HIDDELBDBCrSGHE O U R A N T. W- 123. 1851. 14 October. Dingsda Ëcgrtuvctt cw &bmtnisrfK«ttieïi. welbaldighetd. p. iiasebroek. 35tttncttl<ut&dche STijbingcw, üuitculiiu&sdtc &ijbitigcn. <r VEEMARKT TE AXEL. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad AXEL maken bij deze bekenddat de gewone jaarlijksche Vee markt binnen deze Stad zal gehouden worden op Dingsdag den 4 November aanstaande. Axel, den n October 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. H. van DIGGELEN, Ter ordonnantie van dezelve, J. V. D. SCHOONAKIiER. STRAXRFOYBERIJ. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten-Sckelde zal, op Woensdag den 15 October 1851 te VLISSINGEN 111 het Logement Duke of Wellingtondes middags ten 12 ure ten behoeve der Regthebbendenopenlijk doen verkoopeu 2 FUSTEN MADERA-WIJN, liggende aldaar, en voor H. H. Wijnkoopers te proeven, ten Kantore van den Opper- Strandvonder des voormiddags van den 13 en 14 dezer, tusschen 9 en 11 ure. En worden de regthebbenden op voormelde in zee ge- vischte Goederengemerkt M. Fentosoandermaal opgeroe pen zich ter reclame van het provenu te vervoegen bij den Opper-Strandvonder voornoemdte Middelburg. SPIJS - VITO EELIYG. VEEL GEACHTE STADGENOOTEN De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden binnen deze Stadheeft het genoegen ulieden te kunnen mededeelen dat zij zich even als in vorige jaren wederom heeft vereenigd met het doel, om hare verarmde Stadgenooten gedurende den aanstaanden Winter in het genot van voedzame en gezonde Spijs te doen deelen in de ver wachting door uwe ruime bijdragen daartoe in staat te zullen worden gesteld. Zij zal dan ook eerlang de Inteekening-Biljetteti ter in schrijving ulieden aanbieden en met behulp van hare ijverige Commissarissen de voorbereidende werkzaamheden blijmoedig aanvangenen gaarne een deel van haren tijd ten nutte van hare hulpbehoevende Natuurgenooten besteden. De Wijk-Commissien zullen bereid bevonden worden zich te belasten met het uitreiken der Kaartenwelke ter beschikking der Fereeniging tot het Bezoeken der Armen zullen worden gesteld wenschelijk wordt deze wijze van uitdeeling der Kaarten geacht vermits door dezelve eene meer algemeene en gelijke deelneming aan de uitdeelingen der Spijs wordt bevorderd. Middelburg, den 6 October 1851. De Commissie voornoemd, J. VAN REIGERSBERG VERSLUYS Voorzitter. S. DE WIND. S. BOMME. a. j. van den broecke Thesaurier. P. N. SCHORER. D. M. VAN DUSSELDORP DE SUPERVILLE. A. W. SNOUCK IIURGRONJE. LOON FOOR WERK. De COMMISSIE LOON FOOR WERK heeft de eer te berigten dat zij eerstdaags weder een begin zal maken met de gewone Inteekening-Biljetten rond te zenden om de zelve 8 dagen later te doen afhalen. Onze gegoede Stad genooten hebben nu reeds dertien jaren lang deze Inrigting zóó welwillend en getrouw ondersteunddat zij nog eiken Winter eene hoogst aanmerkelijke en weldadige hulp aan de noodlijdenden heeft kunnen verschaffen 5 met grond mag men dan vertrouwen dat die milddadigheid ook nu zich niet zal verloochenenmaar dat ook nu weder de telken jare door overlijden ais anders natuurlijk wegvallende bijdragen door nieuwe of verhoogde Inteekeningen van anderen zullen ver goed worden, De Commissie meent alleen hierbij, gelijk vroeger, nog op nieuw den wensch te mogen uiten dat men het haar toe gedachte weder in eens gelieve in te schrijven, opdat zij daarnaar te beter hare plannen zoude kunnen beramen. De Commissie voornoemd Namens dezelve, A. M. CRAMER Voorzitter. HLJBERTUS REKKER, Secretaris. Middelburg, den 13 October 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier maken met dankbaarheid meldingeener op gisteren namiddag in de Nieuwekerk gecollecteerde extra-gift, groot ƒ2,50, onder opschrift: Diaconie-armen. Diakenen voornoemd JACOB BASTIAANSE, Prases. Cs. NUYS Scriba. Bij den ondergeteekende is in dank ontvangen Foor de Kerk van Houtrijk en Polanen Van X f 10 van N. N. 10; van den Heer D-J-v- 10 van den Heer S. v. d. S. 10 van S. 20 van L1 van H. 5 i te zamen 66. Voorts nogPour la matton des orphelincs dans la France Septentrionalevan den lieer S. f 2,50. MIDDELBURG den 13 October. Volgens een gerucht, zaturdag te 'sHage verspreid, zou de schout-bij-nacht J. Enslie door Z. M. benoemd zijn tot minister van marine. Z. M. heeft het aan den vice-admiraal E. Lucas, als voormalig minister van marine, verleende pensioen nader geregeld en gebragt op 4472 'sjaars; dat van den generaal- majoor .7. H. Foetals voormalig minister van oorlog, op ƒ3944 'sjaars. De sloeproeijer. in Belgische dienst te Vlissingen die eenige dagen geleden door het uitschieten van het touw van een uitzeilend schip, zich zwaar aan net been bezeerde, gelijk wij hebben medegedeeld en die te voren volkomen gezond was, is gisteren morgen vroeg overleden, nalatende eene vrouw en vier jonge kinderen. Wij vernemen dat ook de gemeenteraad te Goes heeft beslist, dat het onderzoek der geloofsbrieven door den nieu wen raad behoort te geschieden. Den 9 dezer heeft de hoogleeraar F. Z. Ermerins het rectoraat der hoogeschool te Groningen overgedragen aan den hoogleeraar W. A. Enschedé na het houden eener plegtige redevoering: Da perpetuis materiae et formae in vita mutabilitate ac motu" dat is„over de onophoudelijke veranderlijkheid en beweging van stof en vorm in het leven." Tot secretaris van den academischen senaat is voor het vol gende jaar benoemdde hoogleeraar C. Mulder. Naar men verneemt is de commissie van redactie voor het opmaken der ontwerpen van wetvoor de op te rigten vereeniging van de fabriek- en handwerk-nijverheid met dit werk zoo verre gevorderd dat binnen eenige dagen de rondzending daarvan aan de belanghebbenden kan worden te gemoet gezien. In een berigtontleend aan het weekblad de Indiër wordt gemeld, dat dejavaansche kunstschilder Radin Saleh met het transportschip prins willem fredepik hendrik naar Java zal vertrekken. Dit is echter onjuist, want ge melde kunstschilderzal de reis derwaarts ondernemen met het ijzeren schroefstoomschip Macasserzijnde een der vaar tuigen van de vennootschap tot uitoefening der pakketvaart in Oost-Indieonder directie van den heer W. Cores de Fries, te Sourabaija. Voorts is vroeger gemeld dat de zeildag van dat trans portschip bepaald was op den 20 aanstaande. Naar men echter van goederhand verneemtzal de prins willem fre- derik hendrik niet vóór den 25 dezer uitzeilen. Een Belgisch blad meldt, dat tot Hollandsch ontvan ger te Antwerpen voor de scheepvaart-regten op de Schelde in plaats van den heer Klinkhameris benoemd de heer .7. Farnis. De heer mr. Is. da Costadie Nederland vertegen woordigde op de Evangelical Alliance onlangs te Londen gehouden zal eenige mededeelingen aangaande die bijeen komst leveren aan het dagblad de Nederlander en wel onder den titelEen en twintig dagen te Londen Den 8 dezerin den vroegen morgenis nabij de gemeente Zandvoort gestrand, het kofschip Geertruida Jo- kanna, kapitein II. J. Schollens, van Londen bestemd naar Rotterdam. De bemanning, bestaande uit vier personen benevens vrouw en een kindzijn gered. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 10 October. In deze zitting is verslag ultgebragt omtrent het wets ontwerp, tot verhooging der begrooting der algemeene lands drukkerij over 1851. De beraadslaging over dat wets-ont- werp is bepaald op dingsdag. Door de commissie voor de verzoekschriften is omtrent verscheidene adressen rapport uitgebragt. De afdeelingen van de tweede kamer hebben het onder zoek van de ontwerpen der begrootings-wetten voor den jare 1852, bereids ten einde gebragt. De commissien van rapporteurs houden zich met het opmaken van hare verslagen bezig. ceren en voor het visscben met den hengel in de hand. Jagt. acten worden geweigerd aan marechausseespolicie-diena- rencommiezen, veld- en boschwachtersjagtopzieners personen onder curatele, kinderen beneden de 18 jaren, on bevoegden tot het dragen van schietgeweerhun die een onteerend vonnis hebben ondergaan. Alle pogingen of mid delen om wild te bema'gtigen of te dooden op eene wijze, niet vermeld in art 15 der wet is verboden. Het is verboden te jagen des zondagsvoor zons-opgang en na zons-onder- gangop de sneeuw bij hoogwater, binnen eene afgepaalde eendvogel-kooialsmede buiten den jagttijd. Het is verbo den nachtegalen te vangen en hare nesten te verstorende eijeren van wild op te rapenverkoopen en vervoerenkuit van vich op te vangen, den kuil van de zegen uit het wa ter te halen zonder die om te keeren te visschen onder het ijs, of door bedwelmende middelen, of door keernetten, of met harpoen of strikken. Verkoop of vervoer van wild of visch14 dagen na de sluiting van den jagt- of vischtijd, is verboden. Vervoer wordt vergezeld binnenslands door eene verklaring van oorspong, en van buitenslands door een tran sito-paspoort. Voor het vangen en dooden van schadelijk gedierte op Nederlandschen bodem worden de volgende pre- mien toegekend: voor een moervos f 1,50, vos 1 jonge dito 75 ets, marter, fluwijn, bunsing hermelijn of wezel 30 ets., arend 1, groote valk of havik 75 ets, kleine dito, sperwer, wouw of buizerd 30 ets., ekster, narkolf of gaai 15 ets. De eigenaar eener zwanendrift, eendvogelkooi of duiventil moet die tot bewaring van zijn regtjaarlijks la ten registreren die registratie is kosteloos. De minister van binnenlandsche zaken stelt aan en ontslaat de opuemers der jagt en vischerij de koning regelt hun aantal en hunne be zoldiging. De overtredingen der wet en der verordeningen, waartoe zij aanleiding geeft, zijn f 10 en het dubbel, a. voor opzieners, b. des nachts, c. bij feitelijken wederstand d. bij meer dan vier personen e. bij recidive en f. bij het gebruik van verbodene wapenen tuig of middelen. De boete 5° wanneer de overtreder zich onkenbaar heeft gemaakt oi eenen valschen naam opgeeft, en ook wegens het bezi gen van tirassen alles met verbeurtverklaringten behoeve van den beheerder, van het jagt- en vischtuig en het onwet tig gevangene. Verboden jagt- en vischtuig wordt vernield. Onbekende overtreders kunnen aangehouden naar den naast bij zijnden officier van justitie of hulp-officier gebragt en door dezen tegen borgtogt ontslagen of ook op een bevel van voorloopige aanhouding in hechtenis genomen worden. Bij niet bekrachtiging binnen zes dagen van dit bevel door de regtbank wordt de aangehoudene ontslagen. De boeten wor den genoten voor tweederde door den beheerder en eenderde door het fonds tot onderstand van gebrekkige opzieners hunne weduwen en weezen. De beheerder kan de regtsvor- dering voorkomen door het betalen van het maximum der boete. Alle vervolgingen ter zake van deze wet, vervallen na verloop van een jaaren de straffen verjaren na verloop van twee jaren. De tegenwoordige wet treedt in werking 1 julij 1852, op dat tijdstip vervalt de wet van 11 julij 1814. Het dezer dagen door de regering bij de tweede kamer der Staten-Generaal ingediende wets-ontwerp op de jagt en vis- scherij bevat hoofdzakelijk het volgende Tot het jagen of visschen wordt vereischt eene acte op de eerste vordering te vertoonen alsmede eene schriftelijke vergunning van den eigenaar. Het jagt- of vischregt kan door de eigenaars der gronden of wateren worden afgekocht tegen eenen prijsbij verschil door de regtbank te bepalen. Bij vervreemding kan het jagt- of vischregt niet van den ei gendom worden gescheiden. De jagt- of visch-actes worden volgens model verleend, door de commissarissen des konings in de provinciën en zijn voor het geheele rijk van kracht. Zij kosten, behalve zegel, eene algemeene jagt-acte 20, voor zekere jagt-bedrijven alleen 5, eene algemeene visch- acte 5 voor een enkel vischtuig 2,50. In elke provin cie wordt door de Staten onder 's konings goedkeurin"' een reglement vastgesteld. De zalm-visscherij wordt afzon derlijk geregeld. Geene jagt-acte wordt vereischt voor het schieten van schadelijke vogels in tuinen enz. en voor het jagen van den eigenaar in zijne afgeslotene eigendommen. Geene visch-acte wordt vereischt voor hem die den houder eener visch-acte in het hanteren vaneen vischtuig behulpzaam isvoor het bevisschen van den eigenaar in afgeslotene wa- Engeland. Londen 9 october. De koningin is, op hare reis naar het zuiden des rijks11. woensdag te Carlisle aangekomen waar H. M. door de plaatselijke autoriteiten een adres is aangeboden. Zij heeft den nacht doorgebragt in Croxeth hallzijnde het kasteel van den graaf van Se/ton in de nabijheid van Liverpool gelegen. Heden morgen zal H. M. haren intogt te Liverpool houden. De petitie aan lord Carlisle, waarin een onderzoek naar het gedrag van den heer Rhamsay regter in het ge regtshof van het graafschap verzocht wordtis te Liverpool door d ui zen de personen onderteekend en thans is er eene deputatie uit genoemde stad naar lord Carlisle vertrokken om hem mondeling over het gedrag des regters te onder houden. Men verondersteltdat het onderzoek onverwijld zal plaats hebben en het resultaat kan niet twijfelachtig zijn. liet eerste goud, uit Australië alhier aangevoerdwas voor de heeien Dunbar zoonDe geheele aanvoer be loopt eene waarde van 1000 pond. stri. Onder denzelven bevindt zich eene gouden baar, welke meer dan een pond weegt, en eene andere ter zwaarte van 46! oneen. Naar men meent, is het de grootste baar van dit'kostbare metaal welke ooit in eene Engelsche kolonie gevonden is. Zaturdag 11. zijn eenige kwaadwilligenin weerwil dat de policie een naauwkeurig toezigt houdter in ge slaagd oin de afdeelingen no. 144 in de zaal 110. 10 van het glazen paleis binnen te dringen, waar zij onderscheidene gouden kakebeenen en zilveren verhemelten, welke op voet stukken met kostbare gesteenten afgezetgeplaatst en door een tandmeester van Burlington-streethier ter stede ten toongesteld waren, geroofd hebben. Alle nasporingen' de pol.c.e zijn tot dusverre vruchteloos gebleven ka arische heeft gisteren avond eene Ameri* dameSmart genaamd eene voorlezing gehouden aa"P"Jzmg van de Bloomer kleederdragt; de entree-prijs was zoodanig gesteld dat geen dan fatsoenlijke lieden de voorlezing bijwoonden alles liep rustig af en er werd zelfs eenig applaudissement gehoord men gelooft echter niet dat die Ousteische kleeding hier te lande ingang zal vinden. Eene te Glasgow gehouden voorlezing door Mejufvr Dexter vond nog minder bijval. Een zekere heer Paterson heeft de uitdaging van den Amerikaanschen slotenmaker Hobbs aangenomenom een zijner kunstsloten te openen waarvoor 200 p. st. was uit geloofd.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1