MIDMLBURCrSCHE COUR A IV T. ism N0. 113. Zaturda: 20 September. öcöUivcu cu Qlbminiötcaticu. föimtcnlanbdcltc ®ijbuigen. iSmtcnljiubdtfte QTijbittgctt. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis der Ingezetenen van liet iste en 2de Kan ton der Provincie, dat de, in de strekking van het Strand, bij den zoogenaamden Vijgeter, plaats gehad hebbende ernstige Artillerie-Oefeningen thans zijn geëindigd. Middelburg, den 17 September 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. De BETAALMEESTER te Middelburg adverteert, dat van af den 22 dezer, en gedurende zijne absentie, deszelfs firn eden zullen worden waargenomen door zijnen Boekhou der den Heer II. L. VERMEYLE BROEDER. Middelburg, den 19 September 1851. TAPT SON. VERKIEZINGEN G E ME E N TE H JA 1) DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Brengen ter kennis der Ingezetenen: 1. Dat de inlevering der Stembiljetten voor de op Dingsdag den 23 dezer maand bepaalde herstemming van acht Leden van den Gemeenteraadzal plaats hebben op de Voorzaal van het Raadhuisvan des voormiddags negen tot des na middags vijf ure 2. Dat in hetzelfde Lokaal ook de opening der Stembil jetten zal plaats hebbenop Woensdag den 24 daaraanvol gende des voormiddags ten negen ure en 3. Dat in beide Vergaderingen als Voorzitter zal fungeren de Heer Burgemeester, en tot Leden van het Bureau van Stern-opneming door den Raad zijn benoemd de Heeren Raadsleden Mr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar. Gedaan ten Raadhtiize der Stad Middelburg, den 17 Sep tember 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. STEDELIJKE FABRICAGE. Uit hoofde van Reparatien zal de Langevijle Buitenbrng Dingsdag en IVoensdag den 23 en 24 dezer maand, niet kunnen worden bereden. a——bb—n—0— MIDDELBURG den 19 September. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oost-Sou burg c. a. de heer S. Hemerijk Tak thans ontvanger der directe belastingen in- en uitgaande regten en accijnsen te Veere j in plaats van den heer A. .7. van Tellingen, vroe ger op zijn verzoek eervol als zoodanig ontslagen. Bij Zr. Ms. besluit van den 11 dezer wordt met den laatsten dezer, aan den officier van gezondheid 3de klasse, bij de koninklijke Nederlandsche zeemagt, E. K. Hille op zijn daartoe gedaan verzoek, uit zijne gedachte betrekking eervol ontslag verleend. Het IVeekblad van het Regt meent de heeren advoka- ten te moeten herinneren aan de bepaling van art. 6 van het reglement van orde, voorschrijvende, dat zij ieder jaar, in de maand september, hunne akte van beëediging moeten laten viseren ter griffie van het collegie waarbij zij zijn ingeschreven. Te Neuzen zijn tot leden van den gemeenteraad ver kozen de heeren N. Bakker, J. C. Steenkamp PlVz.P de Feyter Lz., .7. Lensen en R. Wiskerke. Nog twee leden zijn te kiezen uit de heeren C. Klaassen Mz. C. Leunis Jz., N. Grenu en S. J. Hofman. Te Hoek zijn tot leden van den gemeenteraad ver kozende heeren: L. Nijssen, P. van IVijck en IV. G. Dieleman. Nog vier leden zijn te kiezen uit de heerenJ. HaakJ. Riemens Pz. J. de RegtP. van den Broecke A. Riemens, P. GeelhoedL. Dey Jz. en P. Scheele. Men leest in de Landbouwkundige Courant j, Eenige jaren geleden waren te Goesdoor den heer I. G. J. van den Bosch en den heer J. Ab Utrecht Dres- selkuis, de gronden gelegd tot een natuur-en landhuishoud- kundig onderwijs. Dat onderwijs heefc zich sedert uitge breid. Door den heer .7. IVairaven van Kerkwijk en dr. R. B. van den Bosch wordt onderwijs gegevenin ver- eeniging met eenige gevorderde ondermeestersin de op den landbouw toegepaste natuurkundescheikunde en kruid kunde. Thans heeft onder de leiding van voornoemde heeren de oefeningen der onderwijzers ten platten lande een aanvang genomen; eenige dezer onderwijzers trachten dit onderwijs, een of meermalen 's weeksop de landelijke jeugd over te brengen. De ontwikkeling van dit onderwijs wordt door ons met belangstelling gadegeslagen en met genoegen lezen wij in het verslagdat de provinciale commissie van onderwijs deze verspreiding van natuurkundig onderwijs van zeer groot belang achten er op gesteld isniet alleen dat deze beoefening in stand blijve maar ook dat zij zich krachtdadig uitbreide. Zij verzoïkt dat daartoe voortdurend geldelijke ondersteuning moge verleend worden." Z. M. de koning heeft woensdag middag ten 4.1 ure de commissie ontvangen van de tweede kamer der Staten-Gene- raaibelast met het aanbieden van de lijst van drie kandi daten voor het voorzitterschap dier kamer gedurende de te genwoordige zitting. Bij koninklijk besluit van 14 september is bepaald dat voor eiken kweekeling die in 's rijks vee-artsenijschool wordt opgenomen, jaarlijks zal worden betaald/350, en voor eiken kweekeling, die niet tevens huisvesting en ver pleging verlangt, jaarlijks 100, en dat het eens betaalde niet zal worden teruggegeven aan hemdie vrijwillig of gedwongen de school verlaat. Men verneemtdat de hoofd-ingenieur A. E. Tromp, en de ingenieur der iste klasse L. K. Turk, door het depar tement van marine met eene wetenschappelijke zending be last naar Engeland zijn vertrokken. Op nieuw is ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van 200,000 aan ingetrokken muntbiljetten van 1845, van f 5, zoodat er thans voor/29,372,860 aan zoodanige muntbiljetten is ingetrokken. Ook is ter algemeene rekenkamer overgebragt voor eene som van 503,710 aan ingetrokken muntbiljetten van 1000 500 /100 en 10, van 1849, zoodat er thans voor een bedrag van 15,223,740 aan deze muntbiljetten is ingetrokken. Den 15 dezer zijn van Delft voor rekening van het gouvernementnaar de wereld-tentoonstelling te Londen ver trokken de navolgende personen allen geplaatst en werkzaam aan de artillerie-stapel- en constructie-werkplaatsen aldaar, te weten: .7. C. Verheye van Sonsheeck iste Initeuant-op- zigter der constructie-werkplaats; P. Sohmitz opzigterder werktuigelijke inrigtingen en instrument-makeren .7. L. Wilheltns opzigter der smeden. Een dagblad uit 's Hertogenbosch herinnerende dat met den eersten der volgende maand de Belgische centen niet meer door de leden der maatschappij van handel landbouw en nijverheid aldaar, ontvangen zullen worden, deelt tevens mededat die centen door dien maatregel nagenoeg geheel buiten omloop zijn gebragt. De Drentsche Courant zegt Het is met genoegen, dat wij aan onze lezers mededeelen datnaar wij uit 's Hage vernemen, de minister van financiën in de aanstaande zitting der Staten-Generaal zeer gunstige mededeelingen over den financielen toestand des Rijks zal doen maar zal afraden alsnog tot belasting-vermindering over te gaan." Dit jaar bestaat de vlootwelke van Scheveningen ter steurharing-visscherij onder den Engelschen walis uit gerust, uit 65 schuiten en alzoo uit 6 meerder dan ver leden jaar. Een veertiental is reeds afgezeild en de over- rigen zullen in den loop dezer week vertrekken. Naar men verneemt zullen in de volgende maand twee onzer oorlogsbodems naar de Middellandsche zee gezonden worden om aldaar gedurende acht a negen maanden te kruisen. Zr. Ms. korvet sdmatra, onder bevel van den kapitein-ter-zee 't Hooftliggende thans ter reede van VIis- singen is als de ééne gedesigneerd. Met den trein, die maandag 11. om 12 ure van Rot terdam naar Amsterdam vertrokwerden verzonden een ijsbeer en een paar lama's, bestemd voor het genootschap: Natura Artis Magistra. Op de hoogte van Warmond genaderd zijnde, ontdekte men brand aaneen der hokken, waarin een der lama's geplaatst was maar te laatwant het dier was reeds overleden men moest zich dus bepalen met de overigen te beveiligen hetgeen trouwens niet moeije- lijk was. Voor alsnog kan men met geene zekerheid zeg gen waardoor de brand ontstaan is, hetgeen echter spoedig zal blijken. De heer 77. A. Dege van Elberfeld had op zijne reis naar New-York mee familie, den 22 augustus 11. zij nen intrek genomen in het logement des Pays-Bas van de wed. H. T. JValter te Rotterdam en was den 27 met de Engelsche stoomboot Concordiakapitein Rob. Stranack naar Londen vertrokken reeds in zee zijnde herinnerde hij zich te hebben vergeten mede te nemen een gordel waarin, zoo hij zeidezich 1000 dollars bevonden, en die hij onder zijne hoofdpeluw in het ledikant in genoemd hotel had laten liggen welke bijzonderheid hij aan den kapitein mededeelde. Deze nuhem gaarne in zijne ver legenheid de behulpzame hand biedendebegreep dat het beste zijn zoude, dat hij op het eerst ontmoetende schip, naar Holland bestemd zoo mogelijk overging en terugkeer deom zijn geld te bekomen. Reeds kort onder den En gelschen wal genaderd zijndepraaide men de vee-stoom boot Attyvoodaan wier boord de heer Dege met moeite gebragt werd en waarmede hij den volgenden dag te Rot terdam arriveerde. Dadelijk werd hem in het hotel zijn vergeten geld ter hand gesteldhebbende de dienstbode bij het afhalen van het bed het gevonden en aan de eige nares van het hotel overhandigd. Uit Luxemburg wordt geschreven dat Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden den 22 dezer te Wolferdange ver wacht werd. Z. K. H. zou 111 persoon te Luxemburg de stenden openen. De overland-mail is den 15 dezer te Triest aangeko men medebrengende berigten uit Batavia tot 22 julij. Zij behelzen geen nieuws. De gezondheidstoestand was bevre digend. rede benoemd zijn, de heeren: Blankenheym, van Rjcke- vorselde Villers de Pité en de Jonge van Ellemeet. Die commissie heefteen ontwerp-adres ter tafel gebragt, daton- middelijk in de afdeelingen onderzocht zal worden. Tot leden van de gemengde commissie voor de stenographie zijn op nieuw benoemd de heeren Philipse, de Brauw en van Aylva van Pallandten tot leden van de huishoudelijke commissie der kamerde heeren Philipse en de Brauw. tweede kamer, Zitting van 16 september. Onder het voorzitterschap van den heer Anemaetals het oudste lid in jarenis overgegaan tot de verkiezing van drie kandidaten voor het voorzitterschap der kamer gedurende de tegenwoordige zittingen zijn tot kandidaten voor het voorzitterschap gekozen de heeren Boreel van Hogelanden Luyben en van der Linden. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van 17 september. De voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen tot leden der commissie voor het adres van antwoord op de troon- Kcrknieurrs. Te Harderwijk werd den 12 dezer, ter vervulling der vacatureontstaan door het vertrek van ds. B. J. 77. Taats naar Middelburghet navolgende twaalftal van predikanten geformeerd: DD. Bargerte Delftshaven; Beetste Heemstede Broedelette Monnikendam CreutZ' berg, te Vlissingen du Cloux te Oldebroek Gildemeester te OphemertHenzepeterte KatwijkKoningsfeld te Rhe- den Ostite Putten Schijvliette Bennekom vanTtore- nenbergeu te Elspeeten Verhoef, te Sluis. Engeland. Londen 15 september. Graaf Donnough- more burggraaf Hutchinson lord luitenant van het graaf schap Tipperarydietoen hij nog kolonel Hutchinson heette, in de bekende zaak der or.tvlugting van Lavalette kort na de tweede herstelling der Bourbons in 1815, be trokken was, is heden in den ouderdom van 64 jaren over leden. De hertog van Aumale is aan boord der laatst van Cadix komende stoomboot Iberiagisteren te Southampton gearriveerd. De Portugesche berigten welke die stoomboot overbrengtzijn hoogst onbeduidend. Zekere heer Rogers heeft het plan gevormd om een reusachtigen arbeid ten uitvoer te brengennog grootscher dan de bouw der beroemde Britannia-brug, Hij is voorne mens eene brug van granietter lengte van twee Engelsche mijlen over de Severn te leggen, ten einde Monmouthshire en South Wales met Bristol en het westen van Engeland te verbinden. Deze reuzenbrug zal een dubbel ijzer spoor, daarenboven een gewonen rijweg en buitendien een overdekte bazar hebben. De breedte zoude 180 voet, de wijdte der bogen 324 voet, de hoogte boven den hoogsten stand der rivier 120 voet bedragen, zoo dat alle schepen met de mas ten ten allen tijde kunnen doorvaren. De heer Rogers zal den bouw deels uit steendeels uit glas en ijzer volbrengen, en hij gelooft dat de onderneming goede renten zal geven. In de vertooning van Othelloop het Queens Theatre heeft gisteren avond de heer Partini die de rol van den moor vervulde en bij vergissing van een wezenlijken dolk was voorzier., in de drift van zijn spel, aan mad. Sor.dagdie het karakter van Desdemona bekleedde zulk eene wonde in den arm toebragt, dat het bloed in ruime mate te voorschijn kwam. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp doet verwachten dat dit ongeval geene ernstige gevolgen zal hebben. De IVeekly Dispatch deelt mededat Kossuth den 2 october met zijne familie in de hoofdstad zal aankomen. Laatstleden donderdag wandelde een man genaamd James Armstrong met zijne vrouw bedaard langs den oe ver der Clyde in de nabijheid van Lanark toen hij zich plotseling in eene diepe plaats van de rivier wierp. Zijne vrouwdie in een vergevorderden staat van zwangerschap was, sprong hem dadelijk na om hem te redden, doch bei den zonken in de diepte enalvorens eenige in de nabij heid zijnde personen waren toegesneld en hen uit de rivier hadden gehaaid hadden zij reeds den geest gegeven. Volgens de laatste berigten van het tooneel des oorlogs aan de Kaap de Goede Hoop, was de majoor Warden verslagen de Kaffers bevonden zich op vijf mijlen afstands van Uiten- hage, en de oorlog was diensvolgens naar het hart der kolonie verplaatst. IBuitschland. Weenen 14 september. De keizer is van Schönbrunn naar Verona gereisd, en zal aldaar den 14 zijn feestelijken intogt houden. De gemeenteraad heeft eene gedrukte uitnoodiging tot deelneming in de nieuwe leening aan de huizen rond laten brengen. De inschrijvingen zijn talrijk. Bij de bank was den 12 voor circa 4J. miliioen ingeschreven. Tusschen Oostenrijk en Modena is een verdrag geslo ten over de vervaardiging van gemeenschappelijke telegra fen. Men ziet vervolgens eene aansluiting van den kerke- lijken staat te gemoet. Alles wordt ingerigt op den roet der Üuitsch-Oostenrijksche telegraaf-vereeniging. De heer von IVeissbekend als uitstekend policie-beambte, is naar Frankfort vertrokken om deel te nemen aan de debatten over de organisatie der bonds-policie. Daarna zal hij zich naar Parijs begeven. Berlijn 16 september. De prins van Pruissen is bij eene militaire manoeuvre van zijn paard gestorten heefc ligte kneuzingen bekomen. Professor Hènsel heefc het portret van Mendelsolm Bartholdy bestemd voor de koninklijke galerij nagenoeg voltooid. Hij is voornemens zich spoedig naar Rome te be geven om aldaar het portret van Pitts IX te schilderen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1