MilMIËLBUMSCIIE C 0 U a A N T. N°. 112. Donderdag 185 18 September. i Bcstuvcn cu Cïbisu. ISimtculaubdclte Cijbht^cn. iSiüiettlati&siche 5Tij hingen. PROVINCIALE GELDLEENINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van de Provincie ZEE LAND Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat achtervolgens de gedane aankondiging in de Staats- en Mid- delbtirgsche Courantenop den achtsten dezer maand in het openbaar heeft plaats gehad de gewone jaarlijksche uit- ioting van Aandeelen in de Provinciale Geldleeningen dat bij die gelegenheid zijn uitgekomen: a. De nommers 7, 10 en 12, van de Geldleening van f 20.000 voor de instandhouding van de bestaande Stoombootdienst in het veer van Vlissiugen op Breskens. b. De nummers 1, 49, 86, 95, 102,, 121 en 143, van de Geldleening van 220,000, voor de verbete ring der Wegen in het Vierde en Vijfde District dezer Provincie en c. Nummer 24 van de geldleening van 24,000 voor de daarstelling van een Aanlegplaats voor Stoombooten en andere Vaartuigen mitsgaders voor de Wegsver- betering te IVolphaartsdijk-, En dat dientengevolge de voorschreven Nommers of Aan deelen overeenkomstig de plans der gemelde Geldleeningen met den eersten Januarij aanstaande ten Kantore van den Betaalmeester te Middelburg zullen worden afgelost, tegen intrekking der betrokken Obligatien en van de daarbij afge geven, op dat tijdstip niet verschenen, Intrest-Coupons. Middelburg den 13 September 1851. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. SUPPLETOIRE BESCHRIJVING VOOR DE P EU SO N EE E BELASTING. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, van den 9 dezer maand, A. 110. 5712, 3de Afd. (Provinciaal Blad no. 119), betrekkelijk de Suppletoire Beschrijving voor de Personele Belasting; Herinneren de Ingezetenen aan dè bepalingen van Art. 27 en 42 der Wet van den 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) omtrent de Belasting naar tijdsgelang en de Suppletoire aan gifte volgens welke een ieder die door uitbreidingver meerderingverwisseling of het aanschaffen van Belasting- voorwerpender Grondslagen van het Personeel, komt te vallen onder toepassing van eenen nieuwen of verhoogden aanslag, in den loop des dienstjaars verpiigt is, alvorens en naar gelang van het ontstaan der omstandigheden en op de boete "bij Art. 35 en 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, in voege als bij Art. 30 der Wet is voorgeschrevenkunnende daarvoor een Biljet ter invulling bij den Heer Ontvanger worden afgehaald. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaanten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Sep tember 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie M. F. LANTSHEER. VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Brengen ter kennis der Ingezetenen: 1. Dat de inlevering der Stembiljetten voor de op Dingsdag den 23 dezer maand bepaalde herstemming van acht Leden van den Gemeenteraad, zal plaats hebben op de Voorzaal van het Raadhuis van des voormiddags negen tot des na middags vijf ure 2. Dat in hetzelfde Lokaal ook de opening der Stembil jetten zal plaats hebben, op Woensdag den 24 daaraanvol gende des voormiddags ten negen ure en 3. Dat in beide Vergaderingen ais Voorzitter zal fungeren de Heer Burgemeester, en tot Leden van het Bureau van Stem-opneming door den Raad zijn benoemd de Heeren Raadsleden Mr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Sep tember 185G De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie, M. F. LANTSHEER. EERKÓOPIHG PAUS STRANDGOEDEREN. De OPPER-STRANDVONDER Bewesten Schelde zalten behoeve der Regthebbenden op Zaturdag den 20 September 1851 in het openbaar, op de navolgende plaatsen en uren, doen verkoopen: Te V!issingendes voormiddags ten 10 ure 1 oud ANEEK. 1 Greinen BALK, lang 9>9° E1 beslagen met een IJzeren Spoor, ter lengte van 4,55 -7 VISCHNETTEN7 LIJNEN en 17 BOEITONNETJES liggende aldaar, en 1 BOEGSPRIET of KLUIFHOUT, lang 9,50 El liggende bij den Onder-Strandvonder IV. Roelse nabij de Nolle; Te Arnemuiden, des namiddags ten 2 ure: 7 WATER VATEN liggende aldaaren 1 WRAKbestaande uit Knieën en Planken liggende te Veere. Alles voor een ieder te zien op aanvrage bij de Strandvonderij-Beambten in loco. BEKEND MA KIN G. De EERSTE UITLOTING, tot aflos van twee Aandeelen der Negotiatie van ƒ160,000, opgenomen tot daarstelling van het Nieuw Uitvvaterings-Kanaal in het Land van Hulst, vijfde District van Zeeland zal in bijwezen van de belang- hebendeudie daartoe bij deze worden uitgenoodigdge schieden op Maandag den 22 September 1851, des namid dags om 3 ure, te Hulst, i.: bet Logement de Korting van Engeland. MIDDELBURG den 17 September. Meden had alhier in eene plegtige openbare teregtzitting van het provinciaal geregtshof, in tegenwoordigheid van ver scheidene leden der balie heeren procureurs en eenige verdere toehoordersde installatie plaats van den heer mr. C. IV. E. Vaillantals raadsheer in dat collegie ter vervanging' van den heer mr. C. van Tsselsteyn, onlangs benoemd tot raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Nadat de nieuw benoemde door den griffier was binnen geleid voerde de procureur-generaal het woorden requi- reerde de voorlezing zoo van het koninklijke besluit van benoeming als van de akte van eedsaflegging voor den Hoo gen Raad. Na deze voorlezing werd door den presidenteven als te voren door den procureur-generaal hulde gedaan aan hem, ter wiens vervanging de nieuw benoemde alsnu zoude optreden, en werd deze met zijne benoeming geluk ge- wenscht en verzocht de voor hem bestemde plaats in te nemen. Hieraan werd door den heer Vaillant voldaan na op de meest hartelijke wijze de hem toegebragte aanspraken te hebben beantwoord waarop de zitting door den presi dent werd gesloten. Verleden vrijdag werd voor het provinciaal geregtshof alhier behandeld de zaak van Dina Steendijk oud 23 jaren wonende te Stavenissebeschuldigd van kindermoord door haar begaan terwijl zij zich wegens een ander misdrijf, in het huis van verzekering ter dezer stede in hechtenis bevond. Het openbaar ministerie, waargenomen door den heer procu reur-generaal hield de beschuldiging vol, en. requireerda de doodstraf. Mr. IV. C. Borsius ambtshalve met de verdediging der beschuldigde belast, concludeerde tot vrijspraak, vooral op grond dat het leven van het kind na de geboorte niet vol ledig bewezen was. Het hof heeft gisteren op dien grond de beschuldigde vrijgesproken. Heden had alhier door de commissie van toezigtin tegen woordigheid van de heeren onderwijzersde jaarlijksche prijs-uitdeeling plaats aan de leerlingen aan het instituut van middelbaar onderwijste weten: aan de iste klasse, aan: L. Baalevoor vorderingen in het Fransch, Engelsch Hoogduitsch en dp wiskunde, en P. Verhuistvoor vorde ringen in het Fransch, de wiskunde, het Hoogduitsch en Engelsch aan de 2de klasseaan A. Tak voor vorde ringen in het Fransch, de wiskunde, het Hoogduitsch en Engelsch, en Chr. van Burg, v°or vorderingen in het Fransch, Engelsch, Hoogduitsch en de wiskunde; aan de 3de klasseaan D. Jonkvoor vorderingen in het Fransch en Hoogduitsch aan de 4de klasse aan A. LoefM. TaliIV. Kasse A. LuteynJ. TVPasjioort en IV. K, van Deinsealle zes voor vorderingen in het Fransch; aan de 5de klasse, aan: J. van den BroeckeA. J. Ie Nobel, J. J. Mes, G. J. Gersen en IV. de Bruyne alle vijf voor vorderingen in het Fransch; waarvoor eenige der bekroonde leerlingen op eene gepaste wijze in verschillende talen hunne erkentelijkheid aan heeren commissarissen voor het instituut betuigden. Men verneemt, dat in de maand mei eerstkomende alhier eene tentoonstelling van tuinbouw zal plaats hebben waarvan het programma eerstdaags zal worden openbaar gemaakt. Bij koninklijk besluit van den 31 augustus 1851 is tot ridder der militaire Willems-orde 4de klasse benoemd de kapitein IV. P. Kressvan het wapen der infanterie in Oost-Indie, ter zake zijner verrigtingen bij de 3de Balische expeditie (1849), in plaats van de eervolle vermelding, bij afzonderlijke dag-orderszoo in Indie als in Nederland welke hem deswege is te beurt gevallen bij Zr. Ms^ besluit van den n december 1849. Volgens het Nederl. IVeckblad voor Geneeskundigen zijn al de stukken betrekkelijk tot den arbeid der in julij 1848 benoemde staats-commissie tot herziening der genees kundige wetten en verordeningen gedrukt, en verwacht men eene spoedige aflevering. Hetzelfde blad deelt mede, dat de Pharmacopaa Neerlandica geheel is afgedrukt doch dat de Nederlandsche Apotheek nog wel eenigen tijd op de pers zal blijven. Zaturdag morgen zijn de werkzaamheden der synode van de Nederduitsche Hervormde kerk voor dit zitting-jaar gesloten. Men meent, dat het nieuwe reglement, na het inwinnen der gevoelens van de provinciale kerkbesturen vastgesteld is. Zr. Ms. korvet heldin, onder bevel van den kapitein- '"itenant-ter-zee J. Spanjaardis verleden zondag uit Texel naar Suriname gezeild. STATEJY-GEJfERAAL. ZITTING 1851-1852. Gisteren heeft de opening van het zittingjaar der Staten- Generaal 1851 1852 met de gebruikelijke plegtigheden plaats gehad. Z. M. de koning heeft bij die gelegenheid de na volgende aanspraak gehouden Mijne heeren Het is mij aangenaam bij de opening van deze vergade ring der Staten-Generaal11 gunstige mededeelingen nopens den toestand des vaderlands te kunnen doen. De geboorte van eenen prins heeft het geluk van mijn huis vermeerderd. Tusschen Nederland en de vreemde mogendheden bestaat voortdurend goede verstandhouding. Met onderscheidene Staten zijn overeenkomsten gesloten tot bevordering van de belangen des handelsen tot verbe' tering en verzekering van het onderling verkeer. Tot ge lijke einden zijn nog met andere onderhandelingen geopend welkenaar ik mij vieimede tot gewenscht gevolg zul len leiden. De zee- en landmagt leggen steeds loffelijken ijver aan den dag en geven voortdurend redenen van tevredenheid. De staar van rustwaarin zich thans al de Overzeesche bezittingen van het rijk bevinden laat niets te wenschen over. De onlusten, welke laatstelijk op Bomeo hebben plaats gehad, zijn dóór de kracht onzer wapenen gedempt. De berigten omtrent den gezondheidstoestand in de kolo niën zijn meer geruststellende. De gevolgen van mislukte oogsten verdwijnen meer en meer en de jongste berigten omtrent den oogst van dit jaar ontvangen, luiden zeer gunstig, vooral wat de voedings middelen betreft. De kieswet de provinciale- en de gemeentewet beant woorden in hare werkingvoor zooveel die tot hiertoe kou worden nagegaau, aan het doel van den wetgever. Bij den voorspoedigen afloop des winters, zonder ijsgang en zonder buitengewoon hoogen rivierstand bicven de water- keeringen van schade bevrijd. Da groote werken tot verbetering onzer rivieren, volgens het 11 medegedeeld stelsel, werden met kracht begonnen ea voortgezet. De oogst van het vorige jaar, schoon middelmatig, was ruimer dan aanvankelijk werd vermoed. Die van dezen zomer schijnt in de meeste streken voldoende te zijn. Over het algemeen legt men zich met ijver toeden land bouw zoowel door scheiding van onverdeelde gronden en ontginning, als door verbetering, uit te breiden en te doen bioeijen. Ook de ambacht- en fabriek vlijt is in voortdurende ont wikkeling. Het steeds toenemen van de scheepvaart en de uitbreiding van den scheepsbouw leveren het bewijsdat de verandering onzer handels-wetgeving, in het vorige jaar tot stand ge- bragtde verwachting aanvankelijk niet logenstraft. De groote bedrijvigheid van veie handelstakken toont aan dat ook de handelover het algemeen in voorspoedigen toe stand verkeert. De gestadige vermeerdering der middelen van vervoer te water en te land is niet alleen op het binneulandsch ver keer, maar ook op dat met andere rijken van heilzamen invloed. Ik hecht er bijzonderen prijs aan de vermeerdering dier middelen te ondersteunen. Daartoe strekt eene overeen komst dezen zomer met Pruisseii gesloten die u zal wor den medegedeeld. Met Belgie zijn gezamenlijke maatregelen genomenten einde de opening van nieuwe wegen van gemeenschap tus schen beide landen voor te bereiden, en, zoo ik hoop, tot stand te brengen. De goede uitzigtenomtrent den toestand van 's rijks geldmiddelen vroeger gekoesterdzijn niet te leur gesteld maar ten aanzien van het jongst verloopen jaar overtroffen» Ook het tegenwoordig jaar belooft eene voordeelige uitkomst. In den aanvang van uwe zitting zal uwe medewerking tot maatregelen van schuldvermindering worden ingeroepen. De hoogst belangrijke wets-ontwerpen in uwe vorige zitting bereids ingediend doch tot welker afdoening de tijd ontbroken heeftzullen op nieuw in deze zitting door mij aan uwe beraadslaging worden onderworpen. Bij de behandeling van deze en van andere ontwerpen welke 11 in den loop der zitting zullen worden aangeboden, moge wederom die geest van gemeen overleg heerschen welke, tot hiertoe, het volbrengen van zoo veel belang rijke werkzaamheden mogelijk heeft gemaakt. Het is mijn hartelijke wensch dat onze gemeenschappelijke arbeid onder Gods zegen tot heil van 'nee dierbaar vader land moge strekken. Ik verklaar deze zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend." Ëngeland. Londen 13 september. Door de admira liteit is eene kennisgeving uitgevaardigdter uitnoodiging tot deelneming aan het plan, om eene linie van stoombooten te vestigen, die maandelijks den overtogt tusschen Engeland en de westkust van Afrika doen zullen. De havenswelke die stoombooten moeten aandoen, zijn GoréeBathurst,

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1