MIDDELBUB&SGHE C O U I A W T. N°. 86. Zaturda 19 Julij. 'Mz.üVzEl ïicötutrcu cm Clbmiïu0tv*»»ticu. ISiMncnlanbdcitg !Eij hingen. iSnitcnlanbistfsc Sijbittgcn. (T ;0jL? 't* "f£ ADMINISTRATIE VAN 'S KONINGS PARTICULIERE ROMEINEN. VERPACHTING van TIENDEN, gelegen in het District Middelburg, over den jare en oogst van 1851: Te VLISSINGEN ten overstaan van den Notaris D. Uyt- tenhooven en getuigen, op Vrijdag den 25 Julij 1851 des voormiddags ten tien ure op het 'Stadhuis aldaar en Te VEERE, ten- overstaan van den Notaris TV. M. Snij der op Dingsdag den 29 Julij 1851 op ddn Kampveerschin Toren mede des voormiddags ten tien ure. AANKG NDIGING. De COMMISSIE van Bestuur over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeescers en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennis der belanghebbenden Vooreerst Dat de zoodanigen die verlangen met den eerstvolgenden Cursus, in de Maand Augustus 1851 als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschreven zich in Persoon of met vrachtvrije Brieven van henzelven of van hunne Ouders of Voogden zullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissie en aan denzelven zullen be- hooren - over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van Geboorte en een Certificaat van goed gedrag afgegeven door den Heer Burgemeester hunner wpon- plaats, als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingeu de noodige teregtwijzigingen zullen worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der lessen van den eerstvol genden Cursus zal plaats hebben op Woensdag den 13 Augus tus 1851 nadat op Dingsdag den 12 Augustus, des mid dags ten één uurin het gewone Lokaal der School zal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingen bij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En ten derde Dat onder goedkeuring der Commissie bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op zoodanige dagen en uren als omschreven zijn in de Aankondigingwelke aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 2 Julij 1851. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEM, Secretaris. MIDDELBURG den 18 Julij. Bij besluit van den 15 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, tot burgemeester der gemeente St. Annaland, den heer A. J. Bierensin plaats van den heer N. Polder man, als zoodanig eervol ontslagen. Het onweder dat 11. dingsdag avond met feilen bliksem en zwaren donderslag over dit eiland dreef, was wel van korten duurmaar heeftzoo wij vernemen onder verschillende gemeenten alsWestkapelle Domburg Seroos- kerke en anderen door den daarop gevolgden hagelslag verscheidene velden met koolzaad en andere vruchten ver woest of aanmerkelijk beschadigd. Ook in Zuidbeveland moet het onweder op de te veld staande vruchten belangrijk nadeel hebben te weeg gebragt. Heden werd alhier de eerste openbare zitting van den gemeente-raad gehouden. De Staats-Courant behelst eene vergelijkende opgave der zeeschepenwaarvoor gedurende de zes eerste maanden van 1850 en 1851 voor de eerste maal Nederlandsche zee brieven verleend zijn. Het totaal daarvan bedraagtin het eerste halfjaar 1850, een getal van 84 schepen, metende 6078 lasten, en in het eerste halfjaar 1851 een getal van 126 schepen, metende 14,697 lasten. Van de in 1851 ge bouwde schepen zijn binnenslands gebouwd 116 en bui tenslands 10. Van de aan den Helder opgerigte electrische telegraaf wordt een nuttig gebruik gemaakt. Onlangs arriveerde al daar des middags ten half drie ure een schip op de reede, en een kwartier voor drie ure was het berigt daarvan op de beurs te Amsterdam. De tijdingen welke uit zee van de haringvloot ont vangen zijn luiden ongunstig van een zestigtal schepen op de hoogte van Hitland aanwezighad niet één eenige noemenswaardige vangst gehad. De prijs der eerste vangers- haring was dingsdag te Viaardingen 80 de maatjes-haring en ƒ55 de volle dito per ton. Als eene nadere verklaring omtrent de bepalingen voorkomende in de nieuwe postwetomtrent de verzen ding van goud zilver en edelgesteenten per post, heeft de minister van financien bepaald, dat men die voorwerpen aangeteekend kan verzenden op de navolgende wijzen: i.met aangifte der waarde en bijbetaling van i-y cent van iedere 10 der waarde: 2. zonder declaratie der waarde als ge wone aangeteekende brief, onder betaling van 10 cents voor de aanteekening, en 3. dat voor die voorwerpen ook kan worden verlangd eene post-assignatietegen betaling van 2 per cent der waarde even als dit met de gewone geld- verzendigen plaats vindt. Het heeft Z. M. den koning behaagd aan al die schutterijen, waarvan Z. M. bijzondere beschermheer is den titel te verleenen van koninklijke handboogschutterijen. De algemeene vergadering der maatschappij ter bevor dering van nijverheidte Haarlem, heeft in hare bijeenkomst van den 15 dezer, aan de haar ingezondene verhandeling over eene verbeterde bereiding van meekrap toegewezen de gouden medaille en eene renumeratie van 300; alsmede de zilveren medaille aan ingezonden monsters inlandsch ver vaardigd tafelzout. Bij de opening van de naambriefjes bleek hetdat van het eerstgenoemde stuk de schrijvers waren de heeren dr. S. Bleekrode .hoogleeraar te Delften O. Ver hagen fnbriekant te Goesen van het tweede, laatstge noemde heer O. Verhagen. Z. K. H. de prins van Oranje maakt thans onder geleide van hoogstdeszelfs gouverneur jhr. de Casembroot eene reis door de noordelijke provinciën van het rijk. De prins heeft Zwolle en Assen bezocht en het gesticht Veen- huizen bezigtigd. Zondag morgen is de prins naar Winschoten en van daar naar Delfzijl vertrokken en heeft van daar met een zeilschip een uitstapje 'naar Emden gemaakt. Maandag werd Z. K. H. te Groningen verwacht. Kerknieuws- Amsterdam 14 julij. Ten gevolge van het verleende emeritaat aan ds. H. IVeylandbij de Neder- duitsche Hervormde gemeente alhier eene predikants-plaats vacant geworden zijnde, is, ter vervulling derzeive, den 7 dezer door HH. predikanten en ouderlingen uit een eerst door hen zaïnengesteld zestal, het volgende drietal gestemd: DD. A. Niermeijer th. dr. te 's Heer-Arendskerke.7. P. van liarencarspelte Leeuwarden, en .7. F. L. Abresch te Alkmaar. Heden hebben BB. diakenen mede een zestal geformeerd en daaruit op hun drietal gebragt: DD. J. P. Hasebroekte Middelburg; .7. Broedelet te Gouda, en B. Nachenius Jr. th. dr. te Sassenheim. STATEN-GENERAAL. In de tweede kamer der Staten-Generaal is dingsdag na eene langdurige discussie, besloten een aantal amendementen door den heer Poortman voorgesteld op verschillende artike len van het wets-ontwerp tot regeling en beperking van de uit oefening van het regt van vereeniging en vergadering, inde afdeelingen te onderzoeken, alvorens de beraadslaging over dat wets-ontwerp voort te zetten. Door de vergadering is besloten de beraadslaging over eenige naturalisatie-wetten te doen plaats hebben op maandag vóór den aanvang der beraadslagingen over het wets-ontwerp betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nutte en na den •afloop van deze beraadslagingen over te gaan tot de behan delingvan het wets-ontwerp betrekkelijk de Maas-vaartregten. ©«st-Indiscüie Tijdingen. (Per OverEnd-post.) Den 9 meides morgens omstreeks 7 ureis ter reede van Batavia aangekomen Zr. Ms. stoomschip phoenix in volmaakten welstand aan boord hebbende Z. Exc. den be noemden gouverneur-generaal en mevrouw Duymaer van Twist. Den 10 mei heeft de plegtige intrede van Z. Exc. den benoemden gouverneur-generaal plaats gehad overeenkomstig het vroegere vastgesteld programma. Volgens dat programma werd van het eiland Onrust en van het wachtschip sein gedaan zoodra het stoomschip in het gezigt was, en van dit sein kennis gegeven aan Z. Exc. den gouverneur-generaal en de leden der deputatiebe staande uit den fungerenden algemeenen secretaris, den direc teur der middelen en domeinen den resident van Batavia en den havenmeesterdie zich met eene sloep naar buiten be gavenom, zoodra het stoomschip het anker zou hebben laten vallen, den nieuwen gouverneur-generaaluit naam-van den nog fungerenden gouverneur-generaalmet zijne aankomst in Indie geluk te wenschen zijn welmeenen omtrent de ontscheping te verzoeken, en hunne diensten aan te bieden. Toen het stoomschip het anker had doen vallen werd het van de zeebatterij met 21 schoten begroet. Ten zeven ure verzamelden zich aan den steiger van het jaagpad, waar Zijne Exc. aan wal zou stappen, in groote deputatie, de kommandant van het Indisch leger, de direc teur-generaal van financien de procureur-generaal bij het hoog geregtsbof, de president der algemeene rekenkamer en de hoofd-administrateur der marine, die Zijne Exc. opwacht ten en met zijne behouden aankomst geluk wenschten. Bij het afsteken der sloep werd zoo wel van de phoenix als door het wachtschip nehalennia en de andere ter reede liggende oorlogs-vaartuigen een salut van 21 schoten gege ven alsmede van de zee-batterijterwijl de trompet gesto ken werd. Aan wal gestapt werd Zijne Exc. door de ge noemde deputatie naar het wachtend rijtuig begeleid hetwelk met zes paarden bespannen was. Bij het afstappen aan het hotel Rijswijk hieven de staf-muzijkanten het volkslied aan" Aan de oostzijde van het hotel gekomen vond Zijne - xc. in de binnenzalen aldaar vereenigd Zijne Exc. den minister van staat, gouverneur-generaal, met den waarnemenden vice- presidentde leden van den raad van Nederlandsch Indie de secretarissen van het gouvernement en andere autoriteiten. Laatstgenoemde Zijne Exc., omgeven door zijne adjudanten, ging den benoemden gouverneur-generaal te gemoet, wenschte hem geluk met zijne aankomst en stelde hem de aanwezige autoriteiten voor, waarna aan de nofabele ingezetenen en kooplieden gelegenheid gegeven werd Zijne Exc. hunne hulde aan te bieden. Daarop verwijderden zich allen behalve de waarnemende vice-presideut en de leden van den raad van Nederlandsch Indie. Des avonds van denzelfden dag gaf Zijne Exc. de minister van staatgouverneur-generaal, ter eere van den benoemden gouverneur-generaaleen gala-diner, waartoe de voornaam ste civile en militaire autoriteiten genoodigd waren. Den volgenden avond werd aan het hotel op Rijswijk ge legenheid gegeven tot algemeene receptie en presentatie bij en aan Zijne Exc. den benoemden gouverneur-generaal en mevr. Duymaer van Twist. Op den 12 des morgens, geschiedde met de gebruikelijke eerbewijzingen de overgave van het bestuur over deze ge westen. Voor die overgave is de heer mr. J. F. IV. van Nes, in rade van Indie, door Zijne Exc. den minister van staatgouverneur-generaal geïnstalleerd als vice-president van dien raad. De afgetreden gouverneur-generaal is des namiddags ten 5 ure naar Buitenzorg vertrokken. Den 21 april is brand ontstaan in het thee-etablisse ment Tijkadjang van den contractant Iioupe Loudon waar door de inrigting voor de sortering en afpakking der thee, met alle zich daarin bevindende materialen en eene hoeveel heid van nagenoeg 20,000 Amsterdamsche ponden thee, ver teerd zijn welk verlies op eene waarde van 20,000 ge schat wordt. In den namiddag van den 8 dezer, om streeks vijf ure is de bliksem in de kazerne der welkomst batterij te Batavia geslagen, waardoor het gebouw en de uitkijk beschadigd en drie op het rak staande geweren ver brijzeld zijn. De Engelsche bark Virgiliagezagvoerder N. TV. Lakemankomende van Bombay, en bestemd naar China, is f volgens ingekomene berigten in den avond van den 27 januarij jongst!. tusschen de eilanden Mysole en Popa op eene onzigtbare en op de kaart niet bekend gestelde droogte geraakt. Na vruchtelooze pogingen om het schip vlot te krijgen, is de equipage, den 7 februarij j!., met drie boo ten naar Amboina vertrokken alwaar zij den 16 is aange komen. Met de bark Anna Plendrina weder naar de plaats des ongeluks vertrokken om nogmaals te beproeven het schip vlot te krijgen en de lading te redden is het eerste den ge zagvoerder, met de aangebragte hulp, niet mogen gelukken, doch van de lading werdenbehalve andere scheeps- en inventaris-goederen, geborgen 188 balen katoen, 304 zak ken tripang en haaivinnen en 630 stuks sandelhout. Den 16 maart jl. is de bark Anna Hendrina naar Amboina, teruggekeerden aldaar den 22 dier maand aangekomen. Kngel'intl. Londen 14 julij. Het hof bevindt zich sedert zaturdag te Wiudsorkeert echter reeds heden avond of morgen van daar terug en gaat in het laatst der week naar Osborne, om daar tot de prorogatie van het parlement te blijvenwaarna de koningin en prins Albert de Schot- sche hooglanden bezoeken zullen. Onder de talrijke bezoekers der tentoonstelling waren heden bijzonder vele bewoners van ver afgelegen graafschap pen en werklieden uit Iersche fabrieken. Ook de landbou wende klasse begint meer belangstelling dan vroeger in deze verzameling van voortbrengselen der nijverheid van alle vol ken aan den dag te leggen. Behalve net reeds bekend plan om het glazen paleis, na den afloop der tentoonstelling, tot een wintertuin in te rigten wordt thans door sommigen ook dat geopperd om een aantal voorwerpen der koloniale industrie aldaar bestendig te bewaren en ter beschouwing en bestudering te stellen. - De commissie tot oprigting van een standbeeld voor wijlen sir R. Peel, in deze hoofdstad, heeft uit het aantal haar tot dat einde toegezonden statuetten eene keus gedaan welke op die van den heer Behnesbeeldhouwer der ko ningin, gevallen is. S&uitschland. IVeenen 13 julij. Volgens loopende geruchten zou de minister baron Kulmer zijne demissie heb ben ingediend. Handelsbrieven uit Konstantinopel willen wetendat de Turksche regering op nieuw eene nota aan ons gouver nement gerigt heeft, betrekkelijk het op vrije voeten stellen van Kossuth. Kossuth zou zich namelijk bereid verklaard hebben de plaats aan te wijzen waar de rijke Hongaarsche kroon verborgen ligtindien hem de vrije aftogt naar Ame rika wordt toegestaan. Eenige belangrijke leden van de partij der Fransche legitimisten waaronder ook de beide hertogen van Noailles zijn te dezer stede aangekomen en vertrekken van hier naar Fhrohsdorfom een bezoek te brengen aan den graaf de Chambord. Eergisteren is de stad Ilanau op nieuw door een hevigen brand gereistert 23 of 24 huisgezinnen bevinden zich dien tengevolge zonder dak. De loopende geruchten schrijven dezen brand aan kwaadwilligheid toe. Reeds zijn dan ook eenige personen in hechtenis genomen. Keulen 15 julij. Volgens eergisteren avond uit Koppen hagen ontvangen berigten, is het ministerie thans definitief zamengesteld en wel op de volgende wijze: graaf Moltke presidentzonder portefeuille von Hcedtz buitenlandsche zaken Sponneek financien von Dockum marine Madvig eeredienst; Tillisch binnenlandsche zaken Flensborg oor log; von Bardenfleethminister voor Sleeswijk. Frankrijk. Parijs 15 julij. In de zitting der wet gevende vergadering op heden werden de discussien over de herziening vervolgd. Het eerst voerde de heer toquerel het woord ren gunste der revisie daarna was het woord aan den heer Grévydie echter door ongesteldheid plaats moest maken voor den heer Michel (de Bourges). Deze spreker was bij het vertrek der post nog aan het woord.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1