MIDDELBUMSCHE COURANT. N°. 96. Bingsdag 12 Ammstus. 1851. öcötnvxit cu Qtbmiiusaciïticu. öhmc«ïa«böc!ïc STtjbiiigctt, iamtcnlüttööcitc ^ijbiugcn. PROVINCIE ZEELAND. A AIS BESTEDING. Op Donderdag den 28 Augustus 1851, des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zee land of, bij zijne afwezendheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in het 11 de District, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed: Het Bouwen van eenen STEENEN UITWATERINGS DUIKER onder den Dijk tusschen Smids Koegors- Schorre en beoosten en bewesten Blijpoldersin het land van Axelmet het leveren van alle benoodigde BOUWSTOFFEN. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde Aanbesteding zalboven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Binnen- landsc'ne Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg ter lezing liggen op alle zoodani ge plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan en voorts nadere inforniatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat te Middelburg, en den Ingenieur te Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. SLUITING KIEZERS-LIJSTEN. De BURGEMEESTER der Stad MIDDELBURG; Gelet op art. 31 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staats blad no. 37) regelende het Kiesregt en de benoeming der Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal in verband met art. 286 van de Wet van den 29 Junij 1851 (Staatsblad 110. 85), regelende de zamenstelling inrigting en bevoegdheid der Gemeente-Besturen Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de Lijsten de Personen aanwijzende die binnen deze Ge meente tot het kiezen van Leden van den Gemeente-Raad bevoegd zijn, op beden zijn gesloten, in de Beneden-Voor zaal van het Raadhuis zijn aangeplakt en op de Stads-Secre- tarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 Au gustus 1851. De Burgemeester voornoemd, PASPOORT van GRIjPSKERKE. BETALING van Ridder-Soldijen en Broeder-Toelage over liet tweede kwartaal 1851 ten Kantore van den Be taalmeester en bij Heeren Ontvangers in hef. Arrondissement Middelburg. AANll E STER IN G. De VOEDINGS-COMMISSIE van de Kompagnien 2de Regement Vesting Artillerie te VLISSINGEN, za! op Don derdag den 14 Augustus aanstaande, des middagsten 12 ure, aan het Bureau van den Heer Plaatselijken Kommandant, publiek aanbestedenhet leveren van het voor gezegde Kompagnien benoodigde VLEESCH en VETvoor den tijd van één jaar, van af den 15 Augustus 1851 tot en met den 14 Augustus 1852; waartoe de voorwaarden van af den 7 dezer, aan het voornoemde Bureau zullen ter lezing liggen. MIDDELBURG den 11 Augustus. Heden wordt ter dezer stede de 25jarige ambtsbetrekking van jhr. mr. E. baron van Vredenburchmet de ondubbel- zinnigste blijken van belangstelling, gevierd. Reeds vroegtijdig wapperde de vaderlandsche vlag van alle stedelijke en andere publieke en partikuliere gebouwen terwijl door het klokkenspel het heugelijke van den dag van heden werd aangekondigd. Bij al het eervolle dezen dag den hooggeplaatsten feeste ling te beurt gevallen en bij de zoo duidelijk sprekende be wijzen van ware deelneming zal het hem voorzeker niet weinig welgevallig zijn te aanschouwen, hoe ieder zijner mede burgers als om strijd tot den minstbemiddelde toe zijne hulde en dankbaarheid tracht te doen uitkomen aan hem _:t J 4 aan \7A11 PPIlé* PPllvtr non U zm- 1-C. dien zij gedurende een vierde van eene eeuw aan het hoofd van het bestuur hunner provincie bezaten en nog langen mogen bezitten-; daar men bijna is van het bestuur hunner provin tijd als zoodanig hopen te mogen bezitten daar men bij 11; nergens, zelfs niet in de afgelegenste wijken der stad, i achterlijk gebleven in het uitsteken der vlaggen. In ons volgend nommer zullen wij nader op het feestelij ke van den dag terugkomen. Aan de onderteekenaren van het in den loop dezes jaars, den koning aangeboden verzoekschrift, betrekkelijk de daar- stelling van een kanaal van scheepvaart en waterlozing in het vierde district dezer provincie is de volgende beschik king medegedeeld De minister Tan binnenlandsche zaken Gezien het aan den Koning ingediende request van J. B. hé- kaar burgemeester der siad Sluis en een aanzienlijk gelal ingeze tenen van het 4de district van Zeeland daarbij verzoekende dat bij het vervaardigen der plannen voor een scheepvaart- OU u.twaterings-* Kanaal io dat district bijzonder word. golet 1. Dat aan het scheepvaart-kanaal die rigling worde gegeven dat het Oostburg en ook andere gemeenten aandoe, en de beide Kana len afzonderlijk mogen worden aangelegd x 2. Dat bij den aanleg van het uitwaterings-kanaal niet alleen aan al de belanghebbende polders gelegenheid worde gegeven hun wa ter op hetzelve te leiden maar dat kanaal ook zoodanige capaciteit moge bezitten, dat daarin eventueel ook kunnen worden opgenomen het water van die polders welke het verlies hunner uitwatering te gemoet gaan door de successieve bedijkingen in ]let Zwin en den Brakman. Terwijl door de adressanten eindelijk verzocht wordt dat BId- nen weinig tijds datgene moge worden verrigt wat aan de spoedige uitvoering der voorsehrevene werken bevorderlijk zijn kan. Gezien het advies van den lieer Staatsraad commissaris des ko nings in de provincie Zeeland van den 18 junij A. no. 3636 2de afdeeling B. Brengt, namens den koning, ter kennisse van de adressanten: a. dat de gegevene bevelen tot het vervaardigen van plannen zoo voor een scheepvaart- als voor een uitwaterings-kanaal in het 4de district geheel overeenkomen met hetgeen zii verlangen b. dat die plannen met den vereischten spoed zullen worden op gemaakt, doch met geene overijling kan worden te werk gegaan, en dat, na dal zij zullen zijn vervaardigd en de kosten der werkzaamhe den zullen kunnen worden berekendde spoedige uitvoering der werken zal afhangen van de medewerking, die de regering hoopt te ondervinden zoo van de zijde der provinciale- en gemeentelijke autoriteiten ais van die der eigenaren van de gronden in het 4de district, deels door het leveren van eene billijke tegemoetkoming of bijdrage ten voorschreven einde, deels door hel vrijwillig toegeven aan de onteigeningen welke ten behoeve dier werken legen genot van billijke schadevergoeding zullen moeten plaats hebben c. dat wijders de hoofd-ingenieur van den waterstaat in de pro vincie Zeeland zal worden aangeschreven orn met de vervaardiging der vereischte begrootingen en teekeningen dien voortgang te ma ken welke het belang der zaak vordert. 's Gravenhage den 2 Julij 1851. (get.) THORBECKE." Wij vernemen dat, nadat sedert februarij tot mei jl. in gesloten vijf stuks rundvee toebehoorende aan den land bouwer S. de Visser, onder Zoutelande plotseling gestor ven waren, en nadat bij het afsterven van een zesde, van dit buitengewoon voorval bij heeren gedeputeerde Staten dezer provincie kennis was bekomen het bij onderzoek van hec laatst gestorven rund, gebleken is, dat hetzelve aan de gevolgen der longziekte was bezweken dat derhalve het overige rundvee van dien landbouwer op last van heeren gedeputeerde Staten voornoemd is afgemaakten datof schoon aan hetzelve geene uiterlijke teeltenen van ziekte te bespeuren warende opening der dieren het doeltreffende van den bevolen maatregel ten duidelijkste heeft doen zien. Zoo was de long van eene zwarbonte vierjarige koe aan de regterzijde met de borstholte te zamen gegroeid terwijl aan dezelfde zijde eene inwendige holte of zak in de long kwab aan wezig wasin welke zich een etterachtig vocht be vond dat voorts in een witachtig vlies besloten wasoveri gens was de longkwab te dezer plaatse met eene vezelstof bedekt. Bij eene zwartbonte achtjarige kaifdragende koe was de regter longkwab met bet borstvhes aan de ribben vastgegroeid in het genoemde gedeelte was een groote etterachtige zak aanwezig, die inwendig met een weivlies was bekleed eenige inwendige kanalen die zich daarin be vonden hadden gemeenschap met het binnenste der long; de laatste was ter plaatse van gemelden zak met eene vezel stof bedekt; ook bij het ongeboren kalt werd hetzelfde ver schijnsel het vastgroeijen van de regter longkwabmet het borstvlies aan de ribben waargenomen. Bij een derde rund zijnde eene witbonte vierjarige kaif dragende koevertoonde zich eene algemeene waterzucht door geheel de borst en in de buiks-ingewanden terwijl de long aan de linkerzijde te zamen gegroeid was. Het vleesch van dit beest is, als voor het gebruik geheel ongeschikt, in den grond gedolven. Nog bij verschillende andere der gedoode dieren moeten zich in meerderen of minderen graad dezelfde verschijn selen hebben vertoond, die, wanneer men dezelve verge lijkt met de beschrijving welke wordt gevonden op blad zijde 24 en volgende van de verhandeling over de besmette lijke longziektevan wijten den verdienstelijken vee-arts van Hertumgeenen redelijken twijfel schijnen over te laten aan het werkelijk bestaan van de beginselen der long ziekte bij een gedeelte der afgemaakte runderen. Voor de bezoekers der Rotterdamsche kermis is door de directie der stoomjagten op die plaats eene gunstige gelegen heid aangeboden door van hen die aanstaanden vrijdag of zaturdag naar Rotterdam vertrekken en op zaturdag of zondag wederkeeren geen retour-vracht te vorderen. CJlen zie ommestaande advertentie Verleden donderdag heeft met den wagen rijdende tusschen de stad Goes en het Katsche veer een ongeluk plaats gehad dat treurige gevolgen had kunnen na zich slepen. De paarden, schichtig geworden, geraakten aan het hollen, zoo dat al spoedig de wagen omsloeg. Van de acht passa giers die zich in denzelven bevondenhebben er e-nigeo onderscheidene, hoewel ligte kwetsuren bekomen, zoo aan het hoofd hec aangezigt als andere plaatsen. M<rr. J. van Hooidonk apost. vicaris is verleden week na aldaar den 27 der vorige maand te zijn gearriveerd weder van Hulst huiswaarts gekeerd, na in dien tusscheii- tijd het II. Vormsel te hebben toegediend in de kerken van Hulst, Neuzen, Westdorpe, Koewacht, Hontenisse, Lamswaarde en Pauluspolder. Te Lamswaarde heeft Z. H. den eersten steen gelegd van het aldaar nieuw te bouwen gedeelte der kerk, en werd bij die gelegenheid door de in woners zeer feestelijk ontvangen. Men had zestien eerèbo gen opgerigt, de straten en huizen waren met groen eu vlag gen versierd; terwijl eene eèrewaeht te paard Z. H. door de gemeente begeleidde. Bij Zr. Ms. besluit van den i dezer, zijn met i sep tember aanstaande benoemd tot adelborsten voor de zeedienst, bij de koninklijke militaire akademie te Breda de navolgende adspirantenJ. A. P. J. de Roy van Zuidewijnl'. van Druynen A. G. M. van Etude, J. M. L. A. P. IVirix H. P. König C. A. Bosch, jhrJ. A. Roêll, IV. J. Adams A. J. VoetTl. Dijserittck T. C. Gobée IV. M. Visser jhr. .7. van den Velden, C. A. C. van KervelD.G.E. TVolterbeek Mulder en .7. 71/. Brevet. De Staatscourant behelst heden een koninklijk besluit waarbij bewilliging wordt verleend tot het oprigten eener duinwater-maatschappij strekkende tot daarsteiiing eener waterleiding uit de duinen boven Haarlem naar en in Am sterdam. Uit 's Gravenhage schrijft men van den dezer Met genoegen verneemt men dat H. -M: de koningin eergisteren wederom een wandelrid heeft gedaan zoodat de ongesteldheid waarvan sommige bladen hebben gewag ge maakt geweken is." Z. K. H. de jeugdige prins van Oranje is donderdag te 's Hage teruggekomen na laatstelijkop zijne reis door Noord-Holland te Alkmaar het merkwaardige bezigtigd te hebben. Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken heeft- aan de commissarissen des konings in de provinciën het na volgende te kennen gegeven: Bij het ede lid van art. 254 der gemeentewet is be paald dat de poortgelden en de recognitiën wegens uit oefeningof aanvaarding van bedrijven en bedieningen, irt geene gemeente worden geheven. Schoon, naar het mij voorkomt, deze bepaling, ver geleken met art. 291 geene dadelijke afschaffing dezer gel den en recognitiën vordert, eene afschaffing welke ook in onderscheidene gemeenten niet dan met gelijktijdige aanvul ling uit eene andere bron van inkomsten zal kunnen geschie den acht ik het evenwel zeer wenschelijk, dat vooral de heffing van poortgelden, mijns inziens hoogst onbillijk, zoo spoedig mogelijk ophoude. Ik verzoek u derhalve, het, zoo mogelijk, daarhenen te wenden dat de besturen der gemeenten waar poortgel den worden geheven hoe eer hoe beter besluiten die heffing af te schaffenen dat besluit aan 's konings goedkeuring onderwerpen." Men verneemt dat men bij het ministerie bezig is met het vervaardigen van eenige nieuwe wettenmen noemt daar onder eene op de schutterijenop het blnnenlandsch gedis tilleerd en op de spoorwegen. Z. Exc. de minister van buitenlandsche zaken is den 7 dezer en Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken den 8 dezer te Zwolle aangekomen. Eenige aanzienlijke handels-huizen te Rotterdam hebben in een adres aan Z. M. hunne adhaesie doen blijken aan her adres van den handel te Amsterdam, waarbij de koning verzocht wordt de tinmijnen op Banca niet aan partiku- lieren te willen verkoopen of verpachten, maar voor gou- vernements-rekening te blijven exploiteren. Onlangs is in de te Haarlem gehoudene algemeene ver gadering der Nederlandsche maatschappij van nijverheid voor- loopig verslag uitgebragt door de commissie, bestaande uit de heeren mr. D. R. Gevers Deynoot, dr. G. Simons en D. D. Buchlerbelast met de regeling en de leiding van de uit Ne derland naar de Londensche tentoonstelling gezondene voor werpen. Engeland. Londen 7 augustus. In de zitting van het hoogerhuis op heden heeft de graaft» Harrowby eene petitie ingediend geteekend door een groot aantal Engel- schen, te Rome gevestigd waarbij zij vergunning verzoeken aldaar eene Protestantsche kerk te mogen oprigten. De mar- quis van Lansdowne heeft hierop verklaard dat het buiten de bevoegdheid der Britsche regering lag in deze te beslissen waarop de bisschop van Londen de aanmerking maakte dat het zonderling was dat men de R. Kath. binnen deze hoofd stad vergunde eene prachtige hoofdkerk te stichten en zich terzelfder tijd onbevoegd verklaarde 0111 in Italië tusschen beide te treden ten einde de aldaar wonende Protestanten de vrije uitoefening hunner godsdienst te verzekeren door hen te veroorloven eene kerk voor eigen rekening te stich ten. Na deze aanmerking heeft de marquis van Lansdowne belooft de petitie nader in overweging te zullen nemen - Men bel{ia^ z,ic!J ;.rij alSera^n, <^t zoo zendelingen naar Bntsch Indte gezonden worden Hun aan tal in het presidentschap Bombay wordt slechts op *0 geschat en de bevolking beloopt toch meer dan ï5 "tillioen ztelen In Kathawar zijn slechts 3 zendelingen, op eene bevolking van i» millioen inboorlingen. Gisteren heeft er eene belangrijke verkooping Van hand schriften binnen deze hoofdstad plaats gehad wat.ronder men zes brieven van Garrick opmerkte; alsmede een wissel ge trokken door Olivier Goldsmith ten behoeve van eerst<*emel- den vijf brieven van Addison aan Ambroise Philips*, cent schuldbekentenis van 100 p. sr. geteekend door Sheridan ten behoeve van Garrickde belangrijkste koop was echter ontegenzeggelijk eene eigenhandigegeheime sn tot hiertoe volkomen onbekende briefwisseling tusschen Karei en ze keren kapitein Titus kort voor het tijdstip der vergiftigjn-r van dien vorst op het kasteel van Carrisbrooke voorts vond men er nog eenige brieven onder van koning Karei II aan denzelfden kapitein Titus, verschillende brieven van Hen-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1