BcctijbiiiijcM. ^Ibvevtetitien.. Wi van alle belang ontbloot was. Men had gedachtdat de minister van binnenlandsche zaken magtiging zou gevraagd hebben, om het departement der Ardèche in staat van beleg te stellenten gevolge van de ongeregeldheden die te Lar- genriêre en Laurac plaats hadden. Het schijnt evenwel dat de heer Léon Faucherna de zaak onderzocht te heb ben tot de overtuiging gekomen is, dat deze ongeregeld heden slechts plaatselijk waren en met niets tot den alge- meenen toestand van het departement in verband stonden weshalve hij het niet noodig oordeelde, tot buitengewone maatregelen toevlugt te nemen. De zitting der permanente commissie liep dus ten einde, zonder dat eenig belangrijk onderwerp ter sprake werd gebragt, terwijl de volgende zitting op 4 september bepaald werd. 'Uit een financieel oogpunt is het thans met de druk pers ongunstig gesteld, daar het publiek weinig belangstel ling meer in de dagbladen toont, sedert de wetgevende ver gadering uiteengegaan is. Sommige bladen hebben sedert de helft hunner abonnenten verloren,; terwijl men zelfs gelooft, dat dit den val van verscheidene ten gevolge zal hebben. De generaal Changarnier is binnen de hoofdstad aan gekomen om er gedurende de prorogatie der wetgevende ver gadering te verblijven. Den 26 dezer zal ter gedachtenis van den dood van Lodewijk Philips eene plegtige lijkdienst gevierd worden in de kerk van Neuilly. Het revolutionair comité te Londen wenscht dat zijne vrienden alhier den heer Ledru-Rollin tot candtdaat voor het presidentschap der republiek kiezen. Dat zou eene gelukkige keuze zijn omdat zij volstrekt geen kans heeft van te slagen. Het dagblad F Union zegt nopens het presidentschap als Louis Napoleon de sterkste candidaat is dan moeten wij hem kiezen is hij het nietdan moeten wij het hem maken. De car.didatuur van Joinville is die van het regent schap en dat behooren wij allen te bestrijden." De munt alhier heeft sedert i januarij ongeveer 200 millioenen aan goud geslagen 60 milüoenen van dat metaal zijn sedert twintig dagen aan de munt gekomen. Men verzekert, dat de luchtreiziger Qodard eerstdaags den heer Poitevin de loef wil afsteken daar hij in het Hippodrome zal opstijgen met een huis met twee verdiepin gen terwijl de huurders in de verschillende vertrekken ge zeten zouden zijn. De president der Fransche republiek heefttijdens de jongste feesten te Parijs, met den luit.-kolonel Lloydge sproken over de door dezen uitgevonden storm-aanwijzer waardoor de wetten van den wind, de middelen om het ge vaar te ontgaan en zelfs de partij die er te trekken is van het gevaar dat nadert, worden opgegeven. Die storm-aan wijzer zal welligt, ten dienste der Fransche marine, op de schepen worden ingevoerd. Op de laatste lijst der gedecoreerden van het legioen van eer komt ook voor de weduwe Brulon. Op haar 21ste jaar (in 1792) nam zij in het 42ste reg. infanterie dienst. Haar man was bij dat korps overleden 5 haar vader diende er nog bij. Zij bleef zeven jaar in de gelederen, maakte, onder den naam Libertézeven veldtogten mede, en klom op tot den rang van sergeant-majoor. Een der voornaamste beeldhouwers binnen deze hoofd stad heeft van de gravin de Bocarmé in last ontvangen om de buste van haren, te Bergen (in Henegouwen)ont hoofden zoon te vervaardigen. Den 15 mei is te Lyon ter eere van Napoleon eene mis bij inschrijving gevierd. De uitnoodigingen luidden jaarlijksche dienst voor het feest van wijlen Napoleon Het groote proces van Lyon schijnt nog wel 14 dagen k 3 weken te zullen duren. De arrondissements-raad van Marseille heeft den wensch te kennen gegeven naar herziening der constitutie als doel en van de wet van 31 mei als middel. 23 Augustus. - Men verhaalt datkort voor het scheiden der wetgevende vergadering, de prefect van polï- cie zich bij den heer Dttpin heeft begeven met eene por tefeuille inhoudende allerbelangrijkste documenten betrekke lijk de burgerlijke en militaire organisatie der geheime ge nootschappen te Parijs en in de departementen. Volgens geloofwaardige berigten zou de generaal Ca- vaignac zijn afgezien van de candidatuur voor het presi dentschap der republiekten voordeele van den heer Carnot. Men hoopt op dezen de stemmen zoowel der ultra-republi keinen als der ultra-socialisten, te vereenigen. Men onderzoekt thans een plan tot het aanleggen eens spoorwegs van Lyon naar Bordeaux. Daarbij zouden niet minder dan vijftien departementen belang hebben. Gisteren zou te Fontainebleau de inwijding plaats hebben van het standbeeld van den generaal Damesmedie tijdens de junij-revolutie doodelijk werd gewond. Beursberigt. De spet. 95,50 fr. de 3 pet. 57,15 fr. Sïclgle. Brussel 22 augustus. De graaf Ferdinand de Bocarmé heeft in een brief aan de kiezers van Doornik zijnen dank betuigd voor de op hem uitgebragte verkiezing tot lid der kamer van vertegenwoordigers, en tevens kennis gegeven dat hij het hem toevertrouwd mandaat aannam. De jury der groote tentoonstelling te Londen heeft aan een Belg, den heer A. Sax, de groote gouden medaille toe gekend voor zijne muzijk-instrumenten. VLISSINGEN den 25 augustus. Tour Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen St. Leon Lufkin van Akyab, met rijst; Laurel Carr van Caenen SarahJ. Burton van Londen eide me't benn'psmd; Kilpie S. Lams van Londen, met ballast; Charles de Granville Rousseau van Buenos-Ayres met huiden. Voor Gent Louise Leblinc van de Marennes met zout. Door eene Zweedsehe brik, gezien den 6julij jl. op 23 gr. 11 min. Z. Br. en33gr. 23 min. W. L. van Greenwich een Hollandseh barkschip, tonnende de roode vlag .net no. 475., en den 23 j ulij gepraaid idem op 15 gr. 5 min. IN. Br. en 35 gr. 25 min. W. L. van Greenwich het Pruissische barkschip Lowe van Neustein. Door de loodsboot no. 8, schipper P. van der Staal, is don- de. dag den 21 dezer op de hoogte van Blankenberg in pijling Z. 3 a 3| mijl afstand des avonds ten half zeven ure gepraaid het barkschip Azia kapitein Abrams komende van Amsterdam be stemd naar Batavia, toonende de Amsterdamsche nommervlag 224. ALLERLEI, De IMchter Couchln. De zoo vermaarde Engelsche dichter Couchingeboren in 1328 en overleden in 1400, heeft eenigermate de wereld tentoonstelling te Londen en de schepping van het kristallen paleis voorspeld in de inleiding tot zijn dichtstuk the House of fatne (het huis des roems) dat hij ten jare 1380 schreef. Daar leest men letterlijk De geest heeft de magtdroomen te doen ontstaan en de ziel bevrijd van de banden des ligchaamskan in hare volmaaktheid het vermogen erlangen den sluijer op te ligten die de toekomst verbergt. Ik droomde en in mijnen droom bevond ik mij in een paleis gebouwd van glas alwaar op verschillende plaatsen talrijke gouden beelden stonden, rijke kasten, veel tafels en rekken met kleinodiën gevuld, een aantal zonderlinge beeld houwwerken met vreemde figuren, en eene aanzienlijke hoe veelheid voorwerpen van goud en zilver zoo als ik nooit te voren had gezien. Vervolgens zag ik, dat aan weerskanten, van den grond tot het dak tallooze zuilen zich verhieven schitterende van licht. Ik sloeg mijne blikken om mij heen en ik zag menschen toesrroomen uit de verschillende oorden der aarde van al de rangen die op de ondermaansche wereld bestaan rijken zoo wel ais armen, Eene massa menschen zoo als die welke inkwam, en die als een bijenzwerm op alle punten van het paleis zich bewoog, was mij nooit voorgekomen, en waarschijnlijk zal ik ze nooit weder zien." Zoo hier al niet van een voorspellenden geest sprake kan zijn ten minste zal niemand ontkennen dat het toevallige der verwezenlijking van dien droom tot de allerzeldzaamste verschijnselen behoort. VIlcg-Machlnc. Don Diego van Salamanca uitvinder van een werktuig 0111 mede te vliegen heeft onlangs, te Madrid, zijne doch ter Rosaura eene proef daarmede later, volbrengen de heer Arville van Parijs, uitvinder van een soortgelijk werktuig, had aangekondigd, eerlang almede proefnemingen daarmede te zullen doen. Het verschil tusschen de beide werktuigen en de stelsels van behandeling werd inmiddels door den heer Arville in eenen brief aan het Fransche instituutaldus uiteen gezet: Het werktuig van den Spaanschen geleerde bestaat uit eene houten met lood beslagen plank met opgaande riggels op welke plank de reiziger gaat staan. De vleugels worden in beweging gebragt door een in een busje geplaatst mecha- nismus. Ook mijne eerste proeve was evenzoo ingerigt, maar ik heb er spoedig van afgezien de stelling is bij het horizon taal en verticaal vliegen niet houdbaar zij geeft eene voor- en achterwaartsche beweging die zeeziek maakt en onuit staanbare walging veroorzaakt zoodat men reeds binnen de 20 minuten dalen moet. Had de aldus staande persoon het ongeluk eer. oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, zoo zou het met hem gedaan wezen. Mijn werking heb ik anders ingerigtin plaats van op een plank te gaan staan, ga ik zitten op een stoeltje, met eene rugleuning en met bostweringen van hennepzeel. I11 plaats van door eene handkruk wordt mijn werk tuig in beweging gebragt door middel van zes pedalenals die van eene forte-pianoer zijn twee voor de horizontale- twee voor de verticale- en twee voor de perpendiculaire vlugt. Die pedalen zijn verbonden met de vleugels en loopen achter den rug om zonder in het minst hinderlijk te zijn aan de beweging der armen; men kan even zoo goed schrijven en lezenals of men zich in het schuitje van een ballon bevond." De vleugels zijn nagenoeg van denzelfden vorm als die welke de heer Diego van Salamanca gebruiktmaar de zij ne zijn van 10 voet en de mijne slechts van 6; de mijne verheffen zich twee voet boven het hoofd en raken den grond op die wijze hebben zij weinig schade te duchten. Zij zijn minder hoog dan die van den heer Diego doch zijn daar entegen des te breeder en verplaatsen eene grootere kolom lucht. Het is op woud- of koolduiven dat ik de kunst van vliegen bestudeerd heb, en ik houd mij verzekerd, dat ik deze eerlang in snelheid zal evenaren." Fabriekwezen. Sedert het jaar 1788 is de productie van den fabriek- arbeid in Frankrijk vervierdubbeld en sedert 1812 ver dubbeld, Thans telt men (Jaar te lande 47300 fabrieken waarin meer dan een millioen personen werk vinden te weten: 672,446 mannen, 254,371 vrouwen en 131,098 kinderen. Deze lieden verwerken in een jaar voor eene waarde van 2500 millioenen franken aan ruwe stoffen. Het dagloon wordt gerekend op 2 fr. 09 voor den man 1 fr. 03 voor de vrouw en 73 centimes voor het kind. In de gezameulijke fabrieken zijn in werking 22,497 watermolens, 4686 windmoles, 1358 rosmolens, 2328 stoomwerktuigen, 26,793 paarden en muilezels en 1992 ossen. Bfieuwe Groenten. In het vorige jaar zijn twee nieuwe groenten in Frankrijk- ingevoerd en thans reeds in den handel gebragt, namelijk: de witte doorschijnende wortel en de kool van Winnigstads. Volgens opgave, zou de eerste een zeer belangrijk artikel zijn in de moes-kweekerij. Hij heeft tot stamwortel den witten wortel van Breteuil en is door Barthelmoes- kweeker te Mulhouse, na eene dertigjarige verbeterings teelt verkregen namelijk door hem telken jare voort te telen uit zaad, dat van de schoonste wortels gewonnen was. Deze wortel is volkomen wit, heeft het uiterlijk aanzien, ook de doorschijnendheid van gebleekt wasis aangenaam van smaak en heeft bovendien als tafelgroente dat aanprij- zingswaardige, dat hij zeer vroegtijdig is. De kool van Winnigstads geeft een puntachtigen bol doch onderscheidt zich van de overige koolsoorten van dit geslacht daardoor, dat zij niet, gelijk deze, uitsluitend eene lente kool is, maar zoowel in den herfst als in de lente kan ver bouwd worden. Deze kool, in de lente gezaaid, is reeds vroeg in augustus eetbaar, en vóór den winter gezaaid, kan zij in het begin van den zomer de lente-kooien opvolgen. HecJen beviel voorspoedig van een' welgeschapen ZOON M. F. van de WOESTIJNE, geliefde Echtgenoote van J. J. LIEVENSE. Middelburg, den 24 Augustus 1851. Strekkende deze tot kennisgeving aan Familie, Vrienden en Begunstigers zoo binnen als buiten deze Stad. lieden overleed na eene kortstondige doch hevige ziekte onze dierbare Moeder ELENA FILIUS in den ouderdom van 63 jaren. Uit aller naam, Middelburg I. van DüYVENBODE. den 23 Augustus 1851. NB. Op verzoek van de Overledene zullen er geene uiterlijke teeltenen van rouw worden aangenomen. GEREGTELIJKE AANKONDIGING. 13U verklaring afgelegd voor den Edel-Achtbaren Heer Kantonregter in het Kanton Middelburg, Provincie Zeeland, blijkens Proces-Verbaal van den 22 Augustus 1 851 (behoorlijk op de minute geregistreerd heeft de Heer CORNELIS le CLERCQ, aan zijnen Zoon ISAAK MARINUS le CLERCQ, oud 20 jaren beiden te Middelburg woonachtig handligting verleend tot de geheele ontvangst de uitgave van en het beschikken over zijne Inkomsten het sluiten van Verhurin gen en eindelijk het drijven van handel in Koffij Thee Chocolaad en verdere Artikelen van dien aard. De Griffier van gezegd Kantongeregt H. J. van DEINSE. )\Jlen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen ABRAHAM ANDRIESSEN in leven Commissionnair in Granen gewoond hebbende te Breskens en aldaar den 22 Julij 1851 overleden, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen ten Kantore van den Notaris Hammacher te Groede 4de District van Zeeland, vóór den 1 October 1851. J-JEDEN wordt vervolgd de Verkooping van MANUFAC TUREN en nieuwe Mahoniehouten MEUBELEN, in het Hotel Hollandop de Zuidzijde van den Dam alhier. DEDEN (Dingsdag) des avonds ten acht ure, ÉJIlfl VERKOOPING in het Nederlandsch Logement in de Abdij eerst afzonderlijk en daarna te zamen bij opbod en afslagvan het HUIS EN ERVE met PAKHUIS, op de Zuidzijde van den Dam alhier G. 58 bij vroegere Advertentie breeder vermeld, en hetwelk van 9 .tot 12 en van 2 tot 5 ure kan bezigtigd worden met een Permissie biljet van den Notaris Mr. A. F. Sifflé. Da DIJKS-DIRECTIE van de Polders POORTVLIET zal, ten overstaan van den Heer Mr. K. WagthoNotaris te Tholen presenteren voor AFBRAAK te verkoopen, een Steenen WATERMOLEN, waarvan het Binnenwerk bijna geheel nieuw is, staande in den Polder PRIESTERMEET, onder Poortvliet (Zeeland). Des verkiezende zal de Kooper den Molen kunnen laten staan voor een of ander Industrieel duc'. De EERSTE VEILING zal plaats hebben in de Herberg van IVillem Ista op Maandag den 1 September 1851 en de VERKOOP in de Herberg van G. Amptop Maandag den 15 September 1851 beide te POORTVLIET, des avonds 7 ure. Deden en volgende dagen liggen in lossing de Schepen Willem IIIKapt. Visser en Koopmans Welvaren Kapt. Bosvoor rekening van de ondergeteekenden met puike RHUR- SMEE- EN KAGCII EL-KOLEN waarvan de prijzen ofschoon superieur zijnde gelijk gesteld zijn met de Belgische Kolen (Mijnen van Mariemont). Door den weinigen diepgang dezer Rijnschepen kunnen niet op alle tijden van het jaar deze soorten in Zeeland worden aangevoerd en bevelen zich de ondergeteekendentot de aflevering der genoemde puike Rhur-Kagchel-Kolenzeer bij hunne respective Begunstigers voor hunnen benoodigden Wintervoorraad aan. Vlissingen den 22 Augustus 1851. C. DOMMISSE ZOON. F. WIBAUT. DUTILH. J)r 's verloren Zondag avond 24 Augustus tusschen Domburg en Oostkapelle, een MARINE POIGNARD die hem vindt en bij de Uitgevers dezer Courant brengt, zal eene goede belooning ontvangen. De Onderwijzer W. C. van Swers zal zijne AVOND SCHOOL openen met primo September e. k. 'Perstond eene MEID benoodigd adres bij de Uitgevers dezer Courant. gij de Gebroeders ABRAHAMS, Boekhandelaren te Middelburg wordt met succes gedebiteerd de Negende Druk op nieuw nagezien en vermeerderd van het voor Scholen en Huisgezinnen zoo nuttig OPLEIDEND O NDER7F1JSB OEKJE. INHOUDENDE 1. De Getallen. 2. De tafel van Vermenigvuldiging. 3. De Letters der Nederduitsche Taal. 4. De Leesteekens, 5. Van den Tijd. 6. De Windstreken. 7. De zinnen van den Mensch 8. Van den Bijbel en het Register van denzei ven. 9. De onderscheidene Godsdiensten. 10. De Christen Feesten en Plegtigheden. 11. De Tafel der Nieuwe Nederiandsche Mun ten Maten en Gewigten. 12. De Tafel van sommige Oude Nederiandsche MuntenMaten en Gewigten. 13. Aardrijks kundig Overzigt. 14. Eenige Zedespreuken in Rijm. De Prijs is 12L cents. De moeijelijkheden in de zuivere uitspraak der Fransche Taal vindt men aangewezen en te hulp gekomen in een daartoe expresselijk vervaardigd werkje van den Heer F. C, ROUDgetiteld VOCABULAIRE DE LA PRONON- CIATION FRANQAISEhetwelk, zoo lang de weinige exemplaren nog strekken wordt afgeleverd bij de Uitgevers hierboven genoemd voor slechts 20 cents. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 2