MIDDELBURGSCHD C 0 D M A M T. ÏT. 91. Donderda 1851. 31 Julij. $5c04utrcn en QtbmiïuöU'atieit. poste&ijeiv. 25tmi£tslanb0ci<£ ®ijbiu0en.. STA.TEW-GEIÏERAAL. £mtcnl*inb0c3ic £ijbiu0Cisi. <Y j/vt.l i-.*, I Da DIRECTEUR van bet POSTKANTOOR te Middel burg brengt biermede ter kennis van bet Publiek dat de twee IJZEREN POSTBUSSEN geplaatst tegen den Voor gevel van het Stadhuis en tegen den Voorgevel van het Kan toor der Stedelijke Accijns op den Dam ten gebruike zijn opengesteld en driemaal daags zullen geligt worden als Des morgens ten kalf-negen in verband met bet vertrek der Ilollandsche Post en de eerste verzending naar Vlissin gen des namiddags ten vier ure in verband met het vertrek der Viaamsche Post en der Voetboden naar Veere Domburg Westkapeile Zoutelande enz. en des avonds ten stegen urein verband met het vertrek van de Stoomboot en van de laatste bestelling ten half-tieo ure des avondsna aankomst der laatste Vlissingsche Post. Wordende belanghebbenden wijders herinnerd dat wan neer de afvaart der Stoomboot bij nacht of des morgens vóór en ten acht ure plaats heeft alsdan de laatste ligting der Kantoor-Bus des avonds ten half-elf ure zal plaats hebben blijvende bij later vertrek van de Stoomboot gedurende den dag de ligting van de Kantoor-Bus bepaald op een half uur te voren. Overigens is het Kantoor voor het Publiek open des voor middags van half-acht tot half-negen ure en van tien tot des namiddags half-twee ure-, des namiddags van vier tot zeven ureen bij aldien de Stoomboot des nachts of des morgens vóór of ten acht ure afvaartzal het Kantoor nog open zijn, ter frankering en aanteekening, van negen tot. tien ure des avonds. Dienstbrieven of Brieven met Geldspeciën, Goud, Zilver of Edelgesteente mogen niet in de Brievenbussen gedepo neerdmaar behooren in het Kantoor te worden afgegeven. De Directeur van het Postkantoor voornoemd J. J. A. CREYGHTON. MIDDELBURG den 30 Julij. Z. M. de koning, met prins Hendrik en gevolg, zijn verleden maandagomstreeks 11 ure te Rotterdam aange komen alwaar alles zoo van stadswege als door de in gezetenen van allerlei rangen en standen, tot eene feestelijke ontvangst was voorbereid. Z. M. heeft op de groote markt aan de schutterij een nieuw vaandel uitgereikt waarna hoogstdezelve zich naar Fijenoord begaf, en aldaar met de meeste belangstelling de verschillende deelen der stoomboot- fabriek enz. in oogenschouw heeft genomen. De geestdrift der bevolking zoowel hier ter stede als te Fijenoord was algemeen. De ceres te Rotterdam gebouwd een fregat der ede klasse, van 44 stukken thans den naam voerende van prins frederik der Nederlanden, is eergisteren te Vlissingen in het drooge dok gehaald wordt nagezien en in orde ge- bragtom tegen den x september in dienst gesteld te kun nen worden. Zondag namiddag, omstreeks zes ure, zijn van het Nieuwe Diep naar Vlissingen gestoomd de rijks-stoomboot gedeh kapitein-luitenant-ter-zee A. J. de Smit van den Broecke en de rijks korvet ajax kapitein-ter-zee .7. P. Wou ter sz aan boord hebbende de adelborsten der marine. Beide bodems zijn heden morgen uit zee voor Vlissingen aangekomen. In den namiddag van den 26 dezer iste St. Anna- landhet 4jarig zoontje van een arbeider, achter het woon huis'van zijnen vader spelende, met het hoofd nederwaards in eene met den grond gelijk geplaatste waterton gevallen en ofschoon het' daarin staande water slechts eene hoogte van ongeveer drie palmen hadverdronken; zijnde het den dadelijk ter hulp gesnelden geneesheer niet mogen gelukken, het kind in het leven terug te brengen. Het Weekblad van het Regt bevat het volgende: „Het wets-ontwerp op de zamenstelüng der regterlijke magt en beleid der justitie isnaar men verneemtin de afdee- lingen der tweede Kamer door een vijftigtal leden onderzocht geworden. De commissie van zoogenaamde zelfstandige rapporteurs, bestaande uit de heeren Dullertde Man Metman Jong stra en van Hallheeft een aantal bijeenkomsten gehad om het ontwerp, naar aanleiding der beraadslagingen in de af- deelingen, aan haar eigen onderzoek te onderwerpen. Tot al gemeen en rapporteur heeft zij benoemd den heer Metman. Een uitvoerig verslag houdende het resultaat van het ingesteld onderzoek is dezer dagen door de bedoelde com missie vastgesteld. Wij hopen nader op deze zaak terug te komen. ministerie van binnenlandsche zaken moeten reeds plannen ontworpen zijn om den telegraaf op vader- landschen bodem uit te breiden, en de heeren ingenieurs zouden daarbij van drie gezigtspunten zijn uitgegaan zon der dat echter door den betrokken munster daaraan zijne volstrekte approbatie zou zijn ge;;-'-cnie leeret. meen den dat men drie zaken bij de algemeene telegraphie m het oog moet helabei) de verbinding met e ïesuentie, 1. met de hoofdsteden der provinciën; 2. met oe vestingen van het rijk 3. en het overbrengen der waterberigten langs de rivieren. Naar men verneemt zal Zr. Ms. schooner de vos, liggende aan 's lands werf te Ilelievoetsluismet den laatsten dezer maand buiten diensten het état-major op non-acti viteit worden gesteld. Aan boord van dien bodem bevinden zich de heeren AA. de Friesluitenant-ter-zee iste klasse en kommandantG. H. Bakkerluitenant-ter-zee 2de klasse tevens belast met de administratie voorts de heeren J. de Vrij en .7. Steelingluitenants-ter-zee ede klassebenevens de officier van gezondheid 2de klasse .7. H. Lente. Vrijdag avond jl. is op den Rijnspoorweg bij Bun- nik een werkman, die van het land kwam en zich te digt bij de sporen waagde, door den voorbij stoomenden loco motief medegevoerd en gedood. Een jongeling van ongeveer 21 jaren, genaamd L., in dc kerkstraat te Amsterdam slikt dezer dagen een stop naald in. De heelmeester, spoedig ontboden vindt den jon geling met pijnen 111 den buik, bloedwateren en moeijelijke urinelozing en laat gepaste middelen daartegen aanwenden maar voelt nergens de naald. Bij zijn tweede bezoek voelt hij op een duim diepte in de linker lies een puntig ligchaam, maakt terzelfder diepte daar eene opening en haalt, met be trekkelijk geringe moeitede stopnaald er uit. De verschijn selen bielden den volgende dag op en twee dagen na de ver wijdering van het vreemde ligchaam hervatte de lijder zijne bezigheden. Tot heden is gemelde L. zeer welvarende. Men schrijft uit 's Gravenhage aan de Amsterdamsche Courant Bij het al meer en meer droog worden van den bodem van het Haarlemmermeer dioe meer het tijdstip nadert der voltooijing van dat grootsche werk vroeger zoo vaak ge- wenscht en voorgenomen doch waarvan de eer der ten uit- voerbrenging voor onze eeuw was weggelegd hoe meer ook bij mij, en waarschijnlijk ook bij velen met mij, met betoog op al wat in vroegere tijden, op en in de onmiddelijke na bijheid van dien plas voorvielop zoo menige kiel door de golven verslonden het denkbeeld levendig wordtdat men welligt voorwerpen zal opdelven die voor de geschiedenis van belang kunnen zijn of, om welke andere reden dan ook, een naauwkeurig onderzoek ten volle waardig zijn. Het kan dus welligt zijne nuttigheid hebben, en in eenen tijd, dat publiciteit het woord van den dag is, zal men het niet on gepast mogen noemen, indien men met bescheidenheid vraagt, wat er in dezen zal gedaan wordenof indien hetgeen men zegt waarheid is, dat er bereids eenige oude wapeuschilden enz. gevonden zijn, wat daarmede gedaan is? Met eene belangstelling die gewis steeds klimmende is, ontvangt de natie het maandelijksch verslag der commissie voor de droogmaking cn brengt dan hare hulde aan de lof felijke en moedige pogingen dier commissie alsmede aan de naauwgezette wijze, waarop zij van hare verdienstelijke werkzaamheden maandelijks verslag geeft; maar ongetwijfeld zou zij door ook omtrent het hierboven besproken onder werp van tijd tot tijd eenig narigt te geven dien dank en die hulde bij velen niet weinig doen klimmen." cot goedkeuring der artikelen wettelijke regten betreffende van het traktaat met Sardinië, rnet 38 tegen 13 stemmen en het wets-ontwerp tot goedkeuring der additionnele over eenkomst tot het traktaat met Griekenland van 1843 met al gemeene stemmen. Tegen het wets-ontwerp betrekkelijk bet traktaat met Sar dinië hebben gestemd de heeren: Engelen, Baud, vanGolt- stein van der LindenWichers Schooneveldvan Hoëvell, ter BruggenHugenholtz, de Man, de Fremery, van Dam van IsseltBlussé en de voorzitter. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroeping uiteen gegaan. Kerknieuws. Aardenburg 29 julij. Nadat in de vorige week, ter voorziening in de vacature alhier, ontstaan door het overlijden van ds. van Hoekeen twaalf- en zes tal was geformeerdwerd heden het drietal zamengesteld uit de heeren: ds. ,7. Bos, predikant te Soest; ds. II. Q. Janssen, predikant te Vrouwepolder, en den candidaac bij" het provinciaal kerkbestuur van Overijssel, J. van de Plassche. De laatstgenoemde werd daaruit beroepenZijn-Eerw. is te dezer stede geboren. Men meldt uit Arnhem den 26 dezer: Met genoegen neemt men de toebereidselen waar die in en bij het gebouw Musis Saerutn alhier gemaakt wor den, voor het zangersfeestdat op den 9 en 10 augustus aan staande zal gevierd worden. Een zeer doelmatig lo kaal voorde zangers, naast het orkest, is bijna gereed; men is ijverig bezig aan de groote zaal een regt feestelijk aanzien te geven, terwijl ook reeds de toestellen worden opgerigt om het afgeschoten terrein bij het gebouw op eene sierlijke wijze te verlichten, en men zich nog op andere wijze be ijvert, eene allezins gepaste feestvreugde voor te bereiden. Wordt zoo voor den uitwendigen luister van het feest ge zorgd het hoofddoel daarvan wordt vooral in het oog ge houden. Voor den overtogt der zangers, hunne behoorlijke ontvangsten huisvesting wordt al het noodige bewerkstelligd; voor de feestelijke optogten het accompagnement van en kele zangstukken, voor de vauxhall en bethal, is het uit muntend muzijkkorps der grenadiers uit 's Hage aangenomen; terwijl de vastgestelde repetitien de goede uitvoering der ijverig bestudeerde zangstukken waarborgen; in één woord, men verwacht een feest dat veel en veelzijdig genot belooft. Even als bij de vorige zangersfeesten is ook nu de entrée voor de beide feest-avonden bepaald op drie guldenen voor iederen avond afzonderlijk op twee gulden." Op den 23 dezer had te Groningen het jaarlijksch examen plaats der kweekelingen van het instituut voor doof stommen. Daarbij trok vooral de aandacht eene pantomi mische voorstelling van het bekende versje van van Alphen de vechtende jongens. Het instituut telt thans 140 kweekelingen. Van deze zijn 101 Gereformeerd 1 afgescheiden Gereformeerd, 15 R.-Ka- tholijk, 4 Doopsgezind, 4 Evang.-Luthersch13 Hoog- duitsch Israëlitiesch en 2 Portugeesch Israëlitiesch. Van deze zijn uit de provincie Noordholland 40Zuidholland 28 Groningen 19, Vriesland 12, Gelderland 10, Utrecht 9, OverijsselS, Zeeland 6, Noordbrabant 3, Drenthe 2, Lim burg 1 uit de koloniën West-Indie 1 en Oost-Indie 1. Van de jongens leeren 19 kleermaken 9 schoenmaken letterzetten, 6 kuipen, 4 schrijnwerken, 3 zei ma,en, 3 koperslaan, 3 zadelmaken, 2 boekbinden, 2 blikslaan, 2 pettenmaken, 2 timmeren, 1 mandemaken stoeldraaijen 13 zijn nog op geen ambacht. Van de meisjes leeren 49 naaijen borduren enz., en 13 breijen. Zestien kweekelin gen verlieten dit jaar deze zoo hoogst belangrijke inrigting. tweede kamer. In de zitting van maandag zijn achtervolgens aangenomen .het wets-óntwerp tot bekrachtiging van provinciale belastin- 1 gen in Friesland met algemeene stemmen; het wets-ontwerp t Engeland. Londen 26 julij. De zaak der toelating van de Israëlieten in het parlement wint veld in de openbare meening. Men begint het vraagstuk van alle neveu-kwestieu te ontdoen en het te beschouwen uit het groot oogpunt van de verdraagzaamheid in het godsdienstigeen van de onge rijmdheid, om de Israëlieten door eene wet te grieven, die oorspronkelijk niet tegen hen gemaakt is. Maandag aan staande zal de zaak op nieuw ter sprake komen in het lager huis naar aanleiding van de verzoekschriften door de kiezers van de heeren Rothschild en Salomons aangeboden. Laatst- gemelde heefc dezer dagen in eene bijeenkomst het verschil van zijne maatschappelijke stelling en die van zijn geloofs- en lotgenoot in het licht geplaatsten gezegd dat hij eerder al de kwade kansen kan loopen van een afwijzenook voor de gezworenen, dan de heer Rothschilddat hij ook vast besloten had alles op het spel te zetten wat tot handhaving van een groot beginsel kan geschieden; dat dit beginsel geen ander was dan de vrije keuze van volks-afgevaardigden dat hij niet twijfelde of de jury zou hem in het gelijk stellen enz. Het ministerie schijnt echter weinig gezind de hoofdzaak op dien weg te laten afdwalen, maar liever in de volgende zitting op nieuw een voorscel te willen doenmisschien we! bij de wijzigingen in het kiesstelselten einde aan de moeijelijkhedendie nog wettelijk tegen de toelating van de Israëlieten in het parlement bestaan een einde te maken. Wij vernemenzegt de Morning Advertiserdat het gewone jaarlijksche diner aan de leden der ministeriele partij (Whitebaits) te geven, op aanstaanden zaturdag te Green- wich zal plaats hebben. Dit is een onfeilbaar kenteeken voor het naderend sluiten der parlements-zitting. Het blad voegt er tevens bij, dat de dag, bij het ministerie voorloopig voor de prorogatie bestemd7 augustus is. Verscheidene leden van den gemeenteraad van Londen verkiezen geen gebruik te maken van het aanbod der Fran- sche regering, tot kosteloozen heen- en terugtogt, bij ge legenheid der feesten te Parijs, tot welker bijwoning in de volgende week zij uitgenoodigd zijnmaar geven er de voorkeur aan die kosten zelve te dragen. Dezer dagen heefc hier eene vergadering plaats gehad van aanzienlijke personen uit verschillende landen ten einde maatregelen te beramen om hunne regeringen te bewegen zich met elkander te verstaan voor een eenvormig brieven post-verkeer met een matig brievenport te betalen door middel van postzegels welke alsdan in al de rijken en lan den tot het verbond behoorende gangbaar zouden zijn. De meerderheid bestond uit Engelschen met lord Ashburton aan hun hoofd. Frankrijk werd onder anderen vertegenwoordigd door den baron Dupin Amerika door den heer Hancock Duitschland door den heer ViebahnRusland door den heer v. Bergue. Men verzekertdat prins Albert en de commissarissen der tentoonstelling besloten hebben dat het kristallen paleis in Hyde-Parkna den afloop der expositieniet toe een ander doel ingerigt, maar afgebroken worden zal. Bij gunstig weder blijft de tentoonstelling steeds be zocht. Men is zeer verrast over een rekentoesteldoor een Poolschen Jood Staffelg.cn aamd uitgevonden, hetwelk alle rekenkundige vraagstukken oplost. Er is voortdurend sprake om glas voor verschillen de verbeteringen ter dezer stede aan te wenden b. v. het overdekken der voetpaden door glazen afdaken van de eerste verdieping der huizen. Ook heefc men het denkbeeld gevorjnd den zoo hinderlijken rook der steenkolen af- en naar de rivier te leiden en eindelijk om het geraas der om nibussen te verminderen door eene of andere wijziging in hun zamenstel. Wanneer dit alles volbragt wordtdan zeker zal Londen even beroemd zijn om zijne openbare comfortsals het nu is om die der bijzondere huizen. Zeker heermet name Dyce Sonbreheeft een testa ment gemaakt waarbij hij de directeuren der Oost-Indische compagnie tot zijne universele erfgenamen verklaart, en hen gelast van zijn geheel vermogen opvoedings-gestichten in Hin- dostan op te rigten. ©enemarStea*. Men wil weten, dat het nieuwe Doen- sche ministerie aan verscheidene personendie wegens 'do

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1