MIDDILBURGSCHE w COURANT. N°. 90. Diogsdag 1851 29 Jnlij. iacstuvcu en Qlbnütusitatieu. !3imtculattb0cïtc GTijbiwgstï. ISuitcnlaubschc tEijbtngen, STAATS-L O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. IVTs. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den 24 Julij jongstleden bepaald de prijzenhet opgeld daar onder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en De- bitanten der Staats-Loterij, de Loten en gedeelten van dien, voor de vierde week der trekking van de laatste Klasse der 214de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: bij verkoop Geheele Loten f 85, Halve - 4250 Vijfde ..-17, Tiende - 8 50 Twintigste - 425 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd, dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluituitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 28 Julij 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. HANDBOOG-SCHUTTERIJ ZE LA N DIA. TE MIDDELBURG. I-Iet ZF.EUWSCH CONCOURS zullende plaats hebben op Vrijdag den 8 Augustus e. k.worden de Handboog- Schutterijen in Zeeland, die verlangen daaraan dèel te ne men, en aan welke nog geene uitnoodiging is toegezonden, verzocht, zich zoo spoedig mogelijk bij het Bestuur te wil len aanmelden. Namens het Bestuur J. A. SISTERMANSSecretaris. RE FA CVINATIE De COMMISSIE voor REVACCINATIE geeft te ken nen dat zijdie van de Gratis-Revaceinatie willen gebruik maken zich binnen den tijd van veertien dagen moeten aan melden bij den ondergeteekende of bij een der Leden dier Commissie. Middelburg, den 29 Julij 1851. G. RIPPING Secretaris. De COMMISSIE onder de Zinspreuk LOON VOOR WERK berigt door deze, dat op Donderdag den 31 Julij 1851, des namiddags ten half twee ure, in de Concertzaal alhier, zal worden gedaan Verslag harer werkzaamheden gedurende den afgeloopen Winter; terwijl de Commissie de vrijheid neemt hare Inteekenaren en Begunstigers tot het bij wonen dier Vergadering vriendelijk uit te noodigen. Middelburg, den 25 Julij 1851. v Namens de Commissie voornoemd, A. M. CRAMER, Voorzitter. IIUBERTUS REKKER, Secretaris. MIDDELBURG den 28 Julij. Bij koninklijk besluit van den 24 dezer is aan den heer A. .7. van Teylingen op zijn verzoekeen eervol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oost-Souburg c. a. Bij besluit van dezelfde dagteekening is onder meetde- ren herbenoemd en bij continuatie aangesteld tot griffier bij het kantongeregt te Goesde heer mr. P. ,7. A. van Dam. Bij Zr. Ms. besluit van den 21 dezer zijn de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen L. .7. de Kanter G. van Overbeek de Meyer en .7. van Dolderen met den 16 augustus aanstaande benoemd en aangesteld tot officieren van gezondheid 3de klasse bij de koninklijke Neder- landsche marine. Bij een ander besluit van denzelfden dag heeft Z. M. den zich in Oost-Indie bevindenden luit.-ter-zee 2de kl. A. E. Harte- veltop zijn verzoekuit hoofde van den min gunstigen staat zijner gezondheid eervol ontslagen uit het korps zee officieren der Nederlandsche marine. Z. M. heeft, bij besluit van den 22 dezer no. 68 goedgevonden: 1. aan den isten luitenant jhr. J. L. Bloys van Treslong van den staf der artilleriegedetacheerd bij de koninklijke militaire akademie overeenkomstig het daar toe door hem te kennen gegeven verlangen met den xsten september aanstaande, eervol ontslag uit zijne betrekking bij die akademie te verleenen met Ifcpaling, dat hij bij het 2de regement vesting-artillerie zal woiden ingedeeld j en 2. in plaats van genoemden luitenant en een vroeger naar zijn korps bij bevordering vertrokken officier bij de koninklijke militaire akademie te detacheren te rekenen van den isten september aanstaande de 2de luitenants IV. C. van llaeftan van het 2de, en jhr. C. A. van Sypestejn van het iste regement vesting-artillerie. Bij koninklijke besluiten van den 22 en 24 dezer zijn ver leend eenige pensioenen, onder anderen aan mevrouw E.J. van Engelen, weduwe van den heer A. Backerin leven ontvanger der directe belastingen te Amsterdam, yan ƒ2448. Wij vernemen zoo even van goederhanddat de gel den tot uitvoering der werken in Zuidbeveland en het af dammen der Ooster-schelde benoodigd geheel zijn inge schreven. Het provinciaal blad no. 99 bevat een besluit van gede puteerde Staten dezer provincie van den 25 julij jl. waarbij de weiden van Samuel de Visser, onder de gemeente Melis- en Mariekerkeworden verklaard door de longziekte besmet te zijn en bepaald dat een omtrek van ongeveer 2800 el- len genomen uit het middenpunt van de weiden hiervoren aangeduid wordt als van de longziekte verdacht gehouden. Die omtrek is als volgt: aanvangende aan het punt, al waar de koekoekweg 110. 15 (buurtweg no. 7), en vermeld onder art. 2 van het besluit van den 18 julij jongstleden (provinciaal blad no. 97) den zandweg 110. 1 (buurtweg no. ia), onder de gemeente Aagtekerke raakt, voorts langs den Dombtirgschen weg no. 8 (buurtweg 110. 7)het berg- wegje no. 10 tot den zandweg no. 1 (buurtweg no. 12), dien weg volgende tot dat hij zich aan den pekelingschen weg no. 45 (buurtweg no. 11) aansluit, allen gelegen bin nen de gemeente Aagtekerke; vervolgens langs den peke lingschen weg no. 45 (buurtweg no. 11), het poppens- wegje no. 42 gemeente Grijpskerke tot aan den bouwenweg no. 23 (buurtweg no. 9) van daar langs dien weg en den Geschieresweg no. 24 (buurtweg 110. 9)volgende den Meliskerkschen zandweg no. 1 (embranchementbuurtweg no. 4) allen gelegen in de gemeente Melis- en Mariekerke langs het gehucht Poppendanune tot aan den Poppendam- schen weg no. 30 gemeente Grijpskerke van daar in eene regte lijn naar en om het gehucht Krommenhoekegemeente Biggekerke tot aan het aanrakingspunt der wegen zonder naam no. 9 en 6, respectivelijk loopende van den Hoogeland- weg naar de grensscheiding van Meliskerke en van Krommen hoeke naar de grensscheiding van Grijpskerke van daar in eene regte lijn naar den Noordweg 110. 3 (buurtweg no. 7) van daar langs den Bekerkschen weg no. 12 (buurtweg 110. 7), tot aan de daarin liggende heul allen gelegen in de gemeente Biggenkerkeen eindelijk van daar in eene regte lijn tot aan zee snijdende den buurtweg no. 8 aan de grens tus- schen de gemeenten Biggekerke en Zoutelande; blijvende voor het overige de, bij art. 2 van het besluit (provinciaal blad no. 97)bepaalde omtrek in zijn geheel. kiezing van genoemden graaf te betwijfelen valt. Het7s" lord Russellgunstig bekend om zijne vrijzinnige gevoelèns en een ijverig voorstander van burgerlijkeen godsdienstige vrijheid. Lord Russell heeft aan de Iersche kiezers zijne staatkundige geloofsbelijdenis in de volgende bewdordingen medegedeeld: De graaf van Arundel is Engelschman, ik: ben een Ier; hij is een vreemdeling voor u, hem.b.ezieltde leus Ierland is slechts voor de Ieren." Het is onbegrijpelijk, welk eene menigte voorwerpen in het gebouw der tentoonstelling verloren worden zonder dat men die terug komt vorderen. Zoo heeft de commissie gedurende de laatste twee maanden niet minder bijeen ver zameld dan 271 zakdoeken, 65 armbanden 183 broches, 118 parasols, 21 parapluies, 10 brillen, 1 horologie 14 shwals enz.enz. Onder die voorwerpen zijn er vele van groote waarde, de meeste zijn het eigendom van vrouwen. De commissie heeft al die artikelen in eene groote zaal ten toon gespreid, welk lokaal niet het minst bezienswaardige der tentoonstelling is. Naar men verneemt zijn door den heer de Geer laatstelijk resident van Soerakarta thans met verlof hier te landeaan Z. M. den koning van wege den Soesoehoenan van Soerakarta aangeboden eenige fraaije Javaansche wape nen als bewijs van hulde en eerbied van dien vorst. Die aanbieding was vergezeld van een schrijven van Z. H. ge tuigende van de gevoelens zijner bijzondere verknochtheid. Men verneemt tevens, dat Z. M.die gevoelens op prijs stellende, het aangebodene met de meeste welwilleudheid heeft, ontvangen en aangenomen. Het getal der jonge lieden die zich tot het afleggen van het aanstaande staats-examen hebben aangemeld bedraagt p. tn. 350. -Men verneemt dat te Maastricht gevankelijk is binnen gebragt, een persoon uit de gemeente Margeraten, op wien, zoo het schijnteenig vermoeden zoude rusten ter zake van het geheimzinnig doodschieten van een meisje, oud 20 jaren, binnen die gemeente, op den 19 dezer, waarvan wij in ons vorig no. melding hebben gemaakt. De justitie heeft zich ter plaatse vier dagen onledig gehouden met de voorloopige instructie en het onderzoek in deze duistere zaak. STATEN -G EN K RAAI.. In de zitting van de tweede kamer der Staten-Generaal van zaturdag is ingekomen een wets-ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Friesland. De beraadslaging over her ontwerp van wet betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nutte is voortgezet en ten einde gebragt. Het wets-ontwerp is in zijn geheel met 51 tegen 8 stemmen aan genomen. Tegen hebben gestemd de heeren Gouverneurvan Lijnden van Goltstein Groen van Prinsterer van Nispen van Seve- naer SchooneveldJongstra en Mackay. Daarna zijn achtervolgens de volgende wets-ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen alsdat tot staking van de heffing der scheepvaart-regten op de Maas en dat tot goedkeuring der overeenkomst wegens de scheepvaart- regten op de Maasalsmede eenige naturalisatie-wetten. Het wets-ontwerp tot goedkeuring eener dading in dedo- maniale zaak van de erven Teenaert, is met 55 tegen 3 stemmen aangenomen. Daartegen hebben gestemd de heeren van der Linden van Hoévell en van Voorst. De vergadering zou hedenmaandagovergaan tot de behandeling der wets-ontwerpen betrekkelijk de traktaten met Sardinië en Griekenland. Engeland. Londen 24 julij. Sir John 0'Connell heeft van zijn mandaat als Iersch volksvertegenwoordiger afstand gedaanen meende daarmede het veld ruim te laten aan den Engelschen graaf van Arundel en Surreydie zich ookon- middelijk als candidaat had gesteld. Onverwachts echter is er een ander Iersch candidaat opgestaan waardoor de ver- ©ultschland. Weenen 23 julij. Men verwacht binnen drie dagen eene bekendmaking betreffende de rege ling der staatsschuld volgens de door den keizer goedge keurde voorstellen. Men meldt uit Venetiedat zich voor die stad eene toekomst, schoonerdan haar verleden opent: sinds de ge nade des keizers het verledene met een sluijer heeft bedekt en de vrijhaven ten tweedenmale opende." Berlijn 25 julij. Men verzekert, dat de president-mi nister von Bodelschwitighuit Arnsbergtot minister vaix financien is benoemd. -De noodzakelijkheid der spoorwegen bij de uitvoering van groote militaire bewegingen bleek in den afgeloopen winter uit het druk gebruikdat men er in Duitschland van gemaakt heeft. Van november des vorigen tot februarij dezes jaars werden er langs verschillende banen 703,824 manschappen, 15,769 paarden, 83 stukken geschut, 2171 karren en 41,072 centenaars ammunitie vervoerd. De ge wone dienst ondervond geene belangrijke stoornis. Te Keulen heeft men den 23 dezerdes avonds tus- schen 10 en 11 ure, een aardschok waargenomen, bij eenen barometerstand van 275 sec. Frankrijk. - Parijs 24 junij. De wetgevende ver gadering houdt zich thans met niets auders bezig dan met het vraagstuk hoe het spoedigst tof eene prorogatie te ge raken. De commissie van onderzoek heeft gisteren het on derzoek aangevangen met de ingediende voorstellen tot pro rogatie en het beginsel zelf bereids aangenomen. Het eene voorstel wil de prorogatie van 18 aug. tot 20 oct. bepaald zien, terwijl het andere aan den termijn van 18 aug. tot op 3 nov. de voorkeur geeft. Men gelooft, dat de commissie aan dit laatste de voorkeur geven zalmet ingang zelfs van 15 augustus. Het denkbeeld om de bepalingen der constitutie te ont wijken en geene permanente commissie zamen te stellen schijnt voor goed opgegeven te zijn. Welke bezwaren zich daartegen ook mogcen opdoen, de permanente commissie zal werkelijk benoemd worden. De verschillende fractien der meerderheid zullen eene vergadering beleggenten einde zich daarover te verstaan. Men gelooft echter niet, dat zij het zullen eens worden. De algemeene raden zijn op den 25 aug, bijeen geroepen. Men weet, dat de zittingen van deze raden ditmaal zeer be langrijk zullen zijndaar het vraagstuk der rivisie er bij ter sprake zal gebragt worden. De meerderheid heeft besloten den veldtogt voor de herziening voort te zettende voorstellen zuilen dus weder aangeboden worden. Men denkt dat het nieuwe voorsteL den 20 october zal worden ingediend. De heer Er nest Baroche zoon van den minister van buitenlandsche zakenismet eene buitengewone zending belastnaar Italië vertrokken. Door den dood van den maarschalk Sebastiani bestaan er thans nog slechts vijf maarschalken van Frankrijk, en wel de heeren SoultCérardReilleJérotne Bonaparte en Exelman. Verscheidene maires van de voornaamste fabriek-steden zijn uitgenoodigd door den prefect der Seineom het feest hetwelk de stad Parijs aan de afgevaardigden der Londensche tentoonstelling den 2 augustus zal geven bij te wonen. De hoogleeraar Domengete Lyon is het slagtoffer geworden van eene proef, die hij op zichzelven met een geneesmiddel genomen heeft. Daar hij sedert eenigen tijd aan hevige tandpijn leedkwam hij op het denkbeeld om de pijn door sterkwater te genezen maar weldra bezweek hij door dit hevige middeldat hem vergiftigde. Te Toulouse zijn eenige socialistische koffijhuizeu door de policie gesloten dit had eenige gisting te weeg ge bragt en ontwikkeling van militaire magt noodzakelijk ge maakt; het is daarbij echter tot geene botsing gekomen. Uit eene officiële mededeeling blijkt, dat sedert het jaar 1840 het aantal paarden in 40 departementen, waarin onderzoek ten dezen aanzien gedaan is, met 97,570 is ver meerderd. I11 1840 bedroeg dit getal in de bedoelde 40 de partementen 1,608,826, volgens de jongste opgave 1,706,576. 25 julij. De wetgevende vergadering hield heden eene zittingdie slechts drie-vierde utirs duurde en waarin een aantal onderwerpen van ondergeschikt belang met grooten

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1