ii®© i as». Wm C O II B i IV T. mmmz N°. 92. Zaturdag 2 Augustus. I3c0iitreu mi dbininblffattca. DOMEINEH. Jaimtcuïasïbeicïtc QTijbitigct». iSnitentanbiSscfiu; SEijbiw0CK. DEPARTEMENT VAN FIN ANCIEN. JPROFJJf C1E ZE EBA N li. Ingevolge de Wee van den 29 Augustus 1848 (Staatsblad no. 39) zal, al of niet onder voorzitting van den Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland op Maandag den 1 September 1851 des voormiddags ten elf' uredoor de Ontvangers der Registratie en Domeinen te GOES en MIDDELBURG, in het Ncderlandseh Lagc,ment in de Abdij te Middelburg ten overstaan van den Notaris I), J. van der Horst Scrléworden overgegaan tot de openbare Veiling en toewijzingbij opbod en afslagvan eenige Domaniale Goederen zijnde BOUW- en WEILAN DEN en SCHOR onderdo Gemeenten IFemeldinge 's Heer- Abtskerke IVolphaartsdijk Fere Ftissingen en Ritthem breeder omschreven in den Cataloguswelke voor den prijs van 10 cents te bekomen is ten Kantore van de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Colijnsplaat Goes Hulst Middelburg SluisTholen en Zierikzee van den Ontvanger der Domeinen te Sas-van-Genten van die te 's Hertogen bosch en 's Gravenhage. De voorwaarden van verkoop liggen ter lezing ter Griffie van ieder Provinciaal Gouvernementen ten Kantore van ieder Directeur der Registratie en Domeinenvoorts ten Kantore van de Ontvangers der Registratie en Domeinen te Colijnsplaat, Goes, Middelburg, Tholen en Zierikzee, ten Raad- en Gemeentehuize te Middelburg en Sint-Maartens dijk en bij de Notarissen Serlé en JVas aldaar. De Directeur der Registratie en Domeinen voor de Provincie Zeeland VAN TEYLINGEN. MIDDELBURG den 1 Augustus. Bij de op gisteren alhier gehoudene aanbesteding van eenige herstellingen aan 's rijks groote wegen in deze provincie met hun onderhoud tot den 31 december 1854, is het iste perceelzijnde de weg van Middelburg tot Tholen aan genomen door den heer J. van der Made Dz. te Klundert voor ƒ8700 per jaar, en het ede perceel, zijnde de weg van Breskens tot de Belgische grenzen, bij Eede, door den heer J. Fit'iste Breskens, voor ƒ2950 per jaar. Gisteren werd in de concertzaal alhier door de commis sie Loon voor werk bij monde van haren voorzitter ds. A. M. Cramerverslag uitgebragt over haar dertiende dienstjaar. Ter inleiding merkte de spreker aan dat deze werk-inrigting wel onder de oudste behoorde, die van dien aard hier te lande bestaan alsmede dat dergelijke onder nemingen in de laatste jaren van veie zijden aangeprezen en beproefd waren, zelfs zóó, dat men wel voor overdrijving' en misrekening moge vreezen. Voorts gaf hij verslag van eenige proefnemingenom nieuwe vakken van werkzaam heid te vinden, alsmede van een paar verbeteringen, die in het bestaande waren aangebragt. De gezamenlijke bijdragen hadden beloopen f 4620. Deze vermindering bij vergelijking met vroegere jaren was voor namelijk veroorzaakt door het achterblijven der gewone subsidie uit de stedelijke kas, voor den arbeid aan de bol werken. De inteekeningen der partikulieren hadden 150 minder bedragen dan ten vorigen jare. Dit gaf den spreker aanleidingom eensdeels met dank te erkennen, dat zeer velen met uitstekende volharding de inrigting hadden onder steund dat meestal ook in plaats der door overlijden uitge vallene begunstigers nieuwe waren toegetreden; dat de in rigting zelfs meer algemeen dan in den beginne bijval en ondersteuning had gevonden:maar nogthans ook aan den anderen kant den wensch uit te drukken, dit zij, die met middelen gezegend zijn en in het lot der armen liefderijk be lang stellen, lumne bijdragen niet mogten verminderen, maar veeleer, indien mogelijk, zelfs nog verhoogen. Aan het bolwerk was besteed omtrent 1400. Daarmede was aan 144 nian werk verschaft; aan 22 gedurende 6 weken aan de overigen voor korter tijd. Om te doen uit komen hoe weldadig deze hulp geweest was bragt dc spreker bijdat de 50 eerste dier manschappen te zarnen met een getal van 241 onverzorgde kinderen bezwaard wa ren. (Ook de werklieden in de werkplaats waren allen huisvaders van min of meer talrijke gezinnen.) In de werkplaats waren aan den gang van 40—50 werk lieden. Daarenboven was in ruim 100 huizen touw geplozen. In 't geheel was aan werkloon uitbetaald 5200. Daar enboven0 waren de bezittingen der inrigting weder eenigzins verbeterd. Er was voor ruim f 3000 aan grondstof ver bruikt en daaruit gefabriceerd eene waarde van f 4300. Eenc vernieuwde poging om jongelieden van 13 tot 17 jaren die niets beters te doen hebben in de werkplaats touw te laten pluizen wasdoor den onwil van ouders en kinderen slechts zeer gebrekkig geslaagd. Van de overige werklieden kon eene gunstige ten deele zeer gunstige getui genis, afgelegd worden. De commissie had het genoegen bij het einde van het verslag, van den heer burgemeester de verzekering tc ont vangen van de belangstellingen goedkeuring, zoo van hét ed.-achtb. stedelijk bestuur als van de burgerij en vrieri-J delijk aangespoord te worden 0111 op het ingeslagen spoor voort te gaan. Bij besluit van den 27 jnlij heeft Z. M. ontslagen als iste luitenant bij de schutterij te Zierikzee den heer/. N. van der Iialen. In den vroegen morgen van dingsdag is te Axel eene vrouwwelke ten harent werd vermistin de zoogenaamde oude vest aldaar, verdronken gevonden. Men vermoedt, dat zrj eigenwillig een einde aan haar leven heeft gemaakt. Dingsdag morgen hebben Z. M. en prins Hendrik der Nederlanden een door het stedelijk bestuur van Rotterdam den koning aangeboden dejeuner op het stadhuis met hunne tegenwoordigheid vereerd. Daarna heeft Z, M. vergezeld cioor burgemeester en wethouders der stadzich naar de groote kerk naar de R.-Katholijke kerk op den steiger naar het nntseum Booytnansnaar het nieuwe gasthuis en het Bataafs'ch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte begeven en overal met belangstelling de merkwaardigheden bezigtigd. Des avonds hebben de koning en prins Hendrik der Nederlanden een in den Doelen van wege het stedelijk bestuur gegeven prachtig bal bezocht. Verleden maandag arriveerde te Kampen de prins van Oranje met 'deszelfs gouverneur. De prins nam zijn intrek in de Nieuwe Stads Herberg. Na den luit.-kol. van Mui ken met een bezoek vereerd en de merkwaardigheden als mede de kazerne, de meeste kerken, de synagogeenz. be zocht te hebben is de prins over Harderwijk naar Amers foort vertrokken. Wij vernemen dat omtrent het zcgelregt der dagbla den door de commissie van rapporteurs aan de regering is voorgesteld, het ontwerp in zoo verre te wijzigen, dat een maximum van zegelregt van 2 centen worde vastgesteld en een minimum van I cent voor papier van eene oppervlakte van 15 palmen. Van regeringswege is verzonden, 0111 aan de belang hebbende kamers van koophandel en fabrieken te worden medegedeeld, eene opgave der hoeveelheden kolen, cintels en kolengruis, in de verschillende havens van het vereenigd koningrijk van Groot-Britranje en Ierland, kustwaarts gela den naar andere havens van het rijk gedurende 1850, met onderscheiding van dein elke der genoemde havens gela- dene hoeveelheden, vergeleken met het jaar 1849, zoo ook van de hoeveelheden in de verschillende havens van Groot- Brittauje en Ierland, uitgevoerd naar vreemde landen en de Britsche buiteulandsche bezittingen, gedurende gezegd jaar, met onderscheiding der landen waarheen die hoeveelheden verzonden zijn, en met vergelijking van het jaar 1849, verder van de hoeveelheden kolen cintels en kolengruis uit het vereenigd koningrijk in 1850 uitgevoerd, met op gave van het bedrag der daarop betaalde regtcn en einde lijk van de hoeveelheden kolen kustwaarts en door inland- sche vaart in de haven van Londen, gedurende 1850, aan gebragt, met vergelijking der in 1849 aangevoerde hoeveel heden. Den 29 julij is te Hellevoefsluis binnengekomen Zr. Ms. transportschip prins willem frederik henprik onder bevel van 'Ior luitenant-ter-zee iste klasse B. G. Eschervan Curafao. Men berigtdat in het begin der volgende maand te Nieuwe Diep in dienst zal worden gesteld Zr. Ms. korvet de helder. Het is nog onbekend wie als kommandant aan dezen bodem zou worden toegevoegd. Men verneemt, dat eene der voorwaarden, welke de directie van onzen Rijn-spoorweg zich heeft moeten iaten welgevallenten einde de aansluiting van de Duitsche spoor wegen te verkrijgen, is eene vernaauwing van het spoor, terwijl bij die gelegenheid tevens een tweede spoor over den ganschen weg zou worden gelegd. Tot bestrijding van de zeer aanzienlijke kosten der spoor-vernaatiwing zou de- rege ring niet ongenegen wezen eene bijdrage uit 's rijks kas te verstrekken en vermoedelijk zal eerlang een daartoe strek kend wets-ontvverp bij de Statcn-Generaal aanhangig worden gemaakt. Dingsdag werd aan de deelhebbers in de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, van de heeren Paul van Flissingcn en Dudok van Heel verslag gedaan over het boekjaar 1850; daaruit bleek onder anderen, dat deze belangrijke industriële inrigting gedurende het geheele jaar aan ruim 500 werklieden arbeid heeft verschaft, en voor ruim 842,000 aan nieuwe werktuigen en reparatien afge leverd dat ten gevolge van meerdere bestellingen de werk plaatsen weder zijn uitgebreid. Onder de nieuwe uit de fa briek voortgekomene werktuigen kunnen genoemd worden eene stoom-pompmachiua voor 's rijks droogdok op Onrust, verschillende suiker-toestellen voor Oost- en West-Indie de machinerie voor 's rijks stoomschip gedeh, de gas-toestei voor Meerenbcrg eene complete suiker-raffinaderij tc Görz in Oostenrijk enz. Dingsdag middag ten half een nre brak boven een ge deelte der stad Tilburg* alsook over Goirle Moergestel en Oostcrwijk een regen-, hagel- en donderbui iosdie veel vernieling aanrigtte. Ofschoon dezelve slechts een half uur duurde, werden in den omstreken van het gehucht Broekho ven vee! en te Goirle nog meer veldvruchten verwoest. Op de stoomfabriek van de wed. van Doorn werden bij de 700 glasruiten vernield en bleef er daar en in de omliggende tui nen niets gespaard. De bliksem verbrijzelde in denzelfden omtrok vier dikke boomen. Men heelt hagelsteenen gevon den ter grootte van duiven- en kippen-eijeren. In Tilburg herinnert zich niemand de straten ooit in zulk een korten tijd zoo overstroomd gezien te hebben. Ook sloeg dienzelfden namiddag, omstreeks twee ure, de bliksem in het gebouw der voormalige Doopsgezinde kerk, 'n de lange breedstraat te Dordrecht, zonder echter, zoo het schijnt, andere schade te veroorzaken, dan dat eenige Steenen naar beneden werden geworpen. Uit Hoogevcen schrijft men Dat het bijgeloovlge gepaard aan het eenvoudige, nog al te dikwerf in de veld- streken alhier heerscht, kan uit het volgende blijken: Inden namiddag van den 28 julij, tijdens de zon-eciips viel, juist toen deze in het midden was een licht stofregentje. Naauwe- lijks werden dit eenige veldelingen gewaar, of ras haalden ze al hun bagaadje als emmers, potten, pannen enz. binnen in huisomdat de icgen volgens hun idéé vergiftige stoffen bevatte; zoo ook hadden sommigen papiertjes voor de oogen omdat de schadelijke lucht, tijdens de verduistering, vooral op de oogen trok." De tijdingenwelke men uit zee van de haring-vloot ontvangt, zijn zeer ongunstig. De prijzen van den haring, II. zaturdag tc Vlaard'ingen aangebragt, zijn gestegen tot 93 dc maatjes-haring en f60 de volle-haring per ton, zijnde sedert eene feeks van jaren geen zoo hooge prijzen voor vangers-haring besteed. Aan een der Nederlandsche inzenders van voorwerpen op de Londensche tentoonstelling is eene gewone medaille toegewezen voor een ploeg. KerknieuwsDoor Z.M.is, bij besluit van 19 julij jl. goedgekeurd de beroeping, uitgebragt door den kerkeraad der Hervormde gemeente van Koudekerkeclassis Middel burgop F. Koningsberger, geboren te 's Gravenhage predikant te Maria Horebekekoningrijk België. Tot predikant te Groede (klassis IJzcndijke) is beroepen ds. II. J. Janssenvan Kadzand. Engclautl. Londen 28 julij. In den aanvang der zitting -van het lagerhuis op heden werd door de vergadering wederom in behandeling genomen de zaak van den aldermau Salomons. De speaker deelde mededat het voor Green- wich verkozen parlementslid schriftelijk ter kennis der ver gadering bragtdat hij het voorwerp van twee geregtelijke vervolgingen was, als 1. gewelddadige toeëigening van een zetel in het parlement, en 2. onwettige aandeelueming in de stemming van het lagerhuis. Sir B. Hall heeft voorgesteld de kiezers van Greenvvich voor de balie toe te iaten ten einde zich omtrent die beide beschuldigingen te verklaren. Het gebouw der tentoonstelling is eergisteren door i°j399> en heden tot 2 ure door 60,375 personen bezocht. Een der Schotsche dagbladen deelc een brief mede, die, zoo het schijntmin of meer in betrekking staat tot de expeditie van stxjohn Franklin. Volgens dien brief ver liet de equipage van den walvischvaarder Florana gedu rende vijf maanden in de straat van Lancashire door het ijs ingesloten te zijn geweestin kleine groepen hun vaartuig en ontmoette een^ aantal Eskimo'sdie een weinig Engeisch spraken. Die wilden deden bij de zeelieden onderzoek of zij tot de expeditie van Franklin behoordenen wezen hun terzelfder tijd op een rij bergenvan waar men over de ge heele landstreek kon heenzien. N11 begaven de zeelieden zichonder geleide van de Eskimo'snaar de aangewezen plaatswaar zij eerst na eene moeijelijke reis van tien dagen aankwamen. Daar gekomen zagen zij eene zwart zijden das aan een rotting gebonden in den grond steken zij groeven op die plek eenige voeten in den grond en ontdekten 4 lij ken die door de felle koude nog in gecne deelen tot ont binding waren overgegaan en waaraan genoegzaam bleek dat die ongeiukkigen den hongerdood gestorven waren. Op den arm van een dier lijken was de naam van H. Car ingeprikt verdere inlichtingen konden de wilden niet geven. EtStsEisehïantl. IVeenen 27 julij. Men wil weten dat er in den ministerraad een vast besluit omtrent de nieuwe leening genomen is, en dat het uitstel der afreis van den keizer met de bekendmaking der nieuwe financiële operatien in verband staat. De regering heeft aan de Ilongaarsche tabakplanters reeds bijna twee millioen guldens voorgeschoten voor den oogst, die aanzienlijk belooft te zijn. De voornaamste bankiers hebben eene conferentie ge houden, waarin, naar men zegt, over de bank-hervorming gehandeld iswelke mee de nieuwe financiële maatregelen in verband zou staan. -Volgens brieven uit Praag, zoude kardinaal vorst Schwarzenberg met allen ijver bij het Weener kabinet werk zaam zijn, om de school van het staatsgezag te bevrijden, en haar onder dat der kerk te brengen. r r"2,'1 'llwoner der stad Sleeswijk hadzoo verhaalt iet Itzehosr IVochenblattde onvoorzig-tigheid op blijden toon eens te zeggen dat de Oostenrijkers nu spoedig het hertogdom zouden binnenrukken dat de Denen terug moesten trekken en dat die heugelijke gebeurtenis den 25 julij zou plaats grijpen." De man werd door de politie veroordeeld om gedurende vijf dagen zijn verblijd gemoed in de gevan genis lucht te geven onder obligaat accompagnement: van water en brood de kosten voor zijne rekening. Die laatste was den armen man onmogelijk. Nu werd hij i" plaats daar van veroordeeld om dagelijks op een bepaald uur aan liet politic-bureau te verschijnen door een agent langs de straat geleid te wordenen naar alle hoeken der wereld uit re roepen: „de Oostenrijkers komen nog lang nietlang niet!"

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1