MIDDELBUR&SCHE C 0 U R A IV T. N°. 107. Zaturdag 6 September. 1851. ïïceturcu en Qtbmiuiötvaticu. ISmtenlAnbschc Sijbiugcu, Begtijbinggn. VERKIEZINGEN. GEMEENTERAAD. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Brengen ter kennis der belanghebbenden dat de inleve ring der Stembiljetten voor de verkiezing van Leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dingsdag den 9 September e. k., van 's morgens negen tot 's namiddags vijf ure; dat de Gemeente tot inlevering der Stembriefjes, bij be sluit van den Raad van 5 Augustus jl.is verdeeld in drie afdeelingen en dat, naar aanleiding hiervan de Kiezers hun- ne Stembriefjes zullen moeten inleverenwonende Wijk AF, op de Raadzaal; Wijk GK, op de groote Bo venzaal, en Wijk LV, op de gewone Vergaderzaal van Heeren Burgemeester en Wethouders ten Stadhuize terwijl de toegang tot de eerste en derde afdeeling zal zijn langs den achtertrap en die tot de tweede afdeeling langs den voortrap aldaar Dat voorts, ten gevolge van de bekomene magtiging van Z. M. den Koning, twee Onder-bureaux, het Hoofd-bu- reau bij het openen der stembriefjes op Woensdag den 10 September zullen behulpzaam zijn en dat bij het Hoofd bureau zullen fungerenals Voorzitter Jhr. Mr. Paspoort van Grijpskerkeals Leden Jhr. Mr. Schorer en Mr. S.de PVindbij het iste Onder-bureau 1 als Voorzitter Mr. A. M. Becius, als Leden de Heeren A. van den Broecke Jz. en G. J. Sprengeren bij het 2de Onder-bureau, als Voor zitter de heer Pde Stoppelaarals Leden de Heeren J. IV. van Sonsbeeck en Mr. J. F. Bijleveldterwijl de Loka len waarin deze bureaux zullen zitting nemendezelfde zijn als die voor de bureaux der afdeelingen welke laatste eveneens als de bureaux voor de stemopneming zullen zijn zamengesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 5 Sep. tember 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van deze M. F. LANTSHEER. STEDELIJK GYMNASIUM. De RECTOR van het STEDELIJK GYMNASIUM maakt bekend, dat de gewone Jaarlijksche Promotic zal plaats hebben op Maandag 8 dezerdes vooriniddags te elf uren in de Engelsche Kerk. De Jongelingen IV. F. van Deinse en J. P. Berdenis van Berlekom zullen na het houden eener oratie de eerstede Demosthenede tweede t de Syracasis obsessis captisque a Romanis tempore belli Punici secundi ieder een' Prijs en eervol ontslag van het Gymnasium erlangen. Verder zullen aan HII. Curatoren voor ontvangen Prijzen hunnen dank betuigen in de Latijnsche TaalIV. E. van PanhuysG. L. Schorer J. A. van HoekE. P. Schorer IV. van der OsH. J. Boogaert en ,7. Polman Krüseman in de Engelsche TaalIV. F. van Deinsein de Neder- duitsche, J. P. Berdenis van Berlekomin de Fransche IV. E. van Panhuysin de Hoogduitsche G. L. Schorer. Ieder die belang stelt in deze plegtigheid, hetzij als be minnaar der oude letteren hetzij uit betrekking tot boven genoemde Leerlingen, wordt langs dezen weg tot bijwoning daarvan door den ondergeteekende uitgenoodigd. Middelburg, 3 September 1851. De Rector voornoemd II. POLMAN KRÜSEMAN. MIDDELBURG den 5 September. Bij de op gisteren gehoudene aanbesteding van eenige aarde werken tot herstel en verbetering der zeedijken van cala- raiteuse polders in deze provinciezijn die werken aange nomen voor den polder Borsseledoor P. J. Spruytte Elle- woutsdijk voor f 9900 voor den polder Ellewoutsdijkdoor G. Dekkerte Slie- drechtvoor ƒ5500 voor den Willem-Aunapolderdoor H. Klos IVz. te Scherpenissevoor 1060 voor den Wilhelminapolderdoor L. Fukken te Katten- dijke voor 2300; voor den polder Scherpenissedoor J. H. Visserte Sliedrecht, voor ƒ6800 voor den polder Schouwendoor J. Filtste Breskens voor 12200 voor den polder Bommenede, door J,.p, Breaste Co- lijnsplaat, voor ƒ2580; voor den Koudenpolderdoor A. Tholenste Hoek voor ƒ4000en tri voor de watering Walzoorden door denze.fdenvoor 1800. Maandag 11. is te Hulstdoor de commissie tot daar- stelling en onderhoud der nieuwe uitwatering in het land van Hulst, aanbesteed, het leggen van ongeveer 34,000 vierkante ellen winter-krammat langs den zeedijk en het verhoogen van 235 ellen zeedijk beide ten behoeve van gemelde uit watering. Het kramwerk werd aangenomen door c. van de Vrede comp.te Waardevoor eene som van ƒ11 per 100 vierkante ellen, en het aardewerk door Jan Francies Adriaanse te Kloosterzande voor 270 Het lc ■lYiuuöigiz.üiiuc 9 vuui j jongste bulletin nopens den toestand van H. M. de koningin en den jonggeboren prins, luidt aldus H. M. gevoelt zich, na eenen zeer rustigen nacht, aanmerkelijk versterkt en naar omstandigheden vrij welva rende. De jonggeboren prins is wel en neemt zigtbaar in ont wikkeling toe. De voortgaande gunstige toestand van H. M. de koningin eu van Z. K. H. den jongen prins laten eene toenemende herstelling verwachten zoodat verder geen bulletin meer zal worden uitgegeven." Bij koninklijk besluit van den 5 augustus 11. zijn 1. tot ridder van de militaire Willems-orde4de klasse, be noemd: de sergeant-majoor F. X. Hess en de Bankeur O. H. A. Burger beiden van het wapen der infanterie inOost- Indieen 2. aangeduid om eervol te doen vermelden bij afzonderlijke dag-orders, zoo in Indie als in Nederlaud de Bankeur bij het wapen der infanterie in Oost-Indie P. Buy- dens, en zulks als een vervolg op Zr. Ms. besluit van 19 julij bevorens, houdende toekenning van eervolle beloonin- geu ter zake van de krijgsverrigtingen in de Wester-afdee- ling van Borneo (Pamangkat)op den 11 en 12 september en 21 november 1850, ter zelfder zake. In de op gisteren te Rotterdam gehoudene veiling van 203,886 balen Java-koffij is alles verkochtvan 25 tot33£cts. Men verneemt, dat Eilardus Meeter, redacteur van den Zierikzeeschen PJieuwsbodedingsdag 11.op bevel van de arrondissements-regtbank te Rotterdam aldaar, ter zake van diefstal in hechtenis is genomen. Woensdag morgen zijn de vergaderingen van de alge- meene Hervormde Synode hervat. Naar men verneemt is door ds. van Sendendie de reis met H. K. II prinses Marianne in het Heilige Land heeft medegemaakt, aan HH. MM. voor den doop van den jongen prins water aangeboden uit den Jordaan afkomstig. Dingsdag morgenongeveer half 9 ure heeft op de publieke straat, voor den schouwburg te 's Gravenhagceene moorddadige aanranding plaats gehad op den hoffourier van Z. K. H. prins Frederik, den heer Pabsten wel door eenen voor eenigen tijd, om verregaand wangedrag, ontslagen lakei. De wond is, van af den hals over de borst, door een snij dend werktuig toegebragtmaar daar de jas was gevuld en de snede over de bretel is heengedrongenheeft zij wel het ligchaam getroffen doch is zij gelukkig van geenen beden- kelijken aard. De verwonde bevindt zich naar omstandig heden vrij wel, en werd bijgestaan door den heer chirurgijn Zwitzar. De dader is in hechtenis genomen. Aan den heer P. van den Bosch, ingenieur verificateur van het kadaster in de provinciën Noordbraband en Zeeland te Oosterhout woonachtig (door wien mede een model van eene reddingsboot op de Londensche tentoonstelling was ingezonden), is, even als den heer IV. van Houten te Rot terdam de buitengewone onderscheiding te beurt gevallen dat de hertog van Northumberland hem als blijk van ach ting eu van verdiensteeen sierlijk ingebonden exemplaar heeft aangebodenbevattende een naauwkeurig en uitvoerig rapport der commissie belast met de beoordeeling der in- gezondeue modellen van reddihgsbootenwelke naar den prijs van 100 guitijes hebben gedongen door genoemden hertog als eene premie voor het best en doelmatigst model uitgeloofd. Engeland. Londen 1 september. Het getal der be zoekers van de tentoonstelling is nu sterk aan het afne men en men zegtdat de commissie op eene vermindering van entreeprijsgedurende een of twee dagen der week bedacht is. Op den dag der sluiting zullen al de vereischte me dailles nog niet voorhanden zijnen de dan nog niet in ge reedheid zijnde zullen naderhand aan de bevoegde personen worden ter hand gesteld. Men zal zich over deze vertra ging niet verwonderenals men nagaatdat er niet minder dan 20,000 medailles zullen uitgereikt worden. Gisteren in den vroegen morgen ontstond in Long Acre alhier een hevige brand in de uitgestrekte slechts weinige jaren geleden gestichte gebouwen, toebehoorende aan de heeren Home, rijtuigmakers der koningin. Tijdens de brand uitbarstte bevonden zich daar meer dan honderd rijtuigen. De vlammen verspreidden zich met eene ontzet tende snelheid, zoodat drie personen, die in een gedeelte van het gebouw sliepen ter naauwernood het leven kon den redden. Ook gelukte het de paarden van den kunst rijderstroep van Drurylane welke in een naburigen stal ston- dente bergenmaar de gebouwen zijnmet nagenoeg al les wat daarin wasvernield. Men leest in de TimesNiettegenstaande de tentoon stelling binnen kort voor het publiek zal gesloten worden worden er voortdurend nog merkwaardige stukken uit het buitenland ingezonden. Onder die kunststukken merkten wij ook een zeer verdienstelijken arbeid op van den beroem den Nederlandschen beeldhouwer van der Ven de verleiding van Eva voorstellende, en waarop voortdurend de aandacht der bezoekers is gevestigd. (stempelvan 's konings beeldtenis voorzienaan alle post kantoren verkrijgbaar zijn in getal naar verkiezing. De dagbladen spreken van eene vernieuwing des Pruis- sischen staatsraadin welonderrigte kringen weet men ech ter niets van een dergelijk plan. De minister-president keert den 8 september terug; en prins Karei den 17 van zijne reize naar Rusland. Men zegtdat de Deensche gevolmagtigde zich naar Ischl zal begevenom eene conferentie met de Pruissische en Oostenrijksche minister-presidenten te houden in het belang van het onlangs medegedeelde doel zijner zending. Naar men verneemtzal de koning op zijne reize door Silezie niet officieel ontvangen worden. In eene raededeeling uit Luxemburgwordt der rege ring de welverdiende lof toegezwaaidzoo wegens hare vrijzinnigheid, als wegens hare uaauwgezetheid in de hand having der constitutiewaarvan zij dezer dagen een nieuw bewijs heeft gegeven door geenerlei gevolg te geven aan het verlangen des bondsdagdat bij een ingezeten te Luxem burg eene huiszoeking mogt bewerkstelligd wordenter ontdekking van den schrijver van een zeker vlugschrift. Keulen 1 september. Het hof van assises in het groot hertogdom Hessen heeft eergisteren uitspraak gedaan in het regtsgeding tegen de 68 deelnemers aan de onlusten in Ober- laudenbach, gedurende 1849. Tien personen zijn tot tucht huisstraf, 18 tot correctionele straf, 20 tot enkele gevan genisstraf veroordeeld. De overigen zijn vrijgesproken. Frankrijk. Parijs 2 september. Zes-en-veertig de partementale raden hebben zich nu voor eene herziening der constitutie verklaard. Er is een nieuwEuropeesch comité gevormd, dat zich ten doel steltde Europesche legers te winnen voor de re publiek. Dat comité staat onder het bestuur van de sergeants Rattier en Boichot. Het Journal des Débats hangt een treurig tafereel op van den toestand van Frankrijks handel en nijverheideen toestand die erger dreigt te worden, naar mate men 1852 nadert. Het groote kwaad zit in de politieke onzekerheid waaronder Europa gebukt gaat. Eensgezindheid en ware vaderlandsliefde kunnen het algemeen wantrouwen doen verdwijnen maar waar zijn die thans te vinden De koning van Napels benoemde eene commissie tot verbetering der gevangenissen. Hij noödigde eenige leden van het corps diplomatique uitom met die commissie de gevangenissen eens te bezoeken. De tweede prijs in de Lyonsche loterij, h 25,000 fr. is gewonnen door een Parijschen kleedermaker. In 1851 zijn in Frankrijk verschenen 5503 stuks boe ken gravures, kaarten, muzijkwerken enz., en in 1850, 6053 stuks. Door den procureur-géneraal bij het hof van appel te Lyon is aan den deken van de orde der advokaten dier stad verzocht, de advokaten, die zich bij het regtsgeding voor den krijgsraad hebben teruggetrokkente vervolgen. In den nacht van 28 op 29 augustus heeft men van het postkantoor te Villefranche departement der Rhone de brieven gestolen. Een handelshuis van Villefranche verloor daardoor eene som van 35,000 frs.aan wissels en bankpapier. Eenigen tijd geleden is gewag gemaakt van den clown van het hippodróme alhier Thevelin geheet^ndie met een luchtbal omhoog steeg en daarbij allerlei kunstverrigtingen volvoerde. Deze kunstenaar heeft nu eene verbiudtenis voor eene maand aangegaan met een ondernemer van openbare vermakelijkheden te Londen en zich daarbij verbonden met een condor omhoog te stijgen. Belgie. Brussel 3 september. Gisteren heeft het Nederlaudsch-Belgisch letterkundig congres alhier zijne laatste zitting gehouden. VLISSINGEN den 5 september. Voor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen Neptunes Michelsen; Fanny Voss Frie- drieke Schultzen TaubeHimman alle vier van Riga met houtMedea Grenslrom van Parnow met ylasHerman H. SI. Schipman, van Bergen, met stokvisch; Victorine Melina Barbey en Victorine Hebert, beide van Caen met boekweit. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Aigle Saignette naar Rochelle Luisito Coxta- ca naar St. Ander DaniëlBohn naar Liverpoolen Antwerpia Beuning op avontuur alle vier met ballastAshburton Williams, naar New-Vork, met landverhuizers; Adrien Duportnaar Libour- ne Guatemala Packet de Meire naar de Havannah; Rembrandt Jansen, naar Bio-Grande en Reine Blanche Thin naar Marseille alle vier met stukgoederen; St. GildasKescrin, naar Londen, eu John R. Dyer Daar JExeter beide met tarwe. Van Neuzen 'Fiuo Brothers JE. H. Cooke naar Londen met tarwe. Buitschland. Berlijn 2 september. Door den han dels-minister van der Heydt is officieel aangekondigd dat op den 15 september de nieuwe wijze van brieven-frankering zal in werking komen. De enveloppesin plaats der vrij- merkjes zullen in een der bovenhoeken met een gekleurden GRAANMARKTMiddelburg 4 September. Heden weder geen groote aanvoer van tarwe-, en echter toereikend voor de consumptiedezelve is ook nu weder 10 k 20 ets. per mud minder dan de vorige week verkocht, en ook de nieuwe tarwe is 20 ets. lager afgegeven. Rogge voor dadelijk gebruik bleef in een doenvoor die om te zaaijen is 30 ets. de mud meer betaald. De wintergarst is 5 h 10 ets. hooger te noteren zomergarst bleef meestal in een doen; een enkel puik puik partijtje is 10 ets. duurder betaald. De aan de markt zijnde nieuwe paardeboonen wa ren blank en droog doch bij het afgaan van de beurs waren die nog niet verkocht. Erwten algemeen 25 ets. lager; de

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1