MIDDELBURGSCHE C 0 I! it A !V T. n°. 103. Donderda 28 Augustus. 3Siiincttlanb0CÏ»6 Si j hingen. ijuitenlAnbeclïC ^ijhingcu. cr MIDDELBURG den 27 Augustus. Wij vermelden de tijdingdie door de natie met blijd schap zal worden vernomendat H. M. de koninginin den nacht van den 24 dezer, gelukkig bevallen is van een Zoon. II. M. en de jonggeborene bevinden zich zeer wel. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer zijn, 1. tot ridder van de militaire Willems-orde 4de klasse benoemd de luitenant-rer-zee iste klasse P. A. M. Hinlopen, kom- mandant van Zr. Ms. stoomschip hekla en de luitenant ter-zee 2de klasse P. M. Collardiste officier op dien bodetn; en 2. aangeduid, om eervol te doen vermelden, bij afzonderlijke dagorders zoo in Oost-Indie als bij de marine hier te lande de luitenants-ter-zee 2de klasse J. II. G. Jor- dens H. P. Klerck en P. Koningde officier van gezond heid 2de klasse L. Ascherbergde adelborst iste klasse G. F. Servatiusde scheepsklerk G. .7. G. Verdoorende sergeant der mariniers C. Ludwigde iste bootsmans-maat 7. G. de Boer; de kwartiermeester P. Dukde hofmeester '7. de Kok; de zeilmaker J. Carpentierde 2de timmerman A. van der Bart; de matrozen der iste klasse: H. Over kijk M. VermeerP. A. Schuchmande matrozen der 2de klasse: J. CroeseP. HofmanJ. van de Helde; de marinier der iste klasse .7. de Haan de marinier der 2de klasse .7. II. Ma okay en de mariniers der 3de klasse 77. Hey- mans en 77. Herfkens -- en zulks tot eervolle belooningen ter zake van de krijgsverrigtingen tegen de zeeroovers in de baai op den Zuidwesthoek van het eiland Kangean met het stoomschip hekla. Door het historisch genootschap, gevestigd te Utrecht, zijn tot gewone leden benoemd de heeren ds. .7. IVaste Waterlandkerkje en mr. J. .7. Ermerinste Zierikzee. Men verneemtdat verscheidene leden van de eerste kamer der Staten-Generaal door tusschenkomst van den voorzitter hun verlangen hebben te kennen gegeven om vóór de ophanden zijnde sluiting der zitting, hunne opwach ting bij den koning te maken, en dat, dientengevolge, hoogstdezelve den heer voorzitter in eene partikuliere au diëntie 11. woensdag heeft ontvangen. Te 's Gravenhage is aangekomen de heer J. C. van Rijneveldt kolonel en chef van de artillerie in Neêriandsch- Indie die door Z. M. den koning in een bijzonder ge hoor is ontvangen. De Leydsche Courant meldt, dat de breede kerkeraad der Nederduitsche hervormde gemeente den 22 dezer, het antwoord van de stedelijke regering op her voorstel van dien kerkeraad betreffende het vereffenen van het steeds hangende geschil over het huiszittenhuis overwogen en met hetzelve genoegen genomen heeft. Nu zal verder aan eene gemengde commissie uit de beide collegien de eindregeling der zaken opgedragen wordenzoodat de geheele afdoening spoedig te gemoet gezien kan worden. Zr. Ms. stoomschip gedeh kapit.-luit.-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke is den 24 dezer van Vlissingen in Texel binnengekomen. Maandag middag is de plank van eene der aan het Oude Hoofd te Rotterdam liggende stoombooten in het wa ter gevallenop het oogenblik dat zich daarop vier perso nen een vader met zijne drie kinderen, bevond, waardoor deze allen in de rivier stortten. Door onmiddellijk van ver schillende zijden toegebragte hulp gelukte het spoedig den vader met twee kinderen te redden doch het derde een meisje van ongeveer zeven jaren, werd niet wedergevonden. De Utrechtsche Courant meldt het volgend treffend on geluk dat laatstleden woensdag avond, omstreeks 7 ure, voorviel De landbouwer de IVituit de naburige gemeente Ga- lecop, op weg zijnde om met zijn wagentje en paard de huisvrouw en drie kinderen van den alhier wonenden brood bakker G. Spierenburg naar huis te brengen was de brug van den Leydschen-Rijn tegenover het buitengoed Oog-in- algepasseerd, toen het paard, op het gezigt van een al daar aan den weg staand melkstel met zakken aardappelen beladen, dermate schrikte, dat zijne pogingen mislukten om het te bedwingen, met dit noodlottig gevolg, dat het dier onmiddellijk te water ging het wagentje daardoor kantelde en met de voornoemde vrouw en drie kinderen in den Rijn stortte waarin zij hoogstwaarschijnlijk allen zouden zijn ver dronken indien zij niet door de menschlievende pogingen van twee personen Labbé kapper, wonende in de Choorstraaten de bij hem inwonende G. Rembgeswelke heeren het ijzingwekkend gezigt op circa 150 passen afstand ziende, zijn toegesneld en zonder aarzelen zich in het water en naar de diepte heb ben begeven, met dit voorregtdat zij al spoedig de bedoelde vrouw en drie kinderen waarvan het eene reeds zinkende was, behouden aan land hebben gebragtterwijl zij„a zjch van de bereidwillige verzorging der geredden ten woonhuize van den meesterknecht van den in de nabijheid staanden olie molen te hebben overtuigd, zich hebben bemoeijelijkt om het toen nog in het water zijnde paard van den wagen los te maken en insgelijks te redden. De landbouwer de PVit had zich nog in tijds door het springen van oen wagen ge red zonder eenig letsel te bekomen." werpen tot regeling van de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van de officieren der land- en zeemagt en van de pensioenen bij de land- en zeemagt. De beraad slagingen over het wets-ontwerp, tot bekrachtiging van pro vinciale belastingen in Friesland waaromtrent vroeger ver slag is uitgebragt, en vervolgens over de evengenoemde wets-ontwerpenzouden den volgenden morgen plaats hebben. Engeland. Londen 23 augustus. Men verzekertdat de minister Russe/l zeer weinig haast maakt met de zamen- stelling van liet ontwerp van wet op de hervorming van het kiesregthetwelk hij beloofd heeft het parlement te zui len voorleggen. Van de ruim tweemaal honderdduizend menschen wel ke gedurende de vier eerste dagen dezer week de groote tentoonstelling bezochten rekent men dat bijna negentien twintigsten buitenlanders of bewoners van andere gedeelten van Engeland en Schotland waren. Gisteren was de groote hitte in het gebouw niet bevorderlijk aan eene zeer naattw- keurige beschouwing der voorwerpen, en bragten vele be zoekers den meesten tijd door in de lokalen waar ijs en andere ververschingen verkocht worden. Door de ontploffing in eene kolenmijn nabij Newcastle zijn II. dingsdag tusschen de dertig en veertig personen meestal in nog zeer jeugdigen leeftijd omgekomen. In eene vergadering, eergisteren te Dublin gehouden, en die zeer talrijk was is de oprigting eener maatschappij tot daarstelling eener geregelde stoomboordienst tusschen Ierland en Amerika besloten. Het kapitaal dezer maatschappij moet 500,000 ponden sterling bedragen. Gisteren avond zijn uit de Vauxhall-Gardens drie luchtbollen met reizigers te gelijkertijd opgestegen en op eenigen afstand van de hoofdstad behouden nedergekomen. Nopens de ontwikkeling van de dagbladpers hier te lande, vindt men in een onzer bladen eenige opgaven be treffende den Times. Als eene bijzonderheid werd in 1840 nog gemeld dat dit blad ter gelegenheid van de huwelijks feesten van H. M. 30,000 afdrukken sleetthans worden dagelijks 38,000 exemplaren verkochten bij de opening van de tentoonstelling bereikte dit getal 52,000 het hoogste tot dusver hier te lande van eenig nieuwsblad bekend. De machine-perswaarmede het gedrukt wordtlevert tusschen de 8000 ii 10,000 exemplaren per uur. Johannes Rongelid van het democratisch Europeescii comité in de hoofdstad en het bijzonder hoofd van de Duit- sclie democratieheeft aan de Daily News eene uitvoerige missive gerigt, waarin de neiging var. de Duitsche regerin gen en bijzonderlijk van Pruissen wordt vermeld, om alle godsdienstvrijheid op te heffen. Hij beklaagt zich inzonder heid over de vervolgingenwaaraan de vrije gemeenten in Pruissen blootstaan. Hij stelt ten slotte voordat alle vrije gemeenten van het vasteland van Europa en van de Noord- Amerikaansche staten zich bij het algemeen comité in de hoofdstad zouden aansluitenom met goed gevolg den strijd tegen godsdienstige onderdrukking vol te houden. In naam van dit comité heeft de heer Ronge een beroep gedaan op de sympathie van het Engelsche volk en van alle vrienden van godsdienstvrijheid. STATEN-GENERAAL. In de zifting van de eerste kamer van maandag is verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot regeling van de onteigening ten algemeenen nutte, en omtrent de wets-ont- hracht harer bladeren werd ook nu eene soortgelijke proef met een der bladeren genomen. Men liet een blad van 7 voet in doorsnede op het water dragen en plaatste daarop een jongen van zeven jaar met twee stukken gewigt van 30 pond zwaarte. Het blad kon dit gezamenlijk gewigt zeer goed dragen. Men wil weten dat onze regering niet ongenegen is om Holstein door de bondstroepen te doen ontruimen en dat zelfs Oostenrijk in dit opzigt aan de wenschen van het kabinet van Koppenhagen wel zou willen voldoen. Al leen weuschte men de overtuiging te bezitten, dat de Deen- sche regering zelve dan ook in staat zal zijn om de orde in het hertogdom te handhaven. Het spreekt van zelf, dat Oostenrijk zelfs in geval van de ontruiming van Holstein zich de bezetting van Hamburg en Lubeck voorbehoudt. De minister van binnenlandsche zaken v, H^estp'ialen zal aftreden. Als zijn waarschijnlijke opvolger noemt men den tegenwoordigen directeur van het ministerie van bin nenlandsche zaken, v. Manteujfelden broeder des minis- ter-presidents. De aanleiding der aftreding van den heer v. PVestphalen is juist in geen verschil met de overige leden van het kabinet gelegen maar in zijne algemeen bekende ongeschiktheid tot het nemen der thans noodige maatregelen betrekkelijk de herstelling der stenden. In het begin van zijne optreding echter trok niemand de bekwaamheid van den heer v. IVestphalen in twijfel. In den laatsten tijd had hij zich in de armen van de partij der Kreuzzeitung geworpen. Frankfort 22 augustus. Het garnizoen zal naar men verneemt, versterkt worden. Sommige berigten spreken van 10 is 12,000, anderen van 20,000 man. Uit Gloggnitz wordt gemelddat men uit de reeds volbragte proeftogten met eenige zekerheid den uitslag van het stoomslepers-concours kan opmaken. De Beijersche machine uit de fabriek van de heeren Maffaizal hoogst waarschijnlijk den eersten prijs behalen. Zij heeft uitnemend gewerkt, en trots eene ongehoorde bevrachting, den weg negen minuten binnen den bepaalden tijd afgelegd. De Bel gische machinedie eerst door kenners voor de beste ge houden werd moest bij den eersten proefrid dadelijk voor de Bavaria wijken. De Vindobona uit de Weener-GIogguit- zerfobriek is de minste. De Oostenrijksche regering heeft met de Fransche eene overeenkomst gesloten ter bescherming van den letterkundigen eigendom. De voordeelen hiervan zijn geheel aan de zijde van Frankrijk, waar slechts weinigen Duitsch verstaan en weinig Duitsche boeken verkocht worden. 19uitscliï<ind. IVeenen 22 augustus. Naar men ver neemt heeft Rusland eene krachtige nota naar Konstantinopel gezonden, waarin de keizer zich tegen de vrijlating van de Magyaarsche vlugtelingen, zonder de toestemming van Oos tenrijk, verklaart. Ingeval er eene overeenkomst tot vrij lating gesloten werd, verklaart zich Rusland tegen hun ver trek naar Engelanden vordert dan hunnen overtogt naar Amerika. Eene dergelijke nota moet ook aan het Engelsch gouvernement gezonden zijn. Volgens den Lloyd van heden zoude het ministerie van financien eerst in de laatste helft van de volgende maand een definitief besluit ten aanzien der nieuwe geldleening nemen en stonden alleen het bedrag dier leening, 80 a 100 millioen de renten van 5 pet. en de sluiting bij wijze van inschrijving vast. Het gerucht, dat Oostenrijk acht millioen gulden zou ge vorderd hebben als schadeloosstelling voor de naar Holstein gezondene troepen wordt voor zeer voorbarig gehouden daar er nog niets met zekerheid omtrent den afcogt bekendis. Berlijn 24 augustus. Onderden titel Aanspraken, pro- clamatien en bevelen van Z. M. den koning Frederik l-Vil- helm IV, van 6 maart 1845 tot 31 maart 1851 is alhier een prachtig uitgevoerd werk verschenen hetwelk voor de hedendaagsche geschiedenis hoogst belangrijk is. Met de meeste gestrengheid wordt het policie-regleinent op de sluiting van herbergen en openbare uitspanningsplaat sen gehandhaafd. Al wie na den bepaalden tijd gevonden wordtverbeurt eene boete van 5 rthl. en de kastelein 20 met gevangenisstraf van 1 tot 14 dagen bovendien. De laatste wordt hiervan alleen vrijgesteld, wanneer hij de policie heeft ingeroepen om den gast re verwijderen. Deze daarentegen wordt niet gestraft, als hij bewijzen kan, dat hij noch door den waard, noch door de policie tot vertrek is aangemaand. Het statistiek-bureau alhier gaf dezer dagen eenige hoogst belangrijke tabellen uit over het verbruik van levens middelen in Pruissen. Bij het jongste bezoek, door den koning van Pruissen bij den koning van Hanover afgelegd bloeide juist in den koninklijken tuin eene overheerlijke Victoria regiaen daar men in Engeland dikwijls proeven nam aangaande de draag- Frankrijk. Parijs 24 augustus. De Patriehalf officieel Parijsch dagblad, had gisteren avond een artikel, dat eene ontknooping moet aangeven van de groote questie der herziening van de constitutie. Dat artikel is verdeeld in p hoofdstukken en beslaat p kolommen van genoemd dag blad. Elke paragraaf heeft een opschrift en wel de volgende 1. I11 den tegenwoordigen toestand is eene herziening on mogelijk 2. de constitutie is onuitvoerbaar; 3. er is dus eene verandering noodig; 4. onze persoonlijke toestand; 5. hoe de constitutie de zaken heeft geregeld. De volgende paragraphen behelzen het middel, hoe uit den toestand te geraken. Zij luiden 6. eene wettige veran dering 7. waarom behooren de verkiezingen in december te geschieden 8. wat is er te doen om de verkiezingen vrij en opregt te maken p. wat zullen de algemeene gevolgen zijn der verkiezingen De geheele ontknoopingdoor dit artikel voorgesteld komt hierop nederde verkiezingen te houden in december e. k.omdat de landlieden die men nog altijd voor Louis Napoléon meent te zijn den tijd hebben om naar de stem bus te gaanen omdat er dan langer tijd is tusschen de parlementaire verkiezingen en die voor het presidentschap der republiek die verkiezingen te doen plaats hebben bij eenige departementen afzonderlijk de wetgevende magt een decreet te doen nemen dat zulk eene stemming verpligtend maakt, en hen straftdie uit vreesuit onverschilligheid enz hun stemregt niet uitoefenen. De regering heefc in het Bulletin de Paris verklaard dat die ontknoopings-voorstel niet van haar uitgaat. De candidatuur des prinsen de Joinville wint steeds veld. Bij decreet van 22 dezer, is het regt van fr. 1 ,50 per 100 kil., geheven wordende bij den uitvoer van mee krap of gestampte meekrapwortelen vernietigd. Men verzekert, dat de generaal Changarnier zich bepaaldelijk tegen de vermeende candidatuur van den prins de Joinville heefc verzet. Bij de verschillende juweliers te Parijs worden thans schatten van edelgesteenten ten toon gesteld op meer dan 20 millioen begroot. Bij een hunner ziet men den diadeem van de keizerin Soulouquedie voor 500,000 fr. is ge kocht. J s Men kondigt de uitgave aan van een werk door den heeL B. Sarranszijnde de geschiedenis van het journalis- mus in Frankrijk sedert 1815, uit echte bronnen geput. 25 Augustus. Op voordrage van den groot-kanse lier der orde van het legioen van eer, heefc de presidentder republiek bij onderscheidene besluiten vier-eu-veertig mi litairen van verschillenden rang benoemd tot ridders van het legioen van eer. Een getal van 66 leden der bergpartij heeft ingetee- kend op de leening van Mazzini. Onder deze zijn er ten minste 50, welke geen andere inkomsten hebben dan hunne betrekking van volksvertegenwoordiger hen geefi zoo worde het geld, door Frankrijk opgebragtgebezigd door de volks vertegenwoordigers zeiven tot het daarstellen van zamen- zweringen in den vreemde.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1