MDDELBCMSCHE C 0 II R A IV T. N°. 118. Donderda 1851. 2 Oetober. Ikdtuveit cu Slbtmni0ttrAticii, ®ijbin0en. €T De abonncmcnts-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens voor 10 ure, indien men dezelve in het eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berelcend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes regels f 1,50 en voor iedcren regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing ecner Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. DOMEINEN. PROF IJS €IE ZEELAND. Ingevolge de Wet van den 29 Augustus 1848 Staatsblad no. 39, zal, al of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland op Woensdag den 29 Oetober 1851, en zoo noodig op den volgenden dag, telkens des voormiddags ten 10 ure, door den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentin het Loge ment het iVapen van Amsterdam te SLUIS ten over staan van den Notaris C. Schout Velthuysworden overge gaan tot de openbare Veiling en Toewijzingbij opbod en afslag, van eenige DOMANIALE GOEDEREN, zijnde Vesting-Gronden, Water, Bouw- en Weiland, Rietveld en Dijkgelegen in de Gemeente Sluisbreeder omschreven in den Catalogus, welke voor den prijs van 10 cents te bekomen is bij den Ontvanger voornoemd bij de Ontvangers der Registratie en Domeinen te MiddelburgSluis Hulst Goes, ColijnsplaatTholen en Zierikzee, en bij de Ont vangers der Domeinen te 's Hertogenbosch en 's Gravenhage. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezingten Kan tore van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Gentvan de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Sluis en Hulst van den Notaris voornoemd en ten Raadhuize te Sluis terwijl bovendien de algemeene voorwaarden ter lezing liggen ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernement en ten Kan tore van de Directeuren der Registratie en Domeinen. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. MER1IAL1JS G-S CHO OL. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen berigtdat de HERHALING-SCHOOL dit jaar zal geopend worden op Maandag den 6 Oetober aanstaandeen dat de Lessen ge durende de volgende zes Winter-lfaaanden van zeven tot negen ure des avonds, zullen gegeven worden in het School-Lokaal van voornoemd Departement op de Wal, Wijk B. 110. 60, des Maandags en Donderdags aan de Jongens en des Dingsdags en Vrijdags aan de Meisjes. Van Maandag den 29 September tot en met Zaterdag den 4 Oetober aanstaande kunnen de belangstellenden zich aan melden bij den Hoofd-Onderwijzer aan voornoemd School- Lokaal telken dage des middags van 12 tot 1 ure. Namens de School-Commissie voornoemd, P. de MARET TAK, Secretaris. Aan de Middelburgsclie Ingezetenen. De ondergeteekendenvoornemens zijnde om, in navol ging van andere Plaatsen in ons Vaderland na bekomene magtiging, eetie Verloting ter ondersteuning hunner verarm de "Geloofsgenooten alhier te beproeven, nemen bij deze de vrijheidalle Middelburgsehe Dames en verdere Ingezetenen beleefdelijk uit te noodigen hen daarin door het inzenden van Handwerken of andere Voorwerpen tot dat einde be- hulpzaam te willen zijn. Zij verzoeken vriendelijk diegenen, welke zich daartoe genegen gevoelen hunne Bijdragen vóór ultimo November aan een' hunner toe te zenden, met bij voeging of zij deze goede zaak ook tevens door het nemen van Loten zouden gelieven te bevorderen. Veere, den 27 September 1851. L. P. TRAUTMANN Predikant. M. J. van OOSTEN, Apothecar. J. P. v. d. HEUVEL Secretaris G. de HAAN Visiteur. MIDDELBURG den 1 Oetober. VERSLAG van de Vergadering van den Raad, van den 30 September 1850 Tegenwoordig de heeren jhr. mr. M. C. Paspoort van Grijps kerkevoorzittermr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar wethouders; jhr. mr. J. G. Schorer mr. S. de IVindA. van den Broecke Jz.J. IV. van Sonsbeeck tnr. .7. F. By- leveld en mr. M. Verbrugge. Is bij resumptie gedelibereerd op een request van eenige ingezetenen dezer stad, tot oprigting eener Fransche Schooi bij welke gelegenheid door den voorzitter wordt overgelegd een request van P. Leupsnhoudende verzoek op daarbij aangevoerde gronden om de Fransche taal op zijne school te mogen onderwijzen. Na deliberatie, waaraan door al de tegenwoordig zijnde leden wordt deelgenomen is goedge vonden te besluiten i. om het stedelijk reglement op het lager onderwijs in dier voege te veranderen dat eene nieu we school voor de Fransche taal overeenkomstig het door de plaatselijke school-coinmissie voorgesteldezal kunnen worden opgerigten 2. het request van P. Lettpen om raad en berigtgenoemde plaatselijke school-commissie toe te zenden. Zijn benoemd tot leden van het bureau van stemopneming voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraaddie op dingsdag 7 oetober e. k. zal moeten plaats hebben de heeren mr. A. M. Becius en Pde Stoppelaar mitsgaders de heer mr. S. de PVindvoor het geval dat de voorzitter of een der leden van het bureau' verhinderd mogten zijn zitting te nemen. De voorzitter legt, namens huren burgemeester en wethou ders over een staat van aanvragen over het derde kwartaal van het loopende jaar, tot bekoming van autorisatie om op het fonds van onvoorziene uitgaven te mogen disponeren. Na deliberatie is de staat vastgesteld tot een bedrag van f279,18 en besloten, dien aan heeren gedeputeerde Staten ter goedkeuring toe te zenden. Op voorstel van den voorzitter is goedgevondeneene som van 25 beschikbaar te stellen op het fonds voor gratifi catiën der beambten bij de plaatselijke belastingen op de be grooting van die administratie toegestaan en zulks tot be looning van commiezen die overtredingen hebben geconsta teerd waaraan om bestaande redenen geen gevolg kan wor den gegeven. De heer wethouder Becius brengt achtervolgens ook na mens de heeren van den Broecke en Sprenger rapport uit op de in hunne handen gestelde rekeningen van de gesubsidieerde armbesturen armeninrigtingen en godshuizen die allen na deliberatie worden goedgekeurd. De voorzitter legt namens burgemeester en wethouders over de door den stedelijken ontvanger opgemaakte rekening der ontvangsten en uitgaven dezer stad, over het jaar 1850. Is na deliberatie goedgevonden deze rekening gedurende den tijd van veertien dagen op de secretarie ter lezing voor een ieder neder te leggen en in afschrifttegen betaling der kostenalgemeen verkrijgbaar te stellen. De voorzitter sluit daarop de vergadering. Bij besluit van den 29 september jl. hebben gedeputeerde Staten dezer provincie goedgevonden te bepalen dat de eerste bijeenkomst van den nieuwen raad zal plaats hebben op zaturdag den 11 oetober aanstaande in de navolgende ge meenten: Vrouwepolder, Zöutelande Dreischor Eikerzee, Haamstede, KerkwerweNoordwelle, .Ouwerkerk Scher- penisse St. Maartensdijk, Stavenisse, Colijnsplaat, ICrni- ningen WissekerkeEede, Sint Kruis, Sluis, Hengstdijk. In de zitting van den gemeenteraad verleden zatur dag te Vlissingen gehouden, is onder anderen bij meerderheid van stemmen besloten dat de oude raadsleden de geloofs brieven der nieuw gekozene zullen behooren te onderzoeken. Laatstleden maandag avond hield de vereeniging tot het bezoeken der armen alhier in de concertzaaleene openbare vergaderingwaarin de directie verslag en rekening deed van hare werkzaamheden en administratie. Bij deze gelegen heid werd door den heer J. ,7. de Kantermedelid van het bestuur dezer vereeniging, eene rede uitgesproken, die de strekking had, om deze inrigting in haar doel werkkring, en uitwerkselen regt te doen kennenmitsgaders belang stelling en medewerking voor hare heilzame bedoelingen op te wekken. Deze toespraak werd door een talrijk gehoor met genoegen ontvangen. Moge zij het gevolg hebben dat het doelen de bemoeijingen dezer vereeniging tot onder steuning van eerlijke armoede en wering van bedelarijmeer naar waarde worde geschaten de wenschendoor deu spre ker daarbij geuitvervulling erlangen 1 Bij koninklijk besluit van den 12 september jl. is aan den aden luit. bij het 7de regement infanterie, P. G. Booms vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier selen van ridder der orde van het Legioen van Eer hem door den president der Fransche republiek geschonken. Bij koninklijk besluit van den 25 september jl.is aan den zich thans met verlof hier lande bevindenden kapitein der infanterie bij het leger in Oost-Indie, N. A. Des Cart op het door hem daartoe gedaan verzoek, verleend een eervol ontslag uit Zr. Ms. dienst, onder toekenning van pensioen. Van regeringswege zijn verzonden oin aan de belang hebbende kamers van koophandel en fabrieken te worden medegedeeld exemplaren van de door de Britscbe regering uitgegevene verzameling van statistieke tabellen wegens han del en scheepvaart, financien, nijverheid, bevolking enz. der verschillende landen van het noordelijk Europa. Ook zijn tot dat einde dezer dagen verzondenexem plaren van het Fransche decreet van 24 dec. 1850 en het daartoe betrekkelijke rapportnopens de gezondheids-policie. Blijkens het gedrukte 27ste jaarlijksche verslag van het Nederlandsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, bedroeg het getal leden op 31 december 1850, 8481, in 34 afdeelingen. In 1850 werd aan 673 godsdien stig onderwijs en zedelijke opleiding verleend; 895 zijn on derwezen in lezen schrijven en rekenen in gevangenissen waar zulks van gouvernementswege niet geschiedt; aan 288 gevangenen is eenige arbeid verschaft; 336 ontslagenen heb ben eene tijdelijke ondersteuning in hunnen nooddruft ont vangen en 323 zijn aan een middel van bestaan geholpen van welke laatste 17 zich deze hulp hebben onwaardig gemaakt. Men verneemt, dat Z. K. H. prins Frederik der Ne derlanden gisteren naar Londen vertrokken is. De afwe zigheid van Z. IC. H. zoude echter niet van langen duur zijn. Z. M. de koning van Wurtemburg, vrijdag jl. in de residentie aangekomen heeft zaturdag hoogstdeszelfs 7osten verjaardag herdacht in het hotel de Bellevue. Z. M. de koning, de prins van Oranje en Z. K. H. prins Frederik hebben bij hoogstdenzelven hunne opwachting gemaakt. Maandag avond met den laatsten trein zou Z. M. naar Stutgardt terugkeeren. Zondag morgen is in de Maas bij de oude Plantage te Rotterdam, door een veerman, het lijkje van her kind van den heer B. opgetfischtdie, zoo als in der tijdvermeid is, den 25 augustus aan de Middelburgsehe stoomboot met zijne drie kinderen in het wate* vielwaarbij genoemd kind on gelukkig het leven verloor. Men berigt uit het eiland Overflakkéedat aldaar valsch groot geldmet name guldens en rijksdaaldersin omloop iste onderkennen aan de loodachtige kleurden doften klank en het onduidelijk randschrift. Reeds zijn negen der gelijke exemplaren der justitie in handen gesteld. Maandag morgen is te 's Gravenhage ook de tentoon stelling van het vee en pluimgedierte geopend. Des middags is er een gemeenschappelijke maaltijd van de leden der maat schappij in het lokaal op den fluweelen burgwalgehouden waaraan door een 2ootal personen is deelgenomen. Des avonds ten half elf ure is de tentoonstelling, door het afsteken van een schitterend vuurwerk in het veld van de Maliebaan waarvoor de zorg aan den heer van den Burgh van Amsterdam, was opgedragen gesloten. Vrijdag jl. is te Scheveningen de eerste steurharing aangebragt, met eene der bomschuiten van den heer 7. Hoo- genraadstuurman Evert Plugge. De lading bestond uit 32,000 stuks. Dadelijk zijn de gewone geschenken aan Z. M. den koning, HH. ICK. PIH. de prinsen, de ministers en andere hooge ambtenaren toegezonden. Een vreemd ver schijnsel heeft zich voorgedaan, namelijk, dat zich in deze lading haring reeds 10,000 ijle haringen bevonden. De schikking in de zaak over het huiszittenhuis te Leyden moet naar men wildoor gedeputeerde Staten van Zuid-Holland niet goedgekeurd zijnomdat zij die over eenkomst hebben beschouwd als te zijn in strijd zoo met art. 147 der gemeentewet als met art. 1889 burgerlijk wet boek. Eene commissie, bestaande uit de heeren prof. Cock mr. G. P. van Outeren en mr. D. Tieboel Siegenbeeckis door den raad van Leyden benoemd om ten spoedigste te adviseren over hetgeen ten deze te doen valt. De Zuid-IIollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen heeft besloten de groote zilveren medaille te doen uitreiken aan James Coppardvoerende het Engel- sche schoouerschip Maria, te huis behoorende te Reye, voor allerbereidvaardigste hulp en krachtigen bijstandop den 7 oetober verleend aan de passagiers waaronder verscheidene Nederlanders, en de equipagie, tezamen een vijftigtal per sonen van de Engelsche schroef-stoomboot Aptllo gevoerd door kapitein IV. II. Smith. Het provinciaal geregtshof van Noord-Holland heeft vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van Dirk Bleekendaal beschuldigd van zijn vijfjarig kind in het water te hebben geworpen. Het hof 'neefc hem veroordeeld tot de straffe des doods. Als eene bijzonderheid wordt vermeld, dat in den tuin van den heer Lugard te Deventeraardappelen zijn gegroeid op den kouden grondvan tamelijke dikte en smaakdie gepoot waren nadat de eerste aardappelen op denzelfden grond waren geoogst. De met roem bekende Nederlandsche zangeresmevr. de Vries van Os, heeft op hare terugreis naar Europa uit New-Orleans, waar zij eenige jaren aan de opera geënga geerd waseenige voorstellen te New-York gegevenmet zoodanig succes, dat men de schitterendste aanbiedingen ge daan heeft om haar aldaar te engageren. STATEN-GENERAAL, tweede kamer. Zitting van 29 september. Zijn ingekomen eenige in de vorige zitting onafgedaan ge bleven wets-ontwerpen, als: een wets-ontwerp omtrent de gevolgen van door den militairen strafregter uitgesproken ver oordeelingen bij herhaling of wanbedrijfeen wets-ontwerp houdende de begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1852; een wets-ontwerp omtrent het bouwen binnen zekeren afstand van vestingwerken. Nog zijn ingekomen twee wets-ontwerpen tot naturalisatie van even zooveel per sonen en requesten ten einde bij de voordragt voor de va cature in de algemeene rekenkamer in aanmerking te komen van de heeren mr. E. J. Lewe van Middelstum te Middel- stum F. E. IV. baron van Ittersumte 's HageA. van Tonderente Deventer; H. Hofman van Hovete Rotter dam, en jhr. mr. IV. G. Ho vijgte Zwolle. Nadar de wets-ontwerpen tot wijziging der wetten betref fende de pensioenen bij de zee-en landmagt met algemeene stemmen waren aangenomenis de vergadering overgegaan tot het vaststellen bij loting van den tijd van aftreding van die leden, voor wie die tijd niet is aangewezen bij de kieswet. De uitslag van die loting is geweest, dat in 1852 zullen aftreden, de heeren: JVesterhojfvan der VeenTpeij HugueninGroen van Prinsterervan Hoëvell, van Zuylen van NyeveitMackay Dommer van PoldersveldtEngelen, van Goltstein, van Hasselt, SmitGodefroiStoltc, van

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1