MIDDELBUMSCHE c o ij a A M f w rr. 121. Donderdag 9 Oetober. IScMuirets en !3bmiat0twtien, DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. DOMEINEN. YEHEENiGING TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. ®ijbiu$CM. j&mlcttlati&ddic Cijbhigesi. PROVINCIE ZEELAND. AANRESTEDIN G Op Donderdag den 23 Oetober des jaars 18.51, des voor- middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of bij deszelfs afwezendheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in het 11de District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburgworden aanbesteed Het bouwen van vier Steenen DUIKERS en het her stellen der overige, liggende over de Waterleiding, Bewesten het Kanaal van Neuzen met alle benoodigde MATERIALEN in één Perceel. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde Aanbesteding zalboven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van iVaterstaats-Werken in gemelde Provincie ter lezing gelégd worden. Zullende vier dagen vóór de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere Informa- tien te bekomen zijn bij den Ingenieur van den Waterstaat te Neuzen en bij tien Hoofd-Ingenieur te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. ///f L 1)4 DJ G HE TB. Middelburg, den 8 Oetober 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier, berigten dat zij het verzegeld pakje, hetwelk door hen op gisteren avond in de Nieuwe Kerk is gecollecteerd, en tot opschrift had Zendeling Genootsckab hebben doen bezorgen bij deu Wel-Edelen Heer A. P. van Deinse. Diakenen voornoemd JACOB BASTIAANSE Preeses. Cs. NUYS Scriba. PROFINCIE ZEELAND. Ingevolge de Wet van den 29 Augustus 1848 Staatsblad no. 39, zal, al of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voorde Provincie Zeeland op Woensdag den 29 Oetober 1851 en zoo noodig op den volgenden dag, telkens des voormiddags ten 10 ure, dooi den Ontvanger der Domeinen te Sas-jtan-Gentin het Loge ment het IVapen van Amsterdam te SLUIS ten over staan van den Notaris C. Schout Fjeltkuys worden overge daan tot de openbare Veiling- en Toewijzing bij opbod en afslagvan eenige DOMANIALE GOEDEREN zijnde Vesting-GrondenWater, Bouw- en Weiland, Rietveld en Dijk gelegen in de Gemeente Sluisbreeder omschreven in den Catalogus, welke voor den prijs van 10 cents te bekomen is bij den Ontvanger voornoemd bij de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Middelburg Sluis Hulst Goes, ColijnsplaatTholen en Zierikzee en bij de Ont vangers der Domeinen te 's Hertogenbosch en's Gravenhage. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing, ten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentvan de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Sluis en Hulst van den Notaris voornoemd en ten Raadhuize te Sluis terwijl bovendien de algemeene voorwaarden ter lezing liggen ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernement en ten Kan tore van de Directeuren der Registratie en Domeinen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. GEMEENTERAAD. De BURGEMEESTER der Stad MIDDELBURG maakt bekend, dat op Donderdag den 9 dezer maand, des namid dags ten twee ure eene openbare zitting van den Gemeente raad zal plaats hebben. Middelburg, den 7 Oetober 1851. De Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. LAGER ONDERWIJS. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG maken bekend Dat de Raad dezer Stad bij besluit van den 30 Septem ber 1851, Art. 4 van het Stedelijk School-Reglement op het Lager Onderwijs in dier voege heeft gewijzigddat achter de woordeneene School voor de Nederduitsche Fransche en Engelsche Taien zal volgen eene School voor de Fransche Taal en Artikel 51 van genoemd Regle ment met de volgende zinsnede heeft vermeerderd Op de Fransche School voor Mannelijke Leerlin u-en f 4>00 's.maands en ƒ2,00 's maands voor het be- zoeken der Avond-School." En opdat niemand hiervan onkundig blijvezal deze worden gedrukt, afgekondigd en in de Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 3 Oetober De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. 1851. BESTUURDEllEN der Vereeniging tot Bevordering dei- Toonkunst berigten bij deze, dat met primo November aan staande een nieuwe Cursus op de Zang- en Muzijk-School zal worden geopend, en noodigen diegenen uit, welke ge negen mogten zijn hunne Kinderen of Pupillen aan dit Onder wijs te doen deelnemen zich dienaangaande vóór het einde dezer maand bij den ondergeteekende te willen aanmelden. Middelburg, 8 Oetober 1851. G. de BRUYNE Secretaris. Aan RUddelbnrgsche Ingezetenen. De ondergeteekendenvoornemens zijnde om, in navol ging van andere Plaatsen i„- .^sYadcrland na bekpmenc magtiging, eene Verloting ter oiiWrsteuning hunner verarm de Geloofsgeuooten alhier te beproeven nemen bij deze de vrijheid alle Middelburgsche Dames en verdere Ingezetenen beleefdelijk uit te noodigen hen daarin door het inzenden van Handwerken of andere Voorwerpen tot dat einde be hulpzaam te willen zijn. Zij verzoeken vriendelijk diegenen, welke zich daartoe genegen gevoelen hunne Bijdragen vóór ultimo November aan een' hunner toe te zenden, met bij voeging of zij deze goede zaak ook tevens door het nemen van Loten, welke tegen 50 Cents bij de ondergeteekenden te verkrijgen zijn zouden gelieven te bevorderen. Veere den 27 September 1851. L. P. TRAUTMANN, Predikant. M. J. van DOSTEN, Apothecar. J. P. v. d. HEUVEL Secretaris G. de HAAN, Visiteur. MIDDELBURG den 8 Oetober. De plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeente-raad heeft tot uitslag gehad dat gestemd hebben 3Ó2 kiezers; terwijl bij de opening der bus door het bureau van stern-opneming daarin bevonden zijn 363 stembriefjes waarvan één in b'anco. Van de uitgebragte stemmen hadden op zich vereenigd mr. Ph. van den Broecke 127 stemmen, mr. A. F. Sifflé 96 jhr. mr. G. Schoner 95, Scrvaas Tak 8, H. J. van Deinse 7 P. Dekker 7 dr. M. IIDam me 4 en mr. I' J. G. van Diggelen 4; terwijl 14 anderen ingezetenen ieder één stem op zich vereenigd hadden. Vermit3 alzoo het verschil tusschen het getal der kiezers en dat der ingeleverde stembriefjes van invloed had kunnen zijn op de uitgebragte stemmen heeft het bureau van stem opneming ingevolge artikel 66 der kieswet, in dien geest beslist, en zal mitsdien ingevolge artikel 70, andermaal eene vrije stemming moeten plaats hebben. H. M. de koningin heeft zondag morgen voor het eerst weder de godsdienst-oefening, en wel in de nieuwe kerk onder hec gehoor van den wel-eerw. heer ds. Ben- ninck Jansoniusbijgewoond. Zijn wel-eerw. heeft bij deze gelegenheid den hemel dank gezegd voor het gelukkig her stel van H. M. de koningin en boogstdezelve geluk ge- wenschtdat haar wederom het voorregt heefc mogen ten deel vallen het huis Gods te bezoeken. Prinses Martanne der Nederlanden houdt haar verblijf nog altijd op Sicilië. Het nog steeds te Voorburg en 's Gra venhage achtergebleven personeel wordt van tijd tot tijd ver minderd. De uit het Oosten medegebragte kleurling is op eene kostschool te Leydëri geplaatst. Rusthof is en blijft te huur maar de gevorderde aanzienlijke huurprijs schijnt weinige liefhebbers uit te lokken. Op 20 oetober eerstkomende zal van Hellevoetsluis naar Batavia vertrekken Zr. Ms. transportschip prins willem frederik Hendrik onder bevel van deu luit.-ter-zee iste kl. Matthijssen waarmede de brieven en pakketten voor Oost- IncITè bestemd, zullen medegegeven worden, welke op 19 oetober eerstkomende aan het postkantoor te Hellevoetsluis voorhanden zullen zijn. De brieven welke men per overland-mailvia South- ampton of Marseille naar Nederlandsch Oost-Indie zoude willen verzenden kunnen aan hec postkantoor te Rotterdam bezorgd worden te weten via Southampton gefrankeerd en ongefrankeerd. tot 61 ure des morgens van woensdag 15 oetober; via Marseille: gefrankeerd tot 8i ure en onge frankeerd tot 9^ ure des avonds van woensdag 22 oetober 1851. De hoogleeraar Rijke is den 29 september van de hem door de hooge regering opgedragen zending naar En geland met een gedeelte van de werkbazen teruggekeerd. Bij het van wal gaan te Londen hebben deze aan hem een geschenk aangeboden vergezeld van een adreshet welk hunne dankbetuigingen inhield voor de ten hunnen behoeve aangewende moeite en de onderrigtinghun ge durende hun verblijf in Engelands hoofdstad gegeven. Den 22 september is de heer Staringh met de landbouwers naai de westelijke graafschappen vertrokken om daarna over Huil naar Nederland terug te keeren. Den 3 dezer is te Nijmegen door den heer J. F. Christeene proef genomen met een door hem uitgedachten toestel om het terugslaan .van het grof geschut te vermin deren of te beletten Daarbij is het afgeschoten stuk 1 el 10 duim terug geslagen, hetwelk op hetzelfde terrein en met dezelfde lading zonder den aangebragten toestel 2 el 40 duim terug sloeg. Men meent, dat indien de aange- bragte werktuigen zwaarder warén geweesthet stuk bij de losbranding weinig of niet zou teruggeslagen zijn. De heer Christ zal nu den uitgevonden toestel verbeteren en. daarna eene tweede proef nemen. In een der jongste afleveringen van de Revue des deux Nor,des komt een artikel voor over het Bataviaasch genoot- schap van kunsten en wetenschappen waarin met veel lof van die instelling wordt gewaagd en de belangrijke in houd vermeld van de tot nogtoe verschenen verhandelingen des genootschaps. Men schrijft ons uit Tholen Het afdeelings-bestuiir der maatschappij tot bevordering en aanmoediging van den landbouw en de veeteelt in Zeeland heeft bepaald, dat in dit jaar 1851 premien zouden worden uitgeloofd aan de beste grasmaaijers en ploegers overeen komstig het bepaalde bij 38 der statuten. Onder opzigt der daartoe benoemde cotnmissien uit de leden der afdeeling, hebben op den 7 julij 1851 negen grasmaaijers, op een perceel weiland, toebehoorende aan een lid der afdeelingin de gemeente Tholen in het maaijen gewedijverd, en tien ploegers op den 5 augustus- 1851 op een perceel land gelegen in den Hollare-polder onder de gemeenten Oudvossemecr en Vrijberghebij welke beide gelegenheden vele beoefenaars en liefhebbers van den land bouw tegenwoordig waren. De prijzen voor de grasmaaijersbestaande in een zilveren horologie als eerste, eene zeis en aardegetuig als tweede, en een aardegetuig als derde prijszijn toegewezen aan Pieter de Rijkewonendein de gemeente Poortvliet, aan Benjamin de Koewonende in de gemeente St. Maartensdijk, en aan Cornelis Potter, wonende in de gemeente Tholen, allen ar beiders. De prijzen voor het ploegen bestaande in eene zilveren tabaksdoos als eersteeeu zilveren horologie-ketting met sleutelen cachetten als tweede, en eene koperen Dordrecht- sche tabaksdoos als derde prijs zijn toegewezen aan Leendert Jansen, wonende in de gemeente Tholen, aan Isaac Quist wonende in de gemeente St. Anualand en aan Johannes Rijs- tenhil, wonende in de gemeente Oudvossemeerallen land bouwende knechts. Al deze prijzen zijn op den 2 oetober 1851, in eene algemeene vergadering van de leden der afdeeling, te Oud vossemeer gehouden door den voorzitter met eene toepas selijke aanspraak aan de begiftigden uitgereiktterwijl dezen en alle medegedongen hebbenden eenige ververschingen zijn aangebodendie daarvan in gepaste vreugde hebben gebruik gemaakt." ST ATEJf-GEHERA AL. TWEEDE KAMER. Zitting van 7 Oetober. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, rot aanvulling van het vierde hoofd stuk der Staatsbegrooting over 1851. Nog zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wetwelke in de vorige zitting onafgedaan zijn gebleven. Het eerste ver gezeld van eene memorie van toelichting betreft de zamen- stelling der regterlijke magt en het beleid der justitie het andere de verantwoordelijkheid van de hoofden der ministe riele departementen. Al deze stukken zullen worden ge- drukt en rongedeeld en verzonden naar de afdeelingen. Is ontvangen eene missive van den minister van financien, strekkende tot verbetering eener misstelling in zijne aanspraak bij de aanbieding der Staats-begrooting over 1852, en wel bepaaldelijk in de berekeningen over de verschillende dienst jaren 1850 1852. Drukken en ronddeelen. Onderscheidene verzoekschriften worden aan de daartoe gestelde commissie verzonden. Daarna is behandeld het voorstel van den heer Metman strekkende tot aanneming door de kamer van het denkbeeld door hare commissie aangegeven om namelijk in het Bijblad tot de Staats-courantbezuinigingshalve niet meer op te nemen de eigenlijke stukken tusschen de regering en de kamer gewisseld en het bijblad te bepalen tot de mede- deeling van het verhandelde in de beide kamers; terwijl alsdan tevens de stukken der kamers afzonderlijk tegen betaling verkrijgbaar zouden worden gesteld. Na eenige woordenwisseling heeft echter de heer Metman zijn voor stel ingetrokken, zoodat de beslissing van het punt, dooi de commissie der kamer aangegeven in het midden is gelaten. Engeland. Londen 4 oetober. Het hof verlaat Bal- moral den 7 dezer, en wordt den volgenden morgen te Lan caster verwacht. Te Liverpool en Manchester wordeii"de toe bereidselen tot ontvangst der koningin onafgebroken voort gezet. Men berekent-datbij hare aankomst in eerstge noemde stad alleen in de dokken en op de rivier niet mil der dar, 30,000 vlaggen zullen wapperen. Ondel de'via"-- gen en banieren, welke voor het bezoek te Manchester ver vaardigd worden, zijn er enkele die minstens 30 p. st. kos ten zullen. prins Frederik der Nederlanden arriveerde "~r „istere.i met de stoomboot Rainbowde prins nam zijn intrek in FentoiTs hotel. De koninklijke Theems Yachtclub heeft Z. M. den ko ning der Nederlanden op diens daartoe te kénnen gegeven verlangen, bij acclamatie tot haar medelid benoemd; de ver gadering betoonde zich met de daardoor aan die instelling bewezen eer ten hoogste ingenomen. 1 Men zegt, dat er in de aanstaande lente eene' schroé'f- stoomboot naar het Wellington kanaal zal gezonden" worden

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1