MIDDELBUMSCM C 0 II 11 N f ir. 88. Donderdag 1851. 24 Julij. 33c0iuveu cu ^bmitttettraticin STijbiuge». iSlUtimUubsdU NOTIFICATIE. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door Zijne Excellentie den Opperhoutvestermet overleg van Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald dat de Jagt op GanzenEenden en lFatersnippen in deze Provincie zal geopend zijn op den i Augustus aanstaande met dien verstande echter, dat dezelve, wat de publieke Jagt aan belangt alleen op het Waterlangs de Stranden en Oevers van Waterplassen en op lage moerassige Gronden zal geopend worden en bepaaldelijk zal gesloten blijven in en langs de Bosschen alsmede op Bouw- en Weilanden tot bet gewone Jagtveld behoorende. Zullende de opening der Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in liet Provinciaal Blad worden ge plaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Gemeente-Besturen ter affixie worden gezonden. Middelburg, den 21 Julij 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. Al) MIN ISTRA T1E VAN 'S KONINGS PARTICULIERE DOMEINEN. VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg, over den jare en oogst van 1851: Te VLISSINGEN ten overstaan van den Notaris D. Ujt- tenhooven en getuigen, op Vrijdag den 25 Julij 1851 des voormiddags ten tien ure, op het Stadhuis aldaar; en Te VEERE ten overstaan van den Notaris IE. M. Snij der op Dingsdag den 29 Julij 1851 op den liampveerschen Toren mede des voormiddags ten tien ure. MIDDELBURG den 23 Julij. Het provinciaal blad 110. 97 bevat een besluit van gede puteerde Staten dezer provincie inhoudende mededeeling van het ontstaan der longziekte onder het rundvee en be schikkingen deswegenaar aanleiding van het provinciaal reglement tot voorkoming van de verspreiding dier ziekte. Bij dit besluit is bepaald 1. dat de hoeve van den land man Samuel de Eisser wordt verklaard door de longziekte te zijn besmet, en als zoodanig door het opschrift, daar omtrent voorgeschreven zal worden gekenteekend. 2. Dat een omtrek van ongeveer 2800 ellen, genomen uit het mid denpunt der genoemde hoeve, wordt gehouden als van de longziekte verdacht. Die omtrek is bepaald als volgt ten westen van Zoutelande en Westkapelle, door de Noordzee, te Westkapelle, beginnende aan het strand voor de zuidstraat, door eene lijn van het dorp Westkapellevol gende die straat tot aan den zuidhoek loopende tot aan den lichttoren vervolgens langs het kerkenwegje 110. 7 en den noord weg no. 5 (buurtweg no. 13), allen gelegen binnen de gemeente Westkapellevervolgens langs den westweg no. <5 (embranchement)den zandweg 110. 9 (buurtweg 110. 12), allen gelegen binnen de gemeente Domburg vervolgens langs den zandweg no. 1 (buurtweg no. 12), den koekkoekweg no. 15 (buurtweg no. 7), allen gelegen binnen de gemeente Aagtekerke; vervolgens langs den noordweg no. 10 (buurt weg no. 7) den zandweg no. 2den boomweg no. 4 (buurtweg 110. 9), allen gelegen binnen de gemeente Melis- en Mariekerke vervolgens langs den nieuwen boomweg no. 9, den zwanenweg 110. 8, den langendamschenweg no. 7, (buurtweg no. 9) en eindigende aan sectie C. no. 37 en 38 huis en tuin regtlijnig de strekking van dien weg vol gende, alwaar zij aan den buurtweg 110. 8 aansluit, laatstge- melde weg doorsnijdende benevens het duin tot aan de Noord zee. 3. Dat geenerlei in- uit- of vervoer van rundvee van de besmette hoeve zal mogen plaats hebben. 4. Dat binnen den verdachten omtrek geen uitvoer van rundvee zal mogen geschieden, dan op schriftelijke toestemming van den heer staatsraad, commissaris des konings in deze provincie; doch dat de invoer en vervoer aldaar is geoorloofd. Nader verslag van de vergadering van den Gemeenteraad van vrijdag den 18 julij 1851. Tegenwoordig de heeren jhr. rnr. Paspoort van Grijps- kerke, voorzitter; mr. A. M. Becius en P. de Stoppelaar wethouders; jhr. mr. J. GSchorermr. S. de TEindA. van den Broecke Jz., G. J. SprengerJ. IE. van Sons- beeck en mr. M. Eer brugge. De notulen van de vergadering van den raad van den 27 mei jl. worden voorgelezen en goedgekeurd. De voorzitter legt over eene missive van vrouwe J. p. de Fremerijweduwe Poushoudende mededeeling van het overlijden van mr. P. Pouslid van den raad. Aangeno men voor kennisgeving. Zijn voorgelezen en worden voor kennisgeving aangenomen a. eene resolutie van HII. GG. Staten vaststellende den staat van onvoorziene uitgaven over het 1 ste kwartaal 1851» b. eene resolutie van I-1H. GG. Staten, houdende kennis geving van de door Z. M. verleende magtiging op de dia conie der Nederd. Herv. gemeente ce Middelburgtot de aanvaarding van een legaat, aan de armen van die gemeente bemaakt door wijlen mejufvrouw E. P. van Benthem, we duwe L. Jutting-, c. eene resolutie van I-IH. GG. Staten houdende kennisge ving van de door Z. M. verleende magtiging tot uitgifte in erfpacht van een stuk gronds aan P. de Wijs-, d. eene resolutie van I1H. GG. Staten vaststellende de rekening van de stedelijke ontvangsten en uitgaven van Mid delburg over het jaar 1849. Voorts is voor kennisgeving aangenomen en besloten daarin te berusten eene resolutie van HH. GG. Staten waarbij deze zwa righeid maken de door den stedelijken raad verleende re missie van den aan de stad door den directeur der meestoof verschuldigde cijnsgoed te keuren alsmede eene resolutie van ÜVH. GG. Staten houdende beschikking omtrent de verpleging der Roomsch-Katbolijke weezen, in dier voege, dat deze nog gedurende den loop van dit jaar onder zekere voorwaarden op den thans ge- bruikelijken voet kunnen blijven verpleegd worden. Is gelezen eene missive van de centrale directie van Wal cheren toezendende het proces-verbaal der op 26 junij jl. gehoudene aanbesteding van de kramwerken van de Jeidijken van het haven-kanaal, waaruit blijkt dat deze aanbesteding heeft plaats gehad voor eene som van 11,50 de ioovierk. ellen. Nadat de heer van Sonsbeeckals lid der commissie van de havenwerken eenige inlichtingen ten dezen opzigte heeft gegeven is goedgevonden de aanbesteding goed te keu ren en de centrale directie van Walcheren te verzoeken eene overeenkomstig gemelde aanbesteding gewijzigde begrooting te willen inzenden. De voorzitter stelt namens burgemeester en wethouders voor de magtiging aan Z. M. te verzoeken tot het oprigten van een onder-bureau te dezer stede, om-hethoofd-bureau bij de opening der stembiljetten bij de aanstaande verkiezingen voor den gemeente-raad behulpzaam te zijn. Is hiermede overeenkomstig besloten nadat het voorstel op propositie van den heer van den Broecke in dier voege gewijzigd is dat de magtiging voor twee onder-bureaux zal worden aangevraagd. Door den voorzitter wordtnamens IIH. BB. en WW. overgelegd een door den ontvanger der plaatselijke belastingen opgemaakte staat van belastingschuldigen in het lantaarn- brandspuit- en nachtwachtgeld, over 1851, die zich met hunnen aanslag, zoo als die op het kohier is gebragtbe zwaard achten. Nadat de heer wethouder Becius den staat mondeling heeft toegelicht, zijn de reclames, zijnde vier in getal, tot een gezamenlijk bedrag van f 14,88 geldig verklaard en is de ontvanger geautoriseerd een der aanslagen te verminderen en de drie overigen in onwaarde voor te dragen. Is op voorstel van H1I. BB. en WW. goedgevonden de on derscheidene gesubsidieerde armbesturen (met uitzondering van dat der Ned. Herv. gemeente) te magtigen tot over schrijding van eenige artikelen op hunne begrooting voor komende en wel het algemeen armbestuur voor een geza menlijk bedrag van f 1554, 56," liet R. K. armbestuur van ƒ215.47» het Ev. Luthers van 153» 20 e" liet Israëli tisch armbestuur van 81,92®, zullende dit meerdere be drag moeten voldaan worden uit het fonds van regularisatie op-de respecrive begrootingen voorkomende, vermeerderd met eene mindere uitgaaf op andere artikelen. Wordt door den voorzitter namens HH. BB. en WW. over gelegd eene missive van de commissie uit den kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Middelburg geleidende een request aan Z. M. den koning, rot het bekomen van auto risatie tot aanvaarding van een legaat groot 1000, door wijlen mejufvrouw Erena Margaretha Trumpi aan de diaco- nie-armen van genoemde gemeente bemaakt, Is goedgevonden te verklaren dat er tegen de aanvaarding van gemeld legaat geene bedenkingen bij den gemeente-raad bestaan. De voorzitter legt namens HH. BB. en WW, over het rapportuitgebragt door hunnen gedelegeerden op de voor- Ioopige bijeenkomst en algemeene vergadering van geïnteres seerden in de negotiatie, ten behoeve van het beurtveer tus- schen Middelburg en Rotterdam gehouden in den loop der maand junij jl. Is goedgevonden dit rapport ter visie te leggen van de leden van den raad. De voorzitter doet rapport op de rekening van den verschen zeevischover het jaar 1850, en is deze rekening goedge keurd de ontvang op f 3,30 de uitgaaf op f 0,69 en dus met een batig saldo van f 2,61 De heer wethouder Becius legtnamens de daarmede be laste commissie uit den raadhet door deze opgemaakte kohier voor de belasting op de fouragien overen is dit voorloopig gearresteerd tot een onzuiver bedrag van/" 1348,7^b Is goedgevonden de deliberatien hierop aan te houden tot dat het kohier gedurende veertien dagen op de secretarie j.er visie van de belanghebbenden zal hebben gelegen. Den 15 dezer hield de vereeniging van genees- en heel kundigen in Zeeland zijnde de afdeeling Zeeland van de maatschappij tot bevordering der geneeskunsthare drie- maandelijksche vergadering te Goes. De opkomst van ruim 20 leden uit Walcheren, Zuid- en Noordbeveland getuigde van de belangstelling in deze bijeenkomst. Was het verhan delde op de vergadering belangrijk voor de wetenschap niet minder aangenaam was voor allen het vriendschappelijk dinerna de vergadering gehouden. Mogt dezelfde belang stelling in de vereeniging zich bij den geneeskundigen stand in de overige districten dezer provincie betoonen, dan zal het bestuur ook in het vervolg, bij afwisselingdaar zomer vergaderingen houden. Naar men verneemt houdt de synode zich ernstig 'be zig met te beraadslagen over te nemen maatregelen in het be lang en ter instandhouding van de onafhankelijkheid der dia- conien in verband met de aan te bieden armen.wet. Ten gevolge eener aan den koning gerigte uitnoodiging, is Z. M. voornemens, bij gelegenheid van het aanstaande zan gersfeest de stad Arnhem met een bezoek te vereeren. Z. K. H. de prins van Oranje is li. donderdagna het bezienswaardige te Groningen in oogenschouw genomen te hebben naar Friesland vertrokken. Tegen den avond is Z. K. H. te Dokkum aangekomen, den volgenden morgen heeft hij de merkwaardigheden aldaar bezigtigden is daarna iinar Holwerd vertrokken era van daar naar het eiland Ameland over te steken. Dezer dagen zijn door den minister van binnenlandsche zaken inlichtingen gegeven aan de commissarissen des konings in de provinciën omtrent de wijze der verkiezing van de leden der gemeenteraden. Daarbij is verklaard, dat de wetten vatten 6 julij 1850, omtrent de benoeming van de leden der tweede kamer en der provinciale Staten daarbij in acht moeten worden genomen en dat bij art. 10 en 11 van de wet van 29 junij 11., voor de verkiezing der leden van gemeenteraden, dezelfde regten worden gesteld. Verder wordt daarbij herinnerd, dat, volgens de in deze drie wetten gegevene voorschriften menbij herstemming wordt benoemd met de meeste stemmen en dat derhalve bij herstemming volstrekte meerderheid geen vereischte en be trekkelijke meerderheid voldoende is. Voorts is aangemerkt', dat, indien voor eene te vervullen plaats tusschen meer dan twee personen is te kiezende betrekkelijke meerderheid, moet beslissenzij evenzeer moet beslissen wanneerbij stemming, ter vervulling van meerdere openstaande plaatsen het vereischte getal namen niet op al de briefjes is geschre ven. Men heeft verondersteld dat alle kiezers behoorlijk zouden stemmen en wanneer er tien personen te benoemen warenzij tien namen op de briefjes zouden invullen maar men heeft bevonden, dat niet zelden het tegendeel heefc plaats gehad en dat, bij herstemming over tien personenbriefjes zijn ingeleverd die slechts vijf eu nog minder namen be- vatteden. Naar het oordeel des ministers behoeft het geen betoog, dat, overeenkomstig art. 103 der kieswet, art. 8 der provinciale wet en art 10 der gemeente-wet, hij de gekozene is, wiens naam op het grootste getal briefjes voor komt, en die alzoo de meeste stemmen heeft verkregen. Uit Gouda wordt gemeld dat de heer G.directeur van het postkantoor aldaar, zich in den vroegen morgen van 11. zondag, door middel van een geweerschot, van het leven heeft beroofdde oorzaak van dezen zelfmoord is voor alsnog onbekend. Zondag morgen is te Heïlevoetsluis binnengekomen Zr. Ms. schooner atalante onder bevel van den luitenant ter-zee jonkh. A. Klerckkomende van Sur name. Dagelijks worden te Heïlevoetsluis uit de Westindien bin nen verwacht Zr. Ms. transportschip prins willem frederik hendrik en brik venus die kort na Zr. Ms. schooner de vos van daar vertrokken zijn. Den 18 dezer is op den Hollandschen spoorwegbij het passeren van den eersten trein van Rotterdamonder Voorschoten een landman met een geladen hooiwagen mid den op den spoorweg blijven staan en heeft bij het aan komen van den trein zijn wagen verlaten. De bijzondere oplettendheid van den machinistdie den trein voerde, heeft een groot ongeluk voorgekomen zoodat alles zonder eenig oponthoud is afgeloopen. Men hoopt echter dat dit voorval aan de directie van den Hollandschen spoorweg tot eene leer zal strekken hoezeer de naauwkeurige bewaking van den spoorweg overal noodzakelijk is en dat men door geene verkeerde bezuinigingen het leven der reizigers in gevaar moet stellen. Aan de T- en Amstelbode wordt uit 's Hage geschreven dat er sedert eenigen tijd tusschen onze regering en de Engelsche sprake is over den aankoop en afstand van de voormalige Hollandsche kolonie de Kaap de Goede Hoop. Msrlfnicuws. Amsterdam 22 julij. Nadat uit de bevorens uitgebragte nominatie op het drietal geplaatst waren ds. Hasebroekds. Nachenius en ds. van Harencarlpelis heden door den breeden kerkeraad tot herder en Ieeraar bij de Nederduitsche Hervormde gemeente alhier beroepen de wel-eerw. zeer geleerde heer J. P. Hasebroek predikant te Middelburg, China. De laatste tijdingen uit China melden, dat de ops.and meer en meer veld wintd.e provincie Kwang-si zou reeds voor de grootste helft in de magt der oproerlin gen zijn. De regering van Peking heeft drie hooggeplaatste ambtenaren naar de in opstand zijnde gewesten gezonden ten einde omtrent den staat van zaken aldaar verslag te kun nen doen. Ëiasjelaneï. Londen 19 julij. De heer Salomotts on langs te Greenwich tot lid van het parlement verkozen en tot de Israëlitische godsdienst behoorende heefc in het la gerhuis zitting genomen ondanks de verwerping der wet op de eeds-aflegging der Joden zoodat men genoodzaakt is geweest hem te verwijderen. Sir F. Thesiger heeft voorge steldonmiddelijk de kiezers bijeen te roepen om een nieu wen vertegenwoordiger te benoemen doch wegens de afwe-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1