan de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Sluis en Hulst van den Notaris voornoemd en ten Raadhuize te Sluis terwijl bovendien de algemeene voorwaarden ter lezing liggen ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernement en ten Kan tore van de Directeuren der Registratie en Domeinen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. De Permanente COMMISSIE tot verbetering van den BAKERSTAND brengt ter kennis van alle gehuwde Vrouwen en Weduwen welke de betrekking van BAKER uitoefenen of voor het vervolg wenschen uit te oefenen, dat zij bereid is aan haar die voorlichting en medewerking te verstrekken, die door den tijd geëischt en tot haar belang en voordeel gewenscht wordt. Zij berigt haar tevensdat zijwelke van die aanbieding wenschen gebruik te maken zich van af heden tot den 25 dezer maand, iederen morgen kunnen aanmelden tusscheu 12 en 1 uur, ten huize van den Secretaris der Commissie. Middelburg, 15 October 1851. De Permanente Commissie tot verbetering van den Bakerstand H. RIPPING, Voorzitter. V. van LISSA, Secretaris. BESTUURDEREN der Fereeniging tot Bevordering der Toonkunst berigten bij deze, dat met prirno November aan staande een nieuwe Cursus op de Zang- en Muzijk-School zal worden geopend, en noodigen diegenen uit, welke ge negen tnogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onder wijs te doen deelnemen zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, 8 October 1851. G. de BRUYNE Secretaris. De KOLONEL, belast met het beheer der Garnizoens-Bak- kerij te Flissingenbrengt ter kennis van de gegadigden, dat, onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oor log 5 °P Dingsdag den 28 October 1851, des middags ten 12 ure, op het Plaatselijk Bureau aan de Hoofdwacht al daar zal worden aanbesteed de Leverantie van 15 Lasten Zeeuwsche TARWE en 4 idem Noordbrabantsche of Zeeuwsche ROGGE gewas van 1850. Zullende de voorwaarden van voorschreven Aanbesteding van heden op gemeld Bureau ter lezing liggen van des morgens 9 tot des middags 12 ure. Vlissingen den 15 October 1851. De Kolonel voornoemd HEYDENREICH. MIDDELBURG den 15 October. Wij vernemen met genoegen dat de vereeniging van ge nees- en heelkundigen Zeelandbij meer andere verrig- cingen, die het welzijn harer stad- en gewestgenooten kunnen bevorderlijk zijn, het wenschelijk geacht heeftdat de baker- stand worde verbeterd; dat zij tot dat einde eene permanente commissie benoemd heeft, aan welkezijde zorgen heeft op gedragen, die tot de verwezenlijking van dien wensch zouden kunnen leiden. Deze commissie heeft hare werkzaamheden aangevangen met in een klein geschrift, opgedragen aan vrouwen en moeders dit onderwerp wat meer uiteen te zetten de noodzakelijk heid tot verbetering aan te wijzen de middelen om daartoe li T W ft te geraken, en waarvan ziJ'vETHOUDLd0 wenscht gebruik te maken, mede te deelen, aan „e.adigdV,,edewerki^in te roepen van alle vrouwen GemeJn* ra«d van haar doel. Die medewerking, welke der commissie zonder groote offers kan worden geschonken en waarvan de nuttige uit vloeisels in het vervolg van lijd niet kunnen achterblijven is in bovengezegd boekje (uitgegeven en verkrijgbaar bij de boekhandelaars J. C. IV. Altorfervervat. Wij hopen dat van hetzelve algemeen kennis zal worden genomen en dat de goede bedoelingen der commissie, dat is, de behartigingen bevordering der belangen van de vrouw, in de gewigtigste tijdperken van haar levendoor ieder belanghebbende op waren prijs zal worden gesteld en hunne goedkeuring zal mogen verwerven. Door den gemeenteraad te Flissingen is den 11 dezer weder eene openbare zitting gehouden. Van wege burgemeester en wethouders werd, nadat'de rekening van den algemeenen armen door den raad was goedgekeurd aan denzelven over gelegd de stedelijke begrooting voor 1852, waarbij de in komsten zijn geraamd op 103431,98 en de uitgaven op f 100077,72, en alzoo met een vermoedelijk goed slot van ƒ3354,26. Na eenige woordenwisseling over de gelegen heid om de belangstellende ingezetenen in staat te stellen van dezelve kennis te nemen is besloten de begrooting en bijlagen gedurende 14 dagen ter inzage op de stedelijke grif fie neder te leggen, terwijl men, op voorstel van den heer Uyttenhoovendezelve tegen betaling der kosten voor zich zal kunnen doen afschrijven. Vervolgens werden, na onder zoek der geloofsbrieven de benoemde leden van den ge meenteraad allen toegelaten met uitzondering van den heer Harderwiens betrekking van teekenmeester op's stads-tee- kenschool door de meerderheid der leden als onvereenigbaar werd beschouwd met het lidmaatschap van den gemeenteraad. Men verneemt dat de gemeenteraad te Ferein zijne openbare vergadering van den 7 dezer, nadat de 17 sep tember bevorens daarover 111 gelijke vergadering overweging had plaats gegrepen onder nadere beslissing des konings krachtens art. 234 der gemeentewetde heffing van de zoo genaamde poortgeldenals middel van inkomst voor dezelve stadte rekenen van 1 jan. eerstkomendeheeft afgeschaft. Bij koninklijk besluit van den 9 dezer is tot secretaris bij de Nederlandsche handel-maatschappij om den 1 januarij 1852.zijne betrekking te aanvaarden, benoemd de heer mr. G. de Clercq. H. M. de koningin heeft vrijdag avond HII. Excel- lentien de ministers met derzelver echtgenooten bij zich ont vangen. De leden van het corps diplomatique zijn insgelijks bij H. M. toegelaten. Te Groningen is tot lid van de tweede kamer der Staten- Generaal gekozende heer S. Blaupot ten Cate ter ver vulling der vacature ontstaan door het bedanken van den heer mr. B. PFichers. De Amstcrdamsche Courant meent met zekerheid te kunnen berigten dat de schout-bij-nacht Enslie de hem aangeboden ministeriele portefeuille heeft aangenomen. De kommanderende officieren zijn door het departement van oorlog gemagtigdom aan de miliciens der ligting van 1848 die vergunning mogten vragen tot het aangaan van een huwelijk de vereischte toestemming daartoe uit te rei ken onder voorwaarde nogtansdat de belanghebbende manschappen casu quo vooraf hunne schuld op het kleeding en reparatie-fonds aanzuiveren. De algemeene vergaderingtot reorganisatie van het Israëlitische kerkgenootschap in Nederland zal den 23 dezer hare werkzaamheden te 's Gravenhage hervatten. Israë litisch JVeekblad, dit berigt mededeelendevoegt er bij dat Z. M. de koning eene som van ƒ300 heeft toegestaan als bijdrage tot de kosten dier vergadering, en dat eene gelijke som over de gemeenten voor dit jaar zal worden omgeslagen. Met betrekking tot het koorgezang, bij de uitoefening der eeredienst in de synagogen verneemt men dat het rabbi naal collegie dat dezer dagen te 's Hage vergaderd is ge weest heeft beslistdat het onderwerpelijke punt (waar overzoo als bekend is, te Groningen eene scheuring bij de Israëlitische gemeente is ontstaan) niet strijdig is met de voorschriften der wet, maar dat het noodzakelijk is, de in voering van het koorgezang te doen plaats hebben onder opzigt van den opper-rabbijn. Zaturdag nacht is het aan de policie gelukt in hech tenis te nemen twee personen die voor eenigen tijd in een publiek huis, op de kalvermarkt te's Hagein betaling hadden gegeven Russische coupons ad 50 doch welke na hun vertrek bij de inwisseling zijn gebleken valsch te zijn. Zij hadden de toezegging gedaan terug te zullen keeren hetgeen zij dan ook vrijdag avond hebben gedaan. Toen gaven zij weder soortgelijke stukken in betalingwelke insgelijks valsch zijn bevonden waarop zij terstond werden gearresteerd. Die personen schijnen te Amsterdam te huis te behooren. Men moet nog een goeden voorraad van derge lijke valsche coupons bij hen gevonden hebben. ST ATEW-GEWERAAL. tweede kamer. Zitting var. 10 October. In deze zitting is verslag uitgebragt0. a. van de vol gende adressen van den raad der gemeente Sluisover de verkoopsvoorwaarden van domaniaal goed orde van den dagen van den heer II. van den Broeckekoopman te Aardenburg, c. s.over de regterlijke territoriale indeeling in Zeeland verzending aan de commissie van rapporteurs en uederlegging ter griffie. De afdeelingen zouden zich eergisteren bezigt» "et onderzoeken van de ontwerpen der negen belas.. ten. De kamer zoude gisteren eene zitting houden. Engeland. Londen 11 october. De koningin en prins Albert hebben gisteren achtermiddag Manchester bezocht en zijn ook daar met de meeste geestdrift ontvangen. Aan den ingang der stad stonden 80,000 kinderen geschaard, die het God save the Queen aanhieven. De mayor van Manchester is door H.- M. tot ridder geslagen waartoe zij den degetx bezigde van den kolonel Philip die nevens haar stond. De Globe meent te weten dat de heer James Parker is benoemd ter vervulling van eene der vacante plaatsen van vice-kanselier. Iret glazen paleis is gisteren door 46,913 en heden ten dag dei sluiting, tot 2 ure door 34,841 personen bezocht. Het totaal der ontvangsten wordt op nagenoeg 500,000 p. st. en dat der uitgaven op 250,000 p. st. geschat, zoo dat de zuivere winst op het vierde van een millioen (ƒ3,000,000) kan worden gesteld. Van gouvernementswege is nog niets bekend gemaakt aan gaande het eventueel in wezen blijven van het gebouw der tentoonstelling. Inmiddels blijven verscheidene bladen op deszelfs behoud aandringen. Men verzekertdat het Amerikaansche stoomschip Missisippi niet naar Engeland zal komen, maar, nadat Kos- suth op een Engelsch vaartuig is overgeplaatst oin naar South- ampton gebragt te wordenmet de overige Hongaarsche ballingen naar New-York zal stevenen. Ten einde de groote en niet zelden gevaarlijke drukte op de Londen- en Southwarkbruggen eenigerraate te ver minderen beraamt men het aanleggen van onderaardsche wegenten behoeve der voetgangers op genoemde punten. Dezer dagen werd uit Gloucester gemeld dat aldaar een luchtbol was nedergekomen waaraan een briefje gehecht was geschreven aan boord der Erebus, een der schepen, gebezigd tot opsporing der expeditie van sir John Franklin. De admiraliteit heeft gemeend dit berigt te moeten tegen spreken daar de Erebus geen luchtbol had medegenomen. Uit St. Domingo schrijft mendat de generaal Bobo in het noorden van het eiland op nieuw de vaan des op- stands tegen keizer Soulouque heeft opgeheven. ©nftscliüand. IVeenen 9 october. De banus van Croatie is ten afscheids-gehoor bij den keizer toegelaten en keert heden avond naar Agrara terug. De hertog van Nemours heeft de voormalige heerlijk heid Leutomyszl aangekocht. De keizer heeft aan alle staats-misdadigers die in het Lombardisch Venetiaansch koningrijk tot gevangenisstraf van een jaar waren veroordeeld en wier straftijd nog niet ver- -t.re-en was, genade geschonken. De acte van amnestie werd te gelijker tijd in Milaan en Venetie gepubliceerd. Ten gevolge der invoering van bezuinigingen bij de armee, wordt het aantal generaals op twee divisie- en vijf brigade-generaals verminderd. Men schrijft uit Florence datvolgens het gesloten verdrag de Italiaansche centraal-spoorweg-onderneming aan partikulieren is toevertrouwddie een privilegie voor hoogstens 100 jaren zullen erlangen en de toebereidselen tot den arbeid in een jaar zullen moeten maken. Het werk zal gelijktijdig op vijf punten worden begonnen en in vier jaren voltooid moeten zijn. Het toezigt is opgedragen aan eene door de regeringen van Oostenrijk, Panna, Modena, Toscane en den Kerkelijken Staat benoemde commissie welke haar zetel in Modena hebben zal. Berlijn 11 october. De koningdie verzocht is gewor den om als scheidsman op te treden in het zoo ingewik kelde geschil over de Deensche troon-opvolging en over de regeling der staats-regtelijke betrekkingen der hertogdommen, heeft zich na rijp beraadverklaard voor het Deensche voorstelte weten voor de opdragt van de Deensche kroon onder zekere voorwaarden aan den jongen hertog von Glücksburgdie thans den ouderdom van 8 jaren heeft be reikt, Het gerucht eener coalitie van Rusland Oostenrijk en Pruissen in geval van sommige gebeurtenissen wordt be paaldelijk tegengesproken maar tevens wordt verzekerd dat tusscheu de regeringen de grootste eenstemmigheid heerscht om de maatschappelijke orde in Europa te handhaven. Uit Rusland wordt gemeld, dat de keizer het voor nemen heeft om het lievelings denkbeeld van keizer Alexan- der ten uitvoer te leggen, en langzamerhand het lijf-eigen schap af te schaffen. Daartoe heeft de keizerals voorbe reidende maatregel de grondbezitters aangemaand om aan de lijf-eigenen de gelegenheid te verschaffen zich op billijke voorwaarden vrij te koopen of door hunnen arbeid die vrij heid bij contract te erlangen. Aan die grondeigenaarswelke niet gereedelijk daartoe mogten overgaan worden in het ver- schiet andere maatregelen getoond die minder met hun be lang strooken. Men zegt, dat in Rusland eerlang de gewone loterij zal worden ingevoerd. Frankrijk. Parijs 12 october. Het ministerie is in staat van ontbinding. Eenige leden daarvan hebben hun ontslag gevraagddoch de president antwoordde daarop ja noch neen. Volgens sommigen zou alleen de heer Fould zijne porte-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1