Sïbucvtctïlicti. Siërra Leone Monrovia Cape Coast Castle Aecra Wby- dah Badagry Lagos, Bonny, CalabarCamerons en Fer- nando Po. Men wildat het doel dezer onderneming wel 'Voornamelijk het overbrengen van passagiers en brieven is, maar tevens, tot uitroeijing van den slavenhandel mede te werkenook door de daarstelling van eene spoedige ge meenschap tnsschen de verschillende punten der kust. Het blijkt uit de laatste volkstelling, dat de bevolking van Engeland, welke in 1801, 10,500,000 zielen bedroeg, thans tot 20,748,000 gestegen is. De geconsolideerde schuld bedroeg in het laatst van het jaar 1800, 423,367,000 p. st. dezelve was op het einde van 1850 tot 769,272,000 p. st. geklommen. In het jaar iSooeischte de staats-begroo- ting 57,176,000 p. st.in 1850 bedroeg dezelve 67,000,000. IJet gouvernement beeft vier schepen aangenomen voor den overvoer van veroordeelden naar de koloniën. Deze vaartuigen zullen in de volgende maand naar Australië ver trekkenmet 1900 personenwelke tot deportatie veroor deeld zijn en waaronder zich 400 vrouwen bevinden. De infant don Juau van Spanje is alhier aangekomen om de groóte tentoonstelling te bezigtigen. Er zijn tijdingen van de Noordpool door kapitein Pijnne medegebragt, doch zij baren groote teleurstelling, wijl er hoegenaamd niets naders van het lot van sir John Franklin en zijne medgezellen bekend is. Er zijn gisteren tijdingen uit Australië ontvangen, van zes dagen later (Sydney 3 junij.) De berigten omtrent de goud-ontdekkingen worden even als vroeger die van Ca 1 i- fornie, meer dan bevestigd. De ontdekker was de heer E. H. Hargravedie weleer in Californie geweest was en wiens aandacht getrokken werd door de overeenkomst van den bodem. Hij reisde 320 mijlen binnenwaartstot dat Lij te Ophir (35 mijlen n. w. van Summervillekreek) zijne pogingen begon noemende die plaatswelke in de nabij heid is der vereeniging met de Macquarie-rivierde Ophir- opdelving. Men berekent dat er 2000 lieden tegenwoordig zijn. Het goud is even goed zoo niet beter dan dat van Californie en te Sydney waren brokken van 46^ ons ont vangen. Men dacht ook veel goud te vinden te Illaware bij de Manning-rivier. HuitscliiandIVeenen 13 september. Men meldt, dat de heer Berryer eerstdaags op Frohsdorff zal komen om eene conferentie met den graaf van Chambord te hebben. De keizer van Oostenrijk heeft prins Metternich ver zocht om zijne woonplaats te Weenen te kiezen. De IV. Zeitung bevat het vonnis van de militaire regt- bankwaarbij de heer M. G. Saphirredacteur van het dagblad de Humorist, veroordeeld wordt tot drie maanden gevangenisstrafop gronddat hij door zijne artikelen de Tegering in minachting heeft willen brengenzijn dagblad is ook voor 3 maanden geschorst. lieden beginnen de voorname manoeuvres van de in de nabijheid dezer stad bijeengetrokken 30,000 man troepen. Berlijn 14 september. De koningin is alhier den 13 uit Ischl teruggekeerd. De koning kwam te gelijker tijd van Pots dam aan bet station ter verwelkoming, en is daarop met zijne gemalin weder derwaarts gereisd. Hoewel liet gerucht, clat er in Ischlvan de Pruis- sische zijdeeene bepaalde toestemmende verklaring zou ge daan zijn omtrent de toetreding van geheel Oostenrijk tot den bond van verschillende kanten wordt herhaald verzekert men echter in welonderrigte kringen het tegendeelen meent, dat die vraag nog wei lang onopgelost zal blijven. Het Oostenrijksche kabinet zou zelfs met die gedurige verschui ving wel gediend zijn daar de Italiaansche aangelegenheden bij het te nemen besluit grootelijks in het spel komen. I11 Pruissen zal niemand voortaan het bedrijf van boek drukker en boekhandelaar mogen uitoefenen die geene ge noegzame bewijzen van bekwaamheid voor het bedrijf en de kennis der vvet op de drukpers en den boekhandel heeft ge geven voor eene commissie van twee boekhandelaren en twee boekdrukkers, onder een door de overheid te benoemen voorzitter. In de provincie Pruissen is sinds jaren groote behoef te aan Evangelische geestelijkendie de landtaal magtig zijn. Het Koningsberger consistorie heeft zich deswegens aan den opper-kerkeraad gewend. Keulen 14 september. De bekende hoofd-aanvoerder der Duitsche democraten, F. Raveaux, is in Brussel overleden. In het aanstaande jaar zal het Russische rijk zijn dui zendjarig bestaan vieren en wel op eene plegrige wijs. Het Russische rijk werd in 852 gesticht, daar in dat jaar de Russen of Rossenals Warager, waarschijnlijk van Scandi- navischen oorsprongaan den Bosporus verschenen. Het 25jarig jubilé der krooning van den keizer van Rus land is den 3 dezer in a! de steden van Polen gevierd en te Moscou waren alle aanzienlijken uit geheel Rusland ver- eenigd om aldaar getuigen van de groote feesten te zijn. Frankrijk. Parijs 13 september. Men spreekt van een ministeriz-Lamartine. Dit gerucht komt uit dezelfde politieke doosdie ook het berigt liet glippen dat Louis Napoleon maandag e. k. als keizer zijn intogt zou doen in de Tuilerien. De nieuws-verteliers houden een uitweg open wanneer Louis Napoleon, van de steenlegging aan de nieuwe hal slechts als president der republiek in het Elysée terug keert. ia dat geval zeggen zij heeft de kommandant der Tuilerien, generaal Perrotden president niet als keizer willen binnenlaten Louis Napoleon is zeer bedaard te mid den van al dien strijd om zijnen stoel der eere. Iemand die dikwijls met hem spreekt, zeide de president heeft het volste vertrouwen in zijne toekomstmaar dat vertrou wen is niet de vtucht van buitensporige eerzucht." Een der hoofden van het onlangs ontdekte complot Renniger een vreemdelingis op de grenzen des rijks ge arresteerd; ook fVieseckeeen Duitsch homopatisch com munistisch doctor zette men achter de traliën. Men zegt dat vele zaamgezworenen naar Belgie zijn gevlugt. Bij een tabaks-verkooper in de straat Montmartre zijn valsche biljecteu van de loterij der gouden baren ontdekt. Dit verontrust het publiek nog meer dan de ontdekking van het democratisch complot. De minister heeft nu den verkoop V2n bij tijds opgekochte billetten verboden, Men is thans druk bezig met het organiseren van mo biele kolonnen die de meest woelige gedeelten van het land zullen doortrekken om zoo noodighulp en bijstand aan de overheid te verleenen. Er heerscht thans eene ernstige ziekte onder de paar denwaardoor reeds een groot aantal zijn gestorven en aan zienlijke verliezen door partikulieren en stalhouders geleden worden. Het zijn juist de schijnbaar sterkste en gezondste paarden, die het meest worden aangetast en het spoedigste bezwijken. Men schrijft de ziekte toe aan de talrijke en plotselinge veranderingen in de weersgesteldheid, die dezen zomer hebben gekenmerkt. Sedert eenige dagen vallen stukken graniet van den obelisk en heeft dit gedenkstuk eene scheur aan eene der zijden gekregen. In den Elzas is de aardappelen-oogst mislukt. De bevolking schrijft dit toe aan de spoorwegen en dreigt die te vernielen. Er zijn maatregelen van voorzorg genomen. Een voorwerp van hoog belang voor oudheidkundigen wordt binnen eenige dagen binnen deze hoofdstad verwacht. Het is een steenen bas reliefdat door den heer de Sauley in de Doode Zee ontdekt is. Het stelt voor een Moabiti- schen koning een zijner vijanden met eene lans doorborende. 14 September. Gelijk te voorzien was is de voor spelde bonapartistische manifestatie, bij gelegenheid van het leggen van den' eersten steen voor de hal op niets uitge- loopen. Louis Napoleon is niet alleen niet op de schouders naar de Tuilerien gedragen, maar heeft zelfs eene zeer koe le ontvangst gehad. Zijne bij die gelegenheid gehoudene toespraak is zeer kort geweest en zonder politiek doel. De grootste kalmte beerschte onder de bevolking. De heeren Leon Faucherde prefect der Seinede heer Berger, en de prefect van policie, de heer Carlier zijn benoemd tot kommaudeurs van het legioen van Eer. Beursberigt. De 5 pet. 91,70 fr. de 3 pet. 55,95 E'*- Iets over de verschillende soort van Peper. Peper is de bekende specerij-korrel die aan een struik of heestergewas groeiten voornamelijk op de eilanden Java en Sumatra gevonden wordt. Men kweekt hem ook aan op Ceylon Borneo de Molukken Malabar en andere eilanden van Oost-Indiealsook in eenige Keerkrings-eilanden van de West-Indien. Het klimaat, tot deszelfs voortteeling geschikt, is in de lengte van den 96sten tot den ii5den graad ten oosten, en in de breedte 5 graden zuidelijk, tot onge veer 12 graden noordelijk; buiten beide streken komt zij niet voor. Over het algemeen genomen levert het pepergewas twee oogsten in het jaar op doch het verschil dat er soms in de saizoenen plaats heeft, maakt de tijden derzelven eenigzius onregelmatig. Zoodra een der bessen aan de trossen rijp wordt, heeft men het teelten tot het plukken daar de overige bessen nu onder de hand aanrijpen. Bij de inzameling spreidt men de peper op matten in de zon uitwaarbij zij eerst zwart wordt en daarna de rimpelige gedaante verkrijgt waaronder zij bij ons voorkomt. Droog zijnde, laat men haar door de hand loopen om de kleine steeltjes van de korrels af te krijgen. De peperdie op het regte tijdstip wordt ingezameld, rimpelt het minstedaarentegen vervallen de korrels, welke te vroeg gepinkt zijn, in weinig tijds door het behandelen tot stof en geven eenen diiffen reuk van zich. De beste zwarte peper moet uit groote, zuivere, volle, harde en zware korrels bestaan, eenen verschen kruidigen reuk en eenen zeer scherpen en bijtenden smaak bezitten. Ook moet zij bij het malen of stampen een goed meel op leveren dat een grijs-witachtig aanzien heeft. Met betrek king tot de opgenoemde eigenschappen, die de goede kwa liteit kenmerken houdt men de peper die naar het bruine overhelt voor beter dan de zwarte. Indien men zich van de goede hoedanigheden van de peper wil overtuigen, zoo werpe men eenige korrels in water de goeden zullen als dan dadelijk naar onderen zinken en de slechte bovendrijven. Het gebruik van peper is ook even als van de specerijen in het algemeen, vrij'wat verminderd. Wjj vinden, dat bij de voormalige Oost-Indische compagnie, onder deszelfs eerste tijdperkin iojaren, van 16501011659, 23,949,858 oude Amsterdamsche ponden (ruim nf millioen Ned. pon den), dooreen k 18 grooten Vlaamsch (45 cents), verkocht zijn geworden. Ongeveer 100 jaren later, van 1761 tot 1770 heeft de peper, door elkander23 grooten (57! ets.) opgebragt. In het drukkende van den Fransehen tijd fe- bruarij 1813, stond de prijs 84 grooten (210 cents) het pond doch sedert bijna 20 jaren is de prijs allengskens ver minderd en kan zich thans moeijelijk en dan nog slechts voor korten tijd, boven de 18 i 20 cents het half Ned. pond verheffen. Van het jaar 1835 tot 1850 zijn de aan voeren re Amsterdam en te Rotterdam te zamen nog geene 15,000 balen van 40 Ned. ponden, dooreen genomen, dus hoogstens 600,000 Ned. ponden per jaar geweest. Onder witte peper verstaat men de van hunnen dop ont dane korrels van de bruine of zwarte peper. Er zijn hier van 2 soorten gemeene en beste. De eerste is die, welke, na met zeewater bevochtigd en in de zon opgedroogd te zijn eene witte kleur heeft ver kregen en opgezwollen is. Hierdoor zijn deze korrels wel grootermaar minder bijtend van smaak* Van deze pe per wordt niet veel gemaakt, daar zij in Engeland, alwaar dit artikel het meeste wordt gebruikt, somtijds door de ge ringe kwaliteit lager staat dan de bruine of zwarte peper. De tweede soort of beste witte peper gelijk zij genoemd wordt, bestaat uit de verzengde of onvolmaakte korrelsdie bij kleine hoeveelheden uit de hoopen bruine of zwarte peper worden opgezameld, en meer de hoedanigheden van ceze laatste heeft behouden dan die, welke op de bovengemelde wijze is behandeld. Eene andere pepersoort is de zoogenoemde art ge peper, zijnde eene langwerpigedunne vrucht, uit vee 'orreltjes zamengestelddie zoo digt aan elkander geiecit zijn, dat zij één geheel uitmaken. Zij heeft eene graauwachtige kleur. Eindelijk is er nog eene soort van specerij die eenige overeenkomst met de peper heeft en in den handel meest onder den naam van Piement voorkomtmaar ook Nagel- bollen en Nagel- of Jamaika-peper genoemd wordt. Zij is de vrucht van eenen op het eiland Jamaika het zuidelijke Amerika enz. groeijenden boom wordt door de Engelscheu van het genoemde eiland aangevoerd en wegens hare krui dige hoedanigheidin Engeland mede Allspice (geheel specerij) geheeten. Deze naam heeft men ook bij ons overgebragt en de vrucht even zoo Aalspys genoemd. Hoe men in onze taal tot deze vreemde afleiding gekomen is, is niet wel te begrijpen. OndertrouwdJ. H. GERLACH en Middelburg J. C. M. PICKÉ. den 17 September 1851. Eenige kennisgeving. Ondertrouwd C. J. KRUYSSE en Middelburg E. J. MACHIELSE. den 17 September 1851. Middelburg, den 12 September 1851. J-Jeden overleed Mejufvrouw WILHELMINA CANISIUS Eenige kennisgeving. jf-Jeden overleed mijn geliefde Echtgenoot, G. BURG HARD, in den ouderdom van vijf-en-zestig jaren. Middelburg A. M. BURGHARD den 16 September 1851. geb. Peek. Algcmeene kennisgeving. J)e ondergeteekeiide bij de kiezing van Leden voor den Raad dezer Stad op de Lijst voorkomende, geeft langs de zen weg kennis, dat, bij eventuele benoeming, hij die be trekking niet kan aanvaarden, en daarom verzoekt, niet ver der in aanmerking te komen. Middelburg, 17 Sept. 1851. W. R. BODDAERT. Oe ondergeteekeiide vernemende dat een infame Lasteraar voortgaat met te verspreiden dat hij als Agent van het Kantoor der Heeren BE amber sie Crooswijckafzetterij door zijn persoon zou bedrijven, noodigt bij deze denzelven uit, om zijne lastering te bewijzen, daar hij, zulks niet doende, de vervolging der wet staat te ondervinden. Schoondijke, 16 Sept. 1851. G. CONTANT. I). JFOLETMagazijnhouder van Dames-Haitdwer- iten te Utrecht, heeft de eer te berigten, dat hij heden al hier is aangekomen met een groot assortiment BEGONNEN DAMES-HANDWERKENen verder alles wat tot het vak behoort. Hij is gelogeerd bij den Heer Buiterijs in de Abtdijen zal slechts twee dagen blijven. jyjejufvroiuv DOtJVERE van Brugge, heeft de eer de Dames te berigten dat zij alhier op den 18 September zal arriveren met een assortiment CORSETTEN en schoone echte'* KANTEN. Zij zal gedurende vier dagen gelogeerd zijn bij de Erven Beun, in de Stad Hulst, (Dam). M OPENBARE VERKOOPING op Dingsdag den 23 September 1851, te Middelburg, in het Neder- landsch Logement in de Abtdijten overstaan van den Notaris D. van der Horst Ser/é en getuigen van een zindelijke:; INBOEDEL, bestaande in: Eikenhouten, Notenhouten en geschilderde Kabinetten twee Mahonijhouten Secretaires, een Buffet, een Spiegel-console eene Mahonij houten ColistafelRonde-, Uittrekkende-, Langwerpige-, Speel- en andere Tafels een Stommeknechteene Bureau Mahonijhouten en andere Stoelen met zwarte zittingen een Ledikant met BehangselBedden, differente SpiegelsBloem vazen met Stolpen Prenten 111 Lijsten met Glazen Tafel lampen en Verlaktwerk eene bronzen Kroon met Lusters twee zich bewegende Chinezen Japansch en ander Porce- lein, Roomkleur, Glas- en Aardewerk, Mans- en Vrouvve- Kleederen Glas- en Meubel-Gordijnengemaakt Goud en Zilver, Koper en BlikwerkCuisinière en andere Stook- haarden Vloerkleeden Karpetten Ganglooper en Matten twee Ganglantarens en Bank, Zeilen, Touwen, Kabels, Kisten, twee Mangels en meer andere Goederen. Des Maandags te voren van 9 tot 12 en van 2 tot 6 ure te zien. OP Woensdag den 24 September 1851 des namiddags ten vier ure, zal, ten over- staan van den Notaris Abraham van den Broecke Az.te BRIGDAMME in de Herberg bewoond door A. Puijpein het openbaar worden te koop gepresen teerd een HUIS en ERVE met daarbij beboorende MOE- SERIJ groot 15 Roeder. 73 Ellen staande en gelegen onder Middelburgs-Ambachten aan den Noord weg, Wijk S. No. 16, ipen 18, In de Grondlasten aangeslagen op 10,05. Water- en Dijkpenningen s 1 72. j f 11 77- Daags vóór en op den Verkoopdag voor een ieder te zien. Xe koop eene extra-fraaije KUNST-DRAAIBANK met de Gereedschappen adres bij den Boekb. HoogervorstVlasm. Xerstond eene Burger DIENSTMEID benoodigd adres bij den Boekverkooper Hendrikse. SPECIALE BEHANDELING van ZENUWZIEKTEN, door den eenigen Bezitter der Remedie van den Eerwaardi- gen P. Bon/tijverApotheker van het Klooster der Capucij- nen te Brussel, ter radicale genezing van alle Zenuwziek ten Lamheid ValiendeziekteMoederwee en Hoofdpijn Asthma. Adres bij den Heer NISSE Keizerstraat No. 29, buiten de Keulsche Poort, bij Brussel. franco. Consultatien kunnen schriftelijk gedaan worden. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 2