lIBDELillftaSCi COURANT. M°. 102. Diugsdag 185L 26 Augustus. Bcötuvcu eu Qtbmiuisrtcaticu. DOMEINEN. BinucuLmb^cits iSHitcsUiuu&öcke ©ijbiiïgca. \«2Bk NATIONALE MILITIE. DE BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Commis saris des Konings in de Provincie Zeelandvan den 16 de zer (Provinciaal Blad No. 109) Brengen, ter voldoening aan den inhoud daarvan, ter ken nis der belanghebbenden datvolgens eene van Zijne Exc. den Minister van Oorlog gedane mededeeling Zijne Ma jesteit heeft goedgevonden te bepalen dat de gewone bijeen komst- van de Verlofgangers der Nationale Militie in de maand September ten einde in den Wapenhandel te worden geoe fend ook weder in dit jaar niet zal plaats hebben. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Scads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadluiize der Stad Middelburg den 22 Au gustus 1851. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van deze Lid van den Raad G. J. SPRENGER 1. s. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. PROVINCIE ZEELAND. Ingevolge de wet van den 29 Augustus 1848 (Staatsblad No. 39), zal in den loop der maand October 1851 vol gens nader breeder te doene aankondiging worden overge gaan tot de Openbare Veiling en Toewijzing van eeuige DO- MANIALE GOEDEREN, zijnde Vesting-Gronden, Bouw en Weilanden Water en Dijk, gelegen in de Gemeente SLUIS. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. STEDELIJK GYMNASIUM. De Jongelingen, die bij den eerstvolgenden Cursus opliet STEDELIJK GYMNASIUM verlangen te worden toegelaten worden verzocht zich vóór of op Zaturdag30 Aug. bij den ondergeteekende aan te melden zullende het te houden examen plaats hebben op Maandag, I September. Middelburg, 25 Aug. 1851. Namens Curatoren H. POLMAN KRÜSEMAN Gymn. Rector. MIDDELBURG den 25 Augustus. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden aan den heer B. van Lier Ez. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als officier van gezondheid der 3de klasse bij de dienstdoende schutterij te Vlissingen. Zaturdag namiddag is er te Vlissingen voor het eerst openbare vergadering gehouden van den gemeenteraad. Zaturdag vertrok van Vlissingen naar het Nieuwe Diep, Zr. Ms. stoomschip gf.deh kommandant de kapitein-luit.- ter-zee A. J. de Smit van den Broecke hebbende manschappen aan boord voor de cycloop. Men schrijft uit Hulst Het fraaiste weder begunstigt het binnenhalen van de rijpe veldvruchten van de tarwe zal bij het einde dezer week wel geen enkele schoof meer op het veld zijn. Ook met den haver is men druk bezig. De paardeboonen be loven eenen overvloedigen oogstterwijl de erwten een zeer ruim beschot hebben geleverd. Ook ik deze streken vertoont zich de ziekte in het loof der aardappelen. De latere soorten zijn daardoor in hunnen groei gestuit; gelukkig, wanneer zich het kwaad niet meer aan de knol mededeelt, dan tot lieden het geval is. De kwaadaardige varkensziekte, die in het begin dezes jaars in den CambronpolderLuntershoek en Ter Hole heerschte, is thans ook te Lamzwaarde uitgebroken. Reeds 3 mestvarkens zijn daaraan in acht dagen tijds gestorven." Vrijdag, omstreeks middernacht, ontstond er brand in de Weststraat te Zierikzee, inde bergplaats van den bezem maker C. Leidekkers. Door spoedig aangebragte hulp en den ijver der brandspuit-gasten en van vele partikulieren alsmede de goede handhaving der orde door de schutterij mogt men deu brand reeds ten één ure meester worden zoodat alleen het schuurtje en de daaraan grenzende werk plaats zijn in de asch gelegd. Men verneemt dat de ge bouwen voor brandschade zijn verzekerd doch niet de daarin aanwezige voorwerpen. De oorzaak van den brand is on bekend. Aan de leden van de tweede kamer der Staten-Gcne- raal is thans gedrukt rondgezonden een ontwerp van wet omtrent den waarborg en de belasting der gouden en zil veren werken. Ook zijn dezer dagen gedrukt en aan de leden der tweede kamer rondgedeeld: 1. het ontwerp van wettot uitvoering van art. 8 der wet van 30 mei 1847, houdende de volgende bepaling: „De regten op den in- en uitvoer (van granen), bepaald in art. 2 der wet van 30 mei 1847 (Staatsblad no. 24) blijven onveranderd en 2. het ontwerp van wet houdende begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1852. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken is van zijne reis door eenige provinciën des rijks donderdag avond in de residentie teruggekeerd. Men zegt dat het gezantschap te Brussel onvervuld zal blijven tot de terugkomst van den heer Rochussenden gewezen gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie voor wien deze betrekking bestemd zou zijn. Z. M. heeft bij een dezer dagen genomen besluit be paald dat er voor het rijk in het vervolg zullen zijn twee scherpregters en vier adsistent-scherpregters. LI. vrijdag had te Leyden op de gebruikelijke wijzede installatie plaats van uir. .7. B. Gratamavroeger substituut- officier te Zierikzee als substituut-officier bij de arrondis- sements-regtbank te Leyden. De Amsterdamsche courant meent met eenigen grond te kunnen verzekeren dat het projecttot reorganisatie der kavallerie, bereids sedert eenigen tijd ter goedkeuring aan Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden is toegezonden. Van de verschillende artillerie-korpsen van het leger zullen eenige onder-officieren en korporaals men zegt tot een getal van ruim 140, tijdelijk bij het instructie-bataillon te Kampen gedetacheerd worden om den voor- en 11ajaars cursus te volgen. De heer P. L. Reekersinspecteur-generaal voor de geneeskundige dienst bij de Nederlandsche land- en zee- magt ridder van verscheidene ordersis in den nacht van laatstleden dingsdag op woensdag, in bijna zestigjarigen ou derdom te Aken overleden. De maatschappij ter bevordering van handel landbouw en nijverheid gevestigd te 's Hertogenboscb heeft in hare jongste vergaderingin overleg met de voornaamste han delaren dier stad besloten den koers der Belgische centen te verminderen met 10 procent, zoodat 11 Belgische gelijk staan met tien Nederlandsche ingaande op woensdag 20 augustus en eindigende 1 october dezes jaars waarna de zelve niet meer zullen worden aangenomen. Bij de op woensdag 20 dezer te Alkmaar plaats ge had hebbende definitieve toewijzing der verkochte perceelen in den Anna-Paulowna-polderhebben de verschillende kavels te zamen opgebragteene som van f 253,545. De polder is overgegaan in handen der verschillende koopersdaar voor de veiling in massa geen hooger bod of afmijning is geweest. Men zegt dat er in het midden van het jaar 1852 te Arnhem eene tgntoonsre!.';.'.'g zal worden gehouden van voortbrengselen van nijverheid zoo uit Nederland als des- zelfs overzeesche bezittingen. De verliezen veroorzaakt door den hagelslag op 29 julij 11.bedragen volgens officiële opgaven in de Gelder sche gemeenten Aalten ongeveer 20,000, Wisch ƒ42,806.48 Gendringen f 108,449.20, Bergh f i2?449-85 Dinxperlo 1381.91 en Groesbeek 2795. Te Haaksbergen, in Overijssel, heeft den 18 dezer een hevige brand gewoedwaardoor verscheidene huizen vernield zijn en eene belangrijke schade geleden is. Deze brand brak ongeveer ten twee t'rs door eene onbe kende oorzaak, bij den bakker Straatman uit, en niette genstaande alle aangewende moeite en inspanning stonden in minder dan twee uren dertig woonhuizen de koepelkerk der Hervormden het schoolgebouw en twee schuren in ligte laaije vlam. Al deze gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand met uitzondering der school die gedeeltelijk behouden is. Omstreek 50 huisgezinnen hebben in weinige oogenblikken hunne woningen goed en bestaan verloren. beschikken en die in het openbaar of onder 's hands tê ver- koopen waar zij zulks zullen verkiezen, behalve in het ge bouw der tentoonstelling. Echter na 15 october moeten de goederen verkocht of niet verkochtzoo spoedig mo gelijk uit het gebouw genomen worden daar de commissa rissen van deu dag der sluiting af aan een zekeren huurprijs voor de lokalen zullen moeten betalen. Onlangs werd de groote tentoonstelling zoo als men weetdoor eene buitengewoon dikke dame bezocht thans door een buitengewoon lange dito uit Laplandzij meet zeven voet, en hare dienstmeisjes, die evenwel niet klein zijn, schijnen dwergen bij haar. Het geheele gezelschap in Laplandsch costuum trekt niet weinig attentie. Alhier rigt men, bij vrijwillige inteekening, een hótel op van invaliden, voor personen van beider geslacht, wier ouderdom hen ongeschikt maakt voor den arbeid. De ko ningin en prins Albert hebben het patronaat over zulk eene hoogst nuttige inrigting aangenomen. LI. maandag avond heeft in eene steen-kolenmijn nabij het Washington-station van den York-Newcastle- en Berwick- spoorweg een allergeweldigste ontploffing plaats gegrepen waardoor van de 60 arbeiders, die zich in de gangen be vonden, nagenoeg 40 het leven hebben verloren. Het tooneel van de jammerende vrouwen en kinderen, bij het naar boven brengen hunner verongelukte betrekkingen was hartverscheu rend. Gedurende de maand julij zijn te New-York 27,512 landverhuizers aangekomen en in de verioopen zeven maan den dezes jaars 167,486 tegen 124,610 in hetzelfde tijdperk des vorigen jaars. Op één enkelen dag, den 31 julij jl. zijn te New-York door 14 schepen 3181 landverhuizers uit Engeland, Duitschland Frankrijk, Noorwegen en Italië, aangebragt. Over het algemeen kan men den toestand der andverhuizers, door de politie-maatregelen te New-York en elders genomen, als belangrijk verbeterd beschouwen. STATEN-GENERAAL. In de zitting van de eerste kamer van zaturdag heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp cot goed keuring van de artikelen wettelijke regten betreffendevan het traktaat van handel en scheepvaart, den 24 junij 1851 tusschen Nederland en Sardinië gesloten. Dat wets-ontwerp is met 27 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren d' Ablaing van dessen- burg. van Heeckeren van Wassenaar Bonkt, Insinger en van Rijckevorsel. Engelland. Londen 21 augustus. Prins Albert heeft gisteren andermaal eene vergadering gepresideerd van de ko ninklijke commissie voor de tentoonstelling. Het getal be zoekers op dien dag bedroeg 44,567 terwijl de ontvangst 2218 p. st. 18 sh. beliep. De sluiting der tentoonstelling voor het publiek is bepaald op zaturdag den 11 october ek. Den 15 daaraanvolgende zullen de koninklijke commissarissen eene vergadering houden ten einde de rapporteurs der verschillende commissie» van beoordeeling te hooren en plegtig afscheid van de verschil lende buitenlandsche commissarissen te nemen. Ingevolge eene vermoedelijke raming zal de, opbrengst der tentoonstel ling 400,000 p. st. zijn, terwijl de totale uitgaven slechts op de helft dier som worden begroot. I11 de Morning Chronicle leest men nopens den maatregel waarbij de sluiting der.tentöonsteliing op 11 oct. ek. is bepaald^ het volgende: Verschillende vreemde tentoonstellers liebb e zich tot de uitvoerende commissie gewend ten einde te vernemen of zij vrijheid hadden, 11a den afloop, hunne goe deren in het gebouw ten publieken verkoop bij opbod aan te bieden; dit is hun geweigerd; echter staat het den tentoon- stellers vrij, om ua 15 october ek. over hunne goederen te Itnitscliland. Weenen 20 augustus. De Wdnderer meldtdat het aan de hoedenmakers te Weenen ten stelligste van stadswegeis verboden geworden om zoogenaamde Kossuth-Klapka- of Hojsteiner hoeden voor de glazen uit te stallen of te verkoopen. Naar men wil zou het besluit tot de terugroeping der keizerlijke trbepen uit Holstein met uitzondering'der ontruiming van Rendsburgwelke nog aanhangig°doch geen hoofdzaak is, reeds voor verscheidene weken genomen zijn en de tijd van den aftogt alleen nog bepaald moeten worden. Volgens de berigten van de L. Z. C. uit Konstantino- pe! heeft de minister-president van daar gunstig antwoord ten aanzien van de zaak der uitgewekenen ontvangen, en zoude aan den wensch van Oostenrijk voldaan worden. Wegens de toenemende onveiligheid is in onderscheidene grens districten van Zevenbergen het krijgsregt afgekondigd. Wij vernemen dat de hertog van Saksen-Koburg-Ko/tary j broeder van den koning der Belgen en vader der hertogin va'n Nemours wederom gevaarlijk ziek ligt. Den 16 is te Payerbach eene proeve genomen met de locomotief Vendobona die bij den grooten wedstrijd zal me dedingen. Men verzekert dat de tot dusverre genomeiie proeven aangetoond hebben dat de zaak een goeden uitslag doet verwachten, maar dat de spoorriggels steviger en zwaar der dan de gewone moeten zijn, daar de meeste prijs-Ioco- motieven een ontzaggelijken last, zelfs van 500 centenaars voeren. Overigens verzekert men dat de werken aan den Semmeringer spoorweg niet zoo spoedig voltooid zullen zijn als men gemeld haden stellig tot 1853 zullen duren. Berlijn 22 augustus. Men gelooft, dat te Ischl de defi nitieve beslissing der Duitsche questie plaats zal vinden vooral ook ten aanzien der questie van de geheele opneming van Oostenrijk in den bond. De Bremer senaat heeft vertrouwelijk onderhandelingen geopend over de voorwaarden cener toetreding tot het tol verbond. Ten aanzien van Kossuth verneemt men, dat hij waar schijnlijk in vrijheid zal worden gesteld. Oostenrijk zou zich vergenoegen met een krachtig protest en het verantwoordelijk stellen der Porte voor de nadeeiige gevolgen. Weiligt zullen de diplomatieke betrekkingen tusschen beide staten beperkt worden. Ook te Berlijn gelijk bijna overalziet men school kinderen rooken. Welke droevige gevolgen dit kan hebben bleek in de afgeloopen week. Twee knapen, de een ijj. de andere van 12 jaren, gingen des namiddags, in plaats van naar de school op een hooizolder en rookten daar si garen. Een oogenblik later sliepen zij in en spoedig daarna ontdekte men op den zolder brand. Gelukkig werd het vuur weldra gebluscht, maar helaas, de beide knapen werden dood uit de vlammen gehaald. Den een was het hoofd, den ander de arm geheel verteerd. - Naar men verneemt, is een der politie-agenten die zich langen tijd te Parijs en Londen heeft opgehouden', en ruimschoots in de gelegenheid was de politieke vlugte'lin- gen gade te slaan op hoog bevel de last opgedragen eene lijst op te maken van de zoodanigendie de genade des konings bijzonder verdienden. Frankrijk. Parijs 22 augustus. Op het gebied der staatkunde heerscht de meest vollcomene kalmte. Zelfs de 1 polemiek over de candidatuur van den prins de Joinville de belangrijkste questie die aan de orde van den dag is wordt met minder heftigheid gevoerd. De permanente commissie hield eene zitting, die mede

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1