MIDMIMMSMI C 0 IJ I A N f M N°. 97. Donderdag 1851. 14 Augustus. öcsüitrcu cn dbmhïisftfrtticu. iSittnciïïawbödïc Sijbiitgcn. iSniteuItiubdcltc STijbiugcn. De ondergeteekende is zeer gevoelig aan en innig ge troffen door de, ter gelegenheid van den Vijf-en-twintigsten Jaardag zijner betrekking van Hoofd van het Gewestelijk Bestuur van ZeelanQ door een aantal Autoriteiten Ambte naren en bijzondere Personen zoo in als buiten deze Stad aan hem toegebragte betuigingen en gegeven bewijzen van hunne belangstellende gevoelens ten zijnen aanzien maar tevens en niet minder door de hartelijke gevoelens van zeer vele Ingezetenen van Middelburg, die zich, door het, in vereeniging met het achtbare Hoofd van het Bestuur dier Stadgeven van eenen feestelijken tooi aan dezelveheb ben geopenbaard. Deze betuigingen en bewijzen worden door hem op hoo- gen prijs gesteld en hij verzoekt allen die hem door de zelve hebben vereerd zijne opregte dankbetuiging deswege aan te nemen. Deze sprekende blijken van welwillende belangstelling, en de uitgebragte geluk- en heilwenschenzullen steeds bij hem in eene zeer aangename herinnering blijven en zij kunnen niet anders dan hem versterken in zijne zucht om, zoo lang hij onder den zegen der Voorzienigheid zijne be trekking tot de Provincie zal mogen blijven vervullen tot bevordering van hare belangen en van die harer Ingezete nen met ijver werkzaam te zijn. Middelburg, den 12 Augustus 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. MINISTERIE VAN JUSTITIE. PROVINCIE ZEELAND. AA NB E S T E B IN G. Op Maandag den 25 Augustus 1851 des voormiddags ten to ure, zal onder nadere goedkeuring door den Staats raad Commissaris des Konings in de provincie Zeeland of, bij zijne afwezigheid, door een der Leden van Gede puteerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd Ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed: Het VERTIMMEREN van eenige VERTREKKEN in het Burgerlijk en Militair lluis van Verzekering te Middelburgmet inbegrip der vereischte MA TERIALEN. De Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbou. Het bestek zal ter lezing liggen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur en in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering voornoemd. Vier dagen vóór de besteding zal de uoodige aanwijzing in loco worden gedaan telkens des voormiddags van 9 tot 12 ure, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Calandte Middelburg. De Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. GRATIS HEELKUNDIGE BEHANDELING. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale Geneeskundige School, in Zeeland, brengt ter kennis der Belanghebbendendat door den Heer Lector J. H. Cornielje zal worden voortgegaan met de kostelooze behandeling van Heelkundige Gebreken van Behoeftige Lijderszoo van deze Stad als van het Platte Land, waartoe hij kan worden ge raadpleegd in het Gasthuis, op Dingsdag, Donderdag en Zaturdag, des namiddags van 1 tot 2 ure. Middelburg, 13 Augustus 1851. De Commissie voornoemd Namens dezelve VAN BAKELGEMSecretaris. MIDDELBURG den 13 Augustus. Omtrent de eergisteren ter dezer stede gevierde 25jarige ambtsbediening van den heer staatsraad commissaris des ko nings in dit gewestkunnen wij nader nog het volgende mededeelen ons eerst na de uitgave van ons vorig nommer bekend geworden. In den loop van dien belangrijken dag werden bij den al gemeen geachten staatsdienaar vele zoo burgerlijke als mi litaire autoriteiten en personen, toegelaten welke hem de verzekering hunner gehechtheid en hunne deelneming in zijn zeldzaam geluk, kwamen brengen. Des avonds werd hem op zijne buitenplaats tusschen de Langevijle en Seispoorten, onder begunstiging van het heer lijkste wederdoor het korps muzijkanten der stedelijke schutterij eene serenade met fakkellicht gebiagtonder den toevloed van eene ontelbare menigte meuschen die zich reeds eenigen tijd te voren aldaar hadden verzameld ter bijwoning ook van dit aan het hoofd hunner piovincie te geven blijk van achting. En hiermede eindigde voor het publiek de heugelijke dag welke voorzeker lang in ieders herinnering zal blijven inge prent en waarop menigeen den wensch heeft geopenbaard dat het den booggeschatten magistraatspersoon nog langen tijd moge gegeven zijn den staat van billijkheid en regt- vaardigheid welke onder zijn 25jarig bestuur steeds hand aan hand gingen en het kenmerk waren zijner handelingen te kunnen bestendigen. Bij Zr. Ms. besluit van den 3 dezer wordt 's rijks fregat van de 2de klasse prins frederik der Nederlanden liggende te Vlissingen met den 1 september aanstaande in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapitein-ter-zee F. IV. Freudenberg Uit verschillende streken des lands wordt gemeld dat de bekende ziekte zich weder in het aardappelen-gewas ver toont doch over het geheel in geringe mateen meestal slechts in het loof. De inspecteur voor de geneeskundige dienst heeft be kend gemaakt, dat er wederom gelegenheid is tot plaatsing van officieren van gezondheid 3de klasse bij het leger in Oost-Indie. Vollenhoven heeft nu eene visschersvloot van 34 schuiten; daarmede is in dit voorjaar veel ansjovis gevangen. Er waren visscbers die in eene week honderd duizend stuk aanbragten en daarvoor, a 15 cents per 100, eene som van 150 gulden ontvingen. Men schrijft uit Zwolle van den 10 dezer Nadat de minister van binnenlandsche zaken, gisteren van elf tot twee ure aan verschillende autoriteiten en per sonen audiëntie had verleend volgde een diner bij den heer commissaris des konings, en ten 9 ure bragt het stedelijk muziek-korps aan Z. Exc., uit naam der leden van de so ciëteit de Harmonieeene serenade bij fakkellicht. Heden morgen is Z. Exc. met. den commissaris des konings en den heer Sloet tot Oldhuis naar de Dedemsvaart vertrokken om deze in oogenschouw te nemenen over Hardenbergh en Ommen terug te keeren. Morgen blijfc Z. Exc. nog hier, om andere zaken in oogenschouw te nemen en zal aanstaanden dingsdag naar de provincie Drenthe vertrekken zich aldaar 2 dagen op houden ten einde vervolgens Groningen en Friesland te be zoeken en in de twee laatste provinciën 4 dagen ver toeven." De Kamper Courant meldt Het instructie-bataillon ligt 1111 grootendeels gekampeerd op den Zandbergalwaar ruim 50 tenten zijn opgeslagen. De vreemdheid dezer vertooning gepaard met het schoonste zomerweêr lokt dagelijks een stroom van wandelaars der waarts zijnde het kamp niet verder dan een kwartier uurs van de stad verwijderd. Oude lieden herinneren zich een dergelijken kamp op dezelfde plaats, van anno 1784 of 1785, toen de generaal Snoeckaert het garnizoen kommandeerde." LL vrijdag morgen is in het-dorp Aalst, nabij Eind hoven brand ontstaan ten gevolge waarvan zeven huizen in de asch zijn gelegd. De koning van Zweden heeft den 1 dezer tot kom- mandeur der orde van de Noordster benoemd den onlangs ontslagen griffier der eerste kamer van de Staten-Generaal den heer air. L. baron de Geer van Jutphaas. Het zangersfeest te Arnhem is ditmaal luisterrijker dan ooit. Vrijdag kwamen de onderscheidene liedertafels aan sommigen echterdoor verschillende oorzaken waaronder het uit het spoor geraken der locomotief op den Rijn-spoor weg behoorde veel later dan zij verwacht werden welk een en ander ten gevolge had dat de optogt naar het feest gebouw en de repetitie aldaar niet zeer geregeld konden plaats vinden. Het getal der aanwezige liedertafels is dertig; te weten één van Alkmaar Amersfoort Amsterdam Arnhem, Bokholt Cleef, Crefeldt Delft, Deventer, DordrechtElberfeldtEmmerik Gorinchem 's Graven- hage Haarlem den Helder 's Hertogenbosch Nijmegen Rotterdam, Schiedam, Solingen, Tieldrie van Utrecht, één van Wageningen Wezel, Xanten Zutphen en Zwolle; terwijl het personeel der zangers ongeveer achthonderd be draagt. Zaturdag morgen tusschen 7 en 8 ure werd het feest door de gezamenlijke zangers, met een plegtïg gezang, die Kapelle van Kreutzerten aanhoore eener ontelbare volks menigte op de groote markt ingewijd. Daarop volgden de repetitien der ensemble-stukken, in het buitengemeen sier lijk ingerigt feestgebouw Musis Sacrumwelks voor zes tienhonderd personen geschikte zaal op ver na nog niet ruim genoeg was om al degenen te bevatten die zich tot bijwoning van het feest hadden aangemeld. Na den afloop der repetitie begaf men zich naar de buiten-societeit Rehberg waar het muziekkorps der grenadiers eenige muziekstukken uitvoerde. Ten zes ure trokken de zangers, door de mu ziek der stedelijke schutterij voorafgegaan en door de jagers gevolgd, met hunne fraaije banieren uit het gouvernements gebouw weder naar het feestgebouwen voerden de twee groote ensemble-stukken uit, terwijl ook eenige liedertafels zich nog afzonderlijk lieten hooren. Alles liep tot groot genoegen ook der talrijke toehoorders en toehoorderesscn af. Een groote vauxhall, die tot laat in den nacht duurde, besloot den eersten feestdag. Gisteren morgen ten zeven ure kwam slechts een veertigtal zangers wederom op de groote markt bijeen en hief een godsdienstig lied van Kreutzer aan, waarna allen zich, tot het houden ran eene repetitie en het beraadslagen over het volgende feest, weder in het feestgebouw vereenigden. Heden zal binnen Leyden het herinneringsfeest plaats hebben van de heeren leden der oud jager-compagnie van de Leydsche hoogeschool, welke daartoe op 1 augustus 1831 behoorden. Men verneemt, dat een 7otal heeren daaraan zou deelnemen en het diner in een der lokalen van den Burg zal gehouden worden. De oud-fiankeurs der Groninger- en Franeker-studenten die in de jaren 1830 en 1831 waren uitgetrokken, vierde.-. den vorigen woensdag te Groningen hun tweede herinnerings feest. Gngeland. Londen 9 augustus. H. M. Victoria heeft gisteren namiddagin het bijzijn van eene tallooze menigte van aanzienlijke nieuwsgierigen, de tegenwoordige zitting van het parlement, in eigen persoon, met eene zeer beknopte rede tot donderdag den 4 september aanstaandege- prorogeerd. In deze hare rede worden met betrekking tot onze buitenlandsche aangelegenheden slechts de beide na volgende zinsneden aangetroffen Mijne lords en heeren Ik blijf bij voortduring de meest vriendschappelijke be trekkingen met alle vreemde mogendheden onderhouden. Het verblijd mij u te mogen gelukwenschen met de aan merkelijke vermindering, welke er tot dusverre in den Afri- kaanschen en Braziliaanschen slavenhandel heeft plaats ge had. De inspanningen van mijne smaldeelen op de kusten van Afrika en Brazilië, geholpen door de waakzaamheid van de kruisers van Frankrijk en de Vereenigde-Staten en ondersteund door de medewerking van het Braziliaansche gouvernement, hebben hoofdzakelijk tot die uitkomst geleid." In het overige van hare rede zinspeelc H. M. vervol gens voornamelijk, op het batig slot van 's rijks inkomsten in het jongst afgeloopen jaar, vergeleken bij deszelfs uitga ven en zulks in weerwil van de velerlei alstoen geheel of ten deele ingetrokken belastingen; op de jongste afschaffing van de vensterbelasting; op de handhaving van het beginsel der alhier bestaande godsdienstige vrijheid tegen de eigen- dommelijke aanmatigingen van zekere vreemde mogendheid en op den vredelievenden geest en de goede orde welke de wereld-tentoonstelling in de hoofdstad blijven kenmerken. Laatstleden woensdag werd de nieuw aangelegde breede en fraaije straatdie van de abtdij van Wéstminster tot nabij het paleis van Buckingham loopt, en Victoria-straat genoemd is, met plegtiglieid geopend. In stede van naauwe doorgangen en morsige woningen ziet men hier nu ruime en lichte huizen. Reeds is ruim 250,000 ponden sterling aan deze nuttige verbetering eu verfraaijing der hoofdstad te koste gelegd. Men schat het aantal vreemdelingen welke dagelijks de bevolking dezer hoofdstad komen vergrooten op tusschen vijftig- en zestigduizenden het valt niet te ontkennen dat zulks in weerwil der voortreffelijke policie verordeningen hier en daar nu en dan eene hinderlijke stremming, ook op de spoorwegen en bij andere reisgelegenhedente weeg brengt. iDtaiHscMancl. LVeenen 9 augustus. De keizer zal zich in den loop dezer maand naar Italië begevenmaar Milaan niet bezoeken hoewel men zulks voor eenigen tijd stellig verzekerde. Zijne reis zal zich niet verder dan Verona uitstrekken en heeft een bloot militair doel. Naar men verneemtheeft het kabinet eene krachtige nota gezonden naar Konstantinopelom aan te dringen op het voortdurend gevangen houden van Kossuth, Batthyani en eenige hunner medgezellen. De Porte zou reeds aan Engeland Frankrijk en de Noord-Amerikaansche Staten het voornemen hebben te kennen gegeven hen met 1 september in vrijheid te stellen. De keizer heeft de nieuwe organisatie van de besturen der militaire grenzen bekrachtigd. Men zegt, dat daarin belangrijke verbeteringen zijn aangebragt. Berlijn 10 augustus. De koning is ook te Pommeren alom met de meeste hartelijkheid ontvangen. Hij is den 8 van Stettin vertrokken om de reis naar Swineraunde voort te zetten. Het Pniissische leger telt thans twee veldmaarschalken den hertog van IVellington en den prins Paskewitsch11 generaals der infanterie en kavallerie waaronder prins Fre derik der Nederlanden, 50 luitenant-generaals, 50 generaal- majoors en 113 kolonels. De koning staat aan het hoofd des legers, hij heeft 5 adjudanten-generaal, een generaal ii la suite en 14 vleugel-adjudanten. Keulen 10 augustus. De persoon, welke in Milaan ter dood is veroordeeld, heette Gezaen was op de daad be trapt bij het aanplakken van oproerige proclamatien. Hij was verwezen tot de straf des doods met den strop welke straf echter, bij gemis van een scherpregterin die van de doodstraf met den kogel is veranderd. Den 8 dezer stond het Rijnwater, voor Mainz op 16 voeten, en was het een half voet gevallen. De onweders van de laatste dagen van julij hebben in het zuiden van Zwitserlanden ook in Polen, veel verwoestina- te weeg gebragt. Frankrijk. parijs p augustus% De heer Um Fau_ cict ver rekt maandag naar Londen, waar hij 14 dagen zal vertoeven. 6 1'jkplegtigheid voor den maarschalk Sebastiani zal dingsdag aanstaande in het hotel des Invalides plaats hebben. De feestzaalwaarin de Engelschen op liet raadhuis in Parijs ontvangen werden, was met 42 nationale banieren ver sierd 40 groote lustres droegen 18(SS stearin.lichten daaren boven stonden er op verschillende tafels 72 zes- en zeven- annige candelabresmet 436 kaarsen 2745 ter zwaarte van 454 pond brandden er in de feestzaal en aangrenzende vertrekken. Voegt men hierbij die welke in de concert zaal en overigens door het gehcele gebouw, geplaatst waren, dan bekomt men een totaal van 14,000 stuks, wegende 2360 pond.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1