NIDD1LIUK6SCHE C O U B A N T. N°. 106. Donderdag 4 September. 1851. ïScötwccw cu 53tömi»tsrtcviHcu. J [8/J 11 ]kaneel-olie, £ij&iugcn. [FF, 1 Wethouderen. BEKEND MAKING. DE STAATSRAAD, COMMISSARIS DES KONINGS ia de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van hen die het zoude kunnen aangaan, dat, met 's Koning» goedkeuringin het jaar 1852, te Arnhem eene Tentoonstelling van Voortbrengselen van Na tionale Nijverheid zal worden gehouden, waarbij ook voor werpen uit 's Rijks Overzeesche Bezittingen zullen worden toegelaten; dat het tijdstip der opening van die Tentoonstel ling voorloopig is bepaald op den 15 Julij 1852, en de sluiting op den laatsten Augustus daaraanvolgende alsmede dat eene Commissie voor de Tentoonstelling zich te Arnhem heefc geconstitueerd bestaande' uit de Heeren Baron van PALLANDTVoorzitter Mr. J. W. SCHIFF G. H. ANDRES G. ANDRÉ de ca PORTE Mr. II. J. van GENNIP ^Leden van den Raad. J. D. van LEEUWEN j Mr. G. W. Baron van ZUY- i t LEN van NIEVELT I Lede,n van Doctor A. BRANTS f Put(--erde ^aten van R. W. Baron van LIJNDEN] Gelclerland- S. D. WIJCKERHELD BISDOM, I Leden der Maatschap- B. F. Baron van VER-pij van Nijverheid. SCHUER, J H. W. FROMBERG, Architect. J. J. van BRAAM, 1 Grondei,renaren. N. W. BUDDINGH J ^r0nae|Oenaren. Eu Mr. J. J. van HASSELTSecretaris. Wordende de Ingezetenen dezer Provincie die verlangen mogten eenige voorwerpen naar de voorschreven Tentoon stelling te zenden, uitgenoodigdzich in tijds tot de voor melde Commissie te wenden tot het bekomen van nadere inlichtingen. Middelburg, den 30 Augustus 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voorn., VAN VREDENBURCH. NEBEJIL. IIAN BE B-MA AT SC IIAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de SPECERIJ- YEILIAG der Maatschappijvan 1851 zal gehouden wor den te AMSTERDAMop Donderdag den 9 October 1851, en bestaan uit de volgende hoeveelheden 996 Vaten NOTEN-MUSCAAT\\gg. te Amsterdam. 1339 DITO, Rotterdam. 375 FOELIE Amsterdam. 462 DITO Rotterdam. 988 Amboina KRUIDNAGELEN, Amsterdam. 354 DITO Rotterdam. fJjMpardeelen Java KANEEL, Amsterdam. DITOIdem, 6 Zakken Rotterdam. Idem. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam Rotterdam Amsterdam. 657/t Fardeelen DITO 9 Zakken DITO 3849 Balen PEPER 2521 DITO 2i Kisten NOTEN-ZEEP, 23 DITO, inhoud. 125 Flesschen j De verkoop zal geschieden bij Kavelingen: de Noten- Muscaat, Foelie en Kruidnagelen, elk van twee Vaten; de Kaneel, Peper, Noten-Zeep en Kaneel-Oliezoo als die bij de Notitien zullen worden aangewezen. De Directie geeft de verzekeringdat zij vóór den 1 Sep tember 1852 geene andere dan de bovengemelde Specerijen zal aan de Markt brengen. De Monsters zullen op Donderdag den 28 Augustus e. k. verkrijgbaar zijn en de Notitien met de Veil-Conditien in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 19 Augustus 1851. DE MONCHY, President. GOUDSWAARD, Dir.fung. Secr. MIDDELBURG den 3 September. VERSLAG van de Vergadering van den Gemeenteraad. Dingsdag 2 September 1851. Tegenwoordig de heeren: jhr. mr. Paspoort van Grijpsker- kevoorzitter; mr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar wethouders; jhr. mr. .7. G. Schorermr. de IVindA. van den Broecke .7a., G. J. SprengerIV. van Sonsbeeck mr. J. F. Bijleveld en mr. M. Verbrugge. De notulen van de vergadering van den 5 augustus jl. worden voorgelezen en goedgekeurd. Is gelezen eene missive van den heer staatsraad, commis saris des konings waarbij het kohier der belasting op de fouragien executoir verklaard worde teruggezonden. Aan genomen voor kennisgeving. Is gelezen eene missive van den heer staatsraad commis saris des koningsgeleidende afschrift van een besluit van Z. M. den koning houdende magtiging op den gemeente raad van Middelburg, tot het benoemen van twee onder- bureaux, ten einde het hoofd-bureau in het openen der stem briefjes, ter benoeming van leden van den gemeenteraad in te leveren behulpzaam te zijn. Naar aanleiding hiervan is de vergadering overgegaan tot het benoemen van de voorzitters en leden der verschillende bureaux met dien uitslag dat tot voorzitter van het iste onder-bureau is benoemd de heer wethouder Beciusen tot voorzitter van het 2de de heer wethouder de Stoppelaar (bij de- wet is bepaald dat de voorzitter van den raad voorzitter van het hoofd-bureau is) en voorts tot leden van het hoofd-bureau, de heeren Schorer en de Windvan het eerste onder-bureau de heeren van den Broecke en Sprenger en van het 2de, de heeren van Sonsbeeck en Bijleveldmet aanwijzing van den heer Verbrugge, als plaatsvervanger, bij ontstentenis van een der leden. Is tevens bepaalddat de bureaux der afdeelingen waarin de stad tot inlevering der stembriefjes is verdeeld even. eens als de bureaux voor de opening zullen zijn zamenge- steldin diervoege echter, dat het hoofd-bureau, het bu reau van de 2de afdceling (wijk GK)het iste en 2de onder-bureau, respectivelijlc de bureaux van de iste (wijk AF) en 3de afdeeling (wijk LV) zullen uitmaken. Is op voorstel van heeren burgemeester en wethouders goed gevonden uit de opbrengst der laatst afgeloopene jaarmarkt, bedragende eene som van ƒ875,95, de gewone gratificatiën toe te leggen aan de onderscheidene daarbij werkzaam ge weest zijnde beambten en zulks tot een bedrag van 200. Door den voorzitter worden overgelegd de concept-con- ditien van publieke verpachting van den taux der slagboo- menstaande op den rijweg tusschen deze stad en de stad Vlissingenwelke conditiën zijn gearresteerd en heeren bur gemeester en wethouders verzocht de publieke verpachting te doen plaats hebben. Is op voorstel van den voorzitter goedgevonden te be palen dat eenige gemeente-eigendommen (de zolders van het staus-waaggebouween huis op het cellebroershof twee huisjes achter de heerenbeurs en in de bogaardstraat de beide leidijken van het havenkanaal en eenige perceelen grasetting) even ais zulks in vorige jaren is geschied on derhands zullen worden verhuurd en verpacht, en zijn de conditiën daartoe vastgesteld en heeren burgemeester en wet houders verzocht, naar aanleiding van art. 194 van de ge meentewet de goedkeuring van heeren gedep. Staten daarop in te winnen. Is do or den voorzitter, namens heeren burgemeester en wet houders, overgelegd een request van C. Karreman verzoe kende eene erve, liggende op den hoek van het pluimstraatje in erfpacht te mogen erlangen alsmede een schriftelijk be wijs van den stads-architecthiertoe betrekkelijk, en een staat, waarbij de bedoelde uitgifte en erfpacht nader is om schreven. Is goedgevonden den voorzegden staat te arresteren en dien aan heeren gedep. Staten toe te zenden met verzoek de noodige magtiging tot de uitgifte in erfpacht van den daar bij omschreven grond te willen doen toekomen. Door den voorzitter wordennamens de commissie van amortisatie, overgelegd 90 stuks stedelijke obligatiente zamen uitmakende een kapitaal van 50,000ten einde in plaats van een gelijk bedrag vroeger nitgelootte uitgestelde schuld te worden vernietigd, en heeft deze vernietiging staande de vergadering plaats gehad. De voorzitter doet alsnu de openbare zittingkrachtens de hem bij art. 43 van de gemeentewet toegestane bevoegd heid, overgaan in eene zitting met gesloten deuren. Het jongste bulletin nopens den toestand van H. M. de koningin luidt aldus H. M. gevoelt zich na een minder rustigen nacht vermoeiddoch overigens redelijk wel. De jonggeboren prins is vrij welvarend. De Ilooge Raad heeft beslistdat bij de wet op de posterij van april 1850 wel de ambtenaren van's rijks belas ting bevoegd zijn verklaard, 0111de overtredingen dezer wet door visitatie te constateren maar dat daarbij op de weige ring van dergelijke visitatie geene straf is gestelden niet kan worden ingeroepen art. 324 van de wet van 1822, bij hetwelk straf is bedreigd tegen het weigeren van visitatie in zaken van in- en uitgaande regten en accijnsen. Gisteren namiddag is te Vlissingen teruggekomen Zr. Ms. stoomschip gedeh kommandant de kapitein-luit.-ter-Ae de Smit van den Broecke overbrengende een iootal manschap pen voor Zr. Ms. fregat prins frederik. Zaturdag avond is te Breda, uit het Fransche leger, aangekomen de heer Booms2de luitenant bij het hier in garnizoen liggende 7de reg. infanterie; naauwelijks was dit be kend of de regements-hoornmuzijk bragt aan den verdienste lijken krijgsman eene schoone serenade. Zoo als men weet heeft de heer Booms aan de onlangs plaats gehad hebbende expeditie der Franschen tegen de Kabylen in Afrika deel genomen en is wegens zijn gedrag niet alleeu loffelijk ver meld maar ook met de orde van het Legioen van Eer versierd geworden. Men schrijft uit Stokholm 9 dat Z. K. II, Prins rrc' derik der Nederlanden de schoone heerlijkheid Fogelvik, nabij die stad voor de som van 800,000 rijksd. aangekocht heeft. Naar men verneemtheefc H. K. II. prinses Frederik der Nederlanden in de residentie doen gereed maken 0111 eerlang naar Stokholm te worden opgezondende luurmand van H. K. H. de kroonprinses van Zweden en Noorwegen, voor de ophanden zijnde bevalling van H. K. H. Uit Amsterdam wordt gemeld dat dezer dagen door de heeren P. C. Claasenmr. IV. J. C. van HasseltIV. J. G. A. van Hasselt en P. C. Claasen Ir.vau het Stedelijk' bestuur dier stad concessie is gevraagd tot het leggen eener brug over het IJ. Volgens het plan dier heerenzou die brug zijn geheel van hout, 700 ellen lang en 13 ii 14 ellen breed verdeeld in vier gelijke vakken met drie doorvaarten voor de schepen, twee ter breedte van 14! el, en eene voor de zeeschepen, ter breedte van 17 ellen; over die doorvaar ten moeten draaibruggen worden gelegdwelke de voormel de vakken met elkander vereenigen. De hoogte der brug zou, volgens de ontwerpers, zoo aan het begin als aan het einde moeten zijn ter zeedijks hoogte en in het midden ter hoogte van 6 ellen boven A. P. Van het begin tot het einde stellen zij voorde brug aan weerszijden met stevige leunin gen ofgangbordeu ter bekwamer hoogte te voorzien. De brug zou een aanvang nemen aan de Westerdoksluis te Amsterdam en eindigen in de nabijheid van het tolhuis. Bij de openingen of doorvaarten zouden ten gerijve der scheepvaartstevige dnc d'alven en behoorlijke gordingen worden geplaatst. Uit Arnhem van den 1 dezer wordt gemeld Gisteren avondterwijl de heer Emersonchef aan het station, met zijne familie uithuizig was, vervoegde zich een vreemd manspersoon bij de dienstmeid die alleen in huis was, en wilde aanwijzing hebben van £et in huis zich bevin dende geld. Op weigering daaraan te*voldoen dreigde hij haar te vermoorden, pakte haar aan, wierp haar tegen den grond, bond hare handen en voeten en stopte iftar een doek in den mond. Op het hooren van gerucht op de straatliet hij de meid liggen en verwijderde zich. Een half uur daarna kwam jufvrouw Eberson met de familie te huis en vond de meid gebonden op den grond liggen na dezelve te hebben losgemaaktdeed de meid het verhaalzoo als het hier boven is opgegeven." Van het Nieuwediep wordt den 30 augustus geschre ven volgens ontvangen berigt, zal Zr. Ms. korvet de hel din, kapitein luitenant-ter-zee J. Spanjaardden 15 sept. van hier naar West-Indien vertrekken." Een ingezeten van Oldenzaal heeft dit jaar eene wïn- ter-raapzaadplant verbouwd welke 4^ Ned. maatjes zaad heeft opgeleverdeeu Ned. vingerhoed vol geteld zijnde bevatte 1500 korrels; hiernaar gerekend heeft deze planc 63,700 korrels voortgebragt. Verleden week is te Groningen het jaarlijksch feest ge vierd ter herinnering aan het beleg en het ontzet dier stad, in het jaar 1672. Nadat reeds des'zondags deze gedenkwaar dige gebeurtenis door de leeraren der verschillende gezind heden godsdienstig was herdacht, werd donderdag namiddag de feestviering begonnen met eene luisterrijke harddraverij met paard en chais. Vrijdag waren de straten en kanalen rijk met vlaggen getooid, terwijl van tijd tot tijd het carillon werd bespeeld. Het publiek was in de gelegenheid gesteld verschillende openbare gebouwen der stad te bezigtigen, waarvan ondanks het ongunstige wederveel gebruik werd gemaakt. In de Martini-kerk werd door dr. C. 77. van Her werden C. Hz. eene keurige feestrede gehoudendoor meer stemmig gezang en psalmgezang afgewisseld en met fraai orgelspel besloten. Des namiddags had wederom eene luis terrijke harddraverij plaats. Des avonds werd de schouw burg en verschillende gelegenheden tot uitspanning druk be zocht. De ook hier te lande bekende luchtreiziger Karl Kirsch is dezer dagen te Weenen in bekrompen omstandigheden overleden hij had den ouderdom van 40 jaren bereiktin vroegeren tijd had hij in Brazilië, Portugal en ook in Spanje gestreden en was gedecoreerd met de orde van Isnbella Ia Cato- lica. Hij heefc 130 luchtreizen gemaakt en onder deze zeer gevaarlijke, doch hij vond zoo weinig ondersteuning, dat hij ten laatste voor levens-onderhoud zijn luchtbol heefc jjmoe- ten verkoopen. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijtjdin de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als Geboren 51 kinderen; 26 van het mannelijke en 25 van het vrouwelijke geslacht. Overleden, onder welke één op zee gestorven 25 perso nen; 14 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke ge slacht. Levenloos aangegeven 4. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar11van 1 tot 5 jaren oud3 van 5 tot 1 o jaren1 van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, o; van 20 tot 25, 1; van 25 tot 30o van 30 tot 35, o; van 35 tot 40, 2; van 40 tot 45, o van 45 tot 50, 1; van 50 tot 55, o; van 55 tot 60, 1; van 60 tot 65, 1; van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, o; van 75 tot 80, 1 van 80 tot 85, o. Gehuwd 4 paren. Gedurende de maand augustus 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboien 28 kinderen; 17 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 21 personen; 10 van het mannelijke en 11 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve is begrepen een militair in het hospitaal.) Levenloos aangegeven 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 5; van 1 tot 5 jarenoud, 3; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15 1 van 15 tot 20 o van 20 tot 25 1 van 25 tot 30, 3; vau 30 tot 35, o; van 35 tot 401 van 40 tot 45 o van 45 tot 50 o van 50 tot 55, 1- van 55 tot 60, o; van 60 tot 65, 2; van 65 tot 70 2 van 70 tot 75, o; van 75 tot 80, I; van 80 tot 85, i. Gehuwd 5 paren.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1